KLIEKJES PRIJSWINNAARS WINTERFLORA Levensonderhoud wat duurder in '58 zonder kringen Voor ten fijne iweedmanhl ZATERDAG 17 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 De Tulpenkoningin was aciief op Winierflora Mnrai Vrijdag heeft de Nederlandse tulpenkoningin, Leni Quant, in het Krelagehuis te Haarlem de jaarlijkse ten toonstelling van gebroeide bolgewassen „winterflora 1959" officieel geopend. We zien op de bijgaande foto burgemeester jhr. mr. dr. D. E. A. H. van Nispen tot Pannerden van Hillegom, die tevens voorzitter is van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor bloembollencultuur een tulp plukken uit het bouquet, dat de tulpen koningin mej. Quant, hem voorhoudt De jury van de „Winterflora" te Haarlem heeft de volgende inzendin gen met een bijzondere prijs be kroond: de medaille van de Konin gin en prins Bernhard verwierf Van den Hoek's broei-proevenbedrijven te Oude Niedorp; de medaille van het gemeentebestuur van Haarlem kreeg G. B. de Vroomen en Zonen te Sas- senheim; de legpenning van de ge meente Heemstede was voor G. C. v. Meeuwen en zonen n.v. te Heemste de; de medaille van de gemeente Enkhuizen voor W. en K. van Haas ter te Breezand en H. S. en P. van Haaster te De Zilk; de bloemenvaas Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt sa mengesteld op basis 1951 100, on derging van 15 november tot 15 de cember een kleine stijging. Het in dexcijfer exclusief AOW steeg van 116 tot 117- Het indexcijfer inclusief AOW dat de vorige maand in ver band met afronding der cijfers een punt was gestegen, bleef per medio december op 121 staan. De stijging was vrijwel uitsluitend het gevolg van een stijging van de indexcijfers voor aardappelen, groen ten en fruit. Voor de groep „voe ding" nam het indexcijfer toe van 117 tot 119. Vergelijkt men het hele jaar 1958 met 1957 dan blijkt het indexcijfer exclusief AOW te zijn gestegen van 114 in 1957 tot 117 in 1958 en het in dexcijfer inclusief AOW van 119 tot 122. GEEN AUDIËNTIE BISSCHOP VAN ROTTERDAM Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, verleen4 woensdag 21 ja nuari geen audiëntie. inwrijven laten drogen afborstelen 1/ O t he'F)t direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Pol,color-K2r-Placentubex-Margret Astor-Mouson-Blendax (Advertentie) Wie eenmaal de smaak van de kliekjes te pakken heeft, schijnt er niet meer buiten te kunnen. Steeds meer inzendingen komen binnen en het aantal foutieve oplossingen neemt af. De opgaven van de vorige week waren: 1. Echo in de regen, vrijdag 2 jan.; 2. „Armen van Frankrijk" kwamen te gast, vrijdag 2 jan.; 8. Men moest zijn eigen uniform kunnen samenstellen, maandag 5 jan.; van KIEKJES 9. Deze winter meer water dan gon dels in Venetië, vrijdag 2 jan. 10. De Expo-geit wilde niet hoela hoepelen, vrijdag 2 jan.; 11. Schoolgebouw te Rotterdam uit gebrand, maandag 5 jan. Het geluk was deze week met mevr. Oomen, Nieuwstraat 10 te Roelof - arendsveen. Zij krijgt de prijs van 5 zo spoedig mogelijk thuisgestuurd. We zullen weer niet te moeilijk beginnen: een speciaal kenmerk „kleeft" aan een van de ingrediënten (4), die we deze keer gebruiken. Het onderwerp daarvan is al evenzeer de winter als dat van 11). Die persoon is waarschijnlijk precies begonnen als 10). De laatste brengt het mogelijk wat verder: een kwestie van de kunst afkijken 13). De winter heeft zijn eigen bekoring 8). Al "is alles zo koud als steen 5), een hereniging 9), een bezoekje 7) of een ontvangst 3) ver warmen dikwijls méér dan 2). Hoewel er bij grootscheepse orga nisatie 1) wel eens wat in het water valt, verheugt het ons, u mee te delen, dat 6) geheel regelmatig verloopt. 12) tenslotte, is de ster, waarop ieder, die zich „mindere" voelt, zich moet oriënteren. WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, naakt u een goede karn, een prijs te winnen, 4. Familie Churchill draagt Peter Pan op handen, vrijdag 2 jan.; 5. Komt de „Prinses Beatrix" kin derziekten ooit te boven?, zaterdag 3 jan.; 6. Piccadilly overschreeuwde Not- tinghill, zaterdag 3 jan.; 7. Als Marken niet bij de wereld komt, komt de werelddins dag 6 jan.; 8 Ruysdael's molen gekortwiekt, donderdag 8 jan.; i :;v-v UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK Nu or.ze koolstreken zo druk be zig zijn de verschillende koolsoorten op de markt te brengen is het mis schien wel nuttig nog eens extra aandach4 aan deze goedkooe, maar we durven helaas niet te zeggen: populaire, wintergroenten te schen ken. Die „koollucht" die doet het hem, die schrikt ons steeds weer af en dat is *och wel erg jammer! Het is n.l. beslist niet nodig dat de hele buurt het ruikt als we kool eten! Het gaat er alleen maar om ze op de juiste manier te bereiden; d.w.z de gesneden kool met een bodempje water en iets zout niet langer te la ten koken dan 20 min.! (vooral zachtjes en in een gesloten pan!) De z.g. koollucht treedt n.l. pas latei op. Bovendien wordt kool er niet voedzamer en lekkerder op als z< zo door en dooi gaar wordt gemaakt Het Is nog beter om de kool in wat boter te fruiten (laat er gerust hier en daar rraar bruine randjes aan komen!) en daarna met een deksel op de pan nog een kwartiertje te laten smoren. Zo krijgt men een heerlijk pikant gerecht en geen nare lucht in huis. Juist omdat ei zoveel verschillende koolsoorten zijn en men er zo uiteenlopende gerech ten mee kan maken, kan men met behulp van kool steeds weer met iets anders op tafel komen en üie afwisseling is 's winters, wanneer men tenminste niet geregeld in blikgroente wil vervallen, zonder kool niet zo gemakkelijk te berei ken. ZONDAG: schelp champignon"a- gout; carbonade, spruitjes, rauw gebakken aardappelen; grape fruit met slagroom. MAANDAG: lever, aardappelen, ro de kool; wentelteefjes met appel moes. DINSDAG: koolrolletjes met kaas, aard. purée; beschuit met ananas WOENSDAG: koolsoep; jan in dc zak. DONDERDAG: gehakt, gestoofde uien, aardappelen; watergruel. VRIJDAG: stokvis, rijst, gefruite uien, mosterdsaus; yoghurtvla (witte bonen in de week zetten). ZATERDAG: Spaanse hutspot; fruit. Recept: koolrolletjes Van een savoyekool de buitenste bladeren loswikkelen en van de stronk afhalen. Van de zware ner ven aan de onderzijde van elk blad iets afsnijden. D bladeren in ko kend water met zout ±10 min. ko ken. Ze op 2en vergiet uit laten lek ken. Staafjes kaas snijden (van 1 cm dik en 8 cm lang). De koolbla deren plat neerleggen, in het mid den een staafje kaas leggen, de uit einden van het blad naar binnen vouwen en er een stevig rolletje van maken. Deze in een koekepan lichtbruin bakken. Recept: Spaanse hutspot 200 Gr. witte bonen, 1 kg aardap pelen, 250 gr. wortelen, 1 groen kooltje, 2 uien, 4 dl melk, 60 gr roomboter, zout. De geweekte witte bonen met wat zout en zove'J water dat ze onder staan gaarkoken en daarna uit het water -cheppen. In het kooknat de in stukjes gesneden aardappelen uien, wortelen en kool gaarkoken. De melk, dc boter en de bonen er nu bijdoen. Het geheel goed door- eenscheppen en het vocht met wat aardappelmeel binden. EEN -GOEDE MANTEL is een onontbeerlijk kleding stuk in de winter. Het is van het allergrootste belang, want hiervan hangt veel af. Het is om zo te zeggen ons buitenste velletje; wanneer het vriest en de sneeuw door de straten jaagt moet het alles kunnen verdragen en daarbij moet het ons goed beschermen. Daarom kiezen we een lange solide mantel, die ons goed omsluit en niet een mantel waar de wind vrij spel mee heeft. De mantel op onze il lustratie is een tweedmantel met een eenvoudig ruitmo- •tief van nauwelijks contras terende kleuren. Bij het kopen van een goede wintermantel moet u met verschillende factoren grondig rekening houden. Kies ten eerste een warme mantel. Ten tweede een jas die u goed omsluit en liefst met een flinke kraag, want daar kunt u onder bepaalde omstandigheden buitenge woon veel plezier van heb ben. Wij moeten er steeds voor zorgen, dat de mantel wat vorm en kleuren be treft een harmonisch ge heel vormt. Tracht niet bie- zonder op te vallen of ex centriek te schijnen, want u doet uzelf schade. De be schaafde vrouw valt op door haar persoonlijkheid, haar keuze van kleur en vorm in alle eenvoud, want eenvoud is nog altijd het kenmerk van het ware. (Nadruk verboden). Hoe knappen wij een vilihoed een weer opr m Ook vilten hoedjes opknappen be hoort tot de afdeling handige han den, want geloof maar dat het u veel geld bespaart, dit zelf te doen Zowel voor uzelf als voor uw man Als eerste werkje nemen we het lint van de hoed. Is het nog heel. dan kunnen we het wassen, al is het wat Vlekkerig of verschoten. Licht lint wordt gewassen in een sop van huishoudzeep, donker lint wassen we in houtzeep of zeepwortel. 's het lint na deze behandeling slap ge worden, dan kunnen we het stijven in arabische gom ol in gelatine. Hiervoor moet v 5 gram van een dezer middelen weken in koud wa ter en vervolgens oplossen in warm water. 'Iet gesteven lint uitknijpen in een doek »n aan de verkeerde kant droog strijken, nadat het in het juiste model is gelegd, dat wil zeggen enigsz'ns in een boog, omdat de onderkant va de hoed >reder is dan de bovenkant. Is het lint zo danig verschoten dat het verre van mooi is, dan kunt u het omdraaien Zeer vet lint dient gewassen te worden in een vetoplossend middel. Dit kan heel gemakkelijk gebeuren door het lint in een jampot te doen en met zoveel vocht te^overgieten dat het onder de vloeistof staat. Als vetoplossend middel kunt u nemen wasbenzine, maar doet u dat werk je dan buiten, in verband met brandgevaar! Het lint moet in het middel enige tijd staan weken waarna het gewassen kan worden zonodig herhalen we deze behan deling een keer. Vervolgens wordt het lint droog gewreven, met een schone doek. Gekdeukelt lint strijken we aan de verkeerde kant. H U weef ook niei alles Plastic-mottcnzakken zijn niet af doende. De hierin op te bergen kle dingstukken moeten er ook gewas sen en schoon in, terwijl toevoegi-.g van een morafwerend middel aan beveling verdient. Die in West-Dnltsland gewerkt heeft en meent aanspraak te kunnen maken op rente over die tijd, moet zich wenden tot de Raad van Ar beid te Nijmegen, afdeling Duitse rente. Deel mede waar en bij wie u gewerkt hebt. Ook weduwen van in dat land gewerkt hebbende echt genoten kunnen dit verzoek doen. De weduwe van een reedr gepen sioneerd ambtenaar heeft geen recht op weduwenpensioen. Indien zij 6E jaar is, heeft zij wel recht op uit kering ingevolge de algemene ouder domswet. Een kring, ontstaan door 't plaat sen van een warme theepot op een gepolitoerd presenteerblad, kunt u verwijderen door met een branden de lucifer over die kring te gaan De vlam mag echter het gepolitoerde voorwerp niet raken. By fallllsement zijn lonen prefe rend, maar de belastingen gaan nog voor, daarvan kan men de dupe worden. Over de weken waarin jeen loon wordt uitbetaald gedurende dat faillisement, wordt geen W. en W uitkering uitbetaald, want die werk- loosheidwet is er niet om de schul den van een ander te betalen. Hebt ge verzuimd uw uitkering ingevolge de algemene ouderdoms wet aan te vragen, dan kunt ge dit alsnog doen. Bedraagt de achter stand niet meer dan 11 maanden, dan krijgt u het spaarpotje toch nog uitbetaald. Wilt ge uw snybloemen langer goed houden koopt u dan een pakje snijbloemenmest bij de drogist of bloemist. Snijbloemen zijn afkom stig van een plant met wortels, die voor de voedingsstoffen zorgden en nu moeten zij het zonder die wor tels doen. Stelen schuin afsnijden en het water niet "erversen, wel bijvullen. Biyft het bruto inkomen van de man beneden 6900 en zijn er geen andere inkomsten, dan mag moeder de vrouw tot 200 bijverdienen voordat een aanslag inkomstenbe lasting komt opdagen. Werkt de vrouw in loondienst dan mag zij tot 300 bijverdienen, omdat er dan 100 verwervingskosten worden afgetrokken. Schenkt u een glas port of sherry, denk er dan om, dat deze dranken het lekkerst zijn op een tempera tuur van ongeveer 12 gr. C. Rijn en moeselwijnen moeten een tem peratuur hebben van 10 gr, C. Verbrandt mer aardappelschillen in de kachel om het roet te verwij deren, denk er dan om, de schoor steenpijp meermalen schoon te ma ken. Van biscuitjes kan men een aar dige verrassing maken voor de kin deren, door hierop met glazuur, waaraan met b.v. cacao een kleurtje is gegeven, hun naam te spuiten (me4 een fijn papieren spuitje) Men legt ze bij wijze van een naamkaar tje op hun bordje. Lucifers rechtop in de aarde van uw kamerplant helden uitstekend voor het tegenhouden van luizen in Uw plant. De bol Nu krijgt de hoed zelf een beurt. Borstel het vilt heel goed af met een harde borstel, waardoor alle stof wordt verwijderd. Daarna wordt de hoed afgenomen met warme ze melen, die in een pan zijn verwarmd tot handwarmte en welke u mei een doekje uit de pan neemt. Wrijf hiermede over de hred, totdat deze geen v il meer afgeeft. Bij gebrek aan zemelen kunt u ook warm zand nemen. Zeer vuile hoeden worden behan deld met zemelen en vlekkenwater Hiertoe de zemelen niet verwarmer maar bevochtigen met een vetop lossend middel. Met een oud ka toenen lapje wordt bij gedeelte ovei de hoed gewreven tot de vloeistof verdampt is. De vette randen langs de bol worden apart behandeld mei dit vetoplossend ir iddel. waarbij zolang gewreven wordt tot alle vloeistof verdampt is. Doet u di1 niet. dan zullen er kringen ontstaan Daarna worden de zemelen weer van de hoed geborsteld. Het stomen. Thans is de hoed in schoon, dat hij opgestoomd kan wor den. Dit doen we boven de tuit van een ketel kokend water. Dat hier voor niet een geheel gevulde ketel water gebruikt behoeft te worden spreekt vanzelf. Houdt de hoed met de bol naar beneden en niet te dicht bij de tuit. want dan heeft het vilt te veel te lijden. De stoom moet aan alle kanten langs d' hoed strij ken, anders wordt hij niet overal schoon. Onderwijl moeten bol en rand weer worden afgeborsteld. Is het vilt wat slap geworden, dan zal het hierdoor ook weer opstijven. De binnenkant van de hoed mag niet opgestoomd worden, want dan wordt de leren riem hard en deze kan niet weer soepel gemaakt wor den, terwijl de kans op scheuren niet denkbeeldig is. Sop deze riem dus af met een sopje van goede huishoudzeep, of als hij erg vet is neem hiervoor dan wat tetra. De rand Is de platte rand van de hoed uit zijn model, dan kan deze weer het model gebracht worden ioor hem op te strijken onder een doek met een lauw warm strijkijzer. Door de stoom, die daardoor ontstaat wordt hij ook weer wat stijver. Is de hoed zovei gereed dan moet het lint aangebracht worden Dit moet er strak omheen genaaid wor den, maar niet al te strak want dan komen er deuken in het vilt. Bij het strikje moet het vastgehecht worden Vergeet niet dat dit strikje aan de linker kant van de hoed moet ko men te zitten. Zolang de hoed nog wat vochtig is van het stomen en strijken, kan de bol voorzichtig worden opgevuld met vloeipapier. Even laten drogen en er hangt weer een keurige vilthoed aan de kapstok! De bovenkant «ai. een koek of taart zal tijdens het bakken nooit te hard worden, als men een schaal tje met water in de oven zet ge durende het bakken. iiiiimiiiiiiiih

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10