S)eCeid6e(Eomcmt Cubanen schreeuwden om het bloed van de majoor Rechtszitting in verhitte sfeer Dure schilderijen ONRECHTMATIGE BISSCHOPS WIJDINGEN IN CHINA Rijksweg tussen R'dam en Den Haag wordt gladgestreken Peest in Luxemburg De overstromingen in de Verenigde Staten De guerilla van de Daroel Islam over Zendt uw brieven! Hoe denkt U het wegenplan? Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem„ Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; ZATERDAG 24 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14619 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent 10826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w„ 2.55 p. mnd., ƒ7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8.— Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Cuba viert de overwinning de werd tegen hem ingebracht. Daaruit bleek dat Sosa in de gevan genis heeft gezeten wegens moord, Fidel Castro te Caracas. De Cubaanse leider Fidel Castro is vrijdagmiddag per vliegtuig in de Venezolaanse hoofdstad Caracas aan gekomen. Meer dan 30.000 mensen waren ter begroeting aanwezig. De menigte slaagde er in voor de landing vervalsing van officiële documenten jjet politiekordon om het vliegveld te en het illegaal begraven van doden, doorbreken, maar dat hem daarna door het re- giem van Batista alle straffen zijn I Castro bezoekt Venezuela om de In het eerste massaproces in Ha- aU««u vana tegen Cubaanse oorlogsmisda- kwijtgescholden en dat hij voor zijn overwinning op de vroegere dictator digers is gisteren een beklaagde werk werd onderscheiden. Perez Jimenez mee te vieren, even voor het aanbreken van de dag Intussen had een menigte van 17.000 ter dood veroordeeld. j schreeuwende en joelende Cubanen Een uit drie offiiceren bestaand reeds lang het stadion waar het pro- tribunaal vond de 51 jaar oude offi- ces werd gevoerd, verlaten. Slechts cier Jesus Sosa Blanco schuldig aan ongeveer 300 journalisten en gewa de tenlasteleggingen van moord dief- pende militairen van de troepen van stal en plundering. Castro hoorden het vonnis voorle- Het vonnis volgde na een proces i zen. van bijna acht uur en meer dan i Het vonnis werd met gejuich ont- vier uur beraadslaging door de drie j vangen door de Cubanen, die achter rechters. gebleven waren. Ook het verleden van de beklaag- De Britse National Gallery te Lon den heeft 125.000 pd st. (ongeveer 1.250.000 gulden) betaald voor een schilderij, „St. Gregorius en de draak", van de Italiaanse vijftiende- eeuwse schilder Paolo di Dono Uccel- lo. De regering zal ongeveer 60.000 pd. st. (ongeveer 600.000 gulden) bij dragen. Een woordvoerder was van mening, dat dit de hoogste prijs is die ooit door de National Gallery is betaald. Een schilderij, bekend als het dub bele portret van de zeventiende- eeuwse schilder Jakob Kordaens, werd gekocht voor 40.000 pd. st. (on geveer 400.000 gulden). De jaarlijkse subsidie voor het mu seum zal van 12.500 pd. st. tot 100.000 pd. gt. worden verhoogd. Italiaanse regering staat zwak Met de kleinst mogelijke meerder heid 1 stem heeft de Italiaanse kamer van afgevaardigden donder dagavond het beleid van de regering- Fanfani in het „sneeuwbal-bank schandaal" goedgekeurd. De Italiaanse Tweede Kamer steun de met 279 tegen 278 stemmen de wankele coalitieregering van Fanfani voor haar beleid in de miljoenen-af faire die vorig jaar oktober in Italië zeer veel beroering heeft gewekt en waarvoor de bankier Gian fïattista Giuffre, oorspronkelijk een eenvou dig bankbediende, zich voor de recht bank zal moeten verantwoorden. Deze geringe meerderheid brengt eens te meer het wankele karakter aan het licht van het Kabinet-Fanfa- ni, dat nu een half jaar aan het be wind is. Radicale en liberale cen trum-partijen, enige christen-demo craten (Fanfani's eigen partij) en enige sociaal-democraten onthielden zich van stemming. Gistermiddag heeft het kabinet de moeilijke situatie besproken. Naar verluidt waren er ernstige menings verschillen gerezen tussen de rege ringspartijen. Na afloop van de ver gadering werd meegedeeld, dat de sociaal-democratische minister van Arbeid Vigorelli zijn ontslag heeft genomen. De veroordeelde, die zich tijdens i het proces tamelijk fier gehouden VQrOOrOGGlO Andere bisschoppen doch bepaalt zich er toe te vermel den, dat de aartsbisschop van Moek- den mgr. P'i Shushih, abt Pang Chowhung Li Tao-nan, bisschop van Puchi en mgr. Toeng Kwang-tsing bisschop van Hankow aanwezig wa- had, zag er verslagen en moe uit, I toen hij uit het stadion werd wegge-1 Volgens berichten in het communis- leid, uitgescholden dor de weinigen j tische blad Sin Hunan Pao zijn weer ren. De namen van de priesters, die die toen nog aanwezig waren. vijf Chinese priesters onrechtma- de bisschopswijding hebben ontvan- Met monsterproces werd gister- tig tot bisschop gewijd in de ka- gen luiden Hiong Teh-lien, Jang Kao- middag voortgezet met de berech- thedraal van Sjangsja. De wijdingen Sjien, Koeo Tse-Sjien, Ly Sjen-lin ting van kapitein Pedro Morejon. zouden geschied zijn tijdens een pro- en Ly Sjoe-jen, resp. bestemd voor Het proces werd echter gestaakt toen testbijeenkomst van de patriottische het aartsbisdom Sjangsjoe, de bis- woedende toeschouwers de beklaag- verenging van katholieken tegen de dommen Sjangteh en Hengjang en de den trachtten te molesteren. Het zal encycliek over China van Pius XII apostolische prefecturen Lihsien en vandaag worden voortgezet. Rijksweg 13, bijgenaamd „De Hob belweg", tussen Den Haag en Rotter dam wordt vernieuwd. Voor een be drag van ƒ5.138.400 zal het wegen bouwbedrijf A. Kraal te Utrecht deze weg weer hobbelvrij maken. Het be treft hier een gedeelte weg van ze ven kilometer. Men begint by Delft met de aanleg van een nieuw tracé met twee weghelften van elk drie rybanen van drie meter, in het mid den zal een hoge beplanting komen. Dag en nacht wordt gewerkt, opdat het verkeer van dit werk zo kort mo gelijk hinder zal hebben. Binnen veertien dagen begint men met de uitvoering. De Luxemburgers hebben vrijdag het feit herdacht, dat groothertogin Charlotte veertig jaar geleden op de troon is gekomen. Er werd een militaire parade ge houden. Vervolgens werd in de ka thedraal een pontificaal Te Deum ge zongen ter ere van de groothertogin. Op het middaguur werden 101 ka nonschoten afgevuurd van de hoog ten rondom de stad. De minister van buitenlandse za ken, Bech, bood een lunch aan, waar op de leden van de regering, de hoof den van de diplomatieke missies, de leden van de hoge autoriteit van de E. G. K. S. en de leden van het ge rechtshof van de Europese Gemeen schappen aanzaten. Toen donderdag ter gelegenheid van de herdenking van de troonbe stijging vuurwerk werd afgeschoten, trof een vuurpijl een warenhuis, waardoor brand ontstond. De schade is aanzienlijk. Ad Apostolorum Principis. Als data Jojang. voor deze protestbyeenkomst noemt I Van de genoemde bisschoppen heeft het blad 22 tot 26 oktober van het mgr P'i Shu-shih, aartsbisschop van vorige jaar. Reeds eerder gingen er Moekden, reeds op 1 juni 1958 vier geruchten over deze wydingen. Bejaarde herders ontvingen hun vader Zonder voorafgaand bericht en zonder de Italiaanse autoriteiten daarvan priesters op onwettige "wij ze tot bis- i in kennis te hebben gesteld zodat die dus ook niet voor het gebruikelijke schop gewijd. Mgr Li Tao-nan heeft escorte van motorpolitie konden zorgen heeft Z. H. Paus Joannes XXIII Sin Hunan Pao geeft een uitvoe- op 13 april van vorig jaar de eerste een bezoek gebracht aan een tehuis voor bejaarde priesters op een helling rigerige beschrijving zowel van de twee onwettig tot bisschop gewijd, van de Monte Mario by Rome. De foto laat zien hoe de Paus bij zijn bezoek protest-bijeenkomst als van de on wet De derde genoemde bisschop Toeng tige bisschopsconsecraties. Het noemt Kwang Tsing was een van deze twee niet de naam van de consecrator, Weer Aziatische griep in Engeland Vyf honderd schoolkinderen uit Colne, een stadje in het Engelse graafschap Lancashire, zyn aange tast door een ziekte die veel overeen komst vertoont met de Aziatische griep, die Engeland in 1957 heeft ge teisterd. Een eigenaardige omstandigheid is, dat ook de griepepidemie van 1957 in Colne begonnen is. De nieuwe epidemie schijnt echter een goedaardiger karakter te hebben dan de vorige. Reeds 91 slachtoffers een bejaard oud-priester omhelsde, die in een invalidewagentje zat. priesters. Van de gebieden, waarover de vijf priesters thans hun onwettige juris dictie zullen uitoefenen, zijn er vier van hun bisschop beroofd door uit wijzing. In het bisdom Hengjang re- Kda li li hpmverd sideerde echter de Chinese bisschop ,a"" mgr. Wa Tsoe-Sjang. Het Pauselijk Jaarboek 1958 vermeldt hem nog als bisschop. Volgens latere berichten, die nog niet bevestigd konden wor den, is hij of gevangen of ziek. „Samenzwering". Een woordvoerder van het militai re commando van Zuid- en Zuid oost-Celebes heeft medegedeeld, dat strijdkrachten van de centrale rege ring het plaatsje MaliU in Midden- Een communistisch dagblad uit Binnen-Mongalyië meldt, dat tien ka- Celbes hcbben heroverd. Malili is tholieken en drie protestanten uit dit enige dagen lang in handen geweest gebied gearresteerd en veroordeeld zijn wegens „samenzwering" tegen de communistische regering van Chi na. Het blad noemt als leiders van deze samenzwering Li Tsoeng-Sje en Wang Hsi-Sjen. Beiden zouden de top-figuren zijn in een „revolutionai- groep van katholieken. Ofschoon geen zekerheid mogelijk is, menen China-deskundigen, dat het twee Chinese bisschoppen betreft De overstromingen in de Verenigde Staten hebben tot nu toe 91 doden geëist. Er worden nog verscheidene mensen vermist. In de ondergelopen kolenmijn te Port Griffith in Pennsylvanië worden nog twaalf arbeiders vermist. Men koestert nog enige hoop. Om het bin nenstromende water van de rivier de Susquehanna te stuiten heeft men goederenwagons, balen hooi en hout- val tot een gezamenlijke waarde van een kwart miljoen dolar iri het gat gestort, maar zonder resultaat. Elf in de buurt gelegen steenkool mijnen zijn op last van de overheid gesloten. Zij acht ook daar een door braak van het rivierwater niet uit gesloten. Het gebied ten oosten van de rivier de Susquehanna is door pre sident Eisenhower tot rampgebied verklaard. Het maakt daardoor aan spraak op onmiddellijke federale hulp. De gouverneur van Ohio, Michael Disalle, verklaarde dat de schade vol gens een voorlopige schatting 73 mil joen dollar beloopt, maar wel tzou kunnen stijgen tot meer dan 100 mil joen dollar. Een Romanof trouwde in Kopenhagen Prins Dimitri Romancf, wiens familie uit Rusland stamt en verwant was aan de Tsaren-familie, is in de Russische kerk te Kopenhagen in het huwelijk getreden De foto geeft een beeld van de huwelijksplechtigheid volgens oud Russisch ceremonieel. De bruid, Jeanne Kauffman, is een dochter van een Kopenhaagse bank directeur. Het jonge paar gaat zich in Rome vestigen. van een gecombineerde strijdgroep van opstandelingen en van aanhan gers der Daroel Islam-beweging. Deze strijdgroep is in oostelijke en noordelijke richtingen op de vlucht geslagen, en wordt nu gebombar deerd en gemitrailleerd door de luchtmacht. Wegens de grote verschillen in de Tijdens de beschieting vanuit zee Chinese schrijfwijze menen zij met d<>or een politievaartuig om de laat- t J.506"! 'Wiste vijandelijke concentratie te ver- dezelfde is als de 54-jarige mgr. P. Ij, Ly Hsoean-e, bisschop van Jenan in leden de opstandelingen zwa- Binnen-Mongolië, en dat Wang Hsi-re verliezen. Sjen, de 48-jarige mgr. F. Wang, Volgens de woordvoerder worden aartsbisschop van Soeioean is, even- thans ook in andere delen van Zuid eens m Noord-West Centraal China. Beiden zijn veroordeeld tot respec tievelijk 20 en 15 jaar gevangenis straf. Het blad noemt verder geen namen dan van deze twee veroor deelden. Het proces zou 18 oktober van het vorige jaar zijn gevoerd. De straffen van de andere veroordeel den worden evenmin vermeld. Niet alleen het wegenschema van de binnenstad, maar ook de aansluitingen op het wegennet rond de stad hebben de aandacht van de ontwerpers van het Leid- se stadsplan gekregen. Daarom vandaag een nieuwe kaart van de wegenloop in breder verband, eveneens voorzien van toelich tingen. En wy herhalen gaarne onze vraag: „Hoe denkt u er o v e r?" Antwoorden liefst vóór don derdag aanstaande, waarna wij een overzicht kunnen geven. Het spreekt vanzelf dat ook inwoners van de randgemeenten hun licht over deze belangrijke kwestie mogen laten scinjnen; zij immers zijn ook ten nauwste by deze plannen betrokken. Omdat dit schema juist is ont worpen om de publieke mening te toetsen wordt ook door het gemeentebestuur van Leiden deze enquête onder onze lezers met belangstelling tegemoet ge zien. S.vp. uw antwoorden zenden aan: redactie Leidse Courant, Pa pengracht 32, Leiden. Celebes zuiveringsoperaties tegen de D.I.-troepen uitgevoerd. In West-Java. Bij een overval van een groep aan hangers van de Daroel Islam op een dorp in het gebied van Garoet in West-Java zijn twee mensen om het leven gekomen en vijf gewond, zo is in Djakarta vernomen. De overvallers zouden voorts 176 huizen in brand hebben gestoken. Het zou de hevigste overval zijn geweest, die de Daroel Islam in de afgelopen jaren heeft gepleegd. De overstromingen op Java. De overstromingen die de eerste veertien dagen van januari Midden- Java hebben geteisterd, hebben een schade veroorzaakt van circa 22 mil joen roepia's. Meer dan 3000 huizen zijn door het woedende water meegesleurd en meer dan 17.000 ha. sawagrond is verwoest. Duizenden Javanen hebben om hulp verzocht. Dil nummer bestaat uit 12 pagina's Vrij zonnig weer De Bilt, zaterdag 10 uur. Boven Canada ligt het centrum van een omvangrijke depressie. Een deel ervan breidde zich vanmorgen uit in de richting van IJsland. Midden op de oceaan heeft zich een hogedruk- gebied ontwikkeld, dat tamelijk snel naar Ierland trekt. Tussen dit hoge- drukgebied en een lagedrukgebied boven Scandinavië voeren westelijke tot noordwestelijke winden polaire lucht naar West-Europa. Een randstoring van het lagedruk gebied veroorzaakte tijdelijk nog vry veel wind. In het zeegebied tussen de Azoren en Portugal bevindt zich een depressie, die maar weinig meer van plaats verandert. De komende 36 uur blijven afnemende noorwestelijke tot westelijke winden polaire lucht naar onze omgeving voeren, waarin flinke opklaringen zullen voorkomen en slechts nog een enkele verspreide bui, voornamelijk in het noorden van het land. De komende nacht kan de tem peratuur tot om het vriespunt dalen, maar morgen stijgt het kwik tot on geveer 6 graden boven het vriespunt. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN Opklaringen en slechts een en kele verspreide bui, voornamelijk in het noorden van het land. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen ongeveer de zelfde temperaturen ais vandaag. Matige, aan de kust aanvankelijk nog overwegend krachtige, wind tussen noordwest en west. 25 Jan. zon op 08.32; onder 17.14; maan op 18.33; onder 08.21. 26 Jan. zon op 08.30; onder 17.15; maan op 19.47; onder 08.53. Hoogwaterstanden 25 Januari: v.m. 3.55; n.m. 4.06. 26 Januari: v.m. 4.34; n.m. 4.43. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI half bew. —3 C. STOCKHOLM sneeuwbui 0 OSLO geh. bew. —9 KOPENHAGEN sneeuwbui 1 ABERDEEN sneeuwbui 0 LONDEN on bew. 1 AMSTERDAM regenbui 2 BRUSSEL on bew. 1 LUXEMBURG half bew. 0 PARIJS half bew. 2 BORDEAUX mist 8 GRENOBLE regen 8 NICE on bew. 6 BERLIJN onbew. 1 FRANKFORT licht bew. 2 MüNCHEN regen 4 ZüRICH regen 6 GENèVE regen 8 LOCARNO geh. bew. 1 H WENEN zwaar bew. 2 ROME onbew. 11 AJACCIO licht bew. 5 MADRID geh. bew. 6 MALLORCA mist 8 ALGIERS licht bew. 9 Korreltje Onze ervaring bestaat eerder uit verloren illusies, dan uit verworven wijsheid. (Jozeph Roux).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1