D<U<ip0bevrij<lt Raad van Luchtvaart sprak over ongeluk op Caïro KORTE golf Aannemer boet zwaar voor zwarte lonen Ambtenaren verkochten registers met namen van rijbewijs-houders ZAzc.DAG 10 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Prinses Irene werd iweede te Val d'lsère In Val dlsere Is H.K.H. prinsese Irene vrijdag, op de eerste dag van de Nederlandse skikampioenschappen, tweede geworden in de slalom voor dames. Telefoto: de prinses passeert de finish. Onder: de prinses na het einde van de slalom. «1 KLM vliegtuig ketste al van heuveltop Over het ongeval met de KLM-DC beide waren tot de slotsom gekomen, op 19 februari 1958 op het vliegveld van Cairo zijn twee afzonderlijke rapporten gemaakt, zowel door de Egyptische deskundigen als door de Nederlandse onderzoekcommissie en beide waren to de slotsom gekomen, dat gezoegvoerder Musselman een ramp had voorkomen door een blik- sem-snelle noodlanding, maar ook dat de gezagvoerder en de derde be stuurder, die het ongeluk veroor zaakte te kort waren geschoten in oplettendheid. Gisteren vroeg de president van de Raad voor de Luchtvaart, die in het gebouw van de Hoge Raad te Den Haag een zitting aan dit ongeluk wijdde of beiden van mening waren, dat dit juist was weergegeven. Na enige aarzeling gaven zij dit toe. Vier uur lang heeft men gesproken over de vier minuten, die aan het on geluk in Cairo zijn voorafgegaan. Het toestel raakte drie heuveltop pen, waarbij het onderstel werd weg gerukt en kon hierna met grote moeite door de gezagvoerder aan de grond worden gezet. De tweede vlie ger echter werd het slachtoffer. Volgens voorschrift stond hij bij het geopende noodluik en werd uit het toestel geslingerd, waarna hij in dodelijke aanraking met 'n pro peller kwam. De landing, die 's nachts plaats vond op een moeilijk terrein, werd uitgevoerd door de derde be stuurder, W. J. Kroon, hij zat op de gezagvoerdersstoel en gezagvoerder Musselman was speciaal op deze vlucht meegezonden om Kroon de kans te geven onder zijn toezicht de landing uit te voeren. Deze landing, onder dergelijke moelijke omstandig heden Kroon was onbekend met het terrein had echter Musselman moeten uitvoeren. De landingsproce dure werd bijzonder slordig uitge voerd, aldus het oordeel van het lid van de raad, schout-bij-nacht J. M. van Olm. Tijdens de landing werd verschillende malen van koers veran derd, de voorgeschreven snelheid werd overschreden, een rechter- bocht werd te steil genomen en daar door werd te veel aan hoogte verlo ren. Kroon had ook niet tevoren de vereiste studie van het terrein ge maakt. Gelukkig werd door het op het al lerlaatst ingrijpen van de gezagvoer der na de botsing met de heuveltop pen een ramp voorkomen. Met ver rassende tegenwoordigheid van geest heeft hij de 13 passagiers en 8 be manningsleden van de dood gered. Als het toestel één meter lager had gevlogen was het tegen de heuvels te pletter gevlogen. De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, de heer J. W. F. Bakker, vorderde tegen de gezag voerder twee weken ontzetting uit de vliegbevoegdheid wegens gebrek aan waakzaamheid. Tegen vlieger Kroon vorderde hij geen strafoplegging. De Raad zal op 6 februari uitspraak doen. Prof Van Waesberghe O.P voorzitter K.R.O. In zijn vergadering van gisteren heeft het bestuur van de Katholieke Radio Omroep als opvolger van prof. dr. J. B. Kors O.P. tot voor zitter gekozen pater prof. E. H. J. van Waesberghe O.P., prior van het dominicanenklooster te Zwolle. In overeenstemming met de statuten van de KRO zal deze benoeming ter bekrachtiging voorgelegd worden aan het episcopaat. Pater prof. E. H. J. Waesberghe O.P. werd op 5 oktober 1911 gebo ren te Rotterdam. Hij studeerde aan de Schola Carolina te Den Haag, deed in 1932 zijn intrede in de orde der Dominicanen en werd op 25 juni 1937 tot priester gewijd. In 1939 werd hij lector in de theologie, studeerde vervolgens sociologie en economie te Tilburg en legde in 1945 het docto raalexamen in de theologie af aan de katholieke universiteit te Nijme gen. In datzelfde jaar werd pater Van Waesberghe professor in de theolo gie a^n het Albertinum te Nijmegen en tevens magister van de fraters- theologanten. In 1953 werd hij tot prior gekozen van het Dominicanen klooster te Zwolle en het daaraan verbonden studiehuis. Het Duitse rijnvaartschip „Si gurd" is gistermiddag tegen de Maas brug te Rotterdam gevaren. Men had de doorvaarthoogte te laag geschat. De stuurhut van het 108 ton metende schip werd geheel vernield. Het moest worden weggesleept. De Maas brug werd licht beschadigd. De „Si- gura" was leeg op weg naar Duits land. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft namens het Neder lands Episcopaat benoemd tot gees telijk adviseur van de Ned. Kath. Bond van Werkgevers in het Lood gieters-, Fitters- en Sanitair Instal latiebedrijf pater M. C. Spruyt O.F.M. te Haarlem onder gelijktijdig eervol ontslag aan pastoor C. M. Klaver van Noord-Scharwoude. BENOEMINGEN PATERS FRANCISCANEN. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's Hertogenbosch, heeft op verzoek van de Provinciaal der Franciscanen met ingang van 13 januari 1959, eer vol ontslag verleend aan pater S. M. M. van Tol O.F.M. als kapelaan van de parochie H. Paschalis Bay Ion te Wijchen-Woezik, en heeft in diens plaats tot kapelaan benoemd pater A. G. van den Berg O.F.M., die assistent was in deze parochie. Zal „Rijnmond" Nieuwe Waterweggebied besturen? Ten aanzien van de nieuwste ont wikkelingen in het gebied van de Nieuwe Waterweg, met name wat de plannen voor Botlek en Europoort betreft, hebben b. en w. van Rotter dam zowel als de gemeenteraad en deze week ook nog de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam zich op het standpunt ge steld, dat de havengebieden bij de gemeente Rotterdam behoren te ko men, voorzover ze dit al niet zijn. Doch daarnaast wordt volgens het college ook allerwegen de noodzaak gevoeld van een aanvullende voor ziening, opdat ook andere dan tot de havenexploitatie behorende belangen behartigd zullen kunnen worden. Het college van burgemeester en wethouders is van oordeel, dat de voorkeur moest worden gegeven aan een bij speciale wet in het leven te roepen orgaan. Het college heeft een proeve van een dergelijke voorzie ning doen ontwerpen door de profes soren mr W. F. Prins en dr D. Si mons. Het ontwerp stelt voor een rechts persoonlijkheid bezittend openbaar lichaam in het leven te roepen, dat „Rijnmond" kan heten, en waarvan het grondgebied omvat de gemeenten Barendrecht, Capelle aan den IJssel, Geervliet, Heenvliet, Krimpen aan den IJssel, Maasland, Maassluis, Poortugaal, Rhoon, Ridderkerk, Rot terdam, Rozenburg, Schiedam, Spij- kenisse en Vlaardingen. Bij algemene maatregel van bestuur zou kunnen worden bepaald dat ook andere, op het eiland Voorne en Putten gelegen gemeenten deel zullen kunnen gaan uitmaken van het grondgebied van Rijnmond. Een soortgelijk publiek rechtelijk lichaam bezit Nederland reeds in „IJmond". Een Rotterdamse aannemer, nog niet aangesloten bij de nieuwe C.A.O. stond gisteren voor de politierechter omdat hij hogere lonen had uitbe taald, dan hij krachtens het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945 gerechtigd was te doen. De officier van justitie eiste een boete van 1250, De gedaagde gaf zijn overtreding toe: hy had enige tijd in een dwang positie verkeerd en had toen aan een aantal werknemers lonen betaald, die 75 uitgingen boven die, die wette lijk zijn vastgesteld. „En dat zal nog wel enige tijd duren ook!", voegde hij er aan toe. „Dat weet ik nog niet", was de mening van de officier en toen ge daagde zich door zijn houding ver ongelijkt toonde, dreigde de officier hem uit de zaal te laten zetten. Na dit oponthoud legde gedaagde een aantal serieuze vraagstukken aan de officier voor als „Hoe moet het met de produktie, als ik geen arbeiders kan krijgen?" De officier zocht de oplossing daarvoor in een „dispensatie zonder verhoogde lonen". In zijn requisitoir meende de offi cier dat de gedaagde niet Je indruk maakte, dat hij serieus van plan was, verandering in de bestaande toestand te brengen. Hij zei: „Verdachte kan een grote mond opzetten, maar hij moet niet denken, dat wij opzij gaan voor een aannemer, die meent, dat hij zich nergens aan behoeft te storen". LISSE'S RONDWEG VAN ZORGEN. De zeer slechte toestand van de rondweg aan de oostzijde van Lisse, de weg door de bollenstreek, is voor de ANWB aanleiding geweest zich te wenden tot het gemeentebestuur van Lisse, met het verzoek de toestand van deze, voor het doorgaande ver keer zo belangrijke, weg te laten ver beteren. Het gemeentebestuur van Lisse antwoordt de ANWB, dat ook de ge meente deze weg als een bron van zorgen beschouwt. Reeds een jaar ge leden heeft de gemeente Lisse de Rijkswaterstaat verzocht om bij te dragen in de onderhoudskosten van deze weg, juist omdat het doorgaande verkeer rinds enige jaren van dit weggedeelte intensief gebruik maakt Op dit schrijven ontving de gemeen te Lisse echter tot op heden geen ant woord. Intussen tracht de gemeente, door het treffen van de allernoodzakelijk ste voorzieningen, de weg zo goed mpgelijk berijdbaar te houden. Een definitieve verbetering zal pas ter hand genomen kunnen worden, als de Rijkswaterstaat aan de gemeente Lisse voor dit project financiële steun verleent. neus, keel,borst van vastzittend slijm l Ad vertenue) Eis: één maand De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Arnhem mr. G. W. C. Bijvoet eiste gisteren tegen de 52-ja rige gewezen afdelingschef van de provinciale griffie te Arnhem T. A. R. C. G. één maand gevangenisstraf en tegen de 34-jarige gewezen com mies van deze griffie M. A. één week gevangenisstraf, overeenkom stig het vonnis van de rechtbank te Arnhem. G. was verduistering van aan de provincie Gelderland toebe horende registers met namen van houders van rijbewijzen ten laste ge legd, alsmede knevelarij. A stond al leen terecht wegens knevelarij. Bei de verdachten zijn ontslagen, zij heb ben echter beroep aangetekend bij het ambtenarengerecht. Oudstrijderslegioen vindt B B.-plicht onbillijk Naar aanleiding van de indeling van dienstplichtigen zonder mobilisa tiebestemming bij de Bescherming Bevolking ingevolge de wet op de noodwachtplicht, heeft het bestuur van het oudstrijderslegioen 's-Gra- venhage zich gewend tot de minister van binnenlandse zaken, bezitsvor ming en publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Volgens de tenlastelegging heeft G. aan de eigenaar van een rijbewijzen- centrale te Rotterdam, een bureau, dat de zorg voor de verlenging van rijbewijzen van de houders tegen een zekere vergoeding overneemt, over een aantal jaren afschriften van re gisters doen toekomen. Deze regis ters mogen wel op de griffie ter in zage worden gegeven. Later had hij opnieuw bundels registers gezonden en daarvoor rond ƒ500,— ontvangen. Dit geld had hij nooit afgedragen; we, was later een dergelijk bedrag in de kluis van de griffie gevonden. Hem was alleen de verduistering van de registers ten laste gelegd. De knevelarij betrof de afgifte van ge gevens over rijbewijzen aan de eige naar van een centrale in Assen Deze had eerst aan leges-gelden f 496.75 moeten betalen (deze waren verant woord en daarna 550 gulden aan tip- loon. G. had namelijk aan de man voorgesteld de lijsten wegens over stelpende drukte door A. in zijn vrije tijd te laten overtikken. De centrale houder accepteerde dit, omdat hjj te 's-Hertogenbosch ook een derge lijke regeling gewend was. De procureur-generaal vroeg schul digverklaring van G., wegens ver duistering, meermalen gepleegd van de registers. De waarde doet er niet toe, niemand mocht over deze regis ters, eigendom van de provincie Gel derland, beschikken. De knevelarij, zowel door G. als door A., achtte mr. Bijvoet eveneens bewezen. Zij heb ben de rijbewijzen-centrale-houder in de veronderstelling gebracht, geld te moeten betalen voor iets, waarvoor hij niets was verschuldigd, en dit geld in eigen zak gestoken. 'i HOORNTJE IN NEDERLAND PLEEGT men met velerlei wapenen zich teweer te stellen tegen de nog immer voort schrijdende woningnood. Op de eer ste plaats bouwt men nuizen, wat waarschijnlijk het meest voor de hand ligt, maar dat toch weinig zoden aan de dijk schijnt te zetten. Door de ministeriële toejuiching van het par ticuliere bouwen aangemoedigd heb ben sommige bouwers zich laten meeslepen in hun enthousiasme en construeerden talrijke woonlagen en geriefelijke stulpjes, welke in al hun fabelachtigheid niet te betalen zijn. Een andere vorm van bestrijding neemt de regering te baat met het ge- i regeld publiceren van statistiekjes en vergelijkende cij fers, waaruit moet blijken, dat men niet bij de pakken neerzit en waarvan ze graag verwacht, dat lezend Neder land er met een „tjonge-tjonge"- gezicht van geniet. Het heeft allemaal nog niet veel geholpen; we kunnen geen woning krijgen en desondanks rtaan de ad vertentiekolommen vol aanbiedingen van riante herenhuizen en comfor tabele 3-kamerflats. Voor ons gevoel had heel Nederland allang onder dak moeten zijn met die overvloed aan bordjes „te huur" en „te koop". Minister Marga Klompé wist wel beter toen zij haar onsterfelijke uit spraak deed, dat alle voor de wet gehuwde onbehuisden automatisch bij de huisvesting staan ingeschreven. Als zij hen al niet had dan heeft ze door deze geste vele duizenden jonge supporters erbij gekregen. Tezamen dachten deze massa's trouwlustigen Nederlands nieuwste en geheimste wapen tegen het departement van de heer Witte te vormen. De trouwzalen der gemeentehuizen worden over stroomd door B. B.'s Burgerlijke Bruidsparen en de ambtenaren staan zichtbaar vermagerd achter het kathedertje, met hun gedachten oy dr. Klompé. We zullen er weer wat anders op moeten verzinnen, want we hebben nóg geen huis EEK. INVOERRECHTEN TIJDELIJK OMLAAG. Met ingang van 12 januari worden voor bepaalde goederen die uit ande re dan de Euromarktlanden worden geïmporteerd, de invoerrechten met 10 percent verlaagd. Deze tijdelijke reductie geldt alleen voor goederen, waarvoor een hoger invoerrecht geldt dat te zijner tijd vermoedelijk door de Euromarkt ten aanzien van derde landen wordt toegepast, het zoge naamde „buiten tarief'. De verlaging heeft betrekking op produkten uit de voedingsmiddelen sector zoals soepen, mineraalwater, bier en limonade; verder tuluol, ben zol en dergelijke; geneesmiddelen voor winkel verkoop; parfumerieën en kosmetische artikelen, zeep. banden, reiskoffers, krantenpapier, een aan tal textielprodukten, soorten schoei sel, vilten hoeden en bepaalde voor de bouwnijverheid van belang zijnde keramische produkten en sommige soorten glas. Na gememoreerd te hebben, dat de betrokken categoriën reeds meer dan p7Qf. een normale dienstplichtvervulling achter de rug hebben, waaronder een periode van twee drie jaar in Indonesië en enige malen herha lingsoefeningen, zegt het bestuur op legging van een nieuwe taak voor de betrokkene niet billijk te acht ten. In aanmerking wordt genomen, dat vele duizenden jongemannen nimmer voor enige dienst ten behoe ve van het koninkrijk zyn opgeroe pen en thans wederom vrijspelen voor indeling bij de BB. Overigens acht het bestuur het nut van de te krijgen opleiding in BB-verband (met de huidige leeftijd van betrok kenen 31 a 33 jaar en de grens voor de noodwachtplicht voor 35 jaar) van geringe omvang. Het bestuur van het oudstrijderslegioen verzoekt de minister zijn ambtgenoot van defen sie te benaderen voor het aanwijzen van een categorie buitengewoon dienstplichtigen, die nog nimmer dienst hebben verricht, voor inde ling bij de bescherming bevolking. Ned. Spoorwegen gaan dagtochten houden In de winter De Nederlandse Spoorwegen zul len overgaan tot het organiseren van dagtochten in de winter evenals dit reeds geschiedde met zomerdagtoch- ten. Zij zullen hiertoe gecombineerde reisbiljetten verstrekken voor entree bewijs en stadsvervoer. Deze winter- evenementen zijn geconcentreerd op Amsterdam met twee R.A.I.-tentoon- stellingen en de Huishoudbeurs. Het biljet bevat tevens een dagkaart voor de Amsterdamse tram of bus. Platte gronden van de hoofdstad worden gratis terbeschikking gesteld door de V.V.V. aldaar. Naast Amsterdam doen ook Haar lem en Aalsmeer mee met deze win- tertochten. In Haarlem worden de Winterflora en het Frans Hals museum bezocht en in Aalsmeer gaat men naar de bloemenveiling en wordt een kas bezichtigd. Op een vlugschrift ✓an de N. S. staan alle Huibers bij Ons Lieve Heer op Solder Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de stichting „Amsteikring" te Amsterdam heett de Bisschop van Haarlem, mgr J. P. Huibers vrijdag- gegevens omtrent deze tochten aan- ochtend een mis opgedragen in de Schuilkerkje „Ons' Lieve Heer op Sol- gegeven. der". De bijgaande foto geelt van deze plechtigheid een beeld.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7