S)e CcicbeSoti/fca/tit België belooft de Kongo onafhankelijkheid Clementie voor Algerijnse rebellen Dulles zei weer iets opmerkelijks Minderheidsregering in Finland Personenauto in volle vaart op vrachtwagen DRIE DODEN EN TWEE GEWONDEN Tankboot ontploft WOENSDAG 14 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14610 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Langs lijnen van geleidelijkheid Aanpassing aan de eigen traditie van 't volk De Belgische regering heeft dinsdag plannen bekendgemaakt om van Belgisch Kongo een democratie te maken, die in staat is over eigen onaf hankelijkheid te beslissen. Er zullen verkiezingen worden gehouden en er zal een parlement in het leven worden geroepen. Tegen het einde van dit jaar zullen in de steden en de meeste plattelands gebieden plaatselijke verkiezingen worden gehouden. Deze raden zullen in 1960 provinciale raden kiezen, die op hun beurt het begin van een Kamer van Volksvertegenwoordigers zullen samenstellen. Dit wordt meegedeeld in een verklaring van de Belgische regering die minister-president Eyskens in het parlement te Brussel heeft voorgelezen. België is van plan in Kongo een democratie te vestigen die in staat is de souvereine rechten uit te oefenen, aldus de regeringsverklaring. van onze zwarte broeders goed te keuren en te steunen, maar wjj heb ben dan ook ontegenzeggelijk recht op hun sympathie en nun loyale medewerking, daar België tachtig jaar lang zijn beste krachten aan Kongo heeft gewijd". Verder zei de koning in zijn voor de radio uitgesproken oproep, dat de taak van België in Kongo nog niet is voltooid. België is niet van plan de Kongolezen Europese oplossingen op te dringen, in tegendeel, het wil aanpassingen die beantwoorden aan het eigen karakter en de Qigen tradi tie van de bevolkingsgroepen, in de hand werken. GELEIDELIJK AAN De verwerkelijking van het eind doel zal zonder ophouden worden na gestreefd met medewerking van alle inwoners van Kongo. Het recht van beslissen zal in steeds toenemende mate aan de Kongolezen worden toe gekend op steeds ruimer eebied, aldus minister-president Eyskens. De gemeenteraadsleden en de grote meerderheid van de leden der ge- biedsraden in plattelandskringen zul len bij algemeen stemrecht worden gekozen, aldus minister-president Eyskens. De inwoners van Kongo zullen politiek worden opgenomen in de Kongolese pemeenschap met de zelfde rechten en plichten. De leden van de plaatselijke raden zullen het kiescollege vormen, dat de meerderheid van de leden van de provinciale raden en later de alge mene Raad zal aanwijzen. De Algemene Raad, die in de plaats zal komen van de huidige regerings raad, is het begin van een Kamer van Volksvertegenwoordigers. Naast de Algemene Raad komt een Raad van Wetgeving, die het begin zal zijn van DE BELGISCHE KONGO rR IS MET SPANNING uitgekeken naar de regeringsverklaring wel ke het Belgische kabinet zou afleggen over de Kongo. Gisteren is die ver klaring afgegeven en wij vermoeden, dat zij niet allen bevredigd zal heb ben. De Belgische redering belooft de Kongolezen de onafhankelijkheid en dat zal in Leopoldstadt door de kop stukken der zwarten natuurlijk met gejuich vernomen worden. Maar een datum wordt niet genoemd en het ligt ook niet in de bedoeling om bin nenkort zo'n datum vast te 0 stellen, want men wil de sta tus van onafhankelijkheid langs lijnen van geleidelijkheid laten berei ken. De regering zal in Kongo geleide lijk haar macht overdragen, zou luidt het in de Belgische regeringsverkla ring, naar gelang de nieuwe Kon golese instellingen bekwaam zullen zijn om de continuïteit van de hand having der orde, het eerbiedigen van de openbare en privé verplichtingen, en de bescherming van de personen en goederen te garanderen. Dat zijn bekende klanken, welke wij horen. Wij herinneren ons, dat wij indertijd ten opzichte 'tm Neder lands Indië zulke zelfde ideeën koes terden. Wij waren bereid de bevolking van Indië vrij te laten, maar gelei delijk aan, want zij moest nog leren op eigen benen te staan. Daar is niet veel van terecht gekomen. Indonesië wilde vrij zijn en wel helemaal en ineens. Wij hebben naar Java oolitie-troe- pen gestuurd evenals de Belgen tihams troenen sturen naar de Kongo. Wij hepen van harte dat het de Belgen niet vergaat oals het ons ver gaan is. Wij zijn nog altijd overtuigd, dat niet alieen Nederland, maar ook Indonesië zelf veel beter gevaren zou zijn wanneer de voogdij geleidelijk zou zijn opgeheven. Nu is de Kongo niet hetzelfde als Indonesië. Was het voor Indonesië nuttig geweest, zo'n geleidelijk inge voerde onafhankelijkheid, voor de Kongo lijkt het ons een noodzakelijk heid. De zwarte broeders zijn nog lang niet zover, dat zij een land als de Kongo kunnen besturen zoals dat in de wereld van vandaag nodig is. Het is maar de vraag of iedere Kongolees daar ook zo over denkt. Er behoeven maar een paiar raddraaiers op te tre den en de poppen zijn aan 't dansen. De Belgen pakken het probleem o.i. wel op de juiste wijze aan, nl. aan de ene kant streng tegen orde-ver stoorders en onrust-zaaiers (zoals bijv. de ontbinding van de Abako-or- ganisatie) maar aan de andere kant de belofte van meerdere en geleidelijk groter wordende onafhankelijkheid door omschakeling op zelfwerkzaam heid in het bes'uren van het land. Naar verluidt zijn de Belgische so cialisten niet zo tevreden met de rege ringsverklaring. Zij hadden meer aan dacht besteed willen zien aan econo mische maatregelen. Mogelijk hébben zij daarin niet geheel ongelijk. Gezien de relletjes in Leoooldstadt, die hun aanleiding en voedingsbodem vonden in de werkloosheid en de armoede van de inheemse bevolking. een Senaat. Beide organen zullen gezamenlijk de wetgevende macht uitoefenen, waartoe hun bevoegd heden geleidelijk zullen worden uit gebreid, aldus de regeringsverklaring. „Het is de bedoeling van België de Kongolezen te leiden op de weg naar onafhankelijkheid, zonder uitstel maar ook zonder onbezonnen over haasting", aldus heeft koning Boude- wijn der Belgen dinsdag ic een op Molotof naar Den Haag? De persbureaux Reuter en A.F.P. in Moskou, dat de Nederlandse rege ring agreement verleend heeft voor de benoeming van de heer Molotof tot ambassadeur van de Sowjet Unie in Nederland. Bij het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag verklaarde men gisteravond nogmaals, nog niets te weten over een eventuele benoeming van de heer Molotof. Officieel is Ne derland zelfs nog niets bekend over een definitief vertrek uit Den Haag van de huidige ambassadeur, de heer Kirsanof. Gearresteerden worden vrijgelaten De Franse regering heeft dinsdag avond maatregelen inzake clementie voor Algerijnse nationalistische lei ders bekendgemaakt. Na een bijeen komst van het kabinet onder leiding van president De Gaulle werd mede gedeeld, dat Messali Hahj, leider van roep tot zijn onderdanen in België i de Algerijnse nationale beweging, die en Kongo gezegd. thans op het eiland Belle lie in bal „Wij aarzelen niet de verzuchting I moederland zal kunnen bewegen. Andere Algerijnse nationalisten, on der wie Ben Bella, leider van het Na tionale Bevrijdingsfront, die zich in Parijs in arrest bevindt, zullen naar „versterkte gebieden" worden over gebracht. Verder wijzigde president De Gaulle alle doodvonnissen in le venslange dwangarbeid. De minister van voorlichting, Roger Frey, deelde mede, dat het kabinet verder besloten had 7000 personen, die in Algerië werden aangehouden, vrij te laten. De 68-jarige Messali Hadj wordt dikwijls de „vader van lingschap leeft, zich vrij in het Fransehet Algerijnse nationalisme" ge- Vrije er ezingen in Duitsland losgelaten? De Amerikaanse minister van bui-» tenlandse zaken John Foster Dulles heeft gisteren op zijn persconferen tie het Russ' 3he voorstel om binnen twee maanden een conferentie te houden over een vredesverdrag met Duitsland een domme aanpak van het probleem genoemd, die geen suc ces zou opleveren. Gevraagd of het zijn standpunt is, dat er zonder vrije verkiezingen geen omschrijving voor het Russiche voor stel, „grof", onvoldoende, hij wilde van „een stompzinnige benadering" spreken, omdat de Russen er zelf .niet in geloofden dat het zou werken. Al achtte hij het bemoedigend, dat het oorspronkelijke voorstel over Ber lijn niet als een ultimatum opgevat moet worden, was er z.i. toch geen aanwijzing, dat Rusland van stand punt veranderd was. Verrassing te Bonn Dulles' uitlating dat vrije verkie zingen niet de enige manier zijn om Duitslands hereniging te bereiken. sprake van Duitslands hereniging heeft enige verrassing te Bonn ge- TJ'fv dsat wekt Maar vooralsnog wRde^men tSS LSmÏ «een commentaar leveren, eerdere de meest vanzelfsprekende werkwij ze, maar niet zó dat dit de enige me' thode was waardoor hereniging kon worden bewerkstell'gd. In antwoord op een vraag zei Dul les, dat het moeilijk was om te zeg gen wat het doel van Mikojans be zoek was. Hij hoopte, dat men in de komende besprekingen met Mikojan elkaar op het Duitse probleem wat nader kon komen en was voorts van mening, dat Rusland oprecht bezorgd is over de toekomst van Duitsland De Amerikaanse minister merkte op, dat het Russiche voorstel voor een Duits vredesverdrag de weste lijke opvatting van hoe men Duits land moet behandelen duidelijk te genover de Russische plaatst. Vol gens Rusland moet Duitsland geïso leerd, gedemilitariseerd en geneutra liseerd worden en volgens het Wes ten juist nauw verbonden met vre delievende West-Europese landen, omdat Duitsland te groot en vitaal is om de Russische opvatting juist te kunnen doen zijn. Door zo'n nauwe integratie zou een zelfstandige agres sieve nationalistisch-Duitse actie on mogelijk en voor het land zelf niet wenselijk zijn. Dulles vond Adenauers In Winschoten is dinsdag een con cours voor arresleden gehouden, waaraan door verschillende eeuwen oude sleden werd deelgenomen. We zien hier een span onderweg; de sle de is waarschijnlijk uit de tijd van Karei V, maar in ieder geval een zeer oud museumstuk, dat echter bij voor komende gelegenheden nog steeds van „stal" wordt gehaald. verrassingen op Dulles' persconfe renties indachtig. Men vermoedt, dat Dulles zich slechts wat buigzaam wil de tonen tegenover Russissche hals starrigheid en niet een werkelijke politieke koerswijziging aangaf. Functionarissen van het .State De partment" verklaarden dinsdagavond, dat men Dulles" uitlating over vrije verkiezingen niet als een belangrijk punt van zijn persconferentie moest zien. De Verenigde Staten hebben hun standpunt, dat er een vrije me ningsuiting van het Duitse volk over zijn regering moet plaats vinden, niet prijs gegeven en zij zullen dat ook niet doen, zeiden ^ij. Frankrijk matigt zich De Franse regering heeft besloten haar economische en financiële maat regelen te verzachten. Generaal De Gaulle zal donderdag een boodschap tot het parlement richten. noemd. Ahmed Ben Bella is de 40-jarige „expert" op politiek en militair ge bied van de Mohammedaanse natio nale opstandige beweging, hij werd in oktober 1956 met vier andere lei ders gearresteerd, nadat een van de Marokkaanse regering gecharterd vliegtuig, waarmee zij van Rabat naar Tunis reisde, door Franse jagers werd onderschept en tot landen werd ge dwongen. Hij was benoemd tot „vice- president" van de „voorlopige Alge rijnse regering" onder leiding van Ferhat Abbas in Caïro. Volgens de minister van voorlich ting had de nieuwe Franse premier het kabinet ledegedéeld, dat geen onderhandelingen over de politieke status van Algerië worden overwogen er is geen wijziging gekomen in de vastbeslotenheid van de regering om de rechten van Frankrijk in Algerië be handhaven. Een „goed begin". In Rabat zijn de Franse maatregelen inzake clementie voor Algerijnse na tionalistische leiders toegejuicht. „Een uitstekend begin voor pre sident De Gaulle", zo merkte één van de adjudanten van premier Abdullah Ibraham op. „Wij zouden in deze be sluiten gaarne een goed begin zien en wij wachten thans op het openen van werkelijke onderhandelingen" zo voegde hij hieraan toe. Prof. Soekselainen, de leider van de Agrarische Partij iu Finland is er gisteren in geslaagd een minderheids regering te vormen van veertien Agrariërs en een lid van de Zweedse Volkspartij .Laatstgenoemde, Ralph Toerngren, wordt minister van Bui tenlandse Zaken. Hij treedt op als De minister van voorlichting, Ro- particulier; zijn partij wilde nl. niet ger Frey, heeft dinsdag na een zitting van het kabinet, bekend gemaakt, dat de regering enige der financiële maatregelen, aangekondigd in de be groting voor 1959, zal wijzigen. Dé wijzigingen zullen door de minister van financiën, Antoine Pinay, en zyn staf worden uitgewerkt, aldus minis ter Frey. aan de regering deelnemen. De Finse regeringscrisis heeft veer tig dagen geduurd. Begin december trad een vijfpartijen regering af, mede ten gevolge van Russische economische druk. De Agrariërs heb ben 48 van de 200 zetels in het parle ment. Diepvries-eeuwen ontdooien in de sneeuw Op het kruispunt te Draaibrug in de gemeente Aardenburg is dinsdag middag omstreeks half vijf een per sonenauto met grote snelheid op een vrachtauto gereden. Drie van de in zittenden van de personenauto wer den daarbij edood. De vierde werd in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis in Oostburg vervoerd. Volgens de politie te Aardenburg zou het ongeluk gebeurd zijn, door dat de personenauto geen voorrang verleende aan de uit de richting Sluis komende Belgische vrachtauto, die op de voorrangsweg van Oostburg naar Aardenburg reed. De personenauto kwam met grote De executies op Cuba De Amerikaanse pers wijdt veel aandacht aan de executies op Cuba en over het algemeen betreuren zij het grote aantal slachtoffers. Sedert de vlucht van Batista zouden reeds 145 mensen terechtgesteld zijn. Volgen de „New York Herald Tri bune" zijn maandag in Santiago in zeven uur tijds 71 mensen terechtge steld en worden meer executies ver wacht. Het aantal arrestaties op Cuba wordt geraamd op 1500. Ook de Britse pers levert vandaag commentaar op de executies. De „Manchester Guardian" schreef, dat misdadigers gestraft moeten worden, doch dat dit niet diende te geschie den door „overhaaste processen voor revolutionaire rechtbanken, gevolgd door massale executies". De „Daily Telegraph" meende, dat de terechtstellingen een patroon vol gen, „dat de openbare mening in het buitenland herkent en met afgrijzen aanschouwt". In een land als Cuba zou geen plaats moeten zijn voor executies zonder dat er een openbaar proces aan vooraf is gegaan, aldus dit blad. Stopzetting bevolen. Een speciale correspondent van A.F.P. meldt uit Havana, dat de regering van president Urrutia dins dagavond stopzetting van alle execu ties heeft gelast. De verbindingen van Havana met afgelegen delen van het eiland, zoals de provincie Oriente, zijn echter moeilijk en het is de vraag of deze order van de regering tot alle delen van Cuba zal door dringen. In de provincie Oriente zou Raul Castro, een broer van de rebellen leider Fidel, zich aan een' „orgie van bloed" overgeven. Nog altijd vrede op Cyprus Gouverneur Foot van Cyprus heeft dinsdagavond in een radiotoespraak verklaard, dat aartsbisschop Maka- rios en andere van het eiland ver- bannenen terug zouden mogen ko men, indien het huidige bestand van de Eoka „een blijvende vredestoe stand" zou kunnen worden. (Sedert de Eoka op Kerstavond een bestand afkondigde zijn er geen terreurdaden voorgevallen). Daarna zou hij geleidelijk alle ge detineerden een 1500 kunnen ontslaan. De enige voorwaarde was dat alle geweld voorgoed van de baan is. De gouverneur hield zijn toespraak na de vrijlating van 35 politieke ge vangenen. vaart tegen de vrachtauto aan en werd volkomen vernield. De chauf feur van de vrachtauto werd uit de wagen geslingerd en werd daarbij gewond. De vrachtauto was van het handelsbedrijf van Hijfte uit Malde- gem in België. Omgekomen blijken te zijn de 28- jarige ds F. A. Pannekoek uit Gor- cum en zijn 25-jarige echtgenote. Voorts de 50-jarige heer F. A., een stoffeerder, uit Gorcum. Diens zoon is ernstig gewond opgenomen in het Sint Anthoniusziekenhuis te Oost burg. De auto werd bestuurd door de heer F. A. Het gezelschap was op de terug weg naar Gorcum. Ds Pannekoek was met zijn echtgenote en de stof feerder in verband met de inrich ting van zijn huis naar Sluis ge weest, waar hij kort geleden werd beroepen. Bij een ontploffing door nog onbe kende oorzaak van de Panamese tank boot „Mirador" in de haven van de Zuid-Turkse stad Iskenderun zijn dinsdag zes mensen om het leven ge komen. Achttien worden nog ver mist. Volgens de officiële lezing bevon den zich zes bemanningsleden aan boord van de tanker en 36 op de sleepboot „Imroz", toen de explosie zich voordeed. Slechts één van de zes aan boord kon worden gered en ne gentien van de opvarenden van de „Imroz", die de tankboot naar Na pels zou slepen. Ruim twee weken geleden heeft er op de .Mirador" twee en halve dag een brand gewoed, die tenslotte door een Amerikaanse onderzeebootjager kon worden geblust. Vier beman ningsleden van de tanker verloren toen het leven. Vele schepen moesten de haven van Iskenderun verlaten, omdat de brandende olie zich over de golven verspreidde. OPRUIMING VLOERBEDEKKING 100 cm breed van 0.90 nu 4.50 p. m. GORDIJNVELOURS 120 cm breed van 14.90 nu 11.50 p. m. HAARVELOURS-KARPET 200x300 van 169.nu 98. SMYRNA-TAPIJT 200x300 van 237.— nu 198.— Coupons BALATUM, VILTZEIL Linofeit loper Vitrage - gordijnstof BULTHUIS BOTERMARKT 23 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Veranderlijk De Bilt, woensdag 10 uur. Vannacht stroomde vochtige lucht uit de Noordzee binnen, ^yaarin mist of laaghangende bewolking onstond. Een aanzienlijke temperatuurdaling werd daardoor tegengegaan, zodat op de meeste plaatsen slechts lichte vorst voorkwam. De laagste temperatuur min 5 graden werd op het vlieg veld Eelde gemeten. Een kleine sto ring veroorzaakte in Zuid-Frankrijk en aan de voet van de Alpen sneeuw of regen. Er strekt zich nu een front, dat de voorste begrenzing van zachtere oceaanlucht vormt, uit van de Alpen over Normandië naar het zeegebied ten westen van Ierland. Dit front verplaatst zich langzaam in noordoostelijke richting en komt morgen dicht bij de Belgisch-Neder landse grens. Het front wordt voor afgegaan door 'n rug van hoge lucht druk, die vannacht passeert. Daarbij zal vannacht lichte en plaatselijk ma tige vorst voorkomen, in de vochtge lucht zal de mist zich langdurig kun nen handhaven. De neerslagkansen nemen voor het zuiden van het land toe, hoewel dit in sterke mate afhangt van het tempo, waarin het genoemde front naderbij komt. De wind draait naar oostelijke richtingen. i (Medegedeeld door het KNMI. 1 Geldig tot donderdagavond. Op- 1 gemaakt dinsdag 11.15 uur. MIST. Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist. Lichte en vannacht overwegend matige vor-.t. Zwakke wind uit ooster- lijke richtingen. 15 Jan. zon op 08.42; onder 16.57; maan op 11.14; onder Hoogwaterstanden 15 Januari: v.m. 7.18; n.m. 7.37. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO INNSBRUCK WENEN ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS sneeuw 5 C. geh. bew. —7 licht bew. —10 sneeuw —2 on bew. 1 mist —4 mist 1 géh. bew. 0 geh. bew. —1 geh. bew. 1 regen 9 sneeuw 1 zw. bew. 4 licht bew. —3 sneeuw —2 sneeuw 0 on bew. —3 geh. bew. —7 zw. bew. —1 regen 7 regen motregen 6 licht bew. 12 on bew. 8 Korreltje Mensen die nooit tijd hebben, doen het minst.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1