3)e £eid6e6oti/ta/iit Debré benoemd tot Franse eerste minister Onlusten in Belgisch Kongo braken te vroeg uit De Gaulle's eerste „stevige" kabinet T r Castro in Havana KOFFIE WEER GOEDKOPER? Tijdelijke verlaging van broodprijs? Mikojan bij Amerikaanse industriëlen Het blijft sneeuwen in het noorden Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon.- Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 9 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14606 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. Franco p.p. ƒ8.- Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Franse socialisten doen niet mee De 46-jarige Michel Debré is donderdag door president De Gaulle tot nieu we Franse premier benoemd. Hij verklaarde na een onderhoud van twintig minuten met De Gaulle, dat hij zijn kabinet volgende week, waarschijnlijk donderdag, aan de Nationale Vergadering zou voorstellen. Michel Debré is een van de voornaamste samenstellers van de grondwet van de vijfde republiek. Hij was minister van justitie in de regering van premier De Gaulle sedert deze in juni j.l. werd gevormd. Hij is de zoon van een bekende professor in de medicijnen en trad reeds op jonge leeftijd in de politiek. Debré kwam in 1948 voor het eerst in de „raad van de repu bliek". Aanvankelijk kantte hij zich tegen de Europese Gemeenschappelijke Markt en Euratom, waarin hij een bedreiging van Frankrijks soevereiniteit meende te moeten zien. Later wijzigde hij echter zijn standpunt. Met andere Gaullisten als Soustelle en Chaban-Delmas heeft hij geijverd voor het weer aan de macht brengen van De Gaulle en de oprichting van de „Unie voor de nieuwe republiek". Mo'let en Pflimlin niet meer in het kabinet HET KABINET. De samenstelling van Debré's kabi net is als volgt: minister-president: Debré; gedelegeerd minister bij het bureau van de premier: Soustelle; ministers van staat: Houphouet- Boigny, Jacquinot, Lecourt en Mal- raux; grootzegelbewaarder: Michelet; buitenlandse zaken: Couvé de Mur- ville; binnenlandse zaken: Berthoin; strijdkrachten: Guillaumat; finan ciën, economische zaken: Pinay; on derwijs: Boullouche; openbare wer ken en vervoer: Buron; nijverheid en handel: Jeanneney; landbouw: Hou- det; arbeid: Bacon; volksge'zondhied: Chenot; opbouw: Sudreau; oud-strij ders: Triboulet; posterijen, telefonie, telegrafie: Gornut-Gentille, en voor lichting: Frey. Verder zijn er vijf staatssecretaris sen. Soustelle zal verantwoordelijk zijn voor de overzeese departemen ten van Frankrijk, de zaken betref- WAT ROOKT NEDERLAN D 130C- i2c~: 1100 - ■ccc - DGeb hoofd ontollc n per jaor n~ ol king fi, Wanneer wij de laatste jaren de ontwikkeling in het gebruik van siga ren en sigaretten nagaan is duidelijk te zien dat de sterke stijging in siga retten gebruik, omgeslagen per hoofd der bevolking, in 1956 tot staan kwam. 1957 gaf een betrekkelijke mini mum stijging terwijl in 1958 een ab solute daling zichtbaar is. Het verbruik van sigaren daaren tegen is tot 1957 blijven stijgen ter wijl 1958 geen verandering in ver bruik geeft. De conclusie dat de daling in het sigaretten gebruik door sigaren wordt opgevangen is niet al te gewaagd. fende de Sahara en overzeese ge biedsdelen en de atoomenergie. De twee belangrijkste personen uit het kabinet-De Gaulle, die niet in het kabinet-Debré zijn opgenomen, zijn de socialist Mollet en de volks republikein Pflimlin. Beiden waren minister van staat. De socialistische partij heeft don derdagavond een verklaring uitge geven, waarin zij zegt „opbouwende oppositie" te zullen voeren. Fidel Castro, de 32-jarige advocaat wiens jarenlange verzet tegen de dic tator Batista ten slotte tot diens vlucht heeft geleid, is donderdag Ha vana binnengetrokken aan het hoofd van de gepantserde kolonne waarmee hij vanuit de provincie Oriente is .opgerukt. Castro, een opvallende figuur met een wilde baard, stond recht over eind in een jeep, waarin vier man van zijn lijfwacht met de vingers aan de trekkers van hun machinepistolen zaten. Heel Havana was dol gewor den. De kanonnen op het fort Cabana vuurden 21 saluutschoten af, sche pen in de haven pavoisseerden, oor logsschepen vuurden ook saluutscho ten af, kerkklokken beierden en de duizenjen voormalige rebellen, die met hun wapens op straat waren, schoten in de lucht. Het volk kreet „viva's" en bejubelde de overwin naar. Groter wanorde heeft de Cu baanse hoofdstad niet gekend. Auto claxons knaagden aan de trommel vliezen, vuurwerk knetterde tegen het licht van de zon in omhoog. Eigenlijk ging men nu pas de over winning van de rebellen vieren. „STILLE OMGANG" OP 1, 8 EN 15 MAART De jaarvergadering van het gezel schap van de Stille Omgang zal zon dag 18 januari in Krasnapolsky te Amsterdam worden gehouden. Dan wordt ook de ntentie voor dit, jaar bekend gemaakt. De Stille Omgang zelf zal worden gehouden op de zon dagen 1, 8 en 15 maart, waarvan de laatste speciaal voor de katholieken van Amsterdam. Er is een goede kans, dat de kof fieprijzen de helft van de volgende week opnieuw worden verlaagd. Al dus verneemt De Telegraaf. Men overweegt een prijsverlaging, die varieert tussen 7 en 11 cent per 250 gram. De branders zijn in over leg getreden over deze verlaging, om dat er grote overschotten zijn in de koffieproducerende landen, die prijs- verlagend werken. Ook de tarieven van de scheepsvrachten zijn omlaag gegaan. Verklaring van minister De Belgische minister van Kongo lese Zaken, Van Hemelrijck, heeft gisteren in het Belgische parlement verklaard dat er volgens zijn inlich tingen sprake was van opzet om de relletjes in de Kongo te doen samen vallen met de Belgische regerings verklaring van a.s. dinsdag over de politieke toekomst van Kongo, maar de onlusten waren te vroeg uitgebro ken. Indien het parlement de wens te kennen zou geven een commissie van onderzoek naar Leopoldstad te zen den, zou de regering alle medewer king verlenen. De Kamer besloot de commissie voor Koloniën een onder zoek te laten instellen naar de on lusten. Bij de ongeregeldheden in Leopold stad zijn 42 inheemsen om het leven gekomen. In de ziekenhuizen liggen nog 123 gewonden, van wie 59 blan ken. Vijftien van dezen zijn er ern stig aan toe. De agitatie van de Abako. Minister Van Hemelrijck sprak ook over de agitatie die gevoerd werd door de Abako, een ras- en stamge- zinde beweging. De Belgische autori teiten sloegen de ondermijnende actie van deze beweging reeds geruime tijd gade. Op 1 december sloot een bij eenkomst die door meer dan 2.000 mensen werd bijgewoond met een lied, aangediend als het toekomstige Meelindustrie voert prijzenoorlog Het is niet onmogelijk, dat naar aanleiding van de huidige lage prijs van de bloem ook de broodprijzen verlaagd zullen worden. Het ministe rie van economische zaken en het be stuur van de Ned. Bakkerijstichting bespreken momenteel de mogelijk heid hiervan. Er wordt nagegaan hoeveel de kosten van het brood zijn komen lager te liggen door de daling van de graanprijzen. De bloem prijzen zijn sinds 1 januari in Nederland sterk gezakt. Was de normale prijs van het bloem 34 tot 35 per 100 kg., een onderlinge prij zenoorlog tussen een aantal grote meelfabrieken heeft deze prijzen reeds met 1 a 2 gulden per 100 kg. doen zaken. Deze prijzenoorlog is ontstaan door het verbreken van een overeenkomst tussen de meelfabrie ken over de onderlinge verdeling van de produktie. Men kon geen nieuwe overeenstemming bereiken over een verdere verdeling van de produktie. De verwachting in kringen van de aeelindustrie is echter van dien 3ard, dat na het oplossen van de moeilijkheden wederom een normale prijssituatie zal ontstaan. Omtrent een termijn, waarbinnen de prijs van het bruin- en witbrood zal dalen, is niets bekend. Frankrijks nieuwe president aan het Legioen geketend volkslied van de Bakango „Kongo, land onzer voorvaderen, indien we bloed moeten doen vloeien om de on afhankelijkheid te verwerven zullen wij dat doen". Enige dagen eerder had een spre ker van de Abako verklaard: „Te Leopoldstad zullen de zwarten zich eerlang aaneensluiten tegen de blan ken. De bestuurders van Europese wagens, hetzij mannen of vrouwen, zullen worden aangevallen en afge ranseld en hetzelfde lot zal zijn be schoren aan de politiemensen die ter plaatse verschijnen". „Gedurfd en edelmoedig". De minister verklaarde tnslotte, dat zijn verklaring van a.s. dinsdag „ge durfd en edelmoedig" zal zijn en hij vroeg de afgevaardigden in het debat niet op dinsdag vooruit te willen lo pen. Gaande verwelkomt komende man President René Coty heeft gistermiddag op het Elysee zijn ambt als staats hoofd overgedragen aan zijn opvolger generaal Charles de Gaulle. Foto: generaal De Gaulle wordt op de trap van het Elysee verwelkomd door de aftredende president René Coty "Altijd beleefd blijven" President René Coty heelt gistermiddag op het Elysee in Parijs zijn ambt als staatshoofd overgedragen aan lijn opvolger generaal Charles de Gaulle. Toen René Cassin De Gaulle officieel had uitgeroepen tot president van de Franse gemeenschap, overhandigde generaal Catroux generaal De Gaulle de halsketen van de Orde van het Legioen van Eer en benoemde hem tot Grootmeester van de orde. De Russische plaatsvervangende minister-president Mikojan heeft don derdag op het hoofdkantoor van de Fordfabriek te Detroit de Britse oud- premier Churchill ervan beschuldigd dertien jaar geleden de koude oorlog te zijn begonnen. Hij zei dit tot een aantal Amerikaanse fabrikanten. Churchill, aldus Mikojan, begon de koude oorlog in februari 1946 te Ful ton in de Amerikaanse staat Mis souri. De toenmalige Amerikaanse president, Truman, stond achter hem, aldus de Rus. Op de vraag hoe lang het zal duren voordat het in het Russische econo mische stelsel mogelijk zal zijn een auto te maken voor elke arbeider, zoals in de Verenigde Staten het ge val is, zei Mikojan: „heel lang". Een directeur van de Fordfabriek vroeg de Rus, waarom de Russen denken, dat de Verenigde Staten oor log wensen, ondanks de bewijzen, dat de Verenigde Staten vrede nastre ven, antwoordde Mikojan dat de Rus sen denken, dat de Amerikanen on gelijk hebben en de Amerikanen den ken, dat de Russen ongelijk hebben. Salomon zou waarschijnlijk beide partijen de helft van de schuld ge ven, zo voegde de Rus eraan toe. Met sneeuwballen Op weg naar het restaurant, waar hij met de Amerikaansj autofabrikan ten zou dineren, werd Mikojan met sneeuwballen bekogeld en uitge jouwd. Hij werd niet geraakt. Drie Hongaren werden aangehouden. President Eisenhower heeft don derdag bij de Amerikanen erop aan gedrongen geen demonstraties meer te houden tegen de Sowjet-vice-pre- mier Mikojan. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, las een verklaring Dezelfde temperaturen De Bilt, vrijdag 10 uur. De laat ste 24 uur is de luchtdruk boven Scandinavië aanzienlijk gestegen. Het lagedrukgebied, dat daar verscheide ne dagen achtereen aanwezig was, is nu geheel verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een nog zwak gebied van hoge druk. Een door Noord- Duitsland naar het oosten trekkende depressie vulde op en bereikte het zuidelijk deel van de Oostzee. De rug van hogedruk, die zich van Groen land naar het zuiden toe uitstrekt, heeft zich vooral over Frankrijk en de noordelijke Alpenrand uitgebreid. Een kleine storing, die woensdagmid dag Janmayen passeerde, bereikte vannacht de Noordzee. Ze begon toen snel in diepte toe te nemen, waar door langs de Engelse oostkust een Noorderstorm opstak. Dit stormge- bied zal zich ook tot onze kust, in hoofdzaak tot die van Zuid-Holland en Zeeland uitbreiden. Achter de sto ring om zal waarschijnlijk iets van de in Noorwegen aanwezige koude lucht naar Nederland weten door te dringen. Daar deze lucht over zee naar hier komt, zal de temperatuur nog slechts weinig verder dalen. van de president voor, waarin deze de hoop uitspreekt, dat de Amerika nen Mikojan behandelen met de be leefdheid en goede manieren, die zij „volgens traditie tegenover bezoe kers uit het buitenland aan de dag leggen". Incident te Val d'lsère Prinses Irene belaagd door foto journa'isten De barre weersomstandigheden in de streek van de Haute Tarentaise, waardoor in het vrijwel van de bui tenwereld geïsoleerde Val d'lsère j skiën onmogelijk is, hebben niet slechts voor de officials en voor de ingeschrevenen voor de Nederlandse I kampioenschappen maar ook voor de persmensen een gedwongen niets- wwl. doen ten gevolge. Maar journalisten schikken zich daar minder gewillig in dan de andere categorieën: zij moeten copy hebben en foto's. En in diensten met ongeveer 20 minuten vertraging. De spoorwegen hadden slechts een paar minuten vertraging. Op de Hjn GroningenNieuweschans en GroningenLeeuwarden, waar gisteren stagnatie werd veroorzaakt door omgewaaide telegraafpalen, is de situatie weer normaal. De tele graafpalen dienen voor de communi catie tussen de verschillende sta tions .Deze communicatie is gedeelte lijk hersteld en geschiedt gedeeltelijk via de rijkstelefoon. Alleen Visvliet is nog geïsoleerd, doordat dit station ook via de rijkstelefóon niet bereik baar is. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's die noodzaak is de verklaring te vin den voor het onaangename incident, dat zich gisteren heeft voorgedaan toen prinses Irene, die ook op de vo rige dagen al herhaaldelijk last had gehad van wat men „hinderlijk vol gen" mag noemen, een theesalon bin nenging en prompt enkele buiten landse fotografen en mensen van een filmjournaal achter zich aan kreeg. Maj Bischoff van Heemskerck, die zich in haar gezelschap bevond, eiste dat de achtervolgers heen zouden gaan, wat ook gebeurde. Maar zij ble ven buiten wachten en toen de prin ses de salon verliet, werd zij onmid dellijk weer belaagd door een zwerm op plaatjes beluste camera-specialis ten. Wederom intervenieerde majoor Bischoff. Hij gebruikte krachtige taal en had kort daarna een onderhoud met burgemeester Petri, die daarna de pers bijeenriep. Gehooot wordt nu. dat speciaal de buitenlandse fotojour nalisten zich althans voor en tijdens de kampioenschappen wat meer dis creet zullen tonen. N S.-telegraaf gestoord Weer is vanmorgen in Noord-Ne derland een pak sneeuw gevallen. Nauwelijks was gisteren in de loop van de dag de sneeuw wat wegge- dooid of het begon'gisteravond op I LOCARNO te vriezen. De minimum temperatuur WENEN te Eelde was 3 graden. Daarenbo ven begon het vanmorgen vroeg an dermaal te sneeuwen. Tot negen uur vanmorgen was er drie cm toegevoegd aan hetgeen er tot dusver is geval len. De totale hoeveelheid sneeuw van de afgelopen dagen is volgens opgave van de meteorologische dienst te Eelde 10 cm. Het verkeer in het noorden begint te wennen aan het winterse weer. De autobusmaatschappijen reden hun (Medegedeeld door het KNMI Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met enkele sneeuw- of regenbuien. Matige tot krachtige, aan de kust tijde lijk harde wind tussen noordwest en noord. Weinig verandering in temperatuur. 10 Jan. zon op 08.46; onder 16.49; maan op 09.02; onder 18.52. Hoogwaterstanden 10 Januari v.m. 4.06; n.m. 4.23. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw 4 C. STOCKHOLM geheel bew. 5 OSLO poolsneeuw 6 KOPENHAGEN zwaar bew. 2 ABERDEEN licht bew. 2 LONDEN zwaar bewolkt 1 AMSTERDAM regenbui 3 BRUSSEL geheel bewolkt 1 LUXEMBURG licht bew. 3 PARIJS onbewolkt 0 BORDEAUX onbewolkt 3 GRENOBLE zwaar bewolkt 1 NICE onbewolkt 5 BERLIJN zwaar bewolkt 2 FRANKFORT sneeuw 0 MüNCHEN sneeuw 3 ZüRICH half bewolkt 5 onbewolkt 4 onbewolkt 5 mist 1 zwaar bew. 3 licht bewolkt 1 licht bewolkt 2 geheel bewolkt 8 INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA geheel bew. ALGIERS zwaar bewolkt 11 Korreltje We onderschatten wat wij hebben en overschatten wat we zijn.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1