O Kartel weert Leidse firma van verpakkingsbeurs WITTE KRUIS Leidse raad vergadert maandag aanstaande OPRUIMING Z. W. Vioolduo Krebbers - Olof voor Toonkunst WOENSDAG 14 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 K acht bij minisferie Na voortdurende gezamenlijke ac ties van het kartel voor metalen ver pakkingen tegen „Holland Strap pings" te Leiden dat was uitgetreden, is de Leidse firma van verpakkings materialen aan de Middelstegracht thans ook uitgesloten van de inter nationale verpakkingsbeurs die in april te Amsterdam wordt gehouden. Hiermede was voor de Leidse firma de maat vol en zij diende een klacht in bij het ministerie van economische zaken, dat dadelijk een onderzoek instelde. Ten aanzien van deze tentoonstel ling deed men een bemiddelingspo- dreigt Biedt weerstand met poeders/ tabletten, cachets ging, die echter door het kartel werd afgeslagen, met het gevolg, dat „Hol land Strapping" zeker niet in april klaar zal kunnen zijn met zyn stand. Thans immers moet het ministerie een officiële procedure volgen, die veel tijd vraagt. Het blijkt, dat de organisator van de verpakkingsbeurs, met het kartel voor metaalverpakkingen is overeen gekomen, dat slechts leden zullen worden toegelaten. De directeur van „Holland Strappings" heeft aange boden met artikelen uit te komen, welke niet onder het kartel vallen, maar ook hiertegen werden beden kingen ingebracht, NED. MADRIGAALKOOR VOOR DE RADIO Morgen te 2 uur wordt door de Avro uitgezonden Kantate no. 2 v Sutermeister uitgevoerd door het Ne derlands Madrigaalkoor o.l.v. Willem Mizee m.m.v. Mea BoonNaberman mezzo-sopraan en Jan van der Meer, piano. JUBILEUM G. VEERMAN De heer G. Veerman vierde gisteren zijn veertigjarig jubileum bij de Ste delijke Lichtfabrieken te Leiden. In de directiekamer spraken de di recteur en chefs de heer Veerman wayderend toe. In de kantine mocht de jubilaris nog Dr. Else Gans aan Rijksuniversiteit te Leiden gepromoveerd Aan de Leidse universiteit promo- Jongh, hoogleraar in de geneeskunde veerde hedenmiddag tot doctor in de aande Leidse Universiteit; de para- nimfen waren de artsen P. Gans, ver- Burgerlijke Stand Geboren: Anna Cornelia Maria, dr v. A. M. Schuur en A. C. M. van Vel- zen; Ericus, zn v. G. Uljé en P. Streef- larnd; Theodora Petronella Maria dr v. T. P. van der Ploeg en H. W. A. Koelewijn; Frens zn v. J. Waninge en A. J. Koetsier; Frederik Willem zn v. W. F. Be ij en J. B. Breedeveld; Johanna dr v. W. H. A. Hockx en J. Heijmans; Gerardus Jacobus Joris zn v. C. P. van Veen en P. M. C. Zand bergen; Helena Johanna dr v. J. Kanbier en S. L. Plantfeber; Johnny Franciscus Cornelis zn v. C. K. Mole naar en C. Speel. Overleden: G. Brugman 63 jr man; M. Pardon 86 jr weduwe v. Laurier; H. van Kooten 63 jr echtgenote van J. Holleman; C. E. van 't Hooft 80 jr vrouw; A. Delfos 76 jr man; P. J. J. Horsman 78 jr man. Leidse agenda WOENSDAG 14 JANUARI S. Bonifacius. Jaarvergadering. Avondmis in kapel Hazewindsteeg (Zrs Carmeliessen), 8 uur, waarna souper en vergadering. N.R.K.M. Jaarvergadering. In den Vergulden Turk. 8 üur nam. K. O. Haagse Comedie. „Brullen als een Duif", Leidse Schouwburg, 8 uur nam. Commissie Bedrijfsleven-Onder wijs. Voorlichingsavond leerl. Mid- delb. scholen Aula Gymnasium Fruin- laan, 8 uur nam. VOLA. Filmavond Caltex Petr. Mij, Rotterdam, Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. „Vita Nova" (Coöp. Ver. voor K.I.) Jaarvergadering Foyer Stadsgehoor zaal, 9.30 uur voorm. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. DONDERDAG 15 JANUARI d'Oprechte Amateur. Eerste ama teuravond in dit seizoen. 'Beneden zaal Mij voor Toonkunst, Rapenburg 22. 8 uur nam. K.A.V. afd. Herensingel. Jaarver gadering (met kaarten en sjoelen). Zaal Maria Gijzensteeg 8 uur nam. Interdiocesane Jongerenstaf. Film avond met 3 exclusieve films. Dan sen na. St. Ant. Clubhuis. 8 uur n.m. VRIJDAG 16 JANUARI St. Christoffel. Jaarvergadering De Harmonie, 8.30 uur nam. APOTHEKERSDIENSTEN Leiden; geopend Zuider-apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Oegstgeest: apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN De films in de week van 916 ja nuari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: I Casino; „Paris Palace Hotel", 18 jaar. (Donderdag: ,,'t Is feest vandaag", alle leeftij den.). Lido: „Indiscreet" 14 jaar. Luxor: „Het gebeurde op klaarlich te dag", 18 jaar. Trianon: „Jacht op ontvoerde vrou wen". 18 jaar. Rex: „De terugkeer van de on zichtbare man", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werf park 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur. Zon- en feestdagen 2—4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Wat doe je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoor stelling (tot en met 1 maart 1959). Lakenhal: Tentoonstelling „Vor ming". Werkdagen: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestdagen 14 uur nam. (tot 18 januari 1959). Lakenhal: „Schatten uit het Mau- ritshuis". Werkdagen: 10 uur voorm.- 4 uur nam.; zon- en feestdagen: 14 uur nam. (tot 16 februari 1959). geneeskunde mej. dr. Else Gans, al hier. De promotie vond plaats in het Groot-Auditorium der Rijksuniver siteit; zij geschiedde op 'n proefschrift getiteld „Over het gehalte aan fol- likelstimulerend en luteïniserend hor moon in serum van intacte, gecastreer de en met geslachtshormonen behan delde ratten". Dr. Gans, die geboren werd te Bloemendaal in 1926, is werkzaam op het laboratorium voor Pharmacologie j van de Rijksuniversiteit te Leiden. Zij heeft ongeveer drie jaar, onderbro-1 ken door zware ziekte, gewerkt aan haar proefschrift. Follikelstimulerend hormoon en luteïniserend hormoon zijn twee van de doör de hypophyse geproduceerde jiormonen, die vorm en functie van de geslachtorganen beïnvloeden. De productie door de hypophyse van deze beide zgn. „gonadotrope" hormonen wordt op haar beurt ge reguleerd door de in de geslachtsor ganen gevormde geslachtshormonen. Vraagstukken, die de productie en de afgifte van F.S.H. en L.H. betref- I fen, werden door dr. Gans aan een onderzoek onderworpen. Dit was mo gelijk doordat men het gehalte van genoemde hormonen, die in het bloed- serum achterblijven, kan bepalen. Dergelijke, gescheiden pepalingen in serum werden, op deze schaal, nog niet eerder verricht. Wel werden bepalingen gedaan van F.S.H. en L.H. in de hypophyse van ratten maar deze gaven slechts een toestand weer; de onderzoekingen van beide hormonen gaven ook de veranderingen van deze toestand aan als productie, afgifte etc. Promotor was prof. dr. S. E. de De gemeenteraad van Leiden ver- de openbare school voor buitenge- i enige geinen ken in ontvangst nemen ga(jert op maandag 19 januari 1959 te woon lager onderwijs aan zwakzin- waarna dit jubileum met een gezellig veertien uur. nige kinderen vakonderwijs zal wor- samenzyn van de naaste collega s Te behan(jeien onderwerpen zijn i den gegeven. werd besloten. o.m.: Voorstel inzake het bepalen van it* Benoeming van een tijdelijk leraar het bedrag, dat per leerling voor de LC.CfiS© Universiteit in de biologie aan het Rembrandt ly- bijzondere scholen voor buitengewoon ceum. H. D. van Nieukerken. I lager onderwijs aan woonwagenkamp- Op vrijdag 23 januari om 4 uur des Benoeming van een tijdelijk lera- i kinderen in 1958 wordt beschikbaar middags zal de heer P. Smits, be-res in het handwerken en van een tij -gesteld. noem-d tot buitengewoon hoogleraar delijk ierares in de lichamelijke oefe- j Voorstel inzake het beschikbaar- in de Faculteit der Godgeleerdheid. ni aan de HBS v00r Meisjes. Mej. j het bestuur van de Vereniging voor zijn ambt openlijk aanvaarden doorig j H Bentfort van Valkenburg, M. Christelijk Fröbelscholen van een r- "^preken van een rede in het g y Oudenaarde. I voorschot op de exploitatievergoe- r°o w ov Benoeming van een vijftal onder- ding over het jaar 1958 ten behoeve Rechten Vr^e Studierichting de heer Wj h6t °Penbaar 'aBer M^raa*16"'"5'11001 J. A, Boudrez te Oud-Beijerland; j BenoeJming van een lld van de j Voorstel inzake het beschikbaar- Raad van Beheer van de Sportstich- i stellen van gelden voor het maken ting (Badmintonsport). Aanbev. J. van de aansluiting van de Churchill- de Keuing en J. J. Mönnich. i laan aan de Haagweg en aan de Voorstel inzake het verlenen van j Voorschoterweg. eervol ontslag aan de heer D. Bosma Voorstel inzake het aankopen van uit zijn betrekking van tijdelijk le-1 het winkelhuis Hogewoerd 28. raar in de Franse taal en letterkunde (f 20.000). aan het Rembrandt-lyceum, in ver- Voorstel inzake het aankopen band met het bereiken pensioenge rechtigde leeftijd. Voorstel inzake het overplaatsen van de heer A. W. Willemse, onder wijzer aan de openbare lagere school aan de Drie Octoberstraat naar de terweg en de Trekvliet. openbare school voor uitgebreid la-1 Voorstel inzake het aankopen van ger onderwijs aan de Pieterskerk-1een Perceel weiland, gelegen tussen straat. i de Voorschoterweg en de Trekvliet. Voorstel inzake overplaasting van U' 20.000). mejuffrouw T. Laman, hoofdleidster Voorstel inzake het aangaan van aan de openbare kleuterschool aan de een overeenkomst van ruiling van Da Costastraat, als hoofdleidster naar gronden, gelegen tussen de Poelwete- voor het Cand. ex. K' Wis- en Na-1 tuurkunde de heer H. F. Nooteboom te Leiden; voor het Cand. ex. J Wis- en Natuurkunde de heren H. O. Pra- de te Oegstgeest en F. H. Chamalaan te Leiden; voor het Cand. ex. A' Wis- en Natuurkunde de heer L. Meer- mans te Leiden; voor het Doet. ex. Scheikunde de heren H. M. van Dort te Leiden en J. W. van Tuyn te Am sterdam. bonden aan het laboratorium van het Kankerinstituut te Amsterdam, en E. Gans, onlangs afgestudeerd en thans reserve-officier van gezondheid. Na afloop van de promotie was er 'n ontvangst in de Universiteit, waar op een groot aantal collegae, familie leden en belangstellenden de gepro moveerde met haar promotie kwamen gelukwensen. Gemeente ruilt grond met Christelijk lyceum Morgen start onze (zonder weerga) met tientallen VULPEN-koopjes „Aurora" 70.nu 29.50 „Union" 45.nu 19.50 „Clipper" 29.75 nu 19.50 „Union" 7.50 nu 4.98 „Vulpenkliniek" 5.90 nu 3.98 allen 1 jaar garantie en met 14 krts gouden pennen. 2 kl. ballpoint 11.90 nu 5.98 Criterium stifthouder nu 1.99 Skrebba hecbtmachine 8.75 nu 3.99 Verder; fotoalbums, ballpoints, bloks, schrijfmappen, postpapier VULPENKLINIEK (G. WOLFSLAG) BREESTRAAT 145 Laatste Berichten VIERDE SLACHTOFFER TE AARDENBURG OVERLEDEN In het Sint Anthoniusziekenhuis te Oostburg is gisteravond de heer As- mus Jr uit Gorinchem, het vierde slachtoffer van het auto-ongeval te Aardenburg, overleden. Zoals be kend zijn gisteren bij dit ongeval de heer Asmus Sr en ds en mevrouw Pannekoek omgekomen. AUTO ONDER TREIN. Vanmiddag te 12.30 uur is op de overweg met halve afsluitbomen in de Urkhovenseweg in het stadsdeel Tongelre te Eindhoven, de auto van de 52-jarige heer J. Jeuken, leraar aan de ulo-school aan de Le Sage ten Broeklaan, gegrepen door de perso nentrein, die enige minuten tevoren van het station Eindhoven naar Venlo v/as vertrokken. De heer J. was op slag dood. De auto werd zwaar be schadigd. De trein had een vertraging van ongeveer 20 minuten. een perceel weiland, gelegen in de J os- en Gasthuispolder en het tussen- j tijds beëindigen van de pachtover- I eenkomst betreffende een perceel weiland, gelegen tussen de Voorscho- de openbare kleuterschool Telderskade. Voorstel inzake het vaststellen van het getal wekelijkse lesuren, ge durende hetwelk in het jaar 1959 aan de openbare scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid la ger onderwijs vakonderwijs zal wor den gegeven. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs om medewer king voor het aanschaffen van meu bilair voor de school voor voortgezet gewoon lager onderwijs aan het Noordeinde 40. (f 11.644). Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging v. Chris telijk Onderwijs om medewerking voor het aanschaffen van leermidde- ring en de Houtlaan, met de Ver eniging voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs. Voorstel inzake het verkopen van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Rooseveltstraat. Voorstel inzake het verkopen van een perceel bouwterrein aan de Roomburgerlaan, gelegen tussen de Colenbranderstraat en de Duyven- dakstraat 27 per m2). Voorstel inzake het aangaan van een geldlening ad 1.535.000. Voorstel tot het vasstellen van een verordening, houdende wijziging van die op de heffing en invordering van precario-rechten. Bode-auto's, Kaas markt betalen thans ƒ22.50 voor standplaats per jaar. Voorstel inzake het nemen len voor het verkeersonderwijs ten enige verkeersmaatregelen ter bevor- Advertentie) behoeve van een drietal scholen. 828.50). Voorstel om te verklaren, dat de instandhouding van de openbare school voor gewoon lager onder wijs aan de Storm Buisingstraat in gevolge artikel 19 van de. Lager-on- derwijswet 1920 wordt gevorderd. Voorstel inzake het verlenen aan het bestuur van de Mytylstichting van een voorschot op de vergoeding in de kosten van de beloning van vakonderwijzers voor het jaar 1958 ten behoeve van zijn school voor bui tengewoon lager onderwijs aan licha melijk gebrekkige kinderen, (ƒ209). Voorstel inzake het vaststellen van het getal wekelijkse lesuren, gedu rende hetwelk in het jaar 1959 aan D ,E CONCERTAFDELING van de omlijst, en als verweven wordt, en Met het Christelijk Lyceum 2ijn onderhandelingen gevoerd inzake een ruiling van pronden, gelegen tussen de Poelwetering en de Houtlaan, welke er toe hebben geleid, dat: a. de gemeente in eigendom afstaat aan het Christelijk Lyceum een per ceel grond, groot plm. 0.56.20 ha., zulks ten behoeve van een uitbrei ding van dit Lyceum; b. het Christelijk Lyceum aan de violisten begonnen met de „Sonate in gemeente in eigendom afstaat per-8 ki t." tunnt.ie Maatschappij voor Toonkunst is opnieuw koninklijk voor de dag ge komen door de leden te onthalen op 'n recital door het (jubilerende) violis ten-duo Herman Krebbers en Theo Olof, wel het meest gerenommeerde ensemble van deze tijd. Het concert had niettegenstaande de modderstra- ten een grote toeloop, en terecht, want 't was rond-uit gezegd, prach tig. Het programma, waarbij (zo nodig) de pianist Marinus Flipse continuo of begeleiding verzorgde, kon nie mand teleurstellen, want klassieken en moderne muziek wisselden elkan der vóór en na de pauze af. De twee celen grond, groot tezamen 1.1 ha, zulks, wegens de grote opper vlakte van het sub b bedoelde terrein, tegen betaling door de gemeente aan het Christelijk Lyceum terzake van deze grondruiling van een toegift van 33.400. Het bezit van de onder b bedoelde gronden is voor de gemeente van be lang, aangezien deze nodig zijn ge deeltelijk voor de bouw van de nieuwe H.B.S. voor Meisjes, voor de bouw van het nieuwe Diaconessen- huis en voor de bouw van het nieuwe St. Agnes Lyceum en verder voor openbaar plantsoen. KANTONGERECHT LEIDEN. 13-jarige chauffeur. Zeer scherp richtte de kantonrech ter, mr. R. de Bruijn zich tegen de 46-jarige landbouwer. Deze verd. had goed gevonden, dat een 13-ja- rige buurjongen van hem zijn jeep met aanhangwagen had bestuurd. Verd. voerde tot zijn verdediging aan dat de weg, w.aarop de knaap reed, een polderweg was met weinig of geen verkeer. Bij zijn eis, wees de officier er nog met grote nadruk op. dat verd. niet zo licht over dit geval moest denken. De kantonrechter sloot zich hierbij aan en gaf de knaap een ernstige berisping, terwijl de landbouwer er deze keer nog met 20 of 10 dagen afkwam. De 21-jarige rijwielhersteller te Oegstgeest zat op de duo van zijn motorrijwiel, terwijl dit werd be stuurd door een 13-jarige knaap, eveneens uit Oegstgeest. Toen zy een agent zagen naderen, probeerden zij nog van plaats te verwisselen, echter tevergeefs. Uiteindelijk bleek, dat de rijwielhersteller wel de motor, maar geen rijbewijs bezat. Ook in deze zaak een zeer ernstige berisping voor de knaap. Voor de verd. een vonnis van 30 of 10 dagen, alsmede een waarschuwing toe. een van de twee en twintig sonates, die Handel voor twee melo die-instrumenten met continuo (pia no) schreef. De langzame delen zijn breed en melodieus, de Allegri zijn gefugeerd. Grandioos is het samen spel, van deze twee geweldig muzi kale violisten; haar-fijn op elkaar in gesteld. Op het gebied van virtuosi teit hebben zij zich nergens enige be perking op te leggen; het perfecte musiceren beheerst alles en allen. Het continuo, door Marinus Flipse verklankt, was geheel in de toon. Zeker geen gewone verschijning op de programma's is Carl Philip Emmanuel Bach, de belangrijke fi guur, die eindelijk de eer krijgt die hem toekomt. Van deze grote opvol ger van Telemann werd een driedelig duo voor twee violen gespeeld. In het eerste Andante valt het contra punt op, dat hij van zijn grote vader heeft kunnen leren. Onder beider hoogst kunstzinnige geest en violis- tisch vermogen bloeide de weldadige muziek weelderig op. Dan een duo voor twee violen van Boccherini. Een van de bijzondere eigenschappen van deze vruchtbare componist van kamermuziek is de virtuose wijze, waarop de instrumen ten zijn behandeld, en het aristocra tisch karakter van de thema's. Volle dig hebben de violisten aan het werk gegeven, wat het t: komt, en het per soonlijk en interessant doet zijn. Ook deze muziek is als voor hen geschre ven. NA DE PAUZE ving het omvang rijk programma aan met een Sonate (naar wij menen aan hen beiden opgedragen) van Badings, waarin men verwantschap onder kent tussen de belangrijke thema's, die deze gaarne contrapuntisch ver werkt. Uiterst verzorgd, met opval lende beheersing en gedifferen tieerd werd de sonate gespeeld. Béla Bartók was vertegenwoor digd met zes duo's voor twee violen; pracht stukjes, pittig en geestig, waarin het element volksmuziek, waarin karakter, toonaarden en ka rakteristiek duidelijk onderstreept zijn. Zij speelden weergaloos. Alle eigenaardigheden lieten zij volledig tot hun recht komen, zodat de waar dering dan ook niet uit bleef. Ten laatste van Pablo de Sarasate: Navarra voor twee violen en piano. Bewogen, mooi klinkende salonmu- ziek, supérieur door hen gespeeld. Na de enthousiaste huldiging nog een volkomen evenwichtig gespeeld stuk Bach uit diens „Concerto d kl. t.", waarbij de pianist de orkestpartij speelde; een werk, dat vanaf de be gintijd van hun kunstenaar-zijn hun volle liefde heeft. Voldaan ging men huiswaarts na dit in alle opzichten hoogstaand concert. J. KORTMANN JAARVERGADERING OPENB. LEESZAAL. In de gisteravond gehouden leden vergadering van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek „Reuvers" heeft de voorzitter, mr. F. J Teebaal, aller eerst het overleden lid van het alge meen bestuur, de heer C. Brilman, herdacht van wiens grote belangstel ling voor en vele voortreffelijke tech nische adviezen aan de Leeszaal het bestuur dankbaar heeft geprofiteerd. De aanwezigen hoorden deze woorden staande aan en namen vervolgens enige ogenblikken stilte in acht. dering van een ordelijk parkeren op het Stadhuisplein. verdiensten gedurende een lang durig presidium en bestuurslidmaat schap met algemene stemmen be noemd tot erelid. Tenslotte werd langdurig van ge dachten gewisseld over de plannen van de Bouwcommissie te verbetering van de huisvesting. Nadat vele moge lijkheden van nieuwbouw of verhui zing de revue waren gepasseerd, hechtte de vergadering in beginsel haar goedkeuring aan het bestuurs voorstel om zoveel mogelijk verbe tering te brengen in de aan de Lees zaal toebehorende panden Breestraat 25 en 27. Van de zijde van het Minis terie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen is de onhoudbare toe stand inmiddels erkend door de plaat sing van de Leidse Openbare Leeszaal op de lijst van Nederlandse bibliothe ken, welke dringend verbetering be hoeven. Hopelijk leidt het binnenkort te verwachten nader overleg op niet te lange termijn tot tast- en zichtbare resultaten. DE LEIDSE AMATEUR FOTOGRAFEN AAN DE WATERKANT De Leidse Amateurfotografenver eniging kwam gisteravond onder lei ding van de heer G. J. Gompelman weer byeen in De Doelen. De heer H. G. Bolten te Den Haag confron teerde de leden door een aantal dia's met de schoonheid van de waterkant in ons eigen landje. Zo liet hij enige mooie collecties zien van het strand, de grote rivieren en de Biesbosch. De heer Bolten verbaasde de aan wezigen in het bijzonder met zijn micro-opnamen van planten, vogels en dieren, levend langs en in het wa ter. Menig plaatje ontlokte de leden een spontaan applaus; dit gold voor al voor de foto van de zwemmende waterrat. Deze avond heeft de Leid se amateurfotografen weer bewezen, dat er in ieders directe omgeving ideale onderwerpen voor de fotogra fie te vinden zijn. KATWIJK AAN DEN RIJN „Doe het zelf-bond Het was een goede gedachte van het bestuur van de Vereniging tot bevordering van l!\ïS il S™.; economisch huishouden, in de grote In zijn toelichting op de begroting h_. Donderdag 1 5 januari Aanvang 9 uur FOIQ-llPRUiMINB ALS NOOIT TE VOREN! Foto-Ciné JAN WOLFSLAG Breestraat 123 Haarlemmerstraat 102 Noordeinde 30 (Advertentie) VITA NOVA VERGADERDE De Coöp. vereniging voor kunst matige inseminatie „Vita Nova" te Hazerswoude heeft vanmiddag te Leiden haar jaarvergadering gehou den. De voorzitter de heer J. Rij laarsdam memoreerde hel afgelopen jaar, dat zoals hij zeide niet on bevredigend is geweest voor de vee boeren. Het is het tiende jaar in het bestaan van de K I.-vereniging ge weest en de belangstelling is nog steeds groeiend Zoals de secretaris, de heer J. C. v d. Geest, in zyn jaar verslag vaststelde zijn er thans 883 leden. Het resultaat van de K.I. is gunstig te noemen. Na eerste inse minatie volgen in 69,7% van de K.I. drachtigheid. Het percentage van de „totale drachtigheid" bedraagt 93,3%. Balans van verlies en winstrekening werden goedgekeurd, alsmede de be groting waarop een bedrag is gereser veerd voor de bouw van twee dienst woningen bij het bedrijf te Hazers woude. De heer J. P. Rotteveel te Lisse werd als bestuurslid herkozen en als leden der aankoopcommissie de heren J. Rijlaarsdam en H. S. Kroft. 1959 maakte de penningmeester, de heer M. Eek jr. met erkentelijkheid melding van het besluit van de Oegst- geester gemeenteraad om aan de Leeszaal een subsidie te verlenen, behoudens goedkeuring van het be sluit door G.S., ongeveer 750 's jaars zal bedragen. Dank zij een niet onbelangrijke ver hoging der inkomsten door stijging van het ledental en een steeds toe nemend gebruik van de uitleenbiblio theek is het mogelijk de begroting sluitend te maken met hetzelfde ge raamde tekort van ie laatste 3 jaren, terwijl de voorgaande jaren 'n voort durende stijging te zien gaven. De concept-begroting werd goedgekeurd. De periodiek-aftredende gewone leden van het bestuur, de heren F. Diemer, C. H. van Duyne en dr. K. Simon Thomas, werden bij acclamatie herkozen evenals de algemene be stuursleden, de heren dr. H. Schilp, G. A. de jager en C. P. Versteegen. In de vacature in het algemeen be stuur, ontstaan door het overlijden van de heer C. Brilman, werd op voorstel van het dagelijks bestuur be noemd de heer F. J. Libot. Eveneens op voorstel van het dage lijks bestuur werd de heer mr. W. de Clercq op grond van zijn vele zaal van het Missiecollege aan dt Overrijn een huishoudbeurs en „doe- het-zelf-show" te organiseren. In weerwil van het allesbehalve aanlok kelijke weer was er goede belangstel ling voor de show. Het werd zelfs 'n gezellige avond, voornamelijk door de zeer bijzondere verrassingen en aan lokkelijkhedcn, niet alleen voor de dame3 maar ook vooi de heren. Er was waarlijk voor „elck wat wils". Er werden ook nog verscheidene demon straties gegeven op velerlei gebeid, maar hiervan konden vooral de da mes profiteren. En als een klap op de vuurpijl was er nog een gratis verlo ting, waardoor enigen zo mogelijk met nóg opgeruimder gezichten huis waarts keerden. Het was een geslaag de avond, én voor het bestuur én voor de genodigden. LEIDSCHENDAM PRIESTERWIJDING. Op zondag Sexagesima 1 februari a.s.) zal pater Kees van der Geest van de congregatie van het Goddelijk Woord ir de kapel van het missiehuis te Teteringen tot priester gewijd wor den door de aartsbisschop Martinus Lucas (SVD). De neomist zal zijn eerste plechtige H. Mis opdragen op zondag 3 april a.s. «n de parochiekerk van de II.H. Petrus en Paulus aan de Sluiskant. H00GMADE Veewagen te water. Toen de heer C. Anker dinsdagmorgen met zijn veewagen on weg ging naar de veemarkt te Leiden, gleed zijn wagen door de gladheid van de weg en kwam gelukkig rechtstandig in een sloot terecht. Het ongeluk gebeurde op de parallelweg van de verbin dingsweg rijksweg 4a en de provin ciale weg onder Rijpwetering. Mens en dier konden met moeite ongedeerd het voertuig verlaten, dat later door een kraam, agen uit Alphen op het droge werd gehaald. WASSENAAR 17-JARIGE JONGEMAN ONDERNAM VERN1ELINGS-STROOPTOCHT Een reeks ergerlijke vernielingen, in de maand december in Wassenaar gepleegd, is tot klaarheid gebracht door de arrestatie van een 17-jnrige jongeman uit Wassenaar. Hij heeft be kend, gedurende twee nachten in het dorp en omgeving etalageruiten te hebben ernield, betrekkelijk kleine diefstallen te hebben gepleegd en een ernstige ravage te hebben aangericht in de St. Jan Baptistschool bij Dey- leroord. In de nacht van 10 op 11 docember vernielde hij in de Langstraat met een steen de etalageruit van een winkel in electrische artikelen van de fa. de L.; hier nam hij een elektrisch scheer- apparaat weg. Enkele dagen later, in de nacht van 13 op 14 december maakte hij een tweede strooptocht, die een he spoor van vernielingen ach terliet. Uit de etalage van het HTM- wachthuisje aan de Lange Kerkdam nam hij een pakje wafels weg. Na een spiegelruit van een horlogewinkel van de fa. S. in de Langestraat te heb ben verhield koos hij zich een horlo ge uit. De etalage van een fotohandel aan de Deyl moest het vervolgens ontgelden, terwijl hy tenslotte zich de toegang verschafte tot de St. Jan Bap tistschool. waar hij hevig huishield in het kantoortje van de hoofdonderwij zer Een radiotoestel ter waarde van 400 sloeg hy totaal in elkaar. Met behulp van een kolenschop sloopte hij een schrijfbureau en beschadigde hij het kastje van de elektriciteitsme ters. Ook het telefoontoestel werd ge deeltelijk vernield. Uit de school werd niets vermist. De recherche stond, doordat belang rijke aanknopingspunten ontbraken, voor een moeilijke puzzle. Na tijdro vend en moeizaam speuren kon de zer dagen de verdachte worden aan gehouden. Hij legde een bekentenis af. De jongeman zal voor de justitie worden geleid. Het onderzoek door de recherche duurt voort.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3