Parochiekerk van Son door brand verwoest Onredelijke korting op ouderomspensioen Paul de Groot wenst samengaan EVC-NVV Met hoofd tegen paal geslagen Ingewikkelde botsing bij Apeldoorn GA FLITSEN Geen dwang op gewetensvrijheid Natuurbescherming in de verdediging visie op televisie DINSDAG 30 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Mis die aansluiting niet! Kortsluiting bij het kribje Vermoedelijk als gevolg van kort sluiting in de verlichting van de kerststal is gisteravond de parochie kerk van Sint Petrus Banden te Son en Breugel bij Eindhoven volledig door brand verwoest. Om tien minuten over zes werd de brand ontdekt door de koster, die de kerk ging sluiten. In een ommezien stond het schip van de kerk over de volle lengte in lichter laaie. Om streeks zeven uur sloeg het vuur over op de 72 meter hoge houten go- thische toren, die dateert uit de 15e eeuw. Tegen 8 uur kwam de spits als een laaiende fakkel naar bene den. Omstreeks half negen volgden de drie klokken, met donderend ge weld. Alle brandweren uit de omgeving, waaronder die van Eindhoven, en de bedrijfsbrandweer van Philips na men aan de blussing deel. Ze stonden machteloos en konden zich slechts beperken tot het nathou den van de omliggende huizen, die door enorme vonkenregens bedreigd werden. Verder was er geen blus sing mogelijk. Diret na het ontdekken van de brand heeft kapelaan Thuring de meest waardevolle schatten, de para menten, het zilverwerk en het Al lerheiligste, uit de reeds brandende kerk gered. Wegens de geweldige vonkenregen moest een aantal hui zen in de omgeving ontruimd wor den. Omdat men in het begin geen i druk op de waterleiding had, moest de brandweer het water halen uit de in de nabijheid stromende Dommel. De kerk stond onder de zorg van de Vereniging tot Behoud van Cul tuurmonumenten. Er waren pas eni ge vernieuwingen aangebracht. Het blussingswerk werd geleid door bur gemeester Steinweg van Son. Ter voorkoming van gevallen, waarbij in totaal een korting wordt toegepast van meer dan 80 van de A.O.W. is minister mr A. A. M. Struy- ken bereid een wijziging van de aan passingsregeling aan de algemene ouderdomswet te overwegen. Dit heeft de bewindsman tezamen met prof. dr L. J. M. Beel meege-1 deeld op vragen van het Tweede Ka merlid mr H. K. J. Beernink (C.H.) Deze afgevaardigde had het geval on der de aandacht van de bewindslie den gebracht, waarbij op het pen sioen van een gepensioneerd onder wijzeres een korting wordt toege past, terwijl reeds het pensioen van haar echtgenoot, een gepensioneerd bankbeambte, een korting heeft on dergaan van 80 van de A.O.W. De beide ministers zijn van oordeel, dat het in dit geval niet redelijk is, dat in totaal een korting wordt toegepast van meer dan 80 van de A.O.W. In het partijcongres van de com munistische partij Nederland heeft de leider Paul de Groot de wens te kennen gegeven, dat de EVC zal sa mensmelten met de Socialistische vakcentrale het N.V.V. Hij sprak als zijn mening uit, dat hiervan een aan trekkelijke werking zou uitgaan voor de ongeorganiseerde arbeiders. De partijleider heeft in dit congres slechts in algemene en meestal on begrijpelijke bewoording gesproken over de afvalligen. Hij heeft een krachtige oproep gedaan tot de ge trouwen geld te verzamelen voor de verkiezingsactie en gezegd, dat een „rottigheid in de partij zich altijd wreekt". Tot slot werd een schijnbaar ge ringe wijziging van het partijregle ment vastgesteld, waarin het artikel werd geschrapt, dat het oud-NSB-ers of lieden behorende tot andere Nazi genootschappen en collaborateurs uit de oorlogstijd verbiedt lid te zijn van de CPN. Dodelijk ongeval te Rotterdam Gisteren teg.en de avond heeft zich op de Kromme Zandweg te Rotter dam een ongevai voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 20-jarige automonteur J. D. Spruit uit Rotter dam. Hij reed als duopassagier mee op de motor van de eveneens 20-jarige automonteur C. v. Dongen, eveneens uit Rotterdam. Uit de tegenoverge stelde richting kwam de 27-jarige zandstraler H. W. de Water op zijn bromfiets aanrijden. De Kromme Zandweg heeft aan weerszijden een sloot. Op een gegeven ogenblik raak ten de motor- en bromfietsrijder met hun linker zijden elkander. De eerste verloor de macht over het stuur, passeerde met moter en al rakelings een lantaarnpaal en schoot met zijn duopassagier de sloot in. Deze sloeg en passant met zijn hoofd tegen een paal en overleed enige tijd later. Door voorbij r -ngers werden zij uit de sloot gehaald, evenals de bromfietser, die echter in het water aan de andere kant van de weg was terechtgekomen. Hij en de motor rijder moesten wegens opgelopen verwondingen in het ziekenhuis wor den opgenomen. Drie gewonden Gisteren in de vroege avond heeft op de Rijksweg ApeldoornAmers foort te Nieuw Milligen nabij Apel- door een gecompliceerde autobotsing plaats gehad, waarbij drie wagens en een aanhangwagen waren betrokken. Drie personen liepen verwondingen op, van wie twee ernstig. Een vrachtauto, bestuurd door J. v. d. W. uit Elspeet, moest een stilstaan de aanhangwagen, die rechts van de rijbaan geparkeerd stond, ontwijken. De bestuurder haalde naar links uit, maar kwam toen in botsing met een bestelauto uit Driebergen, die van de andere kant naderde. Na deze bot sing zwenkte de bestelauto naar links juist op het moment toen een per sonenwagen, bestuurd door de mili tair H. J. O. uit het kam;; Wittenberg naderde. De personenauto bctste te gen de zijkant van de bestelwagen. Door deze gehele manoeuvre kwam tenden van de bestelwagen, de ge- gen in de sloot terecht. Twee inzit tenden van deu bestelwagen, de ge broeders E. uit Putten, liepen ern- HOOGHEEMRADEN RIJNLAND. Bij Koninklijk Besluit zijn be noemd in de provincie Zuid-Holland tot hoogheemraad van het Hoog heemraadschap van Rij land, A. L. v. Wijk, te Leidschendam en G. A. Verdegaal, te Noordwijkerhout. Wie weet, weet u het ook niet Evenals in Amsterdam is in Frankfort nu ook een „telefonische service onderneming" opgericht. Gedurende enige uren per dag zit er zelfs een specialiste op huish oudelijk gebied achter een van de toestellen, zodat huis moeders met een brandend probleem in de meeste gevallen op goede raad kunnen rekenen. De specialiste weet alles.... of bijna alles (links) zoals bijvoorbeeld wat te doen als de inktpot plotseling omgevallen is.... De 62-jarige kantoorbediende M. Prickaerts, wonenae te Maastricht is gisteravond omstreeks kwart over zes op de Scharnerweg, toen hij per fiets plotseling de weg naar links overstak zonder richting aan-te geven door een hem achterop rijdende L.T.M.-bus gegrepen. Het slachtoffer werd zo ernstig gewond, dat hij tij dens het transport naar het zieken huis is overleden. Een nieuwe koning: nieuwe postzegels Binnenkort zal de Noorse P.T.T. een serie nieuwe zegels uitgeven, met het eerst een zegel die 10 kronen frankeerwaarde heeft. De gehele serie vertoont de beeltenis van koning Olav, het ontwerp is van Johannes Hauk- land en de waarden zijn 1; 1.50; 2; 5 en 10 kronen. stige verwondingen aan het gelaat op. Zij moesten naar het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn worden overgebracht. De militair O. kreeg snijwonden aan de rechterhand. De voertuigen werden zwaar beschadigd Gistermorgen heeft op dezelfde plaats ook een botsing plaatsgehad en wel toen een tractor met dors machine tegen genoemde aanhang wagen, die daar toen ook al stond, botste; overigens zonder persoonlijke ongelukken. De oudjes doen het nog best In Hattingen (West-Duitsland) hoopt men over enkele weken een blok van 70 appartementen voor bewoning gereed te hebben In de centrale voor de verwarming hebben zich echter technische moeilijkheden voorgedaan. Weldra werd een noodoplossing gevonden om de 70 toekomstige families toch deze winter nog. centrale ver warming te geven. Een oude stoomlocomotief zal nu als stookhuis dienen. Drie stokers zullen het beestje 24 uur per dag in de gaten houden en op tijd een „bordje eten" geven. Driekoningentocht voor Eindhovense kerkenbouw Interkerkelijke samenwerking Reeds vier jaar achtereen trekt op Driekoningen door de straten van Eindhoven een imposante stoet van de drie Wijzen op kamel in, omstuwd door vele herders met hun schapen en lastdragers met geschenken. Deze geschenken worden dan neergelegd bij de Kerstkribbe aan de voet van de Stadskerk te Eindhoven. De „Drie- koningentochten", een initiatief van pastoor Raymakers, zijn bedoeld als offertochten voor de kerkenbouw in Eindhoven waaraan tot nu toe alleen door katholieken werd deelgenomen. Dit jaar zijn er besprekingen ge voerd met predikanten van verschil lende protestantse richtingen die en thousiast waren voor het denkbeeld, aan deze offertochten mee te doen. Ook het protestantse volksdeel van Eindhoven heeft grote behoefte aan nieuwe kerken. Het zal echter nog wel een jaar duren er zullen nog vele moeilijkheden moeten worden opgelost voordat aan deze lofwaar dige samenwerking uitvoering zal kunnen worden gegeven. Zaken en bedrijven uit alle groeperingen der stadsbevolking ook Joodse zaken lieden zullen dan zorgen voor een grote stroom van prijzen en ge schenken. KERSTBOOM IN BRAND. Gistermiddag is te Culemborg een woning boven een filiaal van een schoenenzaak uitgebrand. De brand werd ontdekt door een voorbijgan ger, die vlammen zag achter het ven ster van de etage. Hij holde naar boven: het bleek, dat een kerstboom in brand was geraakt. Een poging om het vuur te doven met een straal op de waterleiding had geen succes. De brandweer van Culemborg die met groot materieel verscheen, kon slechts met moeite het vuur tot de etage beperken. De winkel daaron der en de huizen ernaast kregen zware waterschade. van Anneke Beekman Minister Struycken heeft geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Roolvink in verband met het bereiken van de achttienjarige leeftijd door Anneke Beekman. Het is juist, aldus de minister, dat mej. A. H. Beekman up 21 november 1958 de leeftijd van 18 jaar heeft be reikt. Daargelaten of zij als minder jarige zelfstandig aanspraak zou kun nen maken op het recht op vrijheid van gedachten, geweten en gods dienst, bestaat er naar het oordeel van de minister geen aanleiding voor de veronderstelling, dat, wanneer haar wettige voogd, de stichting Le- ezrath Ha-jeled, het gezag feitelijk over haar zou kunnen uitoefenen, aan deze vrijheid te kort zou worden gedaan. Dit te minder, aangezien de bedoelde stichting aan de betrokke nen heeft doen weten, dat Anneke Beekman in haar persoonlijke gods dienstige overtuiging volkomen zal worden vrijgelaten. De directeur van de vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland, de heer H. P. Gorter, heeft gistermiddag op het congres van de Nederlandse jeugdbond voor natuurstudie te Amersfoort gewaar schuwd, dat de natuurbescherming op het ogenblik in de verdediging verkeert en zelfs terrein moet prijs geven. Vooral in het westen van het land achtte de heer Gorter waak zaamheid geboden aangezien daar door de grote bevolkingsconcentratie steeds meer grond verloren gaat aan industrie, handel en vliegwezen. In 1980, zo voorzag hij, zullen wellicht 6 van de 13 miljoen inwoners van Nederland in het westen wonen. In de verplaatsing van industrie zag de heer Gorter nog weinig perspectief. Rotterdam vervult nu eenmaal een grote taak in Europees verband, zei hij en voerde hierbij aan, dat in Rot terdam en omgeving de creatie van een tweede Roergebied voor de deur staat, een gebied dus waar een ern stig tekort zal heersen een recreatie ruimte". (Van onze t.v.-medewerker) Buitenlands overzicht De t.v. telt slechts twee commen tatoren, die van een buitenlands over zicht iets weten te maken. Dat is vooral mr Hilterman, die nu en dan voor de AVRO in heldere stijl en verrassend duidelijk de buitenlandse situatie schildert. Sinds kortere tijd heeft de VARA dr L. de Jong als buitenlands overzicht-spreker. Men heeft hem maandagavond gedurende een half uur bezig kunnen zien en horen in een overzicht van de voor naamste ontwikkelingen en de in ternationale politiek in 1958. Ook hier heeft de kijker zijn krantenwe tenschap kunnen ophalen. NTS-journaal Het is niet onze gewoonte, telkens het NTS-journaal in bespreking te brengen. Ditmaal willen we vermel den, dat er een uitgebreide flits is geprojecteerd over het bezoek van Paus Johannes XXIII aan het kin derziekenhuis in Rome. Telkens weer boeit ons de hartelijke geste, waar mee de Heilige Vader de mensen als het ware tegemoet treedt. Verder heeft het journaal iets laten zien over het aftreden van dr ir F. Q. den Hol lander als president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen. Het is er in Utrecht gemoedelijk aan toe gegaan. „Anders dan anderen" Met enige spanning hebben we af gewacht, wie de VARA deze keer zou brengen onder de schijnwerpers van de publiciteit en met wie de bevoor rechte zou worden geconfronteerd met vrienden uit een veelbewogen leven. Na Sjef van Dongen. Johan Fabricius. Fanny Blankers—Koen en Joop Geesink was thans een oud zeeman de bevoorrechte: de 76-jarige oud-kapitein gezagvoerder van de Holland Amerika-lijn Joh. van Dui ken. Hij heeft niet minder dan 46 jaren de zeeën bevaren en trouw de koopvaardij gediend. En nu was hy zelf verrast de gast in de La- rense Singerzaal. Zeer helder van geest, spits en gezellig heeft hij zon der haperen tal van herinneringen opgehaald. Dat was u en dan wel wat uitgebreid, waardoor de span ning dan minderde Maar telkens als een oude bekende op het podium ver scheen, leefde de aandacht weer op. Ook deze keer was de ondervrager Bert Garthof terdege geïnformeerd. Oud en Nieuw Over het Oude jaarsprogramma van woensdag hebben we eerder mede deling gedaan. De kijkers zullen ruimschoots aan hun trek kunnen ko men. Men raadplege ten overvloede de KRO-gids. Verder een kwartier na middernacht zal in de Bussumse studio een aantal bekende t.v.-mede- werkers van de verschillende Om roepen met bijzondere wensen ko men En thuis zal men horen over hun plannen in 1959. Daarna brengt de BBC een indruk van de wijze waarop de inwoners van Londen de jaarwisseling vieren Donderdag na de middag volgt een rechtstreekse reportage uit Wenen, in de vorm van een concert van werken van Johann en Josef Strauss. Vooraf gaat een korte film over Wenen op 1 januari. Er op volgt een reportage uit Gar- misch Partenkirchen van de interna tionale ski-springwedstrijden. Later zal het journaal-overzicht van oude jaar worden herhaald en in de avond wacht een uitzending van het Ballet der Lage Landen, met „De gouden appel" van Césare Pugni en ..Straat- speleltjes" van Jacques Ibert, Toon Hermans en Wim Sonneveld Zaterdag wordt door de AVRO, na de quiz „Van je familie moet je 't hebben" een herhaling gegeven op telerecording van het tweede ge deelte van de op 12 april in Den Haag uitgezonden „One-man-show" van Toon Hermans. Bij de laatste re petities van Wim Sonnevelds nieuwe cabaretprogramma Rim-Ram, dat op 6 januari zijn première zal beleven, zal de VARA aanwezig zijn. Op tele recording legt zij de laatste voorbe reidende werkzaamheden voor dit programma vast. In de uitzending van maandag 5 januari zullen de kijkers er kennis van kunnen nemen. DOORSNEE IN JAAROVFRZICHT VAN POLYGOON Aan de, traditie geworden, nieuw jaarswens van Polygoon Profilti, die wederom door Kees Stip werd sa mengesteld, werkten dit jaar Cees Laseur en Sophie Steyn mede. Niet echter als vader en moeder „Door snee", maar als Thomasvaer en Pie ternel. Zij lichten de gebeurtenissen, welke Nederland in 1958 beroerden, toe. Dit negen minuten durende over zicht van het afgelopen jaar draait op oudejaarsdag en daarna in de theaters. Op 31 december brengt Polygoon tevens een terugblik op het wereldnieuws in roulatie, onder de titel „Afscheid zonder weemoed". Samensteller hiervan is redacteur- commentator Philip Bloemendal.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7