Scherp Mikojan praat openhartig te New Work Middelbare scholieren kregen beeld van mogelijkheden bij het bedrijf De Valera dingt naar het presidentschap SmaGAi tifojLWTttSTAD DUINSTREEK Haagse Gomedie „brulde als een duif" DONDERDAG 15 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 \A#« I IJ I »The voice of Amerika" aan tot wie begon Koude oorlog ondermijnende acties in Rusland en 3 begonnen wij met het storen van de Mikojan haalt woensdagavond la uit?fndi"|' New York in een rede tot meer dan Al5 :'The voic,e Amerika weer 1000 zakenmensen en vooraanstaan- Amenkaans gaat spreken en de koude den op financiaal gebied geaegd, dat °orl°6 elnd'Bt' *ullen .Seen storm de Sowjet-Unle „veie twijfels" heeft Se.h meer njn. Daar moeten wij naar inzake de vreedzame bedoelingen van mijn mening naar streven de Verenigde Staten. Mikojan zei, dat Amerikaanse toe- Hij zei, dat de 8owjet-Onle verden- "8ten de Sowjet-Unle zouden kingen jegens de V.S. had vanwege: kun,nen fen ,en df' ,me ae" veel de ring Amerikaanse militaire ba'es «r0'"e cul'ure'e uitwUseling tussen rond zijn grenzen, de Amerikaanse de ?S' en de Sowjet-Unie in de weg verwerping van de Russische ontwa- s peningsvoorstellen, het toenemen van I g dat d" miesohien niet de bedragen op de Amerikaans, mill- Senoeg zou zyn, „maar het is een be- Herhalingsoefeningen Vervroegd vertrek In de loop van 1959 zullen 30.000 man, die zijn ingedeeld bij mobili sabele onderdelen, worden opgeroe- pen voor herhalingsoefeningen. Tot (jeslaaqd experiment de eenheden, die zullen worden ge-1 3 r oefend, behoort de 3e divisie, die vol- taire begroting en het niet aanvaar den van de Sowjet-voorstellen voor een Duits vredesverdrag. Hij zei: „Er is geen enkele Sowjet- basis rond uw land, maar er zUn er tientallen om ons heen. Onze ontwapeningsvoorstellen wor den niet aanvaard, terwijl tegelijker tijd de bewapeningswedloop voort gaat. Uw militaire uitgaven worden groter, de onze niet. Wij hebben voorstellen ingediend om tot een vredesverdrag met Duits land te komen, maar deze zyn niet aanvaard. Wij willen een eind maken aan de bezetting van Berlijn en daar inter nationale controle hebben. Dat is ver worpen. Al deze zaken doen twijfel aan onze zijde ontstaan. Laten we met dat alles ophouden. Laten wij door contacten op elk niveau pogen aanvaardbare voorwaarden aan alle zijden te vin den. Toen de koude oorlog begon, spoor- Treinen in Tirol opgehouden Twee internationale expres-trei- nen worden in Tirol opgehouden, nadat daar sedert woensdagnacht een grote lawine de lijn geblokkeerd had, De lawine vaagde zeven wagons van een goederentrein weg van een tien meter hoge helling bij. St. An ton am Arlberg. De opgehouden treinen zijn ex press-treinen op de lijn Parijs Wenen. Plannen om de gestrande passa giers per bus te vervoeren konden niet worden uitgevoerd, omdat ook het verkeer op de aansluitende hoofdwegen door lawinegevaar werd opgehouden. Later werd gemeld, dat de spoor baan na enkele uren was hersteld en dat beide treinen de reis voortzetten. Dat kan duren! lang De Verenigde Staten zijn niet van gin, laten wij verder gaan en meer bereiken". De Ierse premier, De Valera, stelt zich kandidaat voor de presidentsver kiezingen, die In juni a.s. zullen wor den gehouden. Dit is woensdag in Dublin officieel meegedeeld. Politieke waarnemers geloven, dat De Valera als kandidaat van de Fian- na Fail zeker de presidentskandidaat van de oppositie zal kunnen verslaan. Als zijn opvolger als premier wordt nu reeds de huidige vice-premier en minister van industrie en handel, Sean Lemass, gedoodverfd. Geschokte haaien In de komende weken zullen haaien rond de kusten van Zuid- Afrika de schok van hun leven krij gen. Geleerden willen nl. een elek trische barrière vormen om de haaien weg te houden van de badplaatsen. De geleerden willen eerst haaien vangen en ze in een geweldige tank plaatens om te zien hoe zwaar een schok moet zijn om de dieren te kun nen afschrikken. Daarna zullen de haaien vrijgelaten worden in een baai, die afgesloten wordt door een elektrische barrière. Men kan dan na gaan of dit voor hen een onoverko melijke hindernis vormt. Nederlandse troepen Frankrijk naar Het oefenterrein in Frankrijk, dat ter beschikking is gesteld van de Ko ninklijke Landmacht, is gelegen nabij La Courtine in Centraal Frankrijk tussen Clermont Ferrand en Limoges, het bijzonder geaccidenteerde terrein zal de mogelijkheid bieden tot het uitvoeren van oefeningen zoals deze op de Nederlandse en ook op de Duit se oefenterreinen niet mogelijk zijn. In twee periodes, namelijk van 4 juli tot en met 16 augustus, en van 16 plan met de Ooatdultse regering te september tot en met 1 november onderhandelen over de vrijlating van j zullen parate onderdelen van het le een Amerikaanse vlieger, die sedert legerkorps worden geoefend in het 3 december In Oost-Duitsland wordt i verband van gevechtsgroepen. In elke vastgehouden, aldus hebben ambte naren van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken woens dag meegedeeld. Het Oostduit persbureau A.D.N.. had gemeld, dat de regering van Pankow bereid was met Amerikaan se autoriteiten te spreken over de vrijlating van de vlieger. De piloot was met zijn straaljager verdwaald en moest boven Oost- Duitsland zijn toestel per schietstoel verlaten, omdat hy geen brandstof meer had. P0T100D EN GEEST periode zullen twee gevechtsgroepen oefenen ieder ongeveer 3500 man sterk -, terwijl gedurende elke perio de een tegenpartij ter sterkte van 1500 man aanwezig zal zijn. In totaal zullen dus 17.000 man deelnemen aan deze oefeningen. De onderdelen reizen langs de weg en zowel op de heenreis als op de terugreis tussen Eindhoven en La Courtine zullen zij tweemaal in bivak gaan, namelijk te Mourmelon (nabij Reims) en te Bourges. De tanks voor de verschillende cavelarie-onderde- len zullen vóór 't begin van de eerste oefenperiode per trein naar La Cour tine worden vervoerd en daar blijven tot het einde van de tweede periode. In het oefenkamp legeren de troepen in kazernegebouwen. KORTE golf Horizontaal: No. 514. 1. foei,, 3 na komeling, 7. bootje, 9. achting, 11. boom, 12. zwemvogel, 14. onbep. voornaamw., 16. water in Friesland, 18. gebruikt de bakker voor het brood, 20. deel van het gebit, 22. voegwoord, 23. eiland van Estland, 25. graafschap in Engeland, 27. wa ter in Utrecht, 29. gravure. 30. be hoeftig persoon, 32. tapvorming, 33. muzieknoot. Verticaal: 2. bijl, 3 meisjesnaam, 4. lichaamsdeel,, 5. kippenloop, 6. bij woord, 8. de heilige stier der oude Egyptenaren, 10. lusthof, 11. nauwe, 13. stadje ten Z. van Padua, 15. plaats in Engeland, 17. gem. in N.-H., 19. vloeistof, 21. gem. in N.-Brab. 24. schrede, 26. Europeaan, 28. plechtige gelofte. 29. landbouwwerktuig, 31. munt in Portugal (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 513. Horizontaal: 1. lava, 4. raap, 7. email, 9. garibaldi, 10. met. 11, ode, 15. stimulans, 18. noria, 19. rage. 20 plan. Een hef schroef vliegtuig van het Westduitse leger is woensdag nabij Kassei verongelukt. Zeven Duitse soldaten kwamen om hel leven en de achtste inzittende were zwaar gewond. Men gelooft, dat het toestel in mist tegen een berg is ge vlogen. Zware sneeuwval belemmert het reddingswerk. Koning Frederik van Denemar ken, die sedert Kerstmis het bed moet houden met een longaandoe ning, mag thans een korte tijd per dag op zijn, aldus een woensdag uit gegeven officieel communiqué. De aangetaste long is „bijna geheel ge nezen". Twaalf schepen, die ruim een maand bij Montreal in de Sint Lau rens in het ys vast lagen, zyn woensdag bevrijd. Begeleid door twee ijsbrekers zijn de schepen op weg gegaan naar de Atlantische Oceaan. Twee andere ijsbrekers va ren in de Sint Laurens heen en weer om een vaargeul open te hou den. Na de voorzittershamer van de president van het Europese parle ment, Robert Schuman, is thans ook de aktetas van de ondervoorzitter van de Europese economische com missie, dr. Mansholt uit de vergader zaal van het parlement in Straats burg verdwenen. Dr. Mansholt had deze tas, waarin zijn naam gegra veerd staat, tussen de middag in de vergaderzaal achtergelaten. In geheel Israël is rantsoene- ring van water ingesteld in verband met de droogte. Per persoon zal zes j Luxor: tot tien kubieke meter water per gevechtsgroepen zullen ontstaan, bestemd als reserve-strijdkrachten. Het thans bij deze divisie ingedeelde dienstplichtige personeel zal worden afgelost door personeel van jongere lichtingen. De gemiddelde tijdsduur van de oefeningen voor ieder onder deel is vier weken. Zoals bekend is, werd in 1958 een proef genomen met het vervroegd van personeel aan het einde van de herhalingsoefening. Nadat in juli 1958 het personeel van enige infan- terie-onderdelen in de gelegenheid was gesteld vervroegd te vertrekken, zijn in de maand november 1958 meer materieel-intensieve onderdelen van verschillende wapens voor een proef aangewezen. Bij de meeste onderde len kon het grootste gedeelte van het dienstplichtige personeel 1 tot 2 da gen voor de officiële verlofdatum naar huis gaan. Dit gunstige resultaat heeft ertoe geleid, dat de chef van de generale staf voor 1959 alle voor herhalings- nfnnHaMftn hS 1 kingkomende schooljeugd een indruk JLrUVOS,£Ln™!lte 6even de sfeer in het "ledryfs- d f nafi hnn men^n. ^noiTiilT^ u«r leven' Voorts hield ir' Van Driel da dit naar hun mening mogelijk is, ver- igticrH voor ofien dat wil zii in de urrtPffH rr,Pt ornnt verinf to 7PnHpn jeugd VOOr Uge», Udl Wil ZIJ in UB Hierna ontspon zich onder leiding van ds. Hoekstra een interessant fo rumgesprek tussen enkele vertegen- Welke toekomstmogelijkheden biedt woordigers van ^ïet bedrijfsleven, t.w. W. p-pnc bPt lP£rprnlan-19fiO zodanie zal I weixe ioeKomnum»gom*iwuen uicui wooraigers van net Dearijisieven, i woricn «rfoKankeerd dat hier"! bedrijfsleven? Op deze vraag, I de heren J. C. Stafleu, directeur t 7„llén ontstaan, waartoe de beantwoording in een aan-j de N.V. Ned. Rotogravure Mij, D. trekkelijke vorm was gegoten via j Joekes, directiesecretaris van de N.V. een bandopname volgde men een Royal McBee en J. A. Parmentier, jongeman bij zijn sollicitatie en zijn directeur N.V. Textielfabriek Joh. daarop gevolgde plaatsing in een be drijf - hebben gisteravond In de aula van het Gymnasium vele middelbare scholieren een uitvoerig antwoord gekregen. Bovendien vond er een forumgesprek plaats en hield ir. A. v. Driel, voorzitter van de Commissie Contact Bedrijfsleven-Onderwijs en directeur van Sikkens Lakfabrieken, een korte inleiding. In deze inleiding wees ir. Van Driel er o.m. op, dat het niet in de bedoe ling van deze onlangs op initiatief van de Leidsche Vereeniging van In dustriëlen opgerichte commissie ligt om op avonden als deze aan beroeps voorlichting te doen of om toekomstig personeel voor een bepaald bedrijf aan te trekken. Naast het aangeven van de voorhanden zijnde toekomst mogelijkheden, ziet de commissie het als haar taak de daarvoor in aanmer- vroegd met groot verlof te zenden. De Noorse zeeman Sigurd Sire- vag uit Naerdoe, die na het passagie ren in Rotterdam ontdekte, dat zijn schip verdwenen was en daarom maar aan boord van een Fins schip ging, is bij het verlaten van dit schip met een speciale ladder, gestruikeld en tussen de wal en het schip geval len. Ofschoon de rivierpolitie binnen tien minuten zijn lichaam had opge haald, bleken de levensgeesten ge weken. toekomst iets bereiken zij iets moet presteren. Na dit inleidend woord volgden de aanwezigen, o.w ook de wethouder van onderwijs, de heer J. C. v. Schaik, rectoren en docenten van middelbare scholen, met grote interesse de op name van het sollicitatiebezoek van „Wim van der Boom" en de ervarin gen, welke hij opdeed by zijn plaat sing in het bedrijfsleven. Ir. v. Driel commentarieerde waar nodig dit „verslag", om daarbij tevens enkele nuttige wenken te geven. Ddóf fief' UITVERKOOP De uitverkoop is met mist begon nen, die als een sluier lag over het geheim van de nieuwe prijzen. Daar aan waarschijnlijk is het te wijten dat er vanmorgen in de stad nog niet de echte uitgelaten uitverkoopstem ming was. Er stonden géén rijen, waarschijnlijk ook omdat er geen echte één-cent-stunts waren, maar er was toch wel levendige handel in de beslotenheid van de winkels. Ook de warenhuizen stelden een verhoogd bezoek vast. Wij hebben verschillend midden standers naar hun oordeel over deze uitverkoop gevraagd. Omdat er al vroeg in januari met sterk verlaagde prijzen werd geschermd, hadden wij de indruk dat de uitverkoop geboren uit economische noodzaak hevig zou zijn. Het antwoord dat wij kregen be vestigde deze indruk niet. Gekke dingen" worden er in Leiden zeker niet gedaan. Het zijn de traditionele prijsverlagingen die aan de winkel dochters worden gehecht. Het pu bliek kan ongetwijfeld tegen koopjes aanlopen, maar het is wel duidelijk, dat de middenstanders nog voldoen- Leidse agenda VRIJDAG 16 JANUARI St. Christoffel. Jaarvergadering De Harmonie, 8.30 uur nam. APOTHEKERSDIENSTEN Leiden: geopend Zuider-apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Oegstgeest: apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, teL 26274. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werf park 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur. Zón- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Wat doe je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoor stelling (tot en met 1 maart 1959). Lakenhal: Tentoonstelling „Vor ming". Werkdagen: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestdagen 14 uur nam. (tot 18 januari 1959). Lakenhal: „Schatten uit het Mau- ritshuis". Werkdagen: 10 uur voorm.- 4 uur nam.; zon- en feestdagen: 14 uur nam. (tot 16 februari 1959). BIOSCOPEN De films in de week van 916 ja nuari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: Lido: „Paris Palace Hotel", 18 jaar. (Donderdag: ,,'t Is feest vandaag", alle leefty- den.). „Indiscreet" 14 jaar. „Het gebeurde op klaarlich te dag". 18 jaar. ami, >1 la, lv. i Jf-i-i u ptcut. tut ttcti .vur Verticaal: 1 loge, 2. vergeving, 3. maand worden verstrekt tegen nor- Tnanon„Jacht op ontvoerde vrou- ni, 4. Ria, 5. allodiaal, 6. prik. 8. male prys. Voor gebruik van meerl wen 18 jaar. ,7. Pnv r\a ion iff Iroor tran H/O on. abt, 12. Aser, 13. Mur, 14. Asen, 16. .water zullen hoge prijzen moe, 17. lip. 1 worden betaald. „De terugkeer van de on zichtbare man", 14 jaar. de met de benen in- stevige grond staan om zich aan speculaties te wa gen;' Het woord „uitverkoop" heeft van zichzelf al toverkracht genoeg om de dames want het zijn vooral de dames die bij het „alles moet de deur uit" de deur uit komen aan te trekken. Door het architectenbureau A. Verschoor-Teun Bier, te Loosduinen en Boskoop is het verbouwen van een winkelpand aan de Haarlemmer straat 128 namens A. v. d. Hoek ge gund aan J. v. d. Nat te Leiden. Zondagmiddag a.s. komt Chris Hofland's Jeugdtoneel in de Leids* Schouwburg met 't sprookje Sneeuw witje en de 7 dwergen. D:t gegeven heeft Chris Hofland bewerkt voor het toneel met zang mi balletdansen in schitterende costumes. Parmentier en een drietal scholieren. Deze scholieren waren Koos je Kupe- rus van de Gem. H.B.S. voor Meisjes, Frans Maks van het Chr. Liceum en Lodewijk van Ulden van het R.K. Lyceum St. Bonaventura. Tijdens dit gesprek kwam o.a. de vraag in dis- cusie aan welke karaktereigenschap pen men moet voldoen om te slagen. Als zodanig werden genoemd intelli gentie, gemeenschapszin, teamwerk, ijver, betrouwbaarheid. Na de pauze volgde een vertoning van de kleurenfilm „De weg door de wolken", welke een beeld gaf van het internationale luchtverkeer. Aan het eind van deze bijeenkomst, welke door zeer vele scholieren werd bezocht en als experimen-. zeker ge slaagd kan heten, sprak mej. dr, M. A. Smit, rectrix van het Gymnasium, een pakkend slotwoord. OEGSTGEEST Kath. Vrouwengilde. In het pa rochiehuis hield genoemde vereni ging haar jaarvergadering, die, zoals alle andere acties van 't Gilden, zeer goed was bezocht. De presidente, mevr. J. Staal-van Sanbvliet, sprak hierover haar vol doening uit een stelde de spreekster van deze avond, mevr. Stijger-Eve raart, aan de vergadering voor. Voorts deelde zij mede, dat het fi nancieel verslag wegens ziekte van de penningmeesteres, mevr. De Wilde op een latere bijeenkomst zal worden behandeld. Hierna las de secretaresse, mej. Weiter, haar welverzorgd jaar verslag, waaruit we optekenden, dat het ledental thans ruim 300 bedraagt, De aftredende presidente en mevr. Peters werden herkozen, terwijl in de vacature /an mevr. Meyers, die zich niet meer beschikbaar stelde, de vergadering mevr. A. van Düngen aanwees. De vasten-avondviering zal worden gehouden op maandag 3 febr. Het wordt een Oostenrijkse avond, waar bij Oostenrijkse wijnen zullen vloeien, terwijl de dames worden uit genodigd, gecostumeerd naar de avond te komen. Dat belooft wat!! Op 10 febr. hoopt 't Gilde een be- zoëk te brengen aan het Mauritshuis om de schilderijen van Jan Steen te bewonderen. Dus fonkelend enthousiasme, ook in 1959 bij 't Gilde. Hierna heeft mevr. Stijger-E veraart haar gehoor weten te boeien met haar onderhou dende en leerzame causerie over: „Moederschapszorg vroeger en nu". Zy is daarbij uitvoerig ingegaan op de kraamgebruiken in oude tijden, I waarbij de kraamkloppen, de kraam- herenmuts, de vuurmand: de dienst maagd met de kandeel enz. enz. nog weer eens ter sprake kwamen. Het was een bijzonder mooie voor dracht en wij twijfelen er niet aan, of mevr. Stijgers zal stellig ook door andere vrouwenverenigingen worden aangezocht. Zij, die jaren het eervolle beroep van vroedvrouw uitoefende, kan deze materie dan ook behande len met. kennis van zaken. Het har telijke dankwoord en het applaus was stellig ten volle verdiend. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Donderdag 15 January 1859. Woensdag 11. moest het prov. geregtshof van Groningen uit spraak doen in de zaak eener weduwe, die in een stuk land onder de gemeente Grrjpskerk haar 2-jarig dochtertje geworgd had, en tegen welke door het openb. min. de doodstraf ge- eischt was. De uitspraak behoef de evenwel niet te geschieden, aangezien de vrouw op de vori- gen dag in de gevangenis aan een ziekte was overleden. Laatste Berichten LA CALLAS. De opera van Rome zal een tegen eis indienen als de rechtbank, die Maria Callas aanhangig heeft ge maakt om schadevergoeding te ver krijgen, op 2 februari in Rome zal beginnen. Een woordvoerder van de opera zei dat van Maria Callas mogelijk een bedrag van 85.000 gulden schade vergoeding zou worden geëist. De zangeres werd een jaar geleden ontslagen nadat zij de uitvoering van de titelrol van de opera „Norma" onderbrak omdat naar ze zeide, haar stem haar in de steek liet. Behalve een niet gespecificeerd be drag voor schadevergoeding vraagt Maria Callas 15.000 gulden onuitbe- taald salaris. Voorts beschuldigde zij de opera van contractbreuk welke zaak later aan de orde zal worden ge steld. UITSLAANDE BRAND IN LEERFABRIEK. Vanmiddag omstreeks 2 uur is brand uitgebroken in de ververij van de chroomlederfabnek fa. Theewes te Rijen. Het liet z'ch onmiddellijk ernstig aanzien, en op het alarm .uitslaande brand' kwamen ds brand weren van Gilze en Tnburg de brand weer van Rijen te hulp. In Monster* was gisteravond een dodelijk verkeersongeval te betreu ren. Een motorrijder reed in volle vaart op een stilstaande, goedverlich- te tankwagen. De motorrijder, de tuinder M. Zwinkels (33) uit Poel dijk, die op weg was naar Den Haag om zijn vrouw in het ziekenhuis te bezoeken, was op slag dood. Hij had twee kinderen. Eduard, een onvermijdelijke figuur om allerlei diensten te bewijzen. Op merkelijk was het optreden van twee jeugdige krachten, nl. Jules Croiset (het neefje dat niet van beesten hield) en vooral Ineke Brinkman, dat een klein rolletje pittig speelde. Wij zijn altijd geneigd om geestig heden over kinderrijkdom, hoewel zij vrij banaal zyn, niet al te zwaar te tillen, maar zouden organisatoren van toneelavonden wel in overwe ging willen geven zich bij de keuze der stukken niet te veel te baseren op zulke goedkope succesjes. dat de Haagse Comedie gister avond voor K. O. opvoerde, draagt de vreemde titel van „Brullen als een duif". Men moet er de gebruiks aanwijzing bij lezen, dat dit een ci taat is uit Shakespeare's „Midder- nachtsdroom", maar dan nog begr-ijpt men er niet veel van. Veel om het lijf heeft dit spel niet, het zijn de gewaagde grapjes, die 't moeten doen. Het gaat om een Schotse lord, een jonge en energieke landedelman, die graag een zoon wil hebben om hem op te volgen. Lady Emma, zijn vrouw, heeft evenwel slechts dochters gekregen. Nu dreigt er een conflict in het huwelijk en de ouders van lady Emma komen over uit Amerika om de zaak weer op poten te zetten. Als gevolg van hun doorzichtige intriges komt er zowaar met Kerstmis een zoon. Dat is het hele verhaal, dat nie- mands belangstelling zou hebben ge had, als het niet was opgesierd met min of meer pikante dialogen en situaties. Wil die entourage tot haar recht komen, dan behoren de spelers wel buitengewoon goed spel ten beste te geven, want daarmede staat of valt het hele blijspel. DE ARTISTEN van de Haagse Co medie hebben het stuk inder daad van de ondergang gered, al had de regie van Cees Laseur wel iets vlotter kunnen zijn. De hoofdrol was in handen van Elisabeth Ander sen, die wij nog zo pas in de rol van Olympia hebben bewonderd. Als lady Emma kwam haar talent nog veel beter naar yoren; zij was een charmante echtgenote en men kon het begrijpen, dat zij als vrouw van eon Britse lord ook wel eens wilde van het Katholiek Vrouwengilde, af schitteren in sociëty-kringen. Zij deling Wassenaar, heeft mevrouw M. VOORSCHOTEN KETTINGBOTSING Hedenmorgen om tien over negen vond nabij het bekende kruispunt „De Haagse Schouw" een kettingbotsing plaats, waardoor vier auto's werden beschadigd. Er was geen persoonlijk letsel. De wachtmeester, die het verkeers licht bedient, zette het verkeer uit de richtin-g Den Haag stop. Drie auto's stelden zich in file op maar een vier de auto bemerkte het rode licht te laat en eed met een flinke gang in op de drie stilstaande wagens. De achterste wagen incasseerde de vol treffer en liet de twee andere auto's in de ellende delen. De vier auto's kregen beschadigingen; twee ervan moesten worden weggesleept. WASSENAAR Nieuwe president katholiek vrou wengilde. Op de jaarvergadering vond in Frans v. d. Lingen een krachtige tegenspeler, die energiek en voortvarend zijn adellijke ambi ties voorstond. Cees Laseur was de papa uit Amerika, wederom een echte vader Doorsnee, terwijl Kitty Kluppell een min of meer dwaze schoonmama grappig uitbeeldde. Gijsbert Tersteeg fungeerde als oom Engles—v. d. Meer, die bijna 8 jaren presidente is geweest, haar functie i neergelegd. Tot haar opvolgster werd j gekozen mevrouw M. L. H. Elshout— Hulsman, die tot nu toe secretaresse! was. Tot secretaresse werd gekozen mevrouw Van der Lely. Mevrouw Elshout en mevrouw Van der Klaauw hebben mevrouw Engles napiens de leden hartelijk dank ge bracht voor het vele werk, dat de scheidende presidente in het belang van de afdeling heeft verricht. Dit dankwoord ging vergezeld van een stoffelijk blijk van waardering. Na het huishoudelijke gedeelte van de vergadering heeft mej. J. Drenth aan de and van kleurendia's een en ander verteld over de Mater Amabi- lissohool. Tussen de bedrijven door zorgde de r.k. gemengde zangvereni ging Stella Maris voor een muzikale omlijsting. N00RDWIJK Belangrijke serie diefstallen opgehelderd Door het energieke doorzetten van de recherche te Noord wijk heeft deze binnen enkele dagen de hand weten te leggen op een drietal per sonen, die betrokken zijn bij de diefstallen, gepleegd in de nacht van donderdag op vrijdag 1.1., waarbij een aanzienlijk bedrag aan geld ont vreemd werd bij de brandstoffen- handelaar v. d. Haak. Door enige tips en in het bijzon der door mededelingen van een 14- jarige knaap, kreeg de recherche een betrouwbaar signalement van de vermoedelijke inbrekers. Hierdoor kwam men tot de arrestatie van een 32-jarige transportarbeider en een tweetal gebroeders van 17 en 19 jaar oud, allen afkomstig uit Noordwijk. Een groot bedrag aan geld bleek door de daders op enkele plaatsen begraven te zijn, terwijl een flink bedrag afgegeven was aan een 23-ja- rig familielid. De laatste zal wel ter verantwoording worden geroepen wegens heling. Bij het onderzoek bleek nog een bedrag afwezig te zijn maar na een langdurig verhoor kwam ook dit boven water. Op en kele guldens na kwam zo het gehele bedrag van enkele duizenden gul dens terecht. Het geldkistje werd in de Schie gedeponeerd, waar net is opgebaggerd. In dezelfde nacht was nog een bezoek gebracht aan het kantoor van de fa. F. v. d. Meer Czn, waar echter niets werd gevonden dat de moeite waard werd geacht. De inbraak bij „Thijswijk" blijven de daders ontkennen. Bij het voort durende onderhoud met de daders bleken ze ook betrekken te zijn bij een grote serie inbraken alhier, o.a. in de kleedgelegenheden van de voetbalverenigingen SJC en Noord- wijk; ontvreemding van tafelzilver uit een villa in de Zuidduinen; ver schillende looddiefstallen; inbraak bij een groentengrossier, waar kisten mandarijnen werden meegenomen; inbraak in een pension, alwaar de wijnkelder het moest ontgelden en het openbreken var een geparkeerde auto, waaruit verschillende goede ren werden meegenomen. Enkele ka zen en fruit werden begraven en konden worden opgespoord. Ook buiten Noordwijk hadden zij hun slag geslagen o.a. in een voetbaltent Sassenheim en la Roelofarends- veen, waar konijnen van hun gading v/aren. De beide oudste daders zijn opge sloten in het huis van bewaring.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2