C Landelijke schoonheid werd opgeofferd aan nuttigheidsoverwegingen Daar is het pas winter 3 MAANDAG 19 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Juffrouwswetering bij Hoogmade is verleden tijd geworden Het zal wel geen dag meer duren, of de Juffrouwswetering anders ge zegd de Jufferswatering bij het landelijke dorp Hoogmade is niet meer. De sloot is bij de Does afgedamd en langzaam wordt het water eruit ge pompt. Langzaam, want de dam is nog niet sterk genoeg om het water, dat aan gene zijde van de damwand geloosd wordt, te weerstaan als de druk hier te groot mocht worden. Het is nog maar een nooddijk, vertelde men ons, de uiteindelijke waterwering moet 4 meter diep worden met een hou ten damwand over de lengte van het dijklichaam. Er staat nu nog een klein laagje water op de bodem dat door een betrekkelijk smalle buis naar de Vlietpolder wordt gevoerd. De uitvoerders kijken met belangstelling naar de gedragingen van het weer. Als het even kan wordt er stevig aangepakt en dan heeft het noodlot zich over de vermaarde waterweg voltrokken en zal de wetering, welke sinds onheuglijke tijden een apart cachet aan de om geving heeft gegeven, droogliggen. edele Vrouwe van Poelgeest vroeg in 1565 aan Rijnland toestemming om een „wintwatermolentgen" op te richten in stede van haar oude paar- demolen, staande op haar landen, lig gende in Esselijkerwoude aan de Groeneweg, teneinde het water kwijt te kunnen raken in de Does. Waar schijnlijk is de lichtelijk vreemd aan doende naam Jufferswatering of Juf frouwswetering te danken aan een van die adellijke bewoonsters van het kasteel Groot Poelgeest. De naam Groeneweg duidt op gering verkeer, voornamelijk bestaande uit snelle paarden en minder rappe karossen. De weg was met gras begroeid, het geen mede blijkt uit het feit, dat de weg door de heren van Poelgeest werd verpacht. Toen vele honderden jaren geleden de Groeneweg in gebruik kwam, wa ren er nog geen polders. De aan weerszijden van de weg liggende sloten die wij nu dus de Juf frouwswetering noemen zullen zijn ontstaan door, wegens de moe rassigheid noodzakelijk geworden, ophoging van de Groeneweg. Door daling van de grond of mogelijk door verhoging van de waterstand dreig den de wei- en hooilanden tussen Koudekerk en Hoogmade onbruik baar te worden, zodat kaden deze gronden tegen het water moesten be schermen. Hierdoor ontstonden toen vele kleine polders. Bij deze geleide lijke inpoldering van gronden werd rekening gehouden met de bestaande situatie van Jufferswatering en Groe neweg, zodat de dijken evenwijdig langs de beide wateringen werden aangelegd. Hierbij werd dus de mid- den9trook, die pas veel later op ver- sohillende plaatsen werd doorgraven, gehandhaafd. Hoge onderhoudskosfen van de kaden De noodzaak van het slechten van deze waterweg is gelegen in de zeer hoge onderhoudskosten van de kaden welke volgens Rijnlands keur op 100.000 gulden voor elke kade zou komen te staan. Thans kost het gehele werk, dat eind december vorig jaar door de provinciale waterstaat werd aanbesteed, tot en met het- bedrijfs- klaarmaken van de weg op de kade aan de kant van de Vlietpolder 125.000 gulden. Een voordeel voor de gezinnen die aan de wetering wonen en tot dusver slechts vie de smalle polderkade of per boot hun wonin gen konden bereiken is, dat zij ge bruik zullen kunnen gaan maken van een keurige rijweg op de kade langs de Vlietpolder. De kade van de sloot aan de kant van de Voorofse- en Kooipolder zal voorlopig braak blij ven liggen; de grond kan eventueel door de boeren, die er belang bij heb ben, worden aangekocht. Een bijzondere sloot. Er zou beslist niet zoveel drukte nodig zijn om een sloot, die zomaar gedempt wordt, ware het niet, dat de Jufferswatering een zeer bijzonde re sloot was, al was het alleen maar om het feit, dat de wetering in het geheel niet leek op een sloot, doch veeleer op een langgerekt meer met een even langgerekt eiland in 't mid den. Deze strook land werd al ge noemd in de helft der 16e eeuw, toen het een weg moet zijn geweest die sinds de middeleeuwen de recht streekse verbinding vormde van het kasteel „Groot Poelgeest" te Koude kerk naar de heerlijkheid Hoogmade, waar de heren van Poelgeest een huis bezaten. Waar nu de wetering op de Ruigekade doodloopt moet vroeger; de landtong, die eertijds de Groene weg heette, gereikt hebben tot Groot Poelgeest komend vanaf het Recht huis in Hoogmade. Het huis van de heren van Poel geest moet hebben gelegen waar thans de hervormde pastorie van Hoogmade staat. Het was, evenals de pastorie dit is, een vrijwel vierkant gebouw. Na de troebelen in 1489 heeft dit „Lusthuijs", dat omgeven was met sierlijke tuinen en bossen, wellicht dienst gedaan als vluchthuis. Er was een vaart gegraven van de Oude Aa tot de Does, zodat het jacht van de jonker van Poelgeest onmid dellijk ligplaats bij het huis kon kie zen. Niet alleen in het dorp Hoogmade hadden de Heren van Poelgeest gron den. Ook aan weerszijden van de Juf ferswatering was dat het geval. De men verschillende fonteinkruidsoor- ten, waterlelies en gele plompen. Er zal van deze rijke vegetatie - voor zover nog aanwezig wel bit ter weinig overblijven. We zijn ech ter allen praktische mensen, die le ven in een „praktische" tijd en we zijn zo langzaamaan wel gewend ge raakt aan het verdwijnen van zoveel, dat oog en hart bekoorde en opge offerd moest worden aan de behoef ten van onze dagen. Ach, wanneer er uitgaven besnoeid moeten worden is niets teveel, denken we maar. Er komt nu een fikse B-weg over de oude kade, reohttoe-rechtaan, en dat dit een vooruitgang is en een hoog nodige, kunnen de omwonenden, die ervan gaan profiteren, u vertellen. DE MEIJE Personenauto's in botsing. Zon dagmorgen vond in een van de minst overzichtelijke bochten in De Meije, te hoogte van de smederij Franken, een aanrijding plaats tussen een per sonenauto, bestuurd door de heer C. Zwaafhoven uit Alphen aan den Rijn, komende uit de richting Bodegraven, en de personenauto bestuurd door de heer N. Stolwijk uit De Meije. Per soonlijk ongelukken kwamen hierbij niet voor, maar de beide voertuigen liepen hierbij aanzienlijke schade op. Door de politie is later een onderzoek ingesteld. Z0ETERW0UDE GROSLIJSTSTEMMING. Zoeterwoude-Dorp: uitgebracht 626 stemmen: 337 Romme; 3 Andriessen; 22 v. d. Ploeg; 1 Koenen, 1 Weyters; 1 Lucas, 45 Bachg; 199 Kolfschoten; 17 Hilhorst. Zoeterwoude-H.R.: uitgebracht 69 stemmen: 61 Romme; 1 Andriessen; 2 i Bachg, 3 Kolfschoten; 1 Hilhorst; 1 Weeber. S.J.Z. Daar door de terrein en weersomstandigheden geen voetbal-1 wedstrijden gespeeld worden en er zodoende geen contact is met de leden en donateurs, organiseert he1 bestuur wederom een klaverjasavond, bedoeld voor de klaverjascompetitie. Deze Overvloedige flora. Uit historisch, landschappelijk en ook botanisch oogpunt bezien bete kent de demping van de Jufferswa tering een groot verlies. Veel is er al gepleit voor het behoud van dit tot natuurmonument geworden terrein in het wondermooie Zuidhollandse polderlandschap. Enige jaren terug trof men er nog een bijzondere plan tengroei aan. Het gebied van de wa tering behoorde tot het z.g. Hafdis trict, een van de elf districten, die bij de plantengeografische indeling van Nederland worden onderscheiden. De Juffers watering had een schat aan oorspronkelijke flora behouden. Op de strook grond in de vaart stond een hoge begroeiing met riet, zuring en biezen, afgewisseld met groepen kattestaart, leverkruid, wilgenroosjes en dotterbloemen. Op open, vochtige plekken daartussen trof men talrijke orchideeën aan, fraaie moeraslathy rus, moerasvaren en meer aan schone plantengroei. In de vaarten zelf vond "BENZINE KOST NI ET VEEL, MAAR.(De bglasKng op de benzfne in Europa) Een opname vanaf het hoogste punt van de ski-schans te Garmisch Partenkirchen, waarop onlangs de in ternationale springwedstrijden worden gehouden. Dat men behalve over een uitstekende ski-techniek ook nog over stalen zenuwen moet beschikken om mee te kunnen doen, laat de foto duidelijk zien: niet ieder, die zich op de lange latten een hele piet voelt zal bereid zijn de sprong in het ongewisse te durven wagen. FRANKRIJK HEEFT DE DUURSTE BENZINE VAN DE WELELD. Met elke hap voedsel en met elk ding dat u koopt maakt u gebruik van de benzine, want het is deze krachtstof die het mogelijk maakt dat de produkten die u nodig heeft binnen uw bereik komen te liggen door middel van het transport. Het transport is dan ook de levensader voor ons dagelijks leven en wij kun nen dan ook zeggen dat door de ade ren van de maatschappij benzine stroomt. Is de benzine daarom tot een „levensvoorwaarde" voor de tech nisch ontwikkelde landen geworden, zij is ook een belangrijke inkomsten bron voor de staat geworden want op elke liter benzine wordt door de ver bruiker een aanzienlijke heoveelheid belasting betaald. Overal in Europa zou de benzineprijs minstens de helft dalen als de belasting op de benzine verdween. Maar dit zijn maar wens dromen want de opbrengst van de benzinebelasting is zo groot dat een staat deze eenvoudig niet kan ver waarlozen. Alleen in Nederland rij den er meer dan een half miljoen auto's rond plus meer dan 750.000 bromfietsen en 145.000 andere motor rijtuigen. Dit alles slokt enorme hoe- R?rcentage kosten benzine veelheden benzine op en elke liter verbruikte benzine betekent inkom sten voor de staat, want de prijs van een liter benzine bedraagt maar een deel van het gevraagde bedrag al de rest is belasting. I In heel W.-Europa omvat de ben- I zineprijs meer dan de helft aan be- lasting en in onze grafiek geven wij ieen duidelijk overzicht van de ver houding tussen de directe prijs van de benzine en de belasting die er op wordt geheven. Voor Nederland .blijkt het dat 60 pet. van de ben- j zineprijs belastinggeld is en slechts 140 pet. met de benzine zelf te ma- j ken heeft. Met deze 60 pet. belas ting op de benzine staat ons land nog I aan de lage kant want overal in W.- j Europa is de belasting op benzine ho ger. Frankrijk overtreft met zijn bij na 77 pet. belasting alles en iedereen en het heeft met zijn prijs van ca. 96 frs. per liter de duurste benzine van de wereldr geschapen. In de andere Europese landen slaat de fiscus echter ook ferm op de ben zine toe en met recht kan men zeg gen dat de benzine overal de speciale aandacht van de fiscus heeft die dan ook driemaal op de benzine toeslaat en wel bij de produktie, de handel en het verbruik. Actieve zakkenrolster met uitgebreid werkterrein Een rechercheur en een agente van politie hebben zaterdag te Nijmegen, tijdens de drukte van de uitverkoop, in een manufacturenhmagazijn in het centrum der stad een 51-jarige vrouw uit Eindhoven gearresteerd, toen zij op heteraad werd betrapt bij het zakkenrollen. Na de aanhouding bekende zij die dag vier of vijf porte- monaies te hebben gerold. Tevens bleek, dat zij te Nijmegen reeds lang opereerd en dat zij in de loop van de week vijftien tot twintig portemonnaies had gestolen. Zij „rol de" ook in 's-Hertogenbosch en in Breda. Bij huiszoeking trof men een be drag van ongeveer 1.100 n contan ten aan en een spaarbankboekje met 1.700, waar de overige gelden zijn, moet nog worden nagegaan. De vrouw is opgesloten. avond is zowel voor donateurs als' KORTE §olf leden en zal worden gehouden op donderdag a.s., aanvangende te 7.45 De 25.000ste, die een bezoek uur, in de zaal van de heer Th. Roele- heeft gebracht aan de Jan-Steenten- ven. Het bestuur rekent op aller me-1 toonstelling in het Mauritshuis te dewerking en verwacht 'n volle zaal. i Den Haag, was mevrouw mr. Velt- kamp, inspectrice van politie te Bla- ricum. Zij kreeg van de administra teur-secretaris van het Mauritshuis, de heer A. J. M. van der Vaart, een exemplaar van het boek „De Schoon heid van ons land" aangeboden. Verdacht van een poging tot doodslag heeft de Haarlemse politie zondag een 30-jarige huisvrouw uit de Rozenprieelstraat te Haarlem aan gehouden. Toen haar zeven weken oude baby na een voeding bleef doorhuilen had de vrouw het kind met een zuigfles op het hoofdje ge slagen. De fles was gebroken maar het kind liep weinig letsel op. —I Ex-koning Leopold van België, die zaterdag voor een verblijf van enkele weken in Panama was aange komen, is na enkele uren vertrok ken naar Costa Rica. De motieven voor dit plotseling vertrek zijn niet bekend. (van onze speciale verslaggever) GODTHAAB (P P) - „Groenland neemt wel een bijzondere positie in in de wereld, een positie die men vroeger zeker niet heeft kun nen vermoeden" vertelt ons één der leden van de Landsraad van het zuidelijk inspectoraat te Godthaab. „Het noordpoolgebied .'s sterk in betekenis toegenomen en tussen de landen die aan het pool gebied grenzen, zoals de Sowjet-Unie, Noorwegen, Denemarken, Canada en de Verenigde Staten is een ware wedloop ontstaan om dit gebied. Groenland neemt hierbij, als het noordelijkste vasteland, vermoedelijk het grootste eiland van de wereld, een speciale positie in. De gevolgen van deze belangstelling zijn duidelijk te bemerken. Het zal zo lang niet meer duren of dit noordelijk paradijs is een belangrijk industrieland met mijnen en internationale vlieghavens geworden. De tekenen bedriegen niet I" Een hard leven bij lage temperaturen INDERDAAD heeft onze zegs man gelijk, het is duidelijk te zien. In de wedloop om Groenland is de betrokken landen niets te gek. De Amerikaanse vliegbasis Thule in het noordelijk deel van het eiland, is een metropool van aktiviteit en lawaai in een land, dat eens het pa radijs der stilte was. De oorspronkelijke bewoners, de Eskimo's, kunnen hiervan mee praten. Zij en daarmee doelen wij op echte Pooleskimo's, die nog van de jacht en visvangst moeten leven moesten wegtrekken, om dat het afgrijselijke lawaai de spaarzame wilde dieren verjoeg en de olie van de schepen het viswater bedierf. Elders vonden zij in deze uitgestrekte rumte nieuwe woonge bieden. Maar voor hoelang De be schaving schrijdt voort en ontsluit de onbekende gebieden. Er komen vlieghavens, want de kortste ver binding tussen de dichtbevolkte de len van het noordelijk halfrond lo pen over de poolstreken, er komen mijnen en havens, kortom het land der stilte wordt opgeslokt door de beschaving en de oorspronkelijke bewoners zullen het lot delen van zo vele volken voor hen. Ook be schaafd en modern worden en deel Tweemaal ontdekt HET IS met Groenland eigenlijk merkwaardig gegaan. Omstreeks het jaar 980 werd het ontdekt door de Noorman Eric de Rode, die zijn land had verlaten en in de noordelijke wateren rondzwierf. Hij ging terug naar IJsland en wist an deren te interesseren in het door hem ontdekte land. Zo kwam de eerste kolonisatie van Groenland tot stand. De Noormannen vestigden kleine nederzettingen aan de zuidkust met enkele boerde rijen en die gedijden heel aar dig, gedurende honderden ja ren, totdat zij op nog niet op gehelderde wijze uitstierven en Groenland weer in de vergetel heid terugzonk. Het was de jeugdige Noor se dominee Hans Egede, die op zoek naar de verdwenen kolo nisten Groenland als het ware voor de tweede maal ontdekte. Ook hij vond belangstellenden voor nieuwe kolonisatie en zo vestigden er zich weer nieuwe mensen. Door vermenging van Eskimo's met Deense kolonisten ontstonden de echte Groenlan- ders, die nu een belangrijk deel van de bevolking uitma ken. Gezonde monteurs HET ZAL de Eskimo's niet mee vallen, want zij zijn buitengewoon zelfstandig en een betrekking als monteur op een vliegveld betekent voor hen tuchthuisstraf. En toch zijn zij er aan de andere kant zeer geschikt voor, want ze zijn buiten gewoon intelligent. Zij leefden in een land, waar men geen ziekten kende, een vrede lievend volk dat ook niet tuist wat oorlog was. Dat alles is nu veran derd. Is het te verwonderen, dat de Eskimo niet zo biezonder op de vreemdelingen gesteld is De echte Eskimo leeft een hard leven, dat zich grotendeels afspeelt in ijzige temperaturen, waaraan hij echter gewend is. Met zijn gezin en j de belangrijke hondenslee ver plaatst hij zich en zoekt steeds I naar gebieden waar hij wild kan vangen. Doordat het wild zo dun is, moet hij steeds verder trekken. I In de winter is dat het ergst en leeft menig eskimogezin aan de rand van de dood. Naakt in de iglo HET IS niet slechts de honger die de Eskimo's bedreigt, maar ook de natuur. IJzige sneeuwstormen houden hem soms geruime tijd ge bonden aan zijn iglo, de beroemde sneeuwhut, die de Eskimo in zo kor te tijd kan bouwen en waarin hij met zijn gezin een voortreffelijke beschutting vindt. Door de halfko- gelachtige vorm van deze sneeuw hut en het enorme isolerende ver mogen van de sneeuw, stijgt hier in weerwil van de extreme koude buiten de temperatuur soms tot 15 graden Celsius. En de Eskimo gaat s nachts geheel naakt onder zijn robbenvel slapen. Veel Eskimo's leven er in het zuidelijk deel van het eiland aan de ijsvrije kusten, waar zij een gemak kelijker leven hebben dan hun broeders in het koude noorden of een nieuw probleem en wel dat van de ouden van dagen. Voordien ken den zij dat niet. Nu de medici uit de beschaafde wereld kans zien mensen in leven te houden, die on der natuurlijké omstandigheden reeds gestorven zouden zijn, komt daar het probleem van het onder houd van deze mensen door de jon geren, die hieraan moeilijk kunnen voldoen, aangezien hun leefwijze van jagen en vissen hen daartoe niet in staat stelt Zo zien wij met eigen ogen, dat de komst van de beschaving voor Groenland eigenlijk een probleem is, want naast veel goeds en winst staat een dwang tot algehele om schakeling, aangezien men op de oude wijze niet meer kan voort leven. Dit was het ook waarop het lid van de Landsraad ons attent maak te tijdens ons lange gesprek. Vol- GROENLAND, LAND VAN SNEEUW EN IJS, WERD TWEEMAAL ONTDEKT. aan de afgrijselijke oostkust Maar zij staan hier in regelmatig contact met de beschaving en dat brengt zijn gevaren mee. Ziekte is één van deze gevaren. J De Eskimo's kenden in hun natuur- j lijke staat geen ziekten. Nu is t.b.c. een van de ergste vijanden, alsook andere ziektén, waarbij blijkt, dat de Eskimo zeer vatbaar is en moei lijk immuun te maken. Geen rusthuizen DE ESKIMO wordt door de be schaving ook geconfronteerd met gens moderne maatstaven heeft Groenland alles mee. De belang stelling van prominente landen, die het land wel willen helpen opbou wen, rijke bodemschatten, die ver moedelijk met de moderne midde len wel tot exploitatie zijn te bren gen, een geografisch uiterst belang rijke positie en een zeer intelligen te bevolking, die op den duur zeker in staat zal zijn zichzelf te besturen. Er blijft echter één ding, dat moei lijk is en dat is de omschakeling van het individu, dat daar zo kort tijd voor krijgt, omdat de gehele ontwikkeling in stormachtig tempo I verloopt. Groenland is een land van de toekomst l (Nadruk verboden)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10