Nederlandse treiler gezonken Een kind om een boodschap sturen ^Oppassen! 3D AG o JANUARI 1»Ó9 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Als Marken niet bij de wereld komt, komt de wereld Het eiland Marken, dat reeds vorig jaar ophield een eiland in werkelijke zin te zijn, toen de dijk naar het vasteland werd voltooid, zal over enkele maanden definitief voor alle verkeer, èn lawaai, worden ontsloten, als de moderne verkeersweg over die dijk zal worden geopend. Het wachten is nu nog op de voltooiing van de nieuwe wegen op het eiland en van een groot parkeerterrein waaraan op het ogenblik hard wordt gewerkt. Voor dit parkeerterrein moet maar liefst 55.000 kubieke meter zand en aarde worden gestort. De foto toont het werk aan dit terrein, waarop de auto's van Markens be zoekers in de toekomst een paats moeten vinden. Van Nelle besteilen (Adv.) De raad van Zeist eist groter vlieg veiligheid Bemanning veilig opgepikt De regcringi de minister van de. XT„,, 01Q fensie en de chef-luchtmachtstaf De Nederlandse treiler, de 218 ton rtvrtrip rWn-h, Maria» u hebben een schrijven ontvangen van de raad van de gemeente Zeist, waar in wordt verzocht, alle maatregelen te treffen waardoor het vliegen bo ven het dichtbevolkte gebied rond de vliegbasis Soesterberg tot een minimum kan worden beperkt. Voorts wil de raad zekerheid, dat niets zal worden nagelaten om het gevaar en de hinder, door militaire vliegtuigen veroorzaakt, voor de in gezetenen zoveel mogelijk te voor komen. De raad geeft in hetzelfde schrij ven uiting aan zijn ontzetting over het gebeurde op 2 januari j.l., toen te Huis ter Heide gemeente Zeist twee gezinshoofden het leven ver loren bij de val van een brandend vliegtuig. Het schrijven werd verzon den op voorstel van de burgemees ter, mr. A. P. Korthals Altes. metende „Cornelia Maria" is maan dag voor de Ierse kust bij Waterford gezonken na in aanvaring te zijn ge weest met een Duitse treiler. De Nederlandse schuit werd in tweeën gesneden. De 12 bemanningsleden van de „Cornelia Maria" zijn door de Duitse treiler opgepikt. Er werd niemand ge dood of gewond. De aanvaring tussen de Duitse trei ler en de „Cornelia Maria" van da. IJmuidense Visserij Maatschappij Cornelis Vrolijk gebeurde gister middag omstreeks twaalf uur bij goed weer op de haringvangstgron- den aan de zuidkust van Ierland. Beide schepen waren op het ogen blik van de aanvaring vissende. Schipper Maarten Korving van de Sch. 135 en zijn bemanning werden door de Duitse treiler opgepikt en in Waterford aan land gebracht. Zij reisden naar Dublin en zullen per vliegtuig naar Nederland terugke ren. De schipper en het grootste deel van de bemanning komen uit Scheve- ningen. De „Cornelia Maria", die vijf jaar geleden werd gebouwd en die tot de modernste eenheden van de Neder landse treilervloot behoorde, is in nog geen 10 minuten tijd in diep wa- gezonken en moet als verloren Van Nelle bestellen (Adv.) Gistermiddag omstreeks drie uur is op papierfarbriek 2 van Van Gel der Zn. te Renkum een bedrijfson geval gebeurd, waarbij de 56-jarige, gehuwde monteur W. Daams uit Arn hem, om het leven is gekomen. Op het dak van het ketelhuis van de papierfabriek had Daams met en- wor Jen beschouwd. Het schip vertrok j kele mede-arbeiders een schoorsteen vorige week vrijdag uit IJmuiden ter geplaatst. Het werk was na drie visserij. HOGE ONDERSCHEIDING VOOR IR. DEN HOLLANDER Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot commandeur in de orde van Oran- je-Nassau, cl£ ir. F. Q. den Hollander, te Maarn, oud-preuident der N.V. Nederlandse Spoorwegen. maanden arbeid juist gereed geko men. Men wilde de 24 meter hoge takelmast, die met vier touwen vast stond, gaan strijken. Daarvoor wilde Daams zich met hulp van twee ka meraden in een bootsmansstoeltje om hoog takelen. Toen hij achttien meter hoog was brak een touw en Daams viel naar beneden. Hij was onmiddel lijk dood. Zelfkennis is het begin van wijsheid PRIJS VOOR PROF. HERTZSPRUNG De 85-jarige Deense professor Ejnar Hertzsprung heeft gisteren de Ole- Roemermedaille en een bedrag van liO.OOO kronen in ontvangst genomen. Medaille en bedrag zijn verbonden aam een prijs, die de gemeente Kopen hagen in 1944, drie eeuwen na de dood van de Deense astronoom Ole Roemer, in het leven heeft geroepen. Prof. Hertzsprung werd in 1919 be noemd tot adjunct-directeur van de sberrewacht te Leiden. In 1935 werd hij directeur. Hij werd in 1920 bui tengewoon hoogleraar in de sterre- De scheidende president van Frankrijk, René Coty, heeft een ontvangst kunde aan de Leidse universiteit. Van gehouden voor zijn belagers van die jaren dat hij aan het hoofd van Frank-1 1935 tot 1944 was hij gewoon hoog- rijk stond: de persfotografen. Bovenden heeft hij hen verzocht die foto's! leraar. voor hem mee te nemen die zij nooit gepubliceerd hebben omdat ze te pijn- Hij is lid van de Koninklijke Ne- lijk zouden zijn. We zien hem hier met een voorbeeld van zo'n plaatje. Het i derlandse Academie van Wetenschap- pleit overigens wel voor zijn gevoel voor humor, dat hij deze plaatjes pen en de Koninklijke Academie voor waardeert. 1 Wetenschappen. Staatsraad dr. G. A. van Poelje zal eind januari het hoogste college van staat, de Raad van State, verlaten wegens het dan bereikt hebben van de pensioengerechtigde leeftijd. Van Nelle bestellen (Adv.) Nog meer lawaai om Haagse bushalte De Raad wil rechtl Het verplaatsen van een autobus halte aan de Van Alkemadelaan te Den Haag van vóór het huis van wet- Beel antwoordt Chroestsjef In antwoord op de nieuwjaarswens van premier Ohroestsjew heeft minis ter-president Beel het volgende tele gram gezonden: „Mijnheer de minister-president, voor de gelukwensen bij de intrede van het nieuwe jaar dank ik u zeer. Wederkerig moge ik u mijn oprechte wensen aanbieden voor geluk en voor spoed in dit nieuwe jaar. Ik moge u er de verzekering van geven dat de traditionele politiek van Nederland er steeds op is gericht, de vrede in de wereld te bewaren en te bevorderen. Ook mijinerzyds moge ik uiting geven aan de wens, dat zich blijvend goede betrekkingen tussen onze beide lan den zullen ontwikkelen. Beel, minis ter-president". NRKM protesteert tegen gecamoufleerde opruimingen De Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond heeft aan de staatsse cretaris van economische zaken, dr. Veldkamp, het volgende telegram gezonden: „De Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond heeft kennisgenomen van de recente advertenties, die zon der het woord „opruiming" te ge bruiken, het houden van zodanige verkopen aankondigen. De Neder landse Katholieke Middenstandsbond is van mening, dat deze aankondigin gen een aanfluiting zijn van de uit- verkopenwet en verzoekt uwe excel lentie maatregelen te nemen". Van Nelle besttllen (Adv.) Brandweer kwam te laai Omstreeks zeven uur gisteravond is de brandweer te Brummen gealar meerd voor een brand, die was uit gebroken in de boerderij van de heer D. H. Nieuwland aan de Vosstraat De stem van 6621 doden houder Van L.ssa Nesse I naar een!a|daar Doordat me„ eers, meer afgelegen plaats, is uitgegroeid j yan jaar had tot een geruchtmakende raak en de stu*rd om de brandweer te waar pogingen van b. en om de affaire 'schuwen, gingen tenminste tien kost- zo genusloos mogehjk af te doen,bare minuBtens verloren; de jongen 5!b.bin.,?e..^erstand "Psewekt van(Wist niet hoe met het ktefoontoelte! om te gaan. Toen de brandweer ter plaatse was gearriveerd had het'vuu^.. reeds een dusdanige omvang aangenomen, dat er van de boerderij niets meer te redden viel. Het vee: een viertal koeien, een paard en enige varkens kon tijdig in veiligheid worden ge bracht. Omtrent de oorzaak van de brand, die op de deel is ontstaan, staat nog niets vast. Behalve de boerderij ging ook de gehele inboedel verloren. Gebouw en inboedel waren tegen brand verze kerd. de gehele raad. Met algemene stemmen werd gis teren door de raad besloten om te gen het advies van b. en w. in het adres van 227 gedupeerde Hagenaars in behandeling te nemen, op 19 ja nuari a.s. Het college van b. en w. had voor gesteld, genoemd adres over de bus halte-verplaatsing zelf af te doen maar hiertegen verzette zich het raadslid E. J. Tobi op krachtige wij ze. Uiteindelijk werd, op voorstel van de KVP- en WD-fractie eerst de verkeerscommissie uit de raad en de raad van beheer van de HTM te horen. De HTM was het niet eens ge weest met de halteverplaatsing om dat honderden passagiers nu hon derd meter verder moeten lopen om dan op een afgelegen plaats op de bus te wachten. Uit vervoersoog- punt lag daarenboven de nieuwe plaats verre van gunstig. De ver keerspolitie besliste evenwel tot ver plaatsing, op verzoek van wethouder Van Lissa Nessel. Tijdens de gistermiddag in Finster- wolde gelhouden raadsvergadering hebben de beide leden van „Gemeen tebelangen" de vergaderzaal verla ten. De reden hiervan was, dat bij het benoemen van leden van de woon- ruimtecomimissie deze fractie werd gepasseerd. Er werden namelijk vier communisten en één vertegenwoor diger van de Partij van de Arbtid in deze commissie benoemd. De voorz. burgem. Loopstra, had voorgesteld in deze commissie drie communisten, één lid van de PvdA en één iia van Gemeentebelangen te benoemen. Voordat men de vergadering ver liet, merkte de heer P. Numinga van de fractie „Gemeentebelangen' nog op, dat de beweringen over samen werking en democratie van ce zijde van de communisten slechts loze woorden zijn. De rechten van de minderheid, aldus spreker, worden met voeten getreden, zodat van sa menwerking geen sprake is. Indien de communisten hun houding niet wijzigen, zullen wij niet in de raads vergadering terugkomen. Van Nelle bestellen (Adv.) Van Nelle bestellen (Adv.) Werkloosheid in december toegenomen De werkloosheid is in december toegenomen. Aan het einde van die maand stonden 116.371 mannen ge boekt in de geregistreerde arbeids reserve. Eind november wat dit aan tal 81.103. Van de 116.371 geregistreer- den waren er 18.017 werkzaam op aan vullende werken. Dit aantal was eind november 12.673. Het aantal werkloze vrouwen was eind december 6941 te gen 6894 eind november. Het aantal aanvragen van perso neel is in december gedaald. Eind no vember wat dit aantal 16.446 en eind december 14.234 voor mannen en res pectievelijk 28.234 en 20.470 voor vrouwen. In Neurenberg is dezer dagen een eenvoudig monument onthuld op de dag dat voor veertien jaar tijdens een massaal bombardement 6621 mensen de dood vonden. Het monument is opgericht boven de plaats, waar deze duizenden begraven liggen; het is voor een deel opgetrokken van stenen die afkomstig zijn van de door de nazi's in 1938 verwoeste synagoge. Commissie wees saneringsplan van de hand Voor Alkmaars binnenstad In Alkmaar heeft een commissie ter bestudering van het verkeers vraagstuk in de Alkmaarse binnen stad een rapport uitgebracht waar in ernstige bezwaren naar voren worden gebracht tegen een sane ringsplan van de stedebouwkun- dige prof Wieger Bruin. Dit plan zou een demping inhouden van het water langs de Waagtoren. De prijs, welke Alkmaar zou moeten betalen bij aanvaarding van het plan, wordt door de commissie te hoog geacht. Er werden wel suggesties gedaan voor andere voorzieningen in het centrum van Alkmaar. Jonge Ambonees gooide met zware asbak Ambtenaar gewond Gisteren is in het Ambonezen kamp Beenderribben tussen Steen- wijk en Blokzijl tijdens een ruzie, waarvan de aanleiding onbekend is, een ambtenaar van de stichting Am- bonezenzorg verwond door een zware asbak, welke hem naar het hoofd werd geslingerd door een jonge Am bonees. De ambtenaar had een ge sprek met enige jonge Ambonezen, waarbij een van hen zich nogal op wond en plotseling de asbak wierp. De dader is naar het huis van bewa ring te Zwolle overgebracht. In het kamp Beenderribben hebben zich al meer incidenten voorgedaan. seint m'n keel Een kuchje, een geprikkelde keel voor mij het signaal om er vlug bij te zijn- met Abdijsiroop Drie maal per dag een lepel en wèg blijft de hoestT* wèg de kans op verergering tor" griep of bronchitis... onbezorgd door het gure seizoen! De 23 genezende bestanddelen KONINGIN NEEMT WINTERVACANTIE. Naar wij vernemen heeft Koningin Juliana het voornemen in februari een korte wintervacantie door te brengen in Berner Oberland. Prins. Bernhard maakt in die tijd zijn reis naar Chili. De prinsessen zullen de Koningin niet vergezellen. Die laatste ster kostte heel wat hoofdbrekens President Eisenhower heeft tijdens een korte plechtigheid in Washington de nieuwe vlag van de Verenigde Staten met 49 sterren onthuld. De nieuwe vlag aal echter eerst op 4 juli (Onafhankelijkheidsdag) van de officiële gebouwen wapperen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5