,De Werkplaats' van de Bollenstreek heeft een nieuw gebouw nodig visie op televisie Samenzweerders |_iefde MAANDAG u JANUARI 1U5U Ut LEIDSE CUUHANi PAGINA De intergemeentelijke samenwer king in de bollenstreek?..,. Er wordt de laatste tijd veel over ge sproken en de goede wil schijnt, in sterker mate dan tot nu toe het geval is geweest, aanwezig te zijn. Wie echter mocht menen, dat er tot nu toe nooit iets goed uit de sa- menwerkings-grondverf is gekomen, die is er naast. Op sociaal terrein vonden Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijk, Noordwijkerhout en Voor hout elkaar door de stichting van „De Werkplaats" voor lichamelijk en geestelijke gehandicapten in Sassen heim. Een beschutte werkplaats waar momenteel 68 gehandicaptende ar beidsvreugde hebben gevonden of hervonden en waar men graag nog een twintigtal zou plaatsen, wan neer mener maar plaats voor had. Met de gemeentesecretaris van Sassenheim, de heer G. A. van Stol wijk, de directeur van de Werk plaats, de heer P. C. Rodenburg, en met de héér G. F. B. Maas, de direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Lisse, hebben we een rond wandeling door deze werkplaats ge maakt en diverse bijzonderheden vernomen. Het arbeidsbureau' zette de eerste stappen. Men legde contac- Aetherklanken HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.13 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters .11.00 RVU: Naar het land van de kersebloesem, door mej. Tine Tusveld, eerste lezing. 11.30 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz. Landb.rubriek: Ne- derl. landbouwkundigen vertellen v. hun ervaringen op Amerikaanse boe renbedrijven (I). 12.30 Land.-en tuinb.meded. 12.33 Metropole ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded of gram. 13.20 Mil kapel. 13.55 Beursber. 14,00 Alt, bariton en piano. 14.40 V. d. 16.00 Boekbespr. 16.15 Gram. 16.30 kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Gram. V. d. jeugd 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVU: Onze feestdagen, hun oorsprong en hun geschiedenis, door prof. dr M. A. Beek. Eerste lezing. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Orgel spel. 19.25 Dansmuz. 19.55 Alles op één kaart, caus. 20.00 Nws. 20.05 Vo- calisen-festival. 20.55 Gram. 21.45 Act. 22.00 Lawijt in deze tijd, caus. 22.15 Muz. caus. met gram. 22.40 Or- gelconc. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Orgel, zang en trompet. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgenge bed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 V. d. kleuters. 9.55 Pontificale Hoogmis. 11.15 V. d. vrouw. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 14.00 Omr. ork. 14.35 V. d. platte landsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beurber. 17.45 Regeringsuitz.: Uitwissellngs- progr. over Japan, in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep. Spr.: drs W. Z. Mulder. 18.00 Instr. trio en solist. 18.20 Pol. caus. 18.30 Gram. 18.40 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Ja, met mij, schets. 20.35 Limburgs symfonie-ork. 21.25 Aan de poorten van een nieuwe tijd, klankb. 21.55 Instr. septet. 22.30 Drij Koninghen, rijk ende groot van macht, klankb. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nw. 23.15—24.00 Nou- veauté's. TELEVISIE NTS: 19.30 Int. agrarisch nws. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Documen taire film. 20.5022.20 Speelfilm. ten met gemeentebesturen en trof in de genoemde gemeenten overal ge willige oren. En zo kon het gebeu ren, dat men al vrij gauw spijkers met koppen kon slaan; dat de ge meente Sassenheim, die een deel van een schoolgebouw ter beschikking had en gezien de bereikbaarheid en de busverbindingen het gunstigst was gelegen, werd uitverkoren om „De Werkplaats" binnen de grenzen te krijgen. Drie en een half jaar gele den vond de officiële opening plaats en sindsdien hebben enkele tiental len bollenstreekbewoners hier ar beidsvreugde kunnen binden of her vinden, Sindsdien zijn ook verschei dene minder validen weer afgevloeid naar het gewone bedrijfsleven. Intussen is het zó. dat men met ruimte moet woekeren. Sterker: het is meer dan alleen-maar-een-tekort- aan-ruimte. De Werkplaats is. zoals gezegd, ge- vestigd in een schoolgebouw. Met was ,om te starten, zeer geschikt. Nu „De Werkplaats" van de grond is gekomen, nu men ziet hoe zeer deze inrichting voldoet aan een werkelijke behoefte, en het in de lijn der ver wachtingen ligt, dat de vraag om ge plaatst te worden stellig niet zal af nemen, nu wordt het tijd., dat men gehuisvest wordt in een gebouw dat hiervoor geschikt is. We menen te weten, dat het stich tingsbestuur plannen in deze richting in de maak heeft en het is niet uitge sloten. dat dc gemeenteraden der zes betrokken gemeenten er binnen niet al te lange tijd meer over zullen ho ren. De vraag zal dan tegelijk aan de orde komen in welke plaats de nieuwe beschutte werkplaats even tueel zal moeten komen Welk '"erk er alzo in Sassenheim wordt icht?Een opdrachtge ver van ermaat zijn de Nederlandse Spoorwegen. Alle foto's die men in de treinen ziet, worden in de be schutte werkplaats ingelijst en ge plakt. Een groot levensmlddelenbe- drijf uit de Zaanstreek laat hier sui ker verpakken niet minder dan 35 ton per week; 35.000 zakjes van 1 kilo worden in zes dagen gevuld. Verder worden er wasmachinemoto- ron gemonteerd; worden honderden en nog eens honderden armleggers voor de spoorwegen gemaakt, mon teert men 1500 stekkers en honderden schakelaars en andere electrische ap paraten per week. Sinds drie en een half jaar heeft men ook een afdeling snelbinders. Enige honderdduizenden heeft men er gemaakt. Zelfs de do zen, waarin deze handige dingen worden verpakt, worden in deze werkplaats geniet. ■MHÉBptfkt blykt wel uit het feit, dat een deel Hoe beperkt men in de ruimte zit worden gebruikt en dat men de gan gen als opslagruimte moet gebruiken. Nogmaals: als ruimte om le starten wes deze school uit de vorige eeuw geschikt. Thans is de toestand zo, dat men zonder overdrijving mag zeg gen. dat het nu de hoogste tijd wordt, dat men een betere, een doelmatiger en ook sfeervoller ruimte krijgt. Wat de leiding van „De Werk plaats" wel heeft verwonderd is, dat er uit dc bollenstreek zelf blijkbaar zo weinig behoefte is oin werk uit te besteden. Met name in het bollenvak en speciaal de exportbedrijven doen werk, dat ze vermoedelijk beter kun nen uitbesteden; bundelen, adresse ren, plakken van kleurenplaatjes, enz. Voor het overige zou men in Sassenheim ook heel goed bollen kunnen tellen en verpakken in doos jes. Er werken verschillende arbei ders, die een belangrijk deel van hun leven in het bollenvak hebben door gebracht die waarempel wel weten, hoe ze een hyacint, een tulp of een narcis moeten behandelen. Het zou wellicht ook beter zijn, wanneer een werkplaats in de bollenstreek in de eerste plaats kon draaien op het na tuurlijke achterland. Thans moet het werk van elders komen: uit Den Haag, uit de Zaanstreek, uit Utrecht, enz. De aanloopperiode is nu achter de rug. De bollenstreekgemeenten heb ben gezamenlijk een prachtig brok sociaal werk verricht. Maar nu is het tijdstip aangebroken, dat men en niet enkel en alleen uit sociale over wegingen! verder zal moeten gaan Het stichten van een nieuwe werk plaats zal van de gemeenten onge twijfeld een offer vragen. Maar zel den zal men zijn geld beter kunnen besteden dan voor dit doel! In de timmerwinkel. Werkzaam heden voor de Spoorwegen. Wilt U iets weten? De heer J. P., die een vraag stelde over de tarieven van heetwatertoe- stellen van de Sted. Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden wordt verzocht zich met de redactie van De Leidse Courant in verbinding te stel len. Vraag. Is volledig adopteren van een kind thans mogelijk? D.w.z. kan men een kind aannemen zo, dat de natuurlijke ouders geheel afstand doen van dit kind en nooit geen recht meer doen gelden. Antwoord. Dat is sinds 1950 in derdaad mogelijk. Vraag D. H. te R. Waarom wil men eigenlijk naar de maan? Antwoord: Een begrijpelijke vraag. Het antwoord is: doodgewoon uit nieuwsgierigheid. Speciaal wil men wel eens graag weten, wat er aan de achterkant van de maan zit, want dat gedeelte krijgen wij nooit te zien. Overigens is het met de ruim tevaart precies als met de lucht vaart. Het doel van de luchtvaart was niet zozeer de aardigheid om de aarde nu ook eens van boven af te kunnen bekijken, maar was de mo gelijkheid om te kunnen vliegen. Evenzo is het doel van de ruimte vaart, eenmaal in staat te zijn om zich in de ruimte te kunnen voort bewegen en los te komen van de aan trekkingskracht van de aarde. Daar toe dienen al deze probeersels, o.a. om de maan te bereiken, het dichtst- bij zijnde object in de ruimte. De 63ste tentoonstelling van de ko ninklijke Nederlandse vereniging „Avicultura", welke van 16-18 jan. 1959 in het gebouw van de dieren tuin te 's-Gravenhage wordt gehou den, zal officeel worden geopend door de commissaris van de Konin gin in de provincie Zuid-Holland, mr J. Klaasesz. Voor deze tentoonstelling is net maximum aantal in de beschikbare expositieruimte te plaatsen dieren ingeschreven. Zo zullen er ruim 1300 grote hoenders en krielhoenders te bezichtigen zijn, meer dan 1100 sier- duiven in vele rassen, 200 konijnen, 250 zang- en kleurkanarles, moer dan 300 tropische vogels, alsmede siermulzen, hamsters, watervogels e.d. Slagnatie in noordelijke provincies door sneeuwval De plotselinge sneeuwval heeft het verkeer In noord-óost Nederland be moeilijkt. De autobusdiensten van de stad Groningen naar diverse omlig gende plaatsen ln de provincies Gro ningen en Drente hebben uiteraard de meeste overlast van de sneeuwval. Toch konden de diensten blijven functioneren. Ook de spoorwegen ondervonden overlast van de sneeuw, vooral op de lijnen in Oost-Groningen, doordat de wissels en seinen niet normaal werk ten. Volgens opgave van het K.N.M.f. te Eelde, is er in de nacht van zater dag op zondag 4 centimeter sneeuw gevallen. Grote belangstelling voor ruilbeursdag Een unieke collectie van 25,000 ver schillende suikerzakjes was een der pronkstukken op de nationale ruil beursdag, die zondag door de Neder landse vereniging van verzamelaars in de Koopmansbeurs te Amsterdam werd gehouden. Meer dan 3.500 bezoekers 1.500 meer dan in 1958 maakten deze ruilbeursdag tot een geslaagde. Er waren ditmaal tal van nieuwe on derwerpen van de verzamelwoede te zien. Onder meer haarkammen uit de gehele wereld, wikkels van cho coladerepen. briefhoofden en wikkels van scheermesjes. De beurs heeft reeds internationale faam gekregen. Er kwamen nu zelfs bezoekers uit Duitsland, België en Oostenrijk. (Van onze t.v.-medewerker). Kan - Hermans - Sonnevcld. De kij ker zal zich herinneren, dat Wim Kan op Oudejaarsavond uit het radio-pro gramma van de Vara in een televisie show van de Avro was overgestapt. Dat was slechts een ogenbli*, maar 't feit, dat Kan op het scherm is ver schenen, was wel nieuw. Een herha ling op het scherm daarentegen was het optreden van Tóón Hermans za terdagavond, in een deel van zijn be kende One Man-show in april van het vorige jaar. Door de telerecording had het beeld veel geleden, nochtans was de gelaatsuitdrukking van Hermans belangrijk onderdeel van het op treden niet al te veel verwrongen. En nu zal heden, maandag, de derde van Nederlands beste kliln-artisten weer eens voor de t.v. verschijnen Het is Wim Sonneveld, die eerder heeft vermaakt door zijn kolder. He denmiddag heeft de Vara een groot deel van Sonneveld's „Rim ram" op genomen en dat gaat vanavond in telerecording. „Emiel en zijn detectives". De filmmaker Stemmle heeft 'n boeiend verhaal van de duitse schrijver Erich Kastner gemaakt tot onderwerp van een rolprent, die het destijds in de bioscopen uitstekend heeft gedaan. Niet alleen het hart van jeugdige kij kers, maar ook dat van heel veel ou deren zal worden geroerd door de vertoning van een jongetje, dat door een gauwdief wordt bestolen, maar met ae hulp van vriendjes het geluk van aanhouding van de onverlaat mag smaken. Deze aardige film is voor alle leeftijden. „Tussen leven en dood". We herinneren aan het KRO-programma van a.s. woensdag met een interessant Vademecum en een stellig boeiende vertoning van Charlotte Hastings' spel „Tussen leven en dood". Hoe een non als detective optreedt, kan men tevoren aan de weet komer in de KRO-gids. De regie van dit toneel werk Is ln handen van Wim Bary, die reeds verschillende stukken met suc ces heeft geleid. Jonge krachten. Siebe van der Zee, hoofd van Avro's televisie-sectie, deelt uiteraard bepaalde wensen, die er bestaan ten aanzien van het jong ste medium. Hij zou het waarderen, indien de diverse secties over de mid delen zouden kunnen beschikken om jonge, talentvolle krachten, in plaats van hen onmiddellijk voor de camera te brengen, tot vooideei van henzelf, de kijkers en de televisie in het alge meen de Juiste opleiding te geven. Als leidraad bij de programmering zou hij graag doorwrochte analyses van de meningen der kljxers ten aanzien van de programma's verlangen. DE KRO-GIDS EN T.V. Al geruime tijd stelt de Katholieke Radiogids zich meet in op de snel groeiende televisie. Dat komt niet al leen tot uiting in de uitbreiding van de naam, die nu Katholieke radio- en televisiegids heet, maar ook in de om vang van het t.v. nieuws. Reeds wor den meer kolommen aan het nieuwe medium gewijd, in de vorm van we tenswaardigheden cn ruimere toelich ting van de programma's. In verband met dit laatste kan worden gewezen op de periodieke voorlichting omtrent de films die zullen woorden vertoond, met juiste morele waardering omtrent de inhoud. Het ligt in de bedoeling, het t.v.-nieuws in de KRO-gids nog verder uit te breiden. KOUDEGOLF IN AMERIKA. Het centrale deel van de Ver. Sta ten is getroffen door een koudegolf, die sedert zondag reeds 14 doden heeft geëist. In Minnesota en Wyo ming vriest het plaatselijk 24 gra den. SKIëRH VERMIST. Vijf Oostenrijkse skiërs, van wie drie meisjes, zijn waarschijnlijk door een lawine bedolven, aldus heeft dc Oostenrijkse politie zaterdag te Graz meegedeeld. Het vijftal wordt sedert een week in het Totesgebergte ver mist. „Een beetje opgewonden, niet, moe der?", vroeg Glada vriendelijk. „Zijden japon enzovoorts. En veel te veel poeder op uw neus. Waar is uw zakdoek? Zozo is het beter. U ziet er erg vrolijk en vriendelijk uit." „Wees niet zo flauw. Je ziet me dik wijls genoeg in deze japon. Loop de achtertrap op en maak voort met je bad. Wat trek je aan?" „Heb er geen notie van", zei Glada vermoeid. „Je zult je beter voelen -na 'n dou che. Waarom doe je de lichtroze japon niet aan? Die staat je nog het beste. Maak voort." „Nora?" „Ja, mevrouw?" „Is het ijs er al? Ik heb er nog niets over gehoord." „Zeker, mevrouw dat is er." Het was een heel andere Glada Lee, moeilijkheden in China", antwoord- die later de trap afkwam in 'n nauw- door Joseph Mc (ord sluitende japon van lichtrode kleur en schoenen met hoge hakken. Haar voeten waren „erg aardig voor zo'n groot meisje" zoals haar moeder dik wijls trots opmerkte. Een vochtige kam had het wilde, bruine haar tot regelmatige golven gefatsoeneerd. Er vonkte trots in de blauwe ogen van haar vader, toen hij haar in de deuropening zag verschijnen. Rector Lynn Stirling verliet gelijktijdig zijn stoel en de toekomst van het Chinese volk. „Goeden avond, juffrouw Glada", riep hij vriendelijk uit, terwijl hij haar met uitgestoken hand tegemoet liep. „Goeden avond", antwoordde ze. „Hallo, paps", ze liep op h'aar vader toe, gaf hem een tikje tegen de wang en gin^ toen in een gemakkelijke stoel zitten. „De heren mogen zich vooral niet in het gesprek laten sto ren. Ik zal wel luisteren." „O, we hadden het maar over de de Stirling met een glimlach, die zijn sterke, witte tanden liet zien. „En aangezien we geen van beide weten, wat we er aan moeten doen, is het niet veel meer dan een praatje voor het eten." Glada en haar vader lachten. Er waren minstens twee dingen aan de rector die haar belangstelling trok ken. Het ene was, dat hij zich bij niet- officiële gelegenheden vlot kon uit drukken, terwijl hij steeds, als de om standigheden dit noodzakelijk maak ten, zeer statig kon doen Het andere was, da: men buiten de school nooit de geleerde en paedagoog en wel doener aan hem merkte. Tenminste, voor zover Glada hem kende. Ze sloec hem nu onopgemerkt gade en voelde zich in haar mening ver sterkt. De gemakkelijke maar zeer zorg vuldige coupe van zijn grijs costuum zouden een welgestelde zakenman doen vermoeden, een zakenman die, te oordelen naar het gebruinde, glad geschoren gezicht vrij veel golf speel de. Nogal een vierkant, energiek ge zicht. Grote, blauwe ogen, die op die van haer vader leken, onder' rechte wenkbrauwen. Kroezig, zwart, ach terover gekamd haar en een hoog voorhoofd. Lynn Stirling had vele eigenschap pen, die volgens de conservatieve en ouderwetse bewoners van de stad niet geheel in overeenstemming waren met het ambt, dat hij bekleedde. Daar was bijvoorbeeld zijn muzikaal talent, dat hij, tot lichte verwondering van de kennêrs, niet uitsluitend met Bach en Beethoven uitvierde. Dan was er het feit, dat hij ongetrouwd was, een vraagstuk, dat in de hele stad met veel belangstelling er MÉM gen besproken werd. Dat hij populair was onder de mannelijke bewoners van Dale City sprak sterk ten voordele van zijn ka rakter. Dat hij onder de dames popu lair zou zijn, was te verwachten. Mary verscheen nu in de biblio theek om aan te kondigen, dat het diner geserveerd was. „Slechts een intieme familiemaal tijd", verzekerde ze de göst met een vriendelijke glimlach. „Zonder een enkele formaliteit. HOOFDSTUK II. Glada wist niet aeheel zeker, of haar vader gedurende de maaltijd trachtte bijzonder Jactvol te zijn. In leder geval was ze hem er erg dank baar voor, dat hij zo ongedwongen en losjes mogelijk de gastheer speelde. Ze voelde zich na het dage lijkse werk niet bijzonder moe, maar pr lag iets in de lucht, dat het haar moeilijk maakte zich in het gesprek te mengen, al was het nog zo opper vlakkig. Ze had de indruk, dat alles wat ze zei er gedwongen en verve lend uitkwam. Het had gruwelijk taai kunnen worden, was paps niet weer over de Chinese nationalisten begonnen. Van dat onderwerp was het maar één stap naar de Europese proble men. Rector Stirling bleek de we reldpolitiek met scherpe aandacht te volgen en zijn uiteenzettingen waren buitengewoon belangwekkend. Glada ontdekte, dat ze bijna gretig luis terde. Zo'n man moest men wel bewon deren. Toch was ze oprecht verbaasd, toen zij na het eten, toen de kleine groep de huiskamer binnenging, Stirling! sterke vingers om haar arm voelde. „Gaat u mee in de zitkamer", zei hij. „Ik heb behoefte aan wat mu zikale bewondering. Ik rook niet, maar uw vader heeft er recht op zijn after-dinner sigaar ongestoord te ge nieten. Dat genoegen mag men hem niet ontnemen". Terwijl hij sprak leidde hij Glada ln de richting van de grote piano. HU trok de kruk naar zich toe en nam plaats. Het meisje legde haar armen op het instrument en keek neer op de handen van haar gast. die op de toetsen lagen. „En mijn after-dinner sigaret dan? vroeg ze bedaard. „Steek op", klonk het opgewekte antwoord. „Eon sigaret Is niets ern stigs, dat is niet veel meer dan een gebaar. Een sigaret is niet geschikt voor diep gepeins. Ik wilde u juist vertellen hoe ik vandaag na de lunch geprobeerd heb die nieuwe jazz „Heighho" te spelen. Ik was net een beetje op dreef, toen er bezoek kwam. Ik zal hem nu voor u probe ren, als u belooft, dat u het aan nie mand verraadt". „Grote hemel, nee". Glada's grijze ogen werden groter, toen het aanstekelijke rhytme van de dans plotseling de hele kamer leek te vullen. Toen sloot ze de ogen half. Haar slanke figuur in de roze japon zwaaide lichtelijk heen en weer. haar vingertoppen trommelden zachtjes op het deksel van de piano. Ze kwam plotseling tot zich zelve, toen ze ontdekte, dat de muziek opgehou den had en dat Stirling glimlachend naar haar opkeek. „Hij i9 goed, niet?" ...Erg goed, maar ik leer het ding toch niet". „Dat betwijfel ik", klonk het vriendelijk. „Ik hoorde uw voet dc maat kloppen en ik zag uw vingers. U zou het rhytme gauw door heb ben".

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7