K2r Wie puzzelt ei* meei het gesprek van de dag zonder kringen f inwrijven laten drogen afborstelen Chef of sous-chef, dat was de directeur gelijk Film-experiment mèt de jeugd Oplossing Kerstprijsvraag Samenzweerders Liefde ZATERDAG 10 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Wie schrikt er nog van een vlek? Etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lip stick, parfum, stempelinkt elke vlek in een wip verdwenen met verwijdert vlekken E_ Royale tube f. 1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. van Polycolor - K2r - Placencubex-Margrec Astor - Mouson - Blendax (Advertentie) KRUISWOORDPUZZEL VAN DEZE WEEK. Horizontaal: 1. plaats in Friesland, 6. stad in Frankrijk, 11. krijtgebergte op Kreta, 12. welriekende gomhars, 14. maand van het jaar, 15. scheikun dig element (afk.), 16. rangtelwoord, 18. voornaamw., 19 heilige taal der Boeddhisten, 20. plaats, plek, 22. wijze, 25. Spaanse haven in Marokko tegenover Gibraltar, 27. zijtak Donau, 28. voorzetsel, 30. meisjesnaam, 31. voegwoord, 32. een der apostelen, 35. inhoudsmaat (afk.), 37. gebod, 38. be kende afkorting, 39. de Griekse letter p, 40. vragend voornaamw., 41. voor zetsel, 42. bijwoord, 45. scheikundig element (afk.), 46. Bretonse en daar na oud-Franse zang, 48. cilindervor mig voorwerp, 49. hond, 51. grappen maker, 53. stad in Italië bij Carrara, 55. vreemde munt, 57. zeeroof, 58. voorzetsel, 60. vlakte gronds, 62. deel v. h. jaar (afk.), 63. plechtige gelofte, 65. gekeerd naar, 66. meisjesnaam, 67. verhaal, 68. stad in China. Verticaal: 1. componist, schoonva der van Richard Wagner, 2. gem. in Gelderl., 3. familielid, 4. muggenlar- ve, 5. bergtop in Zwitserland, 6. ri vier in Italië, 7. wijnsoort, 8. emeri tus (afk.), 9. zelfkant, 10. stad in Ita lië, 13. muzieknoot, 16. myth, figuur vrouw van Balder, 17. eenmaal, 19. kookvat, 21. tegenstelling van dik, 23. stadje aan de Weser bij Kassei, 24. honigbij, 26. bekend Rom. geschied schrijver, 28. giftslangetje, 29. ko ninkrijk in het midden van de Himar laya, 31. Europeaan, 33. nieuw (Gr.), 34. bijrivier van de Rhöne uit de Jura, 36. vrouw van Jacob, 42. leem te, 43. katachtig roofdier, 44. koren, 47. bekend dier, 50. boom, 51. rund, 52. eiland van Griekenland, 53. zijtak Loire, 54. Aswoensdag, 56. oorlogs god, 57. soort vink, 59. ontkenning (spreektaal), 61. rijksgrond (afk.), 62. onbep. voornaamw., 64. inhoudsmaat (afk.), 66. munt in China. Twee prijzen van vijf gulden wor den verloot onder hen die een juiste oplossing inzenden aan de PUZZEL REDACTIE van dit blad. Hun inzen dingen moeten daartoe binnen zijn voor donderdagochtend twaalf uur. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 2. niks, 6. dier, 10 al, 12. laurier, 14. ha, 15. lap, 17. aleer, 18. Dan, 19. Amram, 21. staat, naar, 24. Est, 26. Anio, 27. artis, agave, 31. pegel, 34. la, 35. de, 36. v.e., 37. os, 38. Niers, 41. Arkel, 44. stele, 47. rede, 50. alm, 51. ogen, 53. etude, 55. Reitz, 56. ges, 57. draai, 60. N.O.I., 61. en, 62. poesaka, 64. Ne, 65. Rome, 66. Naab. Verticaal: 1. Malang, 3. i.l. 4. kaam, 5. sul, 6. die, 7. Iers, 8. er, 9. kanton, 11. lama, 13. Reest, 14. haai, 16. Praag, 18 Dante, 20 ar, 22. Ta, 24. ere, 25. tip, 27. avers, 28. Sèvre, 29. aan, 30 adé, 32. gek, 33. lol, 39. Indus, 40. sta, 41. alm, 42. Elgin, 43. pregel, 45. El- zas, 46. inzien, 48. eten, 49. ed, 51. o.e., 52. Eton, 54. Edom, 55 Rika, 58. ree, 59. aan, 62. Po, 63. Aa. Mevrouw J. P. Cambier, Utrechtse Jaaigpad 17 te Leiden en B. J. Hoo- genboom, Zuidweg 29 in Rijpwete- ring zijn de winnaars van de twee prijzen, die wij zoals te doen ge bruikelijk de vorige week hebben uitgeloofd. Het geldscheepje zal dezer dagen bij hen aanleggen. I Advertentie) Raad van Beroep dacht er anders over De centrale raad van beroep te Utrecht heeft een chef van de bewa kingsdienst van de Haagse duinwa terleiding, in het gelijk gesteld met een protest tegen zijn degradatie tot sous-chef. De betrokkene was bij de centrale raad in beroep gegaan van de beslis sing van het gemeentelijk scheidsge recht, dat zijn bezwaar tegen een be slissing van t en w. tot aanstelling van een souschef der bewakingsdienst niet deelde. Dit besluit op zichzelf bleek achteraf ook inderdaad niet aanvechtbaar, wat door de centrale raad van beroep werd bevestigd. De ze raad verwierp dan ook eveneens het beroep inzake het besluit van b. en w., maar tevens verklaarde de raad de beslissing, die de directeur van de Haagse duinwaterleiding naar aanleiding van het besluit van b. en w. inzake de functie van de heer S. had genomen, nietig. De directeur had in de zomer van 1957, na het verschijnen van het be sluit van b. en w. tot „benoeming van een sous-chef" voor de bewakings dienst sollicitanten voor de functie van „chef van de duinbewaking" op geroepen. Voor de toenmalige chef, de 62-jarige oud-politieman die deze functie reeds 13 jaar bekleedde, be tekende dit een slag uit heldere he mel. Hij had al die tijd nimmer se rieuze aanmerkingen op zijn werk gekregen. Toen hij na aldus zijn eigen „baan" in de krant geadver teerd te hebben gezien zich bij de toenmalige directeur over deze be handeling beklaagde, kreeg hij te ho ren dat de zaak al in kannen en krui ken was. Er zou inderdaad met goed vinden van b. en w. een nieuwe chef van de duinbewaking komen, terwijl de ex-poMtiemam in de drie jaar die hem nog in gemeentedienst restten, maar genoegen zou moeten nemen met de positie van sous-chef. Betrok kene, die met deze degradatie geen genoegen wenste te nemen, ging in beroep bij 't gemeentelijk scheidsge recht tegen de beslissing van b. en w. waarop de directeur zich beriep. Eerst bij de behandeling voor dit gerecht bleek dat b. en w. van Den Haag op 28 juni 1957 de directeur van de waterleiding gemachtigd hadden om„een sous-chef van de duin bewaking aan te stellen". De direc teur die al voordat de toestemming van b. en w. gegeven was een daar- „Als hef aan Jou ligt" Over het algemeen is men bij het voorlichtingsbureau van de voedings raad en de stichting „Ned. Onderwijs- film" voldaan over een filmisch ex periment, dat onder de titel „als het aan Jou ligt" mede onder het kriti sche oog van de opgroeiende jeugd tot stand is gekomen. Voorzichtig tastend is men een weg gegaan, die moest leiden tot een film, waarin de jeugd boven de twaalf jaar op even ongedwongen als door dringende manier de weg moest wor den gewezen naar een gezonde ma nier van opgroeien en leven. De in gewikkelde apparaturen van juke box en industrie worden ter inleiding vergeleken met de veel ingenieuser „machine" van het lichaam en de eisen, die daaraan in werk, studie, sport, spel en plezier tot rock 'n roll toe, worden gesteld. Ook de moeilijk heden, die de opgroeiende jeugd li chamelijk ondervindt worden kies. doch duidelijk behandeld. Zo ziet men het leven van boreling tot vol wassen jong mens toe en worden de bouwstoffen, brandstoffen en be schermende stoffen, die daarvoor via de maaltijden worden aangeroerd, behandeld. Voordat deze film „Als het aan Jou ligt" naar scenario en onder regie van Kees van Langeraad (thans bij de NTS) in roulatie werd gebracht, hebben de vele medewerkende des kundigen voorstellingen voor diver se groepen jongelui gehouden en om kritiek gevraagd. En die is gekomen ook, zodat nog enige scènes, zonder de inhoud geweld aan te doen, kon den worden gewijzigd. Zeer enthou siast bleken de jonge toeschouwers zowel over het gebruik van scènes van een jazzfeest te Blokker als over het eigenlijke gezondsheidsnieuws en de pittige begeleidende muziek van het kwintet van Pim Jacobs. PRINS BERNHARD OPENDE LABORATORIUM. Met het ondertekenen van een or der tot werkonderzoek voor een nieuw preparaat heeft Prins Bern- hard gistermiddag het centraal re search laboratorium van de N.V. Ko ninklijke Pharmaceutiche Fabrie ken v.h. Brocades Stheeman en Phar macia te Haarlem geopend. De prins had in een korte toespraak medege deeld grote belangstelling te hebben voor researchwerk. In de afgelopen 5 jaar is daaraan meer gedaan dan de eeuwen daaraan voorafgaande. Daaruit blijkt wel het belang voor het bedrijfsleven. Bij Brocades is „research' nodig wegens de concur rentie en om de positie op de ex portmarkt te verbeteren. Zou men met het researchwerk niet verder gaan, dan zou men in velerlei op zichten achterblijven, aldus prins Bernhard. Waar de klepel hing Tijd is een vreemde zaak. Hij kondigt zichzelf aan door klokken en uur werken, door telefoon en radio en mensen, die langs een spoorbaan werken, weten hoe laat het is, als de trein passeert. De tijd is een meetbaar „niets", dat elk ogenblik groeit in onze herinnering en dat alles doet veranderen, langzaam of snel. Wanneer men vrienden, buren, familie of kennissen het beste wenst bij gelegenheid van de jaarwisseling, dan laat men gewoonlijk in het midden, waaruit dat zal bestaan. Men denkt aan voorspoed en geluk, aan liefde en gezelligheid, en aan alles wat hun zalig zal zijn. Vaak kan men dat niet beïnvloeden, soms ook heeft men het zelf in de hand. De kansen krijgt iedereen. Het is vaak een kwestie van de tijd af wachten. Soms evenwel van bot geluk. U zou daarom een symbool kunnen zien in Hei armbandhorloge dat werd uitgeloofd als hoofdprijs voor de Kerstprijsvraag, waarvan heden, de eerste week van het nieuwe jaar de trekking wordt bekend gemaakt. Het werd gewonnen door mevrouw J. STOUTENVAN DER VEER, Leuvenstraat 13 (ongeluksgetal!) te Leiden. Maar het geluk is toch zeker niet van tijd afhankelijk. Men moet zich steeds voorbereiden op het Hiernamaals. Daarmee is men nooit klaar. Min der symbolisch zijn dus de drie missaals, die door verloting werden toege wezen aan: Mej. G. M. W. MEES, Rusthof 6 te Noordwijkerhout, aan N. VAN DER HAAR, Hoge Rijndijk 146 in Leiden en aan Mevr. ZWAGERMAN, P. J. Blokstraat 7, eveneens te Lelden. Van het verhevene naar het profane is minder dan één stap. Het mag u daarom niet verwonderen, dat naast de missaals ook drie verzilverde siga rettenkokers werden uitgeloofd. Ze kwamen terecht bij: W. J. MEIJER, Voorstraat 27 te Voorschoten, bij JAC. TOUW Jr., woonark in de Aarkade te Ter Aar en bij S. ZANDBERGEN, Haarlemmerstraatweg 12 te Oegstgeest. Drie boeken ten slotte, zullen de gezelligheid in huis zeker geen schade berokkenen. Ze werden gewennen door Mevrouw J. HEETWINKEL, Rijnsburgersingel 47 te Leiden, Mevr. VERKLEI', Hoeve „Aurora", Rijndijk, Hazerswoude en J. TH. VAN RUITEN, Plckéstraat 54 te Noordwijk. De oplossing was als volgt: Horizontaal: 1. Paris, 5. Montana, 12. gemak, 17. Polen, 18. Nederland, 20. karaf, 22. Leek, 23. Delos, 24. bries, 26. tere, 27. Ulm, 28. roek, 29. toe, 31. ozon, 33. nor. 34. vs, 35. tier, 36. poort, 38. enig, 40. Sm, 41. lans, 42. bergtop, 43. teen, 45. Edens, 49. trein, 51. rein, 52. M.O., 53. ar, 55. oost, 56. hoed, 58. Loil, 60 anti, 61. lens, 62. sneu. 64. z.a., 65. it, 66. teen, 69. leest, 71. telle, 72. ferm, 74. Jericho, 80. huif, 81. m.s., 83. reet, 85. morel, 86. kern, 87. Be, 88. Ina, 90. kist, 92. den, 83. Erik, 94. als, 95. eend, 97. daarentegen, 100. dvei, 101. lenig, 103. aai, 104, vee, 105. gemis, 106. kakkerlak, 107. barnsteen. Verticaal: 1. Poels, 2. Alem, 3. rek, 4. in, 5. melk, 6. Odo, 7. nestor, 8. tr, 9. Albert, 10. nar, 11. Anio, 13. E.K., 14. mat, 15. aren, 16. karos, 17. pluvier, 18 Neer, 19. deze, 21. ferment, 23. does, 25.Sont. 28. rins, 30. oog, 32. niet, 35 Tannhauser, 36 p.e., 37. To, 39. Gerolstein, 41. lei, 44. neo, 46. Deurne, 47. zodiak, 48 Wallis. 50. Ismaël, 52. Metz, 54. roet, 57. on, 59. in, 62. slemiel, 63 Eef, 67. elf, 68 Nemesis, 70. trek, 71. Turk, 73. meid, 75. Em, 76. rode. 77. Irene, 78. cent, 79. hl, 80. Hein, 82. Sneek, 84. tsaar, 86. kreen, 87. blein, 89. Anna, 91. ial, 93. Eger, 94. arme, 96. dik, 98. Ria, 99. Eva, 100. Dee, 102. G.K.. 105. G.T. De wens luidde: „PRETTIGE FEESTDAGEN". We hopen dat hij in vervulling is gegaan. De vakman. Een van de eerste ter zal je misschien nog blij zijn, en meest bekende kunsten van de dat je een korstje hebt om te etenl" king i.p.v. de huidige te mogen aan stellen. Het gemeentelijk scheidsge recht heeft zich destijds alleen uit gesproken over de formeel juiste be slissingen van b. en w., maar niet over de maatregelen van de directeur van het duinwaterleidingbedrijf. De raad van beroep heeft thans de be- slissing van de directeur nietig ver toe strekkende oproep had geplaatst, klaard, waarmee dt gedegradeerde meende echter gerechtigd te zijn om I gelijk kreeg in zijn protest tegen zijn een nieuwe chef van de duinbewa- degradatie. „Ja moeder, daarom laat ik ze nu juist liggen!" De eerste noodzaak. Twee reizi gers, die in hetzelfde hotel hadden geslapen, liepen des morgens naar het station. „Miserabele nacht ge had", bromde de een. „Geen oog dicht gedaan bijna niet gesla pen!" „Nou ja", meende de ander, „dat is dan ook je egen schuld. Als je sla- grote goochelaar Houdini was een handvol naalden en een draad garen in de mond steken, om daarna de naalden weer uit te spuwen, maar nu netjes aan de draad geregen. De avond, dat hij voor het eerst die kunst vertoonde, verzocht hij een heer uit het publiek om op het to neel te komen, teneinde eerst de naalden en de draad te controleren en dan te zien of er niet van tevo ren een draad met naalden in zijn mond verborgen was. Daartoe vroeg jpen wilt," moet je beginnen met je hij: „Wat ziet u?" en opende de 0gen dicht te doen!" mond. Het antwoord, kennelijk van een tandarts luidde: „Cariës" (tand- bedef) Geraniums. Een meneertje, dat blijkbaar erg in de put zat, kwam een bloemenwinkel binnen en vroeg naar drie potten geraniums. „Het spijt me", zei de bediende, „maar we hebben op het ogenblik geen geraniums. Mogen het mis schien een paar mooie potten chry- santjes zijn?" „Nee meneer, nee!" stootte de man uit. „Mijn vrouw is in het zieken huis en ik moest de geraniums wa ter geven tijdens haar afwezigheid!" Gevat! „Pietje", zei moeder, „je mag geen korstjes laten liggen. La- Vriendschap. „Karei, zou je me tot het einde van de maand vijf gul den willen lenen?" „Nee jongen, lenen verbreekt dik- vijls de beste vriendschap en jouw vriendschap is me meer waard dan die vijf gulden!" „Nou ja, als dat het geval is, maak er dan een tientje van!" Draderig! „Hoe vondje de jud- ding vandaag, man? Die heb ik klaargemaakt volgens het recept dat die juffrouw op de radio vanmor gen gaf!" „Hm ik dacht ook al: het is net of er een stuk antenne in zat..." uit 8) Die plotselinge lunch vandaag zou veel aantrekkelijker geweest zijn als de kleine Miss Barclay de enige gast geweest was. Maar Ruth en Edna Lee zouden hun uiterste best doen lief tegen haar te zijn en beslag op haar te leggen, nu ze spoedig een lid van hun bijzondere kring zou zijn. Glada beschuldigde zich zelf dik wijls van een oncorrecte houding te genover de vrouwen van haar broers. Ze waren allebei heel aardig maar een stuk ouder en hadden dus de neiging verdraagzaam tegenover de jongere schoonzuster te staan, die er zulke vreemde begrippen op na hield. Bailey Lee, bezitter van een goedlopende autozaak, was twee en dertig. Ruth was een jaar ouder en zij waren de ouders van een manne lijke tweeling. Trevor Lee was negen en twintig en medevennoot in een porceleinzaak. Hij en Edna hadden een kind, een meisje. Deze twee jonge vrouwen beant- door Joseph Mc Cord woordden geheel aan de idealen van mevrouw Lee. Toen Glada thuis kwam waren de anderen er al. Ze begroette de gast en de familieleden met al de bemin nelijkheid, die ze veinzen kon, en ging toen naar haar kamer om zich wat op te frissen. Lichtelijk tot haar verbazing verzocht Evelyn of ze haar mocht vergezellen. „Maar natuurlijk. Ga maar mee." Glada greep de hand van het meis je en legde ze op haar arm. Ze voel de een plotselinge golf van warme vriendschap voor het meisje. Masters had gezegd, dat ze twintig was, maar haar blonde krullen, diepblauwe ogen en slanke, kleine gestalte'maak ten het moeilijk zich voor te stellen, dat ze van plan was binnenkort te trouwen. Dat ze zou worden als Ruth en Edna." „Je kunt je niet voorstellen, Glada, hoe erg ik er naar verlang je beter te leren kennen, en hoe erg ik er naar verlaog, dat je van me zult houden. Zie je, ik heb nooit broers of zusters gehad en ik heb er altijd naar verlangd. En jouw leeftijd is dichter bij de mijne dan die van een der an deren. Ik geloof, dat ik jou het best ken, omdat Master me zo veel van je heeft verteld. Hij is dol op je. Wist je dat?" „O ja, dat geloof ik wel", gaf Glada toe. „Ondanks het feit, dat ik vrese lijk de baas over hem speelde, toen we nog klein waren. Mijn andere broers waren zo veel ouder, weet je. Ze behandelden mij er ook naar en ik gaf het door aan Master, maar we zijn altijd vrij goede kameraden geweest. We zijn er", zei ze, voor de deur van haar kamer staan blijvende. „Ik heb maar een minuut nodig. Ik zal me niet verkleden, want ik moet gauw weer aan het werk." „Wat een verrukkelijke kamer", riep Evelyn uit. „Ze ziet er net uit als.... als jij, Glada. Ik weet niet waarom, maar het is zo. Je moest mijn kamer eens zien. Een dienst meisje heeft de hele dag werk om alles in orde te houden. Ik verontier stel, dat ik die slordigheid zal moeten verliezen, als ik een eigen thuis heb, geloof je niet?" „Ik denk net wel", gaf Glada toe. „Maar maak je er geen al te grote zor gen over. Je hebt tijd genoeg om be zadigder en ouder te worden. Moet je vanmiddag werkelijk naar Kedron terug?" O ja. Ik ontdekte toevallig dat paps vanochtend voor zaken hier moet zijn en dus in iteerde ik me zelf maar. Ik geloof, dat hij samen met jouw vader ging lunchen. „Werkelijk? Over hun kinderen roddelen natuurlijk. jJs je kunt blij ven, zal ik er wel voor zorgen, dat je gauw genoegd weer thuis bent. Ik zou je mee willen ntmen naar mijn kippenfarm." „Ik zou dolgraag willen, maar ik moet terug", zei ze lachend. „Mijn verloofde komt na het eten op bezoek en ik mag hem niet teleurstellen." „Dat zeker niet. Maar wil je gauw weer es terugkomen. Wil je je wat opfrissen voordat we naar beneden gaan?" „Nee, dank je, ik geloof, dat ik er behoorlijk genoeg uitzie. Evelyn onderbrak zich zelf en ren de naar de schoorsteenmantel. „O Glada, wat een enig portret van Master! Dat heb ik nooit eerder gezien. Wanneer /erd dat genomen?" Glada draaide zich met een ge amuseerd lachje om en zag haar toe komstige schoonzuster gretig een in gelijst portretje bekijl rn, dat ze in de hand hie.d. Iets in die blauwe ogen ontroerde Glada; ze trachtte echter zo onverschillig mogelijk te antwoorden. „O, dat? Wel, bijna vier jaar gele den. Vrij knappe jongen, hé" „Vrij knap? O, hy is do mooiste man, die ik ooit gezien neb. Op een goede dag steel ik dit portret." „Dat doe je niet want ik geef het je cadeau. Ik kan er nog wel een krijgen" „Dat is lief van je....", ioen Eve lyn haar gezicht naar haar toekeer de om haar met een glimlach te be danken, zag Glada tot haar verbazing dat de blauwe ogen vol tranen ston den. „Ik weet, dat het ontzettend flauw van me is, Glada, maar als er ooit iets zou gebeurenals Master niet meer van me hield.... ik zou ster ven." HOOFDSTUK III. Er verliepen twee weken, zonder dat Linn Stirling zijn beloofde bezoek aan de familie Lee bracht. Glada had haar hoofd vol met an dere zorgen, meer zorgen dan ze ge bruiken kon. Cobb lag met een gebroken been in het ziekenhuis en het zou een aar dig tijdje duren, voordat hij weer op de been was, zelfs nadat hij naar huis vervoerd zou zijn. Terwijl hij met de vrachtwagen van de farm het terrein afreed, had de jonge Jim Daniels geheel onverwacht een draai genomen, te laat bemer kende, dat Cobb vlak naast de auto liep. De kleine man was omverge gooid en een achterwiel was over zijn been gegaan. Het was natuurlijk een ongeluk, verzekerde Glada haar be drijfsleider iedere keer weer, als ze hem in het ziekenhuis bezocht, maar Cobb liet zich niet zo gemakkelijk af schepen. Jim had nooit zijn hoofd ge bruikt. Als hij dan zo'n stommiteit moest uithalen, waarom vachtte hij dan niet totdat ze het drukke seizoen achter de rug hadden? En hoe kon Miss Glada nu alles alleen opknap pen? Of tenminste zo goed als alles. Ze beweerde dat alles prachtig ging, dat de berouwvolle Jim haar goed hielp, en dat Cobb zich nu maar geen zorgen moest maken. Ze zei maar niet, dat ze nog geen goede hulp had kunnen vinden, dat ze veel van het ruwe werk op de farm zelf deed, en dat ze Irma van tijd tot tijd dwong te helpen, en dikwijls na het avond eten op de farm bleef, als het kan toorwerk te veel dreigde achter te raken. Ze zorgde er wel voor in de familiekring niets van haar moeilijk heden te laten merken, trachtende de opmerkingen van haar moeder over meisjes die zaken deden welge mutst te beantwoorden, als haar loomheid dit onderwerp onvermijde lijk maakte.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 11