KLIEKJES Termieten dringen Europa binnen ZATERDAG 27 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA IP Bisschopsmoord in de kerstweek Een middeleeuws miniatuur, waar op is voorgesteld de marteldood van Thomas Beeket, aartsbisschop van Canterbury. In het octaaf van Kerst mis, op 29 december 1170 is nog steeds in de gehele Kerk zijn feest dag drongen vrienden van koning Hendrik II de kathedraal binnen, waar de aartsbisschop in gebed lag neergeknield en sloegen hem dood. Koning Hendrik had de wens geuit: „Is er dan niemand die mij van die priester kan verlossen!" Na de moord was koning Hendrik II genoodzaakt om zijn kroon te behouden in zijn hemd door de straten van Can- terbury te lopen in openbare boete. Een kruipende verwoesting een onzichtbare ondermijning zijn de le gers van 'de termeten. Deze op mie ren gelijkende witte insecten oefenen over grote gebieden in de tropen en subtropen een waar schrikbewind uit op alles wat hout is. Meestal te laat wordt het gevaar van deze kleine in secten bemerkt omdat zij, lichtschuw zijnde, steeds een dun laagje hout bo ven zich laten bestaan van de bal ken en planken die zij letterlijk ge heel uithollen, de gevolgen kunnen dan ook, vooral bij de houtconstruc ties van gebouwen, fataal zijn. In W.-Europa kennen wij deze dier tjes voornamelijk in de afbeeldingen van de bekende termietenheuvels, de soms zes meter hoog worden „ge bouwd". Niet alle termietensoorten bouwen echter van dergelijke „wol kenkrabbers" zodat het soms moeilijk is hun aanwezigheid te ontdekken. In de zuidelijke landen van Euro pa kent men de aanwezigheid van termieten reeds lang daar deze in secten bij voorkeur in warme stre ken verblijven. Ook in enkele haven steden in Europa werden ze wel als gevaarlijk gesignaleerd als zij met een of ander schip meekomend een positie in de stad wisten te verwer ven. De „tropische" termieten zijn ech ter langzaam maar zeker in opmars tegen een deel van Europa gekomen. En vermoedelijk zal het afhangen van hun weerstand tegen het koude re klimaat van het noorden tot hoe ver zij terrein zullen winnen. Op on ze kaart geven wij een duidelijk beeld van de opmars van de termie ten in ons werelddeel. In Frankrijk kwamen zij een goe de vijftig jaar geleden voornamelijk alleen in het zuiden van het land voor. Enkele jaren geleden moest men in Parijs echter plotseling hui zen afbreken of herstellen die in het Quartier Latin en op de Boulevard St. Michel door de termieten waren aangetast. De termieten waren in Pa rijs en zijn thans ook in de omgeving gesignaleerd. Met het vrachtvervoer uit het zuiden hebben zij de sprong naar het noorden gemaakt en het kennelijk best overleefd. In Italië waren de termieten in het zuiden reeds lang kind aan huis en kwamen, incidenteel, ook in hoger gelegen streken wel voor. In 1950 werd Rome echter door een waar ter mietenoffensief geplaagd waardoor er o.a. in het Vaticaan zware eiken balken werden aangestast. Termieten zijn kleine dieren en nadat het erg- WITTE A- ECHT! Kiespijn... maar ook andere plagende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS. (Advertentie) ste gevaar was bezworen ging Italië over tot de orde van de dag. In 1954 waren de insecten echter reeds om hoog gekomen tot het gebied van Flo rence en dreigden zij ernstige schade aan te richten in het beroemde Pa lazzo Pitti en de Certosa del Galuzzi. Men kon een ramp bezweren en waakzaam zijn en blijven tegen hun verdere aanvallen. Dat de termieten intussen hun opmars niet gestaakt hebben, en zich klaarblijkelijk aan het voor hen veranderde klimaat makkelijk konden aanpassen, blijkt uit het feit dat zijprecies als de gro te Hannibal, over de Alpen zijn ge trokken. Thans hebben zij vaste voet gekregen in Oostenrijk en honderden nesten zijn in dit land reeds geregis treerd. In de plaats Hallein is hun vernie tigend werk en de dreiging zo groot dat er reeds plannen zijn geopperd om alle aangetaste gebouwen af te breken, het houtwerk te verbranden en het land goed om te ploegen. Prof. Kurir van de hogeschool voor bodemcultuur in Wenen wil zelfs de diepere bodemlagen door laten spoe len met gassen. Een duur grapje, maar als men weet dat de termieten in Amerika jaarlijks voor 300 miljoen gulden schade aanrichten dan schij nen de dure bestrijdingsplannen vol komen verantwoord. TERMIETEN NADEREN... De Kerstweek is dé tijd voor kliek jes. Maar voordat we de nieuwe scho tel opdienen, willen we u nog ver tellen, dat de ingrediënten waren, die we de vorige week verwerkt heb ben: 1) De Nederlandse bergers kwa men maar net op tijd, donderdag 18 december; 2) Trein reed door kraan van de baan, maandag, 15 december: 3) De gleichschritt zit er nog goed in, donderdag, 18 december; 4) Russen toonden zich kameraden aan de zuidpool, woensdag, 17 dec.; 5) In de schatkamers van de Our- the, maandag, 15 december; 6) De Duitse munt slaat dure her inneringen, woensdag, 17 december; 7) De N.R.V. bereidt zich voor op de wintersport, maandag, 15 dec.; 8) De jongste verloochent zijn Brit se aard het minst, vrijdag, 12 dec.; 9) Hoe zullen wij het verder doen? zaterdag, 13 december; 10) Nationalistisch China kweekt van KIEKJES zeemonsters; maandag, 15 dec. en 11) Imperialisten verdwenen uit Khartoem, woensdag, 17 december. De winnaar van de prijs van vijf gulden is deze week de heer Jos Frentrop, Titus Brandsmalaan 31 te Leiden. Hij zal zijn buit zo spoedig mogelijk „binnen" hebben. SCHOTEL VAN DEZE WEEK: De kerstklokken hebben geluid. Het was feest. Bijna alle mensen ble ken (toch) weer van goeden wille (7). Blijde gezichten (6), dankbaar heid (11) en sympathie (2) trof men in deze dagen overal. De kinderen (9) leken dikwijls wel kerstengeltjes (10) en zelfs de gewapende macht dacht niet op de eerste plaats aan de oorlog (5). Natuurlijk ging er nog wel eens wat mis (3) en raakten er ook goedwillenden wel van het rech te pad (8) maar men moet, met bei de benen (1) op de grond, toegeven, dat een betere wereld bij onszelf be gint en aan het dak van dat bouw werk (4) zijn we voorlopig nog niet toe. WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.a. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, naakt u een goede kans, een prijs te winnen. pn «Mi 1 Kleurenblindheid 'n mannenkwaal Iemand, die kleurenblind is, krijgt een geheel andere indruk van het licht, dat op het netvlies valt, dan een mens met normale Hl kleurgevoeligheid. Het veelvuldigst komt de rood- groen blindheid voor. Mensen die dat hebben zien geen rood en geen groen, zij zien de beide kleuren als een rood-geel-groenachtig grijs. H! Zeldzamer is; de geel-blauw blindheid, zéér zeldzaam de totale kleurenblindheid, waarbij geen en- kele kleur wordt onderscheiden. Van iedere honderd mannen heb- ben er ongeveer tien last met het ||i rood-groen onderscheid. Niet dat die op dit punt allen volledig kleu- renblind zijn, zoals gezegd zij heb- ben moeite met het rood en het |H groen zien: ze zijn kleurenzwak. Mannen, die rood-groen kleuren- zwak zijn, zullen niet tegen hun vrouw zeggen: „Wat heb je 'n aar- is; dige grijze jurk aan", wanneer het IH betreffende kledingstuk fel rood is, maar op een wandeling moeten ze wel het hele landschap afzoeken als hun metgezel hen op die mooie HH klaprozen wijst, Onveilige signalen. Kleurenblindheid levert in be- paalde beroepen gevaar op. We e!ee noemen chauffeurs, machinisten en stuurlieden, die het rood van on- H! veilige signalen goed moeten kun- nen waarnemen. Voor deze beroe ps pen is een strenge keuring nood- éeë zakelijk! H§ Kleurenblindheid berust op een afwijking van het oog en wel van het netvlies. Er is dan iets niet in |H orde met de kegeltjes, die in dat netvlies liggen. En nu moeten we !H eens even nader ingaan op de bouw van het oog. Mogen wij dit Ui orgaan eens even voor u verge ld lijken met een fototoestel, dat len- zen bevat en een diafragma, een donkere kamer en een lichtgevoe- lige plaat? Dat lenzenstelsel wordt o.m. gevormd door het doorschu if nende hoornvlies, dat sterker ge- !H kromd is dan de witte harde oog- rok, die er op aansluit en door de eigenlijke lens. s§{ Tussen hoornvlies en lens ligt het doorboorde gekleurde regen- boogvlies of iris. Door spierwer- king kan dat zich samentrekken, waardoor de donkere opening, de ÏH! pupil, kleiner wordt. Dit vlies doet ^i dienst als diafragma, het laat meer of minder licht door naar de daar- achter gelegen lens. Driekleurendruk. De rest van de oogbol wordt op- gevuld door het glasachtig lichaam, |p aan de binnenzijde is de oogbol bekleed met het netvlies. In de |H plaats van de film, die het beeld eb= opneemt, heeft het oog het net- vlies. |H Dit netvlies kan men opvatten als een onderdeel van het oog, maar men kan het evengoed zien als een uitloper van de hersenen =A en de gezichtszenuw. Wanneer men dit netvlies onder het microscoop bestudeert, ziet men nuwcellen, die de lichtindrukken van het beeld opnemen. Niet al die zenuwcellen zijn het zelfde, het onderscheiden van de kleuren is gebonden aan kegelvor mige cellen, de z.g. kegeltjes. Het opnemen van de kleuren geschiedt op een wijze, die in de verte doet denken aan driekleurendruk. Er zijn kegels, die gevoelig zijn voor rood en groen, andere voor oranje en blauw, een derde groep voor geel en violet. Dit zijn telkens de komplementaire kleuren, die twee aan twee gemengd wit licht geven. De verschillende lichtstralen be vatten meer of minder van de ge noemde kleuren en uit de waarne ming van de door het gehele net vlies verspreid liggen kegeltjes van verschillende kleurgevoeligheid ko men wij tot het zien van kleuren. dr. H. W. SCALONGNE (Nadruk verboden) UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK Oudejaarsavond! Bij een gezel lige familie reünie hoort een ge zellig gerecht! Oliebollen, appel beignets, huzarensla? Allemaal heerlijk maar al zo vaak op tafel gegracht! Zullen we het daarom ditmaal eens in een heel andere richting zoeken en met iets op de proppen komen wat familieleden en gasten misschien nog nooit heb ben gegeten? Een heerlijk sma kend gerecht en een oergezellig gerecht bovendien omdat allen het uit één potje eten! 't Is n.l. de „fondue", een Zwitsers gerecht, wat in Zwitserland natuurlijk met Zwitserse kaas (meestal Emmmen- thaler, vaak in combinatie met an dere soorten) bereid wordt maar hier in ons land met een belegen Goudse kaas (liefst boerenkaas, daar deze pikanter van smaak is!) ook heel goede resultaten geeft. Er gaat wijn in de fondue en daarom vreest men wel eens dat men kinderen aan 't fonduefeest niet mee kan laten doen, maar proeven hebben uitgewezen, dat na 5 minuten pruttelen de alcohol practisch geheel verdampt is en slechts 't fijne aroma heeft achter gelaten. Kirsch zou in dat geval niet toegevoegd moeten worden, maar wat denkt u in zo'n geval van 2 potjes op uw réchaud, één voor de kinderen en de andere voor de volwassenen, aan tafel dan plechtig afgemaakt met een scheut Kirsch. Geeft u als drank een lekker warm kopje thee en halverwege de fondue-maaltijd b.v. een glaasje Kirsch! De fondue zal u dan zeker niet zwaar bekomen en u zult nog dagen lang met plezier terugzien op dit grappige besluit van het oudejaar! Het recept (met gebruiksaanwij zing!) vindt u onder het week- ZONDAG: toast met sterrekers; Uitgaansmantel jj Dit is „ecole buissonniére". een uitgaansmantel voor de komende f= winter uit de nieuwe collectie van het huis Dior in Parijs, ontworpen door Yves St. Laurent. We herken- |f nen er de nieuwe „ligne de la courbe", de booglijn, in. De man- tel, welke is gemaakt van zachte m beige duvetyne, doet op de rug |f sterk aan een cape denken, een impressie, welke nog wordt ver- sterkt door de armgaten, de voor- jf| kant is eenvoudig en recht ge- houden. De afneembare sjaalkraag is van beverbont. lamscoteletten, bloemkool, aard appelen, appeltaart. MAANDAG: kaasbeignets; schor seneren, gebakken aardappelen; appel. DINSDAG: leverragout, rijst, ap pelmoes, beschuitpudding. WOENSDAG: stamppot boerenkool met rookworst; grapefruit of sinaasappel. DONDERDAG: kop bouillon, scho tel brusselslof met ham en kaas saus, aardappelen, haagse bluf. VRIJDAG: viskoekjes, gemengde sla, aardappelsoufflé, rijst met bessensap. ZATERDAG: risotto, muesli. Recept Fondue: 4 kopjes droge witte wijn, 650 gr. kaas, 20 gr. maizena, 2 pitjes knoflook, iets pe per, zout en noot, 30 gr. Kirsch- wasser. Een pan inwrijven met knoflook de wijn erin gieten, op het vuur zetten en wachten tot de wijn gaat bruisen. Dan de zeer kleine gehak te of geraspte kaas toevoegen. On der voortdurend roeren met een garde het mengsel weer aan de kook laten komen en blijven klop pen totdat de kaas is opgelost en het een gladde massa is geworden. Peper en noot toevoegen. De fon due met de aangemaakte maizena bindên en nog even door laten ko ken. Hij is nu gebonden, moet soe pel smeuig zijn en bij het omhoog tillen van de garde in draden trek ken. De pan van het vuur nemen en al roerende de Kirsch toevoe gen. Het gerecht kan nu opgediend worden. Een spirituscomfoor wordt op tafel gezet. De fondue wordt in de fonduepan hierop warm gehouden, een stukje stokbrood aan een vork geprikt en door fondue gehaald. Wie zijn brood in de fondue laat vallen is een rondje schuldig. Recept: yoghurtpuddlng Va 1- yoghurt, 50 gr. rozijnen, ge- confijte vruchtjes. 2 dl. water, 50 75 gr. basterdsuiker, 8 blaadjes ge latine, slagroom, sap van 1 citroen. De gelatine weken in ruim water. De rozijnen "net 2 dl. water en 3 lepels suiker gedurende 10 minu ten opwellen en van het vuur af de geweekte goed uitgeknepen gelati ne er in oplossen. Wat af laten koe len en vermengen met de yoghurt (opgeklopt met 2 lepels basterdsui ker) de gesneden vruchtjes en het citroensap. Wanneer de massa enigs zins drillig gaat worden nog één keer doorroeren om uitzakken van de vulling te voorkomen en dan overdoen in de met boter ingevette vorm. Goed stijf laten worden en keren. Garneren met stiif geslagen room en geconfijte vruchtjes. U weet ook niei alles m Glimmende plekken in wollen stof. Heeft u met een te warm strijkijzer gestreken, dan wil de wollen stof nog wel eens gaan glan zen. De bewuste plek strak gespan nen over een melkkoker of pannet je houden waarin uw kokend wa ter .ïebt gedaan. De damp door de stof laten dringen en tegelijk met een lapje van dezelfde stof krachtig wrijven. Yan 1 tot 31 maart lengen de da gen 2 uur en 6 minuten. In april lengen de dagen 1 uur en 56 minu ten. Moeten uw pluche stoelen ge klopt worden leg dan op de te klop pen delen een paar natte doepen en u hebt geen last van stof opwaaien Moet u een biefstuk bakken, voeg dan een beetje zout bij het vet en u hegt geen last van „spatten". Gebruik geen aluminium pam om eiwit te kloppen. Een haarkam kan men het best direct na gebruik schoonmaken. Is de kam echter al te vuil. dan een sopje waarin wat ammoniak, ne men. Nieuw tandenborstels dienen voor het gebruik g-weekt te worden in water waarin zout is opgelost. Ge regeld desinfecteren is noodzakelijk Limonadevlekken moet men di rect bestrooien met zout, daarna betten met lauw water. In moeilijk was bare weefsels moet men zijn toevlucht nemen tot acohol of eau de cologne.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10