Schoolgebouw te Rotterdam uitgebrand De dood reed mee „Gezinshulp" werd mensenredster Brandweer stak legaal de brand in Leidse kerstbomen Uranium in Overijsel Politie volgt spoor in de Haagse moordzaak MAANDAG 5 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Gasontploffing I<r# J 1 knal dat gedeelte van 1 zondagsschool TJt™ na In een klein uur tijds zijn gister middag negen lokalen uitgebrand, die behoorden tot een houten scholen complex, waarin een openbare indus trieschool en een christelijke Ulo school waren gevestigd. Het complex, stond cp een terrein in voormalig Overschie, thans gemeente Rotter dam. In de Industrieschool, die een cen trale verwarming heeft, gestookt met gas, was des middags zondagsschool gehouden. De kinderen hadden het gebouw reeds verlaten en waren Giftige gassen in auio Zaterdagmiddag zijn de heer Ger- tenbach uit Dordrecht en zijn twee kinderen nabij Bergen op Zoom aan een groot gevaar ontsnapt. Hij reed in zijn auto op de Antwerpse straat en voelde zich plotseling onwel wor den. Het ging allemaal zo snel, dat hij met inspanning van- zijn laatste krachten de wagen kon stoppen. Voorbijgangers zagen de onzekere manoeuvre van de auto die plotseling de rijbaan verliet en in de berm tot stilstand kwam. De bestuurder kon ternauwernood uit zijn voertuig ko men en zakte toen bewusteloos in elkaar/De twee kinderen, die achter in zaten waren eveneens buiten ken nis. De politie arriveerde met een zuurstof koffer. Daarmede werden de drie inzittenden van de wagen weer op de been geholpen. Na een onder zoek in het ziekenhuis bleken ze hun reis te kunnen vervolgen. De politie had zich inmiddels over de auto ontfermd. Zij stelde vast, dat de uitlaat was verbogen, waardoor de verbrandingsgassen via de koffer ruimte in de cabine stroomden. Nadat de wagen was gerepareerd, konden de drie reizigers weer instappen. Pleger van moordaanslag naar gevangenishospitaal Oudste zoon nog in levensgevaar Zaterdag is de 42-jarige Hilversum- se boekhouder H. F. H., die vorige week dinsdagavond zijn twee zoons met een hamer sloeg en daarop zich zelf heeft trachten te vergiftigen, overgebracht naar het hospitaal van het huis van bewaring te Amsterdam nadat hij meer dan drie dagen buiten bewustzijn was geweest. Hij is thans weer bij kennis. De 7-jarige Coen, 't jongste zoontje, dat aan de klap bezweek, is zaterdag op de Noorderbegraafplaats te Hil versum teraardebesteld. De 20-jarige zoon Hans verkeert nog steeds in le vensgevaar. Geschil lussen aannemer en Eindhoven De Eindhovense aannemer, N.V. Bouwbedrijf H. Fick, beeft een ge schil met de gemeente Eindhoven. In 1058 zijn woningen gereed geko men, waarbij zich in die bouw ernsti ge moeilijkheden hebben voorgedaan. Regelmatige aanvoer van de materia len was niet mogelijk, daar de ge meente niet tijdig een gesloten weg dek rond het bouwcomplex had aan gelegd. De materialen moesten met mankracht worden aangedragen. De gemeente heeft de verplichting voor deze wegaanleg zorg te dragen. De directeur van gemeentewerken voert aan, dat de vertraging is te wijten aan de overmatige regenval. De Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven zal een beslissing ne men. thuis, toen omstreeks twee met een enorme het complex in wordt, dat de orde was en gas zich over de gehele industrieschool had verspreid. Binnen vijf minuten stonden minstens vijfl ieslokalen in brand. Het vuur verplaatste zioh snel door het houten complex en toen de ijlings te hulp geschoten brand weer de vuurzee na een klein uur on der de knie had, waren negen loka len een prooi der vlammen gewor den. Uit de lokalen van de Ulo-school, die nog intact waren, had men het meubilair en nog enkele apparaten gehaald, doch naderhand kon men dit alles weer veilig naar binnen brengen. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan, alleen enkele brandweerlieden hebben snijwonden opgelopen. De industrieschool grenst aan de Harmelenstraat. De huizen aan de overzijde van de straat moesten nat worden gehouden, omdat er nogal wat wind stond en er gevaar was, dat het vuur zou overslaan. Bij enkele woningen waren reeds gordijnen en Kolendampvergiftiging: Een simpele daad van menslievend heid heeft gisteren te Oss het leven gerei van drie mensen. Uit medelij den met haar zieke buurvrouw, wilde mej. Van Hulsbeek in Heesch bij Oss hulp gaan verlenen in het „moeder loze" gezin, dat vijf kinderen telt. Toen zij bij het echtpaar J. Maas- Brands aanklopte kreeg zij geen ge hoor en naar Brabantse zeden binnenlopend, vond zij vader, moe der en een negen maanden oud zoon tje bewusteloos op bed liggen. De drie werden in allerijl naar het ziekenhuis te Oss gebracht. Mevrouw Maas verkeerde in levensgevaar. De slaapkamer bleek bij een nader onderzoek vol te staan met kolen damp, afkomstig van een kachel, die in een aangrenzende kamer stond. De schuifdeuren hadden opengestaan. De vier grotere kinderen sliepen in een ander vertrek. Zij mankeerden niets. De toestand van de moeder is in de loop van zondag iets verbeterd. beddegoed door het vuur aangetast. Het gehele complex bestond uit veertien leslokalen en enige ruimten, bestemd voor het bewaren van leer middelen en dienstdoende als spreek kamers. Hiervan had de industrie school vijf lokalen ter beschikking, maar in een was een klas van een la gere school gehuisvest. Deze school is op enkele tientallen meters af stand in een Finse (houten) nood- sahool ondergebracht.. Naast de Van der Boomsohool is een stenen gebouw voor deze school in aanbouw. De Finse school zou bij verplaatsing van de Van der Boom- school worden afgebroken. De indus trieschool zou in mei a.s. overgaan naar een nieuw gebouw aan de Ko- ningssinigel. 'M$£: m VBk 'V tof 'v T t wt ii •'C#l A r f'. li f ivV - 'T i F - A - t Nuttig en aangenaam De Leidse brandweer is zaterdag avond in actie geweest, niet om vuur te doven, maar om brand te steken in de kerstbomen welke lagen opge slagen op een terrein aan de Roose- ve.ltstraat en het Schuttersveld en daar de brandweer zeer voorzichtig is, had zij de spuitwagen met uitge rolde slangen gereed gezet om even tuele ongewenste uitlopers van de brand snel de kop in te drukken en ook om de laatste vuurresten, welke door de straffe wind verspreid zou den kunnen worden te doven. Met de gebruikelijke poespas, die bij zulk 'n feest zo onmisbaar is voor de kinderen, is deze kerstbomen- brand gevierd. Op verschillende pun ten van de stad kwamen de kinde ren bijeen, zonder kerstbomen dit Alcazar en Pomeapi zijn dure passagiers Met de KLM-Super Constellation „Hermannus Boerhaave" zijn zondag vier uit Polen geïmporteerde ren paarden naar Canada vertrokken. De renpaarden, welke bestemd zijn voor het Canadees olvmpisch veelzijdig, heidsteam, werden in Nederland geïmporteerd in op dracht van de firma Heemskerk De dieren gaan via New York naar Canada. De vrachtprijs van de dieren zoo op ongeveer f6000,— per stuk komen. Foto: links „Alcazari .rechts „Pomeapi Grondstewardess Ans Vermeer kon het niet nalaten de edele dieren een lekker hapje toe te dienen. PROF. ROMME IN RUBRIEK „KAARTEN OP TAFEL'. Dinsdag a.s. zal prof. Romme naar aanleiding van de radiorede van dr. Drees, spreken in de rubriek „Kaar ten op Tafel" van de K.V.P. Deze uitzending vindt plaats op dinsdagavond van 18.2018.30 uur over de zender Hilversum 2. Bij het laden van gekapte bo men te Ophemert, is de 28-jarige H. de Rijk uit Dreumel zaterdagmorgen onder een boom bekneld geraakt en ter plaatse overleden. Ze werden op een transportauto geladen met een takelwagen. H. de R. bevestigde de takel om de stammen. Toen de takel plotseling losschoot kwam hij onder een boom terecht. Men moest z'n eigen uniform kunnen samenstellen In de Koopmansbeurs te Amsterdam is de jaarlijkse na tionale Nieuwjaarsruilbeursdag gehouden. Foto: de po litie toonde belangstelling voor de oude uniformpetten en uitmonsteringen uit de „goeie ouwe tijd" van het Nederlandse leger. Op dertig meter diep Het staat vast, dat de Overijselse grond uranium bevat. Laagjes ura nium met een dikte van 3 tot 35 cen timeter bevinden zich onder de aard oppervlakte op een diepte van der tig tot veertig meter. Het gaat hier om in grondmonsters aangetroffen uranium. Het Rotter damse grondboorbedrijf J. Z. Lierop, dat destijds aardgas in het Westland heeft aangeboord en ook boringen voor de Nederlandse aardolie maat schappij verricht, heeft in Overijssel voor eigen risico boringen verricht. Met deze boringen is men reeds enige tijd bezig. Bij het onderzoek van de grondmonsters is nu geble ken dat zich daarin uranium bevond. „Behalve in een museum, is hier in Nederland nog nooit uraniumhoudend gesteente aangetroffen", aldus prof. dr. B. G. Escher, hoogleraar in de al gemene geologie aan de Rijksuniver siteit te Leiden. Prof. Escher verklaarde, dat hij het vinden van een uraniumlaag in Ne derland hoogst onwaarschijnlijk acht te, omdat dit element slechts voor komt in gneis- of granietformaties, die hier niet voorkomen. Hooguit zou den sporen van uranium kunnen zijn aangetroffen in tijdens het dilluvium aangevoerde zwerfstenen uit Scandi navië, die behoord hebben tot zo'n formatie waarin de aanwezigheid van uranium mogelijk is. Een geigerteller geeft deze sporen natuurlijk wel aan, aldus deze hoogleraar, die het uitge sloten achtte, dat, zo men werkelijk uranium heeft aangetroffen, de vondst van werkelijk economische betekenis zou kunnen zijn. jaar, en met muziek voorop van één der drumbands die Leiden rijk is trok men naar het Schuttersveld of naar een terrein gelegen tussen de 5 Meilaan en de Voorschoterweg, waar de brandweer reeds met kwis tige hand de olie of benzine op deze brandstapel sprenkelde, want het hout was door de aanhoudende re genval nat geworden Gelukkig bleef het na vieren droog en de belang stellenden voor deze legale brand hebben dus niet van de regen wel van de wind te lijden gehad Tegen acht uur laaiden de bran den op, en daar de voorraad kerst bomen dit jaar niet zo groot was en de wind het vuur snel aanwakkerde was het spel der vlammen gauw voorbij. Ondanks de slechte toestand van het terrein was het toch ook weer een aardig evenement, waarin het nuttige met het aangename verenigd was. Men hoopt immers aldus te voorkomen, dat de jeugd op eigen houtje de kerstbomen gaat verbran den. De foto laat het opstapelen van de bomen zien op het Schuttersveld. In de moordzaak te Den Haag, waarvan de 47-jarige naaister, M. G. van E., bijgenaamd „Blonde Ma- rietje", het slachtoffer, werd, is de politie thans op het spoor van twee jongemannen, die volgens getuigen sieraden van de vermoorde hebben verkocht op 30 december in een bar te Den Haag. Vrijdagavond j.l. hield de politie de 26-jarige schilder H. S. aan, die trachtte by een juwelier een gouden ketting en ring, eigendom van .blon de Marietje" te verkopen. S. verklaar de dat twee jongemannen van onge veer 25 jaar oud hem de sieraden te koop hadden aangeboden, de een had een bol gezicht en donker golvend haar en was gekleed in een leren jekker, de ander droeg een licht grijze regenjas. Bij de aankoop waren ook twee lichtelijk dronken Westlanders aan wezig, die luisterden naar de namen Gerard en Cor. PUZZLEORGANISATOR VEROORDEELD. De reohtbank te Amsterdam heeft vanochtend de 31-jarige M. G. uit Amsterdam, de organisator van een puzzle-bureau, aan alle hem ten laste gelegde feiten schuldig verklaard en hem deswege veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf met aftrek van "net voorarrest. Bovendien be paalde de rechtbank, dat de verdach te ter beschikking van de regering zal worden gesteld om van haren twege na het ondergaan der gevan genisstraf te worden verpleegd. De verdachte was al eens eerder ter beschikking van de regering ge steld, maar men had hem weer een kans gegeven zich in de maatschap pij staande te houden, ondanks de vele vonnissen die hij op zijn straf blad heeft staan. De rechtbank achtte bewezen, dat hij ongeveer 1600 mensen had opge licht, ieder voor 't bedrag van 2.50, dat zij aan hem hadden overgemaakt naar aanleiding van een advertentie. Bovendien meende de rechtbank dat G fraude had gepleed door de juiste oplossing van een zijner puzzles van tevoren aan een kennis te hebben medegedeeld met de afspraak, dat zij de opbrengst samen zouden delen, en tenslotte werd hij schuldig ver klaard aan de verduistering van waarborgsommen, die door agenten van het puzzlebureau gestort waren. In het julianaziekenhuis te Apel doorn is overleden de 66-j arige G. J. Hendriks uit Eerbeek, die vrijdag in Loenen op de Klarenbeekseweg door een bestelauto werd aangereden, toen hij plotseling overstak. De man werd bij de aanrijding enkele tien tallen meters meegesleurd en liep daarbij zware verwondingen op.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8