KLIEKJES Slaap temidden van - Ze wisten niet, dat het land zó groot was Ideale kamerplant Reus van Markelo is ontwaakt zonder kringen van KIEKJES ZATERDAG 24 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 inwrijven laten drogen afborstelen DE TECHNIEK.... j Met dit enorme bed, uitgevoerd door de Engelse firma „Slumber- land", brengt u alle mogelijke soor- ten technisch comfort in de slaap- kamer. Door een druk op een knop g|| kan het bed zowel aan voeten- als =jj hoofdeinde omhoog of omlaag wor- den gebracht, worden verwarmd of =5 uit elkaar worden geschoven voor ^|j het schoonmaken. Andere drukknop- m jes, ingebouwd in het rechternacht- kastje, bedienen de televisie aan het voeteneinde, de slaapkamergordijnen en de telefoon is aan beide zijden een radio, verder een band-recor- ||g der (voor het opnemen van nacht- merries?) een theezet-apparaat, een inrichting voor elektrische massage een elektrisch scheerapparaat en een m omroepinstallatie, verbonden met elke kamer in huis. Als houtsoorten zijn 200 jaar oude Engelse eesen en exotisch rio-rozenhout gebruikt, be- kleed met „champagne-nerts" en Frans fluweel. De kosten zijn een 1|| slordige 25.000 gulden. Boven het Jl: gehele bed, onder: de bandrecorder in gebruik. Het bed heeft ook nacht- i lampjes. worden. Koop hiervoor goede bloe- mistenaarde, en zet haar hierin, waarna we haar buiten ingrav n. met pot en al, op een licht rchaduw- plekje. Hier laten we de plant staan tot half september, waarna zij binnen gehaald moet worden; bescherm haar vooralsnog tegen de felle zon nestralen, zij kan er eenvoudig niet tegen. Zo gehandeld, ruit u veel genoe gen hebben van deze alleraardigste kamerplant; ze is immers een sie raad in uw huis. UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK Het is jammer dat er in ons land, waar we zo gemakkelijk over verse vis kunnen beschikken, zoveel min der vis wordt gegeten dan in de meeste andere Europese landen. Want vis bevat niet alleen bijzon der belangrijke voedingsstoffen (speciaal eiwitten en zouten) maar is daarnaast ook nog bijzonder licht verteerbaar. Veel huisvrouwen we ten niet veel variatie in hun visge rechten aan te brengen. Het draait bij hen steeds weer om gekookte of gebakken vis en als groente: wor teltjes of bietjes. En al zijn die ge rechten op zichzelf heus niet te ver smaden, wanneer ze steeds weer op tafel komen worden ze wel eens vervelend. En 't gekke is dat er in de meeste kookboeken juist bijzon der veel goede visrecepten zijn te vinden die beslist in de smaak zou den vallen, wanneer men daarmee eens ging werken. Daar de aanvoe ren van vis sterk wisselen, waardoor er kans is op grote prijsschomme- lingen, is het verstandig niet met een voorop gezet plan voor een be paalde vissoort naar de winkel te gaan, maar ter plaatse eens te zier. welke vis die dag redelijk in prijs is en er mooi uitziet. Met 't oog op de voedingswaarde is het helemaal niet nodig dure vis te nemen, goed kope als: schol, wijting en haring is net zo voedzaam al is de duurdere b.v. zeetong, of kabeljauw enz. dik wijls fijner van smaak. Maar nog maals: ook van een doodgewoon vis- je kan men, als men 't goed bereidt iets heerlijks maken. Vergeet daar- ||g bij vooral de verse kruiderijen niet!) m ZONDAG: champignonsoep met |jg room; biefstuk, spruitjes, aard- appelen; fruitsla (Gort in de week zetten). MAANDAG: zuurkool met varkens- Jfr nier, aardappelenpureegort met rozijnen. DINSDAG: omelet met kaas, rijst peterseliesaus, doperwten; karne- melksepap. WOENSDAG: jagerskool, gekookte lever, gepofte aardappelen; rijst m met bessensap, (bonen en appel- tjes in de week zetten). DONDERDAG: bruine bonen met §s zoete appeltjes, aardappelen en doorregen spek; citroenvla. VRIJDAG: gestoofde vis, aardappel- koekjes, witlof sla; griesmeelscho- 1|| teltje met gember. ZATERDAG: boerenkoolstamppot met worst; yoghurt. bruine bonen met zoete appeltjes §||l Een specialiteit uit de Betuwe. j= Hiervoor 500 gr. bruine bonen en 250 gr. zoete gedroogde appeltjes wassen en weken. Samen met 500 gr. doorregen spek in het weekwater m gaarkoken. Het vocht met wat aard- g appelmeel binden. LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polycolor-K2r-Placentubex-Margret Astor-Mouson-Blendax (Advertentie) Mogen wij eens even uw aandacht vragen voor de cyclame? Deze ideale kamerplant staat momenteel vrijwel in elk huis. U kunt er veel plezier van hebben, maar dan moet zij met kennis van zaken behandeld worden. Hoewel de cyclame heden ten da ge misschien nog wat prijzig is, zal men niet nalaten er een (of meer) aan te schaffen, vooral omdat u van die plant jaren lang plezier kunt hebben. Een cyclame moet niet te warm staan. Een normaal verwarmde ka mer vindt zij al niet prettig, laat staan te verblijven in een kamer waarin kouwelijke mensen gaarne vertoeven. Een matig verwarmd vertrek is al voldoende en dit zal de reden zijn, dat de plant hier lan ger mooi blijft. Voor zon behoeft u in dit jaar getijde niet bang meer te zijn, want deze kan nu geen kwaad meer doen. Waarheen met het water? Over de vraag of deze plant op het schotèltje dan wel op de aarde water moet hebben, lopen de me ningen veelal uiteen, maar zeker is wel dat de cyclame een reusachtige hekel heeft aan „natte voeten. Dat wil dan tevens zeggen, dat wij wel water mogen geven op het schotel tje, maar dat wij er voor moeten zorgen, als zij voldoende gedronken heeft (zo ongeveer na een kwartier tje, twintig minuten) het dan niet verbruikte water te verwijderen. Bloemisten geven niet gaarne wa ter op de potgrond; zij zijn bang dat de bloemknoppen zullen weg rotten en daarop bestaat ook grote kans. Hoe u dit watergeven ook be kijkt, zorg er in alle geval voor dat er geen water op de knol komt, dus tussen de bladeren, want dan loopt het slecht af met uw plant. Bijvoeding. Als u een plant koopt staat deze in de regel in goede bloemisten- aarde, maar als de plant zich nog verder moet ontwikkelen dient u er wel voor te zorgen, dat er iets tegenover staat, waarvoor de plant het nodige voedsel kan verkrijgen dus moeten we bijvoeding geven en dat doen we door toediening van kamermest, liefst eenmaal per week. Per liter water lossen we een theelepeltje plantenkunstmest op die hoeveelheid is wel voldoende voor 20 planten. Er is niets verleidelijker dan de uitgebloeide stengels af te knippen met een schaartje, maar pas op, dat is glad verkeerd. Restanten van dt bloemstengels blijven dan in de knol zitten en gaan rotten en daardoor gaan ook de kleine bloemknopjes rotten. Neem de stengels tussen duim en wijsvinger en trek de uit gebloeide er met een ruk uit. De rusttUd. Uitgebloeid zijnde, moet de plant rusten, zij zal dan aftakelen, maar we dienen er voor te zorgen, dat de knol niet helemaal uitdroogt, geef echter maar heel weinig water, doen we dat niet, dat krijgt de plant geen gelegenheid om rust te nemen en dat doet haar geen goed. Is de tweede helft van april aan gebroken, dan moet de plant verpot Enige dames in Markelose klederdracht staan boven op de „reus van Markelo' de nieuwe televisietoren om van daar uit het magnifieke uitzicht over hun woonplaats te bewonderen. De toren is vrijdagmiddag door de commis saris der Koningin in de provincie Overijssel in gebruik gesteld. Nieuw TV-gebied ontsloten Door een druk op de knop heeft de commissaris van de koningin in Over ijssel, ir. J. B. G. M. Ridder Van der Schueren gstermiddag de „Reus van Markelo", de nieuwe televisietoren in gemeente, tot leven gebracht. Een zeer groot aantal belangstellenden was daartoe in deze toren bijeen ge komen. De directeur-generaal van de PTT, ir. J. D. H. van der Toorn, sprak zijn vreugde uit over het feit, dat nu ook dit deel van het land binnen het Nederlandse TV-bereik is opgenomen. Binnenkort volgt Smilde. Hij gaf een uitzetting van de tech niek, waarmee deze radio- en tele visietoren werkt. Ook sprak de voorzitter van de Nozema, prof. Scholten, die eveneens zijn vreugde uitsprak over deze be langrijke mijlpaal in de radio- en tv-wereld. Tenslotte voerde de heer J. H. A, Hardeman, voorzitter van de algemene Nederlandse Vereniging van televisiekijkers, het woord. Hij complimenteerde zowel de Nozema, PTT als NTS met dit resultaat. De nieuwe toren zal met het mid dagprogramma van vandaag om 17.00 uur voor het eerst officieel in de I lucht komen. Ter gelegenheid van de opening heeft echter de NTS een speciaal programma'tje uitgezonden, waarin iets van de arbeid van de NTS is getoond.^ De acht miljoen kilo wegende, 111 meter hoge betonnen kolos, de „Reus van Markelo" draagt een stalen buis antenne van 32 meter lengte en daar op staat een mast, die 14 meter hoog is. De gehele toren steekt dus 157 meter boven het landschap uit. Op een staal-beton fundering van 20 meter middellijn en 130 cm dikte is de torenschacht met behulp van glij-bekisting opgetrokken, waarna de kop in de stalen bekisting werd ge goten. Op de twintigste van de 24 verdie pingen is de televisie-zendinstallatie van Nederlandse makelij opgesteld. Ook voor reportage is de toren van Markelo geschikt. Op 27 januari zal de opera „La Tosca" uit Enschede i via Markelo naar alle televisiezen ders worden verspreid. Het geluid van de tv-uitzendingen komt via het muzieklijnennet van PTT naar Markelo om daarna via een FM-zender te worden verspreid. HET IS natuurlijk van het allergrootste belang, dat wij in het winterseizoen goed gekleed gaan. De mo derne vrouw heeft hier niet zoveel moeite mee, want zij kan zich kleding permitte ren, die geslachten voor haar niet konden dragen. Zo zullen vele dames zich onge twijfeld aangetrokken voe len tot een heerlijk warme pullover, 'n kledingstuk, dat niet alleen charmant kan staan (vooral wanneer het op een lange broek gedragen wordt) doch dat tevens nog een andere kwaliteit heeft, namelijk ons te beschermen tegen snelle temperatuurs wisselingen. Er zijn vele huisvrouen, die gezien de hoge kosten van het stoken, overdag de verwarming maar op halve kracht laten branden, mede omdat zij toch veel buiten de kamer zijn. Zo'n heerlij ke pullover geeft ons bij ons dagelijks werk de nodige warmte, maar beschermt ons tevens wanneer we plot seling naar de voordeur ge roepen worden, terwijl het daar tocht of ijselijk koud is. Daarnaast is dit kleding stuk ook zeer geschikt voor de wintersport en wat al niet meer. Naast het genot van het dragen komt voor velen dan nog het genot van het ma ken, wanneer u dit zelf wilt doen. Er gaat ongeveer 600 gram wol in zitten. En het model op onze illustratie is vervaardigd van twee kleu ren wol, groen en wit. Het patroon is erg leuk en u moet eens op die witte rand onderaan letten, die zo'n leuke afsluiting vormt. (Nadruk verboden) I/O m helpt direct tegen etensvlekken, vet, l\ Cm I teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 13) Schiphol beproeft Bedrijfstele- visie, vrijdag, 16 januari.. Van de velen, die weer de ingre diënten van de „Fotokliekjes" terug zochten, werd deze week door het lot aangewezen als winnaar van de prijs van vijf gulden: De heer C. Witteman, Hein Bader straat 10 te Sassenheim.. Hij krijgt de buit spoedig toegezon- den. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK. j Wat zou de wereld moeten begin- nen zonder water? Toch mist men (13) het soms liever dan kiespijn. Als het water het „op zijn heupen" heeft, dan is er geen land mee te be- I zeilen. Van het begin (3) tot het eind j (1) is het dan oppassen (12) gebla- j zen! Het begint meeestal kalm aan j maar dan is er opeens geen houden meer aan (7). In het ene geval moet i men uitkijken voor een been, hetzij een linker (6), hetzij een rechter (8), soms ook kan het een kou (10) kos ten. In geval van nood is er altijd wel hulp (5) naby maar beter doet men, grote risico's (4) te nemen. Zelfs in de sport (9) kent men uiter sten (11), en (2) toont, welke kant u niet op moet. Wat U doen moet WAT DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? De kliekjes van de vorige week be stonden uit: 1) „Presidente Getulio" viel met de deur uit huis, dinsdag, 13 januari. 2) De koffie bruin, terwijl u wacht, dinsdag, 13 januari. 3) Koninklijke ontvangst vóór de ontvangst, zaterdag, 10 januari. 4) Gesprek na de strijd te Val- d'Isère, maandag, 12 januari. 6) Moeder en kinderen zien toe op vaders werk, vrijdag, 16 januari. 7) „Gijs langs de weg" ere-con- ducteur van Amsterdam, woensdag, 14 januari. 8) Diepvries eeuwen ontdooien In de sneeuw; woensdag, 14 januari. 9) Broer en zus na veertig jaar teruggevonden, maandag, 12 januari. 10) Tóch een doelman bij KFC, maandag, 12 januari. 11) Geluk bij een ongeluk, maan dag, 12 januari. 12) Minister Staf ontving Ameri kaanse bezoekers, vrijdag, 16 januari. Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant b\j-nemen als u die ten- I minste bewaard heeft. De omschrij- ving, van de foto waaruit u een kliek- je meent te herkennen daarvoor j leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge- I zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.«. inzendt aan de redac- i tie van De Leidse Courant, naakt u i •en goede kans, «en prüs te winnen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10