S)e CcidóeSoti/fcont Belangrijke maatregelen, vooral in Frankrijk Tibet verzet zich tegen Peking Europa maaki zijn valuia vrijer Sanering Franse economie hoognodig Franse frank devalueert met 17.55°/0 De ramp in de mergelgroeve Periode van voor de beproeving Fransen »De kleine wereld« nog boven zee Akkoord over Assoean-dam HOE Aanhoudend zacht MAANDAG 29 DECEMBER 1958 50ste JAARGANG Ni Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 pjnnd., f7.50 p. kwart. Franco p.p. ƒ8.Advert.: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50 Elf Westeuropese landen hebben besloten met ingang van heden hun valuta vrij inwisselbaar te verklaren en het stelsel van credieten in het kader van de Europese Betalingsunie af te schaffen. In verband daarmee was de Franse regering genoodzaakt een drastische sanering van de Franse economie door te voeren. Teneinde in het vrije verkeer te kunnen concurreren is de Franse frank gedevalueerd met 17.55%. Het gevolg van de devaluatie van de frank is, dat de prijsreducties van 10% voor de toeristen, die in reischeques of buitenlandse valuta betalen, worden ingetrokken. De koersen zijn nu automatisch gunstiger voor het toeristenver keer. Naast de gedevalueerde frank, die nu weinig meer dan een halve cent waard is, zal een z.g. „zware frank" geleidelijk worden ingevoerd, welke de waarde heeft van 100 gewone franken. HET WAS HOOG TIJD Dat het hoog nodig was, de Franse economie te saneren, blijkt uit de rede van de Franse minister van financiën Pinay. Hij zei, dat tegen de tijd, dat De Gaulle aan de mach* kwam in mei j.l. Frankrijks goud- en de viezenreserves „uitgeput" waren. Vóór het overnemen van de macht door he* leger in Algerië had de toe stand in Frankrijk een dieptepunt be reikt. „De goud- en Deviezenreserves hersteld dank zij de buitenlandse hul;j, werden verslonden door het slechter worden van df handelsbalans. Tegen het einde van mei waren zij uitgeput". Frankrijk bevond zich al dus in de „droeve positie van een in ternationale bedelaar", waardoor het zijn vrijheid verloor want „een land is politiek niet vrij, wanneer het ver plicht is anderen voor zijn uitgaven te laten b. talen". De politiek van de afgelopen zes maanden was erop gericht geweest „de invalide een periode van herstel te laten ingaan". De politiek van subsidies was „een leugen op het hart van onze econo mie". „Hij die het produkt verbruikt moet ervoor betalen. Hij moet er niet Maria Callas procedeert De befaamde zangeres Maria Callas is een proces begonnen tegen de Ro meinse Opera, die begin januari het contract met haar opzegde, nadat zij haar medewerking aan een galacon cert kort na de aanvang had ge staakt. De zangeres eist het honorarium voor de drie geschrapte concerten ten bedrage van 2,7 miljoen lire (ruim 16.000 gulden), een reiskostenvergoe ding en een nader te bepalen scha deloosstelling wegens contractbreuk De advocaat van de Romeinse Ope ra noemde de beschuldigingen „be lachelijk" en dreigde een tegeneis voor een schadevergoeding van vijf tien miljoenen lire (90.000 gulden) in te dienen.. gedeeltelijk voor laten betalen door degenen die het niet verbruiken. Goe deren en diensten moeien tegen hun werkelijke prijzen worden verkocht". In de nieuwe begroting, die, zo <ei hij, geen „inflatie- maar een strenge begroting" is, worden de subsidies ge halveerd. De minister deelde mee, dat de 44 verschillende typen van indirecte be lastingen tot vier zullen worden te ruggebracht en dat talrijke vrijstel lingen zullen verdwijnen. Pinay verklaa 'Ie voorts, dat de Franse besluiten waren genomen in de geest van samenwerking, die de landen van Furopa inspireert, zoals blijkt uit de „zeer grote steun aan de Franse bank, welke onze deviezen- Het tempo, waarmee sedert tweede Kerstavond in de instorting van de mergelgroeve te Ziechem wordt ge boord, is aanzienlijk vertraagd. Men had gehoopt, dat reeds zon dagavond de plek bereikt zou zijn, waar men hoopte slachtoffers aan te treffen, doch zondagmiddag was men na 42 uur onafgebroken boren met een mijnschachtkoker tot een diepte van 12 meter gekomen. Dit is de helft van de totale hoogte der in gestorte massa grond en mergel. Nu is men in de bovenste mergellaag ge stuit op een silexlaag. Dit vuurge- steente vertraagt het verder doorbo ren van de ingestorte massa boven de koel- en pakruimte. In de omgeving hiervan vermoedt men, dat een aantal der bedolven mensen nog liggen. Men verwacht zeker niet vóór maandagavond de bodem van de mergelgroeven, die bijna 30 meter onder het normale maaiveld ligt, te bereiken. Dan zal misschien nog een hele tijd gezocht moeten worden. reserves versterkt en onze frank te gen alle speculatie verzekert". Frankrijk kan thans zonder vrees deelnemen aan de hervorming van het stelsel van Europese valuta's. GUI'STIGE REACTIES Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de nieuwe in Europa aangekondigde financiële maatregelen een welkome en belang rijke stap vooruit genoemd in de in ternationale economische betrekken. Een aantal belangrijke Europese landen, aldus de verkering van het genoemde ministerie, heeft stappen gedaan tftr het herstel van de exter ne inwisselbaarheid van hun valuta's. Deze vooruitgang aan het financiële front zal het proce tot het uit de weg ruimen /an de beperkingen voor d« internationale handel met inbegrip van dollargoederen vergemakkelij ken en er een nierwe stimulans aan geven. i Deze maatregelen zijn een nieuw bewijs voor de krachtiger geworden economische positie van West-Europa. Zjj weerspiegelen tevens het vertrou wen van de Europese landen in de internationale financiële en handels instellingen, welke zich sedert de we reldoorlog in de vrije wereld hebben ontwikkeld. EEN KEERPUNT De Westduitse minister van econo mische zaken, prof. Erhard, noemde de inwisselbaariieid van de belang rijkste Europese valuta's een histori sche gebeurtenis. Hij zeide, dat de in wisselbaarheid, vooral van sterling, Westduitse mark en Franse frank, een keerpunt vormt in de economische be trekkingen tussen de staten. Hij zeide, dat van alle denkbare vormen van integratie in de vrije wereld de inwis selbaarheid der valuta's de meest vruchtdragende is. De inwisselbaar heid kar ons mogelijk eveneens ver lossen van het ongelukkige geharre war over de gemeenschappelijke markt en de vrijhandelszone. Volgens Erhard zijn de valuta's te lang mis bruikt als instrumenten van handels politiek. Rede van de Gaulle Ik wil het feit n'et verhelen, dat ons land ee_> periode van beproeving moet doormaken, maar het beoogde herstel zal var dien aard zijn, dat het ons alles kan vergoeden aldtu» - de Franse premier de Gaulle gisteravond in een door radio en televisie uitge zonden rede. waarin hij omvangrijke financiële hervormingen aankondigde. I De Gaulle zei, dat Frankrijk de laatste zeven maanden belangrijke stappen had gezet op de weg naar herstel, maar de toestand blijft ge vaarlijk. Hij sprak over de devalua tie van de frank en de liberalisatie van de handel en lichtte de zuinig heidscampagne toe, die de regering zal gaan voeren. Het levensonderhoud zal waarschijnlijk durrder worden. Naar verluidt hebben de drie socia listische ministers in het kabinet-de Gaulle zich onder leiding van Mol- let heftig tegen de Gaulle's bezuini gingen verzet, aangezien zij vreesden, dat vele Fransen er zoveel nadeel van zouden ondervinden, dat er gevaar voor een sociale revolutie zou ont staan. De socialisten zouden eerst zijn gezwicht toen de Gaulle dreigde, dat hij zich geheel uit h politieke leven zou terugtrekken, als zij niet met zijn plannen instemden. Hogere belastingen. De Gaulle kondigde in zijn lange rede o.m. de volgende maatregelen aan om het dreigende begrotingste kort van 1.200 miljard frank te ver minderen: Hogere ondernemingsbe lastingen en hogere belastingen op grote inkomens, nieuwe belastingen De Gaulle hield een ontvangst bij Coty's vertrek De gaande en de komende man op het Elysee; president Coty en generaal De Gaulle, gefotografeerd voor een korte ontvangst, die de president ter ere van zijn opvolger in het paleis hield. Op de achtergrond in het midden: mevrouw De Gaulle. op wijn, alcohol en tabak, de afschaf fing van ta1 rijke subsidies op ver- bruiksgoederen en vermindering van begrotingsgelden voor genationali seerde ondernemingen, in het bijzon der de spoorwegen. De sociale verzekpring zal zichzelf moeten betalen en oud-strjjders die niet behoeftig zijn zullen worden uit genodigd hun pensioen op te geven Er zal ëen speciaal fonds worden ingesteld ter verhoging van de werk loosheidsuitkering ongeveer ter hoog te van het minimumloon en op 1 fQ bruari zullen de salarissen van amb tenaren met vier procent worden verhoogd. mail" voor oud-president Coty Een radio-oproep aan het Franse volk, om de scheidende president René Coty door middel van een brief of kaart dank te betuigen voor de vele jaren dat hij aan het hoofd van de Franse republiek stond, heeft enorme successen geboekt. Meer dan 700.000 kaarten en brieven zijn reeds op het Elyseepaleis binnengebracht en nog komen de extra bestellingen regelmatig binnen. De kustplaats Konije op het Japanse eiland Amami van de Roe- kioe-Archipel is zondag geteisterd door e enzware brand die meer dan vijftienhonderd woningen verwoestte, waardoor zevenduizend mensen dak loos werden. Tien personen liepen verwondingen op. Geruchten over duizenden doden Berichten uit Tibet, die de hoofd steden van een aantal Aziatische lan den bereiken, bevestigen de indruk, dat er een opstand tegen de Chinees- communistische bezetting is uitgebro ken. Deze opstand duurt reeds enkele maanden en zou tot dusver 65.000 do den heb en geëist. De Dalai Lama. de geestelijke leider van Tibet, zou op het punt staan asiel te vragen in In dia. Radio Peking heeft gemeld, dat de instelling van volkscommunes in Ti bet voorlopig is uitgesteld. Volgens door reizigers overgebrach te berichten heeft de Kihamba-stam, in de Oosttibetaanse provincie Kham in augoistus tot oktober 5.000 tot 15.000 doden verloren in een reeks gevech ten met Chinese soldaten. Ongeveer 50.000 Chinezen zouden zijn gesneu veld. In Birma komen uit Tibet duizen- De ballon „De Kleine Wereld" be vond zich gedurende de kerstdagen midden boven de Atlantische Oceaan en geenszins boven of in de slangen en krokodillen krioelende oerwouden van Venezuela. Deze nuchtere mededeling van de organisatoren van de ballontocht maakte een abrupt einde aan de uit gebreide opsporingspogingen, die de Vezolaanse regering met vliegtuigen en helikopters had ingezet. Het zoeken begon nadat vrijdag een radiobericht de wereld was inge gaan, dat de ballon na een reis van ruim 14 dagen in Venezuela was ge land. Zestien uur lang scheerden Ame rikaanse straaljagers en helikopters boven de ondoordringbare jungle om Ijlings naar hun basissen terug te ke ren, toen de Venezolaanse minister van Verbindingen, Oscar Machado, bekend maakte, dat het landingsbe- richt een „smakeloze grap" was ge bleken. De ballon schijnt zich op het ogen blik in slecht weer te bevinden en de radio-seinen zijn moeilijk te ver staan. den vluchtelingen aan, die onder geen beding naar hun land wensen terug te keren. De voornaamste oorzaak van het felle verzet schijnt gelegen in he' steeds groter wordend aantal Chinese „nederzettingen" en de deportering van jonge Tibetanen naar communis tisch China, waar zij volgens radio Pe king, .hoger onderwijs zullen gaan volgen". Vertegenwoordigers van de Sow jet-Unie en de Verenigde Arabische Republiek hebben zaterdag te Cairo een akkoord getekend, op grond waar van eerstgenoemd land financiële hulp verleent voor de bouw van het eerste stadium van de dam van Assoean, al dus meldt radio Cairo. De Sowjet-Unie zal 400 miljoen roe bels lenen, alle noo zakelijke mate riaal voor het werk leveren en des kundigen struren. Intussen doet Nasser helemaal niet vriendeh k tegen de communisten in het Syrische gedeelte van de VAR. Daar is n.l. het communistische dag blad „An Noer" gesloten evenals Sowjetrusische culturele bureaus in enkele Syrische provincies. Men zou nog meer anticommunistische maatre gelen verwachten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's wordt het weer? (Medegedeeld door het KNMI Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZWAAR BEWOLKT Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Ma tige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. De Bilt, maandag 10 uur. Tijdens het weekeinde is ten uiden van IJs land een zeer diepe depressie aan gekomen, die nu langzaam ii. ooste lijke richting boerst en eleidelijk opvult. Aan de zuidflank van deze depressie stroomde een hoeveelheid zachte lucht, voorafgegaan door een regengebied naar West-Europa. In ons land liepen de temperaturen in de voornacht op tot omstreeks tien graden. Later stroomde wat drogere lucht het land binnen met opklarin gen, waardoor de temperatuur weer iets daalde. Op de Oceaan ten zuid westen van Ierland komen enkele randstoringen voor, die snel in de richting van Zuid-E-.ge^nd koersen en later ook in oiis land weer enige regen zullen veroorzaken. 30 Dec. zon op 08.49; onder 16.37; maan op 22.00; onder 10.49. Hoogwaterstanden 30 Dec. v.m. 5.55; n.m. 6.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luidden: weer temp. HELSINKI sneeuw 11C. STOCKHOLM 2 OSLO geheel bew. 2 KOPENHAGEN half bew. 4 ABERDEEN licht bew. 3 LONDEN onbewolkt 4 AMSTERDAM zwaar bew. 7 BRUSSEL 7 LUXEMBURG PARIJS licht bew. 7 BORDEAUX geheel bew. 10 GRENOBLE zwaar bew. 10 NICE licht bew. 7 i» BERLIJN regen 2 FRANKFORT geheel bew. 5 ZURICH 6 GENèVE licht bew. 2 LOCARNO zwaar bew. 0 WENEN sneeuw o INNSBRUCK regen 1 ROME onbewolkt 4 AJACCIO licht bew. 6 MADRID onbewolkt 0 ALGIERS zwaar bew. 6 Korreltje In zjjn huis is zelfs de arme een vorst. (Talmud).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1