3)e CeidteSou/Ya/iit AMERIKA WIL VREDE, MAAR LAAT ZICH NIET RINGELOREN De Ailas viel in Stille Oceaan Eisenhower over Mikojans bezoek Overstromingen de V.S. in Harder werken in Oost-Duitsland Cecil de overleden Afrika twee dagen korter varen Paus bezocht oude priesters Toestand in Argentinië wordt weer normaal Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 22 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14617 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Eisenhower: Wij' zijn wel goed, maar niet gek Advert: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50 President Eisenhower heeft woensdag: op zijn wekelijkse persconferentie gezegd, dat de Russische plaatsvervangende minister-president Mikojan op diens reis door de Ver. Staten moet hebben vastgesteld, dat Amerika de vrede wil, bereid is tot verzoening en bereid is redelijkheid met redelijkheid te beantwoorden, maar dat het zich niet laat ringeloren. De president sprak als zijn mening uit, dat Mikojan inziet, dat dit het standpunt van het volk en van de autoriteiten is. Toen 'n verslaggever hem vroeg, hoe hij over Mikojan dacht, antwoordde Eisenhower, dat zulks moeilijk was na een paar gesprekken. Mikojan is in elk geval een buitengewoon intelligent man, die knap is in het verdedigen van het Marxisme, zoals die leer is uitgelegd door Lenin en anderen. De Rus deed geen concessies GEEN ONDERHANDELINGEN. Er zijn gen onderhandelingen met Mikojan gevoerd, aldus Eisenhower. Van beide kanten zijn verklaringen afgelegd over problemen met het doel tot een beter onderling begrip te ko men. In antwoord op de vraag of hij een reis van de vice-president, Nixon, aan de Sowjet-Unie, waartoe Mikojan de toejuichen, antwoordde Eisenhower, vice-president heeft uitgenodigd, zou dat hij dat niet weet. Maar hij dacht wel, dat een bezoek van een parti culier, waardoor de normale uitwis seling van bezoeken eens wat meer publiciteit krijgt, wel goed was. Eisenhower gaf te kennen, dat Mi kojan geen teken heeft gegeven van Russische bereidheid tot concessies inzake Berlijn. Mikojan's argument was telkens, aldus de president, dat elk Russisch voorstel gericht is op vrede en dat elke afwijzing door het Westen dus een daad is tegen de vre de en een bewijs van negatieve en onbuigzame politiek. Amerikaanse tegemoetkoming. De „Washingtin Post" zégt in een commentaar op het antwoord van de voor de onderhandelingen tussen Oost en West heeft geopend met zijn verklaring, dat vrije verkiezingen in Duitsland niet het enige middel zijn om tot hereniging van de beide Duitslanden te komen. Maar de V.S. hebben nog een andere belangrijke concessie gedaan, n.l. het niet meer koppelen van de ontwapening aan de kwestie van het toezicht op het sta- naar Kopenhagen had gebracht. ken van de kernproeven. Dit zijn bewijzen voor een meer soepele houding, aldus het blad, dat zich echter afvraagt of Mikojan ook - tegenvoorstellen heeft gedaan. Ui{ de j woorden, die de Rus in het openbaar heeft gesproken, is maar weinig ge bleken van een wijziging in het star re Russische standpunt, maar Miko jan is een te ervaren handelsman om te verwachten dat het Westen de door hem gevraagde prijs zonder meer zal aanvaarden, aldus het blad. MIKOJAN IN KOPENHAGEN. De Russsche vice-premier Mikojan is donderdagmiddag vroeg per vlieg tuig in Kopenhagen aangekomen. Men verwacht, dat Mikojan don derdag in Kopenhagen zal blijven. Hij heeft toegezegd een rede te zullen houden voor de leden van de vereni- ging voor samenwerking tussen De- i nemarken en de Sowjet-Unie. Mikojgn zag er zeer vermoeid uit, toen hij uit het toestel stapte, dat hem van de Amerikaanse marine- basis Argentia in New Foundland Na een maand draaien Naar alle waarschijnlijkheid is de Atlas-raket van vier ton, die in de cember door de Amerikaanse lucht macht werd gelanceerd en die sinds dien om de aarde draaide, boven de Stille Oceaan uit elkaar gevallen, toen zij in de atmosfeer terugkeerde. Dit werd woensdagavond door het Amerikaanse ministerie van defensie bekendgemaakt. Het observatorium Smithsonian heeft woensdag twee berichten ont vangen, waaruit- blijkt, dat de Atlas raket boven de Stille Oceaan in de dampkring van de aarde is terugge- Lctdi <jjj net euitwuuru vaiue V.S. aan Mikojan, dat Dulles de deur keerd. De twee berichten, die door het observatorium „zeer betrouwbaar" worden genoemd, zijn afkomstig van resp. het Amerikaanse marinestation te Guam (Micronesië) en de Ameri kaanse kruiser „Rochester". De raket zou volgens de waarnemers in zee zijn gestort. Overstromingen en wervelstormen hebben woensdag danig huisgehou den in de centraal gelegen staat van de V. S. Er zijn minstens 37 doden te betreuren. In vijf steden van Ohio is de noodtoestand afgekondigd. Zware regenval en smeltende sneeuw deed de rivieren in Ohio bui ten hun oevers treden, waardoor dui zenden mensen geëvacueerd moesten worden. Op enkele plaatsen is de burgerwacht in het geweer geroepen om plundering tegen te gaan. In Cle veland kwam een dierentuin onder water te staan, wat aan 167 kruipen de inwoners van het reptielenhuis het leven kostte. Slechts twee grote schildpadden konden worden gered. Apen en mensapen in een ander ge bouw redden zichzelf door zich aan het dakgaas van hun kooien vast te klemmen. In Kentucky richtten voor al wervelwinden grote schade aan. Vele huizen stortten in en een tele visietoren viel op een studio, waar bij een technicus om het leven kwam. Jupiter-raket gelanceerd. Het Amerikaanse leger heeft woens dagavond te Cape Canaveral een Ju piter-raket gelanceerd. De raket ver dween in oostelijke richting. Het Amerikaanse leger maakte la ter bekend, dat de lancering volko- Chef spion vluchtte uit 0. Duitsland De waarnemend chef van de mili taire inlichtingendienst van de Oost- duise staatsveiligheidsdienst wiens naam niet is onthuld, is naar West- Duitsland gevlucht, zo is uit welinge lichte bron in Bonn vernomen. Hij vluchtte reeds enige tijd gele den, maar in Bonn was het feit van zijn vlucht geheim gehouden. Hij zou gegevens hebben meegebracht over communistische mantelorganisaties in West-Duitsland. men geslaagd is. Zoals bekend heeft het Amerikaanse leger voor de laatste keer een Jupiter-raket gelanceerd op 13 december. Toen maakte een aapje, dat de naam „Gordo" had gekregen, de reis mee. De capsule met het diertje werd echter nooit terugge vonden. Lancering kunstmaan uitgesteld. De lancering van de eerste kunst maan in de Amerikaanse „ontdek- kingsreizigers"-reeks is om „techni sche redenen" uitgesteld, zo is van de zijde van het ministerie van defensie meegedeeld. De satelliet zou oor spronkelijk woensdag op de basis Vandenberg worden afgeschoten. De levensstandaard in Oost-Duits land zal dit jaar opnieuw worden ver hoogd, maar de arbeidsproduktiviteit zal bijna verdubbeld moeten worden, wil Oost-Duitsland in 1961 West- Duitsland evenaren en voorbijstre ven. Dit is gisteren door Bruno Leusch- ner, plaatsvervangend premier en voorzitter van de plancommissie, me degedeeld aan de Oostduitse Volks kamer. Naar het Oostduitse nieuwsbureau A.D.N. meldt, voorziet het economi sche plan, dat aan de Volkskamer ter goedkeuring is voorgelegd, in een verhoging van de industriële produk- tie met 11 procent. De investeringen zullen met 20 procent worden ver hoogd. Ex-president Batista van Cuba heeft, volgens welingelichte kringen te Parijs, asiel gevraagd in Frankrijk. Men verwacht niet dat de regering het verzoek zal inwilligen. Bastista was een van de eerste staatshoofden, die in 1940 de vrije Franse regering erkenden. Cecil B. de Mille, de vermaarde Amerikaanse pionier op filmgebied en producent van „bijbelse films", is gis teren op 77-jarige leeftijd in Holly wood overleden. De Mille heeft zeventig films ge maakt, waarvan vele op thema's uit de bijbel. De Amerikaanse evangelist Billy Graham heeft hem „de profeet op celluloid" genoemd, maar aan de andere kant is veel kritiek op hem uitgeoefend omdat hij gegevens uit de bijbel gebruikte voor sensationele spektakelstukken als „Samson en Delilah", „Het teken van het Kruis" en „De tien geboden". „De tien geboden" was zijn laatste werk en het grootste van alle. Voor deze film, die in totaal veertien mil joen dollar kostte, werden o.a. uitge breide historische onderzoekingen verricht over het leven van Mozes. In de film traden 25.000 figuranten op, die de tocht door de woestijn moes ten uitbeelden. De Mille was een afstammeling van een Nederlander De Mil, die in 1658 in Amerika arriveerde. De Mille legde de grondslag voor de grootheid van Hollywood als filmstad, toen hij vóór de eerste wereldoorlog zijn eerste film - geheel in de buiten lucht vervaardigde Toen de sherrif van het plaatsje het resultaat zag, verzocht hij De Mille om op de film te vermelden, dat zij te Hollywood was gemaakt. De filmproducent vroeg direct wat de sherrif daartegenover kon stellen. Deze had geen geld, maar hij bood De Mille een terrein van enige vierkante kilometers aan, waar de maatschappij van De Mille zich vestigde. Per „Randtontein" Gistermorgen om zeven uur arri veerde in Kaapstad de nieuwste boot van de Holland-Afrika Lijn, de Rand- fontein (13.694 ton). Het schip, dat het grootste en snelste op de Afri kaanse lijnen is, maakt de maiden trip en vertrok op 6 januari uit Am sterdam. Vergeleken bij de tijden die de „Fonteinboten" vroeger noteer den werd de reis in het geheel met twee dagen bekort. Het schip, dat voor 30 miljoen gul den verzekerd is, is zowel vracht- als passagiersschip. Ten gerieve van de passagiers zijn er twee zwembaden aan boord en een sportdek. Vla een kelderraam hebben in brekers gisternacht uit de winkel van slager A. Salons te Musselkanaal een kasregister ontvreemd. Er wordt een bedrag van ca. 1700 gulden ver mist. Tweede editie van een diner H. M. de Koningin en Z. K. H. prins Bernhard hebben woensdagmiddag in de Oranjezaal van Huis ten Bosch het tweede diplomatendiner gegeven. Foto: de aankomst van de echtgenote van sir Edwin McCarthy, de nieuw benoemde Australische ambassadeur in Nederland. In plaats van zijn gebruikelijke wandelingen in de Vatikaanse tuinen te maken, heeft de Paus gisterenmid dag onverwacht het tehuis voor oude en zieke priesters bezocht. Dit huis ligt aan de buitenkant van Rome bij het Vatikaan. De Paus was niet geëscorteerd, toen hij in zijn auto door de straten reed. Zijn chauffeur moest dan ook gewoon voor de stoplichten wachten. De Paus heeft zich in het tehuis met de bedlegerige priesters onder houden en met de wandelende geeste lijken heeft hij in intieme kring ge converseerd. Tegen zes uur keerde hij met zijn kamerheer mgr. Nasali Roc- ca in het Vatikaan terug. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's „Slechts" 100 bont etjes Opoe blaast haar partijtje nog dapper mee Opoe Neeltje van Velzen vierde gisteren haar 108ste verjaardag. Nadat opoe een nieuwe recreatieruimte in het tehuis van het Leger des Heils te Dordrecht waar zij woont had geopend, werd haar door de Gem. Dienst van Sociale Zaken een taart aangeboden. Foto: opoe blaast zelf de kaarsjes uit. Er zijn woensdagochtend in en om Buenos-Aires ongeveer honderd bom men en bommetjes ontploft, voorna melijk op spoorbanen. Het verkeer op de buurtspoorwegen werd hier door ontwricht. Overigens had de Argentijnse hoofdstad woensdag voor een groot deel weer haar gewone aanzicht. De fabrieksarbeiders echter staken nog steeds. De stakende arbeiders zijn het ove rigens onderling allerminst eens. Een deel van hen wil de Peronistische lei ders volgen, die de staking voor on bepaalde tijd willen voortzetten. Een ander deel heeft wel oren naar de opvatting van de communisten, die vinden dat voorzichtigheid is geble ken, omdat het voortbestaan van de vakbonden op het spel zou staan. De regering heeft woensdag troe pen uit de provincies Corrientes en Entrerios naar de omgeving van Buenos Aires doen oprukken. Een nachtelijke mars van 2000 ar beiders naar de hoofdstad werd door de politie verhinderd, die bij brug gen de betogers tegenhield met ge bruikmaking van traangasbommen. Winkelpersoneel, telefonisten en bankbedienden hebben het werk woensdagochtend hervat. De haven arbeiders zouden woensdagmiddag het werk hervatten. Er zijn vijftien Peronistische en communistische leiders naar leger- gevangenissen in Patagonië overge bracht. Het blad „Correo de la Tarde" meldt, dat er 100.000 militairen zijn inge schakeld bij het handhaven van de orde. Vier regimenten cavalerie en twee infanterie waren op weg naar de hoofdstad. Uit het gehele land worden bom aanslagen gemeld en botsingen tus sen postende arbeiders en militairen. Er zouden slechts twee mensen ge wond zijn geraakt. Einde staking. De Argentijnse vakbonden, die-het stakingsparool woensdagavond nog niet hadden ingetrokken, hebben vandaag besloten een einde te maken aan de staking. (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VEEL WIND Veranderlijke bewolking met enkele buien. Aanvankelijk krachtige tot stormachtige, later geleidelijk afnemende zuid-wes telijke tot westelijke wind. Min der zacht. 23 Jan. zon op 08.34; onder 17.10; maan op 16.17; onder 07.06. Hoogwaterstanden 23 Januari: v.m. 2.33; n.m. 2.47. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bewolkt I C. STOCKHOLM sneeuw 1 OSLO onbewolkt 12 KOPENHAGEN regen 4„ Advertentie ABERDEEN zwaar bewolkt 1 LONDEN regenbui 9 AMSTERDAM regen 8 BRUSSEL half bewolkt 9 LUXEMBURG regen 8 PARIJS geheel bewolkt 10 BORDEAUX zwaar bew. 9 _.,A GRENOBLE zwaar bewolkt 14 De Bilt, donderdag 10 uur. Bo- NICE zwaar bewolkt 10 ven de Middellandse Zee bevindt zich BERLIJN regen 7 een hogedrukgebied, terw«l een sa- FRANKFURT licht bewolkt 5 mengesteld lagedrukgebied zich uit-MtiNCHEN zwaar bewolkt 0 KOUDER strekt van Finland tot aan de Azo-1 ZüRICH ren. Tussen deze twee druksystemen i GENèVE staat een krachtige zuidwestelijke j LOC ARNO stroming, waarmee voortdurend zach-1 WENEN te lucht werd aangevoerd. Hierin INNSBRUCK zwaar bewolkt zwaar bewolkt 6 regen 2 mist 1 onbewolkt 2 kwamen in ons land temperaturenROME geheel bewolkt voor van 8 tot 10 graden. De vorst is AJACCIO geheel bewolkt tot ver in Rusland teruggedrongen, MADRID geheel bewolkt maar handhaaft zich boven het groot- MALLORCA onbewolkt ste deel van Scandinavië. Nabij het ALGIERS onbewolkt zuidwesten van Engeland is een cen trum van lagedruk aangekomen en verwacht wordt, dat dit de komende nacht dicht langs ons land zal trek ken, hetgeen opnieuw met veel wind De strijd tegen het kwaad dat in I en tijdelijk regen gepaard zal gaan. de mens is, hebben wij niet te voc- Na het passeren zal morgan met wes. ren door anderen, maar door onszelf itelijke winden koudere lucht onste oordelen. 1 land binnenstromen. i Albert Schweitzer. Korreltje

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1