Intern. Tuinbouwtentoonstelling 1960 te Rotterdam Leiden en Delft hebben genoeg aan hun eigen zorgen Nog onzekerheid over viaduct Lammenschansweg te Leiden Kosten liggen partners zwaar op de maag De driemiljoenste „luisteraar" Immigratie was groter dan onze emigratie DONDERDAG 15 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 President Nederl. Spoorwegen op Nieuwjaarsreceptie: Het viaduct Lammenschansweg kwam niet voor op de iljst van uit te voeren werken, die de nieuwe president van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, bij de nieuwjaarsreceptie bekend maakte. „Waarom niet", was de vraag van Leidse journalisten, daar toch onlangs een lening ls gesloten bij de bank van Nederlandse Gemeenten van bijna één miljoen gulden, juist voor de bouw van deze tunnel. En ir. Lohmann antwoordde: Enige jaren geleden is met Leiden al over eenstemming bereikt over de bouw van een tunnel in het verlengde van de Lammensohansweg.. De spoorweg in Leiden Zuid-West en Zuid zou omhoog gebracht worden. Er waren bijdragen vastgesteld voor het Rijk, de Spoor wegen en de gemeente, maar (1) de kasten inmiddels aanzienlijk gestegen, (2) de gemeente Leiden heeft de maten van het plan veranderd en (3) ook N.S. hebben getracht het plan te wijzigen, zodat er méér doorgangen zouden komen in dit viaduct. Hierdoor zijn de kosten aanzienlijk gestegen. Zó hoog dat het gewicht ervan Leiden zowel als N. S. zwaar op de maag ligt. Met de burgemeester ziin wij opnieuw een gesprek begonnen, aldus de president, waarin een poging werd gedaan het bedrag over de partners in de ondernemnig te verdelen. Het contract is nog niet getekend en het is geheel niet zeker, dat dit jaar nog met het werk wordt begonnen. N S. knopen eindjes aan elkaar (Daarom staat dit project van Lei den nog niet op de lijst. Daar staan wel op werken, die rond de spoorweg door Tilburg worden gemaakt, voorts Venlo, Den Helder, Purmerend, Heemstede, Aerdenhout, Rotterdam-Zuid, Driebergen, Twel- loo, Hengelo, IJsselmonde, Schiedam, Delft en vele andere plaatsen in Ne derland. Halte Zuid Later hebben we aan ir Lohmann gevraagd, wat hij dacht van de ver wezenlijking van het plan in Leiden- Zuid een halte te maken op de dienst LeidenUtrecht, maar op dit project zijn vele economische factoren van invloed. De Spoorwegen vragen zich n.l. in zo'n geval af of het financieel voordelen brengt deze halte op te richten. Zullen er méér mensen van Op tijd De president betoogde ten aanzien van het reizigersvervoer, dat de trei nen goed op tijd gereden hebben. Er was minder vertraging dan andere jaren en het getal gemiste aanslui tingen is met 25 procent gedaald, mede dank zij de njeuwe propaan- gas-verwarmingen welke bij de wis sels wordt toegepast, naast de elec- trische verwarming en de ouder wetse verhitting door middel van briketten. Er zijn enige nieuwighe den in het treinverkeer: reizigers van Amsterdam richting Venlo behoeven niet meer in Eindhoven over te stap pen; dank zij de electrificatie van lijnen in Duitsland, zijn verbindingen met onze oosterburen aanzienlijk verbeterd: van Amsterdam is er nu een directe aansluiting op het Rijn en Roer-gebied, en door middel van aangekoppelde rijtuigen kan de rei ziger nu Hannover rechtstreeks be reiken. Ir Lohmann sprak de hoop uit, dat de EXPO-trein, die meer dan hon- de trein gebruik maken, indien we in I derdduizend Nederlanders naar Brus- de buurt van de Lammensohansweg I sel heeft gebracht, de reizigers het een mogelijkheid bieden in de trein te stappen? Het antwoord op deze vraag is nog niet gegeven. Zevende lijn Over de spoorlijn Den Haag Schiphol via Leiden, de z.g. zevende lijn, werd nog gezegd, dat dit zulk een bedrag gaat vragen, een miljard n.l., dat men voorlopig nog niet aan de realisering denkt In deze eerste persconferentie van de nieuwe directie heeft de pre sident van de N.S. meegedeeld, dat men In de begroting 1958 er in geslaagd is de eindjes aan el kaar te knopen. Men is uitge gaan van de balans 1958 en dit betekent, dat men minder geld beschikbaar stelt voor nieuwe voorzieningen dan dit in het af gelopen jaar het geval is ge weest. De opbrengt in 1958 bleef nagenoeg gelijk, het aantal reizigers-kilometers is met twee procent teruggelopen en het goederenvervoer met acht pro cent. Bij het vrachtvervoer hebben de N.S. de concurrentie van het weg vervoer ondervonden. Hij conclu deerde, dat het wegvervoersappa- raat te groot is geworden. Om zo veel mogelijk service te kunnen bie den, heeft men het dan ook gezocht in nieuwe voorzieningen. IJr zijn spe ciale wagens voor speciaal vervoer ontworpen, onder meer de druk-ke- telwagens, die bestemd zijn voor het idee heeft ingegeven, dat Brussel zeer gemakkelijk te bereiken is. Om dit idee te bevorderen is nu een vroegtrein naar Brussel, vertrekkend om zes uur van Den Haag ingesteld, een vroegtrein, die vele ongedachte mogelijkheden biedt voor aansluitin gen op Parijs en zelfs op de Zuidkust van Frankrijk. In de komende drie In Utrecht is gisteren de jaarlijkse Nieuwjaars-persconferentie van de directie van de Nederlandse Spoor wegen gehouden. Tijdens de toe spraak van de nieuwe president directeur, ir. J. Lohmann werd deze foto gemaakt. jaren zullen elk jaar vijf vierwagen- stellen in gebruik genomen worden. Het zijn de treintypes met „de lage neus", welke zeer goed in de smaak van de N.S. en het publiek zijn ge vallen. De nieuwe president gaf ver volgens een opsomming van de vele werken, welke in de loop van 1959 voltooid, voortgezet of ter hand ge nomen zullen worden. Daaronder be vinden zich de aanleg van 18 nieuwe automatische „halve overwegen", die hun doelmatigheid ten volle bewezen hebben. Opmerkelijk is nog de tupnel welke onder het emplacement IJs selmonde te Rotterdam aangelegd zal worden. De onderdoorgangen te Delft en de viaducten te Schiedam zullen dit jaar klaar komen. wist niet wat 'm boven het hoofd hing Gisteravond heeft de tweede voor zitter van de Nederlandse Radio Unie, mr. A. B. Roosjen, de familie W. F. H. Siebers te 's-Gravenhage verwelkomd als de drie miljoenste ingeschrevene bij de dienst luister en kijkgelden. Namens de N.R.U. overhandigde mr. Roosjen een radiotoestel, een platenspeler en 'n aantal gramofoon- platen. Mr. Roosjen zei dat, ondanks de ge stadige groei van de televisie, de toe name van het aantal radio-luisteraars de bewondering wekt van de N.R.U. Per maand worden gemiddeld 10.000 radiotoestellen ingeschreven. „We dachten dat we het plafond hadden bereikt maar hierin hebben we ons sterk vergist" aldus de heer Roosjen. Het is vandaag precies een jaar ge leden dat mevrouw C. J. Siebers-v. d. Spek met haar twe.e kinderen uit Indonesië in Nederland arriveerde. Haar 42-jarige echtgenoot, die 27 jaar in Semarang als administrateur ge werkt had, kwam eind oktober in Nederland aan. Zijn bagage, waar onder het in Indonesië gekochte radiotoestel ontving hij op 5 januari. Op 9 januari deed hij aangifte bij de dienst luister- en kijkgelden. „U weet niet wat u boven het hoofd hangt" zei de ambtenaar bij het loket, waar op de heer Siebers enigszins geschokt vroeg of hij een overtreding had be gaan. De mededeling dat hij de drie miljoenste ingeschrevene was hielp hem echter over de schrik heen. Van Nelle besttllen (Adv Van Nelle bestellen (Adv.) WETHOUDER BINNEN EEN KWARTIER. Gisteravond is de raad van Spijke- nisse bijeen geweest om een nieuwe wethouder te benoemen, welke be zigheid zich binnen een kwartier vol trok ten gunste van de heer A. van Bodegom (VVD). Vorige week donderdag was in het college van b. en w. een wethou dersfunctie vakant gekomen, door dat wethouder J. E. H. Baris zijn functie neerlegde. De fractie van de P. v. d. A. had felle kritiek uitge oefend op het beleid van deze wet houder en stelde onder meer dat wethouder Baris familiebelangen bo- vpn gemeentelijke belangen zou heb ben gesteld. Uitverkoop zal charme nooit verliezen De uitverkoop raast weer door ons land. Met de meest schreeuwende aanbiedingen lokken de etalages kijk en kooplustigen aan. Sommigen zijn zelfs zo dapper, dat ze er een nacht wake in de januari-koude voor over hebben om een begeerlijk aanbod te verkrijgen Onze fotograaf verraste op de Amsterdamse Rozengracht een groepje, dat ook de verlokkingen van een „superaanbieding" niet had kun nen weerstaan en reeds woensdag avond post had gevat bij een winkel. Een kacheltje met een pan soep moesten er de goede stemming in houden. »FLORIADE« ten doop gehouden met kandeel en spouwertjes In de wel zeer bij zonderee sfeer van een vier eeuwen oude Rotter damse herberg „In den Rustwat" en op oud-vaderlandse wijze met kan deel en gesuikerde koeken, de spou- wers, is woensdagmiddag het doop feest gevierd van de Internationale Tuinbouwtentoonstelling Rotterdam I960. Een extra aspect zal aan deze show worden gegeven door een tweetal feiten die betrekking hebben op de transport van poedervormige stoffen. I Nederlandse.bollenoultuux en wel ten eerste: 400 jaar geleden kwam de eerste tulp in ons land en ten twee de: het honderdjarig bestaan van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. De naam van deze grote, veertig bunder beslaande internationale tuin bouwtentoonstelling zal zijn „Floia- de". Van Nelle bestellen (Adv.) Ir Lohmann noemde voorts de aan maak van nieuwe dubbeldekswagens voor het vervoer van personenauto's. Men heeft ook opgericht de N.V. Transportvoorlichting, die bekendheid zal geven aan de mogelijkheden van het vervoer per rail. Internationaal. Dr. A. J. Verhage, algemeen voor zitter van 't bestuur der „Floriade", om deze naam dan meteen maar te gaan gebruiken, vertelde op een bij eenkomst in de aloude herberg „In den Rustwat" zo het een en ander over het karakter van deze tentoon stelling. Wil een onderneming als deze in derdaad de naam „internationale" tuinbouwtentoonstelling waardig zijn, dan moet zij voldoen aan de zeer strenge eisen, welke volgens interna tionale normen uitdrukkelijk zijn vastgelegd in de voorschriften van de Association Internationale des Pro- ducteurs d'horticulture te Zürich. Van deze internationale instantie, alsme de van het Bureau des Expositions Internationales te Parijs, is thans de toestemming afgekomen en mag Flo- Van Nelle bestellen (Adv.) Bij de 3-miljoenste vergunning een radio cadeau De tweede voorzitter van de Nederlandse Radio Unie, mr. A B. Roosjen, heeft woensdag in Den Haag de f&milie W. F. H. Siebers in de Tomatenstraat verwelk omd als drie-miljoenste ingeschrevene in de afdeling luisteraars bij de dienst luister- en kijkgelden van de P.T.T. Mr. Roosjen bood de familie een radio-grammo foon combinatie aan. Op deze foto van links naar rechts het dochtertje Noortje Siebers, de heer Siebers, mevrouw Siebers-van der Sp ek en mr. Roosjen. riade het predicaat „internationaal" voeren. Zodra het weer wat handzamer wordt zal met de inplanting worden begonnen. Al ligt de openingsdatum van de tentoonstelling nog verder dan een jaar in het verschiet, de tijd gaat snel en daarbij mag niet uit het oog worden verloren dat het om bloeien de gewassen gaat die tijd nodig heb ben om zich te zetten en tot ontwik keling te komen. Hiertoe wordt uit alle kringen veel medewerking on dervonden. Zo heeft de Grontmy be langeloos de verzorging van alle grondwerk op zich genomen voor een van de belangrijkste afdelingen die in het park worden aangelegd, n.l. de afdeling Bos en Veld. Ook de regering schenkt bijzondere aandacht aan deze tentoonstelling. Zo is aan het Ministerie van Buitenland se Zaken verzocht medewerking te verlenen bij het aantrekken van bui tenlandse exposanten en het Ministe rie van Overzeese gebiedsdelen zal trachten inzendingen uit de Neder landse Antillen en Suriname te ver krijgen. „Van kiem tot kracht". „Er is ijverig gezocht naar een naam die internationaal verstaanbaar is, niet te lang mocht zijn, die vrien delijk moesit ldinken, een naam ten slotte ook die gemakkelijk in de her innering blijft hangen, een naam die binding heeft met het object." Dit en nog veel meer vertelde de heer Jac. Kleiboer, de organisator van de ten toonstelling. Na veel wikken en wegen kwam opeens dé inval; gelijk de sportwe reld de olympiade kent, waar om de ereprijs wordt gekampt, zo zal de „Floriade" de wedkamp zijn om het allerschoonste van de horticulture. Maar een naam alléén vond men niet genoeg, er moest ook een motto zijn, een Leitmotiv dat „als een vaste lijn door heel de expositie is gewe ven" en hiervoor heeft men het the ma „Van kiem tot kracht" gevonden. Dit motto heeft zijn visuele merk ge kregen van de reclameontwerper Kees van Roemburg, die destijds ook de symbolen voor Rotterdam Ahoy' en de E. 55 heeft gemaakt. Het symbool van Floriade bestaat uit een rode kern, de kiem, waaruit als het ware de groeikracht ontspruit die om de kern heen omhoog streeft: het uitbotten. Inderdaad wekt het suggestieve embleem in kleuren ge zien rode kern, de donkere groei kracht van zwart over donkerblauw naar groen in het om/hoogstrevende deel verlopend, een indruk van groei. Bloemen in Bos en Veld. Over de afdeling Bloemen in Bos en Veld heeft de heer C. P. Broerse uit Amstelveen het een en ander udt Staten spreken over plan Wilsveen Zoals wij gisteren reeds meldden heeft de heer F. L. v. d. Leeuw (VVD) zich in de vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland kritisch uitgelaten over de reactie der Gedeputeerden op het plan Wils veen. Het had spr. getroffen, dat er zo weinig aandacht wordt besteed aan de bijzondere positie van de Haagse agglomeratie. Binnen enkele jaren 'al er geen grond meer zijn. Uitbrei dingsmogelijkheid is alleen oost waarts mogelijk. Het college meent, dat de overloop opgevangen zou kunnen worden door uitbreiding van de omliggende gemeenten, met name Delft en Leiden. Deze gemeenten staan reeds voor de zware opgave, haar eigen normale groei te bevor deren en hebben nog te kampen met een vrij aanzienlijk woningtekort. Men moet voorts in acht nemen, dat men te maken heeft met mensen, die in de stad moeten leven en wer ken. De werkende mens wil zo dicht mogelijk wonen bij de plaats waar hij arbeidt. Dr. W. Steigenga (P. v. d. A.) be- Van Nelle bestellen de doeken gedaan. De heer Broerse is voorzitter /an de Nederlandse Bond van Tuinarchitecten, directeur van de Gemeentelijke Plantsoenendienst in Nieuwer Amstel en ontwerper van het Jac. P. Thijsse-park aldaar. De heer Broerse ontpopte zich als een warm voorvechter van het ge bruik van de natuurlijke, dus niet veredelde plant; van het gewas in oervorm dat zich in de vrije natuur en zonder ingrijpen van de mens ont wikkelt. Planten dus die wij gewoon zijn onkruid te noemen. Door verschillende omstandighe den is een groot deel van onze vroe gere inheemse flora verloren gegaan. Het samenbrengen van deze flora en het terugvoeren van vroeger hier in heemse planten heeft op zich zelf reeds grote waarde maar ook de wij ze van aanplant is doorslaggevend voor een zo goed en groot mogelijk resultaat en men hoopt dat te kun nen aantonen met de inzending Bos en Veld, die zal worden ingericht met medewerking van het gemeente bestuur van Nieuwer Amstel. Een aantal kleurendia's van het Jac. P. Thijsse-park toonden wel aan welk een bijzondere schoonheid een beplanting met .inheemse wilde ge wassen kan brengen. Het gedeelte Bos en Veld op Floriade zal een op pervlakte van 9000 M2 beslaan. Daar voor zijn nodig 60.000 verschillende planten en plantjes en bovendien nog 40.000 bol- en knolgewassen als bos- tulpen, narcissen, blauwe druifjes, enz. Deze wilde of verwilderde bolge wassen zijn op sommige plaatsen van ons land geacclimatiseerd maar vele ervan worden ook nog gekweekt. Afgezien van deze variëteiten krijgt de officiële bollencultuur de beschik king over een tweetal terreinen, voor elk „bollen-aspect" van de tentoon stelling een n.l. het 400-jarig jubi leum van de tulp in Nederland en het eeuwfeest van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollen cultuur. Bovendien zullen, verspreid over het gehele 40 ha. grote terrein, voor jaarsbloembollen worden aange plant. toogde dat G. S. alles hebben gedaan om enerzijds in hun bevolkingsprog nose voor de stedengroep Den Haag DelftLeiden de bevolkingsaan tallen naar beneden te drukken en de capaciteit van de woongebieden zo hoog mogelijk op te voeren. De heer Stiegenag noemde de stichting van een satellietstad het meest voor de hand liggend. Van Nelle bestellen (Adv.) Canada en V.S. niet in trek Mr. ir. B. E. Haveman, voorzitter van het emigratiebestuur, heeft in zijn nieuwjaarsrede geconstateerd, dat naar zijn schatting in het jaar 1958 12.000 meer mensen Nederland binnenkwamen dan er emigreerden. Hij verwacht wel, dat voor het lopende jaar dit cijfer veel gunstiger zal liggen. „Als taakstelling voor de emigra tie-inspanning wij rekenen nu eenmaal niet gaarne per jaar, aldus ir. Haveman kan men aannemen voor de periode van 1958 tot en met 1967 een emigratie van 300.000 per sonen. In de jaren '48—'57 vertrok ken uit ons land 300.000 personen, doch dit was geen netto-emigratie. Die bedroeg in die periode slechts 191.512 personen. De belangrijkste oorzaak van deze teruggang was de terugkeer naar Nederland van de landgenoten uit Indonesië. In 1958 werd hierdoor geen emigratie be reikt, doch juist een immigratie. Ir. Haveman noemde het een schrale troost te weten, dat zonder de ge organiseerde emigratie het immigra tieoverschot 23000 hoger zou zijn ge weest. Het zoeken naar oorzaken van deze vermindering leverde het merkwaar dige verschijnsel op, dat de emigratie naar Australië, Brazilië, Nieuw-Zee- land, Zuid-Afrika en Rhodesia juist toenam, maar dat daartegenover stond dat die naar Canada en de V. S. in zo sterke mate afnam, dat een verschil van circa 7000 optrad. Eindhoven wil bromfietsers kalmeren Een verscherpte controle op het gedrag van bromfietsers langs de weg, die door de verkeerspolitie te Eindhoven wordt gehouden, resul teerde gisteren in een massale be rechting door de kantonrechter. Niet minder dan 128 bromfietsbe- zitters kwam voor Sinds 1 december van het vorig jaar zijn er te Eindhoven meer dan 1000 processen verbaal opgemaakt tegen bromfietsers. Degenen, die gis teren voor de kantonrechter ver schenen, hadden zich allemaal aan kleine overtredingen schuldig ge maakt. Soms hadden remmen niet gedeugd, was men door stoplichten gereden of had men een dame achterop ge had in de z.g. „amazone/it". Dit laat ste strafte de rechter met vijf gul den boete. De zwaarste straf, vijftig gulden, kreeg een bromfietser, die in volle vaart zig-zaggend door 'n groep wachtende mensen was gereden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8