KLIEKJES Muzikale oplichter sloeg voor f 3300 in wit Als öe sneeuw Hoe blijven wij houtworm de baas? Z. JAG 10 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Koninklijke ontvangst vóór de ontvangst H.M. de koningin en Z.K.H. prins Bernhard hebbenb vrij dagochtend in het paleis op de Dam in Amsterdam de jaarlijkse Nieuwjaarsreceptie voor de leden van het corps diplomatique gegeven. We zien het koninklijk paar hier tijdens het inspecteren van de voor het paleis opgestelde erewacht van de Koninklijke Luchtmacht. Op naam van hospita Rond Kerstmis heeft een oplichter in Aansterdam zijn slag geslagen waarbij hij zeer listig te werk is ge gaan. Hij huurde in de Paulus Potter straat een kamer en vertelde aan zijn hospita, dat hij net zo heette als deze. Bovendien betaalde hij een tientje van de kamerhuur vooruit. Hij deelde alvast mede, dat hij zijn pas-gekochte radio-televisie op zijn nieuwe adres zou laten bezorgen. Toen begon hij pas goed. De nieuwe kamerhuurder ging naar een zaak in de Kalverstraat en vertelde hier, dat hij in de Paulus Potterstraat een muziekschool was begonnen en dat hij hiervoor een radio met pick up, een televisie en een bandrecorder nodig i/ad, bij elkaar voor 3300. TENTOONSTELLINGEN IN AMSTERDAM Van 15 januari tot 16 januari a.s. wordt in het stedelijk museum te Amsterdam een tentoonstelling ge houden van schilderijen en tapijten van Jean Lurgat. Vrijdagmiddag 16 januari zal de ambassadeur van Brazilië een ten toonstelling openen van werk van de Braziliaanse kunstenares Fayga Os- trower. Deze expositie wordt gehou den in het prentenkabinet van het stedelijk museum en blijft geopend tot 23 februari. Toen de artikelen werden afgeleverd was de „koper" erbij en de naam klopte precies. Via de bank zou hij wel betalen. De volgende dag klaagde hij al tegen zijn hospita, dat er niets van de gekochte apparatuur deugde en hij zei, dat hij alles zou terugbrengen. Inmiddels bestelde hij bij een andere radiozaak nieuwe artikelen en liet ook deze aan de Paulus Potterstraat bezorgen. De eerste ^.ending haalde de man per bakfiets bij zijn hospita af en verdween om niet ineer terug te komen. Hij was te bang geworden om ook de tweede zending mee te nemen. De politie tracht thans op zijn spoor te komen. Wie was de bruid? Een ingezetene van Schoonhoven, die vorige week in Ammerstol in het huwelijk trad, is dezer dagen tot een vreemde ontdeking gekomen. Zich bezinnend op de huwelijksband, be keek hij het trouwboekje eens na, dat aan het jonge paar was uitge reikt. Groot was zijn verwondering, toen hij in plaats van de naam van zijn bruid die van zijn moeder daar op vermeld vond. Bij al de namen op het document kwam de naam van zijn bruid niet voor. De man heeft zich over deze vreemde fout ter secretarie van Am merstol vervoegd, doch daar bleek men dit abuis nogal nuchter op te nemen. HET ONDERZOEK RAMP „HUGO DE GROOT" Naar wij vernemen zal het voor onderzoek naor de oorzaak van de ramp met de K.L.M.-super constel lation „Hugo de Groot", die in augus tus van het vorig jaar bij de Ierse kust is verongelukt en waarbij 99 doden te betreuren vielen, zeer bin nenkort worden afgesloten. Het rap port zal daarna door de vooronder zoeker naar de raad voor de lucht vaart worden gezonden. ZILFA PLEET I». ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN J. HOOGERVORST Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 (Advertentie) We hebben ons tot nu toe bij het eten gehouden maar vandaag wijden we ook de aandacht aan de drank, al gaat dat niet onder het motto „Resjes uit Flesjes". Voordat we zover zijn eerst de uitslag vande vorige week. 1) De redders staan te Siehem vooi een hopeloze taak, zaterdag, 27 dec.; 2) Een enkele reis voor Ir Den Hol lander, dinsdag, 30 december; 3) Vrijheidsstraf voor hen, die de vrijheid minden, maandag, 29 dec.; 4) Nog even een snoekje in het van KIEKJES 12) De Gaulle hield een ontvangst bij Coty's vertrek, maandag 29 dec.; 13) De Voorburgse „moordaanslag" opgehelderd, zaterdag, 27 december. Winnares is deze week geworden mevr. A. Koppers, Oude Vest 85 te Leiden. Ze krijgt haar prijs, groot vijf gulden zo spoedig mogelijk toe gezonden. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK. Dit is heus geen puzzel om u het hoofd (8) over te breken. Men kan zich hoogstens afvragen, wat al die mensen toch bij dat kraampje (6) doen. De oplossing ligt voor de hand. Er wordt gratis een borreltje (2) ge schonken. Wie daar op ingaat ziet eerst de wereld er mooier uit dan ze is (3) maar als hij te lang in de voor ste rij blijft staan, ziet men alles dub bel 1en als hij het nog .langer vol houdt kon het wel eens zijn, dat de genieter zich onwetend inscheept op het pontje over de Styx (5) Maar waarom zo somber? Er is water ge noeg (9) om er zijn dorst mee te les sen. Vrolijkheid (10) hoeft toch niet te ontaarden, al is men niet zo droog als zand? (7) Ter vergelijking: men kan er warmpjes (4) bijzitten maar men kan het ook te warm (11) heb ben. WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, maakt u een goede kans, een prijs te winnen. oude jaar, dinsdag, 30 december: 5) De Birthe, die de TV-kijkers niet zagen, maandag 29 december; 6) De oudjes doen het nog best, dinsdag, 30 december; 7) De benden van de „26ste juli" ■chijnen te winnen, woensdag, 31 de cember; 8) Wie weet, weet u het ook niet, dinsdag, 30 december; 10) „Fan Mail" voor oud-president Coty, maandag, 29 december; 11) Nog even een snoekje in het oude jaar, dinsdag 30 december; UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK In Amerika wordt de warme maaltijd dikwijls geopend met gra pefruit. Een bijzonder goede ge woonte, die wij beslist wel eens over zouden kunnen nemen, want deze vitaminerijke vrucht is juist in de winter, wanneer we vitamines wél bijzonder hard iodig hebben, zeer op z'n plaats en het moment waar op hij genuttigd wordt wel heel goed gekozen. Ons nog lege spijs verteringskanaal zal het eerste voed sel n.l. veel intensiever, dus volle diger kunnen verteren dan wanneer maag en ingewanden reeds min of meer gevuld zijn. De grapefruit wordt middendoor gesneden, de partjes zorgvuldig los- gemaakt en de helften met wat suiker bestrooid, desgewenst met H! een geconfijt vruchtje gegarneerd §§l op een glazen schaaltje opgediend. ZONDAG: grapefruit, rundertong, witte bonen, kaassaus, aardappe- |H len; appelen met schuim. H| MAANDAG: witte bonensoep, flens jes jes gevuld met tongragout, aard- appelpurèe, zuurkool. j= DINSDAG Bloemkoolstamppot mei |H rookworst; rödgröd met vanille- i= vla. WOENSDAG: runderlapjes, knol- raap, aardappelen; koffievla. U DONDERDAG: haché, rode kool, j§= aardappelcroquetjes; sinaasappel H| VRIJDAG: panvis, stoofsla, gebak- ken grutjes. 1= ZATERDAG: stoofpot kool met kaas; fruit. Recept: appelen met schuim 2 Eiwitten, 70 gr. roomboter, 100 gr. suiker, 10 kleine bellefleurs of goudreinetten, 4 eetlepels abriko- zenjam, 50 gr. poedersuiker, 10 amandelen. Boter en suiker samen laten smel- ten en lichtbruin branden, hierbij s= de in dunne lange schijfjes gesneden H| appelen voegen en deze plm. 10 mi- nuten laten stoven. De massa over- doen in een beboterde vuurvaste !H schotel. De eiwitt.n met de marme- lade en 40 gr. van de poedersuiker stijfkloppen, de appelen ermee be- dekken, de rest van de poedersui- ker en de fijngesnipperde amandelen erover strooien, met gerécht in de oven bij zeer lage temperatuur in plm. 1 uur lichtbruin maken. Recept: panvis WL 1 Kg schelvis of kabeljauw, l1/: kg aardappelen, 80 gr. roomboter, 2 WAAROM zouden we in het winterseizoen altijd donkere kleuren moeten dragen? Het heeft zo weinig zin, want de stoffen, waarvan tegenwoor dig de winterkleding wordt vervaardigd, zijn van een dergelijke kwaliteit, dat de kleding toch warm zit ook al dragen we lichte kleuren. Bovendien geven lichte kleu ren in die sombere winter tijd tenminste nog een vro lijke toon aan onze verschij ning. We zien de lichte tinten de laatste jaren steeds meer veld winnen. Onze illustra tie toont een lekker warme wollen jersey japon van ge broken wit met een gezelli ge rolkraag. Wanneer u bij deze neutrale tint leuke ac cessoires kiest, zoals hier een bruin hoedje, dito hand schoenen, ceintuur en schoe nen, dan krijgt u een erg leuke combinatie, die de persoonlijkheid van de draag ster onderstreept. Wij geven dadelijk toe, dat een dergelijke zeer licht kleurige japon erg .besmet telijk is en daarom niet ge schikt voor geregeld dragen, maar dat neemt niet weg, dat juist door het opvallen de, een dergelijke japon door veel dames zal worden gewaardeerd, al houden zij hem dan om zo nu en dan eens aan te trekken, wan neer de omstandigheden hiertoe noden. k 3 uien, »/i 1- melk, zout, paneer meel. De goed schoongemaakte vis in moten snijden, deze van de graat en huid ontdoen en met zout inwrij ven. De uien fijnhakken en in plm. 20 gr. boter lichtbruin fruiten. Een vuurvaste schotel met boter bestrij ken en hierin laag om laag de aard appelen, stukken vis en de gefruite ui leggen. De bovenste laag moet uit aardappelen bestaan. Op elke vis- laag stukjes boter leggen, de melk over de bovenste laag gieten, de bovenkant bestrooien met een meng sel van kaas en paneermeel met daarop een paar kluitjes boter. De panvis in plm. yK k 1 uur in de oven gaar stoven. Men kan de panvis ook zonder oven bereiden maar men moet dan de deksel goed op de pan of schotel houden en het gerecht ge regeld met het vocht, wat zich ge vormd heeft, bedruipen. Als er iets is, waarmede handige handen geld kunnen verdienen en besparen, dan is het wel de be strijding van de houtwormplaag- Ontelbaar zijn de brieven welke wij over dit onderwerp krijgen. In vroe gere jaren maakte men zich niet zo druk over de houtworm. Men nam eenvoudig aan dat het een ouder- domsverschijnsel was en daarmede basta, men diende het te aanvaar den. AL overtuigend bewijs van echte antiquiteit plachten minder nauw nemende handelaren met een schot hagel gaatjes aan te brengen in nieuwere meubelen en dergelijke, om ze voor oud te doen doorgaan! U zult zich wel eens hebben afge vraagd, waarom er vandaag de dag zoveel meer aandacht moet worden besteed aan de houtv ormplaag. Het is steeds zo, dat in de natuur een zeker insect plotseling sterker om zich heen gaat grijpen. Dit nu is met de wormen, die de houtworm aantasting op hun geweten hebben, ook het geval. Niet alleen in ons land is de schade sterk toegenomen ook in het buitenland staat men er precies zo voor. We zullen in verband met de no dige plaatsruimte niet al te diep in gaan op dit euvel, maar zeker is het dat in de laatste jaren veel hout verwerkt wordt, dat kans voor houtwormbeschadiging vertoont, wij noemen slechts het z.g. spinthout dat is jong, onrijp hout vlak onder de bast gelegen, vroeger niet, maar thans wel gebruikt voor het ver vaardigen van meubelen enz. Aan gezien dit nogal vrij week hout is is het begrijpelijk dat het een ge makkelijke prooi is voor de hout worm. De duurte en de schaarste van het goede hout zijn hiervan de oorzaak. De aantasting gaat in de beginne zeer langzaam' men bespeurt 't zelfs niet, niet eerder dan op het tijd stip waarop de worm te voorschijn komt en dan is Leiden al in last. Als het nu gaat om een enkel niet kost baar meubelstukje dan is het aan te bevelen, die weg te doen, gaat het echter om duurdere stukken, dan dient men d worm te bestrij den. Een enkel gaatje bespuiten we met terpentijn of petroleum. Dit gaat echter niet als de kwaal zich in erge mate heeft voorgedaan. Twee soorten. Er bestaan verschillende houtboor- ders, doch de meest bekende soor- sen zijn wel de anobium en lyctus, een Zuidamerikaanse worm. Beide soorten lijken veel op elkaar, maar de anobium tast niet alleen net loof hout aan, maar ook het naaldhout, terwijl de lyctus alleen het z.g hardhout aanvreet met een vocht gehalte van 10 tot 40%. Massief hout vertoont na ongeveer 20 jaar de eerste verschijnselen, tri plex daarentegen reeds na een jaar of 5. Onder de inheemse meubelhout soorten kan men als berucht be schouwen het eiken-, noten-, essen-, en iepen, maar in hoofdzaak alleen het spinthout. Beuken-, kastanje- en perehout en alle naaldhout blijven van aantasting rschoond. Onder naaldhout dient men te verstaan vuren, grenen, dennen. Zoals gezegd is fineer en triplex sterk onderhevig aan aantasting. We zullen niet uitgebreid ingaan op de levensbeschri'ving van de houtworm, maar zeker is, dat on derzoekingen hebben aangetoond, dat eenvoudige bestrijding met huis middeltjes als terpentijn en petro leum en de z.g. houtwormwerende was ten lange na niet gerekend mo gen worden onder de afdoende mid- helen ter bestrijding. De bestriding. Men wil de houtworm natuurlijk gaarne te lijf gaan met gifgas (blauwzuurgas)maar dat kan slechts geschieden door vakmensen want dit middel is zeer giftig. Het wordt derhalve alleen toegepast in gaskamers. Echter dient men niet te vergeten, dat dit middel wel de aanwezige houtworm bestrijdt, maar het is geen voorbehoedmiddel, dus is hernieuwde aa itasting niet uit gesloten. Een leek kan natuurlijk niet op eigen houtje gaan werken met blauwzuurgas, dat is te ge vaarlijk. Verder komen als bestrijdingsmid del in aanmerking zwavelkoolstof of tetrachloorkoolstof, hoewel ook deze middelen niet onschadelijk zijn voor de mens. Het is daarom wense lijk dat hiermede in de open lucht of met alle ramen en eventuele deu ren open gewerkt wordt. Voor zeer grote meubelen of betimmeringen is het echter onpraktisch. Het eenvoudigste middel is een bespuiting of bestrijding met een voor een insecten giftige vloeistof; het bezwaar is dan weer, dat voor houtwerk van enige dikte het in dringen van de vloeistof onmoge lijk is. Een oplossing kan dus ge vonden worden ir inbrenging gaat je voor gaatje met een spuitje, het is echter een heidens werk, Een spe ciale injector kan hier echter wel uitkomst brengen. Dit middel is in de handel verkrijgbaar. Voor ge bruik in het groot is een „zwaarder model verkrijgbaar met een lucht pompje. Niet alle gaatjes behoeven te worden ingespoten, want vele er van komen inwendig samen. Recepten Voorts willen wij hier even wijzen op enige recepten. U kunt b.v. ne men een 3% pentachloorphenolop- lossing in 98% 'ie, voorts gechlo reerde naftaleen, metallieke nafte- naten of kleurloze creosootderivaten, welke het hout niet verkleuren; het zijn dus goede middeltjes voor meu belen. Ook kunt u als bestrijdingsmiddel nemen een oplossing van pen- tachloorphenol Li pretroleum, ook dichloorbenzol. Verder is er nog een oplossing van 10 gram parodichloorbenzol en 5 gr. harde paraffine in een mengseel van 15 cc terpentijn en 30 cc tetrachloor- stof. Effectief werkt ook een pre paraat samengesteld uit 5 delen su blimaat op 100 delen methylalcohol, doch dit kan uitsluitend gebruikt worden door experts wegens grote giftigheid. De dampen van erdei genoemde middeltjes zijn echter ook niet zonder gevaar voor de mens. Werkt u zoveel mogelijk in de open lucht! Tenslotte wijzen wij er op, dat een eenmalige behandeling steeds onvoldoende is, u moet de bestrij ding dus herhalen en vooral na de eerste behandeling niet te lang wachten met een tweede, of derde Bestrijding van houtworm is nu een maal een moeizaam werkje, dus moet u er wat voor over hebben. Verwijder de aangetaste delen als dit mogelijk :s natuurlijk. Sprint hout moet zoveel mogelijk verwij der"1 worden, maar dat komt nog al duur uit, juist omdat dit hout zo goedkoop is. Eikenhout zonder spint heeft geen voorbehoedmiddel nodig. Al het e bewerken hout met spint moet zo veel mogelijk grondig bestreken worden met ten insecticide vloeistof Hiervoor komen in aanmerking die middelen die wij reeds vermeldden voor aangetast hout. W" wezen er reeds op, dat fineer en triplex in sterke mate onder hevig zijn aan houtwormaantasting, di* komt doordat hierin veel lijm van dierlijke oorsprong aanwezig is, zodat he' is a°n te bevelen kunst- harslijmen te gebruiken, maar dit hebben de gebruikers niet in de hand. Men houde deze houtsoorten dus speciaal in de gaten. U weet ook niet alles m Vergulde lijsten maakt men §f schoon met een mengsel van 5 delen water en een deel azijn. Worst kan men bewaren door de buitenkant in te vetten en daarna in te pakken in vetvrij papier. Schim- melen komt dan niet voor. Nieuwe dressoirs, kasten enz. heb- ben meestal een onaangename lucht. 11 Door een schoteltje met melk er in te plaatsen, verdwijnt deze lucht. Hf

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10