Meubelhandelaar woekerde me! eigen talenten en met die van anderen ZATERDAG 17 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Verklaring van M. P. van der Weyden Over de gang van zaken bij de candidaatstelling Nu ik van tal van afdelingen van desgevraagd, dat hij wel op een zeer ergste gevaren waren voor onze Kath. de L.T.B. verwijten krijg te incasse- ongelukkig tijdstip ziek was geweest, ren, waarin men mij onomwonden te doch weer geheel hersteld en nu zijn verstaan geeft, dat toen gevraagdmandaat weer graag bestendigd zou waarom Groen en v. d. Weijden niet j zien. meer geadviseerd werden en dat men Zijn ongesteldheid, die hü zelf ook van hen hierop een antwoord ver- ernstig had ingezien, maar waarvan wachtte dit stilzwijgen niet begre- hij geheel herspeld was, leek hem pen is geworden, acht ik mij ver-1 geen reder plot sling voor de Twee plicht, in het openbaar hierop in tede Kamer te bedanken bij een Ka- gaan, Te meer waar dit op vergaderingen van de K.V.P. publiek aan de orde wordt gesteld, en ook omdat men hier en daar de K.V.P. hiervoor in gebreke stelt. Dat ik, en ;k vermoed ook Groen, op de algemene vergadering van de L.T.B. geen commentaar wenste te geven, vond zijn oorzaak in het feit, dat bij de geladenheid der vergade ring wij het gevaar van een „Poolse landdag" duchtten» hoewel dit stil zwijgen wel een zeer moeilijk in te nemen standpunt was, in verband met de gemoedsgesteldheid waarin ik merontbinding als nu het geval was. De heren Kolfschoten en Hilhorst stelden zich zond r reserve of voor behoud beschikbaar De Kamer-candidaten moesten de zaal verlaten en de commissie is twee uur doende ge veest naar de beste op lossing naar zij meende te zoeken Toen werden ie Kamercandidaten te ruggeroepen. De voorzitter was daar nog alleen anwezig om ons de mede delingen te doen dat na breedvoerig beraad was besloten, dat Groen en Van der Weijden beter vervangen konden worden, de een om zijn leef tijd, de ander om zijn gezondheids- tengevolge van de gang van zaken i toestand, en of wij nu bereid waren verkeerde. ons als candidaat terug te trekken. Nu ik als het ware gesommeerd Hierop is Joor mij geantwoord, dat wordt door vele afdelingen van de ik dit nogal een vreemdsoortige ma- L.T.B. en K.V.P. acht ik mij gerech- j nier van doen achtte en geen ogen tigd en verplicht die opening van za- j blik in twijfel trok de goede bedoe ken te geven, temeer omdat ook in lingen, welke hier achter lagen, maar de dagbladen en in afdelingen der dat ik toch het recht meende te heb K.V.P. deze zaak ter sprake wordt gebracht. Hier volgen in volgorde de feiten, welke zich hebben voorgedaan. Vlakvoor Kerstmis ontstond een kabinetscrisis, met daaropvolgend een Kamerontbinding. Op 2de Kerstdag kwamen een aan tal mensen, die waren opgeroepen ter vergadering in hotel „De J^eeuwerik" te Haarlem. Aanwezig waren de Kamercandi daten Groen, v. d. Weijden, Kolfscho ten en H'lhorst. Vérder waren aanwezig een 15-tal vertrouwensmannen van L.T.B. en A.B.T.B., met de heer Roeleveld als voorzitter. Zij allen waren bijeen met de goe de bedoeling, na te gaan hoe in deze situatie de agrarische vertegenwoor diging ook nu weer veilig te stellen zou zijn. De voorzitter stelde de vraag aan de heer Groen of hij zich weer be schikbaar stelde voor de Tweede Ka mer. Groen antwoordde hierop, dat alles zo snel in zijn werk ging en dat hij zich had voorgenomen in" I960 te vertrekken. Hij vond het het beste geheel in overeenstemming met de gedachte van het Partij bestuur de zittende Kamerleden niet te vervan gen, maar wel te zorgen voor agrari sche plaatsvervangers op de lijst, vooral ook omdat de huidige Tweede Kamerleden beter te handhaven zouden zijn dan nieuwe in hun plaats te krijgen. De heer v. d. Weijden antwoordde ben om het oordeel van de verkie zingsraad af te wachten om te zien ,of de partij instanties hierover ook zo dachten en de kiezers uitspraak laten doen. Ik trek de bedoelingen van geen enkele vertrouwensman in twij fel, maar is het een wonder, wanneer men 25 jaar achtereen de vertrou wensman is geweest, dat men dan ook nog eens wenst af te wachten, hoe bij can hdaatstelling en verkie- zingsraad hierover geoordeeld wordt? Toen Groen en v. d. Weijden niet Boeren en Tuinders. Vanaf dat ogenblik is een campag ne gevoerd om Groen en v. d. Weij den niet-aangewezen candidaten te laten zijn. Op de vergadering van de Kring- adviescommissie op 3 januari werden beiden bestreden, zodat zij van de lijst van candidaten werden afge voerd en de 'kiezers geen oordeel meer konden geven, hoewel beiden in circa 100 afdelingen candidaat wer den gesteld. Ik wens de goede trouw van geen enkele vertrouwensman in twijfel te trekken, maar ik meen recht te heb ben, om er op te wijzen, dat dit alles wel een allerongelukkigste samen loop van omstandigheden is geweest door de haast welke men moest ma ken, zodat op het secretariaat van de L.T.B. d- propaganda is gevoerd voor de algemene voorzitter van de L.T.B. en de secretaris van de Kath Boeren- en Tuindersbond tegen twee dagelijks bestuursleden van de L.T.B., die 25 jaar achtereen het vertrouwen genoten n.l. Groen en v. d Weijden. Alles bijeengenomen is er geen en kele reden om de K.V.P. hiervoor verantwoordelijk te stellen. Zoals steeds behoren de algemene belangen boven de persoonlijke be langen gesteld te worden, hoe zwaar en hoe onaangenaam dit ook voor de enkeling ook moge zijn. Vandaar ook, dat door mij elke sug gestie, van tal van kanten gedaan om met een vrije lijst uit te komen van de hand wordt gewezen. Ik zou alle zelfrespect verliezen, ondanks alle teleurstellingen, welke de laatste maanden mijn deel werden, als ik mij hiertoe bereid zou verklaren. Velen behoeven het bewijs, dat zij voor de eenheid zijn nooit te leveren, wensten te bedanken op zo korte ter- maar ik m>tt dat wel doen. Ik doe mijn en op advies van een 15-tal vooraanstaande vertrouwensmannen uit de L.T.B., heeft de hele zaak een wending genomen, waarbij het er op leek, dat Groen en v. d. Weijden de dit in volle overtuiging met de we tenschap, dat ook anderen hiervoor grote offers brengen. M. P. VAN DER WEIJDEN. Een half miljoen verdween O M. eiste 4 jaar Géén verhoging van de melkprijs De melkprijs zal NIET worden ver hoogd. De regering heeft namelijk besloten de verhoging van de slijters- marge op te vangen door een subsi dieverhoging, die gehandhaafd zal- blijven tot het ogenblik dat op grond van het te verwachten SER-advies nadere beslissingen kunnen worden genomen. In een mededeling van het ministe rie van Economische Zaken wordt er aan herinnerd dat begin november de melkprijs in West-Nederland is verhoogd OA cent in de gesaneerde en 3A cent in de niet-gesaneerde ge bieden). Het kabinet-Drees achtte het niet verantwoord de ruimere slij tersmarge door subsidieverhoging op te vangen. De beslissing wat de ge volgen van de margeverhoging voor de verbruikersprijs zouden zijn, werd opgeschort tot na.l december j.l. De regering is zich ook thans nog ten volle bewust van de bezwaren, die voor de schatkist uit een verhoging van de consumentensubsidie op de melk voortvloeien. Nu echter het in terim-advies van de SER achterwege is gebleven en het volledige advies nog moet komen, acht de regering het niet verantwoord tot een prijsverho ging voor melk over te gaan. PRINSES IRENE NAAR HUIS Prinses Irene is gisteren uit Val l'Isère via Genève naar Nederland vertrokken. Vandaag kwam zij per trein in Nederland aan. Aanvankelijk De officier van justitie heeft gister middag tegen een 29-jarige Zwijn- drechtse meubelhandelaar die terecht J stond, verdacht van oplichting tot een totaal bedrag van omstreeks een half miljoen gulden, vier jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis geëist. De meubelhandelaar, die als ijsco- venter begonnen is, breidde met een dat hjj in 1955 begonnen was met geld lenen op normale voorwaarden. Hij leende toen zes mille tegen een rente van veertig procent Van dat moment af ging het bergafwaarts met hem. Ten einde raad ging hij naar een ad vocaat, maar in plaats van hem te helpen, leende deze hem drie ton. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde wettig en overtui gend bewezen. Hij zei dat verdachte zelf de hoge rentes had toegezegd Niet alleen heeft hij aldus de officier, aftrek, terwijl de 42-jarige stoker J. van der W. zes maanden m. a., waar van de helft voorwaardelijk, hield. Samen met zekere „Rooie Koos" hadden de verdachten in de nacht van 26 op 27 maart bij een architec tenbureau aan de Stationsweg te Lei den een brandkast weggenomen. Per auto was het ding naar Den Haag vervoerd. Er bleek geen geld in te zitten, alleen papieren die slechts voor de architect van waarde waren. De stoker had deze papieren ver brand. De verdachten waren ook bij andere inbraken betrokken. De pro cureur-generaal had tegen V., twee jaar en zes maanden gevorderd en tegen v. d. W. bevestiging van het vonnis. •LIBERTY. LICHTTE OP PER ADVERTENTIE Gestorte borgsommen verdwenen De Rotterdamse recherche heeft thans voorlopig het onderzoek afgeslo ten tegen een drietal verdachten, die onder de naam „handelsonderneming Liberty" per advertentie aan reflec tanten een bijverdienste van mogelijk 50 Wie erop schreef, kwam tot de erva ring, dat hij eerst een borgsom van 250 moest storten. Voorzover be kend heeft een tiental mensen deze waarborgsom gestort. Het thuiswerk, zoals het werd voor gespiegeld, was nogal gemakkelijk en men behoefde er niet gestudeerd voor te hebben. Het ging n.l. om het ver pakken en versturen van grammo foonplaten. Maar na de storting ver liepen er weken, zonder dat de „Thuiswerkers" iets hoorden. Ze lie ten het er natuurlijk niet bij zitten, informeerden meermalen waar de grammofoonplaten tooh bleven, opdat ze eindelijk aan hun bijverdienste konden beginnen, en begonnen naar Lisa had gevoel voor sfeer Kleine Lisa uit Helsinki kreeg van haar moeder een kaars. Dadelijk rende zij naar buiten en bouwde om de kaars een mooi lantaarntje, hetgeen een aardig lichteffect gaf. Vliegongeluk in Argentinië Bij de stad Mar del Plata (Argen tinië) is een Argentijns vliegtuig met 46 passagiers en een bemanning van vijf koppen in zee gestort. Slechts vier passagiers hebben zich zwem mend kunnen redden; de overige 47 inzittenden zijn om het leven geko men. Het toestel, een C-46, verongeluk te in een hevige storm toen het op het vliegveld van Mar del Plata wilde .landen. Het behoorde aan de lucht- het oordeel van de aan de C)t stzeedijk vaartmaatschappii „Austral", te Rotterdam gevestigde onderneming Nader wordt gemeld, dat de 47 pas- werkeljjk „lastig" te worden. „Liberty" ondernam daarop een noodsprong, stuurde een brieftje met excuses over de vertraging en sloot voorlopig, ter nadere afrekening, een chèque van 50 in. Maar die chèques bleken niet gedekt te zijn en het geld werd dus niet uitbetaald. Er zijn drie verdachten in deze zaak, n.l. de 23-jarige W de H die zich directeur liet noemen, A. I J. W een 20-jarige „compagnon" en de 46- j ondernemen, jarige broodbezorger J. P.. die heel gewichtig als „hoofdvertegenwoordi ger" optrad. gende" aangelegenheden te hebben besproken, waartoe ook het kopen van vliegtuigen behoorde. De besprekingen betroffen echter geen fundamentele kwesties, doch slechts technische vraagstukken, al dus de minister. De Atlas'' haalde het niet De gisteren gemelde poging een reuzenraket van het type „Atlas" de volle intercontinentale afstand (on geveer 9.600 kilometer) te laten af leggen boven de Atlantische Oceaan in Zuidoostelijke richting is mislukt. sagiers en de vjjf bemanningsleden 320 kH°" in het toestel zijn verdronken. Hetor bericht, dat vier inzittenden zich hebben kunnen redden, werd tegen gesproken. Volgens ooggetuigen sloegen de motoren van het vliegtuig af, toen het zou gaan landen. Het kwam 120 me ter uit de kust in zee neer. De wind was te krachtig er de zee te wild om doeltreffende reddingspogingen te ontzagwekkend tempo zijn zaken uit. I grote financiers opgelicht, maar ook Enkele maanden nadat hij in de kleine beleggers. Gezien de ernst van Bruinelaan in Zwijndrecht een nieuw meubelmagazijn had geopend, ver dween hij spoorloos met achterlating van zijn schuld, die aanvankelijk ge raamd werd op 362.000, maar later tegen het miljoen bleek aan te lopen. Het gelukte hem de grens over te komen, maar twee weken later kwam hij terug. Hij melde zich op het poli tiebureau in Zwijndrecht. Op 1,15 na had hij geen geld meer. Er waren de meubelhandelaar twee gevallen van oplichting en twee ge vallen van valsheid in geschrifte ten laste gelegd. In 1958 had hij een der heren C. de Kwant en J. H A. Oos- terbroe k te Rotterdam bewogen tot ,afgifte van 27.540 door een telegram te laten zien, waarin stond dat hij 850 salonkasten moest leveren. Hij zei geen geld voorhanden te heb ben om de kasten in te klaren en vroeg daarom de geldschieters hem te helpen. Het telegram had hij echter aan zichzelf gestuurd. In het tweede geval had hij eveneens in 1958 een inwoner van Rotterdam bewogen tot afgifte van f 90.000 eveneens voor het financieren van een partij meu belen, die hij zogenaamd moest leve ren aan de n.v. Van Reeuwijk te Rotterdam. Voorts zou hij in 1957 een rekening hebben vervalst om een te veel in zijn kas weg te werken en ten laatste werd hem ten laste gelegd, dat hij een kwitantie had vervalst om een handelszaak te fingeren. Volgens de officier zouden echter aan K nog verscheidene andere feiten ten laste hebben kunnen worden ge legd. Van nog verscheidene andere personen zou hij geld los hebben ge kregen. De eerste feiten erkende hij, zou de prinses, die in Val d'Isère de de vaisheid in geschrifte niet. Nederlandse nationale skikampioen-1 Verdachte zeide, dat hij in handen schappen heeft bijgewoond, de reis van woekeraars was gevallen en het per vliegtuig maken, maar wegens de onzekere weersomstandigheden heeft zij daarvan blijkbaar afgezien. Voordat de prinses uit Val d'Isère naar Genève reisde, heeft zij op het bureau van de vereniging voor vreemdelingenverkeer haar dank be tuigd en de verzekering gegeven, dat zij stellig nog eens naar deze winter sportplaats zal komen. H.M. had aanrijding. Naar wij nader vernemen, is het feit, dat H.M. de Koningin niet op het station in Utrecht kon zijn, te wijten aan een aanrijding kort na het vertrek van paleis Soestdijk. Toen de auto juist de weg Soestdijk Utrecht was opgereden, kwamen uit de richting Utrecht een vracht auto en een bestelauto. De eerste wagen sloeg rechtsaf de Wieksloter- weg in. De bestelauto moest daar door remmen, slipte en kwam dwars over de weg te staan. De chauffeur van de hofauto kon een aanrijding niet verhinderen. De hofauto werd ernstig aan de rechter- voorzijde beschadigd: de bestelwa gen moest worden weggesleept. H.M. de Koningin, die ongedeerd bleef, vervolgde met een andere hofauto haar weg. ene gat met het andere had trachten te stoppen. Zijn geldschieters hadden bijzonder hoge rente bedongen voor de leningen die zij hem verstrekt hadden. Verdachte was met tonnen omgesprongen of het tientjes waren. Hij zeide, dat de verhalen, die hij zijn geldschieters had verteld, zeer doorzichtig waren. Naar zijn oordeel namen zij die verhalen alleen maar aan om voor de vorm gedekt te zijn. Af en toe, zo bleek uit het verhoor, had men hem wel eens om een fac tuur gevaagd. Verdachte had echter zelf facturen op naam van een ander laten drukken zodat het voor hem een klein kunstje was „bewijsstukken" te tonen. Hij bestreed, dat hij door het invullen van zo'n onechte factuur nadeel had doen ontstaan. Integen deel meende hij, hij had de fiscus er wél mee gedaan, want de factuur die in de tenlastelegging was opge nomen, was wel degelijk verantwoord in de boekhouding, zodat hij er be lasting over had moeten betalen. Verdachte verklaarde verder, dat hij d.e in de dagvaarding genoemde fac tuur had ingevuld om een teveel in zijn kas weg te werken. Om de boel weer glad te maken had hij ook een valse kwitantie gemaakt, i De meubelhandelaar verklaarde, deze kwestie eiste de officier vier jaar gevangenisstraf met aftrek van de tien maanden die verdachte in voorarrest heeft doorgebracht. De verdediger zeide nog dat dege nen die zijn cliënt geld leenden, ter dege wisten, dat hij vreemde mani pulaties ondernam, '.n zulke gevallen, aldus de raadsman, kan dan ook niet van oplichting worden gesproken. Van valsheid in geschrifte zag de raadsman in deze onverkwikkelijke affaire, waarin de grote mannen ach ter de schermen blijven en vrijuit gaan, weinig of niets. Facturen heb ben, zo zeide hij, tenslotte geen be- wijsbestemming en bovendien kon er uit de vervalsing, die de meubelhan delaar ten laste werd gelegd, geen nadeel ontstaan. De verdediger con stateerde op grond van een en ander dat vrijspraak zou moeten volgen, al thans ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak in deze zaak op 20 januari. Het Haags gerechtshof bevestigde het vonnis, waarbij de 34-jarige koop man F. V. uit Den Haag in eerste in stantie was veroordeeld tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf met Het Witte Huuske heeft succes Rayon Amsterdam doet niet mee Het comité, dat gevormd werd voor het voeren van de actie „Het Witte Huuske", heeft uit eerste gif ten nu reeds bijna vier mille bijeen. Het streefbedrag, benodigd voor het zetten van een zonnehuisje voor de twee verlamde meisjes van het gezin Rothuis te Opheusden, is dus over schreden en eigenlijk is daarmee de actie al geslaagd. Wat er, voordat de actie sluit, nog wordt ontvangen, zal in een fonds voor de twee kinderen worden gestort. Zoals men weet, werd de actie enige dagen geleden begonnen door bet locomotief- en treinpersoneel uit Nijmegen. Het spreekt vanzelf, dat een actie die inslaat als destijds de spoorwegstaking, de grote trots en sympathie is van het N.S.-personeel Het heeft daardoor heel wat ont steltenis en wrevel gewekt, dat de Commissie Inspectie van het Rayon Amsterdam der N.S het personeel verboden de actie „Het Witte Huus ke" te steunen. Het rayon Amster dam beslaat bijna heel Nooid-Hol- land. Desgevraagd vond de Commis sie Inspectie het niet nodig, dit ver bod te motiveren. In geheel Zuid-West-Afrika zijn noodmaatregelen van kracht gewor den wegens grote droogte, waardoor in één district alleen al honderden stuks zee zijn omgekomen. Boeren kunnen aanspraak maken op steun bij het vervoer van vee. Vliegtuigen van V.5. voor Indonesië De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio, heeft gisteren een onderhoud gehad met de Amerika: nse ambassadeur in Dja karta, Howard P. Jones, onder meer werd gesproken over de aankoop van Amerikaanse vliegtuigen door Indo nesië. Na afloop van het gesprek, deelde minister Soebandrio aan de pers mede; p, da<=en tot boven de met ambassadeur Jones enige „drin- Sen meter van de lanceerplaats. Er heeft zich volgens de Ameri kaanse luchtmacht tijdens de vlucht vermoedelijk een hapering in het voortstuwingssysteem voorgedaan. Sedert augustus van het vorige iaar is op Kaap Canaveral acht maal een Atlas gelanceerd. Zeven van die acht proeflanceringen slaagden. Op 28 november legde een Atlas voor het eerst de volle intercontinentale afstand af en half december slaagde men er in een Atlas als kunstmaan in een baan om de aarde te brengen. Die kunstmaan draait nog steeds rond. De Iraakse regering heeft beslo ten de „vrije Algerijnse regering" in 1959 hulp te verstrekken ten bedrage van twintig miljoen gulden, aldus heeft het Iraakse blad „Al Zaman" vrijdag gemeld. Vorig jaar heeft Irak tien miljoen gulden aan de Algerijnse opstande lingen geschonken. In Zuid-Australië heerst een hit tegolf In Sydney vielen vrijdag op straat twintig mensen flauw van de warmte. Het kwik is daar de afgelo- graden ge- NOODLANDINGEN WEGENS DE MIST. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft een op Ypenburge gestationeer de Piper Cub van de luchtmacht een zogenaamde voorzorgslanding ge maakt op het weiland van de heer I Van Vliet te Waddinxveen onder Gouda. De piloot maakte de landing, omdat er snel een dikke mist uit het westen kwam opzetten. Deze toesteletjes hebben namelijk geen radio aan boord, zodat ze zon der zicht niet kunnen landen. Het weiland waar het toestel werd neer gezet is nogal drassig, maar het toe stel is geheel onbeschadigd gebleven. De piloot kreeg geen enkel letsel. Als het weer goed is zal het toestel ter plaatse weer kunnen opstijgen, zo meent men. Gisteren heeft ook een Amerikaan se helicopter, die op Soesterberg is gestationeerd, een noodlanding moe ten maken, ongeveer 6 km buiten Eindhoven. Vlieger en vliegtuig mankeerden niets. ALPHEN AAN DEN RIJN INLICHTINGEN VERZOCHT. Kleinzoon zorgde voor explicatie Vrijdagavond is de bekende film-explicateur Max Nabarro ter gelegenheid van zijn 70e verjaardag in het Amsterdamse Minerva-paviljoen gehuldigd. Direct bij het betreden van de zaal werd het echtpaar Nabarro al die hen met een omvangrijke ruiker stond op te wachten. In de bloemetjes gezet: daarvoor zorgde hun kleinzoon. De heer W. Moester chemisch-ana lyst, woonachtig te Alphen aan den Rijn, die 4 april 1928 te Soest werd geboren, gehuwd is en vader van drie kinderen, is nog steeds spoorloos. Zoals eerder werd bericht vertrok hij vrijdagmorgen 9 januari normaal per trein naar zijn werk te Bodegra ven (Zaadhandel Turkenburg) doch arriveerde daar niet en keerde ook niet naar huis terug. Van 5 t.m. 8 januari 1959 ging hij, zoals werd verwacht, 's morgens nor maal naar zijn werk en keerde tel kens des avonds naar huis terug. Achteraf is evenwel gebleken, dat hij op die dagen niet gewerkt heeft doch kennelijk in de omgeving van zijn woonplaats heeft rondgezwor ven. Ook op de 9e januari jl. ging hij 's morgens vroeg van huis doch keerde op die dag niet terug. Sindsdien ontbreekt elk spoor van hem. Moester was de laatste tijd wat zwaarmoedig. Een ieder die hem vanaf 5 januari jl. ergens mocht hebben gezien, wordt verzocht dit te berichten aan de ge meentepolitie te Alphen aan den Rijn (tel. 01720 3344) dan wel aan de politie van haar/zijn woon- of verblijfplaats. Signalement van de vermiste: lang circa 1.75 m.; flink gezet postuur, don kerblond achterovergekamd dun gol vend haar, bij de slapen kaal; af staande oren, donkerblauwe ogen. Op het moment van zijn vermissing was hij gekleed in donkerbruin cos- tuum, grijs overhemd, grijs wollen vest, grijze hoed, blauw-grijze tweed jas en lage bruine schoenen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7