Bedoeienen willen zich vestigen Mikojan in Amerika Nederlandse skikampioenschappen beginnen vandaag KNVB zal waardebonnen uitkeren Samenzweerders j_iefde DONDERDAG 8 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De zwervende Bedoeienen-stammetl in Israel willen met hun Nomadenlê- ven breken en zich als landbouwers vestigen, aldus heeft hun woordvoer der, sjeik Aude Aboe Moeamr, op een persconferentie verklaard. Hij zei, dat de bedoeienen volledi ger in het Israel van de twintigste eeuw opgenomen wilden worden. Een belemmering daarvoor vormde onder meer het feit, dat zij geen grond ln eigen bezit hadden maar, waar»dat zo uitkwam, stukken grond van de regering pachtten en daar hun kamp opzetten. In het zuiden van Israel tellen de bedoeienen thans een vijftien dui zendtal zielen, verdeeld over achttien In officiële Amerikaanse kringen constateert men, dat Mikojan er niet in Is geslaagd Amerika van it)n bond genoten te schelden en de grote in ternationale vraagstukken door Rus land en Amerika onderling te doen regelen. Iets conoreets heeft hij niet voorgesteld, zegt men. Hij h* standpunt nogmaals uiteengezet, Wel is hij èr naar de mening in deze krin gen in geslaagd een zekere ontspan ning teweeg te brengén. Volgens mensen die met hem gesproken heb ben, wil Mikojan de Amerikanen er toe brengen tegenvoorstellen aan gaande Berlijn te doen. Mikojan heeft gisteren aan een lunch in Cleveland (V.S.) verklaard, dat er een toestand van vrede en wel vaart tussen Rusland en Amerika kan worden geschapen door het neer halen van de handelsbarrières. De stammen, die elk door een sjeik wor-handel is een belangrijke factor voor den geleid. Voorheen hadden die i 06 vret^.^zei hij, sjeiks een welhaast absolute macht over hun stamleden. Aetherklanken HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.0 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Graan. 8.00 Nws. 8.18De Ontbijtclub. 9.00 Gym, v. d. vrouw. 9,10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Viool en plano. 11.25 V. d. kleuters 11.40 Gram. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Re- geringsuitz.: Landb. rubr.: Nedérl. landb. kundlgen vertellen van hun ervaringen op Amerikaanse boeren bedrijven (2). 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Voor dracht. 14.50 Alt-blokfluit en clave- clmb. 15.10 Gram. 15.25 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muz. caus. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Orgel ,De fabeltjes dat wij zulke ver schrikkelijke duivels zijn, zijn niet waar", aldus Mikojan. De Sow jet- Unie had de Amerikanen altijd be schouwd als de beste industriële or ganisators ter wereld. De Amerika nen móesten het de Russen niet kwa lijk nemen, dat zU, wat de levens standaard betreft, op gelijk peil wil len komen. De waterstofbom noemde hij een gevaarlijk wapen in handen van mensen. Daarom was het vraag stuk van de vrede belangrijker dan ooit. Om KORT" gaan: Een nijpend gebrek aan voed sel en andere consumptiegoederen heeft onrust veroorzaakt in Sjanghai, zo meldt het Formosaanse blad „Chi na News". In één nacht zou een dui zendtal mensen zijn opgehaald. De Nationale B nk van België heeft bekend gemaakt, dat zU haar discontotarief met ingang van 8 ja nuari heeft verlaagd van 3Vi tot 3 procent. Drie Franse officieren, die per auto een „propagandatochf van Kaapstad naar de Noordkaap maak- en zang. 17.55 Act. 18.00 Nws. 18.15 ten, zijn in Zuid-Zweden blijven ste- Vlaamse notities. 18.20 Dansmuz. 18.50 ken. Hun auto, hoewel toegerust voor De puntjes op de i, caus. 19.00 Liedjeshet rijden in de winter, slipte op een v. d. jeugd. 19.30 Jazzclub. VPRO: gladde weg en reed tegen een boom. 19.30 Gelovig leven, caus. 19.45 Een De drie officieren zijn naar een zie- stad in de natuur, caus. 19.50 VPRO-1 kenhuis in Helsingborg gebracht, nws. 20.05 Literaire caus. 20.15 Piano- in verscheidene delen van recital 20.35 Europees comm. 20.451 Frankrijk bestaat overstromingsge- Het atoom, caus. VARA: 21.00 Villa vaar als gevolg van langdurige re- Sidonia, hoorsp. 21.20 Lichte muziek, i genval. De toestand is vooral ernstig 21.35 Pol. cabaret. 22.05 Jazzmuziek, j in het departement Vogezen, waar 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 talrijke wegen onder water staan. Boeren in West-Galilea hebben stenen vazen van tot nog toe ln de Palestijnse archeologie onbekend type gevonden. Een naar aanleiding hiervan ingesteld onderzoek leidde tot het blootleggen van drie ge schiedkundige lagen, waarvan de bo venste van vierduizend jaar vóór de christelijke jaartelling zou dateren. Aan de kust v-n de Dode Zee, veertien km ten noorden van Sodom, is een kliniek geopend waar lijders aan huidziekten in radio-actief water kunnen kuren. De Chinese communisten heb ben woensdag weer een regen van HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. hüisvr. 9.40 Schoolradio. 10.O'S Gram. 10.35 Lichte muz. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Kamerkoor. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Instr. trio. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Gram. 14.30 Cello en piano. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zieken iranaten op de Quemoy-eilanden af- ,„.AA -'f gevuurd. Zij hadden maandag be- Metropole-ork. en solisft ÏJ.OO ^Boek-kend'gemaakt, dat zij het nationalis- bespr. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beurs-1 tische bombardement van zaterdag, ber. 17.45 Pianorecital. 18.05 Lichte waarbij een bewaarschool van een mui 1 P an fïrnm 1 ft 4/1 Tflno niann 11 muz. 18.30 Gram. 18.40 Zang en piano. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubr.: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Pol. caus. 19.30 Verz. progr. v. d. sold. 20.30 Ja, met mij, schets. 20.35 De dwerg, hoorspel. 21.00 Lichte muz. 21.30 Waar de brede stroom der Maas...., klankb. 22.00 KamerorWP en sol. 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Jazz. PROGRAMMA DRAADOMROEP. (over de 4e lijn). I. Etienne Nicolas Méhul: fragmen ten uit „Joseph". II. Ambroise Thomas: fragmenten uit 1. „Le Caïd"; 2. „Mignon". III. Leo Delibes: 1. Balletsuite Syl via; 2. Klokjesaria Lakmé, 2e bedrijf. IV. Jules Massenet: 1. Scènes PR" vrouw en twee kinderen achter. cTd"qUWerVer'^nUTh^a"0n'': "^1 - botormokketar. die dinsdag i tussen Loenhout en Wuustwezel door de Belgische douane werd aangehou den was niet, zoals Belga meldde, volkscömmune getroffen zou zijn, zouden vergelden. In het Wilhelminagasthuis te Amsterdam is overleden de 54-jarige heer H. Jansen, die op 2 januari op de Hoofddorperweg met zijn blinde- geleidehond door een auto werd aan gereden. In een ziekenhuis te Tilburg is de 28-jarige fabrieksarbeider J. van Loon uit Hoogerheide overleden. Hij was vorige week vrijdag in zijn wo ning van de trap gevallen en zo ernstig gewond, dat opname in het ziekenhuis te Bergen op Zoom nood zakelijk bleek. Voor de nodige spe cialistische hulp was hij naar Til burg overgebracht. Hij laat een Honger in Brazilië Groepen hongerende mannen, vrou wen en kinderen trekken ln 't noord oosten van Brazilië ln de richting van steden, op zoek naar voedsel en werk. Zij zijn het slachtoffer van de droogte, die het platteland teistert. In de steden, waar de voorraden levensmiddelen en water ook niet groot zijn, ziet men met angst ln het nart hun komst tegemoet. In het begin van deze maand zijn 4.000 uitgehongerde, in lompen ge hulde, mensen de stad Caninde bin nengetrokken. Zij plunderden win kels en huizen. Nu zijn ook naar an dere steden in de staat Ceara tfoepen wanhopig mensen onderweg. De be dreigde steden hebben de regering verzocht levensmiddelen te sturen en troepen om de orde te handhaven, RADIO VATICANA. (31.10 m.; 41.21 m.; 48.47 m.: 196 m.) 22.15 Wat denkt de H. Stoel over de oud-wielrênner G. Braspen- ninckx uit Zundert, mar diens plaats en naamgenoot N. B, HILLEGOM Propaganda-avond K. V. P, Maanuagavond hield de Propaganda- club van de K.V.P. in Hilegom haar eerste werkvergadering in de zaal van Hotel Sistermans. De propagan daleider van de afdeling, de neer Scholte, opende deze bijeenkomst. Hij betreurde het dat vooral het jon geren element op deze vergadering ontbrak. Hij wilde dan ook alles in het werk stellen om ook deze zeer belangrijke groep voor het werk van de K.V.P. te interesseren. Spr. bracht dank aan zijn voorganger, de heer Van Horlck, die wegens omstandig heden de functie van propaganda leider niet langer kon blijven ver vullen, voor al het werk dat hij al tijd op zo'n voortreffelijke wijze voor de K.V.P. had gedaan. Hierna kwam de heer Th. Bakker aan het woord, die een inleiding hield onder de titel „Geboorte- en overlijdensacte van het vierde Kabi net Drees". Inleider ging eerst na onder welke moeilijke omstandighe den dit kabinet in 1956 was gekomen en vólgde de staatkundige onwikkel- lingen tot het heengaan van de Soci alistische ministers in december j.l. Een zeer verhelderende gedachte wisseling volgde op deze uitmun tende inleiding en na de mededeling van de voorzitter dat de volgende propaganda-avond op dinsdag 27 januari zal worden gehouden, werd deze goed geslaagde avond gesloten. Motorclub „De bloembollenstreek" De motorclub „De bloembollen streek" hield woensdagavond een wandelrit waarbij de start en finish waren vastgesteld vanaf het club huis Turkenburg, Stationsweg, al hier. Om half acht werden er ruim vijftig deelneemsters en deelnemers geteld, die uit diverse plaatsen uit de omgeving kwamen. Om elf uur werden door de voor zitter, de heer E. W. Polle, uit Hille- gom de prijzen uitgereikt aan de dames: Mevr. C. Verhaar-Faas. Lisse met 21- strafp le pr.; mej. R. Turkenburg, Hillegom met 24 strafp. 2e pr.; mevr. R. Koning-v.d. Putten, Haarlem met 29 strafp. 3e pr.; mej. L. Roodenburg, Lisse met 29 strafp. 4e pr.; mej. T. Timmer mans Haarlem, met 30 strafp 6e pr. Aan de heren: Jan Donker Hit lengom met 18 strafp. le pr.; Robbi Visscher, Lisse met 18 strafp. 2e pr. H. van Waveren, Hillegom met 19 strafp. 3e pr.; B. Bronkhorst Lisse met 20 strafp. 4e pr.; C. van Eijk, i Hillegom met 22 strafp. De prijzen bestonden uit gebruiksvoorwerpen. Geboren: Cornells Leonardus zn van Th. W. H. Turnhout en C. A. van Steyn; Marijke Jannie Isabella dr van A. van Delft en C. W. van den Berg. Getrouwd: Adrianus van Beelen en Neeltje Schoneveld; Willem Heemskerk en Charlotte de Hoog. Overleden: Janentje van der Vij- tje ver 80 j., wed. van G. den Heyer. SPORT VOETBAL Protesten Roodenburg- VFC afgewezen In een gisteravond gehouden verga dering vc.n de protestcommissie van de KNVB werden de protesten behandeld door Roodenburg en VFC ingediend naar aanleiding van de 22 uitslag van de in Leiden gespeelde wedstrijd Rooden burgVFC. De commissie besloot beide protesten al te wijzen. De einduitslag blijft dus 2—2. ymM IJSHOCKEY Dank zij Canadezen won Hoky van club uit Oslo De op de Haagse overdekte kunstijs baan gespeelde ijshockeywedstrijd tussen het Hoky team en Valerengens (Oslo) is door de Hagenaars gewonnen met 86. Tussenstanden waren 3—2 42 1—2. tegen deze Noorse tegenstander geduci versterkt door het medespelen van 3 Canadezen van de Engelse profclub Brighton Tigers. Het waren Edwards Hemmerling en o'Brien, die het vak zeer wel bleken te verstaan en die de Hage naars naar een overwinning voerden te- fen deze lang niet zwakke tegenstander onder deze versterking zou het Hoky- team in deze wedstrijd een zekere ne derlaag tegemoet zijn gegaan. Na een aantrekkelijk begin zakte het spelpeil aanzienlijk en nog slechts van tijd tot tijd viel er van werkelijk goed ijshockey te genieten. Het waren dan steeds weer de reeds genoemde Canade zen. die voor faaie acties zorgden. De wedstrijd werd ernstig ontsierd door het bijzonder grote aantal spelers vooral van de Hagenaars dat naar het straf- bankje werd gezonden. Meestal streden de Noren dan ook tegen een niet-volle- dige Haagse ploeg, Dat de Noren deze nummerieke meerderheid niet voldoende konden uitbuiten was voor een groot deel toe te schrijven aan het optreden van de Haagse doelman Van der Heijden, die Op de Hoky in Den Haag Is woensdag avond een ijshockeywedslrljd gespeeld tussen Hoky uit Den Haag en Valeren gens uit Oslo. Dde foto laat zien hoe het eerste doel punt door de Hagenaars werd gescoord. vele malen door bijzonder vakkundig ingrijpen bijna zekere doelpunten wist te voorkomen. De Haagse doelpunten werden gescoord door Hemmerling (4x), Edwards <2x), De Jong en Nepomuky. Voor de Noren scoorden T. Gundersen (2x1. Troften, Jonson, Johansen en Thorensen. Rheumatiek Wrijf uio pijn weg met KLoos- I terbalsem, die diep in de huid dringt en de pijn verjaagt Kloosterbalsem "geen goud zo goed"J (Advertentie) Prinses Irene grote kanshebster Vanmiddag om 2 uur zal de strijd om de Nederlandse skititels dan .och uegin- i. Dat was het belangrijkste nie.iws dat woensdag in de avonduren in het kleine Franse wintersportplaatsje Val d'lsère bekend werd. De officials van de Nederlandse skiverenigipg hebben de piste woensoag aan een nauwke rig on derzoek onderworpen en goedgekeurd Alleen wanneer de weerstoestand op- ni-^'W zeer slecht wordt, bestaat de kans dat de kleine Nederlandse kolonie op nieuw teleurgesteld moet worden. In „iololoos iijdperk" Het bestuur van de KNVB beraad slaagt momenteel over een eventuele voortzetting van de KNVB-toto, indien de Hoge Raad der Nederlanden dins dag 13 jan., liet vonnis tegen de heer Lo Brunt zou bevestigen. Zou ook de Hoge Raad de veroordeling over secretaris penningmeester Brunt uitspreken, dan ligt het in het voornemen om btf dc Mi nister van Justitie een wekelijkse lotcry- vergunning aan te vragen. Er zal dan een periode ontstaan waarin de KNVB aan poolwinnaars geen prijzen in geld mag uitkeren, daar artikel 3 van de loterijwet zegt, dat degenen die een vergunning tot het houden van een lo terij ontvangen, geen geldprijzen mogen toezeggen. De KNVB zou dus verplicht zijn goederen aan prijswinnaars te ver strekken ter waarde van de gewonnen prijs. Men is van plan om, indien boven genoemde maatregelen noodzakelijk zijn aan de winnaers waardebonnen te ver strekken, die zij bij leveranciers van goe deren naar eigen keuze kunnen verzil veren. Deze leveranciers zullen hun re kening kunnen indienen bij de bankin stelling waar de KNVB de geldprijs heeft gestort. Tezamen met de Belgen lopen de Ne derlandse skilopers en -loopsters don derdagmiddag de slalom. Het parkoers zal een .ngte hebben van 300 meter en het hoogteverschil zal 100 meter bedra gen. Er worden 20 tot 25 poortjes in de baan opgesteld. Er worden twee man ches gelopen. Gisteravond viel de sneeuw weer in dichte vlokken boven Van d'lsère. De weg van het plaatsje naar het oostelijk gedeelte van de lagere vallei werd hier cn daar onbegaanbaar, totdat de dienst van de waterstaat ploegen uitzond die de sneeuw wegruimden. In de morgen heeft prinses Irene we derom geoefend onder leiding van haar instructeur Tony Marth. Daarna heeft zij wat aan ski-joerlng gedaan, en in de middag heeft zij de training hervat, on der grote belangstelling van een zwerm foto-journalisten, uitermate belust op plaatjes. Sommige trachtten de prinses op ski's te volgen, ten koste van min of meer spectaculaire valpartijen, Af en toe was het nalopen een beetle hinder lijk, maar prinses Irene behield er haar goede humeur bij. Het Nederlandse kampioenschap valt dit jaar gedeeltelijk samen met het Bel gische. Prinses Irene heeft voor de sla lom nr 3 geloot en zal in de eerste man che na de Belgische loopsters starten. In de tweede manche vertrekt zij voor de Belgische dames. WANDELSPORT KRING LEIDEN E.O. VERGADERDE ?develt heeft de wandelkring Leiden Omstreken, woensdagavond in de Kleine Burcht haar jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden. Na een kartelijk woord van welkom en de beste wensen voor het jaar 1959, gin gen verschillende agendapunten vlug on der de hamer door en mocht men con stateren dat gezien het jaarverslag van secretaris en penningmeester de verhou ding tussen bestuur en aangesloten ver enigingen nog steeds kerngezond is. De begroting 1959 bracht geen moei lijkheden en ook het wandelprogramma zal evenals vorig jaar weer groots van opze* zijn. Na de pauze volgde allereerst de be stuursverkiezing, waarbij de aftredende leden W. Breedevelt, voorzitter; J. Muu- 8e, penningmeester en W. v. Eist, 2e secretaris werden herkozen, terwijl in de plaats van de heer J. Lugthart, door overplaatsing niet herkiesbaar werd ge kozen C. Latesteyn (individueel). Tot slot werden nog enkele commissies herkozen en aangevul cn werd met de bekende rondvraag deze geanimeerde vergadering besloten. OLAFSSON favoriet i voor J| Hoogoventoernooi JC, In het 21e IlOogovenschaakt jorn ui, dat vandaag in Beverwijk begint, zal de zieke Zweed Gideon Stahlberg woitkn vervangen door de Belgische grootmees ter O'Kelly de Galway. De sterkte van de hoofdgroep is hier door weinig beïnvloed. Het aantal groot meesters is vijf gebleven. In de slechts negen ronden waaruit dit toernooi be- altijd tot uitdrukking komen. Desondanks staat Olafsson als favo riet genoteerd. Zijn indrukwekkende spel in Wageningen 1957, gevolgd door Bad Portoroz 1958 met recht tot deelneming aan het kandidatentoernooi wijzen op een constante vorm en een zeer hoog niveau. Zo hoog dat de overige deelnemers de grootste noeite zullen hebben gedurende het gehele toernooi zoveel te presteren, dat de strijd open blijft. De Deense grootmeester Bent Larsen is ongetwijfeld de meest spectaculaire on der de dragers van het hoogste predi kaat, doch hij heeft momenten van zor geloosheid in de openingsfase, die de analysten soms tot verbazing brengen. O'Kelly doet wat onverslaanbaarheid betreft niet voor enige collega onder, maar ook van hem is 't niet zeker dat hij veiligheid tegen altijd spectaculaire on dernemingslust zal willen inruilen. De Nederlandse hoop is op Donner gevestigd. 1-Iij kan het toernooi zonder twijfel op zijn naam brengen zoals ver leden jaar samen met dr. Euwe, maar dan is een even goede vorm vereist als in Wageningen 1957 of in de jongste na tionale titelstrijd. De eerste ronde wordt vanavond ge speeld. UHLMANN WON TE HASTINGS Wolfgang Uhlmann, de 23-jarige kam pioen van Oost-Duitsland, heeft het in ternationale schaaktournooi te Hastings gewonnen. In de 9e en laatste ronde speelde hij remise tegen de Canadees Fuster en bracht daardoor zijn totaal Op 8 punten. De beslissing viel al na de 16e zet. Het was de kortst"? partij van dit toernooi. WIELRENNEN Wanneer de droom van ploegleider Marcel Bidot uitkomt en die kans lijkt toch wel erg groot te zijn zal de Fran ce nationale ploeg in de Tour de Franse 1959 ln de op papier zeer sterke forma tie uitkomen. Wat de vier toprijders Jacques Anque- til, Louison Bobet, Roger Rlvière en Raphael Geminiani betreft, staat vrijwel vast, dat zij zullen starten Verder wor den de namen van Jean Bobet, Jean Fo- reestier, de winnaar van de puntenklas sement van het vorig jaar Jean Graczyck en van André Darrigade genoemd. Bidot rekent er voorts op te kunnen rekenen op renners als Gilbert Bauvin, Jean Sta- billnski, René Privat, Joseph Groussard, Francois Pipelin en Francois Mahé. allen leden van de Franse nationale ploeg van 195». Wanneer een dergelijke formatie tot stond komt zal het de sterkste nationale equipe zijn sedert 1933 toen Speicher. uit 6) Het feit, dat hij met een bizon der doel uit de stad hierheen ge komen was, maakte elke opper vlakkige conversatie onmogelijk. In het kantoor liet ze zich in een stoel achter het schrijfbureau val len en verzocht haar bezoeker, eveneens plaats te nemen. Ze voel de zich nu iets meer op haar ge mak en glimlachend vroeg ze: „Bent u geld aan het inzamelen voor een liefdadig doel, Mr. Stir ling? U kijkt zo ernstig." Hij keek haar ernstig aan; zei toen opeens: „Ik vroeg u gisteren iets over u zelf.... toen bij de piano; herin nert u zich?" „Ik geloof dat ik weet wat u be doelt. Misschien." „En ik zei u, dat ik blij was, dat u dat toegaf. Misschien lijkt het geen geldige reden, maar daarom ben ik hierheen gekomen. Ik moest u spreken!" door Joseph Mc Cord „Dan veronderstel ik, dat ik niet weet wat u bedoelt." Er kwam een lichte blos op Glada's gezicht, maar haar stem klonk kalm. De hand, waarmee zij een sigaret uit een rood gelakt doosje nam, beefde niet. Ze stak de sigaret niet op, maar rolde ze tussen haar vingers heen en weer. Haar rustige ogen doorstonden Stirling's scherpe blik volmaakt be heerst. Hij haalde een lucifersdoosje uit zijn zak, stak er een aan en hield haar die voor. „Vreemd", merkte hij spottend op, „hoe veel rokers nooit lucifers heb ben. Daarom heb ik ze altijd bij me." „Dank u'\ zei Glada kalm. Toen wachtte ze. „Mijn inleiding maakt het geen zier gemakkelijker om met mijn medede ling te beginnen", zei Stirling lang zaam. „Maar ik zal het toch moeten proberen. Ik weet niet, wat deze om geving voor u betekent.hij om vatte de muren van het kleine kan toor met een vlug gebaar. „Dus moet ik het maar weer wagen. Ik vraag me af. of u er wel eens over gedacht heb deze omgeving voor eenwel, voor een eigen huis te verwisselen. Twee beroepen in één verenigd misschien." „Ik begrijp u niet Wat bedoelt u?" „Ik zal heel duidelijk zijn en moet u verzoeken mij te geloven. Ik hou erg veel van je, Glada." Een ogenblik keek ze hem aan, als of zij haar oren niet kon geloven. Ze was vuurrood, toen ze vroeg: „Is dit weer een andere manier om te tonen, dat u anders bent dan andere geleer- der\? Dat bevalt me dan niet erg, Mr. Stirling." Haar stem klonk erg koel. „Ik geloof, dat u wel beter weet." „U kunt onmogelijk van mij ver wachten dat ik geloof, dat u het ern stig meent. Ik ken u ternauwernood en u kent mij nog veel minder." „Toch is het volkomen waar", hield Stirling vol. „Ik hoop, dat ik de leef tijd van de plotselinge verliefdheden achter me heb. Er is geen verklaring voor, die ook maar enigszins logisch zou klinken. Ik weet alleen, dat u me meer dan enige andere vrouw ge boeid hebt. Toen u gisteren de biblio theek van uw vadei binnenkwam, wist ik de waarheid. Als er geen ge legenheid toe geweest was, zou ik het u gisteren gezegd hebben. Ik gaf er echter de voorkeur aan er enige uren over na te denken, liever dan zelf een gelegenheid scheppen. Het waren lan ge uren.... Glada. Vanochtend wist ik het met absolute zekerheid. Daar om kwam ik naar u toe." „Het spijt me", zei Glada eerlijk, Haar stem klonk vriendelijk. Al wa ren zijn woorden nog zo vreemd, ze kon aan de oprechtheid ervan niet twijfelen. „Maar ik wil niet, dat u medelij den met me hebt. Daarvoor is het veel te mooi. Ik kan geen spijt voelen, hoewel ik wist, wat uw antwoord zou zijn. Uw eerste antwoord tenminste." „Ik begrijp het altijd nog niet", gaf Glada kalm toe. Het was, alsof ze over een probleem nadacht, dat absoluut niets met haar te maken had. „Natuurlijk niet. Het zou wel cor recter geweest zijn als ik er eerst met uw vader over gesproken had, hoewel ik me niet kan voorstellen, dat iemand invloed op uw beslissingen uitoefenen kan. Ik dacht er aan, toen hij vertel de, dat uw broer juist zijn verloving bekend gemaakt had. Het kwam me voor, dat het Mr. Lee genoegen deed." „O ja, en vooral moeder. Ik ben nu nog haar enige zorg. Glada poogde een luchtiger toon aan te slaan om haar werkelijke ge voelens te verbergen. „Dacht u, dat ik nu in een wanhopige stemming zou zijn eneh.... gemakkelijker te beïnvloeden?" „Ik neem aan, dat mijn houding die woorden uitgelokt heeft. Maar ik wil de, dat u het anders uitgedrukt had.' „Neemt u me niet kwalijk", riep Glada impulsief uit. „Het was niet nodig en het was nietaardig.." Ze drukte haar sigaret in een asbak uit, leunde voorover en steunde haar beide armen op de schrijftafel. „Ik weet eigenlijk niet, wat ik moet zeg gen, Mr. Stirling. Ik zal ook trachten eerlijk te zijn. Ik geloof, dat iedere vrouw zich gevleid zou voelen om te horente horen, wat u net zei. Ik probeer te geloven, dat u het eer lijk meent. Ik geloof het." „Dank u. Ik méén het ook." „Maar, ziet uwel, ik heb nooit ernstig aan trouwen gedacht. Ik kan dat niet verklaren. Het spijt me, dat ik de indruk geweki heb, dat ik een afschuw van mannen heb. Dat is niet juist. Ik hou van mannen.als. vrienden. Ik weet niet, waarom er zo'n klaarblijkelijk vooroordeel tegen meisjes bestaat, die hun eigen leven wilen leiden. Ik houd van dit leven. Ik heb nooit het gevoel gehad, dat het me beter zou bevallen als ik elk uur met een ander moest delen. Misschien vergis ik mij. Maar dat zal ik dan zelf moeten ontdekken. Is dat erg onver standig?" „Absoluut niet. Zes maanden ge leden zou ik de eerste geweest zijn om uw woorden toe tp juichen en om u te vertellen, dat ik uw moed be wonder. Ik zou dit nu nog doen, als u niet toevalligdegeen was die u bent. Voor zover ik heb kunnen vast stellen is bijna niemand volmaakt gelukkig." „Dat ben ik met u eens." „En ik geloof dat er geen levens zijn, die vrij zijn van spijt Maar ieder individu heeft het recht zijn eigen leven uit te stippelen. Ik probeer het logisch te zien, maar er is geen logica, waar het u betreft. Ziet u. u bent de vrouw, waar ik van houd. Het heeft lang geduurd, voordat ik u gevonden heb en daarom weet ik, dat het alle maal waar is." „Maar dat is niet fair." „Wel, het is even „fair" als zoveel andere dingen in het leven. Ik eis toch niet, dat u m(jn liefde beant woordt. Ik kan me geen zelfverwijten maken, tenzij 't u ongelukkig maakt. Dat zou ik niet willen. Voor mij is het allemaal zo duidelijk, dat ik dacht dat het het eerlijkste en eenvoudigste was als ik hierheen kwam en het u ver telde." dt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5