Scherp DE LEIDSE BIOSCOPEN Euromarki ononikoombaar POTLOOD EN GEEST RIJNSTREEK Firma Vink en Zonen ZATERDAG 24 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Lezing voor „Si. Willibrordus'i^XVdë zich gekoesterd in de warmte van Het wezen en de consequenties 1 hun beschermende tolmuren, zodat van de Euromarkt werden uitvoerig de afkoeling door de vrije concur- belicht door de heer L. M. A. van rentie niet te snel mag gaan om Rooy in een bijeenkomst van delongontsteking te voorkomen. De Leidse afd. van de Textiel-detail- komst van Euromarkt zal gaan langs handel ,.St. Willibrordus". de weg der geleidelijkheid, maar on- Na uiteenzetting van de achter- ontkoombaar! Het is goed dat groot- gronden welke hebben geleid tot de en kleinhandel hiervan terdege be- schepping dezer belangen ge- wust wordt. meenschap van het oorspronke lijke protectionisme van eigen indus trie door helfing van hoge invoer rechten, tot aan de thans reeds aan gevangen afkapping dezer tarieven Spr. toonde aan dat volgens erva- ring en statistieken de textielsector schetste spr. in een voor ieder be- i heel nauw bij deze zaak is betrok- grijpelijke vorm, 'de mogelijke ge- ken. Gevoelig als zij is, zal zij een volgen voor industrie en handel en wel in het bijzonder voor de textiel branche. Door een grotere afvoer der pro ducten zal de welvaart stijgen, de specialisatie van de fabrikanten zal daarby een grote rol gaan spelen. De handelsvrijheid belemmerde prijs- kartels en productie-afspraken zul len teniet worden gedaan en ook het dirigisme van de leveranciers-con venties zal zich, door de „open" markt en gemakkelijker invoer, niet kunnen handhaven. Verder gaf spr. als zyn overtuiging, dat het ver- dragspunt „Coördinatie der vesti gingsregelingen" in ons land een soe peler opvatting der vestigingswet tot gevolg zal hebben en toonde aan, dat het streven daartoe reeds merk baar was. Het is te betreuren dat door de buitentarieven van de landen der Vrijhandelszone de handelsstroom t.o.v. hun collega's in Euromarkt enigszins wordt scheefgetrokken, doch als in de toekomst toch de op lossing zal worden gevonden om beide partijen by elkaar te brengen zal Europa een efficiënte handels kracht bezitten welke moer waard zal blijken dan oorverdovend wapen gekletter. Leidse agenda ZONDAG 25 JANUARI R.K. Instuif Herensingel. Dansen m.m.v. „The Lucky Stars", zaal Ma ria Gijzensteeg, 8 uur nam. MAANDAG 26 JANUARI goed deel der welvaart opnemen, doch zich dienen in te stellen op in grijpende wijzigingen. De speciali sering der industrie betekent uit breiding van het assortiment en een toename van de handelsfunctie van detailhandel. Door de vermindering van het contact tussen detaillist en fabrikant zal er een grotere behoefte ontstaan aan de tussenschakels zoals agenten, grossiers en inkoopcombi naties. Vooral deze laatste categorie heeft in de Euromarkt grote kansen. De heer Van Rooy besprak tijdens de rondvraag nog enige practische punten en ontving daarna de dank namens de toehoorders bij monde van de voorzitter, de heer Warnecke. Burgerlijke Stand Geboren: Everdina C dr v. A. W. v.'Denderen en C. Klootwijk; Dirk zn v. A. Schaap en J. de Jong; Leen- dert zn v. J. v. Giesbergen en D. v. Engelenhoven; Eduard A. M. zn v. G. J. Boers en A. C. Cozijn; Jan C. zn v. J. C. v. d. Meij en L. T. v. d. Neut; Frans F. H. J. zn v. F. F. H. J. v. d. Reijden en S. Klein; Marinus zn v. P. Kuijt en M. C. van 't Wout; Barend A. C. zn v. C. P. Cammeraat cn P. Muilwijk; Arthur zn v. H. Peute en C. A .A. de Jong; Sophia I. C. A. dr v. M. Blok en J. Hartevelt; Johanna P dr v. J. Kuijt en C. Noort; Ineke dr v. P. C. v. d. Lof en J. Posthuma; Ce cilia M. T. dr v. C. P. Berg en E. G. M. v. d. Ploeg; Heronius M. N. zn v. F. J M. v. Giezen en C. M. T. Kerkvliet; Astrid dr v. H. J. v. d. Oever en J. B. Volder; Marinda dr v. J. v. Kooperen en E. v .d. Spek; Ronalda A. P. dr v C. J. A. Wildeboer en C. C. Kney- ber. Overleden: E. M. Alderlieste, 65 jr, echtgenote v. E. Massink, Ondertrouwd: J. F. A. v. Noije en C. W. A. v. d. Dop; F. J. II. Otten en C. E. M. Driessen; A. F. Bredewold en E. M. Keijzer; P. G. Verbruggen en P. Cornet; A. v. d. Vlist en H. v. Duijvenbode; W. F. Kramers en G. de Graaf; R. Slooff en G. S. de Vries; J A. Sloot en M. Honders; J. d. Feij en H. C. v. d. Dop; T. Masselink en B B. M. T. J. Hoyng. Gehuwd: H. J. Telgen en C. S. On- vlee. Genootschap Nederland—Engeland ken. De jaarverslagen van de secreta- De Mount Everest-expeditie. Spr. de 1 rjs, de heer N. v. d. Burg, en van de heer George Band. De Doelen, 8 uur penningmeester, de heer J. A. Men- Leidse Amateurfotografen. De sen, werden onveranderd goedge- Franse Alpen, Spr. de heer A. C.1 keurd. Het bleek, dat er een batig Tobi. De Doelen 8 uur nam. saldo is en dat het aantal leden een Abonnementsvoorstellingcn. Rot- kleine teruggang had tot 115. Er is terdams Toneel. „Suiker", Hugo wat verloop in het ledental, ook al Claus, Leidse Schouwburg, 8 u. nam. omdat een gedeelte van hen naar Receptie Leo J. Mens (80 jaar) 1 andere KAB-vakorganisaties over- Apothekersdijk 26b; 3.305.30 uur. gingen. Si. Eloy vergaderde in Leiden Lezina door Tnnn Knrfnnmc Brabantse humor. Humor schittert Lezing aoor loon ixonooms volgens spr. „daar waar de lach door een traan héénschemert". Uit zijn De televisie, de grote concurrent I eigen boeken, zoals „Beekman en van het verenigingsleven, kan niet j Beekman" en „Parochie in de Peel", schuldig zijn geweest gisteravond, haalde hy voorbeelden aan. Zyn be- want er was geen uitzending. De toog was er voorts op gericht duide- voorzitter moest niettemin klagen 1 lijk te maken, dat in de humor van de over bijzonder geringe belangstelling Peel ook eerlijk volksgeloof verankerd voor de jaarvergadering van de Ned. ligt. Kath. Metaalbewerklngsbond St. Eloy, afd. Leiden. Het was niet alleen een jaarvergadering. Toon Kortooms n.l., de schrijver van boeken over het volk van de Peel, sprak na de pauze. Het bestuur heeft dus getracht er een aantrekkelijk programma van te maken. De voorzitter, de heer J. J. de Groot, zei dat de leden juist door hun belangstelling voor het verenigings leven ook stimulerend kunnen wer- DINSDAG 27 JANUARI A.K.W.V. Ledenvergadering ,,'t Gulden Vlies", 8 uur nam. L.T.J, en L.T.M. Vastenavonddag in Leden. H. Mis in Lodewijkskerk, 11 uur v.m.: Samenkomst in Stads- gehoorzaal; 12.30 u.; De Wereld in activiteiten in het afgelopen "jaar. ïn nood en Wij? (spr C. Kleisterlee); 11959 hoopt men in 't overleg „salaris- 14.1517.30 u.: cabaret; 18 u.: dans- j sen in de metaalbranche", opnieuw festival. voortgang te maken. Hij wekte de Rot- leden op propaganda voor eigen vak- Pater J. E. J. M. van Swelm o.f.m., geestelijk adviseur, hield hierop een korte toespraak, waarin hij de aan wezigen op het hart bond contact met God zich geregeld bewust te maken. De heer De Heiden, rayon-bestuur der, gaf hierna een overzicht van de Abonnementsv oorstellingen. terdams Toneel „Suiker", Hugo Claus, Leidse Schouwburg, 8 uur K. O.-filmstudiekring. „Quator- ze Juillet" Filmzaal Universiteit, 8 uur nam. WOENSDAG 28 JANUARI Rozenkranskruistocht. St. Petrus- tocht, 7 uur nam. K.R.O.-revue „Het zit in de lucht" Stadsgehoorzaal, 8 uur. Reisver. voor Katholieken. Zie K.R.O.-revue. Kon. Ned. Nat.-hist. Vereniging. Jaarvergadering. Rijksherbarium, Nonnensteeg, 8 uui nam. KABO. Hoofdbestuurder Wesse- link spreekt over PIT-aangelegen- heden. De Kleine Burcht, Nieuwe Rijn, 8 uur nam. D.E.V. Ledenvergadering Aniba, 8 uur nam. Leidse Postzegelverzamelaars. De Kleine Burcht, 8 uur nam. EXPOGé. Filmavond over Frank rijk. De Harmonie, Breestraat, 8 u. K. O.-lezing. Prof. dr Locher over „Een nieuwe kijk op de we reldgeschiedenis", Rapenburg 61, '8 uur nam. DONDERDAG 29 JANUARI K.A.V.-stad. Jaarvergadering De armonie, Breestraat, 8 uur nam. Receptie dr W. v Rossem (25 jaar arts) St. Elisabethszickenhuis, 11.30 v.m.12.30 nam. organisatie te voeren onder niet-ge- organiseerde collega's. Na de pauze kwam Toon Kortooms aan het woord, een gezellig en geestig causseur, die staalj es gaf van echt- Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand. examen Franse taal- en letterkunde mej. A. J R. Clarenbeek te Den Haag en de heer J. de Jonge te Delft. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris J. A. Dil te Zoeterwoude is heden geveild het herenhuis met erf, tuin en schuur te Leiderdorp, langs de Oude Rijn, Van der Valk Boumanweg 44 in bod op 24.000,—, koper G. Knotter te Voor schoten voor ƒ24.000,—. PROPAGANDA VOOR DE VOLKSTUIN. De Leidse Bond van Volkstuinders- verenigingen hield gisteravond in den Burcht een propagan da-filmavond voor leden en belangstellenden, die werd verzorgd door de heren K. J. de Lange, assistent rijkstuinbouw- consulent en A. E. Wunderink, assis tent Bedrijfslaboratorium. De heer Receptie J. C. Stafleu (40 jaar bij H. Kleibrink, vertoonde enige zélf op. Rotogravure) De beukenhof, Oegst geest, 16.00—17.30 nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d, Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10—12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 2—4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Tentoonstelling „Wat doe je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoor stelling (tot en met 1 maart 1959). Lakenhal: „Schatten uit het Mau- ritshuis". Werkdagen: 10 uur voorm.- 4 uur nam zon- en feestdagen: 1—4 uur nam. (tot 16 februari 1959), Horizontaal: 2. Ursem, 6. Iri, 8. ode, 10. eelt, 12. Elis, 13. L.K., 14. oom, 16. t.t., 17. Durme, 18. un, 20. ree, 21. op, 23. mees, 25. Nede, 27. een, 29. nel, 30. Tweed. Verticaal: 1. duel. 2. uil, 3. sa, 4. Lido: mol, 5. mest. 7. rek, 9 dit. 11. Tours, Luxor: 12. Emmen, 15. ore. 18. Umea, 19. nee, Trianon: 21. ode, 22. pels, 24. ent, 26. end, 28.lR«x: o.e. genomen films, technisch goede, maar ook boelende rolprenten. Voorzitter A. Zaalberg, opende de avond en wees op het grote belang van de volkstuin als goede vrije-tyds- besteding. De heren De Lange en Wunderink wisten op leerzame wijze de belangstelling te wekken voor grondonderzoek en bodembemesting, daar de meeste volkstuinders dikwijls aan dit belangrijkste geeelte van de groei van hun gewassen heel weinig aandacht besteden. Talrijke gekleur de dia's verduidelijkten het grond onderzoek terwijl de heer Wunderink zijn betoog verhelderde met behulp van een flanel-bord. De heer Zaalberg dankte aan het slot de heren de Lange en Wunderink voor de leerzame avond en de heer Kleibrink voor het genoegen dat hij de aanwezigen had verschaft met zijn films. BIOSCOPEN. De films in de week van 2330 januari zijn door de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd: „The smallest show on earth", 14 j«ar. „Hercules", 14 jaar. „Tramlijn Begeerte" ,18 j. „In die nacht", 18 jaar. „Slavinnen van de Ama zone", 18 jaar. ALKEMADE Ouderavond Levensschool. Reeds eerder hebben wij in een artikel het doel en streven van de levensschool besproken. In ons verslag van de ge houden ouderavond- behoeven wij derhalve hier niet nader op terug te komen. Het lokaal van de school boven de brandweergarage zal wel nog nim mer zo een grote belangstelling te dragen gehad hebben toen de voor zitter van het bestuur der Levens school, de lieer J. E. Verdel een kort begroetingswoord uitsprak. Naast de ouders der leerlingen, het bestuur en de leiders der school de heren N. C. Zwartelee, de Vries en de judo-le raar de heer Luiten, mocht spr. ook verwelkomen de heren Steffens en de Man van het nationaal hoofd kwartier, de gemeente-architect Th. Deen. Voorts de moderator kapelaan van Moorsel, pastoor F. Bernefeld, kapelaan W. v. Rijn, alsook burge meester E. J. M. Kolfschoten, die door zijn woord van waardering over deze moderne wyze van jeugdopvoe- ding, blijk gaf dat hij meeleèft met de jeugdproblemen in zijn gemeen te. Na deze opening gaf voorz. Ver del het woord aan de heer Steffens van het nationaal hoofdkwartier uit Den Haag, voor het houden van zijn inleiding over het werk van de le vensschool in ons land. Spr. ging al lereerst uitvoerig jn op de moeilijk heden die de hedendaagse jonge man ondervindt bij zijn groei haar vol wassenheid. Enthousiast ging spr. in op de mogelijkheden welke de levens school in deze voor de jeugd zo moei lijke jaren kan bieden o.a. door mid del van persoonlijk contact van lei ders en leerlingen. De heer Luiten die aan deze school het lichamelijk onderwijs verzorgt, besprak de door hem behandelde les sen in de judo-sport. In de pauze werd de koffie geser veerd, waarna de beide inleiders en kele gestelde vragen tot tevreden heid beantwoordden. Namens de ouders sprak de heer Co Turk een dankwoord voor hetgeen voor de jeugd middels deze levensschool is gedaan. Namens de leiders sprak de heer N. C. Zwartelee zijn dank uit voor de ondervonden medewerking, waarbij moderator kapelaan van Moorsel zich met een welgemeend woord aansloot. In zijn slotwoord bracht voorz. J. E. Verdel tot uiting dat deze eerste ouderavond volledig geslaagd is, en bracht hierin ook nog dank aan het gemeentebestuur van Alkemade voor de grote medewerking o.a. ook voor de beschikbaarstelling van de lokali teit in de brandweergarage. BODEGRAVEN Feestavond LTB. De zaal in ho tel van Haaften was vol, toen de LTB ztyn traditionele feestavond gaf. De nieuwe voorzitter de heer A. Vernopy begroette in het bijzonder pastoor Willemse uit de Meye en pastoor de Groot. Hierna was het woord aan de heer C. de Vos die een woord van hulde richtte tot de afgetreden voor zitter, de heer W. A. Agterof. Deze ontving als aandenken een icoon, voorstellende St. Joris. De hoofdmoot van de avond was de opvoering van de klucht in 3 be drijven: De onbekende wereld, van de hand van Johan Blaaser en Anne Marie Kok, door de LTJ-groep van de afdeling Woerden. Eigenlijk was het stuk een aaneenschakeling van lachwekkende situaties, die ontston den door verwisseling van personen, elkaar verkeerd begrijpen en het trekken van voorbarige conclusies. De hoofdrollen, vooral van de heer des huizes, A. v. Riet, en behanger Bas, G. Verhoef, waren in goede han den. Ook Stien de dienstbode, mej. S. de Goey, mocht er zijn. Al waren enkele kleinere rollen als die van de burgemeester en de vrouw van de in dustrieel wat matig, het kon geen af breuk doen aa-i het plezier dat de aanwezigen aan het stuk beleefd heb ben. Na het dankwoord van de voor zitter ving de napret aan die onder leiding stond van het muziekgezel schap Assortimento uit Oudewater. LANGERAAR Feestavond ALTIOR. Het bestuur van Altior heeft degenen, die zich op bijzondere wijze voor Altior verdien stelijk maken, een feestavond aange boden. Hier waren genodigd de leden van de elftalcommissie, de ledert die zich belast hebben met het ophalen van de contributie, de medewerkers aan de oud-papieractie, de medewer- kers/sters aan de jaarlijkse ollebol- lenactie e.a. De avond werd geopend door de geest, adviseur, kap. v. d. Voort. Hy verwelkomde, de aanwezigen, bij zonder de dames' die zich ook menig offertje moeten getroosten ten nutte van Altior. Het muzikale gedeelte werd op uit stekende wijze verzorgd door de gebr. de Jong uit De Kwëkel. De sfeer was prachtig en in grote gezelligheid werd de avond doorgebracht. De aanwezi gen zouden zeker ook zonder een feestavond hun krachten willen blij ven geven aan hun dierbare sport vereniging. Zij werken niet om hier voor extra beloond te worden. Maar door de waardering die het bestuur met het aanbieden van deze feest avond tot uiting heeft willen brengen zal men zich toch nog weer opnieuw gesterkt voelen om het dikwijls on dankbare werk, met vernieuwde ijver aan te vatten en vol te houden. BOSKOOP Volleybal. De hervatting van de volleybalcompetitie in de afd. Gouda, bracht voor de heren van Serv'it de ontmoeting tegen het Goudse VOAC, welke echter door de Boskopers met 31 werd verloren. De Boskoopse dames deden het beter door met 30 van Thor 1 (Bergambacht) te winnen. Een vriendschappelijke ontmoeting tussen de leden van Serv'it en volley bal veteranen, voortgekomen uit de gymnastiekvereniging Hou Vast werd gewonnen door Serv'it met 50. De revanche-wedstryd zal zo spoedig mogelyk worden gehouden. Het 2de team van Hou Vast wist tegen Serv'it 2 een gelijk spel te behalen. NIEUWVEEN Rectificatie R.K. Sportdag. De leden van de R.K. Sportvereniging Nic. Boys en verdere kath. sportbe oefenaars, worden er bij deze op at tent gemaakt dat, in tegenstelling tot thetgeen er vorige week zondag is bekend gemaakt, en nu eveneens in Sursum Corda staat de H. Mis voor hét geestelijk en tijdelijk welzijn van de kath. sport niet om kwart voor elf maar om half acht is. DE KWAKEL KDO, Zondag speelt het le elftal een uitwedstrijd tegen JWO 1 aan vang half drie, vertrek per extra bus om 1 uur. De reserven spelen even eens een uitwedstrijd en wel tegen ODOS 2, aanvan 2.15., vex-trek per extra bus om 1 uur vanaf Leenders. Het derde efltal speelt een uitwed strijd tegen T»0 4, aanvang 12 uur, vertrek per fiets om 11.15. De junio ren A 1 spelen een uitwedstrijd te gen Rood-Wit A 2, aanvang 2.15, ver trek per auto om half één. De junio ren B 1 spelen een thuiswedstrijd te gen RODO B 2, aanvang half drie Ook de junioren B 2 spelen 'n thuis wedstrijd en wel tegen AMBON B 4, aanvang 1 uur (veld 1). DE KAAG Herwonnen Levenskracht. Ten bate van „Herwonnen Levenskracht' werd gisteravond in de Jeugdherberg alhier een grote propaganda-feest- avond gegeven. Het openingswoord sprak de heer Koome in het bijzon der tot de geestelijk adviseur pastoor van Teylingen. Vervolgens kwamen de artisten voor deze avond in actie, de conferencier de heer F. Eykhof, een accordeonist de heer Theunissen, die tevens een hammondorgel be speelde. Doch het hoogtepunt van de .avond was de heer Geraldini, tele paat. Wie deze keer thuis bleef heeft veel gemist want het was een prima verzorgd programma dat het zien en horen waard was. ZOETERMEER Meerpolder levert steeds meer olie In de Meerpolder verrijzen voort durend jaknikkers, die de kostbare aardolie uit de grond halen. De Ned. Aardolie maatschappij werkt hier met buitengewoon veel succes. Elke boring levert succes op. Ook nu weer is door deze Mij. aan het ministerie van economische zaken een verzoek gericht tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting bekend onder de naam putpompinstallatie voor 3 pompen. L.T.M. De L.T.M. heeft weer eens laten zien, dat meisjes ook da den kunnen stellen als het er op aan komt. Op de jaarvergadering is lang en breed gediscussieerd over de Afri ka Alarmactie De L.T.M. besloot de ze zomer tomaten te £aan plukken en het daarmede verdiende geld af te dragen voor de Afrika Alarm-actie. De vergadering stond onder leiding van Corry van Wijk. Ria de Groot gaf verslag van de te Leiden gehou den vormingsavond. De penning- meesteresse kon verheugd medede len, dat er een batig saldo was. Het voorstel om een ouderavond1 te hou den vond grote bijval. Onder dank voor de uitmuntend geslaagde avond sloot de voorzitster de bijeenkomst. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Zaterdag 24 january 1859. Uit de Leydsche gemeenteraad: Nog deelt de burgemeester mede, dat de minister van Bin- nenlandsche Zaken het verzoek heeft ingewilligd tot vertraging van een rijks telegraafkantoor binnen deze gemeente, met on beperkte dagdienst, onder voor waarde evenwel dat, indien het lste jaar bewijzen mogt dat geene f 2000 alhier wordt ver kregen, de gemeente of andere belanghebbenden zich verbin den, het eventueel tekort over volgende jaren te zullen aan vullen. SPORT VERLIEZEN OF STERVEN. Dave Mc Laren, de doelman van de Engelse voetbalploeg Leicester City, ontving hedenmorgen een brief, waarin hij met de dood wordt be dreigd, als zijn club de vanmiddag te spelen bekerwedstrijd tegen Luton Town zal winnen of gelijk zal spe len. De inhoud van het schrijven was: „Dit is een waarschuwing. U zult sterven als u na de wedstrijd het ter rein verlaat, tenzij Luton wint. Een gelijkspel is niet voldoepde. Luton moet winnen." De op een schrijfma chine getikte brief, die door een ze kere Jimmy Grayling was onderte kend en uit I uton afkomstig was, is aan de politie overhandigd. Het is nog niet bekend, welke maat regelen zullen worden genomen, maar het staat vast, dat Mc Laren met ware „doodsverachting" zal spe len. Een bulldozer van het Belgische leger, die terugkeerde van de groeve in Zichen-Zussen-Bolder, is bij Na men in botsing gekomen met een autobus, vier buspassagiers werden gedood en circa 30 gewond. ROELOFARENDSVEEN STOFZUIGERS in moderne kleuren. RUTON HOLLAND ELECTRO A.E.G. enz. Zuideinde 18, Roelofarends veen Tel. K 1713—330 Casino. De Britse humor heeft een wereldnaam. Die humor blijkt uit alle uitingen van het Britse le ven. Een van die uitingen is de film, een middel dat uiterst ge schikt is om die humor te exporte ren. ,The smallest show on earth" is een exportartikel bij uitstek. Het is een dood-simpel maar uiterst dwaas verhaal, dat op onnavolgbare manier wordt verteld. De kleinste vertoning ter wereld wordt gegeven in een antiquarisch bioscoopje, dat het leeuwendeel vormde van het erfdeel dat een ver geten oom nalaat aan een jong echt paar. Tegen heug en meug moet het jonge stel „de vlooienkast" over nemen en ook exploiteren. Met de bioscoop hebben de twee namelijk ook de vijandschap geërfd van een hardnekkig concurrent, die het af tandse cinemaatje voor een prikje wil overnemen. De jonge echtgenoot, die zich heel wat van een erfenis voorstelt neemt geen genoegen met een „prikje' en bijt zich aan de vlooienkast vast als een Britse bulldog. Wel heeft hij het publiek mee omdat het in zijn tent alles kan doen, wat het elders niet mag. Toch is het op den duur niet mogelyk, het hoofd boven water te houden. Maar juist, als hij wil capi tuleren springt het toeval hem bij. Het toeval.... nou ja, het was de enige weg. Personen boven 14 jaar kunnen een oer-genoeglijke avond hebben met deze luchthartige film. Lido. Met de film „Hercules" hebben de Standaardfilms inderdaad een meesterwerk tot stand gebracht De tijd van de grijze oudheid herleeft door deze dyaliscope op grootse wij ze. Steve Reeves speelt hier de rol van de reus Hercules, wiens optreden begint met de redding van de Ko ningsdochter Jole, waarbij hij haar holland span paarden tot staan weet te brengen door een ontwortelde .^oom voor de dieren neer te weiden. Daar mee heeft men ook kennis gemaakt met een van de tries in deze film. Men ziet n.l. hoe de boom langzaam uit de grond getrokken wordt en de suggestieve voorstelling dwingt be wondering af. Enkele van de vele van Hercules opgelegde taken ziet men hier ook: zijn strijd met de Ne- meïse leeuw en met de stier van Creta. Geheel de encenerlng van deze film is van bijzondere kwaliteit en de film voert naar een climax, wanneer Hercules en zijn mannen zich insche pen om het Gulden Vlies dat zoek is geraakt weer op 4e spoien. De Areo nanten maken dan een wonderlijk tocht. Omringd door duizenden geva ren overwinnen zij, met behulp var de kracht van Hercules en de slim heid van Llysses, de woeste zeeën, de heimelijke listen van Eurytus en de dodelijke omarmingen van de Ama- toe te eigenen wat hem niet toe kwam. O.a. de vrouw van een zij ner ondergeschikten. Het is hem slecht bekomen, want het middel van chantage dat hij probeerde toe te passen, keerde zich tenslotte tegen hem zelf. Het zou geen Franse film geweest zijn, als de makers zich bij de uitwisseling van dit verhaal niet bijzondei bezig hadden gehouden met dt schildering van de psychologische achtergronden, eerst de jalouzie van de bedreigde echtgenoot, dan de moordaanslag als poging om zich uit de spanning te bevrijden, gevolgd door de angst voor de mogelijke ontdekking en de chantage. Type rend is ook de wiize, waarop de schurk op de achtergrond tenslotte krachteloos wordt gemaakt, n.l. door hem zijn waardeloosheid te laten voelen. Een werkwaardige film in de leeftijdsklasse van 18 jaar en ouder. Rex. De Amazone-rivier die voor een groot deel stroomt door ontoe gankelijke oerwouden, is reeds vele malen de plaats geweest van fan tastische avonturen-verbalen. In de „Slavinnen van de Amazone' wordt deze fantasie nog aangedikt door de verhalen van een dronkaard en de koortsdromen van een malaria-lij der. Het lijkt heel wat, maar 't is niets. Toegang boven 18 jaar. zonen op het eiland Lemnos om ten slotte het legenrarische land Colchis te bereiken. Daar doodt Jason in een heroisoh gevecht de draak, die het Gulden Vlies bewaakt, terwijl Hercu les en de Arganauten de aanvallen van de primitieve inboorlingen af slaan. In triomf keren zij terug, maar het Gulden Vlies raakt op onverklaar bare wijze zoek. Hercules weet de op lossing ervan wel, maar loopt in de val. Tenslotte volgt een nieuw vecht op leven en dood, waar de wonderkracht van Hercules wel bij zonder sterk tot uiting komt. Een fan tastische film! Luxor De film „Tramlijn Be geerte" is een beweriring van het toneelstuk van Tennessee Williams. Het is niet veel méér dan een bewer king. Het decor, waartegen zich dit diama afspeelt, is weinig verander lijk, hoewel de regisstur Kazan voor theatrale hoogtepunten wél van ver dienstelijke fllmtrucjes gebruik heeft gemaakt. Vooral de lichteffecten zyn aangrijpend. De toneelschrijver Ten nessee Williams draagt zeker géén levensblijheid i'it in zijn stukken. Het voornaamste motief is wel, dat de ene mens de ander, zo niet een wolf, dan toch vvel een drukkende last is. We zijn er om elkaar te pes ten en toch kunnen we niet buiten elkaar. Zijn centrale figuren zijn meestal geestelijk weerlozen, die zich in de harde werkelijkheid moeilijk kunnen handhaven en daarom hun toevlucht zoeken in ingewikkelde fantasietjes. In „Glazen Speelgoed" was het een invalide meisje, in „Tramlijn Begeerte" 'n oudere vrouw (Vivian Leigh) die het niet kan ver dragen, dat zij haar jeufcd en haar schoonheid verliest. Zij spint een net werk van dromen rondom zich, een netwerk, dat wreed ordt verscheurd door een Poolse Amerikaan (Marlon Brando) die met haar zuster is ge trouwd. Hij stelt fantasie gelijk met bedrog, dagdroom ge !jk aan leugen. Een haveloze „huurkazerne''- is de achtergrond voor de „miniatuur-hel", die door Tennessee Williams wordt opgeroepen. Het is allemaal erg meesterlijk en knap, maar men keert na het zien van deze film niet met een blij gevoel huiswaarts. Achttien- jarigen en ouderen mogen gaan kij ken. Trianon. „In die nacht".ja wat gebeurde er in die nacht? Een moordaanslag, met eigenaardige ge volgen; want de dader leert er de ware liefde door kennen; het slacht offer (de verkeerde man) sterft niet; de man, die eigendlijk doodgeslagen had moeten worden, wordt van de poging tot doodslag op zichzelf be schuldigd. Toch is deze Franse film helemaal geen detective-story of zo iets, evenmin een komisch verhaal, Integendeel het is een dramatisch 1 stuk. geval van een man, die langs on- Groente. Witlof I 34.00—36 00 scrupuleuze wegen zich probeerde idem II 22.00—27.00, per 100 kg. HAZERSWOUDE Gemeenteraad. De raad van Ha- zerswoudt komt op donderdag 29 jan., 's avonds, bijeen De agende vermeldt o.a.: voorstel tot vaststelling van een destructie-verordening; voorstel tot Wijziging en hernieuwde «aststelling van de salaris-verordening en de kin dertoeslag-verordening; voorstel tot medewerking ingevolge artikel 50 der Kleuteronderwijswet inzake stichting van een nieuwe r.k. kleuterschool te Hazerswoude-Dorp; voorstel tot aan koop van grond in het uitl-eidings- plan Rhynenburch; voorstel tot aan koop van grond voor voetpad plan zuid. Marktberichten ROELOFARENDSVEEN, 23 jan Bloemen. Freesia's 77—1 60 blau we druifjes 40—51; narcissen; Early Glory 74—95, Fortune 74—82, Mag- nificense 63—97, Carltor 80—82, Am. Glorie 8490, l'Innocense 6674; Anemonen 981 00; tulpen: Crown Imperial 83—85, Early Queen 78— 93, Br. Star 50—61, Rose Copland 90—1.16, Krelage 70—98, White Sail 98—1.20. v. d. Eerden 90—1.08, Win- tergold 88—1.06, Hilleaarde 8896, King of the red 88—74, Lustige Wit- we 97—1.29, Puroer Couland 1.01— 1.19, Nansen 1.001.05, Mirjoran 1.101.12, Golden Harvest 1 10—1 19, Preludium 90—1.04, Roland 1.00— 1.07, per bos; Am. Anjers 15—26 per

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2