HET GAAT NIET GOED IN DE WONINGBOUW IN LEIDEN! Scherp Leiden neemi niet langer deel aan bouwdisiricl Overleg N.S.-Leiden kreeg gunstig resultaat Uitslag stemming groslijst KVP-Leiden Hoe krijgen jullie het voor elkaar? MAANDAG 19 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 VOORZITTER IN DE LEIDSE RAAD: De gunstige ontwikkeling in de woningbouw is in het afgelopen jaar volledig tot staan gekomen. Dit blijkt wel zeer duidelijk uit het feit, dat in 1958 slecht* 216 premiewoningen werden toegewezen, waarvan 58 nog in in 1958 aan onze gemeente ten deel. de allerlaatste dagen van bet jaar. Slechts 331 woningwetwoningen vielen Leiden heeft met 13 andere gemeenten een zogenaamd bouwdistrict ge vormd met als doel de wonnigbouw te stimuleren en te coördineren. De gang van zaken in het bouwdistrict heeft in het afgelopen jaar de vraag doen rijzen, welk nut deze werkwijze voor onze gemeente in de huidige omstandigheden nog heeft. Ik kan thans niet in onderdelen afdalen. Deze aangelegenheid zal nog nader aan de ordp kunnen worden gcsetld. Géén begrip voor bijzon dere moeilijkheden van de stad Slechts 216 premiewonin gen toegewezen in '58 Aldus de loco-burgemeester van Leiden, weth. J. C. v. Schalk, vanmid dag in de eerste raadszitting in het nieuwe jaar, waarin hij als voorzitter zijn nieuwsj?.arsrede heeft gehouden. Aan net begin van zijn rede herin nerde hij aan enige belangrijke ge beurtenissen in het afgelopen jaar. Het getal wethouders werd tot vijf uitgebreid, mr Drijber werd als wet houder benoemd, de heer Stolp volg de de heer v. d. Kwaak op. De Leidse raad nam het structuur plan aan, maar alle deelnemende par tijen hopen: een belangrijke stap naar een gecoördineerd stedebouw kundig beleid. In april werd besloten in Leiden- Zuid-West 218 woningen en 28 gara ges te bouwen, het plan is nog steeds niet tot uitvoering gekomen. Ruim 550 woningen konden aan de woning voorraad worden toegevoegd, de bouw van 950 woningen is in uitvoe ring. Opvallend is. dat van de ge reedgekomen woningen ongeveer 60 procent in de particuliere sector is gebouwd. Er is een aanvang gemaakt met het opspuiten en verder bouwrijp maken van diverse gronden, waarvoor een uitbreidingsplan is vastgelegd. Belangrijke transacties waren: de aankoop van het fabriekscomplex van Van Wijk en Heringa, de verkoop van gronden voor de bouw van een Dia- conessenhuis aan de Houtlaan en voor de bouw van een kath. kerk bij de Vijf Meilaan. Men besloot voorts tot demping Uiterstegracht en verbetering van de Hooigracht. In de loop van het jaar kon ook de scholenbouw weer enigs zins op gang komen. De verwachting is gewettigd, dat dit jaar geldmidde len beschikbaar zullen komen voor de bouw van een aantal dringend no dige kleuterscholen en voor de r.k. meisjesschool voor buitengewoon la ger onderwijs aan het Philosophen- pad. Enig vooruitzicht dat in het tekort aan gymnastiekzalen zal worden voor zien bestaat nog niet. Wegens het ontbreken van kleedgebouwen en tri bunes kon het sportveldencomplex in de Kikkerpolder helaas nog niet in gebruik genomen worden. Het stre ven is er op gericht de raadsleden in een van de eerstvolgende raadszittin gen te verzoeken hiervoor een kre diet beschikbaar te stellen, waramee het grootste deel van de te verrich ten werkzaamheden gefinancierd kan worden. In de loop van 1959 hopen b. en w. een uitgewerkt plan voor een nieu we veemarkthal bij Groenoord aan POTLOOD EN GEEST de raad voor te leggen. De bouw van deze hal is verantwoord. De vee markt laat zeer hoge cijfers van aan voer zien. De scheepvaart ondervond ernstige moeilijkheden van de beste dingsbeperking, zodat de havengelden terugliepen. Het gasverbruik bedroeg in het af gelopen jaar 48.2 miljoen kub. meter, hetgeen neerkomt op een toename van 4 procent in vergelijking met het jaar daarvoor. Negen procent méér electriciteit werd afgegeven in het verzorgingsge bied Leiden. Het aantal afnemers is met 4200 vermeerderd en bedraagt thans 149.000, Het waterverbruik is wel bijzonder toegenomen, n.l. met rond 500.000 kub. meter, dat is een stijging met 9,3 procent ten opzichte van 1957. Totaal werd 5.900.000 kub. meter af geleverd. Om de aanleg van een nieu we kostbare transportleiding van Katwijk naar Leiden aan te leggen, is te Leiden een tweede buffertank ge bouwd. Op het openbaar slachthuis werd de slachttechnische installatie gemo derniseerd. Door de bestedingsbeperking en de daaruit' voortkomende werkloosheid is het aantal personen, dat een uitke ring geniet van sociale zaken verdub beld. Thans bedraagt dit getal onge veer 200. Het betreft hier werklozen, die niet of niet meer een uitkering ingevolge de werkloosheidswet ont vangen. Getracht zal worden door het creëeren van meer werk, objecten voor deze personen een plaats te vinden. Onderbezetting Het politiekorps heeft nog steeds met onderbezetting te kampen. Per 1 januari j.l. bedroeg het aantal va catures 10. Het is niet te verwachten dat in deze toestand spoedig een ver betering zal optreden, zodat niet ont komen zal kunnen worden aan ver dergaande uitbreiding van het motor- materiaal ten behoeve van de politie. De gezondheidstoestand van de Leidse bevolking was gunstig in het afgelopen jaar. Bouwdistrict De voorzitter merkte vervolgens op, dat de stad 1959 niet zonder zor gen ingaat. Hij bezag de woningbouw zeer pessimistisch, zoals reeds uit de aanhaling in de inleiding van dit ar tikel blijkt. In verband met de door het bouwdistrict Leiden opgestelde verdeling van het beschikbare rig schrijven kennis gegeven aan de Gedeputeerde taten. Extra toewijzing? Tijdens de vorige week gehouden zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft het lid van Ge deputeerde Staten, de heer Deeren- berg, die o.a. de zorg heeft voor de verdeling van het bouwvolume, dat de Minister aan de provincie Zuid- Holland toegekend heeft, er blijk van gegeven, dat bij hem begrip voor de Leidse moeilijkheden zeker aanwezig is. Op grond van de bijzondere positie van Leiden als streekcentruim, indu striegebied en universitair centrum acht hij een aparte toewijzing van bouwvolume aan Leiden, evenals aan twee andere steden, te weten Delft en Dordrecht noodzakelijk. De nieu we werkmethode zal binnenkort als punt van nader overleg met Gedepu teerde Staten worden gezien. Verkeer. In de tweede plaats noemt hij het nijpende probleem van het verkeer in onze binnenstad. Het aantal ver keersongevallen bedroeg in 1958: 2024 waarvan 4 met dodelijke afloop, het- Ingrijpende maatregelen zullen mer, dat de voldoening over dit ju- i het is reed herhaaldelijk gezegd I bileum versomberd wordt door het j nodig zijin om hierin de zo zeer nodige verbetering te brengen. Daarom verheugt het Leiden bij zonder dat dit plan, het wegensche ma, thans in ontwerp gereed is en dat dit zeer binnenkort door de Raad in behandeling zal kunnen worden geno men. Het streven van het College zal er op gericht zijn in de naaste toe komst de meest dringende verbete ringen bij de Raad aan de orde te stellen, in het vertrouwen, dat voor de uit' oering daarvan de vereiste me dewerking van de hogere organen zal worden verkregen. Grenzen. Tenslotte wees hij op de reeds aangekondigde herziening van de grenzen van de gemeente. Het is voor Leiden een levensvoorwaarde dat deze spoedig tot stand komt. Leiden Is in ~*n nauw keurslijf gedrongen. Wil de stad haar na tuurlijke bevolkingsaanwas kun nen opvangen on daarenboven nog een gedeelte van de overspül van Den Haag, dan zal zij snel dienen uit te groeien. Het daarbij van het grootste be lang, dat deze uitgroei op harmonische wyze geschiedt. Daarbij is een gebie dende eis, dat als een eenheid gezien wordt ook bestuurlijk een eenheid is. Wat Leiden vraagt voor zijn harmo nische ontwikkeling is in feite niet meer dan wat voor de uitbreiding van de gemeente hard nodig is. Wat in wezen Leidse bebouwing is, zal ook bestuurlijk bü Leiden moeten gaan behoren. Het is te betreuren", dat de grenswijzigingsworstellen al zo lang geen ten opzichte van 1957 een stij- lopen. Veel kostbare tijd is al verlo- ging van 19% betekent. ren gegaan. Confraci Lammenschansviaducf geiekend Het gemeentebestuur van Leiden en de president van de N.V. Nederl. Spoorwegen hebben op zaterdag 17 januari j.l. de aanleg van het viaduct Lammenschans in gemeenschappelijk overleg nader bezien. Daar bij deze bespreking de geraamde kosten konden worden vastgesteld en is gebleken, dat de gemeente Leiden over de geldmiddelen van ƒ1.135.000 de beschik- king heeft gekregen, bestaan er bij de N. S. geen bezwaren om tot tekening van de overeenkomst over te gaan waardoor een spoedige aanbesteding van het eerste deel van de werken mogelijk zal zijn. De kwestie van de bouw van een halte LeidenLammenschans zal de N. S. echter nog aan een nader onderzoek onderwerpen. Noot Red. Hiermede is in de voorbereiding tot dit werk een nieuwe fase bereikt. Men zal zich herinneren dat de president van de N. S. zich tamelijk pessimistisch heeft uitgelaten over de spoedige bouw van dit viaduct De door ons aangekondigde bespreking van zaterdag j.l. heeft dus inderdaad het gewenste gunstige resultaat gehad. Hoogstwaarschijnlijk vindt deze maand nog de aanbesteding plaats van een viaduct met vier doorgangen. In de op de aanbesteding volgende maand zal met de voorbereidende werkzaamheden worden begonnen. samenvallen van het afscheid van de fabriek, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Na be ëindiging van zijn speech bood de heer De Jong als blijk van waarde ring een envelop met inhoud en een blauw herinneringsbord aan en voegde namens de Maatschappij van Nijverheid en Handel hieraan toe het ere-diploma voor 25-jarige trouwe dienst, alsmede het daarbij behoren de zilveren draaginsigne. De heer A. Katz, bedrijfsleider, sprak in gelijke geest en hoopte, dat aanvoerder De Winter nu afscheid nemend van zijn kijk op het leven in het verticale, evenveel voorspoed mocht hebben in het horizontale vlak. Na afloop van dit meer offiële ge deelte werd vervolgens in de kan tine der fabriek afscheid van de werkplaats genomen. Woorden van waardering en afscheid werden ge sproken door de chef der draaierij- afdeling de heer G. Schaa, gevolgd door de heren P. Barendse, C. J. de Haas en Marks, resp. namens colle ga's, jubileumfonds en personeelsver eniging. De scheidende jubilaris werden geschenken aangeboden en mevrouw De Winter met bloemen vereerd. Tenslotte maakten de aan wijzigen van de gelegenheid ge- bruik om met een handdruk afscheid te nemen. 155 Leden van de afdeling Leiden de K.V.P. hebben gisteren in de gros lijststemming voor de Tweede Kamer verkiezing hun stem uitgebracht, waarvan er één ongeldig was. De uitslag is als volgt: 1. C. P. M. Romme (79); 2. W. J. Andriessen (2); 3. H. W. v. Doorn (1); 4. C. J. v. d. Ploeg (0); 5. Th. Koersen (1); 6. T. Brouwer (0); 7. A. M. Weyters (1); 8. A. M. Lucas Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Maandag 19 January 1859. Italië In den nacht van 13 op 14 January is het te Milaan vrij onrustig geweest. Den geheelen nacht waren de straten vol menschen, die gedurig den kreet van leve Italië', en dergelijke deden opgaan. De militaire magt heeft zorgvuldig vermeden om met de volksmenigte in botsing te komen. Volgens gerucht zou den de Oostenrijksche soldaten met de kreten der bevolking in gestemd hebben, maar dit is on waarschijnlijk. HOOFDAGENT SPRONG IN HET WATER. Omstreeks half vier zaterdagmiddag raakte het 12-jarige Helmi de Ru, die woont aan de Calandstraat, in het water langs de Rijn- en Schiekade. Zjj speelde op het stenen platform nabij de brug en gleed uit. De hoofdagent van politie te Leiden, A. G. Cramer, die van de dienst op weg naar huis was, werd gealarmeerd en sprong dadelijk gekleed te water. Hij slaagde (0); 9. Th. Laan (0); lu. J. M. van erin. het meiije ongedeerd op het Lustrum vrouwengilde „Hoe krijgen jullie het voor el- toen zij in de afgelopen week alle le den in verband met het a.s. feest thuis bezochten. Het hartelijk meele ven van onze leden met ons werk in deze weken, geeft ons wel haast de stellige verzekering, dat dit feest móet slagen. Intussen heeft het bestuur de of ficiële convocaten voor de feestvie ring reeds aan de leden gezonden, zo dat u wel met ons verheugd zult kaar, die grote belangstelling^van je zijn, dat we a.s. woensdag bij de leden voor haar organisatie?' Dat vroeg me met een heel klein tikje ja loezie, een doorgewinterde vereni gingsman. Natuurlijk kan, met een eveneens klein tikje gepaste trots, daarop geantwoord worden, dat dat komt doordat ons bestuur zo'n gezel lige sfeer weet te scheppen op de ver- dhf behandeld wo'dt S zijn, maar de eigenlijke oorzaak moet bij de vrouwen zelf gezocht worden. Men is zich er namelijk zeer wel van stTg'"bemdcn'omtrëm de'si'tuatie !>ew"st> d?' cvc" f neus buiten de voor 1959. Nu gebleken is. dat in huishoudeluke beslommeringen ste de kringen van het bouwdistrict ken en voor haar »If en voor haar Leiden het nodige begrip voor de specifieke moeilijkheden van Lei den ontbreekt, maken de omstan digheden het b. en w. onmogelijk, langer deel te nemen aan het werk van dat bouwdistrict. Het college heeft hierin een uitvoe- waarbij aan de gemeente een on aanvaardbaar klein aantal wo ningwetwoningen werd toebe deeld, heeft het college zich ern No. 516. Horizontaal: 1. gebod, 3. dichter en letterkundige, hoofdman van de Beweging der Tachtigers. 8. voorzetsel, 9. reep, 10. alliage, 12. vol gens andere (afk.), 13. telwoord, 14. Katholieke Encyclopedie (afk.), 15. jongensnaam, 17. inwendig lichaams deel, 19. landbouwwerktuig, 20. raamscherm, 21. meervoud (afk. Lat.), 22. hondenverblijf, 24. jongensnaam, 26. lidwoord, 27. kleur, 28. afgelegen. Verticaal: 1. monster, 2. achting, 3. wang, 4. steensoort, 5. en personne (afk.), 6. kant van een stroom, 7. groente, 9. hoenderachtige vogel, 11. niet gevuld, 14. boterton, 16. gem. in Drente, 17. huisdier, 18. kweker, 20. tweehoevig zoogdier, 21. hoofddeksel. 22. oude benaming vcor liter, 23. gem. in Gelderl., 25. look. Oplossing morgenavond. Korte, algemeen vormende studie aan Leidse universiteit Interfacultair baccalaureaat De nieuwe Hoger Onderwijswet geeft de universiteiten ruimte voor een baccalaureaatsexamen en ook de universiteit van Leiden neemt de in stelling van dit examen in overwe ging. Senaat en college van curatoren hebben een ontwerp opgesteld voor een interfacultair baccalaureaats examen, dat de afsluiting moet wor den van een algemeen vormende op leiding welke belangrijk korter van duur is dan andere studies aan de universiteit. Daar er echter vele vraagstukken zijn op te lossen zoals de financiën en de ruimte zal men met de ver werkelijking van dit plan wel méér dan één jaar op zich laten wachten. De universiteit van Leiden heeft een lange lijst van kostbare wenselijk heden en de ruimte is tot op heden zéér beperkt. Nader vernemen wij, dat dit bac calaureaat voornamelijk geïnspireerd is op de Engels bachelor-graad, die enerzyds een ondergrond is voor verdere universitaire studie, maar anderzijds ook de afsluiting van de opleiding kan betekenen Het bijzon dere van deze opleiding is, dat zij zich over verschillende faculteiten uitstrekt, en dus een brede algemene ontwikkeling beoogt. Andere univer siteiten in Nederland hebben reeds plannen opgesteld voor een bacca- plechtige Avondmis ons welbekende Alma Materkoor in de kerk zullen horen, daar zij zich bereidwillig be schikbaar gesteld hebben, onze ker kelijke feestviering grote luister bij te zetten. Dat daarna de feeestver- gadering in de Hoeksteen een extra gezellige aangelegenheid gaat wor den behoef niet te zeggen, dat spreekt vanzelf. Tenslotte de tweede avond. Don derdag 22 januari in het Antonius Clubhuis. Ook voor deze avond be staat grote belangstelling. De beken de voordrachtkunstenares Nel. Oost- hout zal dan voor ons Gilde èn voor gezin alleen maar verfrissend en:alle belangstellenden in goede voor- verrijkend kan werken. drachtkunst optreden met „De Man- Als dit alles dan gebeurt in een sfeer nequin" van Fanny Hurst. Dit is geen van vriendschap en onderlinge sa- onderonsje van „alleen dames" zoals menwerking is dat alleen mar winst. men misschien zou menen, maar ook En dat die onderlinge verhouding in j de echtgenoten en grote kinderen en HHl J u-uu -1- '~J vele anderen zullen zeker een mooie avond te genieten krijgen. U kunt voor kaarten nog wel terecht bij de leden van de lustrumcommissie of 's avonds aan de zaal. Beide feestavonden beginnen om 8 uur. De avondmis dus niet om 9 uur, zoals abusievelijk in Sursum Corda is gemeld. PJaula Kellenaers, Secr. lustrumcommissie. Adressen voor kaarten: mej. Doo- ve. Papengracht 40; mevrouw Heruer Hendriks, de Sitterlaan 60a, me vrouw ToelenaerRoebroek, Rijns- burgerweg 31f; mevr. Vijverberg, Hogewoerd 126; mej. P. Kellenaers, Stadhouderslaan 4, Zoeterwoude. JUBILEUM EN AFSCHEID VAN J. G. DE WINTER. Dongen (1); 11. Agnes Holte (3); 12. K. v. Rijckevorsel (4); 13. F. J. II. Bachg (57); 14. J. G. M. Delfgauw (0); 15. J. M. Aarden (1), De Leidse candidaat de heer F. C. de Hösson, welke nummer 29 stond op de lijst van candidaten, kreeg 4 stemmen. ALMA MATERKOOR ZONG HOOGMIS jlJET ALMA MATERKOOR zong gisteren de Hoogmis in de Har- tebrugskerk. 't Mag wel tot de uit zonderingen, maar ook tot een voor recht gerekend worden, dat een ge mengd zangkoor onder uitnemende directie de Hoogmis zingt. Dit was ter viering van de 22e verjaardag van het Alma Materkoor, waartoe monseigneur Jansen de toestemming had gegeven en pastoor Tijnagel gastvrijheid had verleend in de stemmingsvolle Mariakerk aan de Hartebrug. De dirigent Willem Mi- zée had hiertoe de Missa „In hono- ram St. Josephi" van Lodewijk de Vocht gekozen, waarbij Bram Mar- tijn aan het orgel secundeerde. De componist: Vlaming van geboorte (in 1887 geb.) -zocht en vond zijn kunstenaarsloopbaan in de fraaie Scheldestad Antwerpen. Gaarne componeerde hij „het lied" vanwaar uit hij veelal zijn compositorisch werk verder ontwikkelde, uitgaande van het melodisch element. Zijn ver schillende missen lenen zich door beknoptheid goed, voor de liturgi sche dienst. Hij gaat uit van het mu zikale inzicht, dat het meest een ons Gilde goed is hebben de leden van de lustrumcommissie ervaren, laureaats-examen, dat echter be perkt bleef tot één faculteit. Burperliike Stand Geboren: Andries zn v. J. M. v. Elk en W. v. Westenbrugge; Frederik P. zn v. G. J. v. Embden en S. Don; Ger- rit J. zn v. G. J. v. Embden en S. Don; Marjoleintje dr v. P. Dool en M. C. Sierag; Jean P. zn v. J. Groen en Y. A. Hardy; Nicolaas zn v. W. v. d. Plas en G. v. d. Plas; Willem zn v. W. v. d. Plas en G. v. d. Plas; Cornelia J. dr v. C. v. d. Spek en C. Verhaar. Overleden: A. Jacobs, 76 jr, man. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Gen. II mej. A. I. de Boer te Den Haag, mej. J. ten Bokkel Huinink te R'dam droge te brengen. Te water raakte ook zaterdag morgen de 42-jarige boekhandelaar J. Borsbeen, met zijn bakfiets met boe ken geladen. Hij raakte bij de Nieuwe Rijn de macht over het stuur kwijt. Gelukkig kon hij weer op het droge kruipen, maar de boeken waren toch wel onherstelbaar vernield. Door architect J. Splinter uit Leiden is namens P. F. v. d. Kley het bouwen van een kantoor met boven woning aan de Kanaalweg opgedra gen aan B. v. d. Plas te Katwijk aan Zee. GRé BROUWENSTIJN ZIEK. Wegens een ernstige keelaandoening, welke haar aan het bed gekluisterd heeft, zal de zangeres Gré Brouwen- stijn niet kunnen meezingen bij de uitvoering van het „Requiem" van Verdi op dinsdagavond a.s. in de Stadsgehoorzaal. In haar plaats zal Maria van Dongen optreden, een zan geres, wiens naam geen onbekende klank meer is. FEESTAVOND „ONS BELANG" De plaatselijke commissie van de „Stichting Het Sanatoriumfonds" der Koninklijke onderofficiersvereniging ,,Ons Belang" organiseert op zaterdag 24 jan. a.s. een feestavond in de grote zaal van de Burcht, te Leiden. Het doel van deze avond is een zo groot mogelijk saldo te verkrijgen en dit geheel af te dragen aan de Stich ting die zich ten doel stelt het bestrij- voudige een bron mag wezen tot I den van tuberculose, kanker en lang- «„x-idurige andere ziekten in de gezinnen der leden. De avond zelf wordt ver zorgd door het cabaret gezelschap ce Roverio's uit Voorburg. De balleiding berust bij de heer Alphenaar. Verder zal op deze avond de trek king plaats vinden van de loterij, on der toezicht van Notaris Karsten. en de heren G. C. B. v. Dijk te Was-1 serieus werker, die zijn loopbaan als senaar, K. Chafoerkham te Leiden, hoorder in de draaierij-afdeling be- A. P. A. Hoornweg te R'dam, G. A. I 8<>n «n sinds 1938 de taak van. kraan- |S Koster van Groos te Den Haag en "jj wat mooi, wat van innige poëzie en van religieuze ontroering kan zijn. Het Alma Materkoor ensemble en z'n artistieke leider kennen wij te Leiden en wij weten, dat er mooi gezongen wordt, met beschaafde ronde (en nooit sentimentele toon- vorming, reine zuiverheid en waar dige expressie, vol glans en diepte. De eenvoudige Gloria is blij van toon. Op een meer vast geaard thema bouwt en ontwikkelt de componist de Credo, waarin het koor overtui ging legde en ware aanbidding in „Et incarnatus est" verklankte. Vanzelfsprekend naief en als vroom biddend, zo klonk het Sanctus. Op gelijksoortig thema gebouwd in blij de vervoering „het Benedictus" on te besluiten met het ingetogen Ag- r.us Dei". De gewijde tekst heeft de componist geïnspireerd tot het schrijven van een missa, die dévoot en zeer eenvoudig van muzikale taal is, zonder ingewikkelde contrasten of gewilde modale of rhythmische complicaties. Evenwel aansprekend door ongekunstelde, eerlijke be- schaafde uiting. Lyrisch, maar steeds Ter gelegenheid van zijn 25-jang m verband met het godsdienstig on- W-u# derwerp. Willem Mizée, Bram Mar- tijn en het hoogstaand Alma Mater- koor hebben door deze levensvreug- dige uitvoering de Vocht uitmuntend geëerd; veel bijdragend tot de devo tie van de vele aanwezigen in het kerkgebouw. De wisselende Grego riaanse gezangen van de zondag werden zeer fraai gezongen door de heren koorleden van het koor-en semble. Dat het Alma Materkoor jubileum in dienst van het bedrijf werd de heer J. G. de Winter door de directie van de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden zaterdag ont vangen in de vergaderzaal der Ven nootschap. De directeur, ir. M. C. de Jong schetste de jubilaris als een ernstig, H. van Malde te R'dam. Geslaagd voor het Semi-artsex. de heren E. C. Camponi te Oegstgeest, K. Houtkooper te Den Haag, P. D. Kerkhof te Voorburg. D. Maingay te Bussum en M. v. Welsum te Dord recht. Geslaagd voor het artsex. mej. A. den Duik te Den Haag en de heren J. Krol te Den Haag, L. de Priester te Voorschoten, A. D. Sitalsing te Oegstgeest en A. A. Verduyn Lunel te Den Haag. voerder in deze werkplaats uitoefen-1 ook in staat is tot de vertolking van de eigenschappen van rustig en be- muziek van grootse allure heeft ook heerst werker kwamen bij deze ar-ditmaal het prachtig zingende koor beid wel goed van pas, omdat het hier bewezen, toen na de H. Mis, de als regel gaat om behandeling van Magnificat van Hendrik Andriessen omvangrijke en zware werkstukken, werd gezongen; een werk, waarin Bij nonchalance of onoplettendheid j deze de exaltatie van de Gregori- bij dit soort werk zouden daaruit wel j aanse aanhef in zo'n voortreffelijke zeer onaangename gevolgen kunnen thematische stuwing heeft uitge- voortvloeien. werkt en volgehouden; een prefecte vormbeheersing parend aan diepte Spreker zeide over de prestaties van inhoud. Indrukwekkend! van de jubilaris zeer tevreden te zijn en dankte hem daarvoor. Het Is jam- J. KORTMANN FRAAIE RESULTATEN VAN LEIDSE VOGELLIEFHEBBERS Op de van 15 t.m. 17 januari jl. te Boskoop gehouden districts-tentoon- stelling van de „Ned. Bond van Vo gelliefhebbers", waar een unieke collectie vogels te aanschouwen was, behaalden enkele leden van „Avi- bus", afd. Leiden van genoemde bond, fraaie resultaten. Zo werd de heer J. M. Planje in de klasse inheemse vogels de eerste en ereprijs toegewezen; de heer G. F. de Rooij behaalde in de kasse tro pische bastaarden de tweede en twee ereprijzen, benevens in de klasse kuifkanaries de derde- en in de klasse zangkanaries op de eer ereprijs, terwijl de heer W. Zitman ste, tweede en twee ereprijzen be slag mocht leggen. BIOSCOPEN De films in de week van 16—23 januari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De rran, die teveel wist", 14 jaar. Lido: „En altijd lokt d^ vrouw", 18 jaar Luxor: „The bravados", 18 jaar. Trianon: „Mijn beste vijand", alle leeftijden. Rex: „Drums across the river", 14 jaar. (Donderdag: „Hotel onder verdenking strikt volw.). APOTHEKERSDIENST. Leiden: Apotheek Boekwijt Bree- straat 74, tel. 20552. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2