LEIDEN IN CIJFERS De 96.000 is nog niet bereikt door »vertrek-overschot« Vestiging in randgemeenten CHUVEL'S ets'ooKTt CITROE K.A.V. van Noordwij'kerhout verzorgde een feestavond met »eigen krachten« In 1965 de 100.000sie inwoner in Leiden Elke dag nieuwe F0T0-K00PJES Scherp Vóór honderd jaar VRIJDAG 16 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De bevolking' van Leiden is in 1958 met 637 burgers toegenomen. Men ziet dat de groei van Leiden nog niet zó snel is, dat men binnen niet te lange tijd de honderdduizendste kan verwachten. Het aantal geboorten bedroeg: 924 kinderen van het mannelijk geslacht 909 vrouwelijk totaal 1833 kinderen Er zijn ruim duizend kinderen méér geboren, dan er mensen zijn over leden. De groei van de bevolking bedraagt 637, dit betekent, dat vertrek en Vestiging in Leiden resulteert In een vertrekoverschot van 356 Leidenaars. I De bevolking van Lelden bedroeg op 1 januari 95.864 tegen 95.227 op 1 januari 1958. Het getal ingeschreven vreemdelingen was op 1 januari 809. afgelopen jaar geëmigreerd en hoe wel het aantal emigranten in het land is teruggelopen, blijkt, dat in Leiden e.o. juist de emigratie met 25 procent is gestegen. Hieronder zijn stafleden en afge studeerde studenten van de universi teit, die in het buitenland vooral Amerika een functie aanvaarden. De getallen kunnen als volgt wor den verdeeld: gezinnen personen Australië 42 95 Brazilië3 Canada65 125 N. Zeeland 23 34 Rhodesia 18 32 Ver. Staten42 72 Z.-Afrika 19 43 NV Dt CONDOR piSTlill ERDERIJ LEIDEN Emigratie is toegenomen Men zal zich afvragen waar de ver- trekkenden naar toe gaan. Leiden kent tamelijk veel verloop door de vertrekkende en zich vestigende stu denten. Ieder jaar echter komen er nog méér studenten bij. Dit getal kan dus geen invloed uitoefenen op de daling van het cijfer. Ook onder het verplegend personeel van de Leidse ziekenhuizen valt een gaan en komen te constateren. In het algemeen ech ter gaat een betrekkelijk *root per centage van Leiden naar één der randgemeenten, terwijl daarnaast ook Leidenaren vertrekken naar industrie gebieden in Brabant, of naar grote steden als Den Haag, Haarlem en Amsterdam. Emigratie. Voorts blijft er de mogelijkheid van emigratie over, die,— zoals be kend door de regering ernstig wordt aangemoedigd. Óver de emigratie konden wij slechts cijfers krijgen van Leiden én de randge meenten Voorschoten, Zoeterwoude, Leiderdorp en Oegstgeest. In totaal zijn om en nabij de 400 burgers uit genoemde plaatsen in het Totaal 209 404 Australië en Canada blijven in de belangstelling. De interesse voor Rho desia is gegroeid, maar deze emigra tie is beperkt door het land zelf, vooral sinds de daling van de koper- prijzen. Be jerking van het quotum geldt ook voor Amerika, dat voor ge heel Nederland slechts 3156 personen toelaat. Daarnaast heeft men echter ook extra-emigratiemogelijkheden toegestaan voor de Indische Neder landers. Minder reislust? Het getat uitg?geven paspoorten te Leiden is de laatste drie jaren aanzienlijk teruggelopen, nadat in 1955 het topjaar met het aantal van 6778 was bereikt De verlaging van het tarief der paspoorten heeft dus op dit getal geen invloed gehad, want in het afgelopen jaar werden nog „slechts" 2784 paspoorten afgegeven. Men dient in aanmerking te nemen, dat de geldigheidsduur van de pas-i poorten voor verschillende landen tot vijf jaar is verlengd, maar ook in 1956 al was er een achteruitgang in de reislust van het publiek te be speuren. Werd het reizen naar het buitenland te duur of ging men de schoonheden van het eigen land ont dekken. 1958 Bracht ook de invoering van de toeristenkaart, die eveneens op het getal paspoorten van invloed is geweest. Men reikte 3429 toeristen- kaarten uit. ALMA MATERKOOR IN HARTEBRUGSKERK. Het Alma Materkoor zal a.s. zon dag, onder de Hoogmis van kwart over tien, in de Hartebrugskerk aan de Haarlemmei-straat, de Missa „In honorem St. Josephi" van Lodewijk de Vocht, voor gemengd koor, uitvoe- ren bij gelegenheid van de 22ste ver jaardag van het koor. Het behoort tot de hoge uitzonde ringen, dat een gemengd koor de Hoogmis zingt. Hiervoor werd toe stemming verkregen van Monseig neur Jansen. GROOT SUCCES De afdeling Noordwijkerhout van de K.A.V. telt thans 220 leden, zoals wij gisteren tijdens de feestavond van deze aktieve organisatie vernamen. Verreweg het grootste deel van die leden was gisterenavond in de zaal van de gebrs. Brama aanwezig en ve len van hen hadden hun mannen of andere huisgenoten meegebracht. De zaal was dus zeer vol, toen de voorzitster, mevr. v. d. Holst de avond opende en naast ex welkom aan allen en bijzonder welkom toe riep aan de geestelijk adviseur, pater E. Horck O. Carm., vertegenwoor digsters van de K.A.V.-afdelingen te Noordwjjk, Voorhout en Vogelenzang en aan de bestuursleden van de K. A.B. De uitnodigingen vermeldden, dat de avond geheel door eigen leden zou worden verzorgd en u begrijpt., dat iedereen dus zeer benieuwd was, wat het deze avond worden zou. Nu wij veronderstellen, dat er niemand is, die het is tegengevallen. Integen deel, wij geloven vast, dat bijna iedereen na afloop zal hebben ge zegd: „Dat had ik niet verwacht". Het is dan ook een alleraardigste en prettige avond geworden. Een groepje leden met de zeer toepasse lijke naam „Volop Vreugde" heeft deze avond een afwisselend program ma van korte éénacters, voordracht en zang gebracht. De schetsjes waren onder leiding van de heer Bruines goed ingestudeerd en werden aardig gespeeld. Het dameskoor zong onder leiding en met begeleiding op de pia no van mevr. Duivenvoorde-Riemvis heel goed en fris verschillende liede- 1 januari 1952, opdat we aan de nand van een gemiddelde aan kun nen geven wanneer vermoedelijk de Sleutelstad de honderdduizend zal hebben bereikt, tenzij voor die tijd grenswijziging wordt door gevoerd. De bevolkingstoename wordt achter de cijfers geplaatst: 1 januari 1952 91.461 1953 91.632 171) 1954 92.734 (1.102) 1955 93.600 866) 1956 94.302 -f 702) 1957 94.893 -f 591) 1958 95.227 334) 1959 95.864 -f 637) De gemiddelde toename in zeven jaar bedroeg dus 629 inwoners per jaar. Hiermee rekening houdend zou over ruim zes en een half jaar dus in de zomer van 1965 de honderdduizendste inwoner te ver wachten zijn. In dit verband is het wel bemoedigend op te merken, dat Leiden honderd jaar geleden op 1 januari 1859 36.339 inwoners had en dat in genoemd jaar het aantal burgers met 27 was achteruitgegaan. FOTO-CINÉ JAN WOLFSLAG BREESTRAAT 123 HAARLEMMERSTRAAT 102 NOORDEINDE 30 optredenen waren mej. Van Driel, die met melodieuze mezzo-sopraan 2 Italiaanse aria's zong, mevr. v. Hels- dingen, die met drie liederen van Strauss, volgens de jury iets te hoog had gegrepen, maar ook vee1 talent demonstreerde, mevr. v. d. Heide, die een voordracht en declamatie hield over het kind en mej. Van Velzen, be kend van interscholaire contactavon den, die uitstekend declameerde. Na de pauze het lichtere genre: mevr. Van Duik, die het sterkst was in haar Franse chansons, de heer Rijnbende, die met zang en gitaarbe geleiding bewees, dat hij een veelbe lovende stem heeft, nóg een gitarist- zanger, de heer Lichtvoet, die een leuke imitatie gaf van „bird-dog" en j tenslotte mej. Nachtegaal, die vooral I veel succes oogstte met haar kippen- l drama op de wijze van „Hippitippi- j tipso". I De Leidse „winnaar" van het vorig i jaar, de heer De Jong tbas), overhan- digde tenslotte aan de voorzitter de nieuwe verenigingsvlag, welke hij bij een „Oprechte Amateur-weekend" te Hengelo van de stichting in ontvangst mocht nemen. „Moge deze vlag", al dus de heer De Jong, „een goede la ding dekken". POTLOOD EN GEEST No. 515. Horizontaal: 1. tuig om de kop van een paard, 6. kleefmiddel, 7 spitse bek van een vogel, 9. slede, 10. bitter vocht, 12. dam langs een water, 13. leger (Fr.), 15. meisjesnaam, 16. dus (Lat.), 17. plaats in N.-Brab. bij Eindhoven, 19. bijwoord, 21. opening, 22. afkorting van neon, 23. bijwoord. 25. keurig, 26. kunnende weerstaan Verticaal: 1. raamscherm, 2. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 3. vast deel van een boom, 4. voegwoord, 5. latwerk, 6. Kelten die zich vestigden in Galatië, 8. dolk, 10. hongerig, 11. schoenvorm, 13. meisjesnaam, 14. bol rond vruchtje (spreektaal), 18. vracht, 20. zeehond, 22. land in Euro pa (Afk.), 24. voornaamw., 25. on bekende. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 514. Horizontaal: 1 ba, 3. aver, 7. kano, 9. eer, 11. esp, 12. eend, 14. iets, 16. Ee, 18. gist, 20. tand, 22. en, 23. Osei, 25. Kent, 274 Eem, 29. ets, 30. rrme, 32. taps, 33. do. Verticaal: 2. aks, 3. An, 4. voet, 5. ren, 6. er, 8. apis, 10. eden, 11. enge, 13 Este, 15. Eton, 17. Kdam, 19. inkt, 21. Alem, 24. stap, 26. Est, 28. eed, 29. eg, 31. Rs. DOKTER W. VAN ROSSEM 25 JAAR ARTS Het is deze maand vijf en twintig jaar geleden, dat dokter W. van Ros- sem de bevoegdheid verkreeg de art senpraktijk te gaan uitoefenen. Omdat vele patiënten, oud-patiën ten en doktoren deze gelegenheid niet ongemerkt voorbij willen laten gaan hebben zij een comité gevormd met het doel de jubilaris op die dag te huldigen. Daartoe zal op 29 januari een re ceptie worden gehouden in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden 's mor gens van 11.30 tot 12.30 uur. Oprechte amateurs te Leiden in actie In de bekende, genoegelijke onder ons sfeer heeft ,,'d Oprechte Amateur" gisteravond de eerste auditie-avond van het seizoen gehouden. Er was ruime belangstelling voor dit evene ment, tien amateurs hadden zich op gegeven. De heer H Ras, lid van het landelijk bestuur van deze stichting sprak een openingswoord, waarin hij de nadruK legde op het feit, dat deze audities, welke in het gehele land gehouden worden, geen ulentenja- gerlj zijn, maar een beoordeling van amateurs louter tot hun profijt en meerder genoegen. De heer Chr. L. Stevens, voorzitter van de afdeling, leidde hierop het op treden in, die werden beoordeeld door een jury, gevormd door de leden: Dzjobs Ising (die ook aan het slot de beoordeling samenvatte) H Ras, Thea Ekker- v. d. Plas en Th. S Booy. Voor de pauze kwamen de volge lingen van de ernstige muze aan bod en ongetwijfeld trok in deze reeks het optreden van mevr Van Hest, alt, de meeste aandacht. Zij iroeg enige aria's uit oratorium en opera van Hëndel voor, met „mooie warme stem, zuiver muzikaal gevoel en stijlbe grip". Mej. Ank v. d Heiden bespeel de de fluit, zong daarna een lied van Mozart en toonde daarmee, dat zij een waarachtig amateur is, die voor haar I genoegen aan muziek doet. Andere De jaarvergadering van de KAV, afd. Herensingel is gisteravond met 'n zeer grote opkomst gehouden. Voorz. sprak haar vreugde hierover in haar openingswoordje niet onder stoelen of banken. Ze hoopte, dat de afda ling op de ingeslagen weg door zou gaan. De secr. gaf 'n verslag van alle maandelijkse activiteiten van ontspen- nings exursie's, H. Missen, Moeder ochtend e.d. Het is een goed ..aar ge weest, d: t bleek ook uit het verslag van de penningmeesteresse die 'n ba tig saldo had. Voor de twee bestuurs leden die niet herkiesbaar waren en voor haar, die niet herkiesbaar was werden gekozen de dames Smittenaer v. d. Wijngaarden en Kriek. Het ge heel werd spoedig afgewerkt zoaat de dames nog 'n mooi uurtje hadden voor 't kaarten en sjoelen. Dat gaf een hel drukte met zoveel liefheb sters. Mooie prijzen als tafelgoed, en badhanddoeken waren voor de geluk kige winnaars. BIOSCOPEN De films in de week van 1623 januari zyn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De man, die teveel wist", 14 jaar. Lido: „En altijd lokt da vrouw", 18 jaar Luxor: „The bravados", 18 jaar. Trianon: „Mijn beste vijand", alle leeftijden. Rex: „Drums across the river", 14 jaar. (Donderdag: „Hotel onder verdenking^', strikt volw.). LEIDEN, 16 jan. Groente. An dijvie 4879, kroten 9. idem gekookt 25. boerenkool 1531. rode kool 16 25. gele kool 14, groene kool 20—22. witte kool 10. prei 35—46. spinazie 77—91, stoofsla 19—25. spruiten A 48—72, idem B 29—70, uien 1—14. waspeen 15—26. winterpeen 411, witlof 17—46. per 100 kg; bloemkool B 46, idem C 10—16, knolselderij 11—25, sla A 4—6, idem B 7—16. per 100 stuks; peterselie 1.031.51, sel derij 12.50—18.50, per 100 bos. Bij K.B. is met ingang van jan. 1959 voor de tyd van /ij. jaar als ver tegenwoordiger der werkgevers be noemd :n de ziekenfondsraad mr. J. W. Janssen te Leiden. Leidse agenda VRIJDAG 16 JANUARI St. Christoffel. Jaarvergadering De Harmonie, 8.30 uur nam. ZATFRDAG, 17 JANUARI Jazz-concert. Peter Schilperoort's T.S.-Dixiebond. Stadsgehoorzaal, 8 u. nam. APOTHEKERSDIENSTEN Leiden: geopend Zuider-apotheek, '^.ammenschansweg 4, tel. 23553. Oegstgeest: apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 2—4 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde; Tentoonstelling „Wat doe je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoor stelling (tot en met 1 maart 1959). Lakenhal: Tentoonstelling „Vor ming". Werkdagen: lo uur voorm.— 4 uur nam.; zon- en feestdagen 14 uur nam. (tot 18 januari 1959). Lakenhal; „Schatten uit het Mau- ritshuis". Werkdagen: 10 uur voorm.- 4 uur nam.; zon- en feestdagen; 14 uur nam. (tot 16 februari 1959). ren. Drie dochters en twee zoons van leden zongen ter afwisseling poulaire liedjes, waarbij zichzelf begeleidden met guitaars, accordeon, tamboerijn en rammelaars. Elk nummer werd met een kort versje voor het geslo ten doek aangekondigd door twee lie ve, donkerogige kleine meisjes. Bij de voordrachten ontbrak zelfs niet een korte schets, waarin op pittige en duidelijke wijze aan ledenwerving werd gedaan. De mooie zangsolo van de zichzelf begeleidende mevr. Dui venvoorde-Riemvis dient ook met ere genoemd. De dames hadden van het geheel zeer veel werk gemaakt. Het koortje bijv. zong met alle dames keurig uniform gekleed in witte blouse met corsage en blauwe rok. Bij het roeierslied zaten de dames als echte Jantjes aan de riemen. En laten we tenslotte ook niet ver geten te vermelden de voordracht, waarin Noordwijkerhout met zijn be volking in het zonnetje werd gezet. Na een kort dankwoord overhan digde mevr. v. d. Holst aan alle da mes bloemen en als de bloemen ooit verdiend werden dan was dat nu wel. De mensen in de zaal toonde zich zeer enthousiast over het gebodene en een deel van hen bleef in opge wekte stemming nog een poosje bij een voor gezellig dansje. ONDERSCHEIDING VOOR REDÜEN VAN DRENKELING. De Maatschappij tot Redding van Drenkelingen heeft aan onze plaats- genote, mej. A. P. van der Werf, Em- mastraat 24, als onderscheiding een bronzen medaille met getuigeschrift toe te kennen. Ehe onderscheiding is mej. v. d. Werf toegekend voor het feit, dat zij op 28 juni 1958 in de zan derij alhier de 24-jarige Klaas Kroe zen redde, waarbij zij met succes kunstmatige ademhaling op de dren- I keling toepaste. De medaille en het getuigschrift zijn haar namens ge noemde maatschappij door burge meester Van der Weijden persoon lijk overhandigd. Marionettentheater voor Jongeren contact. Zondag 18 januari lu*ijgen we alweer de 3e avond van de cyclus Kleinkunst, welke cyclic het Jonge rencontact te Noordwijkerhout orga niseert. De avonden met Wim Bary en Willy Morel zijn uitgesproken successen geweest en wie het Mario nettentheater van Henk Zoutendijk kent, weet dat de derde avond ook weer zeer goed zal worden. Alle ka tholieken jongeren zijn zondagavond van harte welkom in hotel v. d. Geest. Aanvang 8 uur en niet later. OEGSTGEEST Raadsagenda De raad van Oegstgeest komt op woensdag 21 ja nuari a.s. om half acht in de raad zaal in openbare veigadering bijeen. Op het programma staan o.m.: een voorstel tot overname van grond aan de Warmonderweg en de De Kem- penaerstraat; beschikbaarstelling van een krediet voor de verbetering van de Valkenburger weg; beschik baarstelling van een krediet voor het maken van een nieuwe brug in de Hoge Morsweg te» hoogte van de scheepswerf; beschikbaarstelling van een krediet voor het uitbagge ren van de sloot langs de tuin van de r.k. pastorie aan de Rijnzicht- weg; verkoop van grond in het Flora plan aan het Algemeen Mijnwer kersfonds; intrekking van het raads besluit van 22 januari 1958 tot ver strekking van voorschotten voor de bouw van 60 woningen door de wo ningbouwvereniging „Buitenkist" en tot het verstrekken van voorschot ten voor de bouw van 30 woningen; en het aangaan van een geldlening groot 171.000.voor de verbreding van de Hoge Morsweg. SASSENHEIM SDV KAMPIOEN Ie KLASSE LDDB De Sassenheimse damvereniging SDV heeft dinsdag J.L haar laatste competitiewedstrijd gespeeld tegen WDG uit Wassenaar. Bij winst van deze wedstrijd zou de lang begeerde kampioenstitel voor het tiental van SDV zijn. Toen Wassenaar arriveerde, vertelden de spelerr dat de vorige avond hun afgebroken partij tegen Woerden was uitgespeeld en dat de uitslag 1010 was geworden. Hun aantal verliespunten was hiermede gestegen tot 5, terwijl SDV op dat mo ment er nog maar twee had. SDV was dus voor WDG onbereikbaar gewor den en was dus reeds voor de aan vang van de wedstrijd kampioen. De ware vechtlust ontbrak in deze strijd en het zag er zelfs naar uit dat SDV de laatste wedstrijd zou gaan verlie zen! VOORSCHOTEN Gemeentelijke aanbesteding. Door de directeur van gemeentewerken werd namens b. en w. onderhands aanbesteed: het maken van een 30-tal zolderkamers in diverse gemeentewo ningen. Voor deze aanbesteding wa ren 9 van de in Voorschoten gevestig- tigde aannemers-bedrijven uitgeno digd. Hun prijzen waren, van Ijpog naar laag: gebr. G. H. en J. Niers man ƒ36.58, W. L. v. Lien 36.300; W. Olsthoorn 35.175; P. v. Wissen 33.300; gebrs. G. en P. Niersman ƒ33.000; fa. De Jong ƒ31.900, H. de Graaf 30.900; M. W. Meyer f 28.900 en A. J. Kokshoorn, als laagste, ƒ27.850. De gunning is nog niet ver leend. WASSENAAR Uit de Leydsche Courant van Vrijdag 16 January 1859. Ingezonden stuk: „waag ik het de inwoners van Leiden aan te sporen, de gelegenheid, die hun binnenkort nogmaals zal wor den geboden, goede muziek vrij naauwkeurig en juist te hooren uitvoeren, toch vooral niet ten tweeden male te laten voorbij gaan. Weet! het is ditmaal de laatste poging, orri uw sluime rende lust voor muziek op de proef te stellen. Muziekliefheb bers in Leiden! voor weinige ja ren kwamen de groote mees ters, die Europeschen roem be zaten, gretig naar onze stad en verlieten die met een gevoel van achting voor de liefde, die hier voor toonkunst blaakte. Is die lust voor muziek hier plotseling uitgebluscht? Neen! dat is niet mogelijk". Ijsbaan open. Men bericht ons, dat de ijsbaan van kasteel Oud-Was senaar geopend is. Wijziging trainingsrooster „Snel en Lenig". Met ingang van a.s. maan dag geldt voor de atletiekafdeline van de r.k. sportvereniging Snel en Lenig een nieuw rooster voor de in- doortraining. De training voor meis jes-junioren en dames zal gehouden worden maandagavond van 910 uur, voor jongens-junioren en heren donderdagavond van 9.15 tot 10.15 uur en voor de jongens adspiranten zaterdagmiddag van 3.30 tot 4.30 uur. KATWIJK Bekendmaking Burgemeester en wethouders der gemeente Katwijk brengen ter vol doening aan het bepaalde in artikel 10, tweede lid, der Wegenwet ter openbare kennis, dat op de secretarie dezer gemeente met ingang van 19 januari 1959 gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage wordt gelegd het ontwerp-besluit van de raad dezer gemeente ingevolge artikel 9 dier wet, vergezeld van een toelicntend voor stel, houdende de onttrekking aan het openbaar verkeer van de brug over de Rijn te Katwijk aan den Rijn, vormend de verbinding tussen de Overrijn en de Rijnstraat, bekend als de Roskambrug. Belanghebbenden kunnen hun even tuele bezwaarschriften tegen bedoeld besluit gedurende de termijn van ter visie-legging en nog een week daarna bij de gemeenteraad indienen. (Advertentie) Definitieve uiivoercijfers siergewassen Uit de definitieve ultvoerlijsten van het produktschap voor siergewassen blijkt, dat de bloembollensector het gestelde doel van ƒ200 miljoen over 1958 niet geheel heeft bereikt. Voor 66.336.623 kg bloembollen (behalve geschenkzendingen) werd een bedrag van 199.962.866,— ontvangen. Er werd ruim 2000 ton tegen ruim 7 mil joen gulden meer verkocht van in 1957. De toename werd voornamelijk in West-Duitsland en Engeland be reikt tegen een kleine teruggang in de Ver. Staten. De oogst 1958 aan bloembollen heeft tot dusver bijna 170 miljoen gulden opgebracht. De boomkwekerij heeft in 1958 zichzelf overtroffen t.o.v. 1957 in de uitvóer met ruim 3 miljoen gulden. Het eindcijfer is f 34.017.631. Vooruitgang werd geboekt in En geland, Duitsland, Zwitserland en zelfs in Saoedie Arabië tegen een te ruggang in Zweden. STAATSSECRETARIS VRAAGT ADVIES OVER REGELING UITVERKOOP De staatssecretaris van economi sche zaken heeft het hoofdbedrijf schap vqor de detailhandel verzocht te willen nagaan in hoeverre de hui dige regeling voor de uitverkopen waaronder begrepen de keuze van pe riodieke uitverkooptermijnen vol doet aan de behoeften van het maat schappelijk verkeer zoals deze in de praktijk zijn opgetreden. De staatssecretaris heeft het hoofd bedrijfschap gevraagd te willen mee delen welke conclusies hieruit naar zijn mening dienen te worden ge trokken. In zijn woning in de Riouwstraat te Amsterdam is de 64-jarige arbeider L. J. L. de Bakker door gasverstik- king om het leven gekomen. De man werd gisteren in de keuken gevon den bij een niet brandende oven. waarvan de kraan openstond. De man gebruikte de oven om zijn ka mer te verwarmen, maar heeft ver moedelijk na gebruik de kraan niet goed gesloten. Op het terrein van de n.v. oliefa- brieken Calvé-Delft te Delft is een ongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 50-jarige A. Schilders uit de Pleuterstraat te Rotterdam. De man, die in dienst was van de Rotterdamse firma L. de Wit, een handel in afvalstoffen, was op het fabrieksspoor bezig met het vast sjorren van dekzeilen. Hij stond tus sen twee wagons en raakte tussen de buffers beklemd, toen een der wa gens werd opgeduwd door een ran geerlocomotief. Volgens de fabrieks- voorschriften is het verboden, zich op het spoor tussen de wagons te be geven De man werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht en over leed kort daarna. INBREKER TOT EEN JAAR EN ACHT MAANDEN VEROORDEELD. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vanmorgen het vonnis van de rechtbank tegen een 34-jarige koop man uit 's-Gravenl- age een jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest bevestigd. Deze koopman had in de nacht van 26 op 27 maart van het vorig jaar tezamen met Rooie Koos en een 42- jarige stoker uit een architectenbu reau in Leiden een brandkast weg- gestolen. Toen ze de kast thuis open maakten zaten er alleen maar papie ren, tekeningen en polissen in. De koopman had zich voorts eens in een Haagse bioscoop laten inslui ten, maar dat leverde ook niets op. Verder had hij met „Rooie Koos" in IJmuiden een geldkistje waarin 1200 gulden zat gestolen, maar dat was hem niet tenlaste gelegd. De procureur-generaal had tegen de koopman een gevangennisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest gevorderd. GELD VAN LANDBOUW COÖPERATIE VERDUISTERD. Tot twee ^aar gevangenisstraf heeft de Dordtse rechtbank vanochtend de 59-jarige vertegenwoordiger C. T. uit Molenaarsgraaf, veroordeeld, die veertien dagen geleden terecht ge staan heeft, omdat hij ten nadele van de coöperatieve Ifindbouwvereniging „Samenwerking" te Giessenburg in de loop van vijf jaar een bedrag van 41.789,92 had verduisterd. De man had kans hiertoe gezien door kwitan ties achter te houden en te vervalsen en geïnde bedragen niet af te dragen. De officier van justitie had twee en een half jaar geëist.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2