De Voorburgse „moordaanslag" opgehelderd Onze levenshouding beslist voor toekomst van de mensheid Inbrekers voelden zich gegrepen Geen premiebouw meer door gemeenten Burgerij schenkt politie TV KORTE golf ZATERDAG 27 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 eigenaar, die in het be-it was van een grijze Badford-bestelauto, was niet aanwezig. De recherche bleef wachten en het geluk wilde, dat de man even later in zijn wagen kwam aanrijden. Hij werd door de echtge- note van een der daders gewaar- j schuwd, (met een „smeer 'm, poli tiemaar liep toch in handen van een buiten het café opgestelde rechercheur. Hij werd meegenomen naar Voorburg en daar aan de tand gevoeld. Aanvankelijk loog hij dat de stukken er of vlogen, maar verder in het nauw gebracht, begon hij uit een ander vaatje te tappen. Hij begreep tenslotte dat de vier daders, onder wie „Pat de Slager" en „Ab de Lood gieter" op de proppen moesten en zouden komen, tenzij hij de voorkeur zou geven aan een verblijf in de po litiecel. Hij werd daarop in de gele genheid gesteld zijn café op te bellen. Binnen een half uur zaten de vier daders op het politiebureau: een 30- jarige loodgieter, een 40-jarige „knecht", een 26-jarige losarbeider, allen uit Den Haag en een 34-jarige slager uit Voorburg. Een hunner kwam in wat minder frisse toestand per taxi. Zoals gezegd was het plan in het KERSTREDE VAN KONINGIN JULIANA H. M. de Koningin heeft op Eerste Kerstdag in een nationaal program ma over de beide Hilversumse radio zenders een kerstrede uitgesproken, waarin zij onder meer zei: T^ot de kerstboodschap hoort het „Vrede op aarde", en dat houdt mede in: een diepe zielerust, die is Jezus Christus daarentegen is er altijd, en zijn leVen op aarde liet tot in lengte van dagen een stfoor van heilige onrust bij de mensen na. Het begrip van wat deugt en wat niet deugt, het besef van wat verkeerd en wat rechtvaardig is, dat vergezelt ons voor altijd. Deze eeuwige onrust, laat ons geen rust of vrede vinden, totdat wij zijn vrede gevonden heb- - ben die gerechigheid is, waarheid, de vrucht van al onze innerlijke on-leven en üefde. rua*-Wij dragen allen, zonder uitzon- Gelukkig is. wie onrustig zo^t,,derij^ de°^olle verantwoordelijkheid want m hem tintelt het leven, en dus nric o&n loupn »»n ur»nr Hat van café uitgebroed. Men had puur een ophelderen. Het lachen verging de grappenmakers Op de vooravond van Kerstmis is de recherche er in geslaagd, de „moordaanslag", die zondagavond j.l. op de Koningin Julianalaan, aldaar, zou zijn gepleegd, op te helderen. Hiermee is een einde gekomen aan veel moeizame politiearbeid en veel onrust. Tal van bijzondere maatre gelen, die getroffen waren, konden worden opgeheven. Dat deze lugubere „grap" veel tijd en geld heeft gekost, daarvan hadden de vier daders en de kroegbaas, die er bij betrokken waren, nauwelijks notie. Zij realiseerden zich al even min de risico's, die zij zelf gelopen hebben. Bij een achtervolging zou er zeker geschoten zijn, zo verzekerde de commissaris. Aanleiding voor de daders om deze stunt te bedenken, is de aanslag op een slagerszoon in Amsterdam ge weest. Het plan werd uitgebroed in een café in de Paulus Potterstraat te Den Haag. Het anonieme telefoontje vrijdagavond is inderdaad van een van hen geweest. In het nauw ge bracht door de mogelijke gevolgen, beweerden ze van plan te zijn ge weest, na nieuwjaar voor de dag te komen. Eerder niet. in verband met een eventuele kans op opsluiting. Gebleken is verder, dat de waarne mingen van de omwonenden en oog getuigen vrij aardig hebben geklopt. Alles bij elkaar genomen is het wel verklaarbaar, dat de omwonenden en ooggetuigen, zelfs na het bekend worden van de aard van het bloed op het trottoir, bij de overtuiging ble ven dat hier toch iets zeer ernstigs 'kon zijn gebeurd. Woensdag dan had de Voorburgse recherche een spoor in handen ge kregen, dat leidde naar een kroeg in de Paulus Potterstraat in Den Haag. Men toog er 's avonds heen, maar de De poütie van Nijmegen en Kleef speuren in samenwerking naar de oplossing van een drama dat zich moet hebben afgespeeld onder Berg 1/1 I en Dal nabij hotel Erica, waar op l\P8inPr mpt mpc 19 oktober j.l. het lijk werd gevonden I^WillWl IIIWl IIIWJ van een j-oen UOg onbekende Duitse vrouw. Deze vrouw Rij kt enige da- naarnACTAvan £en met een Duitse man te hebben IIvCiUCMUIavM rondgedoold in Nijmegen en omge- ving. 1 1 j x r> n -j Het stoffelijk overschot is thans Aan de Parkkade te Rotterdam is herkend ajs dat Van een vluchtelinge op de avond van Eerace Kerstdag de dg 44_jarige gehuwde vrouw Martha 32-jarige kelner J. W. H. van j Knauer geboren Graff, uit Till bij „Maaszicht door een vreemdeling jQeef met een mes neergestoken. De dader Zij 'was 13 oktober jL, volgens had met de kelner hooglopende ruzie i 0pgave van de Duitse politie, ont- gekregen over de betaling van de con- boden op het bureau Vrn de v'olks- Drie van de vier „daders", vJjlt.: W. Groos, de man die schoot; zijn helper M. Pijnenburg, en het „slacht offer", A. Tiekink. Op de achtergrond de auto, waarmee de „aanslag" is ge pleegd. De eigenaar van deze wagen, een vriend van het drietal, heeft ver klaard niet te hebben geweten, dat zijn auto voor dit „grapje" zou wor den gebruikt. ook de voortdurende levensvernieu wing. Hij zoekt de weg, de waarheid en het leven. Het kindeke Jezus was een tijdge noot van keizer Augustus, in wiens handen de ganse macht van de toen bekende wereld was geconcentreerd, en die nog bovendien pretendeerde goddelijke macht te bezitten ook. Maar Augustus is verdwenen en nie mand raakt er meer ontsteld door al zijn macht. Men bekommert zich niet meer om het spoor, dat zijn leven in de geschiedenis trok. „grap" willen uithalen. De „schoten" werden gelost uit een alarmpistool. Daar de heren niet wisten wat de strafrechtelijke gevolgen konden wor den, had de kroegbaas dezer dagen nog een advocaat geraadpleegd. Als slachtoffer heeft de loodgieter gefungeerd, een grote zware vent, die een half uur voor de vitrines heen en weer heeft gelopen. Na afloop was men weer naar het café gegaan. De kroegbaas heeft in de „overval" zelf geen werkzaam aandeel gehad. Op de vraag of tot vervolging zal worden overgegaan wilde commissa ris Koeckes nog geen definitief ant woord geven. Hij zei: „De lummels want een andere kwalifikatie kan ik er moeilijk voor vinden hebben ondanks het raffinement van de op zet, nauwelijks beseft wat zij wel aanrichtten". Hij was echter zicht baar verheugd want het werd een soort erekwestie dat zijn korps met veel vermoeiende en ondankbare arbeid deze zaak toch heeft kunnen door kerstlichtjes en door de politie De politie heeft in de Kerstnacht de hand kunnen leggen op twee zwa re jongens uit Amsterdam, die zich op een fabrieksterrein aan de Weerd- singel te Utrecht bevonden. Omwo nenden hadden onraad bespeurd en de politie gewaarschuwd die het terrein omsingelde. In de auto, waarmee de „heren" waren gekomen, bevond zich een volledig inbrekersinstrumenta rium. De beide mannen verklaarden niet tot het eigenlijke doel van hun komst gekomen te zijn, omdat zij waren ver tederd door de lichtjes van de St. Mo- nicakerk, die naast de fabriek is ge legen. „Wij waren juist weer op weg naar onze auto om wég te gaan", ver klaarde het brave tweetal. De politie heeft een dergelijk geval al eens eerder meegemaakt met de bekende Amsterdamse inbreker „De Vlo", die eenzelfde vrehaal opdiste en daarmee nog succes had ook. De bei de „bekeerlingen" zijn voor de zeker heid maar opgesloten, ze worden bo vendien verdacht van enkele andere inbraken te Utrecht. De minister van Volkshuisvesting woningen met rijkspremie wordt on- en Bouwnijverheid zal na 31 decern- dervonden. ber geen gelegenheid meer geven tot premiebouw van gemeenten. Dit is onder meer een gevolg van de grote belangstelling, die de laatste tijd van particuliere zijde voor de bouw van sumptie. Het slachtoffer moest in het ziekenhuis Coolsingel worden opge nomen. Het gelukte de dader in de consternatie, welke er ontstond, in het park te verdwijnen. Later is de man iin zijn woning door de politie aangehouden. De nieuwe president M. Michel Debre, die als eerste mi nister van de Franse republiek wordt genoemd. gezondheidsdienst te Kleef. Sindsdien is rij verdwenen en volgens getuigen heeft zij in gezelschap van een man in Berg en Dal cn in Nijmegen ver toefd en heeft zij met hem in Nijme gen inkopen gedaan. Op 19 oktober vonden wandelaars haar lijk in de bossen bij Meerwijk onder Berg en Dal. Haar papieren, die zij bewaard zou hebben in een leren tasje werden niet meer gevon den. In dit tasje zaten haar persoons bewijs, haar vluchtelingenkaart en andere belangrijke papieren. Met die papieren blijkt ook de man verdwenen te zijn, die met haar ge zien is. Deze man .vas gekleed in een groene loden jas en droeg een don kerblauwe skimuts. OUDE MUNTJES GEVONDEN In de bak van een dragline, waar mee men bezig is een binnendijk ir de omgeving van Zierikzee af te gra> ven, vonden arbeiders een klein potje dat bij onderzoek 300 zilveren muntjes bleek te bevatten. Alle munten zijn nog niet gedeter mineerd, maar de aan het Kon. kabi net voor munten en penningen opge zonden geldstukjes, bleken muntjes te zijn uit de tijd van Floris IV (1223—1235). Het potje is van klei met een hoogte van 8V2 cm. en een doorsnede van 10 cm.. De dijk waarin het potje met munten werd gevonden was in de tijd, waarin de muntjes dateren, zeewering, zij was de dijk van de rivier de Gouwe, die uitmondde in de Ooster Schelde. In het algemeen zal premiebouw door gemeenten voortaan nog slechts worden toegestaan ter voorziening in een dringende behoefte aan een of enkele gemeentelijke huurwoningen, bijvoorbeeld om een hoofd van een school of een gemeentesecretaris te huisvesten, wanneer voor de bouw van deze woningen van particuliere zijde geen belangstelling bestaat. Verder zal een uitzondering wor den gemaakt voor probleemgebieden waar ten behoeve van de vestiging van een nieuwe industrie de bouw van een aantal woningen voor lei dinggevende functionarissen noodza kelijk is en deze langs andere weg niet te verwezenlijken is. De voorwaarden, waaraan tot dus verre bij de bouw van gemeentelijke premiewoningen moest worden vol daan, blijven in bovenbedoelde ge vallen volledig van kracht. 't HOORNTJE Een comité uit de burgerij onder voorzitterschap van de heer W. Tel genkamp, wil de Maastrichtse politie - m-„ een televisie-toestel aanbieden uit£ie.n na een rijke °°lS?t. Wy zijn een erkentelijkheid voor alle bewezen f diensten. X X AP DE AFGEDEKTE TAFEL staat de zoveelste reeks kaarsjes op uitbranden. De schoteltjes met kluif zijn, gevolgd door een zijn gulzigheid niet meer bedwingende hond, naar de keuken verdwenen. Waar de fles heeft gestaan zijn nu donkere vlek ken met rode blosjes bezig op te dro gen. Servetten liggen als aan de kant gezette stille getuigen van het Lucul- lus-festjjn: de een verward over de rug van een stoel, de ander in een prop op een tafelhoek, nog één, lang uitgestrekt met de punt onder neer- druppelend kaarsvet. Vanuit de keu ken dwarrelen flarden van kerstlied. jes de kamer bin- nen, van herdertjes J die hun schaapjes P geteld hebben, en zelfs al een voor- barige aankondi- Bging van drie ko ningen, die een sterre zagen. Door de radio, die tijdens de Kerstdagen bij ons thuis een die nende functie heeft en geen dictato riale, komt in rijke melodieën het verhaal van L'Enfance du Christ ons weldadig injecteren. De verkoudheid, waar wij als een onheilspellende berg tegenop hébben gezien, hebben wij gedempt met de daartoe geëigende, medisch verant woorde, hulpmiddelen. De wasmand puilt uit van de zakdoeken, wel voor- Het hoofdmotief waarop deze hul diging zonder aanleiding werd gebor duurd is de zegswijze dat de ene dienst de andere waard is. De Maas trichtse politie is present by proces sies en optochten, op de kermissen en met carnaval, bij sportgebeurte nissen, heiligdomsvaarten, bevrij- neemt vaker... drank die gezelligheid brengt Zwaardemaker bisschopwijn (van BordeauxwlJn)J kant en klaar voor gebruik 3.20 Zwaardemaker (Advertentie) voor ons eigen leven en voor dat van de gehele mensheid. Het heeft geen enkel werkelijk voordeel, zich achter anderen te ver schuilen en achter andermans rug tegen de wind op te tornen. Wij mo gen een ander onze eigen verant woordelijkheid niet laten overnemen. Zelfs onbaatzuchtige steun van die ander is maar als tijdelijk hulpmid del te aanvaarden, en verplicht ons tot steun geven op onze beurt. De heilige onrust staat ons geen gemak zucht toe. Alleen wanneer we dit in elkan der erkennen en eerbiedigen, zijn we op dat peil gekomen, waarop diepere en wezenlijke toenadering tot ande ren mogelijk is of zij ons nu zeer na staan, of dat zij zich nog juist binnen de rand van onze gezichts einder bevinden in ons kleine, volle land b.v. komt men er maar te gauw toe, elkaar onder de voet te lopen of onder handen te nemen of juist om zich achter een ander te ver schuilen. Onze eigen persoonlijke levenshou ding is beslissend voor de toekomst van de mensheid. Deze houding wordt pas ten volle openbaar in het alles onthullend licht, dat wij van daag gedenken en vieren. Hoe het oordeel over ieder van ons ook zal blijken te moeten luiden, en in welke mate wij ons innerlijk ook zuilen hebben te, schamen er is altijd hoop: de heilige onrust zal ons blij ven voortdrijven en ongedurig laten zyn, net zolang, todat we in lijn zijn met de richting die de mensheid uit moet gaan voor haar heil. Brand is Kerstmiddag uitgebro ken in de schuur van de boederij be woond door de heer F. de Graaff in het Rhederveld in de gemeente Bel- lingwolde. De brandweer van Bel- lingwolde en Vlagtwedde bestreden het vuur. De schuur waarin zich stro koren en landbouwwerktuigen be vonden ging verloren. Het vee, enige paarden en koeien kon worden gered. De oorzaak van de brand is niet be kend. Tengevolge van een verkeers ongeval is Kerstmis te Rotterdam de 78-jarige A. H. Bouter uit de Gaes- beekstraat te R'dam om het leven ge komen. De man stond op de Hillevliet met zijn rug naar de rijweg naar vogels te kijken, toen hij op zeker ogenblik enige stappen achteruit deed en op de straat kwam, juist toen een auto passeerde die uiterst rechts hield. Paler Pire wil in Limburg dorp stichlen Pater Dominuque Dire, o.p., die on langs de Nobelprijs voor de vrede kreeg, heeft voor de Regionale Om roep Zuid een rede gehouden, waarin hij zijn plan ontvouwde om tot stich ting van een Eurodorp in Limburg te komen. In dit dorp, gelegen aan de rand van een stad, zouden tenminste twintig gezinnen ondergebracht moe ten worden, en minstens zestig men sen zouden de garantie moeten heb ben, dat zij kunnen werken. Pater Pire is van mening, dat juist Limburg door haar ligging bezonder geschikt is om aan dit Eurodorp plaats te bieden. De provincie heeft immers contact met andere landen. De bewoners zou den uit vluchtelingen en ontheemden moeten bestaan, die door het bezit van een nieuw vaderland ook kans hebben op nieuw geluk. Mei gestolen wagen bij Sassenbeim over de kop Leidse jongens aangehouden Op de eerste kerstdag 's morgens om 7 uur trof de Rijkspolitie, bene den in de grasberm plm. 10 meter van de westelijke rijbaan van Rijks weg 4 te Sassenheim een zwaar be schadigde personenauto aan. De in zittenden bleken reeds te zijn ver trokken. Zij hadden een lift gekre gen in de richting Leiden. Bij nader onderzoek bleek, dat deze Ford uit 'n garage aan de Mid delstegracht te Leiden was gestolen en dat men hiermede was gaan rij den in de richting Amsterdam. De politie te Leiden heeft hierop drie jonge Leidenaars aangehouden. Een 20-jarige monteur uit Leiden bekende, dat hij deze wagen gestolen had. Met twee vrienden reed hij met een snelheid van 130 kilometer per uur op de afrit bij de brug over de ringvaart toen hij moest uitwij ken voor een wagen welke in dezelf de richting reed. De jongeman had geen rijbewijs. Een andere inzitten de, een 20-jarige Leidse bankwerker, moest na het verhoor in het Acade misch ziekenhuis worden opgenomen aangezien hij inwendig gekneusd was. De derde, een 19-jarige bank werker, werd na verhoor naar huis gestuurd. De gestolen Ford was van een Leidse taxi-onderneming. Koning Boudewijn betuigde zijn rouwbeklag Het nest hebben we niet verlaten, wij zijn niet uitgevlogen naar de relaties, die te pronk zaten met overladen kerstbomen, duurgekocht en juwelen voor het jaloerse, bezoekende oog. Overigens heeft men ons ook laten ritten met het reeds kalende boom pje,het beste van de groep „twee gul den, voor wat je er uithaalt". Hon derden handen hadden de den al ge- aeraen nanaen naaaen ae aen ai ge- b«"be™n ?Xi?eUen lan de I sim stad of bij zoveel tientallen andere -over ontfermden. Als kerstboom slyt gebeurtenissen uit net jaar journaal van een levende en levendige stad. Feestdagen en zondagen zijn voor hen de drukke werkdagen. Natuurlijk, dienst is dienst. Maar tussen het agentenkorps en de Maas trichtenaren is een prettige verhou ding gegroeid. Tegen middernacht is Eerste Kerstdag het Duitse schip „Wurttem- berg" van de rederij Hugo Stinnes de Nieuwe Waterweg te Hoek van Hol land binnengelopen. Dit schip is het vijfentwintigduizendste schip dat dit jaar aldaar is binnengelopen. Het vo rige jaar kwam het vijfentwintig hij nu zijn laatste dagen, voorwaar een schoon lot. Wij zijn tevreden over hem en voldaan over de kerst tafel, die, nu ontluisterd, zijn dienst heeft gedaan en door iedereen verla ten is. Het klinkt als een lied, terwijl we dit alles overdenken. Een kerstlied in proza, iets verwereldlijkt misschien, maar met nog veel van de warme gloed, die ons sinds de lichte flanke rende en jubeende nachtmis heeft ge koesterd. Déze vrede zouden wij ons hele leven bij ons willen houden: le venslange ingetogen kerstpoëzie én het kerstproza, waarvan de uitbun digheid nagloeit in flakkerende kaarsjes, wijnvlekken in het tafella ken en het botje in de uitdagende duizendste schip, het Israëlische hondebek. De zoveelste kring is weer ,Kedma" op de avond van oudejaars-1 bijna gesloten; het loopt tegen het lag binnen. nieuwe jaar. Z. M. Boudewijn, koning der Belgen en Z. K. H. prins Albert van België hebben dinsdagmiddag een bezoek gebracht aan het terrein van de ramp te Sichem-Bolder in België, waar een twintig mensen ingesloten geraakten door het instorten van een mergelgroeve waarin champignons werden ge kweekt. De foto toont de koning en de prins bij het verlaten van het huis van een vrouw, welke bij de ramp ingesloten geraakte.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7