S)e &2idse6ou/fca/rit Rode spionagedienst kreeg gevoelige klap Dombrowski onthulde grote organisatie Voornaamste agenten ontmaskerd Mag Pasternak eruit? Argentijnse staking werd mislukking! Zacht weer in Europa Mikojan wil een niet-aanvalsverdrag De overstromingen de V.S. in WEER EEN BABY ONTVOERD IN NEW YORK De Duitse depots in Nederland VRIJDAG 23 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14618 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. Leiden slaat nieuwe wegen in (Zie pag. 7 en 12) Advert.: 17 ct P m.m. Telefoontjes f 1.50 Op een persconferentie in Bonn heeft de naar het Westen gevluchte Oostduitse chef-spion luitenant-kolonel Siegfried Dombrowski meegedeeld dat hij voldoende materiaal heeft meegebracht „om de rode spionage in West-Europa een geweldige klap toe te brengen". Hij onthulde gisteren op een persconferentie te Bonn, dat een van de pootste tegen het Westen gerichte spionage-organisaties haar zetel heeft in Oost-Duitsland. Hij zei, dat er in West-Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Luxemburg, Noorwegen, Italië en Spanje Oostduitse agenten inlichtingen verzamelen over allerlei militaire inrichtingen. De spionagedienst is on getwijfeld de grootste in Europa. Dombrowski zei de westelijke auto riteiten een lijst te hebben gegeven van de voornaamste agenten in tien Europese landen. In totaal werken ongeveer twaalfduizend van de zes tigduizend agenten der in Oost-Ber- lijn zetelende spionage-organisatie in het Westen, aldus Dombrowski. De agenten worden bedreigd met maatregelen tegen hun gezinnen in Oost-Duitsland voor het geval zij, geen rr. .dewerking meer aan de orga nisatie verlenen of overlopen,, aldus overste Dombrowski. De persconferentie was op touw gezet door de anti-commui.istische Volksbond voor de /rede, die zegt contacten in Oost-Duitsland te heb ben. Iemand van de Volksbond, die overste Dombrowski inleidde, zei dat de uitgeweken Oostduitser de zoon Toekomstplan I-Jet toekomstplan van de stad **Leiden, dat in dit nummer wordt gepubliceerd, achten wij in grote lijnen een positieve bijdrage voor de noodzakelijke ontwikkeling dezer stad. Er blijkt uit, dat met overleg en zorg is nagestreefd „het onverzoen lijke te verzoenen", namelijk de eisen van het hedendaags verkeer in har monie te brengen met het streven, de stad haar historisch-gegroeid karak ter te laten behouden. Ofschoon doorbraken in een oude en eerbiedwaardige stad altijd haar was van een vrachtautochauffeur en dat hij van 1933 tot zijn arrestatie door de nazi's in 1937 een actieve rol heeft gespeeld in de Duitse commu nistische partij. Dombrowski werd naar het concentratiekamp Buchen- wald overgebracht, waar hij bleef tot aan het einde van de oorlog in 1945. Daarna begon zijn carrière als spion. Hij was gevlucht omdat de methoden van het Oostduitse regime hem steeds meer gingen tegenstaan. Volgens de Frankfurter Abendpost betekent zijn vlucht een catastrofe voor het Oosten. Het blad meldde, d,at Dombrowski onlangs in Moskou was geweest om een vergadering over het Duitse spionagenet bij te wonen. OOK SPIONAGE IN OOSTENRIJK De Oostenrijkse minister van Bin nenlandse Zaken, Heliner, heeft op een partijbijeenkomst in Baden bij Wenen de aandacht gevestigd op „misbruik van de gastvrijheid in Oostenrijk door verscheidene buiten landers". De laatste tijd was de spionage- activiteit van buitenlandse elementen in Oostenrijk on verdragelij k gewor den. De minister waarschuwde de Oostenrijkers, zich niet te laten mis bruiken. Koningin maakt kennis met poolreiziger Boris Pasternak, de Russische schrijver die gedwongen werd de No belprijs 1958 voor letterkunde van de hand te wijzen, heeft er mee in gestemd lezingen in Amerika en En geland te houden, aldus heeft de vooraanstaande Spaanse schrijver JoseVilallonga in Londen bekend ge maakt. Vilallonga zei, dat de vooruitzich ten, dat de Sowjet-autoriteiten Pas ternak zullen toestaan het land te verlaten voor een reis van zes weken door Amerika en Engeland, uitste kend zijn. De Spaanse schrijver, die contact met Pasternak had opgeno men zou de reis mede organiseren als er officieel toestemming voor zou zijn gegeven. Amerikaanse mijn overstroomd Het leed van duizenden daklozen in de overstromingsgebieden Amerikaanse staten Ohio, K< Pennsylvania en Indiana Is donder-1 dag nog vergroot door een koude golf uit het westen. De overstromin- CZcktzn oni-olo oic gen hebben reeds 63 mensenlevens ^een efïKeie ei5 geëLsl- ingewilligd De reddingsploegen worden ern- ig gehinderd door de ijskoude De staking in Argentinië is don- «ir geoieo ver, ge" derdas. «n nederlaag leerden troepen in pantserauto's. Onder auspiciën van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap is in het Concertgebouw te Amsterdam een huldigingsbijeenkomst van Sir Vivian Fuclis gehouden. H. M. de Koningin was bij de bijeen komst aanwezig. Foto: Tijdens de pauze werden sir Vivian Fuchs en zijn echtgenote voorgesteld aan H. M. de Ko ningin. Het plotseling in Zwitserland in ter genoeg arbeiders naar de slacht- getreden zachte weer vernietigt de huizen gekomen om de werkzaam- gewenste omstandigheden voor het heden te doen hervatten. Bepaalde haven- en industrie wij-1 ken van Buenos-Aires zijn tot mili- I beoefenen van de wintersport. In Bazel steeg de temperatuur in tair gebied verklaard. Hier patrouil- z.even Paden tot 13 HioHon ïonoe Ha 6ctu.u.6u luci cwi ucuciuag leerden troepen in pantsertauto's. Us bieden langs de rivieren waait. |voor de stakers. De meeste vak-j De directie heeft de arbeiders van Tn nviirt mccökc van- ug aireciie neen ae arDeiaers van leid S bondsleideis worden gevangengehoo- de scheepswerven van Rio de Sant- leid, dat het water zakt. Er zqn dm- den cn hct hoofdkantoor zenden geëvacueerd, die nog in nood- onderkomens verblijven. In Pennsylvania hebben staalfa brieken en kolenmijnen veel hinder de overstromingen. Vier Zuidslaven, die zich 96 uur verborgen hadden gehouden in een goederenwagon, hebben de Oosten rijkse autoriteiten om asiel gevraagd. Zij zjjn van plan naar Engeland door te reizen. Rede in Kopenhagen Mikojan heeft zich donderdag te Ko- Mikojan heeft zich onderdag te Ko penhagen uitgesproken voor een non- gressieverdrag en andere maatrege- „gelaat" zullen schenden, is bij dit len ter verzekering van de wereld toekomstplan bepaald niet vandalis- vrede, tisch te werk gegaan. Er kan over verschillende punten van het plan verschil van mening zijn, in zijn geheel genomen voldoet het aan de eisen, de binnenstad het aantrekkelijk middelpunt te laten blijven, wat van voornaam belang is voor de uitgebreide middenstand. Een onderdeel is er echter, dat naar onze smaak een al te' ingrijpend ka rakter draagt, namelijk de langs de Burcht ontworpen weg met verbre ding van de Koornbeursbrug. Hier dreigt onherstelbare schade te wor den gebracht aan de sfeer van een van de oudste monumenten van Ne derland en aan een omgeving, welke toeristisch van onvervangbare waar de is. Ons voorlopig advies is dus want wij wachten gaarne een brede reactie over het gehele plan deze weg voorlopig van het plan af te voeren. Het zou heel goed mogelijk kunnen zijn, dat de verkeersomlei- ding bewerkstelligd door een ver wezenlijking van de andere door braken, deze Burcht-aantasting over bodig maakt. Wanneer wij in herinnering bren gen, dat wegens het „enorme" ver keer rond 1880 alle stadspoorten op twee na moesten sneuvelen vol komen nutteloos is er alle reden voorzichtig te zijn zulk belangrijk stadsschoon als de omgeving van de Burcht op te offeren. In een Amerikaanse mijn te Pitt- ston in Pennsylvania zijn door het binnendringen van overstromingswa ter drie personen verdronken en ver scheidene van de buitenwereld afge sloten. Aanvankelijk waren 40 tot 45 mijn werkers ingesloten, doch twintig van de ingesloten mijnwerkers zijn in middels gered. Men verwachtte, dat ook de overigen in veiligheid zouden kunnen worden gebracht. Men poogt de watertoevloed te stui ten door dé schacht van de mijn af te sluiten met karren. De mijn eigenaars hebben de spoorwegen verzocht voor dit doel goederenwagons beschikbaar te stellen. „Naar onze mening", aldus de Rus sische leider, „zou het het beste zijn om zowel de verdragsorganisatie van Warschau als de Navo te ontbinden. Dit is echter thans niet mogelijk, la ten we daarom een niet-aanvalsver drag sluiten en andere maatregelen nemen om de vrede te waarborgen. Wij zeggen dit niet uit zwakte. We hebben laten zien hoe wij kunnen strijden. Wij menen echter dat oor log iets vreselijk is, een catastrofe". Over Duitsland zei Mikojan, dat de Bondsrepubliek niet zozeer een een wording van Duitsland wenst-als wel Oost-Duitsland wil opslokken. Om dat zij daar nu nog niet sterk genoeg voor is, verzet zij zich tegen het slui ten van een vredesverdrag, aldus Mikojan. De positie van Berliji noemde hij een bedreiging van de wereldvrede. Op zijn Amerikaanse reis had hij de indruk gekregen, dat de meeste Amerikanen een einde willen zien aan de koude oorlog. Dit gold echter niet het departement, dat voor de voortduring van de koude oorlog ver antwoordelijk is. Mikojan zei van oordeel te zijn, dat de internationale sfeer bevorder lijk is voor de vrede. De moeilijkhe den waren echter, dat de regeringen, als het op het bespreken van concrete kwesties aankomt, niet bereid zijn hun eenmaal ingenomen standpunten op te geven. De Russische vice-premier Mikojan is vrijdagochtend te half elf uit Ko penhagen vertrokken en zal in het middaguur op het vliegveld van Mos kou aankomen. 's avonds, wat nog nooit in deze tijd van het jaar is voorgekomen. hat "WT" v~ i Warme zuidenwinden in het hele IM HprH=„ n-M g h f 2 2"' Sebied van de Alpen doen de sneeuw derda£ .met aan het werk zouden smeiten en in enkele minder gaan, zij zonder schadevergoeding zouden worden ontslagen. vakverbond is bezet door de strijd krachten. Geen enkele eis van de stakers is ingewilligd. De communsitische tactiek heeft het op een heimelijke bijeenkomst van vakbondsleiders gewonnen van de onverzoenlijke houding van de Peronisten. Volgens de communisten zou de vakbeweging in Argentinië zijn ondergegaan indien de staking was voortgezet. De meerderheid van de vakbondsleiders sprak zich uit vóór beëindiging van de staking. De bond van arbeiders in de vlees- conservenindustrie is tegen de be slissing in verzet gekomen. Deze bond heeft zijn leden bevel gegeven „de staking voort te zetten" totdat de der de hoede "van* een*~vrouw.~die~ze laatste van onze in hechtenis geno- I enkele dagen geleden had leren ken- men kameraden op vrije voeten is nen. Behalve de zuigeling waren nog gesteld". Er waren donderdag ech- deel van New Yofk, is' donderdag in"verechUlêndê" pro'viiciM '"on'de'r- ™d"e/'to ontvoerd, zo vond hlnder van mist, heeft de New Yorkse politie meege- De moeder, mevrouw Tavarez, had nummer bestaat uit 12 pagina S haar zoontje John achtergelaten on hoge gebieden worden de groene hel lingen reeds zichtbaar. Ook in sommige delen van Oosten rijk was het ongewoon zacht. In Graz, de hoofdstad van Stiermarken, steeg de temperatuur woensdagavond tot 15 graden Celsius. Donderdagochtend daalde de temperatuur echter weer tot twee graden onder nul. Op het vliegveld van Schwechat bjj Wenen legde een dikke mist donder dag alle luchtverkeer lam. Ook het wegverkeer in Wenen en twee dochtertjes van vier en vijf jaar in huis toen zij op bezoek ging Toen de vader inmiddels van zijn werk thuiskwam miste hij het jong ste kind. Het is het tweede geval van kin- derroof deze maand in New York. Op 2 januari werd het meisje Lisa wt. Chionchio uit een ziekenhuis mee genomen, maar dit kind werd een week later teruggevonden. Mevrouw Tavarez vertelde de po litie, dat de vrouw haar voorgespie Met betrekking tot het besluit om Duitse legerdepots op Nederlands grondgebied te vestigen, meent de Nederlandse regering dat het om geld had een grote flat voor haar te doelmatigheidsredenen nuttiger is weten en dat zij wel op de baby wil dat bedoelde legerdepots wel geleid zouden kunnen worden door een Duitse beheerder, maar dat deze ob jecten verder voor onderhoud en be de passen als de moeder poolshoogte wilde nemen. Het opgegeven adres bleek een postkantoor te zijn en toen mevrouw Tavarez terugkwam was de waking uitsluitend bemand moeten vrouw met het kindje verdwenen. worden door Nederlands personeel, Het water zocht meer ruimte bij Dallsen Door dooiwater gezwollen riviertjes en de zuidwester storm hebben op verschillende plaatsen in het oosten van het land geleid tot overstromingen. De njgaande foto toont een geïsoleerde boerderij in de nabijheid van het plaatsje Dalfsen. - - - („Luchtfoto A.N.P.") De beide andere meisjes waren naar de buren gegaan, toen de vrouw met de baby was weggelopen. In Kopenhagen is vrjjdagmor gen een raffinaderij, waar olie werd gewonnen uit sojabonen, vernield door een ontploffing van een benzine tank. Een aantal arbeiders werd ge wond Twee VVestduitse bommendes kundigen hebben donderdag met suc ces twee Britse bommen van elk on geveer zes ton gedemonteerd. Deze waren op de bodem van het Sorpe- stuwmeer nabij Langscheid in West- Duitsland gevonden, toen dit voor helstelwerkzaamheden werd droog gelegd. Rustiger weer Een depressie, die over de Noord zee naar het zuiden van Scandinavië is getrokken, veroorzaakte de afge lopen nacht in Nederland veel wind. De depressie ging vergezeld van een koufront. Tijdens het passeren ervan kwamen windstoten voor van onge veer 100 km. per uur. Daarna nam de wind belangrijk af en stroomde kou dere lucht van polaire oorsprong het land binnen. Een volgende Oceaan depressie ligt nabij de Azoren maar beweegt langzamer dan zijn voor gangers. Tengevolge daarvan zal het weer in Nederland morgen onder in vloed staan van een tussen de sto ringen aanwezige rug van hoge lucht druk. Tijdens opklaringen kan van nacht de temperatuui plaatselijk en kele graden beneden het vriespunt dalen. Morgen overdag komt het kwik tengevolge van de zonneschijn echter overal weer enkele graden boven nul. De kans op buien is klein. (Medegedeeld door 't K.N.M.I. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OM HET VRIESPUNT Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust aanvankelijk nog krachtige wind tussen west en zuid. Vannacht temperaturen om het vriespunt en hier en daar mist, morgen on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. 24 Jan. zon op 08.33; onder 17.12; maan op 17.23; onder 07.46. Volle maan 20.23. Hoogwaterstanden 24 Januari: v.m. 3.17; n.m. 3.30. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG - PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS regen OC. regen 5 licht bew. 7 regenbui 6 licht bew. 1 onbewolkt 1 n onbewolkt 3 zwaar bew. 6 zwaar bew. 7 regen 8 mist 7 regen 7 regen 9 licht bew. 9 zwaar bew. 10 regen 8 regen 8 regen 8 regen 3 motregen 0 licht bew. 0 half bew. 11 zwaar bew. 8 geheel .-ew. 9 licht >ew. 11 onbewolkt 6 Korreltje Wie zich lang bedenkt kiest nief steeds het beste.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1