S)e &2idie6oi4/ta/nt GROTE SPANNING IN DE ARGENTIJNSE HOOFDSTAD Algemene staking en gevechten Mikojan sprak met Eisenhower en Dulles niet plunderen Er komt heel wat kijken, vóór Michiko prinses is MAANDAG 19 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14614 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. and., 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f ÏJO Politie moest fabriek met tanks veroveren De Argentijnse regering heeft zondag de kort geleden afgezwaaide lich ting 1937 weer onder de wapenen geroepen en alle militaire verloven in getrokken naar aanleiding van het uitbreken van een algemene staking. Aanhangers van ex-president Peron, die het niet eens zijn met president Frondizi's bezuinigingen ter bestrijding van de inflatie, hebben de staking, zo gelooft men, samen laten vallen met de afwezigheid van Frondizi, die voor een officieel bezoek naar de Ver. Staten is vertrokken. De regering heeft alle stakingen onwettig verklaard. GEVECHT OM FABRIEK. De stakingsonlusten zijn begonnen, nadat de politie zaterdag de nationale Vleesconservenfabriek van Buenos Aires op de arbeiders had veroverd. Vijfduizend arbeider hielden in de fa briek een sit-down-staking en om de ze staking te breken bestormden in de nacht van vrijdag op zaterdag honderden politie-agenten en grens wachters het fabrieksterrein met pantserwagens en traangas. Aanvan kelijk slaagden de arbeiders erin de politie, die versterkt was met vier Sherman-tanks, buiten de fabriek te houden. Als tankversperring deed een grote kudde vee dienst, die de stakers op het binnenplein van de fa briek bijeengedreven hadden. 's Middags slaagde de politie er ech ter, na een lang bombardement met traangas in, bij een verrassingsaanval de fabriek binnen te dringen en de arbeiders, die Peronistische leuzen riepen, te verjagen. Na de val van de fabriek sloeg hgt verzet over naar de arbeiderswijken, waar veel Peronisten wonen. -Er ont stonden vechtpartijen tussen arbei ders en politiemannen. Vier districts bureaus van de regeringspartij van president Frondizi werden bestormd en een vijfde in brand gestoken. Daarop werd een algemene staking uitgeroepen door verschillende vak bonden. Deze staking zou tot maan dag duren. Vandaag zou men beslis sen wat er verder gaat gebeuren. Door de staking werd het verkeer van de ondergrondse, trams, bussen en taxi's stilgelegd. De treinen liepen normaal, maar onder militaire con trole. Journalisten en drukkers hebben zich intussen bij de staking aangeslo ten. Het luchtverkeer zou vandaag stilliggen door een staking van het grondpersoneel. Ook het wegverkeer over lange afstand ligt stil. COMMUNISTEN EN PERONISTEN. Inmiddels heeft de politie het hoofdkwartier en de bureaus van de communistische partij in Buenos Ai res gesloten. De autoriteiten zouden door presi dent Frondizi gemachtigd zijn, om de TWEE WETS ONTWERPEN van gans verschillende aard vra gen de aandacht nu de huidige in terim- of noodregering zo men wil, geen principiële zaken wenst te be handelen. Dit bewijst reeds de voor lopige oplossing van het toto-vraag stuk, waarvan men de principiële be slissing aan de komende regering na de verkiezingen wil overlaten. Ook de beleidskwesties in een eventuele begrotingsbehandeling wenst men niet aan de orde te stellen. De twee wetsontwerpen, die wij op het oog hebben en die dus zullen moeten wachten op de nieuwe rege ring zijn de algemene weduwen- en. wezenverzekering en het ontwerp van minister Cals tot regeling van het voortgezet onderwijs. Helemaal te wachten op de nieuwe regering behoeven zij intussen niet. De Tweede Kamer is nog niet ont bonden en kan dus voortgaan met de schriftelijke voorbereiding van de beide wetsontwerpen. Beide wetsontwerpen zijn namelijk urgent en als de betreffende Kamer commissie gereed is met haar voor lopig verslag zal men moeten wach ten op de memorie van antwoord van de minister en dat zal in beide geval len de nieuwe minister van Sociale Zaken en de niéuwe minister van Onderwijs moeten zijn. WAT NU HET eerste wetsontwerp betreft de algemene weduwen- en wezenverzekering dient men niet te vergeten, dat het de K.V.P. is geweest, die hierop het eerst heeft aangedrongen en hiervoor jarenlang heeft gevochten. Ineens heeft toen de P.v.d.A. deze strijdkreet overgeno men en is minister Suurhoff op de valreep nog met zijn ontwerp geko men, waarvoor hij tenslotte bijna twee jaar heeft nodig gehad. Hij heeft een ijltempo moeten ontwikke len om het wetsontwerp nog net vóór de kabinetscrisis te kunnen indienen. Men herinnere zich, dat de perscon ferentie, die vóór het indienen van dit wetsontwerp was uitgeschreven in allerijl werd vervroegd. Dat was natuurlijk het goed recht van minis ter Suurhoff. Hij moest dit doen wil de hij het ontwerp op zijn naam krij- Êen- J Afgezien daarvan moet men dank baar zijn, dat het wetsontwerp er eindelijk is, maar men mag daarbij niet vergeten, dat het de K.V.P. is ge weest, die jaren geleden reeds een eigen voorontwerp op deze wet maakte en dat de minister van So ciale Zaken toen nog ruim twee jaar nodig had om te komen tot een wer kelijk ontwerp. In dit ontwerp is in grote trekken het S.E.R.-advies gevolgd, dat op 13 februari 1957 werd gepubliceerd. Men kan dus niet zeggen, dat Sociale Za ken haast heeft gemaakt met deze dringende voorziening. De haast is eerst gekomen, toen de crisis kwam. Dit neemt niet weg, dat het ont werp zelfs nog iets gunstiger is dan het voorstel van de S.E.R. De uitke ringsbedragen zijn in verband met de stijging van de loonindex sinds het S.E.R.-advies werd uitgebracht, ver hoogd. Verder is in afwijking van het S.E.R.-advies de leeftijdsgrens voor weduwen, die reeds gedurende vijf jaar uitkering genoten, maar hier van vervallen raken, verlaagd van 50 tot 45 jaar. Ook voor invalide wedu wen is de regeling gunstiger gewor den. LIET GAAT ONS nu echter om de urgentie van deze voorziening, waarop de K.V.P. reeds jaren geleden heeft aangedrongen. Destijds is berekend, dat er in ons land circa 320.000 weduwen zijn van wie 124.000 jonger zijn dan 65 jaar en zelfs 80.000 jonger dan 60 jaar. Deze hele groep van weduwen heeft de zorg voor de opvoeding van 112.000 kinderen. De cijfers zijn intussen wat ver ouderd, maar volgens deze cijfers van de S.E.R. van nu bijna twee jaar ge leden had meer dan de helft van alle weduwen beneden 65 jaar een inko men van minder dan 1000 per jaar, 22 had een inkomen tussen 1000 en 2000 en 10 tussen 2000 en 3000. Maar ook uit deze cijfers blijkt wel duidelijk de noodzaak van een voor ziening. r zijn reeds stèmmen opgegaan om deze voorziening nog in de loop van 1959 tot werkelijkheid te maken. Ook in de huidige politieke situatie zal dat nog mogelijk kunnen zijn. Het ontwerp is niet zo moeilijk en inge wikkeld, dat een nieuwe minister van Sociale Zaken hiermee geen spoed zou kunnen maken. Hij zal er niets of niet veel aan behoeven te veranderen om dit ontwerp te kunnen verdedi gen voor een Kamer, die het hiermee nu reeds geheel eens is. De kabinetsformatie na de verkie zingen zal echter, naar wordt ver wacht wel langdurig zijn en dan zal de nieuwe Kamer hieraan alle prio riteit moeten geven, indien men dit wetsontwerp nog dit jaar in het Staatsblad zou willen zien. communistische partij en de Peronis tische groeperingen buiten de wet te stellen, als de toestand dit nodig mocht maken. Van regeringszijde is meegedeeld, dat het moeilijkste probleem gevormd wordt door de steeds toenemende in vloed van de Peronistische vakbon den, die er in geslaagd zijn de onte vredenheid van het volk ten eigen bate te exploiteren. In dit verband moet men het conflict bij de Vlees conservenfabriek zien als een aanlei ding om de situatie toe te spitsen, zo verklaarde men. De versoberingspolitiek van Fron dizi stuit op veel verzet bij de bevol king. De prijzen van levensmiddelen en kleding zijn hierdoor al belang rijk gestegen. Het ministerie van ar beid heeft echter de werkgevers aan geraden met loonsverhogingen niet verder te gaan dan tot 30 percent van het huidige loon. De vrees voor werkloosheid schijnt niet ongegrond te zijn. De vorige week zijn 1000 arbeiders, diq in de vleesindustrie werkten, ontslagen en het ambtenarenkorps wordt op het ogenblik drastisch ingekrompen. Directeur van Hamersveld Peppo zou ook wel 'n stukje believen 70 jaar De directeur van de N.V. „De Leid- sche Courant", de heer C. M. van Ha mersveld, viert woensdag a.s. zijn ze ventigste verjaardag. De heer Van Hamersveld, die gedu rende ruim 29 jaren directeur van de N.V. „De Leidsche Courant" is ge weest, heeft besloten, binnenkort zijn taak neer te leggen. Bij dit komend afscheid zal er gele genheid zijn de verdiensten van zijn directoraat in het licht te stellen, zo dat wij voor 't ogenblik met deze eenvoudige mededeling menen te kunnen volstaan. Paus bezocht universiteit Zondagmorgen heeft paus Johan nes de Gregoriaanse Universiteit te Rome bezocht en voor professoren en leerlingen een redevoering gehouden. A.s. zondag zal de Paus de basiliek van Sint Paulus buiten de muren be zoeken. Hij heeft kardinaal Micara, vicaris van Rome, verzocht de gelo vigen die dag bijzonder te laten bid den voor de katholieken in China, teneinde het dreigend gevaar van een schisma af te wenden. Weinig resultaat niet heeft aanvaard. Minister Dulles, die bij het onderhoud van Eisenho wer met Mikojan aanwezig was, zou President Eisenhower en de Russi- de verzekering hebben gegeven dat sche eerste vice-premier Mikojan volgens hem aan de Russische be- hebben zaterdag in het Witte Huis zorgdheid ten aanzien van de Duitse te Washington een gesprek van een herbewapening zou kunnen worden uur en drie kwartier gehad. tegemoet gekomen. Mikojan was vergezeld van de j Sowjet-ambassadeur in de V.S. Geen tegenvoorstellen. Mcnsjikof, en een tolk. Hij toonde zich tegenover de pers zeer terug- Mikojan heeft zondag in een vraag- houdend en ook perschef Hagerty gesprek voor de Amerikaanse televi- wilde geen bijzonderheden over het sie verklaard, dat hem tijdens zijn gesprek bekend maken. onderhoud met Eisenhower en Dul- (les geen opbouwende tegenvoorstel- Het was de eerste maal, dat een len zijn gedaan met betrekking tot vooraanstaande figuur van de Sow- het Russische voorstel om van West jet-regering het Witte Huis bezocht, Berlijn een gedemilitariseerde vrije sinds Molotief als minister v. buiten- stad te maken. Ook hadden Dulles en landse zaken kort na het einde van Eisenhower geen amendementen op de tweede wereldoorlog naar Wash- dit voorstel ingediend, ington kwam. I „Le Figara" een conservatief Waarschijnlijk zijn besprekingen Frans blad meent, dat er als ge- gevoerd over verschillende kwesties volg van Mikojans bezoek aan de van de koude oorlog en hoewel beide V.S. wel eens een conferentie van kanten klaarblijkelijk vast op hun be- ministers van buitenlandse zaken ge kende standpunten zijn blijven staan, houden kan worden vóór 27 mei, de is toch de hoop gerezen, dat over dag waarop de Russen volgens hun niet te lange tijd een conferentie mededeling hun bevoegdheden in van ministers van buitenlandse zaken Berlijn zullen overdragen aan de van Oost en West over Duitsland kan Oostduitse regering. worden gehouden. Hooggeplaatste diplomaten, die dit 1 1 zaterdagavond verklaarden, voegden 1/fpnrflniH IH er echter aan toe, dat men in Wash- OlllfJ ington niet denkt aan de mogelijk- A rAöni,'n IJL heid van een topconferentie. /wGfGflIlil/G Mikojan vertrekt dinsdag naar Moskou, drie dagen eerder dan aan- Voor de kust van de Argentijnse vankelijk werd verwacht. Men hoopt badplaats Mar del Plata is een vlieg- in Washington, dat, als Mikojan aan tuig van de Argentijnse luchtvaart- Chroesjtsjef verslag over zijn Ameri- maatschappij „Austral" in zee gestort, kaanse reis zal hebben uitgebracht, 51 inzittende kwamen om het leven, de weg geëffend zal zijn voor onder- één overleefde de ramp. H. K. H. prinses Margriet, met haar poedel „Peppo" gefotografeerd bij de geschenken een grote taart en een langspeelplaat die zij zaterdag middag namens het „prinses Margrietfonds" op het paleis Soestdijk aan geboden kreeg. a a 1. I De „Atlas", die op 18 dec. werd \t Antnn IK llPT 7Ïrh gelanceerd, zal omstreeks woensdag Jl. nillUIIIUJ IICI LICII as vallen. 70 meent het laborato- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's handelingen tussen Oost en West, ondanks de ongewijzigde houding der Sowjet-Unie. Mikojan zou in zijn ge sprek met Eisenhouwer hebben ver klaard, dat Chroesjtsjef vast van plan is de Russische bevoegdheden in Oost-Berlijn aan Oost-Duitsland over te dragen, als het Westen op 27 mei zijn voorstellen tot beëindiging van het bezettingsstatuuta van Berlijn Het toestel, een C-46, verongelukte in een hevige storm, toen het op het vliegveld van Mar del Plata wilde landen. Er zijn berichten dat er brand aan boord van het vliegtuig was uit gebroken. Alle slachtoffers zijn Ar gentijnen. Het is de eerste luchtramp die de nog jonge „Austral"-maatschappij treft. Michiko Shoda, de verloofde van kroonprins Akihito van Japan, kreeg van Osanaga Kanroji, chef ritueel aan het Keizerlijk hof, de eerste les. De toekomstige keizerin zal vertrouwd moeten raken met de zeer vele rituelen, welke het Japanse hof het gehele jaar door kent. Een insluiper heeft van vrijdag op zaterdag een bange nacht doorge maakt in de basiliek van Sint Anto- nius te Padua (Italië). De man, de 31-jarige Francesco Festa, had 's avonds, in een biecht stoel verborgen, het sluiten van de basiliek afgewacht om 's nachts op zijn gemak uit de kerkschatten te kunnen uitzoeken wat van zijn ga ding was. Tot zijn grote ontsteltenis werden echter, tegelijk toen de basiliek werd gesloten, grote waakhonden losgela ten, die de insluiper onmiddellijk ont dekten. De man slaagde erin op een biecht stoel te klimmen, waar hij in grote angst, belegerd door de honden, de gehele nacht heeft doorgebracht. Een monnik die 's ochtends de deu ren van de basiliek kwam openen, had weinig moeite om de sidderende man aan de politie uit te leveren. HITTEGOLF IN AUSTRALIë. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). j VRIJ ZACHT Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachti- 1 ge, en tijdelijke krachtige tot J 1 harde wind tussen zuid en zuid- 1 west. Vrij zacht. 20 Jan. zon op 08.38; onder 17.05; maan op 13.40; onder 04.33. In Australië heerst al een week lang een hittegolg, waarbij de tempe- t ratuur oploopt tot 19 graden Fah- riOOgWcltCrstcinuCn renheit in de schaduw. De genees kundige diensten in de steden en de artsen hebben het druk met behan deling van honderden gevallen van mensen die door de hitte bevangen worden. In Melbourne alleen al zijn dertig baby's naar ziekenhuizen over- I gebracht, van wie er zes gestorven zyn. 20 Januari v.m. 12.17; n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luidden: Vrij zacht De Bilt, maandag 10 uur. Onder invloed van een langzaam oostwaarts trekkende depressiesysteem op de oceaan, stroomde tijdens het week einde in de hogere luchtlagen warme re lucht West-Europa binnen. In de alleronderste luchtlagen bleef zondag nog koude lucht uit Noord-Frankrijk naar ons land stromen. In verband daarmede viel de regen, die met het binnendringen van de warmere lucht gepaard ging, tijdelijk bij temperatu ren even onder het vriespunt, het geen in het midden, oosten en zui den van het land plaatselijk ijzel ver oorzaakte. In Midden- en Zuid- Frankrijk werd zondag de daar nog aanwezige koude lucht verdrongen door zachtere oceaanlucht, die van morgen met zuidelijke winden snel in de richting van ons land stroomde. De depressie op de oceaan nam gis teren weer in diepte toe. Ze ver plaatst zich maar langzaam in noord oostelijke richting. Dat betekent, dat de aanvoer van zachte lucht naar onze streken de komende 24 uur voortduurt. Een nieuw regengebied van de depressie komt langzaam na derbij zodat de kans op regen weer toeneemt. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRFNOBLE NICE BERLIJN - FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS weer temp. onbewolkt 22 C. licht bew. 19 poolsneeuw 12 sneeuw 0 motregen 3 geheel bew. 6 zwaar bew. 2 geheel bew. 0 licht bew. 3 zwaar bew. 0 half bew. 4 onbewolkt 6 zwaar bew. 5 geheel bew. 0 zwaar bew. 1 half bew. licht bew. zwaar bew. geheel bew. half bew. onbewolkt Korreltje Er zijn twee tragedies in het leven. De ene is niet te krijgen wat je be geert. De andere is het wel te krijgen. (George Bernard Shaw).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1