Kortink: „Probleem van de massa is probleem van de kern" Middelhuis: „Centrale positie van de K.A.8. niet prijsgeven'' MAANDAG 19 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Sam Swaap ontving de hulde van zijn stad De bekende musicus Sam Swaap Is zaterdagavond in Den Haag gehuldigd in verband met zijn zeventigste verjaardag. Foto: de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten biedt de jubilaris de zilveren medaille van de stad aan als blijk van zijn bijzondere verdiensten. Bondsraadsvergadering Inierdioc. K A.B. Structuurwijziging en financiën knelpunten „Er ligt weer een jaar vol werk en een jaar vol zorgen achter ons. Het was niet gemakkelijk. De problemen lagen weer huizenhoog opgestapeld. En we zijn er van overtuigd ook al hebben we allen ieder op onze eigen plaats ons best gedaan dat we tekort geschoten zijn. Hoe kan het ook anders. De stormachtige ontwikkeling in maatschappelijk opzicht, bin nen de randstad Holland, in alle mogelijke opzichten en over het gehele werkterrein van onze bond heen, maken het schier onmogelijk om overal tegelijk bij te zijn, op hetzelfde moment dat ons gehele werk moet gedaan worden binnen de bestaande 190 afdelingen met zijn ruim 70.000 leden". Deze woorden sprak voorzitter Joh. Kortink van de interdioc. K.A.B. in de bisdommen Haarlem en Rotterdam aan het begin van zijn openingsrede van de zaterdag te Amsterdam gehouden bondsraadsvergadering. Later op de dag sprak ook nog verbondsvoorzitter Middelhuis. Over de samenwerking met de K.A.B. in een z.gji. Verbond van de Arbeid zei de heer Middelhuis o.m.: „Wij hebben geen bezwaar tegen samenwerking, als men er maar rekening mee houdt dat wij de nationale centrale positie, door de K.A.B. veroverd, niet wensen prijs te geven". „Schier onmogelijk moet het ge acht worden, om voldoende invloed op de loop der dingen uit te oefenen, zo, dat de echter ware menselijkheid niet opgeofferd wordt aan stede- bouwkundige, misschien knap uitge dachte concepties waar de mens prachtig wordt ingespeeld op de enorme industriëen die komen gaan, maar waar het wonen, met alles wat wij daaronder verstaan in de zin van eer echt „thuis" te hebben, bijna niet meer mogelijk is". Aldus ging de heer Kortink voort in zijn grote openingsrede tot de bloem van de interdiocesane K.A.B., die in het Amsterdamse Bellevue verzameld was, en spr. vervolgde: We komen adem te kort bij de grote verantwoordelijkheid die wij hebben te dragen in het verband van de totale ontwikkeling die zich rondom ons heen voordoet. Een ont wikkeling die zich het allersterkst demonstreert in een enorme stede lijke uitbreiding. Een groei van het aantal inwoners van nu tot 1980 van rond 550.000 mensen. Aantal nieuw te bouwen woningen in het Z. Hol lands havengebied rond 225.000. Be nodigd aantal woningen totaal ruim 523.000. Sanering en krotopruiming 39.000 Totaal te bouwen woningen 264.000. Het probleem van de massa is het probleem van de kern, zo vervolgde de heer Kortink. Wij zullen er dus op tijd bij moeten zijn, ook in de diaspora-gebieden. Die zijn er echt op het ogenblik. Aandacht moeten we blijven vragen, van de gehele K.A.B. Maar we hebben het reeds eer der gezegd: we hebben niet de in druk dat binnen de nationale K.A.B. op het ogenblik de belang rijkheid van deze ontwikkeling gezien wordt. Anderzijds hebben we de indruk, of liever we kun nen niet aan de indruk ontkomen, dat men het totale standsorganisa- torische werk niet voldoende ho noreert. „Men" zegt, dat het standsorganisatorische werk geen werfkracht meer bezit. Ik meen, aldus de heer Kortink, dat het goed is dat deze dingen eens gesteld worden, temeer omdat we hoe langer hoe dichter komen aan het moment dat zeer belangrijke be slissingen genomen zullen gaan wor den. En ook genomen moeten wor den. Waar het ons om gaat is vast te stellen dat door het te lang wegblij ven van bepaalde beslissingen waar we binnen de beweging op wachten ons standsorganisatorische werk in een bepaald slop is terecht gekomen en dat het gevaar bestaat dat wij ,daar niet meer uitkomen als niet tijdig de verdiende aandacht besteed wordt aan de totale taak van de be weging, waar binnen het stellig niet alleen gaat om de sociaal-economi sche belangenbehartiging, maar om de totale mens. De diocesane bonden zullen naaf meer samenwerking toe moeten, het werk zal meer op elkaar afgestemd moeten worden. Voorheen hebben we te weinig acht op elkaar gesla gen. Is het alteveel koninkje spelen op eigen gebied wel verstandig? zo vroeg de heer Kortink zich af. Na verschillende activiteiten van de K.A.B te hebben aangeroerd zo als de gespreksgroepen, het gezins zorgfonds, de propaganda en andere zaken vervolgde spr. „Als er 'echter één zaak is waarvoor wij hier op de ze bijeenkomst bijzondere aandacht zouden willen, vragen, dan is dat de schrikbarend hoge huren, die onze mensen moeten betalen in de nieuw bouwhuizen. Deze hoge huren heb ben grote geyolgen voor de tallozen die gedwongen zijn om een nieuwe woning te aanvaarden, terwijl ze geen lonen verdiener, die daarmede corresponderen". Met een groot aan tal gegevens lichtte de heer Kortink een en ander toe en vervolgde: „Het meest beangstigende is de zware last die op de schouders van de minst draagkraohtigen wordt gelegd. Zou het niet mogelijk zijn om een of twee jaarklassen de bouw prijs te doen dalen door de eisen verantwoord lager te stel len? Wat minder groen, wat min der ruimte buiten, b.v. En tenslot te verwachten wij ook een ernstig De voordelen zijn ons niet helemaal duidelijk! onderzoek naar de prijsvaststel ling in de bouwwereld. En anders moet er maar eens getracht wor den langs heel andere wegen en onder eigen verantwoordelijkheid een bres te schieten in deze prij zen. Ik denk hier aan een soort coöperatieve bouw die misschien met geheel eigen middelen prijs- regulerend zou kunnen werken, aldus de heer Kortink. Tevoren had de voorzitter ver schillende prominenten welkom ge heten, o.m. verbondsvoorzitter Mid delhuis, de g.a. Rector v. d. Heuvel, pater dr Alfred o.f.m.cap., leider van het Credo Pugno werk, oud-ver bondsvoorzitter De Bruyn, afgevaar digden van andere dioc. bonden, als mede de heren Heezelaar en Keesen, die aanwezig waren namens de r.k. Bond van Ouden van Dagen. Met enkele piëteitvolle woorden werd het overleden bondsbestuurs- lid, wijlen de heer F. Spit, herdacht. Uit de mededelingen bleek dat er provinciaal overleg in Noord- en Zuid-Holland gaande is tussen KAB, KAJ, KAV en de vakbonden. Met betrekking tot de ontwikkeling der grote steden zal het goed zijn het werk van commissies en instellingen te juister tijd te decentraliseren op dat die nieuwe gebieden niet te lang van hun werk verstoken blijven. Aan het Verbonasbestuur is voor gesteld binnen korten tijd een or gaan in te stellen dat de leden kan voorlichten over de eigen woning bouw volgens de premieregeling van minister Witte. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de bondsbestuursleden G. P. Olgers (Kennemerland), C. de Rechter (Zeeland) en H. Smits (Amsterdam) Alleen eerstgenoemde was herkies baar. Tevens was er een vacature in verband met het overlijden van de heer F. Spit. Bij enkele candidaatstelling werd de heer Olgers herkozen. Voor de heer Rechter kwam de heer A. C. de Koning, voorzitter van de afdeling Lewedorp in de plaats, en in de va cature Spit werd gekozen de heer G. de Vos, wethouder van Rotterdam. Het beleid van 't Bondsbestuur. Er waren een aantal afgevaardig den die het beleid van het Bondsbe stuur onder de loep namen. Zij kwa men zo goed als allen overeen in hun klacht over de uitbreiding der werkzaamheden van de districtsbe stuurders, waarvan vooral de grote steden vreesden dat het werk bij hen en in de z.g. nieuwe gebieden zou lijden. Beverwijk deed zulks vooral ten opzichte van de IJmond („De KAB ligt daar achterop"). Rot terdam klaagde over te weinig over leg tussen Bonds- en afdelingsbe stuur en wees op de gevaarlijke toe stand in de nieuwe uitbreiding van deze grote gemeenschap. Amsterdam zag weliswaar groeien de belangstelling voor de grote ste den van de zijde van het Bondsbe stuur maar voerde overigens de zelfde bezwaren aan als Beverwijk en Rotterdam. Voorzitter Kortink kon op dit ogenblik geen toezeggingen doen, hoewel hij begrip heeft voor de de siderata. Het bondsbestuur heeft de nieuwe maatregelen na veel wikken en wegen maar niet met enthousias me genomen; er was echter maar één alternatief: zelf orde op zaken stellen. De maatregelen zijn geno men voor dit (proef)jaar Mochten ze onjuist blijken dan zal men ze ver beteren. Rotterdam repliceerde: als het bondsbestuur niet op korte termijn met het afdelingsbestur komt praten dan wijst dit afdelingsbestuur iede re verdere verantwoordelijkheid af. Vlaardingen zei volledig begrip te hebben voor de problemen van de grote steden maar ook de groepen van kleine afdelingen moeten aan spraak kunnen maken op de activi teit van de gesalarieerde bestuur ders. Na deze debatten werd het jaarverslag over de jaren 1956 en 1957 vastgesteld, evenals het finan ciële verslag over 1957 (geraamd te kort 23 mille, werkelijk tekort 17 mille), na enkele opmerkingen en vragen. Twee kwesties: Structuurwijziging en financiën. Bij de behandeling van de begro ting voor 1959 kwamen de tongen echter eerst goed los. Het waren vooral de kwesties structuurwijzi ging en de afdracht aan de afdelin gen die de sprekers van een achttal grote en kleine afdelingen na aan het hart lagen. Over het eerste pro bleem sprak later op de dag ver bondsvoorzitter Middelhuis. Wat de afdracht betreft: deze is vorig jaar met plm. 10% verlaagd tot 8^ ct per doch dit besluit werd toen slechts voor één jaar genomen. Het Bondsbestuur heeft zich echter ook voor dit jaar gedwongen gezien de verlaging door te voeren. Hierdoor kon de begroting sluitend worden gemaakt, zij het dan met slechts een nietswaardige post „onvoorzien". Het betoog van verschillende spre kers kwam hierop neer dat de afde lingen financieel in de knel komen. Voorzitter Kortink voelde al deze moeilijkheden wel aan maar men kan niet anders en daarmee hield, volgens spr., alles op. De afdeling Den Haag diende een motie in, medeondertekend door de afdeling Haarlem, waarin er bij het bondsbestuur op werd aangedrongen stappen te ondernemen bij de natio nale K.A.B. dat t.a.v. de begroting 1960 meer financiële middelen wor den verstrekt en de afdracht aan de afdelingen weer op het vroegere peil te brengen. De voorzitter had van zelfsprekend geen bezwaar tegen deze motie en ze werd, onder in stemmend applaus van de vergade ring, bij acclamatie aangenomen. Met betrekking tot de structuur wijziging stelde de heer Kortink, dat dit niet alleen een zaak is van de nationale K.AJ5., doch ook van het episcopaat. Het beraad daarover is nog gaande. Na hoofdstuksgewijze behandeling werd de begroting 1959 vervolgens vastgesteld. Pater dr Alfred o.f.m.cap. sprak over het Credo Pugno-werk, dat hij de stootkracht der beweging noem de. Er wordt gezegd dat C.P. de last van de ouderdom draagt; er wordt gezocht naar een nieuwe methodiek en gewerkt in de richting van een integratie van gespreksgroepen en Credo Pugno-werk. Rector v. d. Heuvel sprak over de taak van de geestelijk adviseur wel ke taak positief moet zijn. Materie en geest zijn in onze beweging nu eenmaal sterk vervlochten en daar om moet ook in materiële zaken de g.a. positief kunnen meewerken. Middelhuis spreekt. Verbondsvoorzitter Middelhuis hield in de middagvergadering een toespraak waarin hij enkele belang rijke punten aansneed. Zal struc tuurwijziging bezuiniging brengen, zo vroeg de heer Middelhuis zich af. Spr. gelooft daar niet aan. Onze be weging is een dure beweging, duur der dan N.V.V. of C.N.V. De natio nale K.A.B. kan niet werken zonder wetenschappelijk bureaü, zonder bi bliotheek, zonder commissies voor na tionale en vooral internationale t>ro- blefnen. Miljoenen worden afgedra gen aan onze instituten, aldus spr.. het eigenlijke „verbondswerk" kost niet meer dan zeven cent per lid per week. Sprekende over een z.g.n. Ver bond van de Arbeid, zei de heer Middelhuis, dat sommige kringen wel invloed op de K.A.B. zouden willen uitoefenen maar daarvoor geen offers willen brengen. Wij hebben geen enkel bezwaar te gen samenwerking, aldus spr., maar de centrale nationale po sitie die de K.A.B. heeft ver overd wensen wii niet prijs te geven. De stichting van een gezinsblad van de K.A.B. zou spreker willen toe juichen maar hij wees er op, dat de vakbonden autonoom zijn, ook met betrekking tot hun vakbladen. Als oplossing zag spr. wellicht de op richting van een K.A.B. gezinsblad, waarbij de vakbonden gelegenheid zouden hebben voor hun leden een losse bijlage te voegen. Behandeling voorstellen De behandeling van door een aan tal afdelingen ingediende voorstellen vergde weinig tijd. Alle werden zon der stemming volgens de praë-advie- zen afgewezen of aanvaard. Deze voorstellen handelden over diverse zaken, w.o. opening van za ken met betrekking tot de structuur wijziging, de verhouding tot de K.A.J., spaarregeling gezinsverzekering, als mede (van de afdeling Schiedam, ge- amendeerd door de afdeling Gouda) over voorziening in ruimere vacantie- gelegenheid voor K.A.B.-leden en hun gezinnen. Dit voorstel heeft volgens voorzit ter Kortink een punt van ernstige bespreking in het bondsbestuur uit gemaakt, men is er echter nog niet uit kunnen kon en. Gedacht is o.m. aan de oprichting van eigen bunga lowkampen of zelfs participatie in bestaande kampen maar er zijn vele moeilijkheden, in het bijzonder van financiële aard. Intussen blijft het voorstel de aandacht van het bonds bestuur houden. De verkiezing van bestuursleden der stichting „Ons Gezinszorgfonds" had tot resultaat dat alle aftredenden bij enkele candidaatstelling herkozen werden, n.l. voorzitter Joh. Kortink en penningmeester L. J. v. Jaarsveld namens het dioc. bestuur, en de he ren W. Tettero, Naaldwijk en C. Ran, Den Helder, namens de Bondsraad. De benoeming geldt voor een periode van drie jaar. Op het Centraal Station te Utrecht is zondagmorgen een electri- sche locomotief ontspoord tussen het tweede en derde perron. De locomo tief was bestemd voor de olietrein naar Rotterdam. Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Wa terstanden. 9.45 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Promenade orkest. 12.20 Rege ringsuitzending: Landb. rubriek: De Tesselse boer kampioen in de strijd tegen de rotkreupel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Promenade ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus. muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Als, bariton en piano. 14.45 Schoolradio. 15.500 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Een zondag in winters Leningrad, caus. 16.15 Gr. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Onze feestdagen, hun oor sprong en hun geschiedenis door prof. dr. M. A. Beek. (derde lezing). 19.00 'Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Haal je schoolgeld terug, quiz. 19.47 Lichte muziek. 19.55 Alles op een kaart, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Cabaret. 20.55 Gram. 21.45 Act. 22.00 Toneelbeschouwing. 22.15 Muz. caus. 22.40 Orgelconc. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.21 Rally van Monte Carlo. 23.26—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok-Noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Kamerork. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Op patrouille in Centraal-Nieuw- Guinea, door Claude Belloni. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Pol. caus. 18.30 Gram. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Ja, met mij, caus. 20.35 Concertgebouw-orkest, groot koor en sol. 21.25 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus. 21.55 Koorzang. 22.20 Kamerork. 22.45 Avondgebed en lit kal. 23.00 Noeuws. 23.1524.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. VPRO: 20.20 Internationale keu ken. 20.30 Filmprogramma. 21.00 22.30 Speelfilm. Kippen-mannequin vertrouwde fam. Klaasez niet De commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaassesz, heeft vrijdag in de Haagse Dierentuin de 63e nationale tentoonstelling „Avicultura" geopend. We zien hem hier met zijn echtgenote in volle aandacht voor een van de pronkstukken van de tentoonstelling. Op de automobieltentoonstelling te Chicago wordt een plaats van wielen wordt voortbewogen Dit experimentele een hoogte van minder dan 21/t cm. boven de grond boorde, stalen schijven stroomt. Ingenieurs van de Ford den ontwikkeld voor het verkeer op snelwegen, waarbij kunnen worden bereikt. Het voertuig zou kunnen wor turbinemotor. Foto: David Jay, een Ford-ingenieur laat wordt model tentoongesteld van een auto, welke op lucht in model van de Ford Motor Co, de „Glideair", wordt op gehouden door geperste lucht, welke uit platte, door- verklaren te geloven, dat dit principe zal kunnen wor- dan snelheden van meer dan 800 kilometer per uur den „voortgedreven" door een gasturbine of een straal de doorboorde stalen schijven zien, waardoor de lucht geperst.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6