Coaster-kapitein ging accoord met „ongeluk" Produktschap ziet beter zu i vel perspectief voor 1959 Poging tot doodslag Herdenking pater Arnold Janssen Het verbod tot telen van aardappelen in de bollenstreek VRIJDAG 16 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Onze „eigen onderzeeër dook op uit de geheimhouding wm ri'iMH - De Koninklijke Marine toont voor het eerst aan het publiek een model van een uitzonderlijk type onder zeeboot .Het model heeft een plaats gekregen op de tentoonstelling „een halve'eeuw scheepsbouw" welke in Rotterdam wordt gehouden. De onderzeeboot (ontwerp ir. Gunning) telt drie cylinders in plaats van een. In de bovenste verblijft de bemanning en er is plaats voor de bewapening. De beide onderste cilinders herbergen de voortstuwingsinstallatie. Maar moord lekte toch uit De 28-jarige kapitein van de coaster „Cornelia" heeft gisteren door de rechtbank te Rotterdam een gevan genisstraf van drie maanden tegen zich horen eisen op grond van 't vals opmaken van een scheepsverklaring. In het journaal en andere scheeps papieren had de kapitein vermeld, dat op 11 oktober van het afgelopen jaar de 54-jarige tweede machinist van zijn schip J. R. „door een onge val" overboord was geraakt en ver dronken. Van de kok die getuige was had hij evenwel vernomen, dat de eerste machinist, de 28-jarige A. K. die man overboord had gewor pen. Ter zitting gaf de kapitein het ten laste gelegde toe, hoewel hij liever sprak van „onjuist", dan van „vals". De tweede machinist lag in het wa ter en verdronk. De kapitein kwam aan dek en de kok riep hem toe, dat de eerste machinist de tweede over boord had gezet. Daarop sprak de ka pitein de eerste machinist aan. Hij kreeg ten antwoord: „Kapitein, ik weet het niet maar als de kok het ge zien heeft, zal het wel zo zijn". De kapitein had daarop een onder houd met de eerste machinist en de kok, waarbij werd afgesproken, dat het gebeurde „een ongeval" zou he ten. De kok zou zijn mond houden HAAGSE RECHTBANK. „Ik steek je dood", had de 30-jarige kelner uit Voorschoten op 4 oktober j.l. geroepen, terwijl hij op de Waard- gracht te Leiden bovenop zijn half broer zat, stekende met een dolk mes. De steken Waren gelukkig niet dodelijk en daarom stond de kelner nu slechts terecht voor een poging tot moord of doodslag. De officier van justitie bij de Haagse Rechtbank achtte het laatste bewezen en hij vor derde hiervoor twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan vier voor waardelijk met drie jaar proeftijd, toezicht van het consultatiebureau voor alcoholisme en van een psychia ter. Eerder op die dag hadden de half broers al ruzie gehad in een café. Ziedend van woede was de kelner op zijn bromfiets gestapt en naar zijn woonschuit in Voorschoten gereden. Toen zijn vrouw de deur niet gauw genoeg opende had hij tegen de deur getrapt en twee lantaarns vernield. „Hij heeft me als een vrouw gekrapt. Waar is mijn mes?", had .verdachte geroepen. Het dolkmes was nergens te vinden, maar verdachtes vrouw wist zich nog te herinneren, dat het bij haar moeder in de naastgelegen woonschuit lag en zij ging het wel eventjes halen. Gewapend met een dolkmes was verdachte weer naar Leiden gereden, naar het huis van zijn halfbroer. Alleen de echtgenote was thuis. „Waar is die vent?", had verdachte gevraagd en hij had er aan toegevoegd: „Als ik hem vind snij ik hem aan repen". De vrouw had dit dreigement aanvankelijk niet ernstig opgevat, maar later was ze toch op onderzoek uitgetogen. Toen was het kwaad echter al gebeurd. j De verdachte die volhield dat hij zijn halfbroer niet had willen doden en dat hij het mes alleen voor zijn eigen verdediging had meegenomen, was al vaker voor mishandeling ver oordeeld. Op de bewuste vierde ok tober had verdachte wat gedronken en dit schijnt funest voor hem te zijn. De psychiater, dr. Lindtner, noemde hem 'n explosieve psychopaat die ver minderd toerekeningsvatbaar is en voor wie ieder alcoholgebruik ge vaarlijk is. Verdachte koesterde merkwaardig genoeg en vrij grote genegenheid voor zijn halfbroer. De officier vond dat verdachte wel erg dankbaar mocht zijn dat de steken in de buurt van het hart niet enistig zijn aangekomen. Uitspraak 29 jan. maar toen het schip vlak na Kerstmis de Waterweg opvoer ging het gerucht al vooruit. Daarop kwam de politie aan boord, die kapitein en eerste ma chinist in bewaring stelde. De machi nist werd ter observatie opgenomen in een ziekenhuis. De raadsman meende dat de ver klaring van de kapitein „een domme streek" was geweest. Gezien de goe de verstandhouding tussen eerste- en tweede machinist, wilde hij de ge dachte aan een misdrijf van zich af zetten. Hij was van mening, dat de gezagsverhoudingen aan boord van een klein scheepje als de „Cornelia" zwaar te lijden hebben door de kame raadschappelijke omgpig van de offi cieren met de schepelingen. Hij vroeg invrijheidstelling of een voorwaardelijke straf, zodat de kapi tein op 1 februari weer met de „Cor nelia" kan uitvaren. De rechtbank weigerde invrijheidstelling; de uit spraak werd bepaald op 29 januari. Caféhoudster wilde haar man vergiftigen Kostganger had medetijden Loslippigheid van een bakkers knecht heeft ertoe geleid, dat een 49-jarige caféhoudster uit Leur aan de rijksrecherche te Breda een be kentenis aflegde, dat zij een poging heeft gedaan, haar man te vergifti gen. De bakkersknecht thans ook ge detineerd was in het café in de kost. Hij vertelde, dat hij rattenkruit in de koffie van de caféhouder had gedaan. Toen hij daarmee geen suc ces had, deed hij het verdelgingsmid del door het eten van de man. De caféhouder verklaarde, dat hij indertijd wel had gemerkt, dat de koffie erg bitter was. En na de be wuste maaltijd had hij een keer ge braakt. Nadelige gevolgen had het geknoei niet voor hem gehad. Uit het verhoor is gebleken, dat de vrouw geen relatie onderhield met de bakkersknecht. De vrouw had een slecht leven bij haar man. De kost ganger was een „goeie sul". Hij zegt, uit medelijden te hebben gehandeld. Hij werd een gewillig gereedschap voor de vrouw, die haar man „kwijt wilde" en herhaalde malen zou zij de bakkersknecht hebben aangezet tot vergiftiging. De caféhoudster heeft aanvanke lijk "verklaard, dat het de bakkers knecht was, die erop had aangedron gen, haar man te vergiftigen. Maar daarvoor had deze geen enkel motief Eerder gelooft de recherche geruch ten, die door Leur waren, als zou de vrouw een verhouding hebben met een andere met name genoemde man, die de vrouw tot het misdrijf heeft aangezet. De vrouw zou daarop haar kostganger het kwaad hebben opgedragen. HONDERD GULDEN BOETE WEGENS DOOD DOOR SCHULD Wegens dood door schuld heeft de officier van justitie bij he Haarlemse rechtbank gistermiddag tegen een 27- jarige elek+romonteur uit Lisse een boete van honderd gulden subs, der tig dagen hechtenis geëist. Op 9 ok tober van het vorig jaar was de elek- tromonteur bezig een kabel te mon teren van een schakelkast naar een bouwlift op een werk aan het Door manplein te Lisse. De lift kwam on der stroom te staan en een 19-jarige bouwvakarbeider, die de lift aanraak te, werd gedood. De officier van jus titie was van mening dat de jongeman door grote schuld van de verdachte om het leven gekomen was. De raads man merkte op, dat het niet te voor zien was geweest dat de jongeman in aanraking zou komen met de lift Daarom kon naar zijn mening ver dachte geen grove schuld en onvoor zichtigheid ten laste worden gelegd. Hij vroeg derhalve vrijspraak. De rechtbank zal op 2/9 januari uit spraak doen. De Verenigde Gooise Melkcentrale zal bij besluit van de Kroon het eni ge jaren geleden gebouwde melkuit- gifte station aan de Nieuwe Spiegel straat in Bussum moeten sluiten, tot dat de ernaast gelegen parkeerplaats, waarop in de vroege ochtenduren melkflessen en kratten werden gelost, overdekt en afgesloten zal zijn en het lawaai van het lossen door geluid- dichte wanden en een asfaltvloer bui ten niet meer of nauwelijks te horen is. Een oude dame, die naast het uit giftestation woont, had aanmerking gemaakt op het matineuze lawaai, waarvan zij veel hinder ondervond. De V.G.M. had enkele jaren gele den voor de bouw van het nieuwe melkuitgiftestation van de gemeénte Bussum een hinderwetvergunning gekregen. Met de bouw was ongeveer een ton gemoeid. Het optrekken van een belendend gebouw pp de par keerplaats zal thans een extra bedrag van ongeveer 40.00-0 gulden kosten. Eerst zal echter een nieuwe hinder wetvergunning moeten worden aan- Meer dan honderd kerkelijke en wereldlijke autoriteiten zijn gisteren in het missiehuis der Societas Vox Dei-Congregatie van het Goddellijk Woord, te Steijl bijeengekomen ter gelegenheid van de herdenking van de vijftigste sterfdag van pater Ar nold Janssen, de stichter van deze grote missiecongregatie. Zijn zalig verklaringsproces is in 1943 aanhan gig gemaakt. Pa-ter Arnold Janssen wordt door duizenden paters, broeders en zus ters, verspreid in de missielanden van de hele wereld, als een voorbeeld beschouwd. Zijn stichting is uitge groeid tot de grootste missiecongre gatie van de Katholieke Kerk. Tij dens de herdenkingsplechtigheid in de aula van het klooster heeft pater dr F. Bornemann een voordracht ge houden over de betekenis van pater Janssen en van diens levenswerk. Onder zijn gehoor bevonden zich on der andere -i.gr dr G. Lemmens, eme ritus-bisschop van Roermond; mgr Pohl-Schneider, bisschop van Aken, die het Duitse episcopaat vertegen woordigde; mgr Olnert, verdreven bisschop van Tsingtao in China, en mgr Hussen, Nederlands directeur van het Pauselijk Genootschap tot Voortplanting des Geloofs; verder dr Ercens, minister van wederopbouw van Rijnland-Westfalen en oud-leer ling van het missiehuis, dr Kaspers, lid van de Duitse bondsdag te Dussel- dorf. Deze laatste wees op de bete kenis van het vele lectuurmateriaal, dat van-uit het missiehuis naar Duits land verzonden wordt. Onder de aan wezigen bevond zich ook de pastoor van Gooh, in welke Duitse plaats pa ter A. Janssen geboren werd. NA HET SCHEIDEN VAN DE MARKT LEERT MEN DE BORDJES KENNEN. Op straten rondom de Delftse markt bestaat een parkeerverbod. Onder de betreffende borden is een bordje aangebracht, waarop vermeld staat „Parkeerplaats Markt". Vlakbij zo'n bord nu had 'n rijwielhersteller uit Rijnsburg zijn auto neergezet en deswege moest hij zich gisteren ver antwoorden voor de Delftse kanton rechter, mr. J. A. de Jong. De rij wielhersteller verontschuldigde zich. Hij was in Delft niet bekend en meen de, dat het bordje „Parkeerplaats Markt" een aanwijzing was, dat hij er zijn auto moest parkeren. Als er nu had gestaan „Parkeerplaats op de Markt" zou het hem duidelijker zijn geweest. De kantonrechter vond ook, dat het, ontbreken van de woorden „op de" verwarrend werkten en ont- AUTO SLIPTE GRACHT IN EEN DODE Moedige reddingspogingen van de pas aan zijn been geopereerde 30- jarige brandweerman J. v. d. Bosch, die pardoes in het ijskoude water van de Houtmankade te- Amsterdam sprong, toen daar vanochtend om half tien een nieuwe Fiat 100 door de gladheid van de weg slipte en te water raakte, hebben niet mogen baten. Hoewel men er in slaagde de bestuurder, de 43-jarige fibrikant Joseph Koot van de Heggerankweg 48, Amsterdam-noord, enkele ogen blikken later uit zijn zinkende wa gen te trekken, kwam de bijzonder snelle redding toch nog te laat. Het slachtoffer, dat slechts enkele minu ten onder water had gelegen, over leed tijdens het vervoer naar het Wilhelmina-gasthuis. Zijn mede-inzittende echtgenote wist zich nog voor de wagen zonk uit een portier te wringen en werd door de garagehouder G. v. Wegen, voor wiens zaak de auto het water inreed, op de wal getrokken. Generaalshelikopter koos STANDPLAATS in Zwolle WONINGNOOD SCHIEP „HELIHAVEN". In Zwolle is de laatste tijd nog al wat te doen geweest oyer „de helikopter van de generaal". Ge* neraal-majoor F. van der Veen, die vorig jaar werd belast met het commando over de 4e parate divisie in Harderwijk, heeft nog steeds geen woning kunnen vin den in de onmiddellijke omge ving van zijn stafkwartier. Hij nam echter zijn intrek in een flatwoning te Zwolle. Zoals iede re divisiecommandant beschikt ook deze generaal over een eigen helikopter om in geval van alarm zich snel te kunnen ver plaatsen. Generaal v. d. Veen zag wel iets in deze mogelijkheid van vervoer en liet bij zijn flat een „helihaventje" aanleggen. De Zwollenaren werden onlangs op geschrikt door het vervaarlijke gedreun van het hef schroef vlieg tuig, dat met zijn wentelwieken vlak boven de hoofden zweefde en in de bebouwde kom lamdde. De piloot wenste desgevraagd geen inlichtingen te geven, zo dat al gauw het gerucht de ron de deed, dat de generaal zich „zomaar" per helikopter liet ha len en thuisbrengen. Achteraf blijkt fret allemaal niet zo'n vaart te lopen. De generaal zal niet gaan pendelen en het toe stel zal alleen maar dienst doen als er alarm wordt geslagen. PRODUKTIE VERHOOGD Het perspektief voor de zuivel acht ir. B. van Dam, voorzitter van het produktschap voor zuivel, dit jaar*be- ter, dan een jaar geleden. Hij zeide dit ter gelegenheid van de eerste be stuursvergadering van het produkt schap in 1959. v De zuivelprijzen zijn eind 1958 in stijgende lijn gekomen. Dit zal geen effect meer hebben op het melkprijs jaar 1957/1958 dat van november tot november loopt. In 1958 steeg de melkproduktie tot 6.240.000 ton met 3,79 procent vet. De boterproduktie steeg tot 91.500 ton (tegen 76.000 ton in 1957). Tegen het eind 1958 was de boterproduktie een kwart lager dan eind 1957. Gezien gunstige uitvoer en het toegenomen binnenlands verbruik is het zo, dat geen koelhuisboter voor uitvoer meer wordt vrijgegeven en dat de bestaan de voorraad waarschijnlijk half maart geruimd zal zijn.' De kaasproduktie is in 1958 met 11.000 ton vergroot tot 187,000 ton (ramingscijfer). De voorraad was eind 1958 echter 4000 ton lager, dan eind 1957. In het binnenland werd 84.000 ton afgezet of 12.500 ton meer, dan in 1957. Het verbruik steeg met 1 kilo tot 7,5 kg per hoofd van de bevolking. Naar Duitsland werd 44.000 ton kaas verkocht, 24.000 ton naar België en Luxemburg, 9000 ton naar Engeland en 19000 ton naar an dere landen. De kaasprijzen lagen in april 1957 op het verlaagde inleve- ringspeil, thans echter 30 cent per kg hoger, dan eind 1957. Het verbruik van drinkmelk, inclu sief room, koffieroom e. d. is per hoofd van de bevolking met 6 kg ge daald tot 192 kg per jaar. Ir Van Dam acht dit in de eerste plaats een nadeel voor de volksgezondheid. De gemiddelde opbrengst van de melk voor de veehouder is in het prijsjaar november 1958/59 zodanig geweest, dat na de reeds ontvangen 6,5 cent nabetaling per kg nog een nabetaling van ongeveer 0,9 cent per kg verwacht kan worden. Zuiveluitvoer niet vérhoogd. De opbrengst van de zuiveluitvoer is, gelijk in 1957, ongeveer 750 mil joen geweest, waaruit gemiddeld la gere prijzen resulteren. Indien het zuivel-exportpakket 50 miljoen meer opbrengt, dan zal dit in een prijsverbetering voor de veehouder sloeg de rijwielhersteller van rechts- j van ongeveer 1 cent per kg resulte- vervolging. ren. De Amerikaanse zuivel-surplus- Reeds eerder maakten we melding van het aardappelenteeltverbod dat voor de bloembollenstreek, dus ook voor Katwijk en verre omgeving geldt. Het verbod is thans van kracht en menig kleine tuinder is door dit verbod gedupeerd. Wii noemen voor al kleine tuinders want die zijn het voornamelijk, mét de volkstuinders, die hierdoor getroffen worden. Immers, deze zijn het voornamelijk die niet in het bezit zijn van een bloembollenkraam en daarom thans voor de vraag staan.- Wat moet ik als voorteelt zetten? Ze zijn hierin nu wel zeer beperkt. Ook de volkstuin ders, die voor eigen gebruik een stukje land met aardappelen be plantten, en dat zijn er nogal heel wat, is dat vanaf heden verboden. En over eventuele mogelijkheden tot ontheffing van dit verbod wordt ten opzichte van de aardappelenteelt voor eigen gebruik gezegd: „dat hiervoor in het algemeen geen ont heffing zal worden gegeven". Voor de anderen is er weliswaar een ontheffingsregeling, waarin ge zegd wordt, dat hierdoor zoveel mo gelijk zal worden tegemoet gekomen aan de wensen van degenen, die be zwaren hebben tegen het instellen van een absoluut verbod, maar de voorwaarden om voor ontheffing in aanmerking te komen zijn van dien aard, dat men bij zeer hoge uitzon dering voor die ontheffing in aan merking zal kunnen komen. Een uitzondering kan worden ge maakt voor terreinen of gebieden, WONINGBOUW IN Z.-HOLLAND BEKNOT. In de gisteren gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Zuid-Holland opmerkingen beant woordend, welke bij de algemene be schouwingen over de proviniciale be groting waren gemaakt, zeide het lid van Ged. Staten, de heer A. C. A. Deerenberg (K.V.P.), o.m, dat in 1957 in de provincie 20.000 woningen ge reed zijn gekomen. In 1958 zijn 24.500 woningen gebouwd. Als de rest van Nederland in hetzelfde tempo had gebouwd zou er een produktie van tussen de 90.000 en 100.000 woningen zijn geweest. De regering heeft om financiële re denen besloten de produktie te bepa len op 80.000. Alleen om financiële redenen, aldus de heer Deerenberg, niet om overspanning op de arbeids- j markt te voorkomen. In 1959 zal ook I voor Zuid-Holland een lager produk- tiecijfer het gevolg zijn. Bij een jaar- produktie voor het gehele land van j 80.000 zal Zuid-Holland een pi'oduk- I tie van 20.000 benaderen. Spr. ver wachtte, dat 1960 een produktie van 20.000 woningen zal geven. Van de 20.000 woningen voor 1959 zullen 10.700 woningwetwoningen zijn. Ged. Staten willen de prermiebouw stimu- I leren. welke duidelijk afgezonderd liggen van terreinen of gebieden waarop de bloembollenteelt wordt uitgeoefend. Werkgevers in het bloembollenbe drijf die aan hun personeel grond voor aardappelenteelt beschikbaar willen stellen, zullen ook van zulke (afgezonderde) gebieden gebruik die nen te maken; (B.v. in een gebied ten oosten van Leiden!). (De Leidse volkstuinders hebben geen nood, Lei den en het gebied ten oosten van Leiden liggen niet in het verbodsge- bied). Tuinders en volkstuinders, die nog van vorige jaren in het bezit waren van een teeltvergunning voor aard appelen, hebben thans bericht ont vangen van de Plantenziektekundige Dienst, dat deze vergunning is inge trokken, dat zij dus vanaf heden geen aardappelen meer mogen telen! Niet ondienstig is het, er hier op te wijzen dat men met het aardap pelenteeltverbod in de bollenstreek er van is uitgegaan, dat het doel van dit verbod is, het weren van het te len van aardappelen in een gebied waar de bloembollenteelt voor export van overwegend belang is. enerzijds ter voorkoming van aardappelmoeheid, en anderzijds ter verkrijging van een aardappel vrij re servaat om de exportpositie van de bloembollen te versterken en er dan ook zoveel mogelijk voor te zorgen dat er geen gevaar te duchten is voor besmetting van grond met het aard- appelencystenaaltje. Weer zinspreuk voor wapen van Zuid Holland „Vigilate Deo Confidentes" Bij de algemene beschouwingen over de begroting van de provincie Zuid-Holland had jhr mr J. M. M. van Asch van Wijck (A.R.) gevraagd te bevorderen, dat aan het provinicale wapen de zinspreuk „Vigilate Deo Confidentes" (waakzaam in Gods vertrouwen) weer zou worden toe gevoegd. Het lid van gedeputeerde staten, dr J. P. van Praag, herinnerde er aan, dat het wapen in 1946 door de pro vinciale staten is aanvaard. Het is toen naar Je hoge raad van adel ge zonden. De schildhouders zijn er toen bijgekomen, maar de zinspreuk niet. De hoge raad van adel gevoelde niet voor een zinspreuk, welke was toege voegd in een periode van neergang in de heraldiek. Het college yan Ged. Staten zal de mogelijkheid van toe voeging ernstig nagaan. Na dit onder zoek zal een desbetreffend verzoek bij de hoge raad van adel worden in gediend of aan de staten zal worden medegedeeld, waarom dit niet wordt gedaan. voorraden zijn sterk afgenomen, die voor boter en kaas zelfs tot vrijwel nihil. In Engeland is het boterver- bruik gestegen bij een daling van de melkproduktie. Ook het verbruik in Duitsland aan boter en kaas neemt toe, zodat men hoopt b.v. de verwor ven betere kaasuitvoer te handnaven. Ziet men daarnaast de voprraadposi- tie, dan kan de toekomst met gema tigd vertrouwen tegemoet worden ge zien, aldus ir. Van Dam. Hij acht het een overdreven ver wachting, dat aan het begin van de Euromarkt veel voor onze zuivelaf- zetpositie za1 veranderen, ofschoon welicht geprofiteerd zal kunnen worden van de op Duitsland en an dere EEG-landen rustende verplich ting om een hoeveelheid boter toe te laten, gelijk aan drie percent van de eigen produktie. De verhouding tot België is ook in ruimer EEG-verband niet duidelijk. De recente heffingen op Nederlandse gesuikerde condens en op kaas, zon der overleg opgelegd, zijn bezwaar lijk te rijmen met de verruiming van het wederzijdse handelsverkeer, zoals door Benelux akkoord en EEG-ver- drag beoogd wordt zo zeide ir Van dam. Hij vroeg verder om meer inzicht bij de regering en haar organen in de betekenis van de PBO voor een doelmatig^ beleidsvoering in het al gemene belang. PRODUKTSCHAP ZUIVEL EN EEN LAGE VASTE MONOPOLIEHEFFING. Ook in het bestuur van het pro duktschap voor zuivel is het advies van de ministeriële commissie-Blink inzake het systeem van monopolie heffingen aan de orde geweest. Drs. E. van de Wiel, secretaris van de F.N.Z., bleek woordvoerder van de meerderheid van het bestuur, toen hij dit advies, dat lage vaste monopolie- heffingen op de graaninvoer met déarbij areaaltoeslagen voor de bin nenlandse (voeder) graanproducen ten aanbeveelt, een aanvaardbaar compromis noemde. In de zuivelsector is men over het algemeen tegen monopolieheffingen, eensdeels omdat deze een opwaartse druk via hogere voedergraanprijzen op de boter- en kaasprijzen in het binnenland leggen, anderzijds omdat de veehouder hierdoor zelf in de si tuatie van het „gedeelde marktrisico", vervat in de garantieregeling voor melk, kan geraken. In veehouderij- en zuivelkringen is men daarom over het algemeen de monopolieheffingen niet bijster goed gezind. Men wenst liever een 'systeem van areaaltoeslagen voor de voeder- graanverbouw, welk laatste systeem in akkerbouwkringen 'n weinig gun stig onthaal zou vinden. Besloten werd de directeur-generaal van de voedselvoorziening van het bestuurs- standpuht van het produktschap voor zuivel schriftelijk op de hoogte te stellen. Middenstanders oneens met verhoging omzetbelasting De Ned. Katholieke Middenstands bond, de Koninklijke Ned. Midden standsbond en de Christelijke Mid denstandsbond, samenwerkend in de commissie van overleg van de mid- denstandsvakcentralen, hebben de minister van financiën een telegram gezonden naar aanleiding van de plotselinge verhoging van omzetbe lasting bij invoer van een groot aan tal artikelen per 2 januari 1959. Deze bonden achten, aldus het tele gram, de gevolgde procedure, waarbij het bedrijfsleven op een enkele wijze tijdig op de hoogte werd ge steld, juist nu bijzonder ongelukkig. De datum van ingang valt immers samen met de eerste verlaging van rechten in de E.E.G. Hiermede werd reeds bij verscheidene aanbiedingen rekening gehouden, delen de bonden mede. De verhoging van omzetbelasing, waarvan de details zeer onvoldoende bekend werden gemaakt, wekt de schijn in strijd met de geest van het verdrag te zijn, doch brengt het be drijfsleven bovendien in verwarring en moeilijkheden. In het telegram wordt daarom de minister verzocht te bevorderen, dat in de toekomst dergelijke procedures voor alle betrokkenen op meer ge lukkige wijze worden geïnspireerd. Het telegram was getekend door de heer P. G. van der Weele, voorzitter commissie van overleg midden- standsvakcentralen. Eergisteren meldden wij dat dins dag 13 januari 's avonds in het St. Anthoniusziekenhuis te Oostburg het vierde slachtoffer is overleden van het auto-ongeluk, dat die dag te Aar denburg gebeurde. Deze mededeling werd het A.N.P. bij navraag gedaan door genoemd ziekenhuis Thans ver nemen, wij dat deze mededeling op een vergissing moet hebben berust. De betrokkene, de 15-jarige Jan As- mus uit Gorinchem, is nog in leven en wordt in het ziekenhuis verpleegd. De Paijse bankier Schyss Giorg- gini is door een rechter in Versailles veroordeeld tot teruggave van vijf Ventiaanse schilderijen, die hij voor meer dan 350.000 gulden van Parijse kunsthandelaars had gekocht, aan het museum van Stuttgart, waar de kunstwerken aan het einde van de oorlog zijn gestolen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8