De MEMISA kan uw hulp niet ontberen De missie doei veel met (te) weinig Volgende maand begint de opleiding tot noodwachter Echtpaar Van Velzen-Wortman viert gouden leest Prof Oud zegt: VVD niet in een kabinet met PvdA ZATERDAG 17 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Morgentraditionele KERKDEURCOLLECTE heeft kunnen kopen. Het nodige wa ter (of olie) voor de inspuiting heeft hij niet. Zo'n patiënt zal zeker naar de Missie komen, want in Mosek, het gratis gouvernementshospitaaltje zullen ze hem 2 gulden vragen voor I het water en ,,'t werk van de inspui- Wanneer een straaljager zich óver-zaam is in Frans-Cameroun (West- j ting!" spoedt naar een schijnbaar ijdel doel Afrika). 1 en met reuzenhand de ritsluiting van de hemel lijkt open te trekken, kijkt men doorgaans op en zegt: „Daar gaat weer voor een miljoen!" Men kan aanvechten, of die straaljager wel nodig is voor onze welvaart en be schaving. Het is een waarboTg tegen agressie maar het blijft betreurens waardig, dat er gesmeten wordt met kapitalen, die een beter doel waard souden zijn. Twee-derde deel van de wereldbe volking lijdt honger of is ziek. Pest, tuberculose, framboesia, slaap ziekte, lepra en vele andere plagen teisteren het merendeel van de mens heid, die er zich niet tegen kan ver zetten omdat er nog geen middelen zijn, om zelfs maar in de eerste, hoog-noodzakelijke behoeften te voorzien. Sprekend over het werk onder de Hoogstwaarschijnlijk krijgt hij dan negers zegt de pater: de helft in zijn bibs, terwijl de rest „Ik wil er alleen op wijzen, dat de aan een andere zieke voor drie gul- j "missionaris met de verzorging van de den verkocht wordt! En die 5 gulden dikwijls zieke zielen, óók zijn hulp winst komen in de zak van de zie- moet geven aan hun kranke lichamen, kenverzorgers-zelf, die goed betaald En dat is niet zo maar een gauw wordt door het gouvernement! Ik zou neergescheven zinnetje! Ik weet uit óók naar de Missie gaan, als ik neger ondervinding (en duizenden andere missionarissen met mij) dat het eer ste contact dikwijls slechts gelegd Alleen onze liefde kan met succes deze ellende bestrijden. Er zijn naar schatting tien miljoen melaatsen op de wereld. Zij zouden te genezen zijn met het geld waar- verzorging véél te wensen over! Zo- voor men twee straaljagers kan ko- als bij ons bijvoorbeeld! pen. Een simpel voorbeeld; een Qp 60 kilometer is tamelijk be- schone theorie. hoorlijke verzorging te krijgen, in wordt door de verzorging van een wond of de genezing van buikpijn! U zult misschien zegen: Laten ze was!! Maar waar haalt de Missie zijn verband en geneesmiddelen van daan? Zelf kopen is in de meeste geval len onmogelijk, daar het juist de be- De practijk spreekt uit een brief, die wij ontvingen van een „oerwoud- missionaris", die sinds 1947 werk- Missie met injectienaald! voor die zaken maar naar de echte doeling is een gratis verzorging te ziekenverplegers gaan en in hospi-ëeven» w,a^ niet te_doen is, als er al taaltjes in het oerwoud genezing zoe- leen na schooltijd zo n 30 a 40 kin ken deren staan te wachten om geholpen Maar dat deed Christus ook niette worden. Wij zouden gauw over een met de zijnen, Hij zond hen nietlege geldkist hangen te treuren! Dat weg, maar genas ze zelf, andanks het j we ondanks dat eeuwige geldpro- vele andere werk dat Hij in op-bleem toch maar rustig kunnen door dracht van Zijn Vader te verrichten ëaan» komt alleen door het zegen had! Daar komt nog wat anders bij. rijke werk van de Memisa, die tot Dikwijls is er geen hospitaal en als nu toe geen enkele van mijn aanvra- er een is, dan laat héél dikwijls de Sen on|1 medicamenten en verband - - onbeantwoord heeft gelaten! En waarvan leeft de Memisa?? En kel en alleen van die ene collecte aan de kerkdeur op de tweede zondag na Voor één gulden en wat is tegen woordig een gulden? kan een on dervoed kindje een week lang melk drinken. Voor een rijksdaalder wor den 100 tabletten verzonden tegen de veel voorkomende wormziekte. Voor een tientje kunt u dertig kinderen genezen van de verschrikkelijke framboesia. Voor een mille richt de Memisa een polikliniekje in. En de Memisa deed méér. In het jaar 19571958 bedroegen de inkom sten van de Memisa f 227.698.06 het geen na aftrek van uitgaven een batig saldo liet van ruim 23 mille. Met talenten gewoekerd. Dank zij de zeer geslaagde (tradi tionele) „Kerkderucollecte' kon aan alle aanvragen om medische bijstand worden voldaan. Dat betekent, dat 487 geschenkzen dingen werden verstuurd tot een to taalbedrag van 148.354.42; een ge middelde van 304,60 per zending. Missonarissen „in de rimboe" ont vingen hiervan 72 mille; 76 mille ging naar ziekenhuizen, leprozerieën etc. In hetzelfde jaar werden 72 mis sionarissen klinisch dan wel polikli nisch behandeld. Aan ziekenhuis- en Sangmélima. Op 5 kilometer van on ze missiepost is eveneens een medi sche post, maarEen zieke moet een penicilline-inspuiting hebben, die hij toevallig zélf voor drie gulden Driekoningen! Niet Efulan alléén. Als de Memisa alleen maar wat te sturen had aan de Missie Efulan, dan zou dat nog wel gaan, maar mis sionarissen uit heel de wereld stu ren hun brieven, terwijl ook nog de missionarissen „met verlof" in een steeds groter aantal naar Roterdam trekken om daar te profiteren van de voor hen extra lage prijzen voor zie kenhuis, verpleging en geneesmidde len. De Memisa zou niets liever heb ben dan dat zij ook dat nog hele maal voor niets zou kunnen doen, maar dan zou ze over tonnen moe ten beschikken!" Het is om deze reden, dat die pa ter uit Efulan niet de hulp van de katholieke krantenlezers in Neder land vraagt voor zijn eigen missie. Hij vraagt uw steun voor de Medische Missie-actie (Memisa). U bent verplicht, belasting te be talen. U doet dat zij het met te genzin ook al gaat het bijna uw draagkracht te. boven. Het is een morele verplichting, ook de Memisa te steunen. U kunt be zwaarlijk iets op haar doelstellingen tégen hebben en daarbij komt dat u Nog interne moeilijkheden Van gemeentewege zijn thans aan alle 26.000 Nederlanders, die in aan merking komen voor de vervulling van de noodwachtplicht bij de Be scherming Bevolking, enquêteformu lieren to gestuurd. Hierop moet men invullen, wat de normale werktijden zijn en welke diploma's men heeft, oproep krijgt. Om studieredenen b.v. rail) en zelfs het nieuwe „uitga ans- tenue". Men wil de opleiding van de nood- wachtplichtigen in febr. as. begin nen maar er zijn vooral wat interne moeilijkheden. Het aantal cursuslei ders en leslokalen is nog te beperkt. Dit kan met zich meebrengen, dat niet iedere noodwachter meteen al een Men kan op het formulier ook invul len, dat men in aanmerking meent te komen voor vrijstelling. Politie- re- serve-politie is automatisch vrijge steld van noodwachtplicht. Aan de hand van het enquêteformulier wordt bepaald voor welke functie men als „noodwachter" geschikt lijkt. Na de schriftelijke ondervraging kan een mondelinge volgen. In be paalde gevallen kan tot herkeuring worden overgegaan. Hierna volgt de indeling van het personeel bij de B.B. in de verschillende diensten als brandweer, verbindingen en trans port. Als alles geregeld is krijgt de noodwachter een akte van inlijving en een uniform -een werkteniue (ove- Schoenmakersondernemers zijn te oud iHet bedrijfschap voor het schoen- herstellers-, het maatschoenmakers- en het orthopaedisdh schoenmakers bedrijf houdt op dinsdag 20 januari a.s. te 's-Gravenihage zijn eerste open bare bestuursvergadering lin 1959. De vergadering zal zich bezig 'houden met het eerste deel van het rapport van de commissie vakopleididng en vak ontwikkeling voor de schoenmakerij, dat het schoenherstellersamibacht be handelt. Een commissie zegt in dit rapport dat de gemiddelde leeftijd van de on dernemers in het schoenmakersbedrijf zeer hoog ligt, namelijk 55 jaar. Er zijn dus, aldus de commissie, te wei nig jonge mensen in deze branche werkzaam. Men kan jaarlijks een te ruggang in het aantal vestigingen con stateren en een stijging van de pro- duktiviteit per onderneming. Dit be tekent, aldus de commissie, minder mogelijkheden tot zelfstandige vesti ging en meer kansen voor werkne mers. De commissie deelt verder o.m. me de, dat het voor de gehele schoen makersvakopleiding van groot belang kan zijn te streven naar het venyer- ven van verscheidene opleidingscen tra, verdeeld over het gehele land. kan eventueel verzocht worden, iets later in het jaar voor een cursus te worden opgeroepen. Reserve-officie ren, die als nood wachters dienst moe ten doen, worden voorlopig nog niet Minder albetaling Met uitzondering van die, welke via de financieringsmaatschappijen lopen is er in de verkopen op afbe taling over de gehele linie in het derde kwartaal van 1958 ten opzichte van het tweede kwartaal van een zekere teruggang in de omzet sprake. Dit deelt staatssecretaris dr G. M. J. Veldkamp de Tweede Kamer mee. De teruggang kan voornamelijk be schouwd worden als een seizoensver schijnsel. De indexcijfers over het 3e kwar taal van 1958 vertonen ten opzichte van die over het 3e kwartaal van 1957 een kleine teruggang voor de groot winkelbedrijven en de overige de tailhandelaren, doch ten opzichte van opgeroepen. Men weet nog niet, of er, alle andere categorieën als bijvoor functies overblijven waaraan een of- beeld de postorderbedrijven een lich- ficiersrang is verbonden. te tot matige stijging. dokterskosten werd hiervoor be taald 11.741.45. 186 Personen werden op tropengeschiktheid gekeurd. Vier artsen werden voorts uitgezonden naar ziekenhuzen te Pakistan en Ghana. Verschillende verpleegsters gingen hun krachten geven aan de missie, van wie verschillende nog een medisch-hygiënische cursus voor missionarissen volgden. Het aanbod van verpleegsters is thans zo groot, dat een wachtlijst is gevormd. Dit alles - en nog veel meer vernamen we uit het jaarverslag van de Medische Missie-actie over het afgelopen boekjaar. In hetzelfde jaarverslag wordt ook melding gemaakt van een geprolón- Wat heeft ons broertje een mooi wiegje gekregen van de Memisa! Er zijn nog honderden kraamklinieken zonder wiegjes! geerd succes van de z.g. „Kerkdeur collecte", die ruim anderhalve ton op bracht. Het is, nadat u dit allemaal verno men hebt, dat we u druven vragen: Gedenk morgen bij het uitgaan van de kerk de „Kerkdeurcollecte". Geeft gul: het geld is dringend no dig en het wordt goed besteed. Het gaat om de toekomst van de Kerk, het Rijk Gods. Z0ETERW0UDE Het echtpaar Adrianus van Velzen en Cornelia Wortman hoopt op zon dag 25 januari de gouden bruiloft te vieren. In de Sint Janskerk zal op die dag de hoogmis worden opgedra gen tot intentie van het gouden paar. gezondheid en levenskracht zodat hij nog werken en schipperen kan als een jonge man, maar de echtgenote is in de laatste jaren zeer ernstig ziek geweest en is erg gauw vermoeid. Het eerste tiental jaren leefde het Het gouden echtpaar is 73 jaar oud.gezin Van Velzen op een schuit, een De bruidegom bezit nog een goede I Westlander, waarop Van Velzen, bij Prof. mr P. J. Oud heeft gisteren op de in Arnhem gehouden Gelderse boerendag verklaard, dat de WD in geen geval zal deelnemen aan een regering waarin socialisten zitting hebben. Eerder in zijn rede had prof. Oud Oudje durfde de reis niet meer alleen aan ongemerkt er nog niet zeker van te zijn welke situatie zal ontstaan na de aanstaande verkiezingen, er daar bij op wijzend, dat prof. Romme graag zou willen aansturen op her stel van samenwerking met de socia listen. Hij zei ook niet te weten wel ke houding de Christelijk Histori sche Unie en de Anti-Revolutionaire Partij zullen aannemen. Zijn twijfel over de houding van deze laatste partij was vooral gegroeid nu prof. Zijlstra die hij als exponent van die anti-revolutionairen, die tot sa menwerking met de socialisten ge neigd zijn, beschouwde lijstaan voerder van die partij is geworden. Prof. Oud wees er voorts op dat de VVD slechte ervaringen heeft opge daan met deelnemen aan de brede- basisregering van 1948 tot 1952. Dui delijk is dat de CHU en de WD voor de heer Romme toen alleen als ge velversiering dienden. Als er strijd punten waren dan werd de dienst uitgemaakt door de KVP en de PvdA. In dit verband merkte prof. Oud ook op dat men voor de verkiezingen van 1952 nog niet de conclusie had willen trekken dat samenwerking met de PvdA voor de VVD tot de onmoge lijkheden behoorde, maar wel dat er behoorlijk tegenwicht moest zijn. Tegen de ARP en de CHU, zo be toogde prof. Oud voorts, hebben wij toen gezegd: laten wij wat nauwer samenwerken onder de gegeven om standigheden, nu we staan tegenover de grote machten PvdA en KVPen een derde macht vormen. Een derge lijke samenwerking heeft de AR en de CHU echter koud gelaten, aldus prof. Oud, die zei er toen niet verder op te hebben aangedrongen. DE GEHUWDE ONDEWIJZERES De Analecta van het bisdom Rot terdam bevat een beslissing betreffen de de vaste aanstelling van gehuwde onderwijzeressen, waarbij de geldende beschoppelijke bepalingen worden ge handhaafd; echter met dien verstande, dat voor een tijdelijke aanstelling van ten hoogste een maand de toestem Het koninklijk spoorrijtuig van koningin Victoria heeft een reis over de weg in Londen gemaakt. Het rijtuig, dat in 1869 werd gebouwd, is van een rangeerterrein naar de Earl's Court gebracht, alwaar van 28 januari ming van de regionale bisschoppelijk tot 7 februari een meubel-tentoonstelling wordt gehoudenDe spoorwagen had de reis van Wolverton (Bucking- inspected wordt gevergd, voor een hamshire) pa*r Londen over de rails gemaakt. Bij het rangeerterrein van Brompton en Fulhara werd het rijtuig aiamstelling van ten hoogste één jaar, op lorries gezet en over de weg naar Earl's Court gereden. De historische waarde van het spoorrijtuig wordt die van de hoofdinspecteur en voor geschat op een half miljoen gulden. I langere tijd, die van de bisschop zelf. gestaan door zijn vrouw en al heel gauw door de opgroeiende kinderen, als schipper de kost verdiende. Toen later het gezin groeide tot tien kinde ren is de familie Van Velzen op de wal gaan wonen en kwam, na vele malen verhuisd te zijn, op het z.g. „hofje" te wonen. Na 33 jaar op het Dorp gewoond te hebben woont het het echtpaar met een dochter sinds 2 weken op de Schenkelweg. Vooral moeder Van Velzen is daar erg blij om en kan niet uitgepraat raken over het voorrecht, dat zij in dat huis op het Dorp niet meer in haar bed behoeft te liggen schudden als er vrachtauto's voorbijgaan. Met ontroering vertellen deze oud jes van het lief en leed van de ver vlogen jaren; van hun zoon Cornelis die in de eerste oorlogsdagen te Val kenburg als militair sneuvelde. Van al het werken van het gezin, vooral op de schuit als moeder aan de trek lijn liep. Nu zijn ze erg verheugd om hun goede oude dag, om hun 28 klein kinderen en vooral om hun nieuwe woning, die door de kinderen prachtig versierd is en waarin zij de bruilofts dagen blijde vieren. Loods moet aan boord blijven Vragen Tweele Kamerlid Het lid van de Tweede Kamer de heer Oud heeft aan de minister van verkeer en waterstaat en van marine de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Is het juist, dat op zondag 4 jan. 1959 het uitgaande Duitse motartank- schip „Nicola", beladen met benzine, even voor de Noorderpier te Hoek van Holland aan de grond is gelopen, dat daardoor een tank lek is gestoten en dat wegens daaruit ontstaan brandgevaar de scheepvaart op de Nieuwe Waterweg gedurende enige uren is gestopt? 2. Is het voorts juist, dat de „Ni- cola" tijdens het vastlopen geen loods aan boord had, daar deze reeds bij de Behhaven was ontscheept? 3. Is het de minister bekend, dat de raad voor de scheepvaart reeds enige malen in zijn uitspraken gewezen heeft op het ongeoorloofd zijn van het ontschepen van een loods vóór dat het schip buitengaats is (uitspra ken „Radmar" (1952/87). „Spanker" (1955/27) en „Komtur" (1958/13)? 4. Zijn de minister bereid te bevor deren, dat in den vervolge de lood sen het hun ter beloodsing toever trouwde schip eerst dan verlaten, wanneer ingevolge artikel 61 van het 'oodsreglement de loodsreis geëindigd is?

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4