Moet de bakkerij hiervan de dupe worden? Bekroningen op de Wintertlora te Haarlem Uitzending naar Canada VAN JONGE BOEREN EN TUINDERS De verlaging van de broodprijs Samenzweerders Liefde MAANDAG 19 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De uitslagen van de vrijdag ge opende tentoonstelling van bolbloe- men in het Krelagehuis te Haarlem luiden als volgt: Bijzondere prijzen: medaille van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard: aan v. d. Hoek's Broei- proe ven bedrijven, Oude Niedorp „we gens bijzondere prestatie"; medaille van het gemeentebestuur van Haar lem aan G. B. de Vroomen en Zonen N.V., Sassenheim „wegens bijzondere prestatie"; legpenning van het ge meentebestuur van Heemstede aan G. C. van Meeuwen en Zonen N.V., Heemstede „wegens bijzondere pres tatie"; medaille van gemeentebestuur van Énkhuizen aan W. en K. van Haaster Th. Gzn., Breezand en H„ S. P. van Haaster Th. Gzn., De Zilk; ■bloemenvaas van de Vereniging „De Narcis" aan Warnaar en Co. N.V., Sassenheim „wegens bijzondere pres tatie"; ventilator, beschikbaar gesteld door Schulte en Lestraden N.V., Sas senheim aan Anton Nijssen en Zonen N.V., Santpoort, „wegens bijzondere prestatie"; ventilator, beschikbaar ge steld door fa. P. J. IJsselmuiden, Voorhout, aan Handelskwekerij M. C. van Staaveren, Aalsmeer, voor de beste Freesia-inzending. Medaille van de K.V.O.B. aan fa. Jac. Uittenbogaard en Zonen, Oegst- geest „wegens bijzondere prestatie". Prijsvragen: De mooiste inzending hyacinten, uitsluitend geplant in pannen (potten) of kistjes in min stens 10 variëteiten, 50 tot 100 pan nen: ereprijs toegekend aan fa. W. en K- van Haaster Th. Gzn., Breezand en H. S. en P. van Haaster Th. Gzn., De Zilk; de mooiste witte hyacint, 6 bollen per pan of kist „Nevada", van W. en K. van Haaster Th. Gzn., De Zilk; de mooiste blauwe hyacint, als boven „Ostara", fa. W. en K. van Haaster Th. Gzn., Breezand en H. S. en P. van Haaster TH. Gzn., De Zilk; de mooiste rode hyacint, als boven „Jan Bos", fa. P. Dames, Lisse; de mooiste roze hyacint, als boven „An ne Marie", W. en K. van Haaster Th. Gzn., Breezand en H. S. en P. van Haaster Th. Gzn., De Zilk; de mooi ste paarse hyacint, als boven „Ame thyst", fa. W. en K. van Haaster Th. Gzn., Breezand en H. S. en P. van Haaster Th. Gzn., De Zilk; de mooi ste inzending tulpen, in minstens 20 variëteiten, in pannen of potten, 100 of meer pannen: ereprijs toegekend aan N.V. Ant. Nijssen en Zonen, Santpoort, grote gouden medaille aan Bloembollenkwekersvereniging „Flo- ralia" te 's-Gravenzande. De mooiste inzending tulpen, in minstens 15 variëteiten, in pannen of kisten, 50 of meer pannen; ereprijs aan fa. Jac. Uittenbogaard en Zonen, Oegstgeest. Grote gouden medaille aan Dirk Boon, Bovenkarspel. De mooiste inzending tulpen, in minstens 10 variëteiten, in pannen of kisten, 25 of meer pannen: ereprijs; aan fa. Hoek en Vos, 's-Gravenzande;: grote gouden medaille aan Willem Boon. Bovenkarspel, N.V. Gebr. Eg- gink, Voorschoten; N.V. P. Nijssen en Zn., Santpoort. De mooiste inzen ding tulpen in minstens 5 variëteiten. 25 pannen: gouden medaille aan fa. C. P. Alkemade Czn., Noordwijk. De mooiste rode broeitulp, uitsluitend ge plant 5 tot 16 bollen per pan (pot) of kistje: Triumphtulp Topscore van N.V. Anton Nijssen en Zn., Sant poort. De mooiste roze broeitulp, als 'boven, triumphtulp Pink Glow van Bloembollenkwekersvereniging „Flo- ralia", te 's-Gravenzande. De mooiste witte broeitulp, als boven. Triumph tulp Hibernia, fa. Jac. Uittenbogaard en Zn., Oegstgeest. De mooiste gele broeitulp, als boven; enk. vr. tulp Ralph van Van den Hoeks Broeiproe- venbedrijf, Oude Niedorp. De mooi ste lichtgele broeitulp, als boven: Mendeltulp Sulphur Cloud van Van den Hoeks Broeiproevenbedrijf, Oude (Niedorp. De mooiste lila (violette) broeitulp, als boven: Triumphtulp Sir Edmund Hillary van P. Nijssen en Zonen, Santpoort. De mooiste rand- tulp, als boven: Triumphtulp Lustige Witwe, van Willem Boon, Bovenkar spel. De mooiste oranjerode broei tulp, als boven: Darwintulp hybr. Londen van fa. D. W. Lefeber en Co., Lisse. De mooiste dubbele rode tulp, als boven: dubb. vr. t. Stockholm van N.V. Anton Nijssen en Zonen, Sant poort. De mooiste dubbele gele tulp, als boven: dubb. vr. t. Monte Carlo van N.V. Anton Nijssen en Zonen. Santpoort. De mooiste nieuwere broei tulp, als boven: Darwintulp Gander van Van den Hoeks Broeiproevenbe drijf, Oude Niedorp. De mooiste in zending narcissen, uitsluitend ge plant in pannen of kisten, in min stens 10 variëteiten, 50 of mèer pan nen: ereprijs aan Warnaar en Co. N.V., Sassenheim. De mooiste inzen ding narcissen in minstens 3 varië teiten, 1015 pannen: gouden me daille aan De Graaff Bros en S. A. van Konijnenburg en Co. N.V., Noordwijk. De mooiste gele trompet narcis, uitsluitend geplant in pannen (potten) of kistjes, 612 per pan (pot) of kistje: Golden Harvest, van Warnaar en Co. N.V., Sassenheim. De mooiste bicolor narcis, als boven: Patria, van Warnaar en Co. N.V., Sassenheim. De mooiste witte trom petnarcis, als boven: Gloria, van Gebr. Meskers, Lisse. De mooiste grootkronige gele narcis, als boven: Yellow Sun van Gebi\ Bergman, Sas senheim. De mooiste grootkronige witte narcis, als boven: Truth, van Warnaar en Co. N.V., Sassenheim. De mooiste grootkronige (geel met oranje cup) als boven: Orange Bells, van Warnaar en Co. N.V., Sassen heim. De mooiste grootkronige (wit dekblad, gekleurde cup), als boven: Marcato, J. Berbee, Zreezand. De mooiste dubbele narcis, als boven: Bridal Crown van C. A. van Paridon. Noordwijkerhout. De mooiste cycla- mineus-narcis, als boven: Peeping Tom, van Warnaar en Co. N.V., Sas senheim. De mooiste inzending Hip- peastrum (Amaryllis) planten in pot ten: gouden medaille aan G. C. van Meeuwen en Zonen N.V., Heemstede. De mooiste inzending Hippeastrum (Amaryllis) in decoratieve opstelling: ereprijs aan G. C. van Meeuwen en Zonen N.V., Heemstede. De mooiste inzending Freesia's, in vazen en/of bloemwerk gerangschikt: grote gou den medaille aan Handelskwekerij C. van Staaveren. Aalsmeer; gou-Limburgse Peel, is zaterdagmiddag in Bij 't schoonmaken van een brom fiets is zondagmiddag in een keuken van een huis aan de Schipperstraat te Rotterdam brand ontstaan waar door de hele keuken uitbrandde. De banketbakker W. Pieket had onder zijn bromfiets een teil neergezet toen plotseling de benzineleiding losschoot en de benzine in de teil stroomde. Er volgde een hevige ontploffing door dat een brandende petroleumkachel in de nabijheid stond. Kapitale villa platgebrand Een van de grote landhuizen in het Epserbos te Gorssel, de villa La Paz, is zaterdagavond tot de grond toe af gebrand. De villa was eigendom van G. graaf Schimmelpenninck. De kost bare inventaris, waaronder schilde rijen en gravures, werd door de vlam men verteerd. De Gorsselse brandweer moest het water van 750 meter afstand halen. Toen de Deventer brandweer met een tankwagen verscheen, was er geen redden meer aan. In de villa werd met hout gestookt. Men heeft de indruk, dat een vonk uit de schoorsteen op het rieten dak is terechtgekomen. Uit het dak laai den het eerst de vlamimen op. Bejaarde weduwe verbrand bij aanmaken van hei fornuis Oudste inwoonster van Horst De Kath. Ned. Jonge Boeren- en staat om voor- en nadelen van een Tuindersbond (Nieuwe Parklaan 105 j eventuele emigratie te toetsen aan ,e Den Haae, hee.t In «uu.nw.rklu. ^"^e'&an <„,e uit- met de K.C.E.S. een nieuw projek4 zending is voorts het verkrijgen van voorbereid, dat de uitzending, voor de een rijke levenservaring door deze periode van 9 maanden naar Canada 1 jongeren. Omdat er een weg terug is, zonder als mislukte emigrant te worden be- Auto reed Ie water beoogt van Nederlandse jonge boeren en tuinders tussen 19 en 25 jaar. In november van het vorig jaar is te Utrecht een voorlichtingsdag over de mogelijkheden voor uitzending ge houden. Als gevolg daarvan hebben zich een redelijk aantal jongeren op gegeven. Binnen het projekt is nog ruimte voor een aantal jongelui, met een redelijke ervaring en theoretische kennis van land- en tuinbouw. Op vrijdagmiddag 23 januari a.s. wordt een laatste voorlichtingsbijeem keken, is deze tijdelijke uitzending van zo grote betekenis voor de agra rische jeugd. Weerstanden, die moge lijk zouden kunnen bestaan bij de ouders tegen emigratie van hun zo- aan gelegen zijn zonen zo goed moge lijk voor te bereiden op de toekomsti ge taak van voedselproducent. De jonge mensen, die zullen worden uitgezonden, genieten vrij kost en inwoning bij de Canadese werkgever - i en kunnen daarnaast een behoorlijk komst gehouden in het Domhotel te spaarduitje vergaren, waaruit o.m. de Utrecht. Gedurende die bijeenkomst j rejs moet worden gefinancierd, kunnen nog enkele gegadigden aan Inlichtingen over het project wor- een korte selectie worden onderwor- den gaarne verstrekt door het natio- Pen- j nale K.N.J.B.T.B.-secretariaat. Einde maart vertrekken die jon- j Op de voorlichtingsdag in Utrecht gens, die in Canada gedurende negen op 23 januari is iedere geïnteresseerde den medaille aan Wülfinghoffs Blcembollenbedrijf N.V., Rijswijk. VIOLIST SAM SWAAP GEHULDIGD In „Diligentia" in Den Haag is za terdagavond de violist Sam Swaap, die zestig jaar op Nederlandse podia als solist is opgetreden, gehuldigd. Burgemeester mr H. A. M. T. Kolf schoten heeft hem de zilveren leg penning van de gemeente Den Haag overhandigd. De violist kreeg ook twee enveloppen met inhoud, die ir. de kas van het West-Nederlands Sym- phonie Orkest, waarvan hij de leider is, geledigd zullen worden. Met medewerking van de pianist Willem Andriessen voerde Sam Swaap de sonate in A-dur voor piano en viool op. 13 van Gabriël Faure, de het ziekenhuis, gepassioneerde sonata in la van II- Bij aankomst daar bleek, dat de debrando Pizetti en de sonata voor weduwe Kellenaars reeds was over- viool en piano van Cesar Franck uit. leden. Het zeer bejaarde slachtoffer Tot de aanwezigen behoorde o.a. de I woonde met haar 68-jarige zoon sa- commissaris der Koningin in Zuid- j men, die zijn moeder reeds enkele Holland, mr J. Klaasesz. tientallen jaren heeft verzorgd. liet ziekenhuis van Horst bezweken aan de zeer ernstige brandwonden, welke zij had opgelopen bij het aan maken van haar fornuis in haar wo ning, toen haar kleren vlam hadden gevat. Op haar kermen kwamen buren aanlopen die haar op de grond von den liggen, overdekt met zware brand wonden. De haren waren geheel van 't hoofd gebrand. Dokter Iiolthuijzen, die onmiddellijk werd gewaarschuwd, wilde met zijn auto achter de zieken wagen aanrijden op weg naar het ziekenhuis. Op een gevaarlijke hoek echter ontstond een aanrijding tussen de auto van de dokter en een andere wagen, welke juist de bocht omkwam. Zonder van zijn stuk te zijn gebracht sprong de dokter uit zijn beschadigde auto en vervolgde in een auto van een der omwonenden de tocht naar maanden hun geluk kunnen beproe ven. Zij zullen worden tewerkgesteld op Canadese bedrijven en daardoor in de gelegenheid zijn de methoden van land- en tuinbouw en veeteelt goed te leren kennen. Nu hun terug keer in Nederland kan dan in overleg met de ouders een definitieve toe komstbeslissing werden genomen. De toekomstige agrariërs hebben een- grotere vakkennis opgedaan, ze be heersen een wereldtaal en zijn in Miltvuur-aJIaire voor de rechter In september 1957 werden in Ouwe- hand's dierenpark te Rhenen twee tijgers het slachtoffer van miltvuur. Vier leeuwen, die eveneens besmet waren en zich verzetten tegen inspui ting van serum, braken verschillende snij- en hoektanden. Het miltvuur was ontstaan door het eten van een door deze ziekte aangetaste koe, die door de keuringsraad te Tiel voor de consumptie was vrijgegegeven. De directie van Ouwehand's die renpark heeft bij de arrondisse- ments-rechtbank te Arnhem, naar aanleiding hiervan, een procedure te gen de gemeente Tiel aanhangig ge maakt 'ter vergoeding van een bedrag van 38.000. B. en w. van Tiel zullen de raad van Tiel voorstellen tegen deze aan- I klacht in verweer te gaan. van harte welkom. In Nederland zijn 300 dorps-diepvneskluizen De stichting Landbouwhuishoud- kundig onderzoek heeft bekend ge maakt, dat op het ogenblik in onge veer 300 dorpen in Nederland een diepvrieskluis in gezamenlijk gebruik is, waar huisvrouwen hun voedings middelen bij een temperatuur van 18 tot 80 graden Celsius onder rtul duurzaam kunnen opslaan. Ongeveer 30.000 gezinnen maken van deze kluizen, waarin iedere fa milie een loket heeft, gebruik. De stichting zegt, dat de verpak king en de voorbehandeling van de produkten en de temperatuur een zeer grote rol spelen bij het diep vriezen. De voorlichting die op dit gebied vereist is, aldus de stichting, kan verkregen worden bij een aan tal landbouwhuishoudleraressen, die op de hoogte zijn van de nieuwe inmaakmethoden. Zij zijn verbonden aan landbouwhuishoudscholen, orga nisaties en plattelandsvrouwen en leraressen bij de huishoudelijke voor lichting. Het „Bakkersweekblad" schrijft: Nog geen week is deze prijsverlaging van de bloem aan de gang of de N.B.S. wordt op het matje geroe pen voor een verlaging van de broodprijs. In een tijd dat 'de overheid nieuwe, zware eisen aan de bakkerij stelt ten aanzien van de inrichting van de werkplaat sen door de wijziging van het Broodbesluit eisen welke voor vele bedrijven op belangrijke investerin gen komen te staan en waarvan, naar men rustig mag aannemen, verschillende bedreven niet weten waar het geld daarvoor vandaan moet komen in zo'n tijd komt het departement met de eis van brood- prijsverlaging. En nu mogen we zeker niet zeggen, dat minister Zijlstra, onder wiens departement de broodprijs de laatste jaren ressorteert, de bakkerij onwelwillend gezind is geweest, maar het is nog zo lang geleden dat de onder Landbouw de broodprijs ongeveer op kostprijs of daarbeneden lag en de noodzakelijke ver nieuwing van de bakkerijen achterwege moest blij ven. De wijziging van het broodbesluit stelt nieuwe eisen t.a.v. de inrichting, welke deels onmiddellijk deels binnen drie jaar voltooid moeten zijn. Het geld daar voor zal er toch moeten komen. HOE DOET DE OVERHEID DAT ZELF? Wij behoeven daarvoor maar even het Staatsblad nr 640 van 30 december 1958 op te slaan, waarin staal te lezen, dat op voordracht van de staatssecretaris van economische zaken het IJktarievenbesluit 1958 wordt afgekondigd, dat per 1 januari 1959 van kracht is ge worden, waarbij de tarieven van 1 januari 1957 met gemiddeld 25 pet. werden verhoogd. De reden van deze niet geringe verhoging stel je voor dat de brood- Door hef ijs gezakt Zaterdagmiddag zijn twee kinderen verdronken in de Bergervaart ach ter de oude melkfabriek „Wilhelmi- na", gelegen langs de weg van Ber gen naar Alkmaar. Het zijn de 6-ja- rige H. P. M. Roozenboom wonende aan de Jaap Wyantweg en de 7-jarige J. Schaaper. De kinderen begaven zich op een ijskorst van twee centimeter dikte en verdwenen onder de losbrekende schotsen. Kameraadjes op de wal kant waarschuwden enige voorbijgan gers, die zich onmiddellijk te water begaven. Reeds spoedig vonden zij de drenkelingen. Een arts, die in de nabijheid van de Bergervaart woont, was onmiddellijk ter plaatse. Zijn po gingen mochten echter niet meer ba ten. De slachtoffertjes werden naar hun in de nabijheid gelegen woningen vervoerd. Het ongevel veroorzaakte in het dorp grote consternatie. In geen vaart of sloot en zelfs niet op de ondergelopen weilanden van de ijsba nen is enige sprake van ijs, dat er Daar zyn we van overtuigd in meer dan één op-enigszins betrouwbaar uitziet. Het on- zicht en niet in de laatste plaats voor de bakkerij zelf, geluk gebeurde op een weiland dat maar waarom niet dezelfde maatstaven by de bakke-1 enigszins achteraf ligt. rij aangelegd als bij het Rijk zelf in zwang zijn? De uitgaven, die de bakkerij moet doen zijn zeer reëel en bij Kon. Besluit vastgelegd. Is het dan zo erg dat de bakkerij door deze concurrentiestrijd van de meel fabrieken tijdelijk één cent per brood extra heeft en deie kan reserveren voor de vernieuwingen, die wet telijk aangebracht moeten worden? En laten we voor al niet vergeten, dat deze concurrentiestrijd van de meelfabrieken tijdelijk is, wellicht zéér tijdelijk en onmogelijk maandenlang kan duren. De strijd kan ook met enkele weken beëindigd zijn en moet daar voor de broodprijs nu meteen naar beneden? En hoe veel moeite zal het dan kosten om die cent er weer bij te krijgen als de strijdbijl is begraven en de bloem- prijs weer normaal is? De historie is er om te bewij zen, dat het departement er als de kippen bij is, wan neer het om een prijsverlaging gaat, maar voor een gerechtvaardigde verhoging moet maandenlang ge vochten worden. prijs met 25 pet. werd verhoogd) wordt ook genoemd. Hier hebt u ze letterlijk: Deze verhoging is noodzake lijk om het tekort op te vangen, dat in 1959 bij de Dienst van het IJkwezen verwacht zou 'kunnen wor den, indien de tarieven ongewijzigd zouden blijven. Wy zouden de ongeveer gelijkluidende motieven kunnen aanhalen, welke vorig ',aar bij de aanzienlij ke verhoging van de tarieven van de PTT werden ge noemd, die anders ook met verlies zou gaan draaien. Herinnert u het zich nog? Als we goed gelezen heb ben, bedraagt de winst bij PTT nu 17 miljoen gulden. EEN LAGE BROODPRIJS IS BELANGRIJK. Één dode Op de Rijksweg Zwolle-Meppel bij Lichtmist (gemeente Nieuw-Leusen) is zondagmiddag omstreeks één uur een personenauto geslipt en in het i Lichtmistkanaal terecht gekomen. De bestuurder, de 32-jarige J. Verdaas- donk uit Tilburg kon niet uit de auto j komen en is verdronken. Behalve de bestuurder zal de fa- milie Van Emmen uit Tilburg, be- I staande uit twee mannen en drie vrouwen en een anderhalf jarig kind in het voertuig. Een vrouw en het I kind werden tijdens het slippen naar buiten geslingerd en bleven in de I wegberm liggen. De overige inzit- i tenden, 2 vrouwen en drie mannen, kwamen met de auto in het water te- j recht, doch wisten, behalve de be- 1 stuurder, die waarschijnlijk met het I hoofd ergens tegen geslagen was en j daardoor versuft bleef, uir het zin- j kende voertuig te komen en op de wal te klimmen. Zij hadden allen on- I betekende verwondingen. Het kind j kreeg een hersenschudding. De auto was op weg van Tilburg naar Norg. ROTTERDAMMER DOOD AANGETROFFEN. In de Hontenissestraat te Rotterdam is zaterdagmiddag de allenwonende 36-jarige tegelzetter A. Cornelise door zijn broer dood aangetroffen. De klep van de vulkachel in het huis stond open, zodat aangenomen wordt, dat hij het slachtoffer is geworden van kolendampvergiftiging. Verschijnsel'' is gevangen Toch 'rt roerdomp In de zomer van bet afgelopen jaar werden de inwoners van het dorpje Castenray in Noord-Limburg opge schrikt door geheimzinnige geluiden, welke 's nachts opstegen uit het „Broek", een ontoegankelijk moeras- en vennengebied, dat nabij het dorp gelegen is. De geluiden leken volgens getuigen „op het brullen van een koe boven een open waterput". Men voel de zich niet op zijn gemak.. Hoezeer men zich ook inspande, het geheimzinnige „verschijnsel" liet zich niet op heterdaad betrappen, en liet tergens nu eens vanuit deze hoek en dan weer uit een geheel ander ge deelte van het Broek zijn sombere roepstem weerklinken. Eindelijk werd het vermoeden uit gesproken, dat men met een roer domp had te doen: een reigerachtige vogel, die in waterrijke streken wel meer voorkomt, doch in Limburg als een /eer zeldzame gast beschouwd moet worden. De „oemp-oemp" roep van de Roerdomp klinkt zeer krachtig en vertoont grote overeenkomst met de door de Castenrayers beschreven geluiden. ROOFOVERAL IN NACHTELIJK AMSTERDAM. Zaterdagnacht omstreeks half drie trof de politie in de Paternostersteeg te Amsterdam en niet geheel nuch tere 19-jarige matroos aan, die bloe dend aan zijn gezicht was verwond. Hij was vergezeld door zyn neef, een 23-jarige Rynvaartschipper. Beiden verklaarden in de steeg door twee onbekende mannen te zijn neergesla gen. De matroos zou daarbij van een enveloppe met duizend gulden zyn beroofd. Hij is naar het Binnengast huis overgebracht ter behandeling van zijn verwondingen. Thans is het „verschijnsel" op- j nieuw in het centrum van de belang- j stelling gekomen. Onderweg naar het j Broek, waar zij op een voerplaats I voedsel zouden uitstrooien voor fa- j zanten, zijn enige jagers verrast, I doordat de hond, die zij bij zich had- I den, plotseling fel begon te blaffen tegen wat ogenschijnlijk een stok leek. Toen zij naderbij kwamen, kwam er beweging in de „stok", die zich als een vogel ontpopte en met I zijn spitse snavel felle uitvallen deed. 1 De jagers zijn er in geslaagd de vogel levend te bemachtigen, en tijdens hun pogingen hiertoe hoorden zij tot hun I verrassing de welbekende dreigend „oemp-oemp-geluiden", zodat nu on omstotelijk de verklaring van het raadsel vast stond. Mee naar huis. Triomfantelijk hebben zij de vogel mee naar hun dorp gevoerd, waar deze veel bekijks had. De vleugel pennen van de roerdomp bleken ge- i heel afgesleten te zijn, waardoor het dier niet meer kon vliegen. Dit ver- klaard wellicht ook zijn aanwezigheid in het Broek. Aangezien de roerdomp I tot de beschermde, vogels behoort, heeft men de politie in kennis gesteld. I Men heeft overigens slechts goede I voornemens met de vreemde gast: men wil hem helpen de moeilijke wintertijd door te komen en daar na weer in het Broek de vrijheid her geven. Want wat eerst schrik ver wekte belooft nu een attractie voor late wandelaars te worden uit 15) Glada dacht, dat haar hart bleef stilstaan. Ze voelde haar handen koud worden, en ze beheerste zich slechts met de grootste moeite. „Ik geloof niet, dat ik begrijp wat u bedoelt." „Luister. Master en ik zijn nogal eens samen uit geweest, voordat hij zich verloofde. Als goede vrienden, meer niet. Nu wist ik, voordat ik Masters leerde kennen van die dans en vermaakgelegenheden niets, maar dan ook niets af. Zo kon het gebeu ren, dat hij mij, toen wij eens met een clubje een fuifje hadden, kon overreden mee naar een clandestiene speelgelegenheid te gaan. Wat wist ik van hazardspel af? Niets! Toch weigerde ik eerst, vooral omdat ik het zonde vond als ik zou verliezen. Pas toen hij me beloofde mij alles terug te betalen, als ik zou verliezen, ging ik mee, hoofdzakelijk om geen spelbreekster te zijn eri om hem een plezier te doen. Wel, ik verloor al door Joseph Mc Cord myn spaarcenten, en toen ik Masters dat later door de telefoon vertelde, deed hij net alsof hij van geen af spraak wist. Hij brak het gesprek af en liet niets meer van zich horen. Kort daarna verloofde hij zich. U zult zeggen, dat het dom van me was; dat ik niet had moeten spelen. Het is mogelijk, dat het naïef van me was, maar ik vertrouwde tenslotte op een belofte." Glada zei niets. Er was niets te zeggen. Dit leek een nachtmerrie. Dit meisje had het over haar broer Mas ters. Het kon niet waar zijn. Dat kon Masters niet gedaan hebben. Masters kón zo niet zijn. „Kijk u eens, Miss Lee", ging het meisje voort, „als ik niet voor mezelf zorg, een ander doet het niet. Ik wil van Masters niets dan wat hij mij beloofde. De Barclay's zyn één van de meest geziene burgers van Kedron. U weet, hoe er in deze streken over hazardspel geoordeeld wordt, u weet, hoe men op een man neerziet, die z'n woord breekt. Ik veroorzaak werke lijk liever geen moeilijkheden, maar als het moet schrik ik niet voor een schandaal terug. Ik zou werkelyk me delijden met die blonde pop van Bar clay hebben. Het is tenslotte niet haar schuld. En voor uw ouders zou het ook allesbehalve prettig zijn." „O." De laatste woorden hadden Glada plotseling helder doen beseffen, waar het eigenlijk om ging. Ze sprak nu vlug, haperend. „Maar ze mogen het niet te weten komenze mogen het nooit weten, zeg ik uhet zou de dood van m'n moeder zijnhet zou mijn vader het hart breken. U moet me dat be loven. U moét!" „En mijn ouders? Die weten, dat ik wat gespaard had. Die weten, hoe hard ik er voor gewerkt heb. Hebben mijn ouders geen hart? Moet alleen Masters beschermd worden? Hy ge looft, dat als hij alles maar ontkent, hij er wel van af komt. Misschien heeft hij uiteindelijk gelijk, maar dan zal er toch eerst om gevochten moe ten worden, dan zal er toch eerst een schandaal zyn. Zo gemakkelijk geef ik me niet gewonnen „Wel, wat bent u van plan,om te doen?", vroeg. Glada dof. „Wel, als hij niet wil luisteren, zal ik alles aan de oude Barclay en zijn vrouw vertellen. Er zal dan van dat' huwelijk wel geen sprake meer zijn en ik denk, dat iemand zijn baan zal kwijtraken. Maar misschien wil uw vader mij m'n spaarduiten terug geven." „Als u dat denkt, waarom komt u dan bij mij?Glada trachtte wan hopig tijd te winnen om eerst wat redelijker en helderder te kunnen denken. „Ik kwam hier, omdat Masters erg op u gesteld is. Ik dacht, dat, daar u ouder bent dan hij en u een eigen bedrijf hebt, u misschien invloed op hem kunt uitoefenen." „Wie weet er nog meer van af?" „Niemand, behalve mijn broer. Dat is de man in de auto. Ik heb de groot ste moeite gehad hem er van terug te houden mij te wreken. Hij zegt, dat als ik het zaakje niet zelf gauw in orde maak, hij het wel zou doen. Be grijp me goed, juffrouw, er is geen sprake van wraak of zo. Ik heb van Masters niets anders te eisen dan dat geld. Maar dat zal ik dan ook moeten hebben." „Hoeveel bedraagt die som?" vroeg Glada koud. „Duizend dollar." „Ik heb geen duizend dollar en ook niets, dat er op lijkt." zei Glada. „Ik veronderstel, dat u er wel aan kunt komen." „Alleen als ik naar mijn vader ga en dat zal ik niet doen, wat er ook gebeurt." „Dan heb ik niets meer te zeggen". Tess stond op. „U kunt niet zeggen, dat ik u geen kans gegeven heb." „En u zult me er nog een geven", zei Glada, en ze verbaasde zichzelf over de vastberaden toon waarop ze sprak. „Ik vraag er niet om, ik eis het. Vóór het einde van de week zult u van mij horen." Ze stond eveneens op. „U wilt toch niet zeggen, dat u „Ik zal zien, wat ik kan doen", viel Glada haar in de rede. „Dat is het enige, dat ik op het ogenblik van plan ben." „Probeer niet een of andere truc uit te halen, omdat uw vader advo caat is. Ik ben volkomen bereid mijn zaak te bewijzen." „Wat is uw adres?" „Kedron. Poste restante." „Dank u. U zult my nu moeten ver ontschuldigen. Glada's knieën waren beginnen te beven en ze wist niet, hoe lang ze nog zou kunnen blyven staan. „Uitstekend. U zei deze week. Dat is goed." Miss Sidbury drukte haar sigaret in de asbak uit en vertrok. Glada wist later niet, hoe lang ze aan het schrijf bureau gezeten had, voor zich uit- starende. Haar leken het uren. Ze trachtte maar duidelijk te beseffen, dat het waar was, dat het waar moést zijn. Masters! Altijd vrolijk, altijd op timistisch en zo knap. Iedere keer als Glada trachtte er nuchter over te denken, zag ze Evelyns gezicht voor zich. Evelyns grote blauwe ogen met tranen er in. Haar stem. „Als er ooit iets zou gebeurenals Masters niet meer van me hield., ik zou sterven." Er werd op de deur geklopt en ze beheerste zich met inspanning van al haar krachten. De wereld was dus nog niet ineengestort. Het leven ging voort. „Ja, binnen." Ilet was Gern, met een verlegen gegrinnik op zijn gezicht. „Excuseert u de storing, Miss Lee. Ik geloof, dathallo! Wat, voor de drommel is er aan de hand?" „Niets. Absoluut niets." „O nee? Probeerde dat goedkope juffie hier streken uit te halen?" „Natuurlijk niet. Had je me nodig?" „Eigenlijk niet. Ik wilde u alleen vertellen, dat het vandaag blijkbaar myn dag is om verkeerd te doen. Nou heb ik het weer met die knul buiten aan de stok gehad." „Ik begrijp het niet", antwoordde Glada vermoeid. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5