De Veense toneelver. »St. Pancratius« gaat gouden (eest vieren Vermaard tot in wijde omstreken visie op televisie Avicultura's 63ste Show CATECHISMUS I VOOR DENKENDE MENSEN weeklyksee cponycke ZATERDAG 17 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Reeds vóór de oprich ting, van de toneelver eniging „St. Pancratius" waarvoor in de aanwe zige bescheiden 24 febr. 1909 als datum vermeld staat, genoot Roelof- arendsveen al enkele jaren grote bekendheid om zijn toneelavonden. Vooral de oudere inwo ners, en wij bedoelen dan de goede zeventi gers, zullen zich die tijd nog herinneren. Door de Maria-congregatie werd in die jaren in de Vastenavondtijd dan 'n Bijbels-treurspel opge voerd, waarvoor tot zelfs ver buiten Roelof- arendsveen grote be langstelling bestond. Op het platteland kende men toen nog geen to neelverenigingen en ge zien de grote faam van deze bekende treursne- len, was deze belang stelling van buiten Roe- lofarendsveen dan ook te begrijpen, waardoor achtereenvolgens 4 tot 5 avonden de zelfde Pancratiuszaal, waarin nu nog de toneelavon den gegeven worden, tot de laatste plaats was uitverkocht Dit was ook wel nodig om de grote kosten var tonelen, costuums e.d., aan deze Vondel-treurspelen verbonden, enigszins te kunnen dekken. Een bekende naam bij de ouderen is ongetwijfeld nog schoolmeester Hendrix, die de rij zangen van het 60 man tellende zangers- en knapenkoor aan deze treurspelen verbonden, leidde. Doordat men echter in de wijde omgeving ook zelf toneelverenigingen ging oprichten en ook het blijspel de "belangstelling ging opeisen, bleek dat de financiële risico's aan deze treurspelen te groot werden. Om echter Roelofarendsveen blijvend zijn toneelavonden te kunnen geven, werden plannen geopperd om tot oprich ting van een toneelclub te komen. En zoals gememoreerd, werd dan ook op 24 febr. 1909 onder het pastoraat van W. S. H. Herscheit de toneelclub „St. Pancratius" opgericht. De eerste geestelijk adviseur-regis seur oud-kapelaan J. M. Vermeulen, thans pastoor te Delft en ere-lid van „St. Pancratius". en vertolkt werden. Bij dit jubileum past ook een bescheiden woord van hude aan de heer Th. Wesselman, die 40 jaar lid der vereniging is en te vens bijna 25 jaar met grote ver diensten de vereniging als regisseur gediend heeft. Bijna 30 jaar lid was oo k zijn broer Bert Wesselman z.g. echter door een te vroegtijdige dood, heeft hij de aardse viering van dit gouden jubileum niet meer mogen beleven. Zijn ongekend acteer-talent zal echter nog vele jaren, vooral bij zijn mede-collega's, in herinnering blijven. Veel zouden wij uit de geschiedenis van deze gouden vereniging nog kun nen weergeven. Met de wetenschap desondanks toch onvolledig te blij ven, zullen wij het hierbij laten. Wei- kunnen wij er nog aan toevoegen, dat niettegenstaande de concurrentie van radio en vooral televisie, de sfeer volle avonden van het Pancratiusto- neel ter plaatse blijvend in een be hoefte zullen voorzien. Jubileumviering. Dat ook het huidige bestuur objec tief het Pancratiustoneel weet te die nen, blijkt wel uit de viering van dit gouden jubileum. Op vier achtereen volgende avonden, te beginnen op zondag 18 jan. a.s., zal de toneelver eniging in de Pancratiuszaal haar tal rijke donateurs en donatrices we- WITTE KRUIS HELPT ECHT! (t Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS tabletten, poeders, cachets! (Advertentie) derom een bijzonder mooi toneelspel 'getiteld „Springvloed" in 3 bedrij ven door George Bilan en J. B. Priestley, voorzetten. De officiële viering van die jubi leum heeft plaats zondag 25 januari. Des morgens te 10 uur wordt in de parochiekerk „St. Petrus Banden" de plechtige Hoogmis voor levenden en overleden leden opgedragen. Om 12 uur volgt in de Pancratiuszaal de feestelijke receptie, waarna de vie ring met een intieme samenkomst voor de leden wordt besloten. In een keurige, feestelijk verzorg de programmagids, waarin o^.a. ook vermeld het gevormde ere-comité wordt door burgemeester E. J. M. Kolfschoten in een voorwoord grote waardering en bewondering uitge sproken voor de prestaties der gouden toneelvereniging. Aansluitend hier op zullen bij de viering van dit ju bileum ongetwijfeld velen aan deze waardering op geëigende wijze een gelukwens willen toevoegen. HET EERSTE BESTUUR Het eerste bestuur bestond uit Th. v d. Zwet Cz., voorzitter, Jac. van Berkel, secr., B. v. d. Meer Corsz. penningm., Th. Dobbe, toneelmeester en P. Loos Hz., costuummeester. Als eerste geestelijk adviseur werd be noemd de toenmalige kapelaan J. M. Vermeulen, die thans nog pastoor is te Assendelft, en hier 15 aug. 1958 zijn gouden priesterfeest in goede ge zondheid heeft mogen vieren. Evenals bij de Vondel-spelen fun geerde deze eerste jaren de geestelijk adviseur ook als regisseiir der ver eniging. Maar niet alle kapelaans bleken over de goede eigenschappen hiervoor te beschikken, zodat in la tere jaren ook anderen deze taak'op zich namen. Bij zijn afscheid als gees telijk adviseur werd aan de toenma lige kapelaan J. M. Verhoeven het ere-lidmaatschap aangeboden. Van deze oprichters hopen ook thans nog dit gouden jubileum mede te vieren de heer Jac. van Berkel, die voor zijn vele verdienten voor de vereniging voornamelijk ook voor het grote aantal jaren dat hij de taak van regisseur vervulde even eens het ere-lidmaatschap verwierf, en vervolgens de oud-costuummees- ter P. Loos, die op 8 juni 1913 even eens benoemd werd tot ere-lid en als laatste ere-lid der in leven zijnde oprichters de eerste penningmeester der vereniging de heer B. v. d. Meer Corsz. In de annalen, die wij hierover op sloegen, constateerden wij, dat het met de penningen van de penning meester, evenals ook in de tegen woordige jaren niet zo rooskleurig gesteld was, want in 1911 ontbraken de middelen om een tekort van 16.14'/e te kunnen aanvullen. Een onvergetelijke figuur uit deze je cultuur en een prettige avond te bezorgen, hebben zij haar onmisbaar heid in de plaatselijke samenleving overtuigend bewezen. Begonnen met uitsluitend heren- bezettinf, hebben zij zich aan de ge wijzigde tijdsomstandigheden weten aan te passen, door tijdig over te schakelen op het gemengd-toneel. Met het brengen van een veelzijdig programma, waarin blijspel en klucht afgewisseld werden door het meer dramatische, mogen wij ook noemen de Brabantse volksspelen, en herin neren wij^ ons Uit de laatste jaren het zWare stuk van „Maria Gbretti" alsmede het grote succes bij de op voering van „Jozef in Dothan". Vele avonden heeft het St. Pan cratiustoneel volle zalen weten te trekken door de loffelijke wijze waarop deze stukken ingestudeerd (Van onze t. v.-imedewerker) Rustig amusement. Het jongste amusements-programma van de NCRV heeft zich gekenmerkt door een aangename en rustige sfeer. Iet wat tè rustig vonden we het optreden van Peter v. Campen in de film rubriek. Wat gezegd en vertoond werd, was stellig de moeite waard, maar de wijze van presentatie was ook nu te statisch. Levendig waren de korte reportages en interviews van Jelle de Vries, omkleed door frisse muziekje. En de jiddische- liederen van Chanah Milner kwamen vlot in de huiskamer over. De kol der met filmstroken en muziekfrag menten van Dick v. Bommel hebben ook deze keer ons hart gestolen. Men staat er versteld van, hoe deze $onge bevai ruim 3200 inzendingen Sfeervolle expositie geopend door Commissaris der Koningin Het is nog nimmer anders geweest: Avicultura is de laatste grote show van het tentoonstellingsseizoen, dus komen daar telkens de beste van de elders bekroonde dieren. De 63ste show van Avicultura, die gister avond door de Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz is geopend in de zalen van de Haagse Dierentuin, maakte daar op geen uitzondering. We behoeven de verschillende keurmeesters, die gisteren de hele Een onvergeienjKe iiguur uh mm d b zijn geweest om de méer eerste toneeljaren is ongetwijfeld ook da* 3200edierJen |p kwaUteit te beoor- die vooralcjejen| maar. even te vragen over het nog Leen Hoogenboom, uitblonk in de zware tegenrollen in de treurspelen. ,St. Pancratius" is onmisbaar geworden. Na dit eerste begin heeft de to neelvereniging ook haar moeilijke jaren gehad. Maar met het mooie doel voor ogen om door haar toneeil- spel niet alleen zichzelf een aange name vrijetijdsbesteding te bezorgen, maar vooral de ingezetenen een stuk- Pefer Stuyvesant en Van Rensselaar in duel Peter Stuyvesant en zijn tijdgenoot Van Rensselaar zullen als sigaret in vrijwel hetzelfde pakje mogen rondgaan. Het is bij sigaretten, zoals bij mensen, eerder de naam dan de kleding, die de kwaliteit bepaalt. Deze beslissing heeft ook de president van de Amsterdamse rechtbank genomen in een kort geding, dat door de fa brikanten van de Peter Stuyvesant- sigaretten aanhangig was gemaakt. De naam is voor een sigarettenmerk beslissend en niet de verpakking. Aan de hand van talrijke merken, was hem aangetoond, dat „sigaret- tenfabrikanten met vrijmoedigheid verpakkingselementen aan elkaar ontlenen". De Stuyvesant-fabriek was de vo rige week een kort geding begonnen op grond van het feit, dat de verpak king van de Van Rensselaarsigaret- ten verdacht veel op die van haar Zii eiste een verbod van deze ver pakking omdat die haar merk afbreuk zou doen. De president heeft deze eis nu afgewezen: hoogstwaarschijnlijk zijn tal van reclamedeskundigen het hiermee wel niet helemaal eens. Voorts is er een zeer belangrijke in zending Wyandotte krielen (120). Maar ook de Japanse Krielen (71), Antwerpse Baardkrielen (45), Se bright Krielen (44), Java Krielen (35), Engelse Vechtkrielen (36) en Leghorn Krielen (25) mogen er zijn. Op deze show is voorts het Zijde hoen in de patrijskleurslag te zien. De Nederlandse duivenliefhebbers hebben op de. slotshow voor 1100 sierduiven gezorgd. Zodoende doet deze afdeling niet onder voor de kortgeleden gehouden bondsshow. Opvallend is, dat de grote aantallen dit keer niet zozeer in de kropper- rassen zitten. Dit neemt echter niet weg, dat de Holle Kropper Club met 130 dieren dik tevreden mag zijn. De Hollandse kroppers vallen met 60 nummers iets tegen, maar hier maakt de kwaliteit vel veel goed. De Nor wich Kroppers zijn met 50 dieren vertegenwoordigd en de Engelse Dwergen en Brunners ieder met rond 30. Als we nu verder zien in welke rassen de grootste aantallen voorko men, dan is het eerst het Oudholland se Meeuwtje aan de beurt; dit heeft het tot 112 exemplaren gebracht De afdeling Konijnen is op -de laatste Avicultura 1 tentoonstellingen steeds van bescheiden omvang ge weest. Maar de kwaliteit is steeds op vallend goed. Dit is geen wonder. Iedereen weet, dat in het Dierentuin gebouw slechts een beperkt aantal konijnen kan worden tentoongesteld. Daarom zendt de liefhebber alleen zijn allerbeste dieren naar Avicultu- ra's tentoonstelling. En als men dan weet, dat er alleen het beste van het beste te zien zal zijn, dan is een col lectie van 200 dieren niet eens gering. Toegekende prijzen. De volgende prijzen zijn o.m. toe gekend: medaille van H.M. de Konin gin aan de heer J. P. Heins te Apel doorn voor de fraaiste Oud-Hollandse meeuw, zilveren medaille Prins Bern- hard voor de fraaiste Plymouth Rock Kriel aan de heer J. van den Berg te I Zuidwolde, zilveren medaille van de gehalte, om te vernemen, dat hier het puikje van het puikje aanwezig is en aangezien er ook tal van lief hebbers uit Leiden en omgeving heb ben ingezonden, zijn we er vast van overtuigd, dat velen vanavond of morgen een bezoek aan de tentoon stelling zullen brengen. De expositie ziet er wat opbouw betreft weer daverend uit. Met veel bomen en groen is het geheel smaak vol gearrangeerd en door de nauwe samenwerking met het Dierenpark Wassenaar en de Haagse Kanariever eniging „Luscinea" zijn zeer bijzon dere dingen tot stand gebracht, zodat het geheel zeker het aanzien waard is. Als men de grote tentoonstellings zaal binnentreedt, ziet mei al dade lijk, dat er sfeer heerst. Die indriik krijgt men bij het zien van de keu rig verzorgde volières met vogels van diverse pluimage, maar de grote in druk van het tentoongestelde wordt nog verstevigd als men de fraaie in zendingen grote en kleine hoenders, duiven, konijnen, hamsters, muizen, en wat er al meer moge geëxposeerd zijn, ziet. De hoender- en dwerghoenderras sen met 500 exemplaren zijn weer sterk vertegenwoordigd. Van de Ne derlandse hoenderrassen prijken 150 diere in de kooien. In de sector der grote hoenders vallen voorts in het bijzonder op de Plymouth Rocks (70), Wyandottes (65), de Rhode Island Reds (82) en de mooie inzending zware rassen. De dwerghoenders zijn met 800 Commissaris der Konmgin in Z.H. exemplaren aanwezig. De Nederland- aan G. G. Westendorp, voor de fraai- se krielen vormen met 220 stuks ste der Ned. Hoenderrasssen, zilveren een mooie collectie. Hierin ztfn de medaille voor het fraaiste konijn van grootste aantallen in de Hollandse krielen (78) en Sabelpootkrielen (62). De grootste klassen (26 jonge hen nen, 21 jonge hanen) vindt men in de Plymouth Rock krielen, die een totaal-aantal van 77 te zien geven. de minister van Landbouw aan de heer O. Vermeulen te Bunnik. De heer J. L. Post kwam met de fraaiste Norwich Kropper en verwierf daarvoor de zilveren medaille van de burgemeester van 's-Gravenhage. kracht de zotste combinaties op ac tuele gebeurtenissen weet aan te trekken. Komende programma's. Heden, zaterdag, komt de VARA terug met het altijd boeiende vraag- en ant- woórdspel van Theo Eerdmans. Er staan verder avonturen van Dorus, alias Tom Manders, op 't programma Willen ze op de beeldbuis succes heb ben, dan zal er iets beters uit de bus ^moeten komen dan de vorige keer. Hoogtepunten in 't AVRO-pro,gram- ma van maandag lijken ons het b'ii- tenlands overzicht van mr. G. Hilter- mah, de Meridiaan, deze keer geheel aan de ruimtevaart gewijd en voor belangstellenden in het genre: een nieuwe aflevering van de Perry Como-show. De film van a.s. dinsdag is in de KRO-gids ingeleid en ook op haar morele waarde getoetst. Voor volwassenen en de rijpere jeugd is „Tranen over Johannesburg" aanbe volen, omdat het vraagstuk van dt rassentegenstelling er 'aan de orde komt. Beschouwing over de sport. A.s. maandag zal men in een directe uit zending uit Utrecht de sportman van het jaar te zien krijgen. Dat brengt ons er toe, iets te zegeren over de sport-programma's die KRO en AVRO plegen te brengen. Beide -ijn geheel verschillend. Jan Cottaar bij de KRO bigdt een uitzending van de nog na gloeiende actualiteit van de laatste zondag, 't Sportoanorama van Siebe v. d. Zee bij de AVRO heeft een meer beschouwend karakter. Om in kranten-termen te spreken: de KRO bréngt een süortkrant, de AVRO een sportijdschrift. Men behoeft waarlijk geen sportmaniak te zijn om van béide presentaties iets op te steken, KRO nieuwigheden. Zaterdag 24 januari zal de KRO een Ameri kaans getinte show brengen, ter ver vanging van de quiz waar Jan Blaa- ser mee is opgehouden. Woensdag 4 februari volgt 'n toneelspel „Yester day's ennemy", waarin de bekende acteur Ko v. Dijk een japanse majoor zal spelen. Dit stuk is kort geleden door de t. v.-sectie van de BBC met succes opgevoerd. Binnenkort zullen er filmopnamen van worden ge maakt, o.m. in de jungle van Birma, waar Japanse tegenover Engelse offi cieren op terugtocht koeien te staan. Markelo. Wij vernemen, dat dinsdag 27 januari de t. v.-zender van Markelo officieel in de lucht komt en dat er dan inplaat- van film een reportage over het gebeuren zal worden uitgezonden. Allengs worden nu ook de „randgebieden" bij een betere t. v.-spreiding betrokken. „Alfred Hitchcock presents. Zaterdag 24 januari presenteert de KRO de eerste aflevering van een door Alfred Hitchcock geproduceerde serie televisiefilms. Ii totaal zullen gëclürënde dit jaai, 13 afleveringen worden uitgezonden, liet betreft hiei'' thrillers, elk een half uur lang, die onder het motto „Alfred Hitchcock presents...." op het beeldscherm zullen verschijnen. De serie wordt reeds enkele jaren met enorm succes door televisie-stations in Amerika, Engeland, Frankrijk, Zweden, Italië, Duitsland en België uitgezonden. De films zijn alle onder supervisie van Alfred Hitchcock vervaardigd. VIII. In de vorige les werd wat dieper ingegaan op de centrale ere-dienst van de Katholieke Kerk. Dit dagelijks offer van brood en wijn is ogenschijnlijk een natuur-offer, in wezen echter een goddelijk offèr. Dit is het karakter van de gehele Kerk. Dit karakter van de Kerk kan geredelijk aanleiding geven tot deze vraag: Waarom zijn er zoveel zwarte bladzijden in de geschiedenis der Katholieke Kerk zoals de Inquisitie, het treurig verval in verschillende tijdperken en de vele misbruiken? Men kan zich terecht ergeren over vele misbruiken in de Kerk, zoals ieder zich terecht kan ergeren over zijn eigen gebreken! De Kerk is wel in wezen: de Heer zelve voortlevend en lerarend in de wereldgeschiedenis, maar sociaal gezien is zij een gemeenschap (een toevluchtsoord) van zwakke mensen, behept met al de onheb belijkheden van de gestruikelde menselijke natuur. Twee vergelijkingen kunnen dit misschien verduidelijken: 1. De gemeenschap der katholieken kan met zin vergeleken wor den met het Joodse volk. Dit was het uitverkoren volk van het Oud- Verbond en het andere is het uitverkoren volk van het Nieuw Ver bond. Wie de geschiedenis leest van het Joodse volk en het is een zeer eerlijke geschiedenis vindt daarin het vallen en opstaan van een goedwillend volk, dat zijn hoge roeping telkens vergat. En toch was (en is) het het uitverkoren volk Gods en hééft het aan de we reld een Verlosser geschonken, en aan de Kerk zijn gewijde boeken en gezangen. Zo ook het uitverkoren volk van het Nieuw Verbond. Ondanks al zijn fouten en narigheden en mislukkingen is het de uit- verkoren gemeenschap van Christus. Daarom zal ieder katholiek de Kerk beminnen, „zoals Christus zijn Kerk", maar het is goed en nut tig critisch te staan tegenover de menselijke kant van deze instelling. 2. Ofschoon er alle zorg aan wordt besteed, zou het kunnen voorko men, dat het brood, gebruikt bij het offer, vuil was en de wijn zuur; kan het voorkomen, dat de offerende priester onwaardig is en de omringende schare zit te dutten. Dat is alles weinig ideaal, maar die onaangename bijkomstigheden veranderen volstrekt niets aan de innerlijke heiligheid van het offer. Zo kan er ook veel in het leven der Kerk vuil en zuur, onwaardig en dutterig zijn, maar dat veran dert niets aan haar innerlijke heiligheid Tegenover enkele donkere bladzijden staan echter zeer vele lichte. De Kerk heeft, ook menselijk bezien, ontzaglijk veel goed gedaan en zeer velen tot de navolging van Christus geleid. Is het voqr de navolging van Christus nodig ongehuwd te blijven en zich van de wereld af te zonderen in een klooster? Dat is niet nodig, en, in het algemeen gezien, bepaald niet ge wenst! Wel gewenst is, dat ieder christen zijn leven richt op Chris tus, hem uit de evangeliën leert kennen en door gebed zijn hart tot God verheft. Wie het evangelie hoort of leest, zal daarin bemerken, dat de eisen van Christus niet gering zijn, zodat men niet met alles, wat er in de wereld te koop is, kan meedoen. Voor wie „het vatten kan" (dat zijn zijn eigen woorden) heeft Christus een hogere weg aangegeven, namelijk voor degenen, „die zich onhuwbaar maken omwille van het Koninkrijk Gods", die al hun aards bezit prijsgeven („Ga heen, verkoop al wat gij bezit en kom en volg Mij") en zichzelf willen „verloochenen" door afstand te doen van het beschikkingsrecht over zichzelf. In zekere mate gelden deze eisen voor alle christenen, in bijzon dere mate voor degenen, die het „vatten" kunnen. Vandaar de vele instellingen voor mannen en vrouwen, die zich geheel wijden aan het levensideaal en levenswerk van Christus. De Kerk is hierbij, door de ervaring geleerd, regelend opgetreden. Waarom, ais Christus zo eenvoudig leefde, worden de bisschoppen met zo veel staatsie omringd en woont de Paus in weelderige paleizen? Laten wij eens veronderstellen, dat de Paus afstand doet van zijn paleizen en hofhouding, in een burgermanshuis zijn intrek neemt, in de 2e klasse-trein op.reis gaat naar Nederland! Er zou niets verande ren. Hij zou overal gehuldigd en ingehaald worden en met weldaden overladen en het slot van het ,lied zou zijn, dat hij terugvluchtte in het Vaticaan of in een ander paleis. Het is de vraag of een paus van de tegenwoordige tijd een onge riefelijk paleis zou bouwen als het Vaticaan (het is voor het grootste deel openbaar museum), maar vroegere pausen, die tegelijkertijd vorsten waren van de Kerkelijke Staat, en vooral in de 16e eeuw wereldsgezind, hebben het nu eenmaal neergezet. Het pauselijk ver blijf moet bovendien gelegenheid hebben voor kantoren, voor grote ontvangstzalen en voor de ontvangst van staatshoofden met alle eer aan hun hoge rang verschuldigd. Maar ook voor alle eer aan zijn hoge rang verschuldigd. Men ver gist zich, als men meent, dat Christus niet de eer voor zich opeiste, hem als leraar verschuldigd. Bij de rijke Simeon maakte hij deze over zijn nalatigheid een aanmerking. Men vergist zich als men meent, dat b.v. de apostelen Petrus en Paulus onopgemerkt over de straat wandelden. Zij werden overal waar zij kwamen geëerd. Het is een behoefte van de christenheid de plaatsbekleder van Christus te huldigen en de andere bisschoppen, die de opvolgers van de apostelen zijn. Door de eeuwen heen heeft zich om hun per soon een (lastig) ceremonieel ontwikkeld. Het zou wel wat minder kunnen o.i., maar men moet ook rekening houden met de aard van andere volkeren en met de historische eerbiedwaardigheid van een overgeleverd ceremonieel. Het Nederlandse volk zou het niet waai'- deren, als de Koningin iri een regenjas op de fiets het Parlement kwam openen Vergissing die geld kan kosten Een lokettiste bij de girodienst van het hoofdpostkantoor te Haarlem kwam dezer dagen tot de ontdekking, dat zij f 990 tekort in kas had. Ver moedelijk heeft zii bij het wisselen een biljet van 1000 aangezien voor een tientje. Een uitgebreid inderzoek werd in gesteld, maar had tot nu toe geen re sultaat. Er wordt een ernstig beroep gedaan op degene, die op deze on rechtmatige yvijze in het bezit geko men is, van de 990, om het geld te rug te brengen of te storten. Anders moet het meisje het ontbrekende geld uit eigen portemonnaie bijbetalen.. Hier syn we dan nae weecken weer verscheenen; veel muysenis aen't hoofd, de griep nogh in de beenen. welaen, we gaen weer door of 't nix en is geweest: j g frisch van de leever en geluckigh frisch van geest. Veel isser thands oud nieuws, niet meer te cronyqueren, dat segh ick liever om verwyten te paereeren. Het spyt me voor de paeren die vyfftich jaer of meer getrouwd, niet syn genoemd. Het spyt me noghmaels seer. Maer achteraf wil ick myn hulde niet onthouwen, kom weer als 't sestich is, daer kunt U op vertrouwen. 'k Hief in de geest het glas en songh het feestlied mee oock voor de jubileerenden op een ghants and're stee. Hun lint jen was verdiend, het cruysjen wél gegund; draegh het met eere, mannen, solangh g't draeghen kunt gy brugghewachters saêm of sangher op het choir, 'k heb wel aen U gedacht maer 't schryven gingh niet door. Eén lintjen quam er deese weeck het riddertal vermeeren, een arbeydsridder dan, by konincklyk begeeren, waer in Voorschooten by Begeer de heer L. Spaanderman het goud kreegh opgespeld. We koomen verder dan in Leyden nogh terecht, waer 't oud-beroemde vierde een reunië hield en vroolyck defileerde voor 't I êydsch stadhuysbordes; terwyl er nae de snert het feest nogh langh en luyd 's avonds wierd voortgeset. En voor de rest: nix meer; alleen veel kledderstraeten waerlanghs we moesten gaen en we by nae vergaeten de lust in ons bestaen. En huyverend van kou quam ons het leeven voor soo missclyck en grauw. En als we nae een wyl hoopvol het raem uytkeecken dan viel er weer soo'n sachte, wollen deecken. Hoe dichterlyck en schoon lagh daer dan land en stad, wat was de waereld ruygh, waeren de straeten glad. welaen, we leeven nogh, en daerom niet gecanckerd, we syn, soo goed als 't gingh, de weeck toch doorgespanckerd spuyts haeghel, natte sneeuw, maer ach. ick ben toch bly: 't is morghen sondagh weer, die rotweeck is voorby. WILLEM VAN HORSTENDAEL

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8