3)e De Gaulle ziet grote toekomst voor FrankrijkjJ; Golf van executies op Cuba »Geen gekibbel« Mits partijgekibbel achterwege blijft Broodprijs maandag een cent omlaag Mikojan dringt aan op topconferentie Binnenkort weer een Amerikaanse maanraket Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 16 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14612 BCREACX: PAPFNGRACBT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnsmentspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., ƒ1.50 p. kwart. Franco p.p. f 8.- vermaant pa DE GAULLE Advert.: 17 ct P- mjn. Telefoontje» f 1.50 Eerste contact met de volksvertegenwoordiging In de Franse Nationale Vergadering is gisteren een verklaring van pre sident De Gaulle voorgelezen, waarin hij zegt, dat er voor Frankrijk een grote toekomst is weggelegd als het parlement het landbelang boven het partijbelang wil laten gelden. Het herstel van Frankrijk is begonnen, aldus De Gaulle, maar om het tot een succes te maken, moeten er op velerlei gebied wijzigingen worden aangebracht. Hij noemde Algerië (waar „pacificatie en hervorming onmisbare voor waarden zijn voor een politieke oplossing"), Frankrijks rol in de wereld- aangelegenheden, de vorming van een „Franse Gemeenschap", modernise ring van de defensie, het terrein van financiën en economie en de vooruitgang op sociaal, cultureel en wetenschappelijk gebied. handel af, maar kan niet terugkomen van de garanties die door de partners van de Gemeenschappelijke Markt zijn aanvaard. De regering acht het gewenst, dat er regelmatig door de staatshoofden van Frankrijk en de Duitse Bonds republiek van gedachten wordt ge wisseld. De Europese landen, aldus de pre mier, moeten met het oog op het ge meenschappelijke gevaar hun ruzies staken. REGERINGSVERKLARING Premier Debré legde vervolgens een regeringsverklaring af, waarin hij met vuur opriep tot liefde voor de nationale zaak. Hij zei, dat de Al gerijnse kwestie voorrang zal blijven genieten. Het is de herfst van vorig jaar door generaal De Gaulle aan de Algerijnse opstandelingen gedane aanbod is volgens Debré de enige weg om tot een staking van de vijandelijkheden te komen. (De Gaulle heeft toen vertegen woordigers van de opstandelingen regering vrijgeleide naar Parijs aan geboden voor eer» bespreking over het herstel van de vrede. Dit aanbod is door de opstandelingen afgewe zen). De regering is niet voornemens de opstandelingen een nieuw voorstel te doen. Het oude aanbod is nog steeds van kracht. Frankrijk is zich volledig bewust' van zijn plichten als lid van de At lantische Gemeenschap. In samen werking ligt de kracht van het Wes ten. De regering wijst niet zonder meer een vergroting van de zone van vrije Het overleg tussen het ministerie van economische zaken en de Neder landse bakkerij stichting heeft er toe geleid, dat de Nederlandse Bakkerij - stichting aan haar leden heeft gead viseerd de prijs voor waterwitbrood volkswitbrood en volksbruinbrood met ingang van maandag 19 januari a.s. met ëén cent per 800 gram te ver lagen. Deze verlaging is mogelijk ge worden door een daling van de bloemprijs in Nederland. De bezuinigingen verdedigend zei Debré, dat er geen politieke onafhan kelijkheid mogelijk is als het land moet steunen op leningen en giften van het buitenland. In vijf jaar tijd kan de economie weer krachtig zijü door de rijkdommen van de Sahar en een valuta geconsolideerd een gunstige betalingsbalans. Debré was zijn verklaring begoi nen met de afgevaardigden eraan herinneren, dat hun positie en taó in de staat thans zeer verschillend van die vóór de gebeurtenissen van mei j.l. De voorwaarden voor all politieke daden zijn thans de aan-l wezigheid en het gezag van presiM dert De Gaulle, een goed begin vanj de werkzaamheid der nieuwe instel-] lingen en een nieuwe manier om dp nationale politieke problemen aan vatten. Tot degenen, die betreure»., dat dp tijd voorbij is, dat het parlement „niet zozeer een wetgevende macht als wel een regering" was, zei hijlij „Wat kwam er van het prestige van het parlement terecht door het ver warren der bevoegdheden?' De voorzitter van de vergadering. Jacques Chaban-Delmas, deelde mee. dat de stemming over de regerings-1 verklaring vriidag laat in de ochtend; of vroeg in de middag zou worden gehouden. Men verwacht, dat 450 tot 480 van de 558 afgevaardigden zich voor de regering zullen uitspreken. De socia listen (een veertigtal) hebben in overeenstemming met hun politiek van „opbouwende oppositie" ver klaard, tegen te zullen stemmen, maar de fractie van de Unie voor de nieuwe republiek, de grootste groe pering, die een 200 zetels bezet, zal in haar geheel de regering steunen. DE RUSSISCHE RUIMTERAKET. De Russiche ruimteraket heeft zyn irihelium (het punt van zijn baan it dichtst bij de zon) bereikt, aldus Tass. Volgens dit persbureau is de raket thans 146.400.000 km. van de verwijderd. Dit is de „zumer"-periode van de iket in z'n baan om de zon ofschoon temperatuur niet boven het vries punt komt. Tegen de tijd dat de raket zijn afe- lium (het punt dat het verst van de zon verwijderd ligt) bereikt zal de temperatuur ver beneden het vries punt liggen, aldus Tass. Geen rassen-probleem in Rusland De Russische vice-premier Mikojan heeft donderdag eens te meer op het houden van een topconferentie aan gedrongen, die zijns inziens eens be slist zal plaats hebben en die niet tot twee of drie mogendheden beperkt hoeft te zijn. Wij willen niet, dat twee mogendheden kwesties oplossen, die ook andere landen aangaan, noch wil len wij de Amerikanen van hun bond genoten scheiden, evengoed als dit niemand bij ons en bij onze bond genoten zal gelukken. MIKOJAN OP REIS den zijn over de reis van kame raad Mikojan naar Amerika. Of hij bij Dulles en Eisenhower, met wie hij resp. vandaag en morgen spreekt, evenveel succes zal hebben als bij de zakenlieden, zullen wij nog moeten afwachten, maar overigens kan men constateren, dat zijn- rondreisje Mos kou geen windeieren zal opleveren. Ofschoon het werd voorge- 0 steld, alsof Mikojans reis een vacantie-trip zou zijn, heeft de Russische vice-minister-president verbazend drukke dagen gemaakt. Hij heeft in allerlei plaatsen in de Verenigde Staten redevoeringen aan de lopende band gehouden en op persconferenties op hele reeksen vra gen geantwoord. En ondanks de de monstraties voor een groot deel door Hongaarse immigranten op touw gezet is de indruk op de Ameri kanen geweest, dat hij een openhar tige kerel is, die rondweg zegt, waar het op staat, maar er gezonde denk beelden op na houdt. Ofschoon Miko jan nog nooit in Amerika is geweest, heeft hij de Amerikaanse mentaliteit precies aangevoeld. Hij heeft gesproken in de trant van: „Laten we nou eerlijk zijn, jongens, jullie vertrouwen ons niet, maar wij vertrouwen jullie ook niet al te best. Laten we daar een eind aan maken. Oorlog voeren is niks, laten we zaken doen. Wat wij willen, is het van jul lie te winnen op het gebied van de productie. Soms zullen jullie het win nen, soms zullen wij het winnen. Wat hindert dat, als we maar zaken kun nen doen. En als we verschil van me ning hebben, laten we het dan samen uitpraten". Zo'n joviale, rondborstige zakelijke toon slaat bij de Amerikanen in en menigeen zal bij zichzelf gedacht hebben: .Die Russen zijn toch niet zulke kwade kerels. Er valt met hen te praten". Wanneer de Russen inderdaad nu maar deden zoals zij praten, dan zag de situatie er nog niet zo bedenkelijk uit. Maar wij herinneren ons nog goed, dat er eens in Genève een top conferentie was, waar ook zo joviaal gesproken werd. W(en sprak toen van „de geest van Genève". In de praktijk bleek die geest al spoedig de geest te hebben gegeven. En daarom vragen wij ons af, of de goede indruk, welke Mikojan heeft gevestigd, gebaseerd zal blijken op een oprechte vredes wil in Moskou. Mikojan merkte over West-Duits- land op, dat het in een gemeenschap- pelijke strijd verslagen was, maar nu volksbruinbrood me^ atoomwapens tegen de bondge noot wordt uitgerust. Dit wekte na tuurlijk achterdocht en deed de Sowjet-Unie op haar hoede zijn. - Mikojan betoogde, dat alleen oorlog de vooruitgang van het communisme kan belemmeren. Ons volk wil zich niet bemoeien met de binnenlandse zaken van andere landen, maar wij gedogen evenmin, dat andere volke ren zich met onze zaken bemoeien. Laten we met elkaar wedijveren. Dat en vreedzaam naast elkaar leven is beter dan oorlog of oorlogsdreiging. Mikojan antwoordde op een vraag over de positie van de joden in de Sowjet-Unie dat alle volken van zijn land vrijheid genieten om hun cul turele aspiraties uit te leven, maar dat de Joden zich zo me' de Russen hebben vermengd dat zij nu deel uit maken van het algemene Russische cultuurpatroon. Wij bemoeien ons daar niet mee, het is een zaak voor de Joodse intelligentsia. Er bestaat geen Jodenvraagstuk in Rusland, al dus Mikojan. Mikojan vertoefde ruim een half uur met Hammerskjoeld in diens privékantoor. Het is niet bekend waarover zij spraken. Daarna nam Hammerskjoeld zijn gast mee naar de andere kant van het V.N.-gebouw om het panorama van New York te aanschouwen. Het gezelschap bezich tigde vervolgens het V.N.-gebouw. Geen jodenvraagstuk. Na zijn persconferentie in het V.N.- gebouw gebruikte Mikojan de lunch met enkele vooraanstaande Ameri kaanse Joden, die verontrust waren over berichten als zou de Russische regering overwegen een Joodse staat binnen Rusland te stichten en alle Joden daarheen te doen verhuizen Senator Herbert Lehman van het Amerikaans Joodse comité verklaarde na afloop, dat Mikojan hem had opge dragen te zeggen, dat de berichten ongefundeerd zijn. Mikojan gaf tegenover verslagge vers te kennen vóór het begin van de partijconferentie op 27 januari a.s. in Rusland terug te willen zijn Hij koesterde geen directe plannen voor een bezoek aan Engeland na zijn Amerikaanse reis. Bourguiba wil met E.E.G. samengaan President Bourguiba van Tunesië heeft in een radiorede verklaard: „Wij zijn bereid tot samenwerking met alle landen en ook bereid tot het aankno pen van banden met de Europese Eco nomische Gemeenschap. Wij weten, dat samenwerking bin nen 'n Arabische gemeenschappelijke markt niet vruchtdragend Kan zijn, aangezien zij niet in overeenstemming zou zijn met onze nationale belangen en behoeften. We moeten naar samen werking streven met de Verenigde Staten of met Europa, dat wil zeggen met landen, die in staat zijn onze eco nomische positie te consolideren en te ontwikkelen. Hei vraagsiuk Cyprus Volgens welingelichte kringen te Bonn heeft de Westduitse regering voorgesteld, dat de Turkse minder-1 heid op Cyprus naar 'n Grieks eiland in de Egeïsche Zee wordt overge- bracht. Dit laatste eiland, waarvan de bewoners naar Cyprus zouden gaan, zou dan Turks worden. De Griekse en Turkse regering i hebben de goede diensten van de genoemde kringen dient dit Duitse voorstel als basis voor de besprekin- gen tussen de ministers van buiten- J landse zaken van Griekenland en Turkije, die midden-december in Pa rijs begonnen en sindsdien werden voortgezet. Het voorstel van de Bondsrepubliek j is gedaan naar analogie van de uit- j wisseling in 1923 tussen Griekenland en Turkije van bevolkingsgroepen in Thracië en Klein-Azië. Inmiddels is aartsbisschop Makarios, de verbannen leider van de Griekse Cyprioten, van een bezoek aan de V.S. teruggekeerd. Hij verklaarde bij aankomst, dat de bevolking van Cy prus bereid is met Gr.-Brittannië te spreken over de vreedzame en recht vaardige oplossing van het vraagstuk Cyprus. „Wij sluiten de deelneming van andere landen, binnen of buiten de Navo, aan deze besprekingen niet uit". Op maandag, 19 januari a.s. zal H. K. H. prinses Margriet haar zestiende verjaardag vieren. Rampzalige droogte in Brazilië Ongeveer 400 kinderen zijn de vorige week in Fortaleza, de hoofd stad van de Braziliaanse provincie Caera gestorven, zo wordt uit Rio de Janeiro vernomen. Door een voort durende droogte heerst er in de streek hongersnood. Het merendeel van de kinderen is gestorven aan dysenterie tengevolge van ondervoeding. Nog steeds komen in de stad vluch telingen uit de omgeving aan, die Amerika ongerust Het nieuwe bewind op Cuba wordt ontsierd door de executies, welke aan de lopende band worden uitgevoerd. Tot nu toe zijn niet minder dan 200 personen terechtgesteld. Het aantal arrestaties wordt op vijf- tot zesdui zend geschat. Nog steeds worden er klopjachten gehouden op duizenden hopen er voedsel te vinden. Negen- volgelingen van Batista, die verdacht duizend vluchtelingen zijn onderge bracht in gelegenheden, die normali ter hoogstens zeshonderd personen zouden kunnen herbergen. Het stads bestuur heeft de regering om voedsel- zendingen en versterkingen gevraagd Een ijzeren scheerbalk, die uit takel viel op een werf te Zaandam, trof gistermiddag de 15-jarige H. W. ter Horst. De balk woog een ton. De uit vrees dat de vluchtelingen tot i jongen liep een schedelbasisfractuur plundering zullen overgaan. en een gebroken been op. worden van verraad, marteling en moord. In de V.S. maakt men zich bezorgd over deze golf van arrestaties en te rechtstellingen. Leden van de Ame rikaanse subcommissie voor buiten- lande zaken hebben donderdag van de regering geëist, dat deze iets zou doen om een einde te maken aan de massa-executies op Cuba. Voorzitter Hays stelde voor, de kredietverlenin gen aan Cuba te staken, of de invoer van Cubaanse suiker stop te zetten. „Alle moordenaars en verraders moeten sterven" moet Fidel Castro donderdag verklaard hebben. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's „Atlas" afgeschoten Generaal Trudeau, hoofd van afdeling onderzoekingen van het Amerikanse leger, heeft medege deeld dat het leger verwacht binnen kort zijn tweede maanraket te lance ren. Hij wilde geen nadere bijzonderhe den meedelen. De Amerikaanse luchtmacht heeft donderdagavond laat een geslaagde Moeder en kinderen zien toe op vaders werk Met grote plechtigheid vond dezer dagen in Stockholm de opening van het parlement plaats. De plechtigheid werd door de leden van het koninklijk huis, die hier op het balkon staan, bijgewoond. We zien v.l.n.r. kroon prins Carl G us taf, de prinsessen Christine, Desiree, Birgitta en Sybilla en koningin Louisa. poging gedaan om een intercontinen- weer tale raket van het type „Atlas" een afstand van 9.600 km. te doen af leggen. Het projectiel, dat van de ba-1 sis Kaap Canaveral in Florida in zui delijke richting over de Atlantische Oceaan werd afgeschoten, legde deze afstand af met een snelheid van 25.600 km. per uur. De vorige geslagde proef vond op twintig november plaats. REBELLENSTRIJD OP CELEBES Volgens een te Makassar uitgege ven legerbericht hebben eenheden van de samengevoegde strijdkrachten der opstandelingen in Noord-Celebes en van de Darul Islam in dit gebied, zich meester gemaakt van de plaats Malili. in het oosten van Midden-Ce lebes. Dit is de eerste aanwijzing, dat de opstandelingen in Noord-Celebes zich hebben verenigd met groepen van de Darul Islam in hun strijd tegen de centrale regering. Weinig verandering In de nacht van donderdag op vrij dag kwam in Nederland overwegen 1 lichte vorst voor, maar evenals de voorgaande nacht waren er locale verschillen in de laagste temperatuur waarden. Vlak aan de kust kwam nauwelijks vorst voor. in .iet noord oosten vroor het plaatselijk echter 14 graden. De mist verdween voor een groot gedeeflte floor uit vriezen en rijpvorming. Venier werd door de zwakke noordelijke stroming boven de Noordzee een gebied met sneeuw en hagelbuien naar het zuiden ge voerd. Een hogedrukgebied, dat zich boven de Britse eilanden bevindt, verplaatst zich snel in zuidoostelijke richting naar het Alpengebied. Het wordt gevolgd door een oceaanfront, dat door de toegenomen depressieacti viteit op het westelijk deel van de oceaan in de richting van West- Europa opdringt. Dit betekent een nieuwe aanval op de heersende vorst maar het front zal ons het komende etmaal nog niet bereiken. Er komt de komende 21 uur dan ook geen grote verandering in de weerstoestand. i (Medegedeeld door het KNMI, geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING Opklaringen met hier en daar een sneeuwbui. Hier en daar mist Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt, maar vannacht en morgenochtend in het bin nenland plaatselijk matige vorst Weinig wind. 17 Jan. zon op 08.41; onder 17.00; maan op 12.02; onder 01.32. Hoogwaterstanden 17 Januari: v.m. 8.46; n.m. 9.16. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEA 'X GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN rNNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID ALGIERS onbewolkt —19 C, zwaar bew. —13 onbewolkt —14 half bew. 8 onbewolkt —1 .9 onbewolkt —3 zwaar bew. —2 mist 2 l'cht bew. 4 geh. bew. 4 licht bew. 4 geh. bew. 1 ,9 licht bew. 6 ,9 mist .9 onbewolkt —10 sneeuw 4 sneeuw -—1 regen 3 onbewolkt —3 geh. bew. —4 geh. bew. —2 2waar bew. 10 regen 11 licht bew. 5 onbewolkt 13 Korreltje De grootste rijkdom heeft hij. die arm is aan begeerten.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1