De oude opbouw van Leiden plaatst de stedenbouwers voor problemen Melkslijters worden in Leiden onderzocht Aan de samenvloeiing van twee rivieren groeide nederzetting KORT DINSDAG 20 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Wetenschappelijke bezorging in flats Waarschijnlijk zal het Instituut voor Preventieve geneeskunde te Leiden een onderzoek in gaan stellen naar de lichamelijke in- spaning, welke verbonden is aan de melkbezorging bij hoogbouw. Het Bestuur van 't Productschap Detailhandel in Melk en Zuivel producten heeft n.l. dit onderzoek uitvoerig besproken en men moet nog een beslissing nemen In over leg met het dagelijks bestuur. Het overweegt hierbij, dat gebleken is hoe slopend het bezorgen in hoog bouw kan zijn voor de gezondheid oevers was rond 1200 nog zeer ge brekkig. De Oude brug (Visbrug) was een hoofdverbinding voor geheel Rijn land, waarvoor alle omliggende dor pen bot bijdragen in onderhoud ver plicht waren. Een hcuten brugje over de Donkersteeg vormde hiervan het verlengde. Een tweede oververbinding bestond alleen over de latere Bostelbrug, die oorsponkelijk slecht diende als toe gang tot de landerijen en waarin een „open vac" was gelaten om te be letten, dat deze als rijweg werd ge bruikt. La er moet hierin verande ring zijn gekomen, lijkt ons. Haarlemmerstraat Uitbreiding van de stad vond plaats ten noorden van de Oude Rijn tot de Oude Vest; het deel 'jen westen van de Mare behoorde >orspronkelijk aan Oegstgeest en het deel ten Oosten aan Leiderdorp. Deze uitbreiding stelt men gewoonlijk omstreeks 1355. De naam Maredorp voor dit gebied bleef nog lang in de volksmond behouden en ook in overdrachten in de veer tiende en vijftiende eeuw wordt deze i van de leverancier, terwijl de uitslag nog geregeld gebruikt voor de Haar- van het onderzoek waarschijnlijk ook lemmerstraat. De laatste schout van een argument in handen geeft aan de Maredorp, Jan de Vos, heeft zelfs zijn melkhandelaren, die niet meer de naam geleend aam de Jan Vossensteeg trap opgaan, maar in het trappenhuis 'n andere „Noord-Zuidxerbinding" in de komst van de huisvrouwen af- het oude Leiden. wachten. Het onderzoek wordt geraamd op Haaks op de richting van de Bree-1 5000. De geleerden die het onder- straat en Hogewoerd ontwikkelde zich zoek instellen zullen eerst een aantal in la'.ere eeuwen het wegenschema melkbezorgers in hun wijk volgen om van De Waard, waar een spinneweb I de inspanning te meten, van grachten werd uitgelegd, die in Daarna worden fysiologische me- latere tijden door demping nog ver- tingen gedaan in het trappenhuis van dienstelijk verkeerswegen konden het instituut aan de Wassenaarseweg, bieden. Want één van de voordelen waar de normale melkbezorginghan- van een graohtenstad is, dat er altijd delingen zullen worden nagebootst. Het Leidse wegenschema is klaar.- U heeft het kunnen lezen in de nieuw jaarsrede van de voorzitter van de Leidse Raad. Binnenkort zult u in dit blad zien hoe de stedebouwkundige afdeling van gemeentewerken zich de toe komst van Leiden voorstelt. In afwachting daarvan willen wij een overzicht geven van de geschiedenis van de stedebouwkundige ontwikkeling van Leiden en van de wegenloop. Leiden is een oude stad, men behoeft maar langs de oude, vriendelijke huisjes aan een gracht te wandelen om tot deze overtuiging te komen. Zoals veel oude Hollandse stadjes en steden is Leiden ook een grachtenstad. Op kaarten van vóór het jaar 1600 is geheel de stad doorsneden door grachten, die niet alleen een begrenzende functie hadden, maar ook een belangrijk medium waren in de afvoering van het stadsvuil en het regenwater, terwijl de grotere grachten bij het transport In latere eeuwen ook een belangrijke rol vervulden. den. Men zou zich kunnen indenken, Ook wegen evenwijdig aan de Rijn De oudste kern van de stad wordt omgrensd door de Rijn, het Steen- schuur en het Rapenburg en in dit gebied lagen enige grachten, die la ter gedempt of overkluisd zijn. De Papengracht en de Langebrug, zijn hiervan voorbeelden. Dit complex van grachten werd in de Noordzijde afgesloten door de beide Rijndijken. Bij nieuwe vergrotingen, die getekend zijn op de kaarten van na 1600 zijn nieuwe grachten geprojecteerd en deze toestand is tot diep in de 19e eeuw gelijk gebleven. Daarna heeft men de schop niet gespaard en vele Leidse grachten gedempt, voor som mige kan men nu hartzeer hebben, voor andere niet. We denken bijv. aan de demping van de Hooglandse Kerkgracht, welke gracht plaats moest maken voor de bodewagens, die echter op de duur naar de Kaas markt verhuisden. De grachten De grachten van Leiden bieden de ontwerpers van het wegenschema, dat bepalend is voor de toekomstige ont wikkeling van de stad voor vele tien tallen jaren, grote moeilijkheden. Het ligt voor de hand, dat zij slechts ten aanzien van bepaalde grachten, zoals die welke evenwijdig ligen aan de Herengracht tot drastische maatrege len willen overgaan. Uiterste- en Middelstegracht zijn hiervan beken de voorbeelden. Het Rapenburg en gedeelten van Oude en Nieuwe Rijn, die zó bepalend zijn voor het pa troon van Leiden, zal men ongetwij feld onberoerd laten. Daar zijn al ge noeg duidelijke uitspraken over in de Leidse raad gedaan. Laat in de 19e eeuw is men zoals gezegd radicaler tewerk gegaan: de vele Binnenvesten werden drooggelegd, de Cellebroers- gracht (thans de Kaiserstraat en de Koepoortsgracht (Doeza- straat), de Zijdgracht (Korevaer- straat en Geregracht en het grootste gedeelte van het Leven daal, welke de zo noodzakelijke verbinding van het centrum met de stad met de Hoge Rijndijk tot stand bracht. De Hogewoerd immers was in een vorige eeuw al niet meer op het ver keer berekend. Bezien wij de hoofd wegen in het oude Leiden, dan komt men tot de overtuiging, dat slagader van het verkeer steeds geweest is de Hoge Rijndijk-Hogewoerd-Breestraat, aansluitend op Haagweg en Rijnsbur- gerweg. Deze rode draad, welke door het schema van de opbouw der stad loopt is zozéér karakteristiek voor Leiden, dat ook deze in 't nieuwe wegenplan onaangetast zal blijven. De Rijn gaf richting aan Wat de geschiedki ndige kant van deze zaak betreft: het is duidelijk, dat de loop van de Rijn bepalend is Deze prachtige en recente luchtfoto kersteeg en de Pieterskerkkoorsteeg van het oude centrum van Leiden in vier kwarten verdeeld, die aan de toont duidelijk de loop van de rivie- Blauwesteen (u kent de plaats in de ren, die bepalend was voor het pa- J Breestraat, t.o. de Maarsmansteeg) sa- troon van de stad. Evenwijdig aan menkwamen en die naar een der Oude en Nieuwe Rijn lopen devoor-1 hoofdgebouwen werden genoemd: naamste en oudste wegen. Dat is ookGasthuis-vienddeel en Wanthuis-vie- in onze jaren zo gebleven. Let ook ren<ieel ten Noorden en Vleeshuis- op de ligging van de Burcht in de vierendeel en Wolhuis-vierendeel ten hoek van twee samenvloeiende rivie ren, een strategische plek. (Foto: KLM Aerocarto) Samenvloeiing. Bezien wij in het samenstel van tuurlijke waterwegen de ligging "van de Buraht dan kunnen we begrijpen welk een natuurlijk strategische lig ging dit bolwerk heeft gehad, temeer zo lezen w« in M^UI&nrbödcj* «ndat de Kennemers noi een „niejzg Zonde- «wijM z«n hii artikel van gracht" hadden gegraven om Leiden Mandemakersteeg zuiden van de Breestraat. De blauwe steen is altijd het symbolische mid delpunt van de stad geweest, en is zij dit eigenlijk nu nog niet? Dit is één van de aantrekkelijkheden van Lei den: het centrum van nu is ook het centrum van het verleden geweest maar deze attractie plaatst de stede- bouwkundigen voor schier onoplos bare raadsels. Eerste dwarswegen. de genoemde Diefsteeg de van 1929—1930, bij een artikel van gracht" hadden gegraven om Leiden - de gemeente-archivaris van die ja- tegen de aanval van het leger van oudste dwarswegen op de Breestraat ren J. C. Overvoorde, dat zich lang-graaf Willem van Loon te verdedigen.geweest en hiervoor k ook een ver- zamerhand een nederzetting van vis-1 Op oude kaarten treft men ook nog klarmg .e vinden, indien men ziet, sers en kleine neringdoenden langs een grachtje aan, vóór de Burcht in dat Sint Pieterskerk en Gravensteen de Rijn heeft gevormd, dat tegen-oostelijke richting, dat later is ge- dempt; het laatste gedeelte rond 1925 nog de mogelijklieid van demping over blijft, hetgeen prompt in deze steden de nodige conflicten met zich mee heeft gebracht. We denken slechts aan het plan Kaasjager om de Amsterdamse en het plan 1958 om de Alkmaarse grachten te dempen met de huisvrouw. Men hoopt dan inclusief het praatje over het weer langs wetenschappelijke weg te kun nen vaststellen in hoeverre de ar beidsbelasting van melkbezorgers in de hoogbouw van invloed is op stof wisseling en polsslag. Koninklijke waardering voor veertig jaar vakmanschap over en onder de bescherming van De Burcht, een afzonderlijk gehucht of buurt is geworden en als „Villa Leythen" is omschreven. Er is in de oude papieren sprake van de drie delen van „Leythen" en mogelijk zijn hieronder te verstaan de drie voornaamste groepen van ne derzettingen, die bii de Hoogstraat (de samenvloeiing van de Oude en Nieuwe Rijn) samenkomen als delen van de drie oude ambachten Oegst geest, Leiderdorp en Zoeterwoude, de gedeelten die dus ook later de drie parochies van Leiden hebben ge vormd en die onderling begrensd De oudste bebouwing van Lei- via deze wegen met het centrum in verbinding stonden. Indien men nu met een nijpend Noord-Zuid probleem w te kampen heeft, waarvan verbindin- den ten zuiden van de Rijn be- gen aan beide uiteinden van de Hooi- vatte het hoge middelste gedeelte gracht de oplossing moeten brengen van de Breestraat. De straat was j volgens het structuurplan, dan is dit aan beide zijden bebouwd en bij de huizen behorende erven strekten zich ten noorden deels uit tot de Rijn. De Vismarkt en de Botermarkt waren bebouwd. Aan de zuidzijde liepen de erven gro tendeels tot aan de Vollersgracht (thans Langebrug). Achter de Langebrug lagen groten- werden door de Rijn, de Nieuwe Rijn deels de gronden van de graaf, die de Mare. Evenw«dig aan R(in en waren en waar o.a. diens slot Grave- stein stond en de op het grafelijk ter rein gebouwde St. Pieterskerk. Nieuwe Rijn gingen de wielsporen der trekkende kooplieden. Is het te verwonderen, dat de Breestraat aan te merken is als de oervader van al de Leidse wegen, zoals de Haarlem merstraat aan de Lage zijde van de Rijn een wat jongere maar niet min der eerbare naam van vader van het Leidse wegennet verdient? Vier delen. De oude stad was administratief door de Breestraat en de Mandema- op de eerste plaats, omdat de natuur lijke verkeersstroom met de stroom van de R-;n meevoer. Een tweede niet belangrijker dwars verkeersweg werd gevormd door de Maarsmansteeg en de beide Pieterskerkkoorstegen aam het eind waarvan een brug, toen de Oude thans de Visbrug geheten de verbinding sloeg met de overzijde van de Rijn. Dat er in 1203 al een brug was be wijst een uitspraak in het geschil tus sen de pastoor van Leiderdorp en die van de St. Pieterskerk, waarin de pa rochiaan .inter fossam dictom Borch- graft et antiquam pon tem juxta cas trum in Leyden" d.i. tussen de Burcht- bracht en de oude brug bij de Burcht" aan de kerk van Leiderdorp werder toegekend. De vertainding tussen de beide Rijn- De kleermaker vindt in de robot een vriend Jubileum bij de NZH te Leiden In het Stadhuis vond vanmorgen de huldiging plaats van de heer J. Teske uit Leiden, die precies veertig jaar geleden in dienst kwam van de N.Z.H.V.M. Aan de jubilaris werd op deze mor gen uitgereikt de zilveren ere-medail- le verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Voordat de loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik, de Ko-1 ninklijke onderscheiding op de borst van de heer Teske speldde, wees hij I er op, dat deze nooit tot het rijdend personeel heeft behoord. Zijn arbeid lag meer in de werkplaats. Via een I aantal rangen heeft de heer Teske het tot baas van ongeveer dertig1 mensen weten te brengen. Hij be schikt vanzelfsprekend over veel er-1 varing althans wat betreft de moiita-1 ge werkzaamheden en zijn degelijk j vakmanschap geniet daardoor in wij de kring waardering. „Het gevoel van zekerheid iets te kennen en te kunnen moet u wel veel plezier schenken", aldus de loco-burgemees ter. Deze deelde vervolgens mede, dat het H. M. de Koningin heeft be haagd, de jubilaris de ere-madaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. Nadat de heer Van Schaik zijn gelukwensen had aangeboden dankte de jubilaris op zijn beurt voor de hoge onder scheiding en de hartelijke huldiging. De directeur van de N.Z.H.V.M., de heer J. Jurrissen, maakte van de gelegenheid gebruik een enkel woord van waardering tot de jubilaris te richten, terwijl hij tevens het ge meentebestuur dankte voor de mede werking, die zo dikwijls wordt ver leend. De echtgenote en ook enkele familieleden /an de heer Teske woon den de plechtigheid bij. Om In Utrecht is maandagmiddag een demonstratie gegeven met de Daudt-omatic pasrobot, waardoor patroon tekenen en maatnemen bij het vervaardigen van kleding overbodig is geworden. De robot bestaat uit een aantal stroken van nylon, die onderling verbonden zijn. De robot neemt de welvingen van het model over en kan gew^t voordes^uctutmvan Lei- later plat uitgeslagen worden. Foto: De uitvinder, de he er Daudt geeft 'n demonstratie met een dergelijke robot. WERKEN AAN VLIEGVELDEN. Het hoofd van het arrondissement West van het BABOV (bureau aanleg, beheer en onderhoud vliegvelden), gevestigd aan de Morsweg te Leiden heeft het één-jarig onderhoud van gebouwen, werken en terreinen, start- en rijbanen en wegen van de onder zijn beheer staande vliegvel den en kampen (Valkenburg, Ypen- burg, Den Helder, Soesterberg; Huis ter Heide en da Lier) aan een aantal aannemers, die bij gehouden openba re aanbestedingen de laagste inschrij vers waren, opgedragen. Het totaal bedrag van deze opdrachten beloopt een som van 742.211. Het onderhoud van de militaire ge bouwen, werken en terreinen in de nabijheid van het Marinevliegkamp Valkenburg werd voor 135.700 op gedragen aan de firma L. v. d. Poll en Zn uit Hagestein. Het onderhoud van start- en rijbanen en wegen in nabijheid van het Marinevliegkamp Valkenburg werd aan de Oegstgees- ter firma J. M. Samson opgedragen voor 38.275. Dezelfde firma heeft voor 37.900 het één-jarig onderhoud van start- en rijbanen en wegen op het vliegveld Ypenburg op zich ge nomen. Het duurste vliegveld is Soester berg: voor 206.269 onderhoud aan gebouwen etc., en voor 36.600 aan start- en rij ban en-onderhoud. le gaan: In het Sorpestuwmeer ten oosten van het Ruhrgebied zijn nog twee Britse reuzen bommen gevonden, al dus heeft de politie van het dorp Langscheid maandag meegedeeld. Twee weken geleden hebben een Britse luchtmachtofficier en een west- Duitse bommendeskundige een Brit se vliegtuigbom van zes ton onschade lijk gemaakt, die in de omgeving van Langscheid was gevonden. - Een rechtbank te Herford, West- Duitsland, heeft de textielkoopman Carl Krumsiek tot zeven maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens an tisemitische uitlatingen en het open lijk ophemelen van nazi-wandaden. Een Russische expeditie heeft in het bijna ontoegankelijke deel van de Zuidpool een nieuwe basis gevestigd, die de naam van „De ontoegankelijke Pool" 1 eeft gekregen. Zij zal een expeditie, die men in 1959/'60 naar dit gebied zal sturen, tot uitgangspunt dienen. De politie van Taipeh (Formosa) heeft de inwoners gewaarschuwd goed op hun honden te letten, daar in de kleine drukbezochte restaurants de tijd van het eten van hondenvlees weer is aangebroken. In Belgrado (Zuid-Slavië) is de eerste esperantistische toneelgroep opgericht, die geheel uit beroepsac teurs bestaat.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5