Jubileumtentoonstelling van LPKV in het Leids Slachthuis D&tf fief LMtLGAT óbJLtmSTAD MEDISCHE DIENSTEN Ij GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN De annexatieplannen „Hoge Rijndijk'' ZATERDAG 27 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Officiële opening en receptie Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Leidse Pluimvee- en Ko- nijnensportvreniging L.P.K.V. werd op belde Kerstdagen in de hallen van het Openbaar Slachthuis te Leiden een tentoonstelling georganiseerd die uniek genoemd mag worden in deze sportwereld en waarbij practisch alle rassen waren vertegenwoordigd. Op le Kerstdag te ongeveer 1 uur sprak de erevoorzitter, dr J. Rol, een hartelijk welkomstwoord tot wethou der J. C. van Schaik en de talrijke aanwezigen, waarbij spr. dank bracht aan de directie van het Slachthuis, het personeel en de vele leden van L.P.K.V. voor al hetgeen zy voor deze show hebben gedaan. Ziehier een waardig voorbeeld van een gezonde vrijetijdsbesteding. De heren Remeyer, bondsvoor- gitter N.P.B. en Th. C. v. d. Linden, voorzitter van de afdeling Zuid-Hol land, feliciteerden het bestuur met deze fraaie show, waarna de heer P. v. d. Leek namens de leden het be stuur gelukwenste met de behaalde resultaten. Wethouder J. C. van Schaik sprak zijn verwondering uit over het grote aantal inzendingen en verwachtte dat alle dieren die hier levend waren ingegaan er even springlevend zullen uitkomen, dit in tegenstelling met vele soortgenoten. Ook voor spr. was deze vrije tijds besteding een grote openbaring, want hier zal worden geëxposeerd een re- sutaat, dat na jaren van moeizame arbeid en geld verkregen is. Spr. vond het een maatschappelijk belang, dat het werk van de oudere liefhebbers door de jeugd wordt overgenomen. Het gemeentebestur stelt dit op hoge prijs en feliciteerde het bestuur nu reeds met de behaalde resultaten. Na een eredronk verklaarde spr. deze tentoonstelling voor geopend. Receptie 2e Kerstdag werden de feestelijk heden voortgezet met een druk be zochte receptie in de cantine van het Leidse agenda Dagelijks - Kwartier voor God St Lodewijkskerk, van half een tot kwart voor een. ZONDAG 28 DECEMBER R.K. Instuif, Herensingel. Oude- jaarsbal met medewerking van „The Game Breakers". 812 uur n.m. Zaal Maria Gijzensteeg. MAANDAG 29 DECEMBER L.J.A. en Leidse Speeltuinen. Kin dertoneel, 10.30 v.m. en 2.30 uur n.m. „Hoe Jan Klaassen de kous op de kop kreeg". Grote Stadsgehoorzaal. K.A.J.-Leiden. Verdiepingsavond, 8 uur nam. Hooglandse Kerkgracht 48. DINSDAG 30 DECEMBER Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden, aanvang cursus 8 uur, r.k. Lyceum. VRIJDAG 2 JANUARI Verzameling van kerstbomen. 95 uur op de Leidse Speeltuinen. ZATERDAG 3 JANUARI De Bonte Duif. Clubtentoonstelling Bellevue, Steenstraat, 1923 uur. K.A.B. St. Petrus. St. Lodewijk. Cabaretgezelschap „Showtime", 8 u. n.m. De Burcht. Verzameling kerstbomen. Op de speeltuinen 911 uur v.m. en op ver. brandingsplaatsen (Schuttersveld en Rooseveltstraat), 94 uur n.m. Verbranden kerstbomen. 7.458 u. n.m. Rooseveltstraat en Schutters veld. ZONDAG 4 JANUARI De Bonte Duif. Clubtentoonstelling. Bellevue, Steenstraat, 1018 uur. Apotheken. Leiden: geopend Ha ven-apotheek. Haven 18, tel. 20085; Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Oegstgeest: apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLING Rijksmuseum Geologie en Minara- logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werk dagen van 1012 en 24 uur. Zon en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Wat doe je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoor stelling (tot en met 1 maart 1959). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Tentoonstelling foto's pn tekeningen Ralph Prins. Werkdagen 25 uur nam. (t.m. 10 januari). Lakenhal: Tentoonstelling „Vor ming". Werkdagen: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestdaeen 14 uur nam. (tot 18 januari 1959). Lakenhal: Schatten uit het Mau- ritshuis", Werkd.: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestd.: 14 uur nam. (tot 16 februari 1959). BIOSCOPEN De films in de week van 2431 de cember zijn door de Kath Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Drie meisjes op avontuur". alle leeftijden, ('s Middags: ,,'t Zit in de lucht", alle leeftijden). Lido: „De vierkante rekruut" alle leeftijden. Luxor; „Mardi gras", alle leeftij den. Trianon: „Heimweh. dort wo die Blumen blühn", 18 jaar. Rex: „Het legioen van Zorro". 14 jaar. slachthuis en ook hier bleek welke goede plaats de L.P.K.V. in de pluim veewereld inneemt. Een bonte rij van sprekers uit Den Haag, Rotterdam, Katwijk, Gouda, Delft, Moercapelle, Leerdam, Utrecht, bondsvoorzitter B. Remeyer van de N.P.B,, de N.K.B., met als laatste dr K. Reitsma, directeur van het slacht huis, kwamen het bestuur feleciteren met deze fraaie show. Voorzitter C. J. van Rooden dank te allen voor deze spontane hulde De voornaamste uitslagen waren: Grote Hoenders. Hollandse Hoen Goudpel: F. Heiden (M. Oud.); J. Beukers (M. Jong); F. Heiden (V. Jong). Orpington Buff: H. R. Blok (M. jong); tevens beste van de ten toonstelling. Leghorn Patrijs: K. Lo- bee. Zilver Duckwing: H. Heiden. Minorca: Jac. de Vos. Wyandotte zil ver: K. Pfaff. Plymouth Roks: R. van Zanten. Bhahma Lichs: K. van Veen (M. oud); J. Beukers (V. oud); K. Pfaff (M. jong). Trio Wyandotte wit: K. Pfaff. Dwerghoenders. Hollandse Krielen Patrijs: A. W. Bosch (M. jong); G. Gaasenbeek (V. jong).Goud Duckwing: A. W. Bosch. Zilver Duck wing: V. de Vroomen; A. C. v. Ros- sum; A. W. Bosch. Zwart: A. Hars kamp; D. Casteleyn. Blauw: L. van Tilburg. Holl. Hoen Kriel: A. W Bosch. Holl. Kuifhoen Kriel: J. Spek. Antwerpse Baardkriel: H. Heiden. Twentse Grijzen: G. Scholten. Tave- rolle: G. Scholten; K. Muyb. Java: Kriel: K. de Vroomen; F. Sietsma. Hermeleyn Sussex: J. J. van Halen; J. Berkelaar; L. G. Zirkzee. Wijan- dotte Columbia: J. Rol; L. v. d. Sman; K. Wassenaar; B. Oostingh; H. Hei den; J. Beukers. Reds Kriel: H. v. d. Lugt. Legharn Kriel wit: H. Brende- ke; J. Beuk-rs; idem oud Patrijs: E. Quist; idem jong blauw: L. v. Tilburg. Trio's: E. Quist (Leghorn Patrijs), te vens beste v d. tentoonstelling. Een den: Jac. van Halen. Kalkoenen: L. van Zwieten. Fazanten: L. van Zwie- ten. S ierduiven: Hollandse kroppers, zwart: H. C. Rol; P. van Duyn. Va- lenciana: Nic. Mank. Brunner krop pers: W. Blijleven: H. H. Geers. Mo dena: L. R. Wesdijk, tevens beste van de tentoonsteling; L. de Groot. Duitse schoonheids postduif: H. R. Blok; Jac v. Halen; J. Beukers; J. Smit (krul- duif). Duitse Trommelduif-. Jac. Hol-thuy- sen. Monnikduif: P. Th. v. d. Laan. Vinkduif: W. Hanselaar; L G. Zirk zee; Jac. Holthuysen. Ned. Hoogvlie ger: P. Th. v. d. Laan. Oud-holl. Tui melaar: P. Th v. d. Laan. Kort voor hoofd Tuimelaar: H. C. Rol; L. de Groot. Spreeuwduif: L de Groot. Neurenberger Leeuwerik: A. Bakker Sidderhals: L. de Groot. Ned. Helm duif: E. Quist. Nonduif: J. Rol; L. G. Zirkzee. Oud-holl. meeuw: H. C. Rol. Italiaanse meeuw: H. C. Rol. Tipp ler: L. G. Zirkzee; P. v. d. Leek. Konijnen. Vlaamse Reus (Haaskleur): P. C. Schouten; A. Pollemans; B. A. Kool. Konijnengrijs: C. H. M. v. d. Berg; L. Laman; C. M. v. d. Meer. IJzergrauw P. W. Hermans. Zwart: S. v d. Lans. Blauw: P. Ales. Geel: C. M. Noord- hoek. Wit: J. Pool; J. Beukers; J. Visser. Lotharinger (zwart): F. Ver- poert; H. G. de Jong; W. Oosterveen. Franse Hangoor: konijnengrijs: G J. de Koning; B. Remeyer Sr; C. J. Bal vers. IJzergrauw: P J. Vermey. Groot Cchinchilla: groot zilver: J. L. War merdam. Engelse Hangoor: B. Re meyer. Wener: J. v. Helden; P. Din- gemans, J. Veen; A. v. Leeuwen. Wener (wit): J. Rozendaal (tevens beste van de tentoonstelling); A. van Noord. Rijnlander: J. Timmers; G. v. Sters. Deilenaar: J. Visser. Belgische Hazes: B. Remeyer Sr. Thuringer: L. Posthumus. Havanna: A. Augustinus, Alaska: G. Proper; W. N. van Maa- nen. Marter: A. J. Ponse; J. Smit. Zilvervos: J. Visser. Rex: A. van Zanten. Angora: A. Schuurkes Klein Chinchilla: B Rutgers. Tan: L. Boonstra; A. Schoo. Hollander: P. Sikkes; P. Rodenburg; A. Janse. Klein zilver: F. de Houdijker; B. A. Kool; B. Lobee. Rus: L. v. d. Oever. Pool, roodoog: A. Zwarborn; B. Wer mer; W. Oostervoen; M. \isser; M. v. Amerongen. Blauwoog: R. Pels; A. v. Stigt; H. omit. Kleurdv erg: J. Meyering; R. J. de Ridder; A. v. d. Hurk; L. G. v. Krimpen; F. Bokmers. Cavia's (gladhaar): P. Rodenburg Jz.; J. Roobol; P. Jongebreeuw. m KERSTKLOKKEN OVER LEIDEN. Het Stadhuisplein bevatte woens dagavond duizenden die als één stem kerstliederen zongen, terwijl het spel van de beiaard als een klankenregen over de stad daalde. Het was een aangrijpende gebeurtenis, die werd ingeleid door een massaal klokken gelui, dat zich over de gehele sthd uitbreidde. Boven alles uit klonk het sonore gedreun van de Bourdon, de grote klok van het Leidse stadhuis. Maar alle klokken werden gehoord, tot zelfs de luidklok van de kleinste noodkerk. Het leek nos, dat nog méér zangers dan het vorig jaar aan deze demonstratie van vrede en een heid deelnamen. Het is een prachtige traditie geworden, die Leiden niet meer mag verliezen. Tweederde van de wereldbevol king lijdt honger. Dit hebben we al vaker gehoord, maar is er iemand die daar een boterham mindei om eet? Toch is dit het reële drama van dezeg tijd en wij kunnen dan ook bewondering hebben voor de KAJ, die zich het lot heeft aange trokken van de minderbedeelden in de wereld. Want er zal toch eens iets gedaan moeten worden; het geweten van u en ons dient te ontwaken. Maandag a.s. heeft u de kans zich bij dit werelddrama te laten betrekken. De Leidse KAJ b°legt dan eer. avond, stelt u moedige vragen en plaatst u oog in oog met de feiten. Er is moed voor nodig ook de consequentie:, van deze wetenschap te aanvaarden. De internationale arbeidersjeugd klopt ook aan uw geweten. Daarom, jon- j gens en meisjes, dames en heren tussen 17 en 25 jaar, komt maandag avond te acht uur naar de Hoogland se Kerkgracht 48. Durf te zien, wat wij persoonlijk aan deze dreigende wereldramp kunnen doen. De K.A.B.-wijk 11. Petrus en St. Lodewijk parochie geeft ee** cabaret avond op zaterdag 3 januari 1959 in de grote zaal van Den Burcht, waar aan medewerking verleent het caba retgezelschap „Showtime" o.l.v. Jac. Nieuwesteeg. Plaatsbespreken zater dag 3 januari van 35 uur in de grote Burcht, kaarten zijn verkrijg baar bij de volgende adressen: C. J. v. Leeuwen, Langebrug 79, P. Schou ten, Mulderstraat 2, W. J. Lut, Gerrit v. d. Laanstraat 18, P. Kramers, Lange Raamsteeg 63 hoek Garen- markt en Mevrouw Kerstens, Lelie straat 6. Voor Leiden en Omgeving De correspondenten worden ver zocht, de opgave van de dokters- en apothekersdiensten voor Nieuwjaars dag vóór woensdag 31 december in het bezit te doen zijn van de redac tie. Leiden Haven-apotheek, Haven 16, tel. 20085, Doeza-apotheek, Doe zastraat 31, tel. 21313. Alkemade Dkt. v. d. Bijl, tel. K 1713—329. Alphen aan den Rijn Dkt. J. K. Plattesdhor, tel. 2858. Hazerswoude zie Koudekerk. Katwijk Rijn Dkt. E. E. v. d Laan, Rijnsburg, tel. 2810, apotheek Kerkstraat 18, tel. 4370. Katwijk Zee Dkt. T. Lodder, tel. 2424, apotheek Kerkstr. 18, Katwijk Rijn, tel. 4370. Koudekerk a. d. Rijn Dkt. H. A. Blauwendraad, tel. 1714208, zust. G. v. d. Holst, Hazerswoude, tel. K 1714—255. De Kwakel Dkt. Jansen, tel. 225. Langeraar Dkt. J. A. Sandkuijl, tel. K 1722—139. Leiderdorp zie Koudekerk. Lisse Dkt. D. Haase jr., tel. 3935 Nieuwkoop zie Zwammerdam. Nieuwveen zie Langeraar. Noordwijk Dkt. de Beer, tel. 2751, Duinrandapotheek geopend van 121 en van 56 uur. Wit-Gele Kruis, zr. Hooymans, tel. 3388. Noordwijkerhout Dkt. K. A. van Praag, tel. 385. Oegstgeest. De artsen D. Held tel. 24649 en J. J. LanenBaron, tel. 21610. Apotheek Wilhelminapark 8 tel. 26274. Rijnsburg zie Katwijk Rijn. Sasseniieim Dkt. J. M. van Net., tel. K 2532—7119. Valkenburg zie Katwijk Rijn. Voorhout zie Warmond. Voorschoten Vandaag, zaterdag, waarnemer Dkt. Th. Thies. Leidseweg 51, tel. 25? morgen, zondag, waarn dkt. F. H. W. wen, Veurseweg, tel. 2356. Gezondiheidscentr. Wijngaarden laan, tel. 2177. Wassenaar De artsen J. Baart de la Faille, tel. 3018, en H. D. Boer. tel. 9124. Wassenaars apotheek, Schouw- weg 32, tel. 2402. Woubrugge zie Langeraar. Zwammerdam Dkt. K. Gill, tel. K 1726—2527. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Wecveram tiling die in Uw belang zün aangebracht. GEVESTIGDE PERSONEN IN DE WEEK VAN 11 T.M. 17 DEC. '58 W. Zwikker en fam., leraar NO, J. P. Coenhof 43; J. A. van Scheepen en fam., kantoorbediende, Rijn- en Schiekade 93; G. D. Mitchell en fam., administrateur, Duyvendakstr. 22; M. H. Galama geb Teeuwisse =n fam., Oppenheimstr. 49; I. M. Theelen, hulp in de huish.. Rijn- en Schieka le 32; G. v. Wienen, Kam. On- neslaan 12; E. van der Starre, Breestr 51a; R. M. van der Weele, Rapenburg 131: C. W. Ooms, Doezastraat 34; M. C. Oudshoorn geb. de Hamer, de Genestet- straat 49a; M. J. M. Schulpen, Witte Sin gel 9697; P. van Zonneveld, geb.Schön- hage, Decimastr. 41; Margono (Radèn Masl, R'jnsburgerweg 28; W. J. Lew Nw. Beestenmarkt 30; 1. Andriessen, Jo- han de Wittstr. 44; C. C. de Ridder, Wit te Singel 81; I. Gouweloos, kinderver zorgster, Warmonderweg 41; W. J Ouwerkerk, Verdamstr. 22; G. Blom, verpleegster, Witte Singel 27; 1. M. L Wolff, Rapenburg 131; E. H. Meijer, 1.1 verpleegster. Rijnsburgerweg 10; M. C den Hoed, Roodborststr. 53; A. A. Ver meulen, de M v. Streefkerkstr. 46; M J. Kollau, Watersteeg 4; J. W. "Medstra ass. Rijksuniversiteit. Langebrug 48; B P L. Stal. Nieuwe Rijn 34a; M. Visser Lange Mare 71a; G. J. Hermans, dok tersassistente, Rijnsburgerweg 50; J. I Walkate, Leeuwerikstr. 16; Y. C. Klin- kenberg geb. van den Hoogen, verpleeg ster. Cobetstr. 56; L. Becker, stuurman Moddermanstr. 23: A. F Meijer, 1.1. ver pleegster. Witte Singel 27; W. C Tim mers, medisch analiste, Rijnsburgerweg 31c; E. H. Krouwers, administratrice. Hoge Rijndijk 204; G. van der Zwan. Kampenstceg 2: M. R. Esseveld, Klok steeg 31; H A. Noordendorp, docent, Jan v Goijenkade 19; P. Smoor, da Costastr 9; A. J. van der Veen geb. van Eek. Boer- haavelaan 2; J. Roozendaal, buffetjuf frouw. Trompstr. 29; J. A Raad, Gerrit Doustraat 15; J. C. D. Boot, Jan v Goijenkade 37. VERTROKKEN PERSONEN IN DE WEEK VAN 11 T.M. 17 DEC. '58 A. van den Berg en fam. Gortestr. 56; naar Spijkenisse, Jacq Perkstr. 6; R. Lemkes geb. Amersfoort en fam., Utr. Jaagpad 10a naar Alphen aan den Rijn. v. Boetzelaerstr. 39; H. Horst en dam., Haarl.str. 216a naar Amsterdam. Mari niersplein 14; S. de Jong geb. de Tombe en fam., Ververstr. 12 naar Katwijk, Zuidstr. 18; J. van Oosten en fam., Jou- berstr. 21 naar Leiderdorp. Pinkster bloem 12; H. Sutterland en fam., v. Vol- lenhovenplein 56 naar Rotterdam, Svend- senlaan 34; A. J. Doets en fam., Suma- trastr. 106 naar 's-Gravenhage, Hoogveen 135; M. van der Meer en fam., Oude Vest 175, Leiderdorp, Mauritssingel 15; E V. W. Vercruijsse en fam., Rapenburg 47 naar Noordwijkerhout, Dr. Kuyper- str. 47; S. A. M. Boot geb. Vermeulen de M. van Streefkerkstr. 46. 's-Graven hage, Haagweg 287; M. Versluis, Rijns burgerweg 10 naar Sittard, Egmond Jas- parstr. 17; C. Dijkhuizen, Boerhaavelaan 4 naar Delft, Hof v. D Iftlaan 129; G J van Tienen, Bronkhorststr. 43 naar Oss Heuvel 12; J. F. van Schaardenburg, Ra penburg 4 naar Amsterdam. Velazquez- str. 3; A. L. A. van Bladel, Noordeinde 3a naar Heiloo, Kennemerstraatweg 464; A. E. J. Wamsteker geb. Hanenburg, Le vendaal 163 naar Vlaardingen. Dr. Goejestr 47 naar Amsterdam, Mariniers- Schaepmanstr. 6d; J. W. H. Smits, de plein 14 I; J. M. Pohl, Truivenstr. 4 naar 's-Gravenhage, Vaillat tstr. 223; J. I. M Pehrholz geb. Krijnen, J. F. v. d. Lin- denpoort 11 naar Haarlem, Rijksstraat weg 7; J. C. Nieuwenhuizen, Sumatra- straat 52a naar Sasseniieim, Floris Schoutenstr 17; J. van Britsum, Os- en en Vaart 154 I; W. F. Klootwijk Waard- str. 132 naar Amsterdam, Nw. Kerkstr 112 hs; P. G. van Amsterdam, Nw. Bees tenmarkt 34 naar Noordw.hout, School- str. 34; E. C. Emmelot geb. van Rietscho ten, Warmonderweg 12 naar Noordwijk, Bomstr. 6; C. N. van Daalen, Maredijk 34a naar Emmen, Prinsenlaan 47; A. E Martens. Rijnsburgerweg 10 naar Hille- gom, Wilhelminalaan 63; W. J. L. van Lawick van Pabst, Rijnsburgerweg 140 naar 's-Gravenhage, Malakkastr. 21: J E. M. van den Berge geb. Kreukniet Witte Singel 79 naar Amsterdam, Prin- sengr. 1011: M. J. van Britsum geb. van Amstserdam, Druivenstr. 16 naar Am sterdam, Meer en Vaart 154 I; T. C. Brouwer, Hoge Rijndijk 180a naar Voor schoten, Dillenburgerl. 4; P. van Dam Levendaal 44 naar Haarl.meer, Benne- broekerd'jk 12; A. Pieters geb. van der Panne, Bronkhorststr. 4 naar Zwammer dam, Swadenburgerdam 10; S. M. Pe ters geb. Kloots, v. d. Waalstr. 14 naar Apeldoorn, Jachtlaan 18; P Eilers, Rijns burgerweg 120a naar Rotterdam, Burg Meineszlaan 23a; A. de Romijn, Mare dijk 39a naar Echt, Wilhelminalaan 12; M. C. P. van Kints geb. var Megen, Ma redijk 18 naar Utrecht, Gerrit Doustr 35; N. Roest, Sophiastr. 56 n. ar Alphen aan den Rijn, Torenstr. 22; P. E. Carli. Gas- str. 18 naar Roermond, Hamstr. 37; W C. Mark, Os- en Paardenlaan 28 naar Oegstgeest. Hoge Morsweg 107; J. Hop pers, Aloëlaan 26 naar Zierikzee, Hui- bertstr. 20; W. M. Schrama. Rijnsburger weg 10 naar Sassenheim, Rijweglaan 14; N. P. Frerichs, Rijnsburgerweg 10 naar Rotterdam, Rozengaarde 5, E. H. L Menger geb. Loewer, Sehimmelstr. 5 naar Delft, Nwe Langedijk 35; W. H Leers. Witte Rozensstr. 46a naar Bruns- susm, Kerkstr. 132; A. J. J. van der Meij. Meidoornstr. 48 naar Oegstgeest, Bali- straat 11; C M. M. Baars. Bakh. Roo- zenboomstr. 15 naar Rotterdam, Bergse- laan 137b. GEM. AANKONDIGING INZAMELING HUISVUIL Op le en 2e Kerstdag zal geen huis vuil worden ingezameld. Men wordt verzocht op die dagen geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op don derdag worden bediend, zal nu plaats hebben op maandag 29 december e.k. en uit die percelen, welke gewoon lijk op vrijdag worden bediend op dinsdag 3o december e.k. De Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het kantoor van de Gemeente- Ontvanger en dat van de Gemeente lijke dienst voor Kasbeheer en Kre dietwezen, met uitzondering van de kas aan de Nieuwsteeg, op 30 en 31 december 1958 voor het publiek ge sloten zullen zijn. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Zaterdag 27 December 1858. Op het eiland Schokland had op Zondag 28 November een stoute diefstal, door middel van inbraak plaats ten huize van de winkelier P. J. Ham. Zijne huis vrouw, die den dief op heeter daad betrapte, was tengevolge van den schrik zoodanig ont steld, dat men geneeskundige hulp moest inroepen. Hoewel de burgemeester dier gemeente zich terstond na het ontdekken der misdaad ter plaatse bevond en onmiddellijk van het gebeurde proces-ver baal heeft opgemaakt en ver zonden, wandelt de bekende, jeugdige doch onbeschaamde misdadiger, bij gebrek aan ge legenheid tot opsluiting, daar rond alsof er niets gebeurd waar. Ongetwijfeld zullen vele lezer van uw blad en niet allen in Zoeter- woude met belangstelling de ar tikelen van de hand van de heer Paardekooper hebben gelezen. Met respect voor de genomen moeite zij nerzijds. Alle gegevens zijn hem ze ker niet bij wijze van Sint Nicolaas- surprice thuis gestuurd. Het navor sen van oude notulenboeken en ar chieven heeft hem heel beslist vele uren gekost. Men kan de artikelen van de heer Paardekooper lezen „tot leeringhe ende vermaeck", men kan ze ook eniger mate gebruiken als „studie materiaal voor de huidige situatie".. Uit het artikel in uw blad van dinsdag 9 december jl. blijkt, dat in 1896 de meerderheid van de ge- menteraadsleden het gedeelte dat aan Leiden grensde, wel kwijt wil den omdat er tastbaar een finan cieel nadeel dreigde te ontstaan. Dus redeneerden de raadsle den van het Dorp „weg' met die uithoek. Daarbij kwam nog dat de „bewoners" van dat gedeelte toch meer op het stadsleven waren inge steld. Alles bij elkaar reden genoeg om hun toenmalige burgemeester geen steun te verlenen aan het door hem met moeite opgestelde request tegen de annexatie. Maar de annexatie van 1896 en de nu voorgestelde hebben dit gemeen, dat het er voor de gemeente Zoe- terwoude om gaat dat zij afstand zal moeten doen van een gedeelte van haar grondgebied en een aantal van. haar inwoners (sters). Voor het ove rige zijn er geen parallellen te trek ken maar alleen controversen vast te stellen. De heer Paardekooper schrijft in het slot van zijn beschouwing: „Wat betreft de annexatie van de Hoge Rijndijk naar Leiderdorp geldt on getwijfeld meer dan in 1896 het mo tief: deze wijziging strijdt tegen de geschiedenis. Hier moet gestreden worden tegen verandering van de grenzen op grond van de historische traditie en Zoeterwoude zal alles moeten doen om eerbied af te dwin gen voor de historische rechter". Maar ze is het niet. We leven in een periode dat „historie" alleen niet meer kan domineren; daarvoor zijn de bewoners van de Hoge Rijndijk echt te nuchter. Waar de heer Paardekooper geen rekening mee houdt is, dat het ker kelijk leven van de Hoge Rijndijk voor 100 pet. samen gaat met Lei derdorp. De parochiekerk van Meer burg is in de buitenwereld beter be kend als de parochie van Leider dorp. De kerkelijk-geöriën teerde niet-katholieken van de Hoge Rijn dijk behoren tot een kerkgemeen schap in Leiderdorp. Met de scholen is het thans iets anders gesteld omdat per september 1957 dank zij de krachtige mede werking van het gemeentebestuur van Leiderdorp aldaar een r.-k. school is gepend. De niet-katholieke kinderen van de Hoge Rijndijk gaan allen in Leiderdorp op school. Het verenigingsleven is gebaseerd op samenwerking Zoeterwoude-Hoge Rijndijk en Leiderdorp doch in geen enkel opzicht met Zoeterwoude- Dorp. Denk voorts b.v. aan de stands organisaties, sportverenigingen, zwem bad, toneelverenigingen enz. Zijn de bewoners van Zoeter woude-Dorp zich wel bewust van de gemeenschapszin die groeit tussen de Hoge Rijndijk en Leiderdorp? Om één voorbeeld te noemen: voor de tweede keer de gemeenschappelijke voorbereiding voor Kerstmis op 23 december jl.l, op het terrein naast de N.H. Kerk waar de paslooi, de beide dominé's en de burgemeester, ieder een gedeelte van de Kerstboodschap hebben voorgelezen en waarvoor van alle gezindten muzikale medewerking is verleend. Met de post zijn we aangewezen op Leiderdorp en zelfs het i.estellen van de poststukken vindt plaats van daar uit tot voorbij de voorgestelde grens wijziging. En denkt U dat het prettig is een half uur te moeten fietsen door weer en wind om aan het gemeentehuis te komen, als men het met enkele mi nuten lopen in Leiderdorp kan berei ken? Laten we ook niet neer praten over geografische scheiding, dat be hoort ook tot het verre verleden. De gemeentegrens is net 7.0 goed te trek ken langs de spoorlijn zoals nu is voorgesteld als langs de Rijn. Waar U wel rekening mee moet houden is, dat de bevolking van de Hoge Rijndijk uiteraard meei op in dustrie, handel en nijverheid is in gesteld dan op agrarische sector. Wat met zich meebrengt dat men in vele opzichten (excuseert ons dit grote woord) „meer stads" is georiënteerd. En heus het laat zich aanzien dat Leiderdorp nu en in de toekomst geen slecht figuur slaat als voorstad van Leiden. Eén middel willen we U aan de hand doen om de gevoelens t.o.v. de voorgestelde annexatie te peilen: houdt een enquête onder alle meer derjarige bewoners (sters van de Hoge Rijndijk. De uitslag hiervan zal U voldoende garantie geven dat de kans van deze zyde om bij Zoeter woude te blijven, uiterst gering is. Wij danken U, Mijnheer de Redac teur, voor de bereidwilligheid om ook een andere otem in de annexatie affaire het woord te willen geven. Namens vele Hoge-Rijndijk bewoners; C. Redegeld Agnes Omtzigt P. Meydain. RIJPWETERING Rectificatie toneelavond. In te genstelling tot de advertentie in dit nummer wordt de toneelavond van morgen door LTM-LTJ niet gehou den in café 't Lageland te Oud-Ade doch in café Bakker te Rijpwetering. KATWIJK Geboren; Maria da v. G. J. Min- nee en M. Schoneveld. Albertien d. v. D. Parlevliet en P. 3. Schelhaas. Arie z. v. I. Schaddee en C. Haas noot. Jacqueline d. en Renee z. v. J. H. O. Vink en J. T. Schoenholzer. Cornelis J. z. v. J. Verdoes en J. P. Zuyderduyn. Gerda H. d. v. J. F. J. Engelen en E. Hoekstra. Niek E z. v. H. Palte en S. W. Lazerom. Jan z. v. L. van Beien en L. van den Oever. Cornelis z. v. C. Schap en L. Ouwe hand. Gijsbert z. v. L. van der Bent en T. Haasnoot. Winifred H. A. d. v. P. J. H. Gielen en G. P. H. Hendriks. Jannetje dr. v. D. Duinram en A. van der Meij. Ondertrouwd: D. de Koning en S. N. Wassenaar. H. van Beelen en T. Vis. F. H. Ronkes en M. Hilhorst. W. C. Guyt en N. Aandewiel. Getrouwd: J. Koedooder en C. M. Broeren. A. van Duyvenvoorde en E. M. Remmelzwaal. A. E. van Bee len en M. Remelzwaal. J. Jonker en M. van der Bent. A. Schouten en L. van Duyn. C. van Delft en D. van Duyn. J. P. Monster en P. Barn- hoorn. J. v. Beelen en S. M. Platie. Overleden: D. Kuyt 83 j. O. M. Bouwmeester 53 j. echtgen. van D. LEIMUIDEN Geboren: Sophia Antonia dr van J. v. d. Weyden en S. A. Zandvliet; Rudolphus Anthonius Johannes zn van A. W. Brand en M. H. P. v. d. Meer; Catharina Gesina dr van P. W. de Graaf en M M. v. Doorn; Reinier zn van Johan Schildmeyer en El. v. Veen. Getrouwd: M. Th. Bakker en E. W. v. Velzen; P. W. Vork en Th. J. de Koning. Overleden: Maria Christina de Vos 45 j., echtgenote van J. L. Dieleman. NOORDWIJKERHOUT Geboren: Nicolaas Arnoldus Leo- nardus z. v. P. C. v. d. Klugt en J. E. M. van Gijlswijk. Elisabeth Paulina d. v. P. Kok en C. J. M. v. d. Kolk. Theodorus Paulus Maria z. va Th. P. Oorthuijsen en M. H. Nederstigt. Jeanne Gerarda Maria d. v. Th. Jor- daan en A. A. van Elzakker. Alida Martina d. v. C. P. Bijwaard en Th. M. Zwetsloot. Ondertrouwd: P. J. M. Steenvoor- den en C. H. Zwaan. J. P. van der Hulst en C. A. Smit. Th. W. Turn hout en W. A. M. van der Slot. Getrouwd: M. Nascivera en M. v. d. Niet. L. J.. Aarts en L. M. A. van den Berg. J. Griekspoor en J. C. van Stein. A. N. Willemse en C. M. Hoogeveen. Overleden: Cornelia Moerenhout 55 j. VOORSCHOTEN Geboren: Albert zn v. L. v. d. Hoe ven en M. S. Zuijderduin; Leonardus Antonius, zn v. L. N. Duijnisveld en M. B. v. d. Poel; Erik Derk zn v. W. K. E. Takens en H. J. Bakker; Magda Margaretha, dr v. W. A. Matze en K. E. Warnaer; Hubertus Hendrikus zn v. H.H. Me(jgaarden en J. Jasperse; Jacobus Hendrikus zn v. A. G. H. Janszen en J. M. C. J. de Vreede. Geboren te Leiden: Lamberta Ge rarda dr v. A.G. Koemans en C. A. Scholte; Yvonne Catharina dr v. A. Doedijns en A. Matthijsse. Ondertrouwd: C. W. G. Smolders en C. Th. v. d. Peet. Gehuwd: J. E. F. Herkströter en E. A. M. v. d. Nieuwendijk; H. L. J. Lieuwme en J. M. van Eek. Overleden W. J. Kneijber 86 jr. m. D. Bekker, echtg. van W. Muller, 60 jr man.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2