Nieuwe instortingen in de mergelgroeve Geen „witte Kerst" in West Europa Serofs opvolger Gemeenteraad van Zevenhoven ZATERDAG 27 DECEMBER 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 8 II een deel van de ingestorte grondmas- tlODBlOOS sa te verzetten. Veel hoop, dat de dertien vermis- II* ten nog ooit gevonden zullen worden, reaamOSWerK heeft men niet, maar als het dak van de opslagplaats het gehouden heeft, kan men in die ruimte wel een dag of In de Belgische mergelgroeve te j tien in het leven blyven z0 gelo»en Zichen-Zussen-Bolder heeft zich in deskundigen. de Kerstnacht een nieuwe instorting j z^n dusver v*er doden ge- vorrgedaan. iHerbij zijn geen slacht offers gevallen, daar het reddings werk enkele uren tevoren juist we gens het gevaar voor nieuwe instor- borgen. Zoals bekend is één meisje in in de koopprijs zal wilen verrekenen. het ziekenhuis te Tongeren overle den. Dertien personen niet veer tien, zoals eerst verondersteld werd worden nog vermist. BISSCHOPSWIJDING IN ST. PIETER. Paus Johannes heeft vanochtend zijn naaste medewerker, staatssecre taris kardinaal Domenico Tardini, te zamen met nog zes andere prelaten, in de Sint Pietersbasiliek tot bisschop gewijd. Vijftien kardinalen en het gehele diplomatieke corps bij de Hei lige Stoel woonden de plechtigheid, die drie uur duurde, bij. tingen was gestaakt. Nadat woens dagavond om elf uur een grondver zakking was opgetreden stortte in de nacht van woensdag op donderdag om twee uur opnieuw de grond over Kerstboodschappen West-Europa heeft dit jaar geen „witte kerst" gehad. Van Rome tot Stockholm, van Londen tot Parijs vertoonden de straten het beeld van een oppervlakte van verscheidene een Sevvone winterse zondag, stiller dan gewoonlijk, een beetje mistig tientallen vierkante meters in. en vochtig-koud. Alleen in de berg- streken ligt sneeuw. In de Dolomie ten en sommige delen van het Al pen sneeuwde het tijdens kerstmis. Donderdagnamiddag heeft dr. F. Houben, commissaris van de konin gin in de Nederlandse provincie Limburg, vergezeld van de Belgische j De Westduitse kanselier Adenauer gouverneur Roppe en van de heer j heeft op Eerste Kerstdag in een Dewalle, directeur-generaal van de kerstboodschap tot de natie gezegd, arbeidsveiligheid in België, een be zoek gebracht aan de plaats van de ramp. Men heeft toen op een vergade ring gezocht naar een andere oplos sing voor de reddingswerken, reke ning houdend met de nieuwe ver zakkingen. Er werd beslist donderdagnacht niet verder te werken, maar vrijdagoch tend te beginnen met het delven van een schacht. Een plaatselijke onder neming die de .terreinen goed kent maakt deze schacht onder leiding van Belgische ingenieurs. Vrijdagmiddag tussen 4 en 5 uur is men begonnen met het drijven van 'n luchtschacht van een mteter door snee midden in het instortingsgebied boven de plek waar in de onderaard se kwekerijen een bergruimte ter koeling van bewaarde champignons was ingericht. Men vermoedt name- dat alleen het geloof in God de mens uit de duisternis van zijn dagen kan voeren. „Veiligheid en rust zijn sinds 1914 uit het leven van de mensheid ver dwenen en de vrede, de ware vrede, is ons Duitsers sinds 1914 niet be schoren geweest." Koningin Elizabeth van Engeland heeft op Eerste Kerstdag in een bood schap tot het Britse gemenebest de gezamenlijke krachtsinspanningen om te komen tot een hogere levensstan daard geprezen. Zij sprak van uit haar residentie te Sandringham in Norfolk voor radio en televisie. In Jeruzalem en Bethlehem. Hetzelfde geld voor de bedragen, welke de verkoper nog aan het groot boek zal hebben te voldoen. Ingevol ge artikel 7, leden 1 en 2 van de wet, blijft namelijk degene, die op 1 aug. van enig stortingsjaar gerechtigde tot de verhuurde woning was, gedu rende het gehele stortingsjaar (dus tot en met 31 juli daaraanvolgende) stortingsplichtig. Een verkoper zal dan ook eveneens de gelden, welke hij nog aan het grootboek moet vol doen, met de koper willen verreke nen. Immers de koper zal ook deze gelden op 31 december 1970 of zoveel eerder als verbeteringen zijn aange bracht, ontvangen, tenminste indien hij op laatstgenoemde datum nog als eigenaar van de desbetreffende wo ning in de administratie van 't groot boek staat vermeld. De verrekening zal in uitzonde ring op het voorgaande echter niet behoeven plaats te vinden over het gedeelte van het lopende boekings jaar, vallende nadat de huur en kerk op de plaats waar Christus -, moet zijn geboren. De Jordaanse I autoriteiten hadden de pelgrims toe Duizenden pelgims uit de gehele wereld hebben in Jeruzalem de ge boorte van Christus gevierd. Een lijk, dat juist daar een aantal slacht- I n»?ri A&„gS offers een het werk toen rfe d°9r ?e r*- PAtrmrch Alberto Go„, offers aan het werk was, toen de instorting geschiedde. trok door de Mandelbauwpoort, tus- Verder zijn omstreeks vijf uur iiHnfrmiddfla rtrif urntp bunkers door, naar de St. Cathenna- vrijdagmiddag drie grote bulldozers van een cementfabriek uit Visé be gonnen met op het heuvelplateau De Opperste Sowjet heeft de veer tigjarige Alexander Michailowitsj Sjelepine voormalig eerste secretaris van het centrale comité der Sowjet- jeugdbeweging Komsomol, benoemd tot hoofd van de staatsveiligheids dienst, als opvolger van generaal Iwan Serof, die veertien dagen gele den van deze functie werd onthe ven. Sjelepin is de zoon van een kan toorbediende uit Voronesj. Hij stu deerde in Moskou en vertoefde tij dens de Fins-Russische oorlog aan het Finse front, Waarschijnlijk politieke commissaris, kerk in Bethlehem, later naar de gestaan 36 uur in het land te blij ven. Een ere-escorte van bereden Jordaanse politie begeleidde de pro cessie. Voor vele inwoners van Je ruzalem was het de enige gelegen heid in het jaar hun verwanten in Jordanië te zien. De rooms-katholieken en protestan ten in communistisch China hebben het Kerstfeest in hun kerken en wo ningen gevierd, zo heeft radio-Pe- king omgeroepen. Achter het Gordijn. In de december-aflevering van „Kommunist", het theoretische or gaan van de communistische partij van de Sowjet-Unie, werd aan de vooravond van Kerstmis opgeroe pen voor meer en beter atheïtische propaganda. „De menselijke geest te bevrijden van de overblijfselen van religie is een moeilijke en gecompli ceerde taak. Religieus vooroordeel en bijgeloof zijn ondanks de talrijke overwinningen van het atheïsme in ons land nog veel verspreid. Om de religie voor eens en voor altijd te ovewinnen, dient te grote massa van ons volk systematisch wetenschappe lijke en politieke kennis te worden bijgebracht", aldus Kommunist. In de V.S. zijn gedurende de Kerstdagen 415 personen tengevolge van ongelukken om het leven geko men. Verkeersongevallen kostten aan 310 mensen het leven, bij branden kwamen 63 mensen om en 42 mensen werden het slachtoffer van andere ongelukken. MM, WEET HET OOK NIET Vraag: Wat is de betekenis van het Antwoord. 1. Door deze was iets navolgende Italiaanse opschrift op 'n te verwarmen, liefst au bair marie, asbakje? i want u moet oppassen voor het in- Antwoord: De vertaling luidt: „Te- slaan vun de vlam. Het is brandbaar, veel schaadt maar te weinig voldoetOok kunt u volstaan met een warme niet"; het is ons niet bekend of het J— |A| een bestaand spreekwoord is maar 't zou een synomien kunnen zijn van het Nederlandse „Middelmaat baat". Hij heeft een belangrijke rol ge speeld bij de actie om te komen tot de onderwijshervorming die dezer dagen door de Opperste Sowjet werd goedgekeurd. Ook heeft hij geijverd voor de actie onder de jongeren te gen de z.g. „anti-partijgroep". In het afgelopen jaar is hij veel gezien in het gezelschap van de leiders der Sowjetrussische communistische par- Vraag: Hoe komt het, dat de maa- raket bij het opschieten niet smelt en als bij het terugvallen wel? Waarom is de snelheid van het projectiel niet groter dan 11.1 km/sc Hoeveel keer groter is zijn snelheid bij het „botsen" op de dampkring, vergele ken tot die bij het opschieten? Antwoord: Op 11 december j.l heb ben wij een antwoord gegeven op 't eerste deel van deze vraag. Het was een slip-of-the-pen, waardoor toen gesproken werd van een snelheid, rre^^u suat op'^r vo r s, We„ partijsecretaris en premier Chroesjt- sjef. Op het congres van de communisti sche jeugdbeweging in 1954 ver klaarde hij, dat deze organisatie een meedogenloze strijd moest strijden tegen „de fatten, aristocraten, andere nietsnutten en straatschenders". Scheepsberichten de keren groter was, dan die bij het opschieten. We vergeleken namelijk de raket-vóór-lancering (snelheid 0) met die, op het ogenblik, waarop ze weer in de dampkring terugvalt. We hadden de snelheden op gelijke i hoogte (het moment van de „bot sing") moeten vergelijken. Veronder steld, dat die op de heenweg op 50 km. boven de aarde 2000 km/u be draagt, dan is de snelheid van de val lende maan nog altijd 40.000 gedeeld door 2.000 is 20 x zo groot. De snelheid van 40.000 km/u is noodzakelijk om de kunstmaan buiten het bereik van de aantrekkingskracht BENINKUST 27 dec. te Lagos; BENNE- KOM 27 dec. te Maracaibo; CALTEX THE HAGUE (t) 28 dec, van Paranaguavan de aarde te krygen. Voorlopig naar Aruba; CASTOR 26 dec. te Em- j zullen kunstmanen etc. met veel den; GROOTE BEER 26 dec. van Aden sneller gaan omdat het niet een snel- naar Suez; HERMES 27 dec. te Carta- heidsrecord betreft maar een staal- gena Col; KARACHI 26 dec. van New tje van scherpschieten. Men wil nam. y7°H^nt^riitn7-0KVi1TxP(If?^a n0B steeds fo,0's "taken van de ach- 27 dec. te Lagos, kylix ItJ zo dec. van r ltn_ jji. nu..j Buenos Aires naar Curasao; MAAS-terkant van de maan, die altyd van DAM 27 dec. van Curacao naar Lagu- <*e aarde is afgewend. Voor een schot aira; MAASLAND 26 dec. van Las Pal- in de ruimte zou men waarschijnlijk mas naar Buenos Aires; MEMNON 26 ook elke snelheid bóven de 40.000 dec. van New York naar Laguaira; km/u kunnen gebruiken, mits die NIEUW AMSTERDAM 27 dec. te Cura- - cao; SALOUM 27 dec. te Duinkerken; SOMMELSDIJK 26 dec. van New York naar Norfolk; STATENDAM 26 dec. van Barbados naar Curacao; TARA- KAN 27 dec. te Iskenderun; TEIRE- SIAS passeert 26 dec. Gibraltar naar Liverpool; TOMOCYCLUS tt) 26 dec. van New York naar Curacao; TROM PENBERG 26 dec. van Gibraltar naar Port Said; ZAANLAND passeert Fer nando Noronha naar Las Palmas; ZEE LAND 26 dec. van Halifax naar Boston; AAGTEKERK 25 dec. te Rotterdam; AKKRUMDIJK 25 dec. te Rotterdam; ALMDIJK 26 dec. van Rotterdam naar Antwerpen; BORNEO 24 dec. te Am sterdam; BOSCHKERK 24 dec. van Rotterdam naar Hamburg en 26 dec. te Hamburg; CALTEX Arnhem (t) 24 dec. van Rotterdam naar Sidon; ESSO Am sterdam (tl 27 dec. te Rotterdam; GLO RIA MARIS 25 dec. te Rotterdam; JU PITER 27 dec. van Rotterdam naar Am sterdam; KABYLIA (t) 26 dec. te Schiedam; KONINGS WAARD (t) 24 dec. te Rotterdam; OBERON 26 dec. van Rotterdam naar Antwerpen; OMALA (t) 26 dec. van Rotterdam naar Stock holm; PIETER S 24 dec. van Rotterdam naar Swansea; PRINS WILLEM 4 24 dec. te Rotterdam; PRINS WILLEM VAN ORANJE 25 dec. te Rotterdam: SCHIEDIJK 25 dec. te Rotterdam; TA- WALI 26 dec. van Rotterdam naar Cal cutta. kan worden opgewekt. Voor een schot op de maan een bombarde ment van die planeet dus geldt 't zelfde. Maar de gestelde opgave, zo ver telde men ons, om de kunstmaan te brengen in „neutraal" gebied tussen de invloeden van aarde en maan zou „een kwestie van meters" kunnen zijn. Het meevoeren van een surplus- snelheid in de vorm van zwaardere of sterkere raketten zou niet alleen oneconomisch zijn, het zou daaren boven de kans op mislukkingen ver- groter daar de raket dan b.v. al gauw een stukje zou kunnen dóórdraven. Vraag J. F. K. Betreft uw vraag over kostwlnnaarsvergoeding bij op komen voor herhalingsoefeningen. Antwoord. Wij verwijzen u hier voor naar de afdeling militaire za ken op het gemeentehuis. De ons ver strekte gegevens zijn onvoldoende om e.e.a. te kunnen berekenen. Vraag P. H. 1. Hoe krijg ik uit gedroogde boenwas weer zacht? 2. Kan ik velour gordijnen zelf wassen? 3. Vraag over verandering raam. 4. Witten van plafond. plaats, dus dicht bij de kachel. Voeg er iets terpentijn bij en dan kunt u de was zacht kneden. 2. Als u er de moed voor hebt wel, maar het is een heel werk en u moet er feitelijk met z'n tweëen voor zijn. Eerst in de week zetten in schoon water, dan in een sop van synthetisch wasmiddel, laten uitlekken en goed uitspoelen, maar nooit wringen of knijpen. Vervolgens ophangen over een paar lijnen, zodat er zo weinig mogelijk lange stukken komen te hangen, want dan loopt u de kans dat ze rekken op enkele plaatsen. Droog zijnde kunt u ze aan de verkeerde kant wat opkloppen en de zaak is klaar. Wilt u, zodra de gor dijnen hangen, deze wat opborstelen, dan met de pool meeborstelen, dus niet tegen de draad in. 3. Om uw raam te veranderen behoeft u toe stemming van Bouw- en Woningtoe zicht in uw gemeente. 4. Om uw pla fond wit te maken met het door u genoemde middel, dient u eerst het plafond goed af te borstelen. Dan kunt u het witsel er op aanbrengen. Het dekt mooi, maar het is geen ge makkelijk werkje. Volgt u nauwkeu rig de gebruiksaanwijzing! Vraag mevr. v. G. Kunt u mij opgeven het adres van Cris van Hof land, die kindersprookjes opvoert? Antwoord. Het adres luidt: Ar- chimedesstraat 83, Den Haag. (ballet school). De K.V.P. bereidt komende verkiezingen voor Richtlijnen voor grote campagnes ning niet opnieuw wordt verhuurd. Dit doet zich b.v. voor, wanneer de stortingsplichtige de woning betrekt, doch ook wanneer een kopei zijn in trek in de woning neemt of de wo ning verkocht wordt aan de huurder, die haar blijft bewonen. Artikel 7, lid 5 van de wet schrijft in die geval len voor dat desverzocht d.i. op verzoek van de stortingsplichtige het stortingsbedrag dienovereenkom stig wordt verminderd. Indien het verminderde bedrag reeds door de stortingsplichtige is voldaan, wordt dit aan hem in casu aan de verko per gerestitueerd. Partijen kunnen er dan mede vol staan om uitsluitend het gedeelte vap - - het gestorte bedrag te verrekenen, deel te nemen, door zich als huis dat betrekking heeft op de periode,bezoeker beschikbaar te stellen, ei waarin de woning was verhuurd. I z^ch reeds thans daarvoor aan te melden bij de afdelingsbesturen, Het partijbestuur van de KVP heeft enige richtlijnen voor de afde ling bekendgemaakt in verband met de komende verkiezingscampagne. Daarbij zijn een aantal activiteiten genoemd, die door de KVP centraal geleid zullen worden. De nadruk van de propaganda-campagne valt op de activiteit van de kringen en de afde lingen. Op het programma staan o.a. een bijeenkomst van het topkader op 24 januari a.s., in het Groothandelsge bouw te Rotterdam, en een massale demonstratie op 8 maart in Den Bosch. Dit is de laatste zondag voor de vei'kiezingen. De lijsttrekker, prof. Romme, zal op bijeenkomsten in alle achttien rijkskieskringen het woord voeren, daarbij gesecondeerd door de candi- daat-kamerleden. De reeds eerder, voor 3 maart a.s. geplande bliksem-ledenwervingsac- tie gaat door en krijgt nu een spe ciaal karakter, doordat zij midden in de verkiezingscampagne valt. Het ligt in de bedoeling, die dag zoveel mogelijk katholieken, die nog geen lid zijn van de KVP, te bezoeken. Het KVP-bestuur rekent op massale medewerking van zoveel mogelijk leden om aan deze grootscheepse ac- Vraag R. d. G. Hoe luidt het adres van de Nederlandse vereniging voor Electrologie en Röntgenologie? Antwoord. Secretaris van de iNe- derlandse vereniging voor Electrolo gie en Röntgenologie is: prof dr. J. R. van Ronnen, Nassaulaan 9 te Oegst- geest. Vraag abonnee V. Betreft uw vraag geldlening. Antwoord. U kunt inlichtingen krijgen bij enkele grote bankinstel lingen, o.a. de Twentse, de Amster damse Bank enz. Of u er voor in aan merking komt, kunnen wij niet be oordelen. Die banken gaan ook niet over een nacht ijs, er moet wel dege lijk kunnen worden voldaan aan en kele eisen omtrent de regelmatige In het kader van de versterking Vraag M. M. te L. In welk jaar is men begonnen met de demping van de Mare? Antwoord. In het jaar 1952. Vraag abonnee. Het adres van een lederververij in Leiden. Antwoord. Zoals wij reeds vele malen in deze rubriek vermeld heb ben, verstrekkij wij geen adressen van commerciële instellingen. Vraag H. W. te L. Het dichtstbij zijnde beroepskeuzebureau. Antwoord. In Leiden is gevestigd een Katholiek Peadagogisch Beroeps keuzebureau. Aanmeldingsadressen gang van zaken. Iemand, wiens inko- zijn: Mej. de Vr'eede, Plantsoen 25, men een lening tot het maximum be drag niet toelaat, krijgt bepaald dit bedrag niet in handen. Laat u voor lichten door de ambtenaar die er speciaal voor zit bij die bank. Vraag mevr. M. te L. Mijn zoon is 14 jaar, studeert op rijkskosten (hij staat onder rijkstoezicht) voor de tijd van een jaar, eindigende op 1 febru ari 1959. Kan ik hem op die datum naar huis halen? Antwoord. U hebt weliswaar niet getekend, schrijft u, maar wij willen toch wel iets meer weten over deze kwestie. Wanneer is uw zoon ge boren? Dit in verband met de leer plichtwet Is het niet beter, dat u uw vraag even voorlegt aan de afdeling onderwijs op het gemeentehuis in uw woonplaats, daar kan men u aan de hand van volledige gegevens inlichten. Vraag v. Z. te L. Over postzegel veilingen te Leiden. Antwoord. Te beginnen in janu ari, zal er iedere tweede vrijdag van de maand een postzegelveiling ge houden worden in de bovenzaal van de Kleine Burcht, aanvang 8 uur. van de financiële middelen van krin gen en afdelingen, zal op zondag, 22 februari a.s., met medewerking o.a. van de KRO, in het gehele land een financiële actie worden gevoerd, waarbij aantrekkelijke prijzen ter beschikking worden gesteld. Ook deze financiële actie zal geheel in de sfeer van de verkiezingen liggen. HARTIG HAPJE! Een 16-jarige scholier uit de Ha- verschmidtstraat in Den Haag heeft een rotje brandend in de mond ge stoken. Toen het ding ontplofte kreeg hij ernstige brandwonden in mond en keel. Hij is opgenomen in het ziekenhuis aan de Zuidwal. VOORSCHOTEN ALGEMENE VERGADERING „GEZONDHEIDSZORG VOORSCHOTEN" Een algemene veigadering van de stichting „Gezondheidszorg Voor schoten" is niet een algemene ver gadering in de gewone zin van dit begrip. De stichting wordt nl. gevormd door de drie plaatselijke afdelingen var het Groene-, het Wit-Gele- en Oranje-Groene Kruis, waarvan de drie voorziters het dagelijks bestuur uitmaken. De drie voorzitters, secre tarissen en penningmeesters vormen als de z.g. „negen" het bestuur, ter wijl de drie voltallige bestuuren van de afdelingen, totaal 27 personen de algemene vergaderingen houden. Een logische en eenvoudige oplossing dus voor de vertegenwoordiging van de burgerij van de gemeente. Op de laatst gehouden algemene vergade ring heeft de voorzitter, dr M. van der Stoel, nog eens duideijk uiteen gezet in welke grote behoefte het Gezondheidscentrum voorziet. Het bezoek aan de zuigelingen- en kleu- terbureaux neemt nog steeds toe. De spreekuren van de specialisten wor den druk bezocht. De inentingen te gen polio zijn, dank zij de grote me dewerking, van de ouders vlot ver lopen. Dat dit alles zo voortreffelijk loopt, vindt voor een belangrijk deel zijn oorzaak in de goede huisvesting en outillage. De burgemeester, ter vergadering aanwezig, werd da.ik gezegd voor de goede samenwerking van de stichting Leiden, tel. 20503, spreekuren vrij-1 met het gemeentebestuur. De dag s van 35 en van 79 uur. Mej. A" L. van Thiel, Hooglandse Kerkgracht 32, Leiden, tel. 204777, spreekuren dagelijks van 1011 uur. Vraag C. d. J. Welke spelers ko men zowel in de Nederlandse film Boefje als ook in de film Fanfare voor? Antwoord. Geen enkele. Hier volgen de namen van de belangrijk ste spelers: Boefje: Annie van Ees, Guus Brox, Alb. v. Dalsum, Enny Heimans-Snij der, Piet Bron, Piet Kohier, Nel Oos terhout, Myra Ward, G. Versteeg, Herm. Bouber, Jules Verstraete, Ch. Braakensiek. Fanfare: Ineke Brinkman, B. Droog, H. Kaart, Koendering, W. v. d. Heu vel, Andrea Domburg, J. Valk H. van Buuren, H. Joeks, Riek Schagen, Alb. Mol. Vraag C. v. W. Betreft uw vraag vastzittende doksels van weckflessen. Antwoord. Als u een met kokend water natgemaakte doek over het deksel hangt zal deze gemakkelijk los gaan zitten. Voor de laatste maal in 1958 kwam de raad dezer gemeente op 23 dec. j.l. bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Detmers. Wegens ziekte was afwezig wet houder H. C. de Groot. Woningbouw. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van G.S., waarin werd medegedeeld, dat het niet mo gelijk was nog voor 1958 een toewij zing voor de bouw van woningen te verlenen. De voorz. deelde naar aanleiding hiervan mede, dat b. en w. zich daarom reeds hebben bera den om via de n.v. Bouwfonds Ned. Gemeenten te komen tot de bouw van premie-woningen. Een plan hier- Vraag A. B. Mijn dressoir is wit toe is inmiddels door de gemeente uitgebeten door een eau de cologne- opzichter opgemaakt en volgens de vlek. Hoe is dit te verwijderen? berekening van genoemd Bouwfonds Antwoord. De vlek met een luci- is het wel mogelijk dezelfde wonin- fer een beetje verwarmen door het gen, welke thans in het uitbreidings vlammetje er dicht bij te houden. Dan wrijven met een schone kurk. Ver volgens in de was zetten, laten in trekken en uitwrijven. Deze laatste bewerking herhalen. Steed-s een nacht lang in laten trekken. Vraag abonnee. Hoe is de rege ling in verband met het geblokkeerde geld bij verkoop van een woning? Antwoord. De verrexening van in het grootboek voor woningverbe teringingeschreven gelden is een aan gelegenheid tussen de partijen, waar mede de administratie van het groot boek geen bemoeienis heeft. De Wet Grootboek Woningverbetering heeft hiervoor geen enkel voorschrift. Voor partijen bij de verkoop van een wo ning is het echter van belang zich te realiseren, dat ingevolge artikel 20 en 17 van genoemde wet de inge schreven gelden uitsluitend worden uitbetaald aan degene, die op het tijd stip van uitbetaling dat is 31 de cember 1970 of zoveel eerder als ter zake van verbeteringen in de zin der wet, aangebracht aan desbetreffende woning, kan worden uitbetaald blijkens vermelding in het grootboek gerechtigde tot de woning is. Hieruit vloeit voort, dat een verkoper, die plan Noordeinde als woningwetwo ningen zijn gebouwd, daar of elders in de gemeente te doen verrijzen te gen een zeer aannemelijke bouw som. Op het ogenblik staan in Zeven Met alg. st. besloot de raad de op het rijkspersoneel per 1 januari 1959 van toepassing zijnde nieuwe salaris maatregel analoog toe te passen op het hiervoor in aanmerking komen de gemeentepersoneel. Ook de jaar wedden van secretaris en ontvanger werden door de raad aanvaard. In verband met een en ander werd de salarisverordening voor het gemeen tepersoneel gewijzigd. Op diens verzoek kreeg de admi nistrateur van het gemeentelijk wo ningbedrijf in verband met de uit breiding van het aantal hieronder vallende woningen vanaf 1 juli 1958 een verhoging van zijn jaarwedde. Aan de gemeente Ter Aar werd een subsidie gegeven in het exploitatie tekort van een bijzondere land- en tuinbouwschool aldaar, welke in 1956 door leerlingen uit Zevenhoven is bezocht. zitter spoorde de aanwezigen aan, te zorgen, dat het aantal leden van de kruisverenigingen minimaal stijgt mét de bevolkingsaanwas. In dit op- zichf maakte hij melding van het zeer goede en vruchtbare werk van de propaganda-comrnissie, die alle zich hier vestigende gezinnen be zoekt. Maar we mogen niet rusten voor alle inwoners zijn aangesloten bij één van de kruisverenigingen, aldus de voorz. Bij zijn werkbezoek aan de ge meente heeft onlangs de Commissaris van de Koningin, mr J. Klaasesz, de kruisverenigingen gecomplimen teerd met de unieke wijze van sa menwerking ter bevordering van de volksgezondheid. In de afgelopen zo mer was het 5 jaar geleden, dat deze samenbundeling van krachten tot stand kwam. De jaarstukken over 1957 en de begroting voor 1959 werden uitvoe rig besproken en, gesteund door het accountantsrapport, goedgekeurd met dank aan de administrateur, de heer Kraayeveld. Deze werkvergadering werd besloten met een bespreking van mogelijke nieuwe taken. Schaaknieuws De uitslag van het gehouden kersttournooi is als volgt. Aan het toer- ooi namen 33 spelers deel. Ie prijs Maat 100%; 2e en 3e prijs v. d. Kooy en Waasdorp mei 90%; 4e prijs Van Boekei 86%; 5e prijs R. Vermet 83%; 6e prijs B. Smit 80%; 7e prijs Kouwenhoven 67%; 8e prijs Braggaar Jr 60%; 9e prijs Anker 57% en 10e prij^dr Ver met 55%. Standen van de onderlinge com petitie: Groep la: Sluyter 81/» uit 9; dr Vermet 610; dr Van Schaik 5 uit 7; Smit 5 uit 8, Waasdorp 41/* uit 9 Groep lb: P. Segaar 4Vi uit 8; Bo- ve- 3Vs uit 5; Braggaar Jr 3 uit 6; M. Segaar 3 uit 7. Groep 2a: N. Se gaar 8 uit 9; v. d. Marei 7 uit 8; Ver straten 6 uit 7; Boxman 6 uit 10; Grobben 6 uit 11. Groep 2b: Hulle- man 5ils uit 11; Iionsbeek 4 uit 10; Anker 4 uit 13; Van Boekei 3'/s uit 5; Kouwenhoven 3V« uit 7. Geen „knikkerkasten' In verband met de nieuwe destruc- tiewet zullen de gemeenten februari a.s. moeten overgaan tot deze begroting z.h.st. werd vastge steld op voor wat betreft de gewone dienst in inkomsten en uitgaven 219.947.67 en een post onvoorziene 15 uitgave van f 2.820.62. De kapitaaldienst dezer begroting het vaststellen van een destructie- gaf aan inkomsten een bedrag van j verordening. Op voorstel van b. en w. besloot de raad in deze de centrum- hoven^ nog ^16 woningzoekenden op j gemeente Alphen aan den Rijn te j_ j u ---i" j volgen en bedoelde verordening vast I te stellen. i Ofschoon zonder veel animo ging de raad tenslotte over tot wijziging een folder huis aan huis worden be zorgd. De raad kan zich in principe met het plan van b. en w. verenigen. Overeenkomstig het verzoek van G.S. werden de jaarwedden der wet houders ingaande 1 januari 1958 ver hoogd met 20 pet. en gebracht van 450 op ƒ540. Een verzoek van het college van het H. Kruis om een jaarlijkse bij drage in de kosten van deze school tot een bedrag van 100.per leer ling uit Zevenhoven afkomstig, die deze school bezoekt, werd voor na der beraad aangehouden tot een vol gende vergadering. Het daarna in behandeling geno men verzoek van een inwoner de zer gemeente om bijdragen in de kos- ten van woningverbetering en welke immers van' de door' hem gestorte i niet in aanmerking kan komen voor gelden niet zal kunnen profiteren, de gewone rijkspremie, werd afgewe- het op het grootboek gestorte bedragzen. de lijst, doch volgens de voorzitter het noodzakelijk dat diverse oude woningen, welke eigenlijk krotten zijn (ongeveer 20) worden geruimd. Aan de inwoners der gemeente zal van" het sluitingsuur voor de' café's op zondagen in de wintermaanden Dit werd voor het gehele jaar ge lijk gesteld op 23.00 uur. Voorheen gold voor de wintermaanden op de zondagen een sluiting van 22.00 uur. Op een deswege door caféhouders ingediend verzoek om toestemming tot het houden van z.g. „knikkerkas ten' in hun zaak, werd door de raad unaniem afwijzend beschikt Door de raad werd het verbod van deze ap paraten in de gemeente toegejuicht. Over de hierna in behandeling ge nomen begroting der gemeente voor 1959 wenste niemand algemene be schouwingen te houden, noch werd artikelsgewijze behandeling ge vraagd. Het voorstel van de heer De Haan om enkele posten, waartegen deze bezwaar had, uit de begroting te schrappen werd door geen der an dere leden gesteund, waarra nok 952.274.65 en aan uitgaven 1.019.002,74, alzoo een nadelig slot van ƒ66.728.09. Bij de rondvraag werd gewezen op de verwaarlozing van sommige voor tuintjes bij de nieuwe gemeentewo ningen in de Schoolstraat. B. en w. zullen aan de bewoners een schrij ven richten om de gazons te spa ren. In verband met een vraag van de heer Kool betreffende de aan te bren gen straatverlichting nabij de N.-H. kerk in Noorden, deelde de voorz. mede, dat inmiddels informaties wa ren ingewonnen om te komen tot een goede straatverlichting in dat gedeel te van de gemeente, alsook langs de Kousweg. De kosten hiervan zullen belopen rond 13.000,met een jaarlijks onderhoud van 700. B. en w. achtten het gezien de be grotingspositie thans niet verant woord om deze uitgave te doen. Mo gelijk kan nog een goedkopere op lossing worden verkregen en n.v. Lugdunum zal dit eens bekijken, zo dat de kans op een eenvoudige ver lichting aldaar zeker nog niet weg is. De voorz. besloot met een oude- <->qT-ctnp<!TN-o«V.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8