K.V.P. gaat grootscheepse verkiezingsactie voeren Zaterdag herleeft't Oude Vierde' Eén dag nieuwe glorie oud regiment van een Moeder liet haar kind te vondeling leggen Goud-Visser verkocht de huid, voor de „Renate"-beer geschoten was DONDERDAG 8 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Oude vrienden ontmoeten elkaar zaterdag: a.s. in Leiden. Het is het be kende tafereel van lieden, die de een de ander met kracht op de schouder slaan en vertellen hoe „jong ze zijn gebleven", „hoe kaal ze zijn geworden" en „hoe gezond ze er nog uitzien". We doelen op de jaarlijkse reünie van het 4e R.I. zaliger gedachtenis, het oude Vierde Regiment Infanterie, dat in de geschiedenis van Leiden en het leven van menig Leids meisje zo'n belangrijke rol heeft gespeeld. De deelnemers zullen in de Doelenkazerne bijeenkomen, die reeds vele jaren het centrum van de reünie is geweest, hoewel de Morspoortkazerne meer de oude vertrouwde omgeving is van de oud 4 RJ.'ers, want hier waren zij tot hun opheffing in 1940 gelegerd. pen de baanvakken bij Leiden, Delft en Den Haag dag en nacht moesten bewaken. Een donkere bladzijde in de ge schiedenis van het regiment is onge twijfeld de Tweede Wereldoorlog, die de manschappen een korte, maar heroïsche strijd opdrong. In de vroege ochtend van de 10e mei 1940 landden parachutisten op en om het vliegveld Valkenburg en het 4e R.I. werd onder commando van kolonel H. D. Buurman in de strijd geworpen. 145 Jarig bestaan Leidse reünie in Het is een lustrum-reünie, want het 4e R.I. werd in 1814 opgericht, 145 jaar geleden dus. De geschiedenis van dit regiment begint na de Franse bezetting, toen een geheel nieuw Nederlands leger werd opgebouwd. O.a. gevormd door het korps Ve- lites, dat in 1813 nog een depot vorm de in Frankrijk van de jonge Keizer lijke Garde. De Duitsers hadden de opdracht van het regiment geweest, dat de plannen van de Duitsers, die in één dag hun programma af wilden wer ken, aanzienlijk vertraagd werden. Het Koninklijk Huis en de Regering konden nog tijdig naar Engeland uit wijken. Na de capitulatie werd het Vierde opgeheven, het vaandel werd op last van de commandant te Noord wijk verbrand, opdat het niet in handen van de bezetters zou vallen. De bevrijding kwam, maar het 4e R.I. werd niet meer opgericht. Het re giment werd in de oorlog onder gebracht bij eenheden als het 28e R.I., het 4e Reserve Grensbataljon, de 4e reserve grenscompagnie. Ook de oudgedienden van deze bataljons werden voor de reünie uit genodigd, maar thans is ook van deze legereenheden niet meer over Hun traditie is overgenomen door het garderegiment Prinses Irene. Zaterdag herleeft het oude Vierde weer, zoals dit na de oorlog bijna ieder jaar het geval is geweest. Oude slapies zullen elkaar na de borrel met tranen in de ogen de hand drukken, zij zullen broederlijk het bord snert .snel mogelijk op te rukken naar Den delen en ook in slagorde naar hettjes kostten zeven tot vijf en dertig I Haag om de leden van het Konink- fttadhuis opmarcheren, waar zij gulden per stuk. Ten gevolge van de De Velites stapten in 1814 over in i lijk Huis en de Regering gevangen te ook als weleer voor de autoriteiten export naar Duitsland is de kanarie- NEDERLANDS ZEEMAN OP DE NOORDZEE OVERBOORD GESLAGEN. Tijdens storm is gisteren op de Noordzee een lid van de bemanning van het Nederlandse motorschip „Ve dette" over boord geslagen. De onge lukkige is waarschijnlijk verdronken. In het radiobericht, waarin de kapi tein van de „Vedette" melding maak te van het gebeuren, werd voorts om doktersassistente verzocht voor een andere opvarende, die in het ru we weer werd gewond. De „Vedette" is onderweg naar Huil. 40 Kanaries verdwenen geluidloos Uit een volière van de kruidenier Kok te Garderbroek, onder Barne- veld, zijn in een van de afgelopen nachten veertig kanaries verdwenen. Het staat vast, dat de diertjes gesto len zijn. De gemeenite-politie van Barneveld maakt ijverig jacht op de daders van deze vreemdsoortige kraak. Met behulp van een speur hond heeft de politie het spoor van de dieven tot aan de weg kunnen volgen. Daarna verloor het dier de „reuk". Vermoedelijk zijn de dieven in een auto gestapt. De diefstal betekent een gevoelig verlies voor de kanariekwekende kruidenier want de verdwenen dier- het vijfde bataljon jagers, later het achttiende, dat de veldtocht van 1815 beleefde en bij de slag om Waterloo in Hal gedetacheerd was. De bataljons werden later ver enigd tot afdelingen, onder meer de 14e afdeling infanterie, die in het zuiden van het land was gelegerd en in 1830 Maastricht verdedigde te gen een Belgische overrompeling. Na enige reorganisatie kregen de korpsen een andere nummering: in 1840 werd aan de 14e afdeling de naam van 4e afdeling Infanterie ge geven. In 1842 kreeg het regiment de naam, die het tot zijn opheffing droeg: 4e R.I. Na verschillende verhuizingen werd in 1861 de Sleutelstad als definitieve garnizoensstad aangewezen; dit is zij gebleven. Mobilisatie 1870. Er is slechts een enkele uitzonde-, ring: in de mobilisatie van 1870 werd het 4e R.I. in Alkmaar gedetacheerd, in de eerste wereldoorlog werd het regiment uit Leiden gedreven naar Haarlem, Bussum en Katwijk aan den Rijn, om daar, zo nodig, bij de kust verdediging ingeschakeld te kunnen worden. Opmerkelijk is nog het op treden van het 4e R.I. bij de grote spoorwegstaking toen de manschap- nemen. Het is de dappere verdienste zullen defileren. I prijs de laatste tijd sterk gestegen. Op een persconferentie van de komsten worden georganiseerd. Op ondertekenen en in het oogspringen- K.V.P. zijn mededelingen gedaan zaterdag 24 januari zullen op een ver over de campagne, welke met het gadering in het Groothandelsgebouw oog op de komende verkiezingen zal te Rotterdam vijf korte inleidingen worden gevoerd. Naast een centraal j worden gehouden over de kernpun- geleide ledenwerfactie en een finan- ten van het christelijk sociaal ciële actie zullen twee grote bijeen- Zo is hef eens geweesf trokken. Kolonel Bloem houdt de hand echter dood, totdat J.P. werd gearres- het vaandel. Het doek is niet te zien. j teertjt wegens een geval van oplich- P firio (q RnlcwrarH TTit 7Ïir> nntitiphflpk- daar het bUna eeheel verterd wma. Op Bolswardi uit zijn notitieboek 21 september 1893 ontving het reg.ment je Wadjyde ,e ontbreken, indentiek met het papiertje, dat op de uit handen van prinses Wilbelmina nieuw vaandel, dat in 1940 werd verbrand om het uit handen van de Duitsers te houden. Te zien op de foto zfjn onder meer de oversten Hofstede en Krugers en de majoors Mae Leod en Hardeman te vondeling gelegde baby te Amster dam was gevonden. Zo kwam de ware toedracht aan het licht. De moeder van de baby stond te recht wegens het afgeven van haar kind aan J.P. en aan haar vader en tevens wegens oplichting van haar buurvrouw voor een bedrag van 280; De grootmoeder van de baby werd er van beschuldigd, lakens en een dekentje te hebben verstrekt voor de vondeling en haar man stond terecht omdat hij het kind samen met J.P. te vondeling had gelegd. De officier van justitie eiste tegen de moeder van het kind een jaar met aftrek. De oplichting werd niet be- De rechtbank te Leeuwarden be- wezen geacht. Tegen de grootvader handelde gisteren met gesloten deu- van de vondeling eiste hij 9 maanden ren de zaak tegen een drietal ver- met aftrek. Voor de grootmoeder dachten, die betrokken zijn geweest vroeg de officier van justitie vrij- bij het te vondeling leggen van een spraak, omdat zij de lakentjes en het baby te Amsterdam, in de nacht van dekentje verstrekte, vóórdat zij wist Eiséén jaar gevangenis de punten hieruit zullen tot een ma nifest gemaakt worden, dat bij de ledenwerfactie gebruikt zal worden. 21 jaar oud, charmant, zeer zelfstandig, vol ondernemingslust en zeven maal ingeënt tegen alle mogelijke soorten tropische ziekten: dat is een zeer beknopte beschrijving van de jonge Westduitse journaliste Romy Schur- hammer, die binnenkort met een combi-auto een „een meisjes-expeditie" naar het Verre Oosten gaat ondernemen. We zien haar hier in haar wagen, bezig met de eerste voorbereidingen voor haar grote tocht, waarover zij Da haar terugkeer een boek zal gaan schrijven. PROEFDRAAIEN AFSTANDSVERWARMING In het dorp Erica (gem. Emmen) zal in het nieuwe tuinbouwcentrum „Amsterdamse Veld" op 15 januari 21 maart 1958. Terecht stonden de 25-jarige moe van de plannen om het kind te von- leid, welke nader in de sectieverga deringen zullen worden besproken. Prof. mr. C. Romme, de voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, zal in een slotzitting een rede houden over de wezenskernen van het christelijk sociaal beleid. Op zondag 8 maart wordt in de veemarkthallen te 's-Hertogenbosch I een demonstratieve bijeenkomst ge-1 houden. Prof. Romme zal hier de slotrede uitspreken. Hij zal voorts het woord voeren in alle kieskrin gen. Er zullen verder enige werk bezoeken worden gebracht, n.l. op 6 februari aan het land van Maas en Waal, op 20 februari aan Oost-Bra bant en op 6 maart aan Zuid-Lim burg. Alle KVP-ministers en -staatsse cretarissen zullen gedurende de ver kiezingscampagne spreekbeurten ver vullen. De jongerenraad van de KVP zal op 14 februari te Utrecht een grote vergadering houden. Tijdens de ver kiezingscampagne zal 't partijorgaan „De Opmars" in een miljoenenoplaag verschijnen. De ledenwerfactie zal op 3 maart gehouden worden. Alle katholieke kiezers die geen lid zijn van de KVP worden op die dag bezocht. Een week van te voren krijgen zij een brief van de KVP-voorzitter Van Doorn, waarin het bezoek wordt aangekon digd. Daar de verkiezingsactie veel geld kost ongeveer 700 duizend gulden zal er ook een grote financiële actie op touw gezet worden. 1 Februari zullen de KVP-affiches op de zuilen geplaatst worden. Twee weken later zullen zij bij de KVP- leden op de ramen verschijnen. De leuzen der biljetten zijn: „Bezit voor iedereen", „Volop werk", „Baas in eigen huis" en „Wij bouwen voort". Op de demonstratieve slotbijeen komst in de Veemarkthallen te Den Bosch zullen redevoeringen gehouden worden op de onderwerpen van de affiches: de heer J. Andriessen spreekt over „Volop werk", mej. dr. M. Klompé: „Bezit voor iedereen", de heer J. Peeters: „Baas in eigen huis" en ir. H. Witte: „Wij bouwen voort". Het was voor de KVP in de korte tijd vóór de verkiezingen niet mo- 'l gelijk nog een nieuw partijprogram- der van het kind en haar ouders, een 1 ^er. jjjj was van mening dat de moe- 48-jarige monteur bij de PTT en zijn der, die nog een dochtertje van acht 2 «ii t jaar ujt angst heeft gehandeld. Zij was namelijk bang, dat haar doch tertje aan haar man, die echtschei ding heeft aangevraagd, zou worden toegewezen, wanneer bekend werd, dat zij een kind van P. had gekregen. Uitspraak over veertien dagen. 49-jarige echtgenote, allen te Leeu warden. Een vierde verdachte in deze zaak, de 45-jarige J.P., zal later te recht staan, omdat hem nog andere zaken ten laste zijn gelegd. De 25-jarige vrouw leefde geschei den van haar man en woonde bij haar ouders in. Zij gaf op 21 maart vorig jaar haar pas geboren zoontje mee aan J.P., met wie zij intieme betrek kingen onderhield. P. zou het kind te Het stoffelijk overschot van de in Breda in het sanatorium „De vondeling leggen. De wettige echt- Klokkenberg" overleden Poolse kapi- genoot van mevrouw T, die gehoord tein, Victor Franczczak, zal naar had, dat zijn vrouw in verwachting was, diende bij de Leeuwarder politie een aanklacht jn op vermoeden van abortus provocatus, toen hij na enige tijd niets hoorde van een bevalling van zijn vrouw. Het onderzoek liep Warschau worden overgebracht. In overleg met de Poolse ambassade is besloten de stoffelijke resten van de „bevrijder van Berda" vrijdag per vliegtuig naar de Poolse hoofdstad zullen worden overgebracht. ma op te stellen. De candidaat-Ka- merleden zullen het program 1956 Het m.s. „Oranje Nasau" van de K.N.S.M. heeft in Hamburg een 18- jarige gewonde Duitse matroos af geleverd, die door het Nederlandse schip op 1 januari j.l. op de Atlanti sche Oceaan op de thuisreis van de West naar Amsterdam was overgeno men van het Duitse m.s. „Rem- scheid". Door een ontploffing van een vuurpijl waren twee vingers van de linkerhand van de matroos gedeel telijk afgerukt. De heer Tj. Krol te Haren (CHU), lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft bericht gezonden, dat hij niet meer voor een candidatuur in aanmerking wenst te komen. Financiers laten alle hoop varen Goudzoeker P. Visser uit Wijde Wormer heeft gistermiddag in Utrecht aan een gedesillusioneerde groep van aandeelhouders der coöperatieve ber gingsvereniging „Renate Leonhardt" de eindbalans van deze bergings vereniging gepresenteerd. Een ba lans, die met hoongelach en opmer kingen als „bedrog", „oplichterij" en „grove leugens" begroet werd. Een jurist, mr. dr. Ten Toorn, die destijd deel uitmaakte van het be stuur, zou voor zijn bemoeiingen ge durende tien weken een bedrag van 8.000 opgenomen hebben. De secre- tariaatsonkosten hadden bijna f 44.000 bedragen, het opmaken van een liqui datiebalans door een bankdirecteur, die volgens de heer Visser onbe kend wenst te blijven, vergde een bedrag van 6.000. De bouw van de duiktoren, die nu gesloopt wordt, kostte destijds bijna ƒ267.000. Men moet thans nog 1.000 toegeven om het gevaarte te laten slopen. De be stuursleden eisten voor hun reiskos ten en dergelijke een bedrag van ruim 27.000. Kortom van het aan delenkapitaal van bijna een half mil joen gulden, dat door talrijke hoop- de afstandsverwarming proef-draai- en. Het buizencomplex van de cen trale dat dient om de warmte door de tuinbouwgebieden te geleiden, heeft een lengte van 4,5 kilometer. Het ketelhuis bevat twee grote ke tels, die met zware olie gestookt zul len worden en die ieder ongeveer 30.000 ramen kunnen verwarmen. By deze afstandsverwarming zijn thans 25 tuinders, voor het merendeel af komstig uit het Westland en Am sterdam, aangesloten. Mocht de afstandsverwarming vol doen, dan ligt het in de bedoeling de apparatuur, die door één man be diend kan worden, nog met een tweetal ketels uit te breiden, waar volle Nederlanders destijds werd ge stort, is niets meer over. Ü1UUU1 v»aai- Er zijn zelfs schulden, die de heer door dan ongeveer 80.000 vierkante Visser laat dekken door aandelen in meter grond onder glas kan worden een onderneming, waarin hy zelf nog verwarmd, steeds gelooft. De heer Visser be treurde het slechte financiële resul taat, maar kon verder over de be stemming van de gelden weinig con creets zeggen. De beschuldigingen van bedrog en oplichterij sloeg hij HAD STRAALJAGER MUNITIE AAN BOORD? Het Eerste Kamerlid de heer Po- van zich af door herhaaldelijk „klets- lak heeft aan de minister voor de- koek" te roepen. Men mocht hij hem j fensie schriftelijk de volgende vra- thuis komen om de boekhouding te gen gesteld: controleren. L Is het waar, dat het dezer dagen Een commissie uit de vergadering j bij Huis ter Heide neergestorte vlieg- ging hierop in en zal zich de moeite tuig munitie aan boord had? geven, alle stukken te controleren. 2. Zo ja, heeft het ontploffen van Toch toonden vele leden weinig ver- deze munitie dan bijgedragen tot de trouwen in de spontane uitnodiging zeer ernstige gevolgen van dit onge- van de heer Visser. Herhaaldelijk val? hadden leden reeds inzage van de j 3. Is de minister niet van oordeel, boeken gevraagd, zo werd opge- dat het, gezien het herhaaldelijk ver- merkt, maar nimmer is men erin ge-1 ongelukken van militaire vliegtui- slaagd, ook maar een deel van de gen, waarbij deze eveneens herhaal- kasstukken in handen te krijgen. De heer J. Kuyl Jr. uit Gorinchem, delijk op bewoond terrein neerstor ten, dringend is aangewezen oefen die het vorige jaar als voorzitter van vluchten niet te doen plaatsvinden de vereniging optrad, besprak ver- me* munitie aan boord, daar dit de volgens de nieuwe verhouding van de n°°dlottige gevolgen van eventuele houders van aandelen tegenover de ongevallen slechts kan vergroten? Fica, een financieringscombinatie, die nog plannen heeft om de „Renate Leonhardt" te bergen, overtuigd als zij is van de aanwezigheid van goud in dit zo veel besproken schip. De actrce Else Mauhs is gister avond opgenomen in „De Ziekenver pleging" aan de Prinsengracht te Amsterdam. De dames gaven 'm van katoen Woensdag Is in het Victorlahotel te Amsterdam een show gehouden onder de titel „Katoen 1959". De te pre senteren modellen gaven een beeld van hetgeen de Ne derlandse stoffenfabrikanten presteren op modieus ge bied. De modellen waren vervaardigd door ontwerper Dick Holthaus.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7