ONTMOETING KABINET-BEEL EN TWEEDE KAMER Koninklijk gezin vierde met paleispersoneel 't Kerstfeest iVOROLTanden rein - Adem (ris Kamerontbinding WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Chrisiusgeboorte wekt nieuw leven Gistermiddag heeft de koninklijke familie met de leden van het paleis personeel in de toneelzaal van paleis 't Loo het Kerstfeest gevierd. De toneelzaal was daartoe op stem mige wijze aangekleed. Dicht bij het toneel stond een hoge kerstboom, in detnabijheid waarvan de koninklijke familie plaats had genomen. De flak kerende kaarsjes in de boom en langs de wanden verspreidden een sfeer vol licht; groen, kerstkransen en ver gulde sterren waren aangebracht. Terwijl zij, die het Kerstfeest zou den meemaken, de zaal betraden, klonk een bandopname van Kerst liederen, gespeeld op het carillon van het paleis in Amsterdam. De bij eenkomst, welke werd bijgewoond door in totaal ongeveer zeshonderd mensen, werd geopend met samen zang, begeleid door het fanfare corps uit Nierseh-Gortel. Na het optreden van 't mannenkoor van het paleis 't Loo en pianospel van de 18- jarige Hongaarse vluchteling Istwan Papp, las H.M. de Koningin met zachte, doch duidelijke stem het kerstevangelie voor. Z.K.H. Prins Bernhard hield ver volgens een kerstrede waarin hij o.a. zeide: „Bij vele mensen worden geduren de de Kerstdagen behalve het ver haal van Christus' geboorte, zoals dit opgetekend staat in de bijbel, nog an dere kerstverhalen voorgelezen of voor zichzelf gelezen. Naar mijn mening voldoen deze verhalen en legenden in zekere mate aan de grote behoefte, die wij toch allen bij mij is dit zeer zeker het geval gevoelen om in voor ons al len begrijpelijke woorden en beelden datgene te zien uitgedrukt, wat de komst van Christus op de wereld in het leven van ons mensen heeft be tekend. „Onlangs werd ik getroffen door een Kerstlegende, waarin werd ver teld, dat toen Jezus werd geboren de zon in de hemel begon te dansen en oude, dorre bomen weer recht van stam werden, bladeren kregen en geurig begonnen te bloeien. Het wonder van Christus' geboorte was dus aanleiding tot nog andere won deren en wel die van onverwacht nieuw leven en verjonging", zo ver volgde de prins. De prins besloot zijn kerstrede al dus: „Ik hoop van harte, en bod God, dat ook dit jaar de warmte van het Kerstfeest het christelijk geloof bij velen van ons tot nieuwe leven zal brengen, ons in staat stellend de duisternis in onszelf, die er in een ieder is, of hij dit beseft of niet, te overwinnen, bouwend op de Zalig maker die voor ons geboren werd en door zijn dood ons verloste en voert naar de genade God's". Door middel van de radio hebben de luisteraars tot en met deze koor zang de Kerstviering kunnen mee maken, de wijkverpleegster uitNier- sen, zuster H. Scheppink, declameer de enkele gedichten vóór en na het Kerstspel „Vrede op aarde", gespeeld H. M. Koningin Juliana deelt choco lademelk uit op het Kerstfeest. door twaalf kinderen. Zij traden een voor een naar voren, een kaars in de rechter- en een letter in de linker hand. Die letters vormden samen de zin „Vrede op aarde". De 13-jarige Dinie Bronkhorst uit Uddel zong met een helder stemme tje het „Kindeke Jezus met oogkens klaar" en zuster C. van Westreenen, wijkverpleegster te Uddel, decla meerde „De heilige nacht". Na afloop van de Kerstviering heb ben H.M. de Koningin en de prin sessen chocolade en broodjes uitge deeld aan het personeel. Later reik ten zij, geassisteerd door prins Bern hard oranjekalenders van „Pro Ju- ventute' en kerstbrood uit. Prinses Beatrix, geholpen door prin ses Marijke voorzag op charmante wijze haar gasten van chocolademelk. Zijn optreden met 86-54 stemmen goedgekeurd HULDE AAN DR DREES Na de verklaring van minister-pre sident Beel heeft in de Tweede Ka mer gistermiddag en gisteravond het debat over die verklaring plaats ge had. De heer BURGER (P.v.d.A.) geeft te kennen, dat de heer Beel zich door de heer Romme heeft laten dwingen. Hij betoogt, dat de overgebleven mi nisters van het kabinet-Drees een halt hebben toegeroepen aan Rom- me's ondermijnende politiek. Het kabinet-Beel zo stelt de heer Burger vast, presenteert zich als een nieuw kabinet, niet als een demis sionair kabinet. Het is naar zijn oordeel duidelijk, dat er geen kabinet is te vormen zon der de P.v.d.A. Het opbreken van het kabinet-Drees was z.i. een lichtvaar dige daad. Kamerontbinding is naar het oor deel van de heer Burger niet gerecht vaardigd. Hij dient een motie in, waarin wordt uitgesproken, dat Kameront binding niet door 's lands belang ge vorderd wordt geacht. De heer DE GROOT (CPN) ver klaart zich tegen vervroegde verkie zingen. Deze verkiezingen zullen niet gaan over partijen of over programs. De heer ROMME (KVP) verklaart de gedachtengang der regeringsver klaring te kunnen volgen. Deze heeft zijn instemming. Hij sluit zich aan bij de passage gewijd aan dr Drees. Spr. herinnert er o.a. aan hoe dr Drees standgehouden heeft in de kwestie Nieuw Guinea en in de zaak der wijziging van de dienstplichtwet. In het heengaan van dr Drees ligt voor spr. een tragisch element. Na Mgr. J. P. Huibers en mgr. dr. J. van Dode waard zullen op Nieuw jaarsdag receptie verlenen ten huize: Nieuwe Gracht 80, voor de religieu zen en leken van 12 tot 1 uur en voor de geestelijken van 1 tot 2 uur. De 66-jarige heer J. Dankers uit Helmond, is dinsdagavond nabij het gemeentelijk slachthuis te Helmond bij het passeren van de onbewaakte overweg gegrepen door de trein Ven- loEindhoven en op slag gedood. Kerst-liederen in RAI-gebouw te Amsterdam de rede van de heer Burger heeft de redengeving van het kabinet nog meer kracht en klem gekregen. De heer Burger heeft te kennen gegeven de leden der KVP-fractie niet anders meer te kunnen zien dan als reactio nairen. De geest van de heer Burger heeft zich blijkbaar gesloten voor wat zij wèl zijn. Spr. hoopt dat het deurtje van het verstand bij de heer Burger weer spoedig zal opengaan. De meest juiste beëindiging van de crisis van 11 december zou zijn ge weest een kabinet-Drees zoals het 11 december demissionair was, met een andere functionaris aan financiën. Volgens mr Burger zou het de taak van de rechtse partijen en van spre ker zelf zijn geweest een oplossing voor de crisis te vinden tot 1960, uit gaande van de stelling „wie breekt betaalt". Er is echter bij de heer Bur ger een misvatting over de aanleiding van de crisis. Wanneer een conflict zou zijn ontstaan tussen de Kamer meerderheid en het gehele kabinet dan zou de KVP een bijdrage moeten leveren tot een oplossing van de cri sis. Uit de brief van dr Drees is echter gebleken, dat alleen minister Hofstra het onaanvaardbaar had uitgespro ken in de kwestie van de belasting voorstellen. Het heengaan van de heer Hofstra en van de vier andere ministers heeft do crisis doen uitbreken, betoogt de heer Romme, die daarbij opmerkt dat niemand dat duidelijker heeft gezegd dan dr Drees. De breuk is geslagen in het kabinet door de socialistische ministers. Op de socialistische kring drukte dus de last de breuk te he len. De heer Romme verklaart noodza kelijk te blijven achten de algemene kinderbijslagwet, de weduwen- en wezenwet en een arbeidsongeschikt heidswet. Voorts wenst hij o.m. voort zetting van het woningbouwbeleid en bevordering der bezitsvorming. Over de toekomst zegt prof. Romme dat hem persoonlijk de beste oplos sing blijft toeschijnen een brede sa menwerking met medewerking ook van socialistische zijde. Met nadruk blijft daarbij gelden de eis van sa menwerking op voet van redelijkheid en gelijkheid, een eis die bij de so cialisten op 11 december ontbrak. Het tweede duidelijke standpunt na de verkiezingen zal zijn, dat bij de brede samenwerking geen enkele de mocratische groepering bij voorbaat zal mogen worden uitgesloten, die zich met ons bewust is van haar min derheidspositie en op basis daarvan met ons wil samenwerken, aldus spr. Spr. zegt, dat hoe het S.E.R.-advies ook zal zijn, van de KVP-fractie is niet anders te verwachten, dan dat zij alle maatregelen slechts zal be schouwen in hun onderling verband en als een geheel. Do sterkste aandacht zal geschon ken worden aan de economisch zwak- sten door bij een hopenlijke wel vaartsverruiming hen het eerst daar in deelachtig te doen zijn. Bij alle maa.tregelen zal het scherpst worden gelet op het belang der werkgelegen heid. De heer GORTZAK (Comm. gr.) vraagt waarom geen volledig rechts kabinet is gevormd. Naar zijn opvat ting moet er principieel verzet tegen rechts worden gevoerd. De heer BRUINS SLOT (AR) zegt dat zijn fractie de regeringsverkla ring met insteming heeft vernomen. Spreker heeft bedenkingen tegen de term .rechts kabinet". Er zijn geen afspraken gemaakt met de fracties. Spr.'s fractie zal het kabinet, dat een zware taak zal hebben, van harte steunen. De heer Burger heeft gesteld, dat de schuld voor de crisis bij rechts ligt. De verantwoordelijkheid ligt echter bij de P.v.d.A., die een ontij dig einde heeft gemaakt aan de car rière van dr Drees. Het moet uit zijn met Kamers, die kabinetten ringel oren en fracties, die ministers naar huis zenden. De heer TILANUS (CH) zegt zich van harte aan te sluiten bij de woor den van waardering in de regerings verklaring jegens dr Drees. Aanvan kelijk had hij een afwijzende hou ding tegen Kamerontbinding. Na 11 december echter heeft de afwijzen de houding van de P.v.d.A. om ver- antwoordijkheid te dragen het nood zakelijk gemaakt te weten hoe het Nederlandse volk over de opbouw van een nieuw kabinet denkt. Spr.'s fractie kan zich dan ook verenigen met Kamerontbinding. De heer TILANUS wijst met grote beslistheid de opvatting af, dat het kabinet-Beel een rechts kabinet zou zijn. Het kabinet zal zo veel moge lijk de royale steun van zijn fractie krijgen. De heer OUD (WD) betuigt zijn instemming met wat de minister-pre sident over zijn ambtsvoorganger heeft gezegd en hij verklaart zich te verheugen over het eerbewijs, dat dr Drees heeft ontvangen. Spr. is van oordeel, dat de voor de oplossing der crisis gekozen weg de juiste is. Spr. zegt, dat het thans aanwezige kabi net een nieuw kabinet genoemd kan worden, in werkelijkheid echter is het een rompkabinet. Spr. hoopt dat het gebeurde de partijen dichter bij zijn standpunt zal brengen, dit is geen binding van het kabinet aan groepen in de Kamer, maar een redelijke band. De heer ZANDT (S.G.) verklaart principiële en andere bezwaren te hebben tegen het interimkabinet. Te half zeven wordt de vergade ring geschorst tot half negen. De minister-president, de heer BEEL, dankt mede namens zijn ambtgenoten die leden, die het kabi net met welwillendheid hebben be groet Hij verklaart het „landspack" waarlijk niet te hebben begeerd. De heer Burger heeft gezegd, dat spre kers streven er op gericht is het ge zicht van prof. Romme te redden. Dit is een volstrekte vertekening der feiten, waartegen spr. opkomt. In dit verband heeft de heer Burger ook ten onrechte gesproken van politiek spel en rechts kabinet. Het huidige kabinet meent dat be langrijke beslissingen niet kunnen worden genomen zonder dat het be schikt over het advies van de S.E.R. Het is bezwaarlijk met dit kabinet van gedachten te wisselen over de grondslag der begroting. Mocht een behandeling van administratief-tech-1 nische behandeling mogelijk blijken,' dan zal het kabinet zijn medewer king er aan verlenen. Daarover zal met de Kamerpresident overlegd worden. Het kabinet zal doen wat zijn handen te doen vinden. De heer BURGER (P.v.d.A.) geeft te kennen, dat hij een verdediging had verwacht van het besluit tot Ka merontbinding. In antwoord op een interruptie van de minister-president, of hij niet heeft geluisterd naar de regeringsver klaring, zegt mr Burger daarin geen voldoende argumenten voor Kamer ontbinding te hebben beluisterd. Met voldoening heeft spr. verno men, dat het kabinet bepaald niet zal trachten sommige beslissingen te ontlopen, b.v. ten aanzien van de lo terij wet. Alleen heeft de minister president verzuimd te zeggen hoe hij dat wil doen. Een punt waarover de heer Bur ger zegt niet geheel content te zijn is de kwestie van behandeling van een of meer begrotingen, waarom die beperking tot administratief-techni- sche grondslag? De redelijkheid daar van ziet hij niet in. Hij begrijpt de zin van beperking, doch niet van deze beperking. De minister-president, prof. BEEL, zegt in de mening te hebben verkeerd, dat de argumenten in de regeringsverklaring voldoende het besluit tot ontbinding van de Kamer hebben toegelicht. Het was niet mo gelijk een normaal kabinet te vor men. Het belang van het koninkrijk vergt echter dat er een regering is, die in voortdurende bereidheid is. De steun van het parlement is daar toe nodig. Het is nodig, dat er een krachtig beleid wordt gevoerd. Het kabinet onthoudt zich van een be oordeling van de oorzaak der crisis. De regering is heus niet voorne mens haar verantwoordelijkheid af te schuiven op de S.E.R. Zij zal de beslissingen nemen, welke ze nodig acht. Wat de begrotingsbehandeling aan gaat zegt hij, dat deze niet mogelijk is zonder dat er een stukje beleid ter sprake komt. Tenslotte verklaart hij, dat de re gering bereid is het rapport over de helmenaffaire te bespreken indien de Kamer dit wenst en na overleg met de president van de Kamer. De beraadslagingen worden ge sloten. De heer BURGER (P.v.d.A.) ver klaart zijn motie te handhaven. De motie wordt verworpen met 86 tegen 54 stemmen. Voor: P.v.d.A. en de beide communistische fracties; te gen KVP, AR, CH, VVD en SG. JhunPï Tere UStU/LV-3Babyderm.zeep (Advertentie) DE BELASTINGONTWERPEN Aan de orde komt hierna de arti- kelsgewijze behandeling van de wetsontwerpen houdende verlenging van de tijdelijke verhoging van enige directe belastingen alsmede maatre gelen met betrekking tot de ver vroegde afschrijving en de investe ringsaftrek en houdende verlenging van de tijdelijke verhoging van enige belastingen alsmede van de tijdelijke vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren. De verlenging zal thans instede van twee jaren een jaar bedragen. Het eerste wetsontwerp wordt aan genomen z.h.st. onder aantekening, dat de CPN, en de SG alsmede de heren Weiter en Duynstee, beiden KVP, geacht willen worden te heb ben tegengestemd. Het tweede ontwerp wordt even eens z.h.st. aangenomen. De beide communistische fracties, de SG. en de heren Weiter en Duynstee krijgen aantekening, dat zij geacht willen worden te hebben tegengestemd. SLOTREDE VAN DE VOORZITTER Aan het slot der vergadering van de Tweede Kamer h.eft de voorzit ter, de heer KORTENHORST zoals gebruikelijk een rede uitgesproken. Hij zeide daarin o.a. het volgende: DANK AAN DR DREES Ik wil een ogenblik uw aandacht vragen voor een figuur, die vandaag niet meer in ons midden kan ver schijnen, omdat sedert gisteren aan zyn ministerschap en dus aan zijn lidmaatschap-met-adviserende stem dezer Kamer een einde gekomen is. Ik bedoel natuurlijk de afgetreden minister-president dr W. Drees, die sedert 24 juni 1945 onafgebroken als minister en sedert 7 augustus 1948, wederom zonder onderbreking als minister-president de last van het regeringsbeleid getorst heeft. De gehele Kamer zal cr zich met mij over verheugen, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft hem bij haar besluit van gisteren te benoemen tot minister van staat. Ik veroorloof mij uit naam van de Kamer dr Drees onze hartelijke gelukwensen met deze eervolle benoeming aan te bie den. Hij is een eenvoudig 'mens; op de eretitel „excellentie" heeft hij nooit bijzondere prijs gesteld Hü moge het echter als een verdiende hulde be schouwen, dat hij als gevolg van deze benoeming nu deze titel ook na zijn aftreden als minister behoudt. Met de hem eigen gemoedsrust 2al hij on getwijfeld ook deze hulde aanvaar den zonder er innerlijk anders van te worden. Mocht hü niet in ons midden te rugkeren, dan weten wij echter, dat H. M. de Koningin ook in de toe komst een beroep zal kunnen blijven doen op zijn ongeëvenaarde ervaring en op zyn bezonken oordeel. Wat ook onze eigen politieke inzichten mogen zijn, wij zijn overtuigd, dat hij, die zich zijn leven lang met volstrekte onbaatzuchtigheid in dienst van het algemeen belang gesteld heeft, zich ook bij zijn toekomstige adviezen uit sluitend door dat belang zal laten leiden Te half elf sloot de voorzitter de vergadering met een kerstwens. Het Staatsblad no. 619 bevat het Koninklijk besluit tot ontbinding van de Tweede Kamer met ingang van 19 maart 1959. De kandidaatstelling voor de verkiezing van de nieuwe Tweede Kamer is voor alle kieskrin gen gesteld op 28 januari 1959. Donderdag 19 maart om drie uur 's middags zal de minister van bin nenlandse zaken, bezitsvorming en PBO in een Verenigde Vergadering der beide Kamers de zitting van de Staten-Generaal sluiten en de dag daarop, vrijdag 20 maart, zullen de Eerste Kamer en de nieuwe Tweede Kamer in een verenigde vergadering voor het eerst bijeenkomen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3