En nu: de TOEKOMST van LEIDEN Stedebouwkundigen ontwierpen ingrijpend wegenschema en structuurplan Thans voor discussie vrijgegeven Werk zal in gedeelten moeien worden uitgevoerd Verantwoording Invalswegen Noor-Zuid-verbinding Gordelweg Binnenstad Injecties Twaalf drastische doorbraakjes VRIJDAG 23 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Niemand weet nog hoeveel honderden miljoen guldens het moet kosten, en hoe lang de uitwerking ervan nog moet duren, maar er is een nieuw Leids wegenschema verschenen, dat nu aan de bevolking van Leiden ter discussie wordt voorgezet. Het is een basisplan ontworpen door de dienst gemeentewerken van Leiden, onder leiding van de stedebouwkundige inge nieur van Leiden, ir J. Drost, onder toezicht van de directeur van gemeen- I tewerken ir D. Y. Lem. Het college van B. en W. zal straks in een begeleidende nota nog een eigen visie op het plan geven, evenals de monumentencommissie. 16 Fe bruari a.s. wordt het plan in de raad besproken. Bij een eerste blik op de kaarten komt men tot de cohclusie dat het een gedurfd plan is, dat oude problemen radicaal tracht op te lossen. Men zal véél moeten slopen. De stedebouwkundige, die verantwoordelijk is voor dit ontwerp, heeft getracht het schone te sparen, voor zover hem dit mogelijk was, anderzijds heeft hij ingrijpende voorstellen gedaan voor ontsluiting van bepaalde wegen en buurten. Met een kleine ring in het hart van de binnenstad (bïnnencityring) wel ke de „injectiewegen" vanaf de city- ring opvangt, is het beeld van de op bouw van het wegenschema compleet. Dit wegenschema staat niet op zich zelf. Het kan niet los worden gemaakt van de stedebouwkundige ontwik keling van de geiheente. verbreding van de Morssingel en ver breding van de Witte Singel en ver groting van het verkeersknooppunt ten noorden van de Jan van Hout- brug. De Hooigracht is niet te verbreden zonder grote kosten en stedebouw kundige offers; daarom zal de moge lijkheid open moeten blijven voor een verdubbeling (met eenrichting verkeer) via de Middelste Gracht. Zaak van miljoenen en tientallen jaren Bij het ontwerpen van dit schema is in de eerste plaats een duidelijke en logische opbouw van het toekom stige hoofdverkeerswegennet als doel gesteld. Immers, een wegenschema, waarin de functies der diverse ver keerswegen duidelijk zijn onder scheiden, heeft een vlotte afwikke ling van het verkeer in de stad tot gevolg en is voorts voor een harmo nische ontwikkeling van de stad van onschatbare waarde. Het wegensche ma is bezien in samenhang met de ruimtelijke ontwikkeling van de Leidse agglomeratie en is het resul taat van een verdere uitwerking van het hoofdverkeerswegenstelstel, zoals dat in het structuurplan js ontwor pen. In vorige artikelen is reeds uiteen gezet, dat de huidige situatie in de gemeente een aantal tekortkomingen in het wegenstelsel laat zien. Het verkeer concentreert zioh te veel op de aloude verkeersroutes Ho ge Rijndijk, Breestraat, Haagweg en Rijnsburgerweg. Volgens de verkeerstelling van 1955 passeerde langs bovengenoemde drie invalswegen reeds 71 van het to tale de stad in- en uitgaande verkeer. Op de tweede plaats gaat het ver keer niet langs de daarvoor geschikte wegen door de stad. Van het in- en uitgaande stadsver keer behoort ruim 25 tot het inter local doorgaande verkeer; daarbij komt dat de combinatie van winkel straat en doorgaande verkeersweg (zie Breestraat, Haarlemmerstraat, Herenstraat etc.) bezwaren oplevert. Er zijn nog meer problemen, zoals de snelle ontwikkeling van het verkeer, die vooral in de nabije toekomst nog intenser zal zijn. Vele overwegingen hebben er geleid tot de volgende schematische opbouw. Een vierkant van autowegen om sluit de stad. De vier hoofdaansluitingspunten liggen zodanig verspreid, dat de hoofdinvalswegen rechtstreeks naar de vier hoeken van een cityring voe ren. Vanaf deze hoekpunten van de ci tyring kan het verkeer, dat in de stad moet zijn, naar het meest daarvoor geschikte aansluitingspunt op deze cityring rijden om zijn plaats van be stemming te bereiken. Op deze wijze zal het stadscentrum ontlast worden van al het verkeer, dat met het centrum geen enkele verkeersrelatie heeft. Tussen het autowegenvierkant en de city bevindt zich een gordelweg, welke de directe rondom de city ge legen woonwijken en het universi- teitsgebied in het Morskwartier on derling verbindt." De hoofdlijnen van het wegensche ma worden gevormd door de invals wegen welke het verkeer vanaf de interlokale autowegen naar het stads centrum en de woonwijken leiden. We noemen: de invalsweg van de zui delijke aansluiting op Rijksweg 4 door 't Morschkwartier naar 't Sta tionsplein; de invalsweg van de noor delijke randweg om Oegstgeest en de aansluiting op weg 4A en Lammen- schansweg. Wij hopen hierop terug te komen. De cityring wordt gevormd door de verbindingen van de kruis punten der drie belangrijkste verkeersroutes door agglomera tie en de verbinding via de ge dempte Trekvliet en de brug over het Galgewater langs de Morssingel naar het stationsplein. Deze ring omsluit een gebied van gemiddeld 1100 x 1050 meter (oppervlakte ca. 116 ha.), waarin het grootste deel van het stads centrum zal zijn gelegen. Het was bekend dat de Hooigracht in de noord-zuid-verbinding een be langrijke functie zou gaan innemen. Zij vereist twee doorbraken, ter plaatse van de WatersteegSt. Joris- steeg. Levendaal, Korevaarstraat, en van de Pelikaanstraat-Nieuwe Pauw- brug-Huigstraat. Het percentage slechte panden in deze doorbraken is hoog zodat deze met een woningsanering gepaard gaan. Woningen tussen St. Jorissteeg en Krauwelsteeg, tussen Oranjeboom- straat en Korevaarstraat zullen afge broken moeten worden om plaats te maken voor parrallelwegen en twee verkeerspleinen. Ook huizen-blokken ten oosten van de Pelikaanstraat en in het ver lengde van de Pauwbrug zullen, zoals bijgevoegde kaart ook laat zien afge broken moeten worden. De nieuwe Pauwbrug kan slechts als vaste brug worden uitgevoerd, nadat de scheepvaart door de Oude Vest is verlegd naar de verbrede Korte Vliet. Naarmate het verkeer toeneemt, zal de cityring op de nau we plaatsen verwijd moeten worden. Hiervoor zal men stedebouwkun dige maatregelen moeten nemen na melijk ten aanzien van een verdere De gordelweg behorende tot de wijkverbindingswegen, bestaat uit de volgende route: Churchilllaan, Vijf Meilaan, Zoe- terwoudseweg, Tomatenstraat, Lammenschansweg, de Sitter- laan, Burggravenlaan, weg door de Waard, Sumatrastraat-door- trekking naar „Merenwijk" en daarna afbuiging in westelijke richting naar de weg door de Kikkerpolder, Warmonderweg- doortrekking naar het Morskwar tier, dr Lely-viaduct-brug over de Rijn-Churchilllaan. De verbinding woonwijk Leiden zuid-west naar het stadscentrum is zullen in het gebied binnen deze merstraat en Oude Rijn te zijn ge kruist en de Burcht te zijn gepas seerd. Via Koornbrugsteeg zet de ring verbinding zich voort naar de verbre de Langebrug, welke wordt gevolgd tot aan de doorbraak naar de 2Vrouwensteeg. Voor een belang rijk gedeelte loopt deze binnenci tyring door slechte panden. Even wel zullen ook enkele kostbare door braken nodig zijn. De realisering van deze route zal uiteraard in fasen moe ten kunnen geschieden. In het gebied binnen deze binnencityring, waarin zich het belangrijkste winkelcentrum bevindt, zal de cityfunctie zioh kun nen verdichten, bijvoorbeeld door uitbreiding met- winkels in het gebied tussen Clarasteeg en Jan Vossensteeg. Voorts is het gebied tussen Mors- straat en le Binnenvestgracht bij het stadscentrum gevoegd, waartoe be halve vanaf de Steenstraat ook aan een verkeersontsluiting door mid- O del van een nieuwe brug over de Morssingel ten zuiden van de Morspoort is gedacht. Op deze wijze doet de sanering en de ver keersontsluiting hier nieuwe hoog waardige bouwgrond ontstaan. De voetganger en ook in mindere mate de wielrijder (exclusief bromfietsen) gedacht langs de Vijf Meilaan, Zoe ter woudse weg, Herenstraat, Konin- ginnelaan, Lammenschansweg. Ook is het mogelijk hiervoor de route via de Tomatenstraat te nemen. De Heren straat (tussen Koninginnelaan en Zoeterwoudsesingel) is, zijnde een winkelstraat, niet geschikt om als verkeersweg te blijven fungeren. Bij het ontwerpen van het wegen schema voor de binnenstad (tussen de singels) is voorop gesteld het be houd van die monumenten welk ka rakteristiek zijn voor de waarde van die binnenstad. Hierbij bevinden zich ook volgens de ontwerper gebouwen, waarvan de waarde is gelegen in enkele fragmen ten, zodat de stedebouwkundige waarde daarvan niet bijzonder groot is. Op bijgevoegde kaart zult u zien dat het wegenstelstel zich naar het stadscentrum verdicht. Momenteel is het centrumvoor het motorverkeer geen aansluitend geheel. De Haarlem merstraat en Breestraat zijn onder ling op gebrekkige wijze verbonden. De binnenring zal hierin radicaal verbetering brengen. Zij beschrijft namelijk de volgende route: Vanaf de Breestraat ontstaat door verbreding van de Vrouwensteeg en Kippenbrug een verbinding met de Haarlemmerstraat, van waar de 1 binnencityring zich voortzet langs de Vrouwenkerkkoorstraat naar de verbrede Clarasteeg om daar na in zuidelijke richting af te buigen naar de Burchtsteeg, na de Haarlem- ringverbinding voorrang verkrijgen boven het moto. isch verkeer, bijvoor- i beeld door instelling van een maxi mum snelheid van 15 km per uur, parkeerverboden en afsluiting van winkelstraten op bepaalde uren. Op de binnenring zal een parkeerverbod kunnen gelden. De aanhakingen van de cityring op bovengenoemde binnencityring zijn overal doelbewust buiten de belang rijke winkelstraten gehouden. In de Breestraat, Haarlemmerstraat en A Steenstraat kan dan het wegpro- fiel worden voorzien van brede trottoirs, terwijl het rij verkeer beperkingen zal worden opgelegd, zoals in het bovengenoemde is ver meld. Op het wegenschema zijn deze hoofdwinkelstraten als een dunne bloklijn aangegeven. Het politiebu reau en de brandweerkazerne zijn ideaal aan de genoemde binnencity ring en haar aansluitenden verkeers wegen gelegen. Totaal zijn zes „injectiewegen" van de cityring naar de binnencityring ontworpen: 1) vanaf de Lammermarkt via de nieuwe brug over de Oude Vest door het te saneren gebied ,JDe Camp" naar het Vrouwenkerkhof. Deze weg is als een voortzetting van de weg over het Schuttersveld langs de molen „De Valk" naar de Lammermarkt (aansluiting op city ring) te beschouwen. De nieuwe brug over de Oude Vest vervangt de huidi ge Turfmarktsbrug. Het inbrengen van het verkeer over een verbrede Turfmarktsbrug heeft, indien de 1. De Burcht komt vrij te liggen aan Ringweg. 2. Doorbraak van Langebrug, langs Ketelboetersteeg, via verbrede Koornbrug, Burchtsteeg naar Burcht. i. Verbreding Langebrug aan zuidkant (huizenrij verdwijnt), aan- aansluiting op weg dóór Van der Werffpark en vleugel van Mu seum, doorbraak evenwijdig aan St. Jacobsgracht. 4. Demping Trekvliet. 5. Haver- en Gortebuurt maakt plaats voor brede randweg. 6. Doorbraak Pelikaanstraat-Huigstraat etc. 7. Doorbraak Marine Medische dienst (Noordeinde). 8. Verkeersplein bij Jan van Houtbrug. 9. Ontsluiting van De Kamp langs Schagensteeg, Voldersgracht en V olmolengracht. 0. Ontsluiting De Kamp langs St. Caeclliagasthuis (dat gespaard blijft). 1. Weg over het Doelenkazerneplein. 2. Drastische parkeervoorzieningen. scheepvaart door de Oude Vest ge-| handhaafd blijft, zeer grote bezwaren in verband met een in dit geval zeer kostbare vergraving van de Beesten markt en verbreding van de Turf markt, waardoor tevens broodnodige parkeerruimte verloren zou gaan. Verder is doelbewust door bovenge noemd tracé het verkeer uit noorde lijke richting niet op de Prinsesseka- de en Kort Rapenburg gericht om op deze wijze dit verkeersknooppunt nog niet meer te belasten en het ge vaar voor een mogelijke demping van het Rapenburg voor goed af te wen den. Voorts ontsluit deze weg het te sa neren gebied „De Camp" voor het verkeer, hetwelk in het algemeen een eis is om het desbetreffende gebied uit zijn verval op te heffen. Deze nieuwe in jee tie weg gaat danook voor namelijk door slechte bebouwing, zo als uit de kadastrale ondergrond van de kaart blijkt. Indien de scheepvaart wordt verlegd naar de verbrede Kor te Vliet kan deze nieuwe Turfmarkts brug een vaste brug zijn; 2) de verbinding vanaf de Lange- gracht via Volmolengracht en Jan Vossenbrug naar Voldersgracht. Door verwijdering van de westelij ke wand van de Voldersgacht kan hier te zijner tijd een goede aanslui ting op de ringvebinding ontstaan; 3) van de aansluiting op de noord zuid-verbinding bij de Pelikaanstraat via de van der Werfstraat, welke ver breed zal moeten worden, naar de omgeving van de Jan Vossensteeg; 4) van de Hooigracht via Nieuw- straat naar de Burchtsteeg; 5) van de Jan van Houtkade, onge veer ter plaatse van de Sint Jacobs gracht, in noordelijke richting door het van der Werfpark naar de Lange brug. Op deze „injectieweg" sluit ook het doorgetrokken Levendaal via verbre de Korte Raamsteeg aan. Een nadeel van dit tracé is de doorsnijding van het van der Werfpark, doch een be langrijk voordeel is evenwel, dat de fraaie omgeving van het Steenschuur en het Levendaal bij de Sint Lode- wijkskerk niet behoeft te worden aangetast en dat hierdoor het moei lijke verkeersknooppunt bij de Hoge- woerdsbrug in de toekomst voor een onoplosbare verkeerscongestie wordt behoed; 6) vanaf de brug over het Galgewa ter in de cityring langs de verbrede kade, het Galgewater, naar het Kort Rapenburg, om vandaar via Bree straat en de Papengracht de verbre de Langebrug te bereiken. Deze route zal, naarmate het ver keer dit eist, moeten worden verbe terd door amovering van een deel van de bebouwing langs de oostzijde van Kort Rapenburg en langs de Breestraat (zuidzijde) tot aan de Pa pengracht. OOSTELIJK DEEL BINNENSTAD. De ontwerper acht ontsluiting no dig van het omvangrijke sanerings- gebied tussen de Middelstegracht en Zijlsingel met een kruis van ver keerswegen, namelijk de verbinding Ir. Driessenstraat—Ooster kerkstraat en haaks daarop de Gedempte Waard- gracht met zijn doortrekkingen naar de invalswegen. Het gedeelte vanaf de Middelste Gracht tot en met de Herengracht is Ir. J. C. H. Drost ls in hoofdzaak de ontwerper van het nieuwe stads plan. Hij werd hierbij gesteund door de directeur van gemeentewerken, ir. D. Y. Lem en terzijde gestaan door de medewerkers aan de stedebouw kundige afdeling van het Stadhuis. De foto laat ir. Drost zien achter zijn tekentafel met op de achtergrond een schetsontwerp. (Foto: De Leidse Courant) gedacht als een zakenwijk en gebied ten oosten daarvan tot de Zijlsingel als een nieuwe woonwijk met voor namelijk hoogbouw en bijbehorende voorzieningen in de vorm van open bare en bijzondere gebouwen. Een deels nieuw te graven waterpartij sluit deze woonwijk af van de indus trieterreinen langs de Zijlsingel (Meelfabriek de Sleutels en anderen). UNIVERSITEIT. Het universiteitsgebied is momen teel slechts via het Rapenburg te be reiken hierin zal verandering moeten komen, temeer ook om het Rapen burg zelf te ontlasten van verkeer. De Universiteit zal een belangrijke uitbreiding in de binnenstad verkrij gen, terwijl ook een nieuwe Univer siteitscentrum moet worden gebouwd. Daarvoor is het terrein van de Doe lenkazerne, na verwijdering van de oude kazernes, zeer geschikt. Voorts zal de bebouwing langs de Nonnensteeg en de Vijfde Binnen vestgracht gesaneerd moeten worden ten behoeve van de nieuwe gebou wen. Om dit gebied voor het verkeer open te leggen is vanaf de Brug over het Galgewater een vrijwel recht streekse verkeersweg langs de ver brede Rembrandtstraat en ongeveer evenwijdig aan het Rapenburg via de Kaiserstraat naar de Witte Singel ge voerd. Deze verbinding schept zeer fraaie mogelijkheden om de universiteit langs deze route een „nieuw gezicht" te geven. De Doelengracht en Vijfde Binnen- vestgraoht zyn in dit plan gedempt. De Groenhazengracht is echter, als van stedebouwkundigè waarde, be waard gebleven. Door verbreding van de Nonnen steeg kan een goede verbinding met het Rapenburg tot stand worden ge bracht Voorts is het universiteitsge bied nog via een nieuwe Paterbrug, de Witte Singel en de Groenhoven- straat op de cityring aangesloten. Foto's van spectaculaire wegen- doorbraken zijn in de gehele stad te maken. We hebben een keus ge maakt. Allereerst de bebouwing aan de voet van de Burcht, die voor een ringweg moet plaats maken. De ingang van de Vrouwensteeg in de Bree straat, die ook aanzienlijk verbreed moet worden (zonder de sociëteit aan te tasten), de brug zal vernieuwd worden en ook het volgende gedeelte van de Vrouwensteeg, die door de Haarlemmerstraat weer verbinding geeft op de Vrouwenkerkkoorstraat aan het eind waarvan bij de Titus Brandsma-Ulo een verkeersplein wordt gevormd. (Foto: De Leidse Courant)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7