In ijs en sneeuw bloeit in Haarlem de »Winterflora« Neerlands duurste postzegel geveild Tienjarige „Zonnebloem" in schaduw van geldelijke zorgen VRIJDAG 16 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Drie flamingo's wilden jury vormen Opening door Leidse tulip queen De Winterflora is open! En het was een Leids meisje, „tulip queen" Leni Quant, dat deze bloemenexpositie vanmorgen om elf uur in het Krela- gehuis, uit de startblokken deed springen, Voor de eerste maal in de historie van het al enkele eeuwen oude vak kwam het zwakke geslacht aan een show te pas. De voorzitter van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur had het al gezegd: we zijn blij, dat we de draad der traditie weer kunnen op nemen (wat betreft ééns in de tien jaar een Winterflora), maar aan de andere kant had men er geen geheim van gemaakt ook met tradities te willen breken. Men wil het anders doen dan anders. Om maar meteen met de deur in huis te vallen: deze bloemenexpositie mag er zijn! Mas sale hoeveelheden bloeiende tulpen en narcissen zijn het gebouw aan de Leidsevaart binnengedragen. Het grote sortiment verrast niet alleen de liefhebber, maar ook de vakman. Want om te beginnen broeit het dit seizoen nogal stug en bovendien is half januari een moeilijke tijd. De gekoelde bollen zijn dan net weg en voor ongekoelde is het eigenlijk nog net een weekje te vroeg. Aan het vak manschap van onze bollenkwekers en broeiers is het te danken, dat men nu het publiek zo'n „rijk" sortiment tulpen en narcissen kan voorschote len. Het arrangement schillende punten van het gangbare genre af. Geerlings heeft getracht de lange smalle zaal in stukjes te knip pen door het leggen van schuine pa den en het creëren van rustige mid denvlakken met een vijver als cen trum. Deze vijver dient tot tijdelijke woonplaats van een drietal rose fla mingo's. Veel tulpen en narcissen, weinig hyacinthen De middenvakken heeft de arran geur rustig gehouden met veel gras en een rechthoekige vijver. Een grote met klimplanten begroeide pergola breekt het rechter gedeelte van de zaal. De nissen aan de zijkanten zijn niet benut om er bloemen in te zet ten. Men vulde ze met sparren en wat heesters. Hyacinthen zijn blijkbaar niet uit voorraad leverbaar. Er is één grote inzending en dat is al. De kwaliteit is fantastisch mooi. Narcissen zijner daarentegen zo veel te meer. Van de statige gele trompet Dominator tot de grappige cyclamineus Beryl met de terugge bogen bloemblaadjes en voor het overige kan men er de zgn. „rood- cups" in een eindeloos sortiment be wonderen. Tulpen zijn er ook te kust en te keur: van de uitdagend getinte Lus tige Witwe tot de sombere Demeter, van de edel gevormde Rose Copland tot de statige gloeiend rode Parade, met de enorme bloemen en wat daar tussen aan varianten maar te beden ken is. Aan de achterzijde van de zaal prijkt een prachtige inzending 1 van het Koninklijke bolgewas Ama ryllis Hippeastrum. Interessant is ook de inzending van het proefstation v. d. bloembol lencultuur te Lisse, waar men duide lijk laat zien van hoeveel belang de temperaturen in de schuren zijn, ter wijl men in de keuringszaal een kleine, maar hogelijk interessante mechanisatieshow heeft opgebouwd. Daar staan o.m. alle rooi- en plant- machines die rijk is. VERT AA LIN STALL ATIE IN GEMEENTERAAD Donderdagmiddag om kwart over vijf arriveerden de vogels. Ze kwa men linea recta uit de Rotterdamse diergaarde Blij dorp. Het heet, dat het uitermate rustige vogels zijn en bij zondere voorzorgen had men niet ge troffen. Inderdaad maakten de die ren geen kabaal toen ze op het gras van het gazon werden neergezet. Ze gingen onmiddellijk met een hoofse minachting voor de toekijkende bloembollenkwekers en arrangeurs hun verenpak opstrijken en begonnen met voorname tred een kleine wan deling over het gras. De waardigheid verloren ze echter al gauw, toen ze om de een of andere reden het plotseling op de heupen kregen en aan het hen toegemeten stukje gazon en de vijver niet genoeg hadden. Men trachtte de vogels tot andere gedachten te brengen, maar dat had een averechtse uitwerking. Ze snel den de gehele zaal door onder het uit stoten van typische geluiden. Terwijl ze tevoren goed keken waar ze lie pen, ging er een plompverloren öp een kist met bloeiende hyacinten staan.Intussen vormde de leven de have wel een aardige onderbre king. De Utrechtse gemeenteraad komt vanmiddag en vanavond in geheime zitting bijeen, teneinde zich te laten voorlichten over het verkeersplan dat de Duitse verkeersdeskundige dr. wijkt op ver- *r- M. Feuchtinger voor Utrecht heeft ontworpen. Niet ieder raadslid in Utrecht is de Duitse taal meester, terwijl anderen, die zich wel vlot in deze taal kunnen uitdrukken, niet de Duitse typische verkeerstermen beheersen Daarom heeft het gemeentebestuur van Utrcht een ingenieuze tolk-installatie laten aanbrengen. Ieder raadslid en ook het college van B. en W. krijgt een koptelefoon ter beschikking en kan onmiddellijk de vertaling beluisteren van hetgeen dr. Feuchtinger te vertellen heeft. Omgekeerd wordt hetgeen de raads leden op het hart hebben voor ir. Feuchtinger vertaald. Het gemeentebestuur van 's-Gra- venhage heeft na besprekingen met de minister voor bouwnijverheid en volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte de toezegging gekregen, dat op korte ter mijn een bouwvergunning zal worden verleend voor de bouw van een nieu we „Scbeveningse pier". De minister zal aan de verg"inning een termijn verbinden, binnen welke de pier tot stand zal moeten komen. Het bedrijfs leven zal nu met de plannen voor deze pier op tafel moeten komen. De Amsterdamse postzegelhandelaar, J. Mebus, heeft de duurste Nederland se postzegel voor 3200,plus 400, veilingkosten gekocht. Hi> deed dit in opdracht van een cliënt, wiens naam hjj niet bekend maakte. De zegel is er een uit 1867 met de beeldenaar van koning Willem Hl; zij is goudkleurig. Het bijzondere aan deze zegel is, dat zij een tanding heeft van 14 x 14. Dit betekent, dat er zowel aan de boven- als aan de zijkant 14 tandjes zitten. Het exem plaar werd in 1920 ontdekt. Er zijn er ma-ar vier of vijf van over. Volgens de heer Mebus stond de zegel reeds in 1930 voor de waarde van 2500 gulden in de catalogus. Sindsdien'zijn de prijzen van,, postze gels tien of meer maal „over de kop gegaan". 3600 Gulden voor deze ze gels is dius naar verhouding niet duur, maar daar staat tegenover, dat de huidige waarde moeilijk te schatten is, daar de zegel zo zeldzaam is. De ko per is een Nederlander. Het zevende wereld-vrij gezellen- congres zal op 15, 16 en 17 augustus 1959 in Grevenbicht worden gehou den. Het derde wereldcongres voor weduwen, weduwnaars en oudere vrijgezellen (boven 30 jaar) wordt gehouden te Breda op 4, 5, 6 en 7 september 1959. De plannen voor een tentoonstel ling, die de naam zal dragen „alles voor de vrijgezel en de vrij gezellin" zijn in een vergevorderd stadium, het vak momenteel Deze tentoonstelling, die ongeveer tien dagen zal duren, valt samen Voor het eerst echt Prinsjesdag Op de opening zelf komen we nog met de periode van het congres te nader terug. Breda Walt Disney gaat in Nederland filmen Volgende maand zullen opnamen beginnen voor de Walt Disney-film „Hans Broker en de zilveren schaat sen". Deze film zal gedeeltelijk in Nederland worden opgenomen. Het blad „Film Dayly" weet te melden, ■dat deze kleurenfilm in samenwer king met een Zweedse filmmaatschap pij zal worden opgenomen. Kopje van Bloemendaal: nationale slee-attractie Maar burgemeester wil de baan sluiten De sleebaan op het Kopje in Bloe mendaal blijkt niet meer alleen een plaatselijk, maar ook een nationaal bezit te zijn. Zelfs uit het oosten van het land wordt geïnformeerd naar de bruikbaarheid van de baan. Dit zei de burgemeester van Bloemendaal, dr D. H. Peereboom-Voller, gisteravond tijdens de openbare raadsvergadering. De burgemeester, die na het grote aantal ongelukken van j.l. zondag heeft overwogen welke maatregelen genomen moeten worden om het aan tal ongevallen te verminderen, is vastbesloten de baan met zand on bruikbaar te maken als het publiek, dat door zijn onvoorzichtigheid als oorzaak van de ongelukken wordt genoemd, niet gedisciplineerder gaat optreden. De gemeente is bereid aan weers zijden van de baan anderhalve meter met pekel te bestrooien, welke strook dan voor de sleden als remweg moet dienen. Het college van b. en w. overweegt de baan in de toekomst al leen open te stellen tegen betaling van entree. Oudste directeur Rotogravure viert 40-jarig jubileum De oudste directeur van de Neder landse Rotogravure Maatschappij te Leiden, de heer Jan Casper Stafleu. zal op donderdag 29 jaunari a.s. de dag herdenken, waarop hij 40 jaren geleden in dienst van de N.V. trad. Daar de Nederlandse Rotogravure Maatschappij N.V. in 1958 haar 45- jarig bestaan vierde, volgt hieruit, dat de heer J. C. Stafleu reeds kort na de oprichting in dienst van de N.V. is ge komen. De oprichter van de Nederlandsche Rotogravure Maatschappij N.V., de heer A. W. Frentzer zocht hem per soonlijk uit en de toenmalige direc teur, de heer L. Levisson, nam hem voor dit jonge bedrijf onmiddellijk als een zijner naaste medewerkers. In de loop van deze 40 jaren is het bedrijf, dat aanvankelijk met ca. 10 mensen begon, thans uitgegroeid tot een onderneming, waarin zowel bij de afdeling vellendruk als rotatiedruk kerij tezamen met de administratie ruim 400 personen werkzaam zijn. Hieruit moge blijke, welke grote vlucht het bedrijf op zich maar mede door haar toedoen ook de diepdruk in Nederland heeft genomen. Vrijdag wordt in het Krelagehuis te Haarlem de .winterflora" door de tulpenkoningin geopend. Onze fotograaf nam er donderdagmiddag een kijkje en zag daar iedereen druk bezig om de laatste hand aan de fraaie expositie te leggen. In Oslo heeft koning Olaf V van Noorwegen de zitting 1959 van de 103de gewone storting, het Noorse parlement geopend. Deze foto werd bij die ge legenheid gemaakt in de vergrote en gerestaureerde hal van het gebouw van de volksvertegenwoordiging tijdens de troonrede van de koning. Kroon prins Harald woonde ditmaal voor het eerst de plechtigheid bij. Zaterdag, 17 januari, heeft de stich- ting „De Zonnebloem" tien jaar ge werkt voor de 6O.Q1CO chronische zie ken onder de katholieke bevolking van ons land. Ze heeft 80 welfare leidsters in dienst in 5C van de 300 katholieke ziekenhuize.en inrichtin gen in ons land en zij geeft het blad „De Zonzij" uit waarmee .zij ongeveer 18.000 zieken bereikt. Indien echter geen spoedige oplos sing voor de huizenhoge jaarlijkse te korten wordt gevonden zal de stich ting over een jaar moeten liquideren en de zieken moeten overlaten aan individuele goede wil. Om dit voor de zieken z noodlottige feit te voor komen, doet het stichtingsbestuur een beroep op alle gezonden om een aan deel te nemen in dit werk der stich ting en tegen een bijdrage van 2.50 per jaar „De Zonnebloem" in staat te stellen haar werk ten behoeve van de chromische zieken voort te zetten. Belangstellenden kunnen een aandeel aanvragen bij „De Zonnebloem", Nieuwe Prinsenkade 6, Breda. Giro 31.90.82. Plannen. De stichting „De Zonnebloem" zal nog dit jaar worden omgezet in de vereniging „De Zonnebloem". Dit houdt in: medezeggingschap voor de ruim 306 afdelingen in het landelijk beleid. Door de verenigingsvorm zal het zonnebloemwerk op landelijk en op plaatselijk niveau beter kunnen worden gecoördineerd en zal intensie ver kunnen worden gewerkt. Door samenwerking van duizenden leden zullen grote acties tot stand kunnen worden gebracht Nog deze maand zal „Zonzij" het blad voor zieken en gezonden in een nieuwe vorm verschijnen. Nederlands hoogste kantoorgebouw Vijf architecten hel ben een uitno diging ontvangen van de n. v. Assu rantiemaatschappij „De Nederlanden van 1845" te Den Haag om een schetsontwerp te maken voor een nieuw kantoorgebouw aan het Be- zuidenhout aldaar. De plannen van „de Nederlanden" gaan uit naar een kantoorflat, waarin 4000 man personeel werkruimte zal vinden. Zulk een gebouw wordt ge taxeerd op 20 verdiepingen en de totale hoogte op ongeveer zeventig meter. Als deze opzet verwezenlijkt wordt, krijgt de verzekeringsmaat schappij de hoogste kantoorflat van Nederland. Het kantoor zal verrij zen op de hoek van Tweede Adel- heidsstraat en Schenkkade; tevens ligt het dan aan de „Utrechtsebaan", de verkeersader, waarlangs blij kens de gémeentelijke verkeersnota- 1958 in de toekomst het snel verkeer uit oostelijke richting naar het centrum zal worden geleid. SCHOOLKINDEREN WENSEN VRIJLATING NEGERJONGETJES Namens de leerlingen van de 5de de zesde en de overgangsklasse van de gemeentelijke o. l.-school „Het Volle Leven" te 's-Gravenhage is gistermiddag een petitie aangeboden aan de ambassadeur van de Ver. Sta ten om vrijlating van de twee neger jongetjes, die blanke meisjes tijdens een spelletje zouden hebben gezoend. De petitie bevat alle namen van leer lingen uit deze klasse. De heer Stafleu die nog vóór zijn in dienst treden bij de Rotogravure Maatschappij een opleiding in de uit geverij van de N.V. A. W. Sijthoff te Leiden ontving, heeft de liefde ook tot dit vak steeds behouden. Reeds ten tijde van de heer Levison bewoog de N.R.M. zich op het terrein van de uitgave van meei-dere tijd schriften, dooh vooral na de oorlogs jaren is mede dank zij het krachtige initiatief van de jubilaris een bloei ende afdeling „Uitgeverij" bij de Ne derlandse Rotogravure Maatschappij ontstaan in de vorm van de steeds groeiende periodieken, t.w. het da mesweekblad Eva, Het R'ijk der Vrouw en het Familieweekblad Vi zier. De heer Stafleu zag, zijn arbeid in 1938 beloond met de titel van ad junct-directeur, waarna hij eind 1940 tot directeur werd benoemd, De jubilaris heeft ook veel bemoeie nis gehad met het voorbereiden en tot stand brengen van vele export-op drachten. Hij is lid van het Bestuur van de Sectie Rasterdiepdruk in de Federa tie der Werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf, lid van de Cen trale Commissie voor het Boekdruk kers- en Rasterdiepdrukbedrijf, lid van de Onderhandelingscommissie voor de CAO in de Grafische Bedrijven, lid van het Bestuur van de Stichting Gra fisch Export-Centrum, etc. Ter gelegenheid van dit jubileum zal de heer Stafleu op donderdag 29 januari a.s. in Café-Restaurant „De Beukenhof" te Oegstgeest van 16.00— 17.30 uur recipiëren.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6