DUINSTREEK Kort geding over ontslag Geen vrouwensieun voor Wassenaars Hermandad DINSDAG 30 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 HILLEGOM Tezamen met een paar vriendjes stak de 8-jarige H. Walkers, wonen de aan de Veenenburgerlaan alhier, komende uit die laan, de Hoofd- straat over. Daarbij lette hij niet vol doende op het verkeer, dat uit de Van den Endelaan naderde. Zodoen de kwam hij onverwacht te staan tegenover een luxe-auto, die met matige vaart naderde, maar waar van de bestuurder niet kon voor komen dat de jongen met de auto in aanraking kwam en zelfs onder de auto belandde. Het knaapje werd daarbij zeer ernstig gekv etst aan zijn hoofd. De pastoor van de St. Jo- seph-parochie heeft hem op straat bediend en daarna is de jongen, op last van de dokter, die de eerste hulp verleende, naar de Mariastich- ting vervoerd. Hij verkeert nog steeds in levensgevaar. NARCISSENKWEKERS WEER BIJEEN. De wijziging der minimummaten der narcissen voor inlevering bij het surplusfonds is in de gisteren in Haarlem gehouden vergadering van de ver. „De Narcis" opnieuw een punt van langdurige bespreking ge weest. Na breedvoerige discussies, waarin men een niet onbelangrijk deel herhaalde van hetgeen enkele weken geleden naar voren was ge bracht, gingen de narcissenkwekers naar huis niet de wetenschap dat de wijziging der maten een jaar is uit gesteld. Het bestuur beloofde, dat men in het vervolg bij dergelijke ingrijpen- de besluiten eerst de leden zal raad plegen. Tussen de bedrijven door koos men de heer Ant. Nijssen uit Santpoort als voorzitter, daar de heer A. J. Arentshorst uit Sasenheim, die in de vorige vergadering tot voorzitter was gekozen, voor de eer bedankt had i.v.m. gebrek aan tijd. KVP Door de afdeling KVP Hillegom werden maandagavond de volgende candidaten gesteld voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal: de dames Nolte, Stringa en dr. De Vink en de heren prof. Romme, C. v. d. Ploeg, Van Reijkevorsel, dr. Delfgauw, Kleisterlee, Bach en v. d. Weyden. KATWIJK Vuurwerk. He*t ontploffen van een stuk vuurwerk veroorzaaxte zaterdagavond in de Voorstraat te Katwijk aan Zee een verkeersongeluk dat evenwel nog betrekkelijk goed afliep. Doordat namelijk voor een wielrijdster een rotje "afging schrok zij zodanig dat zij tegen een passe rende auto opreed. Zij liep hierbij een schouderblessure op. De auto werd beschadigd. Tegen de dader werd proces-verbaal opgemaakt. Ook in Katwijk aan den Rijn werden twee personen geverbaliseerd die op eer ste kerstdag vuurwerk afstaken. In dit verband verzoekt men ons, er up te wijzen dat, op grond van de laatste wijziging in de Algemene Politie Ver ordening, het vervoeren, afsteken en ter verkoop in voorraad hebben van vuurwerk verboden ls. Aan deze be paling zal door de politie streng de hand worden gehouden en tegen overtreders wordt, zonder vooraf gaande waarschuwing, proces-verbaal opgemaakt. Na het feest.In de nacht van van woensdag op donderdag, te om streeks kwart voor twee, constateer den twee surveillerende politie-amb- tenaren dat een auto met gedoofde lichten in verboden richting door de Voorstraat in Katwijk aan Zee reed, Na de Zuidstraat te zijn ingereden, verscheen de wagen, via de Dwars straat, even later opnieuw in de Voorstraat, thans met ontstoken ver lichting. Toen de beide politie-amb- tenaren een stopteken gaven doofde de bestuurde zijn lichten opnieuw en reed door, waarbij de beide politie mannen zich slechts ternauwernood in veiligheid konden brengen. Zij waren slechts gedeeltelijk in staat zich in zijn tuin twee Pestvogels op hielden. Het gebeurt slechts zeer zel den dat deze vogelsoort in onze stre ken wordt aangetroffen. Normaal le ven de Pestvogels in Siberië en al leen wanneer aldaar zeer zware kou de of gebrek aan voedsel heerst, kan het gebeuren dat de dieren zich west waarts verplaatsen. LEIDSCHENDAM K.V.P. Van de gelegenheid tot het stellen van voorlopige candida ten voor de in maart a.s. te houden Tweede Kamerverkiezing is hier druk gebruik gemaakt. Er werden niet minder dan 22 namen ter door zending aan de kamer-centrale Lei den genoteerd. De namen van de candidaten zijn: Drs Aarden Voorburg; mr. Bachg; mevr. Beijaard-Drost; mr. Boot; drs Delfgauw; J. v. Dongen; mr. van Doorn; L. Duyvestein; dr. Engelber- ting; drs Eijsink Smeets; mr. G. de Graaf; J. Groen; dr. Lucas; mr. Luns; mej. A. Nolte; mr. v. Rijkevorsel, mr. Romme; dr. Schuyt; mej. Stringa; mevr. dr. de Vink; M. P. van der Weijden; Weijters. De groslijststemming zal gehouden worden op zondag 18 januari a.s. Bromfiets gestolen en opgeviBt. Het politie-rapport maakt er mel ding van, dat bij de heer O. uit Wils- veen de in zijn schuur gestalde bromfiets is gestolen en dat de politie een bromfiets ui *de Vliet (aan de Oostvlietweg) heeft opgevist. LISSE Raadsagenda. De raad der ge meente Lisse komt hedenavond om half acht in openbare vergadering bijeen in het gemeentehuis. Op de agenda komen o.m. voor: voorstel tot verhoging van de wedden van de wethouders; tot onbewoonbaarver- klaring van de woningen Grachtweg 15, 19, 21, 23, 25 en 27; verlenging ontruimingstermijn van enkele onbe woonbaar verklaarde woningen; aan koop van gronden nabij de Laan van Rijckevorsel en Zwanendreef; aan gaan nieuw gasleveringscontract met de gemeente Leiden; regeling van de uitbetaling van de huurcompensatie aan gemeentepersoneel na 1 januari 1959 en verlenen van crediet voor restauratie van de Zemelpoldermo- len. Restauratie Zcmelpoldermolen. B. en w. stellen de raad voor, gelden ter beschikking te stellen voor repa raties (restauraties) aan de Zemel- poldermolen. Er zijn een aantal breu ken gesignaleerd in het drijfwerk, voor welker reparatie een bedrag no dig zal zijn inclusief een post „on voorzien" van 90,van totaal 1890,—. Getracht zal worden, subsidie te verkrijgen bij rijk en provincie, resp. van 25 en 15 d.i. een som van f 756, Gemeenterekening 195G vastgesteld De commissie voor het onderzoek van de gemeenterekening en die ha- rer bedrijven en diensten over het dienstjaar 1956 heeft verslag uitge bracht Over haar bevindingen. De gemeenterekening werd defini tief vastgesteld. De gewone dienst had een batig slot van 115.849,51 (inkomsten waren ƒ3.259.234,13; uit gaven /3.143.384,62). De kapitaal- dienst had een nadelig slot van 772.673,96. De inkomsten bedroegen hier 12.676.732,65 en de uitgaven 13.449.406,61. Nieuwe plantsoenen. B. en w. van Lisse achten het van belang, dat enkele perceeltjes grond aan de Laan van Rijckevorsel en Zwanendreef overgebleven na verkaveling van zijn gronden door de heer J. F. A. Lefeber eigendom der gemeente worden. Het betreft hier een strookje „groen" langs de vijver aan de Laan van Rijckevorsel en naast het per ceel van de heer Tissing aan de Zwa nendreef, tezamen groot circa 2215 m». De heer Lefeber heeft zich be reid verklaard de grond te verkopen voor 1,50 per m-'. Deze prijs wordt door b. en w., alsook door de ge meentelijke grondbedrijven „rede lijk" genoemd. Het college stelt voor, tot aankoop over te gaan. Daarbij wordt voorop gesteld, dat de rechten 19-JARIGE EMIGRANT MET MEISJE VERDWENEN Vader en moeder Turk en hun drie dochters die gistermiddag uit Rot terdam met de „Rijndam" van de Holland-Amerika lijn naar Canada zouden vertrekken om zich daar te vestigen, verkeerden gistermiddag in hevige ongerustheid, omdat Leo, de enige zoon uit het gezin en 19 jaar oud, nergens was te vinden. Leo had de laatste dagen doorgebracht ten huize van zijn 17-jarige meisje, dat in de buurt van de familie Turk woonde. De familie Turk woont in Leider dorp, de familie van het meisje in Leiden. 's Avonds zou hij thuiskomen, maar Leo verscheen niet. Vader Turk char terde gisterochtend een familielid met een auto en ze reden naar net huis van het meisje om Leo te halen. Hij was er niet en het meisje was gewoon naar haar werk gegaan, zo vertelden haar ouders. Men reed door naar de zaak \an het meisje, maar ook zij was er niet. Aangenomen erd, dat het paar er gistermorgen samen vandoor was ge gaan en daarom werd de politie van Leiderdorp en Leiden ingeschakeld. Het speurwerk begon, maar gister middag om half vier moest de politie de familie Turk nog nul op het request geven. Op dat ogenblik be sloot het vijftal dan maar zonder Leo te vertrekken en het aan de politie over te laten hem na tn stu ren. Vanmiddag was het tweetal nog niet gevonden. WIJN BESTELLEN E L S H O F BELLEN Telefoon 21023 Haarlemmerstraat 189 (Advertentie) het kenteken van de wagen te note-1 van. overpad van de eigenaren dei- ren, doch een onderzoek dat, via de aangrenzende erven geëerbiedigd Rijksidentificatiedienst werd inge steld, wev uit dat het een wagen moest zijn van een inwoner uit Kat wijk aan Zee, die nog dezelfde nacht op het politiebureau kon worden ver hoord. Het bleek dat de man naar een bruiloft was geweest en daarna nog een ritje had willen maken. Daar er reeds te lange tijd was verlopen na het plegen van de overtredingen, kon mfcbruik van sterke drank niet worden aangetoond. Er werd wel procesverbaal opgemaakt, zodat de bestuurder zeker geen lichte straf voor zijn onverantwoordelijk gedrag zal ontvangen. Parkeren van wielrijden. Na drukkelijk wordt er nogmaals op ge wezen dat het onbeheerd achter laten van rijwielen aan de openbare weg verboden is. Vooral bezoekers van de weekmarkt blijken nog steeds veelvuldig dit verbod te overtreden. Tot dusver wordt van politie zijde volstaan met het geven van waar schuwingen, doch vanaf 1 januari a.s. is men voornemens alle overtreders onmiddellijk te verbaliseren. Men zij gewaarschuwd! Verbranden van kerstbomen. Op vrijdag 2 januari a.s. des namiddags om vijf uur, is er weer gelegenheid om gezamenlijk, onder toezicht van brandweer en politie, de kerstbomen te verbranden. Te Katwijk aan Zee gebeurt ddt op het strand, ter hoogte van de Voorstraat, en te Katwijk aan den Rijn op het terrein ten westen van de Provincialeweg, nabij het punt van samenkomst met de Nieuwe Duinweg. Op genoemde plaatsen kunnen de kerstbomen vanaf één uur 's middags worden gedeponeerd. KATWIJK AAN DEN RIJN PESTVOGELS GESIGNALEERD. Een dezer dagen ontdekte een be- worden en de toekomstige onder houdskosten door de gemeente moe ten worden gedragen. Rijwieltoerisme. De heer Jac. Faas heeft in het afgelopen jaar in totaal aan 44 rij wiel toch ten deelge nomen. Bij elkaar heeft hij 4.666 km in deze tochten afgelegd. Voor deze prestatie verkreeg Faas in Groep II de eerste prijs voor het grootste aan tal afgelegde ritten. In Groep I werd de eerste prijs toegekend aan de heer H. Boelsma te Utrecht. Voor het ko mende jaar heeft Faas weer grootse plannen om zijn record te verbeteren. NOOR'DWIJKERHOUT L. DE JONG, 50 JAAR KERKZANGER Het zal met 1 januari a.s. 50 jaar ge leden zijn, dat de heer L. de Jong als koorlid van „St. Victor" zijn kerkmu- zikale loopbaan begon. Van deze halve eeuw is de heer De Jong ruim 30 jaar koordirigent geweest, als opvolger van de heer J. M. Hoogenstraten. Tevens is de jubilaris de dirigent van het dames koor, dat in de plaats is gekomen wan het vroegere eveneens onder zijn leiding staande jongenskoor. De Hoogmis op Nieuwjaarsdag zal om 9.30 uur tot zijn intentie worden opgedra gen. uit dankbaarheid voor het vele goede, dat de jubilaris met uitschake ling van eigen persoon in de loop der jaren voor de eredienst in de St. Vic- torparochie tot stand heeft gebracht. Het zal de heer De Jong die dag zeker niet aan belangstelling en oprechte waardering ontbreken. Fletser botste op vrachtwagen De 14-jarige Jo Laros is gisterenochtend omstreeks half twaalf met zijn fiets tegen de achterzijde van een zware zandauto gereden. Hij reed. komende uit de richting Noordwijk, op de Dorps straat achter de zandauto en rekende er blijkbaar niet op, dat de chauffeur bij de bushalte voor het Witte Kerkje niet met dezelfde gang door kon rijden. LEIDERDORP BOTSING MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Zaterdag j.l. vond een aanrijding plaats op de kruising Nieuwe Weg— Leidse Weg. Een bromfietser uit Lel den verleende geen voorrang aan een personenauto uit Rijpweterlflg. De bromfietser werd met een gebroken heupbeen, hoofdwonden en gekneus de armen en benen in zorgwekkende toestand naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Inlevering kerstbomen. Men wordt verzocht de kerstbomen in to leveren in de gemeenteschuur. Vrij dag 2 januari zullen deze verbrand worden op een terrein aan de Mau- ritssingel Dij het viaduct. SASSENHEIM EINDELIJK GEPAKT In Haarlem zijn gearresteerd een 24- jarige bankwerker, een 25-jarige lood gieter en een 18-jarigo lasser. Hot drie tal wordt verdacht van inbraBk bij de firma I. v. d. Zee, alhier, in de nacht op 7 december J.l. In totaal wor den zij verdacht van een dertigtal in braken. o.a. in Haarlem, Hoofddorp, Aalsmeer, Heemstede, Bloemendaal, Velsen en Beverwijk. KVP De voorzitter, de heer J. Roo- •n. opende de algemene ledenverga dering der KVP. die maandagavond werd belegd (er was slechta een matige belangstelling), met een welkomst woord tot de aanwezigen, HIJ schotste in het kort de politieke situatie. Er moet snel gehandeld worden, mede In verband met de a.s. verkiezingen op 12 maart 1059. Vandaar deze vergadering. De bestuursleden Oostervccr en Ter Meer hadden bericht van verhindering gezonden. De secretaris, de heer Slij- kerman, was verhinderd wegens ziekte. Hierna volgden mededelingen van do zaterdag gehouden kringvergadering te Leiden on de notulen van de vorige ver gadering. Door bestuur en leden ter vergadering Bij monde van mr. P. Zonderland punt toe. Hij vreest moeilijkheden bij uit Amsterdam heeft de heer G. V. uit Lelden in kort geding voor de president van de Haagse rechtbank, Jhr. mr. G. Witsen Elias, gevorderd dat hij onverwijld hersteld zal wor den in zijn functie als hoofd ygn de exploitatie van een cultureel maand blad, een uitgave van een Leidse n.v. Aanvankelijk was de heer V. exploi tatiechef bij de n.v. geweest, maar bij nader inzien had men hem niet capa bel genoeg voor deze functie gevon den. In augustus werd hij hiervan verwittigd en werd hij geplaatst op de postkamer, waar hij brieven moest sorteren en drukproeven kreeg te corrigeren. Inmiddels vroeg de werkgever een ontslagvergunning aan bij het Gewestelijk arbeidsbu reau. In november kreeg men een schrijven van dit bureau, waarvan de inhoud ook volgens de president van de rechtbank vrij duister was. mr. Luns, mr. Bagch, mej, dr. de Vlnt, de heer C. Kleisterlee, dr. A Boogaard, de heer Whters, mr. v. Doorn, mr. De Graaf, mr. T. Brouwer, da heren A. P. Hilthorst, C. J. v. d. Ploeg en mej. Stringa aangewezen als candidaat voor de Tweede Kamer. Na de rondvraag, waarvoor geen be langstelling was. werd door de voorzit ter gevraagd, propaganda te maken voor de a.s. verkiezingen. Hij-kondigde aan, dat er op 3 maart een bliksem- ledenactie gehouden zal worden. S,r„hRo^e'rtr^Lvi": Geschreven werd dat de entelagver gunning werd geweigerd omdat het gebrek aan capaciteiten niet voldoen de was gebleken, maar dat als men de heer V. toch niet wenste te handhaven een onslagtermijn van zes maanden redelijk werd geacht. Telefonisch had het arbeidsbureau nog medegedeeld, dat men de heer V. die zes maandon geen werk van minder allooi moest geven. Na dit antwoord van het arbeidsbureau werd heer V. correspondent op 'n andere afdeling en hij vertelde hier zelf van, dat hij couponnetjes moest invullen, enveloppen schrijven en clichébrie- ven maken. Dagelijks kreeg hij als 37-jarige zijn opdrachten nu van een 21-jarige chef. Mr. Vreeken, optredende namens de Leidse n.v., betoogde dat de heer V. momeenteel zeker geen minderwaar dig werk doet, maar waardevolle en moeilijke arbeid. Men is zeer tevre den over de wijze waarop hij dit doet. Pleiter begreep niet wat de schade voor de heer V. is, want hij krijgt zijn normale salaris uitbetaald. Mr. Vreeken zag de brief van het ar beidsbureau als een ontslagvergun ning met een termijn van zes maan den. Dé heer V. lichtte hierop zijn stand- meniwaardig gewond en dokter Woelen, die spoedig ter plaatse was, constateer de, dat buiten de hevige schrik oök ver der de gevolgen nogal meevielen. De Jongen kon al gauw naar zijn ouder lijk huis, Julianaplein 16 worden ver voerd. VOORSCHOTEN VOORHOUT Nieuwjaarsreceptie. De burge meester van Vftorhout en mevrouw Smolders-Nieuwerkerk houden op 2 januari 1959 van 20.30—21.30 uur een nieuwjaarsreceptie ten gemeentehui ze. Om 20.45 uur precies zal de bur gemeester een nieuwjaarsrede uit spreken. Spoedvergadering K.V.P. De K. V.P. kwam in spoedvergadering bij een, om candidaten te stellen voor de groslijst. Candidaat werden gesteld: E. J. M. Kolfschoten, Roelofarendsveen; Pa ter Magister Siegfried Stokman; Chr. van der Ploeg, Haarlem; W. Andries- sen, Amsterdam; C. Kleisterlee, Rot terdam en Mej. Stringa, Den Haag. Medegedeeld werd dat met het zenden van de oproepen voor de stemming voor de groslijst op 18 jan. a.s. tot de uiterste termijn gewacht zal worden, óm gelijktijdig de candi- datenlijst bij te kunnen voegen. Ook zal actie worden gevoerd om zo tijdig mogelijk formulieren voor stemmen bij volmacht uit te reiken, omdat in deze periode vele reizigers naar het buitenland vertrekken. Hiervoor werd een beroep gedaan op de standsorganisaties. N.K.J.B. Toneelavond. Met een welgekozen welkomstwoord opende voorzitter Nic van Schooten de bij eenkomst der toneelavond der N.K. J.B. Opgevoerd werd het blijspel „Mijnheer de Burgemeester" door de K.A.J. uit Warmond. Deze opvoering werd een succes. Dank zli 'de goede vertolking door alle spelers was er goede aandacht en werd er volop genoten. Vooral het spel van Theo Groen in het Woud als Bakker Brandjea viel op, alsook dat Nieuwjaarsreceptie. De paro- van d gpitsvondige postbode Roel .;3un «nn.tnl ii IrV,»; A ->.,1 tar rfr>l 11 .rani ut.» chiële geestelijkheid zal ter gelegen heid van de jaarwisseling recipiëren op Nieuwjaarsdag van 12.30-13.30 u. De burgemeester van Voorschoten en mevr. Van der Hoeven-De Jongh de Leeuw zullen op deze dag recipiëren van 16.00-17.30 uur. Kerstboomverbranding. Het ver branden van de kerstbomen zal ook dit jaar weer geschieden door de jeugd onder toezicht van de dienst van Openbare Werken. De verbran dingsplaats 2al zijn op de hoek van de Prof. EinsteinlaanRaadhuislaan, terwijl de verbranding zal geschie den op vrijdag 2 januari a.s. des nam. te 7 uur. Aan de kinderen wordt ver zocht de kerstbomen tussen 6 en 7 uur n.m. te deponeren op de aange geven plaats. de Neus (Gerard van GlJlBWijk) en Theo Hoek als Giel de Knecht. Ook Joke Cornelissen en Jeanne van Schagen verdienen eon extra com pliment. Een stormachtig applaus was de dank van een tevreden pu bliek. WASSENAAR KVP. De twee KVP-afdelingen in Wassenaar hebben gisteravond onder voorzitterschap van mr. J. P. M. Aghina een gecombineerde vergadering gehou den in het wijkgebouw va i het Wit-Oele Kruis in verband met de kandidaatsstel ling voor de Tweede K. mer-verklezln- gen op 12 maart 1959. Besloten werd de volgende kandidaten aan te bevelen: mr T. Brouwer, Wassenaar, algemeen secre taris van de Kath. Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, de dames mej. Nolte Juwelier mis! voor duizenden guldens Vanmorgen vroeg heeft een onbe kende in een etalageruit en de daar- acher liggende zg. pantserruit van de juwelierswinkel N. in de Hoogstraat te Rotterdam een gat geslagen. Uit de uitstalkast worden vermist een platina, een gouden en een witgou- den armband, alle drie bezet met briljanten, een paar diamanten oor knoppen en een diamanten broche. De totale waarde zou in de duizen den lopen. en mej. de Vink en de heren van Rijcke vorsel. Romme, van der Ploeg, Koersen, van Doorn, Luns, Lucas, Weiter, Kleister lee en Bogaars. Er werd verder van gedachten gewis seld over de verkiezingscampagne, die in de komende maani n gevoerd zal wor den. Besloten werd de heer W. M. A Lammers te benoemen tot propaganda leider voor de beide afdelingen. Er werd verder een commissie voor het verkie zingsfonds benoemd, waarin zitting heb ben mevrouw Rohllng en de heren mr G. P. Kortenhorst, G. A. van Leijenhorst ir. G. A. P. de Kort en J. Lauoberg. De groslijststemming zal plaats vin den op zondag 18 januari 1969. Bekerwedstrijd Blauw-Zwart begint om 3 unr. De wedatrljd om de KNVB- beker die Blauw Zwart op nieuwjaars dag op eigen terrein tegen de profclub Haarlem zal spelen, zal om 2 uur begin' nen ln plaats van, zoals voor thuiswed strijden van Blauw Zwart gebruikelijk ia om half drie. sollicitaties, daar zijn huidige minder waardige werk geen aanbeveling is. De president zal maandag a.s. uit spraak doen. Begroting 1959 behoeft noodzakelijke dekking Minister Zijlstra blijH op standpunt staan In een nota naar aanleiding van het eindverslag der Eerste Kamer over de ontwerpen van Vit tot ver lenging van de tijdelijke verhoging van enige belastingen zegt de minis ter van financiën ad Interim, prof. Zijlstra, dat hij zich inderdaad op het standpunt heelt gesteld cn nog stelt, dat een verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen met twee jaar uitermate wenselijk wna. Wat hier van echter ook sij, het is thans naar de mening van het huidige kabinet vóór alles noodzakelijk de voor de begroting van het jaar 1959 nog noodzakelijke dekking te vinden. Het is stellig denkbaar, dat, indien na de verkiezingen de vorming van een kabinet lang op zich laat wach ten, de toekomstige regering slechts een zeer korte tijd ter beschikking zou kunnen staan voor de beslissing op de vraag wat zij ten aanzien van de dan lopende belastingverhogingen meent te moeten voorstellen. Het ligt in elk geval in het voor nemen van de minister het daarheen te leiden, dat het nieuwe kabinet de beschikking heeft over zo volledig mogelijke feitelijke gegevens, ten einde mede aan de hand daarvan in staat te zijn op korte termijn over de onderhavige vraag van een even tuele verlenging van de belasting verhogingen te kunnen beslissen. De Noodwachlplichl in Nederland (Nog) niet voor Leiden e.o. Dezer dagen zal aan ongeveer 20.000 jonge mannen, allen militair dienstplichtig, doch «onder mobilisa tiebestemming, bericht worden ge stuurd dat zij de „noodwachtpllcht" zullen moeten vervullen. In ver scheidene gemeenten lijn de oproe pingen reeds verzonden. Op deze wijze zal V00r .de bezetting in 14 noodwachtposten, in totaal omvattende 33. grote en kleine ge meenten, gebruik worden gemaakt van de wettelijke ingestelde nood wachtpllcht. De oproep geldt nu nog slechts 14 A-kringen en wel in hoofdzaak dicht bevolkte gebieden, welke beschouwd worden als „gevaar-aantrekkend" zo als Rotterdam. Schiedam, Vloardiii- gen, Den Haag en randgemeenten, het Mijniebied, Eindhoven, etc. Ook de paraatheidstoostand van eon kring is van invloed. Leiden en omgeving zijn niet bij deze groep A-kringen ingedeeld, maar het is niet zeker of daar in de nabije toekomst geen ver andering in zal komon. Zijn fiets schoot onder de hoge wagen w en de jongen sloeg met zijn hoofd tegen woner van het Commandeurspad dat de laadbak. Hij werd gelukkig niet noe- Verkeer op Straatweg groeit nog steeds aan De memorie van antwoord van b. en w., naar aanleiding van de vra gen, die leden van de gemeenteraad naar aanleiding van het vooronder zoek van de begrotingen voor 1959 hebben gesteld, is gisteren versche nen. Het bevat tal van gegevens over de vele onderwerpen, die bij het be- grotingsonderzoek aan de orde wer den gesteld. Hieronder volgt een sa menvatting van een aantal van de belangrijkste punten: De netto vlottende schuld van de gemeente Wassenaar, die in novem ber '58 gestegen was tot iets meer dan 2 miljoen, is ongunstig beïn vloed, aldus b. en w. door de bouw van de 135 woningwetwoningen in het uitbreidingsplan Zijlwatering. B. en w. delen de mening van de raads leden die op het standpunt staan, dat de vlottende schuld niet groter be hoort te zijn dan 25 van het bud get, dat is ongeveer f 1,3 miljoen. Verwezenlijking hiervan is momen teel nog niet mogelijk door de van overheidswege gegeven rentevoor schriften. Het aanstellen van vrouwelijk po litiepersoneel, zoals door verschillen de raadsleden was bepleit, wordt door b. en w. ongewenst geacht. In de eerste plaats is het aantal vaka- tures niet zo groot, d zij niet met mannelijke krachten kunnen worden aangevuld. Vrouwelijke politie is ver der niet geschikt voor het verrichten van nachtdiensten, terwijl juist in de nachtelijke uren de surveillance moet worden opgevoerd. Bovendien is het politiebureau te klein om ook nog een dienstvertrek vpor vrouwelijke agenten te kunnen bevatten. Schets- plannen voor een nieuw politiebu reau annex brandweergarage zijn ge reed. Met het oog op de financiële positie van de gemeente achten b. en w. het nu niet verantwoord gelden te vragen voor het bestekklaar ma ken van de plannen, waarmede grote bedragen gemoeid zullen zijn. De Rijksstraatweg. Uit verkeerstellingen die door de Rijkswaterstaat kort voor en kort na de openstelling van het gedeelte van de rijksweg 4a op de Rijksstraatweg zijn gehouden, is gebleken, dat deze nieuwe rijksweg geen verminderde verkeersintensiteit teweeg gebracht heeft. Het daggemiddelde bleef tus sen de 15000 en 16000 voertuigen. Naderhand zijn geen tellingen meer verricht zodat niet bekend is of de situatie op de Rijksstraatweg zich in gunstige zin heeft ontwikkeld. Het in 1955 door de politie inge diende plan voor een beveiligings systeem bij ongevallen, waarbij het verkeer door grote lichtbakken ge waarschuwd zou worden als zich een ongeval had voorgedaan, is niet uit gevoerd omdat het rijk niet bereid was in de kosten bij te dragen. Dat de enkele jaren geleden aanhangig gemaaket plannen voor verkeerslich ten op de Deyl en bij de Rozenweg nog niet zijrf uitgevoerd, achten ook b. en w. teleurstellend. Wassenaar staat op het standpunt, dat de kos ten hiervan ten laste van het rijk dien ente komen. Een beslissing is door de minister van verkeer en wa terstaat echter nog niet genomen. Tunnel bij Dierenpark. Plannen voor een voetgangers- en wielrijderstunnel onder de Rijks straatweg door bij het Dierenpark Wassenaar zijn in een zo vergevor- reeds in de loop van 1959 met de werkzaamheden zal kunnen worden aangevangen. Daarmee zal het pro bleem van de overstekende voetgan gers cn wielrijders op dit punt zijn opgelost. Plannen voor een profiel- wijziging van het onoverzichtelijKe knooppunt LandscheidingswegZi.j- dewegWittenburgerweg worden binnenkort verwacht, aldus B. en W Gevreesd moet echter worden dal ook door de aanwezigheid van een trambaan de kosten van uitvoering aanzienlijk zullen zijn. Wat de hoek Langstraat-Achterweg betreft delen B. en W. mede, dat zodra de op deze hoek gelegen panden zijn ontruimd, die gesloopt zullen worden ter ver krijging van een betere verkeers situatie. De situatie op het Molen plein wordt nader bezien; B. en W. hebben de A.N.W.B. bm advies ge- derd stadium van voorbereiding, datbereiding. Wonlngwetbouw. Burgemeester en wethouders ach ten een spoedige voortzetting van de bouw van woningwetwoningen van groot belang. Van di zijde van het gemeentebestuur is alles gedaan om het gereedkomen van bouwplannen te bevorderen Desondanks is het niet mogelijk gebleken, het plan van de R. K. Woningbouwvereniging St. Willibrordus voor 268 woningwet woningen bij Deyleroord nog voor 1958 ingeoiend te krijgen. De hoop dat althans nog 47 woningen van dit complex uit het contingent voor het laatste kwartaal van 1958 verkregen zouden kunnen worden is helaas niet in vervulling gegaan. In de periode van 1 januari 1948 tot 1 januari 1959 zijn in Wassenaar in totaal 1311 woningen gebouwd, waar van 467 woningwetwoningen, 386 in de vrije sector, 53 herbouwwoningen en 405 premiewoningen. Behandeling van bouwaanvragen. Een voorstel tot herziening van de bouwverordening, waarbij aandacht geschonken zal worden aan de door de gemeenteraad geuite wensen, ver keert in het laatste stadium van voor- Marktberichten ROTTERDAM, 30 dec. Vee. Aan voer 2321; weektotaul 3841 «tuks vee. 350 vette koeien; 486 gebruiksvee; 200 vette kalveren; 82 graskalveren; 693 nuchtere kalveren; 89 varkens; 88 biggen; 65 paarden; 5 veulens; 257 schapen en lammeren; 26 bokken en gelten. Prijzen: vette koeien le kw f 3.05 —3.35; 2e kw. 2.90—3.05; 3e kw. 2.70—2.80; vette kalveren 2.80— 3.10; 2.80—2.70; f 2.10—2.50; gras kalveren 450—375—280; nuchtere kalveren 756250; biggen 60— 4540; slachtpaarden f 2.10—1.80— 1.70; schapen 857060; lamme ren 95--75—60; kalfkoeien J 1200 —1000—850; melkkoeien 1200—1000 850; varekoeien f 875750—600; vaarzen 900—800—000; pinken 650—500—400. Handel: vette koeien aanvoer iets ruimer, handel redelijk, prijzen als gisteren; vette kalveren aanvoer rui mer, handel vlot, 1ste kwaliteit iet.- stijver in prijs, verder onveranderde prijzen; graskalveren aanvoer matig, handel kalm, prijshoudend: nuchtere kalveren aanvoer even meer, handel tamelijk, ruim prijshoudend; biggen aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen stabiel; slachtpaarden aanvoer groter, handel traag, vooral niet ho ger in prijs; schapen en lammeren aanvoer groter, handel redelijk, prij zen onveranderd; melk- en kalf koeien aanvoer gewoon, handel goed, prijshoudend; varekoeien aanvoer ge ring. handel stil, prijzen als vorige week; vaarzen en pinken aanvoer kl?in, handel lui, prijzen onveran derd. LEIDEN, 30 dec. Varkens. Aan voer 111 varkens. Noteringen: zware varkens, geen noteringen; lichte var kens 1.831.92; slagersvarkens 1.93—1.95; zeugen 1.70—1.75. Alle prijzen per kg lev. gew. Handel flauw. BODEGRAVEN, 30 dec Kaas. - Aangevoerd 25 partijen, le kw 2.26 2.30;. 2e kw. 2.222.25; extra en zware kw, 2.312.40. Handel kalm. TER AAR, 29 dec. Groente. Wit lof 1, 6174; idem 2, 3960; idem afw. 35; idem stek 10—36; kroten 6— 7; glasandijvie 58—79; spruiten 54— 58; waspeen 10; uien 3 ct. alles p. kg; sla 8 ct. p. st., peterselie 12 ct. p. bos; boerenkool 6090; stoof sla 60 ct. per bak. Appelen: Bramley's Seedling 9; zoete handappelen 13. Druiven 1.42, idem klein 1.24 alles p. kg. V1NKEVEEN, 29 dec. Groente. Andijvie B. 55—77; Boerenkool 15— 17; Prei 26; Witlof A 63—67; Witlof A II 58—66; Witlof B II 49—57 ct. p. kg; Peterselie 15—38; Selderij 15—34 ct. p. bos.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3