3)e CoidbeSoii/fca/tit Drukke gesprekken tussen Dulles en Mikojan Had Mikojan nieuwe voorstellen? UITBREIDING VAN HET RAPACKI-PLAN Franse regering kreeg vertrouwensvotum Atoom motor voor kunstmanen HOE wordt Executies op Cuba wekken afschuw Dooi op komst ZATERDAG 17 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14613 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50 De Sowjet-vice-premier Mikojan heeft vrijdag in Washington tweemaal een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles. Na het eerste gesprek, dat twee-en-een-half uur duurde, verklaarde Mikojan dat gesproken was over kwesties „van wederzijds be lang''. Daarna lunchte de Sow jet-minister met de Amerikaanse senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen, waarna hij nog eens ruim een uur met Dulles confereerde. Na dit tweede onderhoud zei hij tegenover de pers alleen maar, dat het gesprek 's avonds aan een „werkdiner", dat Dulles hem aanbood, zou worden voortgezet. Aan dit diner zouden ook vice- president Nixon en hoge functionarissen van het „State Department" aanzitten. HET RAPACKI-PLAN De Russische vice-premier Mikojan heeft vrijdag op een lunch met de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen verklaard, dat de Russische regering niet alleen het plan-Rapacki steunt maar zelfs voorstander is van een verdergaande terugtrekking van troepen tot op 800 kra *er weerszijden van de Elbe. Men was bereid ook deze grens eventueel nog te verruimen.. Volgens senator Humphrey, die de pers ver slag deed over Mikojans woorden, had Mikojan van „buigzaamheid" tegen over de Duitse kwestie blijk gegeven. Diplomatieke waarnemers vatten Mikojans suggestie voor verdergaande terugtrekking dan volgens het plan- Rapacki niet ernstig op. Het is niet nieuw en al eens door het Westen verworpen, aangezien het zou bete kenen, dat de Amerikanen zich in feite tot over de Atlantische oceaan zouden moeten terugtrekken en de Russen tot aan de eigen grens. Senator Hubert Humphrey, een kenner van de Duitse kwesties, ver klaarde, dat Mikojan niets nieuws had gezegd. Volgens senator William Fulbright opperde Mikojan het volgende plan van drie punten voor het regelen van de geschillen tussen Oost en West over Berlijn: 1) Vrije toegang tot Berlijn, vrije verkiezingen allen in West-Ber- lijn en terugtrekken van alle vreemde troepen uit Duitsland. 2) Een verzoek aan de Ver. Naties om mee te doen aan het garan deren van de vrijheid van West- Berlijn. 3) Een permanente internationale commissie voor Westberlijnse aangelegenheden. Onverhoedse aanvallen De Rubicon viel droog, de schipper verslagen Dr S. J. Roorda volgi prof Goslings op in Leidse raad Prof. dr. J. Goslings heeft bedankt als lid van de gemeenteraad van Leiden. Hij wordt opgevolgd door het lid van de Partij van de Arbeid, dr. S. J. Roorda, die destijds ook verkiesbaar is gesteld. S. J. Roorda werd geboren 19 de cember 1919 te Hengelo. Na de HBS studeerde hij aan de Leidse Univer siteit chemie. In 1949 deed hij hier zijn doctoraalexamen en hij promo veerde in 1956 op het proefschrift „Monomolaculaire lagen". In 1946 werd hij assistent aan het organisch laboratorium chemie, in 1952 weten schappelijk ambtenaar en in 1956 volgde zijn benoeming tot weten schappelijk hoofdambtenaar. Dr. Roorda is voorzitter van de huisvestingscommissie voor de weten schappelijke staf van de universiteit. PROF. DR. J. GOSLINGS. Van prof. Goslings vernamen wij, dat hij het werk in de gemeenteraad moet staken omdat hij het te druk heeft. Zijn afdeling aan het Acade misch ziekenhuis is uitgegroeid sinds het eind van de oorlog van een klein polikliniekje (de rheumatologische) met wat bedden tot 75 bedden in Noord wijk en 15 in het Leidse zieken huis. Het wetenschappelijk onder zoek en de colleges eisen hem daar naast helemaal op; prof. Goslings is voorzitter van het rheumatologisch instituut Daar het raadslidmaat schap van een lid ook veel tijd vraagt door fractie- en commissie vergaderingen en voorbereidingen op de te behandelen stof kan hij bei de functies helaas niet meer combine ren. Hiermede neemt een raadslid af scheid, die vanaf de oorlog het eerst in de noodgemeenteraad zit ting heeft gehad in het college der vroede vaderen. Prof. Goslings heeft in die jaren bijzonder goed werk ge daan. Hij leverde steeds een vrucht bare bijdrage aan het debat vooral over zaken,, die de gezondheid van de Leidse bevolking betreffen, en brak menigmaal een lans voor de in stelling van een stads- en academisch ziekenhuis. Hij had de hand in de op richting van de ziekenhuiscommissie en besteedde bijzondere aandacht aan het vraagstuk der bejaardenzorg. De Verenigde Staten hebben Sowjet-Unie in een vrijdag gepubli ceerde nota meegedeeld, dat er een gemeenschappelijke basis moet wor den gevonden, voordat de conferentie te Genève tussen oostelijke en weste lijke landen over het voorkomen van een onverhoedse aanval kan worden hervat. De nota was het antwoord op de Russische nota van vorige week za terdag, waarin werd voorgesteld de besprekingen deze week donderdag te hervatten. De conferentie, waaraan 10 landen deelnamen, begon 10 november en werd 18 december verdaagd. Er was toen nog geen overeenstemming be reikt ovei een agenda. Het is nutteloos weer bijeen te ko men zonder dat er overeenstemming bestaat over een gemeenschappelijke basis voof de conferentie, aldus de nota, die de Verenigde Staten mede namens de andere vier betrokken westelijke landen Gr.-Brittannië, Frankrijk, Canada en Italië hebben overhandigd. De oostelijke en westelijke deel nemers aan de conferentie hadden 'n x verschillende ondracht wPt Westen Pe 449 ton metende Nederlandse kustvaarder „Rubicon", welke ten westen van Palma op Majorca op de rotsen wilde de gedachtenwisseline tot louter '[S gelopen, waarbij een zeer groot gat in de romp ontstond, moet naar alle waarschijnlijkheid definitief de technische kant van dl ^aak ha F-,s verloren worden beschouwd. Het is de sleepboten van de Spaanse marine, die hadden vast gemaakt, niet perken. Het oosten daarentegen wilde t:elukt» het met schnxrt geladen schip vlot te krijgen. Foto: De sleepboten trachten het schip los te trekken, niet deelnemen aan technische be sprekingen, behalve voorzover de technische zijde van het probleem een wezenlijk bestanddeel uitmaakte van politieke voorstelen. De weste lijke deskundigen achtten zich niet bevoegd politieke voorstellen in be handeling te nemen. BISSCHOP REDT 5 MEISJES Gemakkelijke zege De jonge bisschop van David in nale Vergadering. Ileurstelling over uitgesproken, dat de premier zich niet duidelijk voor in tergratie tussen Algerije en 't Franse mjc riaiuc regering uceiv vuju»g- moederland had uitgesproken. I middag met 453 tegen 56 stemmen het De volgende week komt de Natio- een oogje in het zeil. Ook is de J vertrouwen gewonnen van de Natio- nale Vergadering opnieuw bijeen, i avondklok nog van kracht. Tijdens I Drie Afrikaanse agenten en een Bel gische inspecteur zagen zich gedwon gen met schoten in de lucht een groep betogers te verspreiden die ste nen naar hen begonnen te werpen. Nog steeds doen patrouilles de ron de in de straten en houden hef- schroefvliegtuigen van uit de lucht maar slechts voor interne regelingen, uitgebreide indentiteitscontroles zijn De socialisten, communisten en en- J in haar wetgevende functie komt de280 personen vastgehouden voor na- kele anderen stemden tegen. Dit wasvergadering pas eind april weer sa- <*er onderzoek, het eerste vertrouwensvotum van de men. regering sedert het aajx de macht ko- Vele Franse politieke waarnemers men van generaal De Gaulle Met de geloven, dat het kabinet Debré zijn steun van de Unie voor de nieuwe vijf jaren zal kunnen uitdienen, om- In de streek van Ponthierstad is een nieuwe zaak van krokodilman nen aan het licht gekomen. In no- yember j.l. nog werden in dezelfde Panama, mgr. Thomas C. Mende», heeft 5 meisjes van een zekere ver drinkingsdood gered. Op de terugweg van een missietocht in zijn diocees naar zijn residentie te David, passeerde hij het dorpje Bai- bueita. Daar zag hij, dat 5 meisjes te vergeefs worstelden tegèn de kréjife onafhankelijkeh, behaalde premier kant van het parlement verwacht, tige stroom. De bisschop, die een-goed. Debré een gemakkelijke overwinning j Anderen zijn deze mening toegedaan,, zwemmer is, deed zijn borstkruis af. ten gunste van zijn regeringsprogram- omdat zij verwachten, dat generaal gooide zijn toog uit, en sprong in het ma* |De Gaulle, gebruik makend van zijn water. Hij slaagde erin ze allemaal in I Voor de stemming hadden enkele bevoegdheden als president, bij het °JJo*e|£ie" ™°°rddIJ: veiligheid te brengen. I Algerijnse gedeputeerden er hun te- aorc,° d0° een dader zouclen republiek (Gaullisten) en de rechtse dat men weinig moeilijkheden van dé s*reek dertien inlanders wegens k„imoord en menseneter 11 naneehnnnpn Werkt een jaar Itellieten kunnen worden omgebouwd. De generator is cylindervormig, ongeveer 14 cm hoog bij een door- eerste ernstige conflict tussen parle ment en regering de Nationale Ver gadering zal ontbinden en nieuwe verkiezingen zal doen uitschrijven. DE GAULLE GAAT „KONINKLIJK" WONEN. In tegenstelling tot z'n voorgangers in het Elysee heeft president moord en menseneterij aangehouden. Dezen bekenden ten minste dertig misdaden. De nieuwe zaak heeft betrekking op zestien moorden, waarvan twaalf zijn gepleegd. i ongeveer i*± cm noog dij een aoor-1 m nei cuysee neen president ue Amerikaanse deskundigen zijn erin snede van tien cm en weegt 2.260 gr. I Gaulle de bureaus op de benedenver- 1 i geslaagd een kleine atoommotor voorj Een woordvoerder van de firma in. dieping verlaten en zich in de „ko- |10t het opwekken van electriciteit te fa-1 Baltimore, die de generator heeft 1 briceren. De motor, die reeds is be-gemaakt, verklaarde vrijdag, dat men I proefd, zal in kunstmanen worden in april met de bouw van het nu ge- ingebouwd en de instrumenten van1 reed gekomen exemplaar was be de satellieten meer dan een jaar vangonnen. Volgens hem kan het appa- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's energie kunnen voorzien. Dit is vrijdag door het Witte Huis te Washington bekendgemaakt na een onderhoud van de vporzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, John McCone, met president Eisenhouwer. Functionarissen van de commissie verklaarden, dat de atoommotor een hoeveelheid elektriciteit kan produ ceren, waarvoor normaal batterijen met een gewicht van 700 kg nodig zijn. Het apparaat werkt met behulp van een radio-isotoop (polonium) hitte op. Het heeft geen bewegende onderdelen. De motor is reeds op de grond beproefd en zal spoedig in sa- Nijlpaarden-moeder kreeg twee stevige babies Korte tijd geleden kreeg het nljlpaard-„vrouwtje" In de dierentuin van Neurenberg een baby. Maar daar bleef het niet bii. want tot aller verbazing kwam na een poosje de tweede, welke zich vier dagen later met haar moeder aan het publiek liet tien..... raat, als andere dan polonium-isoto- pen worden gebruikt, meer dan een eeuw lang elektriciteit leveren. Niet op grote schaal. De generator wordt „Snap-3" ge- ninklijke appartementen" op de 1ste verdieping gevestigd. President Auriol t17/>|>« had deze indertijd gebruikt om ko-W CCF ninklijke gasten in te laten verblijven bij hun bezoek aan Parijs. Koningin Juliana en prins Bernhard waren de eerste gasten die in deze kamers verbleven. Ook keizer Haile Selassie van Ethio pië, het Griekse koningspaar, het KeirD van 1 Engelse konfnknjk paai'maa^chalk ^aTemrhT^arSkVTs;l^ee^nPree|ident dat een apparaat als deze generator j zal kunnen worden gebruikt voor het opwekken van elektriciteit op grote schaal. De „Snap-3" zou alleen maar nuttig kunnen zijn voor bepaalde doeleinden. Men zou wel een grotere versie van het apparaat kunnen ma ken, doch het zou nog wei enige tijd duren voor de atoomgenerator zou kunnen wedijveren met kleine ben zinemotoren. Nog inciden'en in Leopoldstad Te Leopoldstad hebben zich vrijdag opnieuw enige incidenten, overigens van weinig betekenis, voorgedaan. Moet UNO tussen beiden komen? In het Amerikaanse Congres wordt de laatste dagen steeds meer kritiek geleverd op de gang van zaken op Cuba. Vele leden eisen een onderzoek door de Verenigde Naties naar de massale executies op Cuba. Er zijn al voorstellen gedaan om de handel met Cuba stop te zetten en Amerikaanse toeristen te verbieden er heen te gaan, bü wijie van represaille. Ook in vele Zuidamerikaanse lan den hebben de gebeurtenissen op Cu ba een golf van afgrijzen doen ont staan. De Argentijnse regering heeft haar ambassadeur in Havana op dracht gegeven „op vriendschappelij ke wijze te proberen een eind te ma ken aan de executies". De Cubaanse minister van staat Agramonte heeft gisteren ronduit ontkend dat er massale terechtstellin gen door vuurpelotons aan de gang zijn. Ik kan evenwel niet ontkennen, voegde hij er aan toe, dat er veel executies zijn geweest en dat er nog meer zullen volgen. Wij hebben geen enkele reden om deze feiten voor wie ook verborgen te houden. De vele te rechtstellingen zijn geen bloedbaden geweest. Minister Agramonte noemde het grote aantal mensen dat was ter dood gebracht een rechtstreeks gevolg van de wandaden waar deze lieden zich aan hebben schuldig gemaakt tijdens het bewind van de verdreven dicta tor Batista. Sommigen van hen heb ben wel vijf moorden od hun gewe ten. Dikwijls na de afschuwelijkste folteringen. De Bilt, zaterd*ag 10 uur. In de nacht van vrijdag op zaterdag was de vorst in Nederland wat minder dan! in de voorgaande nachten. De laagstel temperaturen varieerden van min' acht graden in het binnenland tot temperaturen om het vriespunt aan de kust. Er ontwikkelde zich plaat selijk opnieuw mist. Verder kwamen er enkele lichte buien voor. Het komende etmaal komt er een belangrijke verandering in de weers- toestand, omdat er zich in de omge ving van Ierland door luchtdrukda lingen een depressie gaat ontwikke len, waarvan verwacht wordt dat zij over de Noordzee naar Denemarken zal koersen. De frontale bewolking en begeleidende regenzone heeft de Ierse Zee bereikt. De depressie zal morgen dooi brengen met de beken de verschijnselen: ij zei, mist, regen en stijging van temperatuur. In de avond en nacht, voordat het front arriveert, zal er plaatselijk nog vorst voorkomen. De wind neemt toe uit richtingen tussen zuid en zuid-, west. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DOOI OP KOMST. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk mist, later ook regen, voorafgegaan door sneeuw of ij zei. Geleidelijk oplopen van temperatuur, maar in het bin nenland aanvankelijk nog over wegend lichte vorst. Matige tij delijk krachtige wind tussen zuid en zuidwest. 18 Jan. zon op 08i40; onder 17.02; maan op 12.30; onder 02.34. 19 Jan. zon op 08.39; onder 17.03; maan op 13.02; onder 03.34. Hoogwaterstanden 18 Januari: v.m. 9.46; n.m. 10.26. 19 Januari v.m. 11.04; n.m. 11.48. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRllOH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS temp. onbew. —15 C. onbew. —14 zw. bew. 9 mist 6 half bew. 1 mist 4 onbew. 1 onbew. 2 geh. bew. 2 mist 4 mist 4 onbew. 2 onbew. 3 geh. bew. 6 sneeuw 5 sneeuw 6 poolsneeuw 7 onbew. 4 onbew. 2 onbew. 6 .9 half bew. —11 onbew. 2 half bew. 6 .9 onbew. 1 licht hew. 5 liaht bew. 8 ,9 Korreltje Deugd is nooit zo achtenswaardig als geld. (Mark Twain).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1