e DE LEIDSE BIOSCOPEN SCHUDEL's Jenever Kerstavond in het Leids Salvatorhofje Leidse agenda Burgerlijke Stand Scherp POTLOOD EN GEEST Initiatief in Christelijke geest slechts brengt de wereld redding Medische diensten RECHTSZAKEN WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Kerstpakketten van Oegstgeester gidsen Gidsen van de „St. Willibrordus- groep" uit Oegstgeest hebben gister avond hun jaarlijkse kerstgaven ge bracht in het St. Salvatorhofje aan de Steenstraat te Leiden. Tegen half acht kwamen ze, nieuws gierig naar de reactie van de bewoon sters (sommigen naar hoe „het hof je eruit zou zien.) door de nauwe poort. Ze stelden zich beladen met een groot kerstpakket en een zelf- versierde dennetak - op, in een hoek van het hofje om er „Stille Nacht" en „Nu sijt wellecome" te zingen. Nauwelijks klonken hun stemme tjes in 't donker of er kwam leven in het stille hofje: de bejaarde bewoon sters, verrast door de aardige atten tie, verschenen in de deur of voor het opgeschoven venster van "hun wo ninkje. Nadat het gezang was ver stomd, gaf de guido haar gidsen toe stemming om de kerstgeschenken aan de deuren te gaan bezorgen. Hier en daar kregen de kinderen een snoepje. Een paar meisjes werden teleurge steld: niet alle vijftien bewoonsters waren thuis en daarom moesten zij besluiten, hun presentje bij de por tierster achterlaten, zonder te weten, wie ze ermee zouden verblijden. KERSTVIERING KOKSSCHOOL. De Koksschool in Leiden heeft gistermiddag Kerstfeest gevierd in de manschappencantine. De commandant H. G. de Leeuw sprak een openings- en welkomstwoord, waarna de aal moezenier F. Gitmans en de veldpre diker ds. Bos over de betekenis van het Kerstfeest spraken. 's Avonds waren de manschappen en genodigden weer bijeen in de Stadsgehoorzaal, waar de Haagse Opera- en Operettezangers „lm Weis- sen Rössl" brachten, een opvoering die opviel door aankleding en decors, maar die wel iets te bemerken over liet waar het de kwaliteit der zang stemmen van dit gezelschap betreft. Zij maakten er echter een gezellig amusement van. Jammer, dat door rumoerigheid in de zaal en de slechte accoustiek niet alle teksten even dui delijk over het voetlicht kwamen. Guus Jansen begeleidde voortreffe lijk aan 't orgel. Adjudant Nieuwen- stein sprak een dankwoord, waarna de gebruikelijke wild-verloting volg de. Dagelijks Kwartier voor God St Lodewijkskerk, van half een tot kwart voor een. WOENSDAG 24 DECEMPER. Kerst-samenzang. „Komt allen tesamen". Stadhuisplein met begelei ding van beiaard. 7.10 uur nam. BIOSCOPEN De films in de week van 2431 de cember zijn door de Kath Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Drie meisjes op avontuur", alle leeftijden, ('s Middags: ,,'t Zit in de lucht", alle leeftijden). Lido: „De vierkante rekruut" alle leeftijden. Luxor; „Mardi gras", alle leeftij den. Trianon: „Heimweh, dort wo die Blumen blühn", 18 jaar. Rex: „Het legioen van Zorro". 14 jaar. Geboren: Johannes Franciscus zn van J. T. F. Hogervorst en J. C. de Grauw; Paula dr van C. A. Kore- vaar en J. J. van Fruchten; Robert zn van W. van der Pluym en E. Stol Geraldine dr van I. Rijsbergen en M. A. Zandvliet; Maria Ever.tfina Cornelia dr van F. A. van der Boog en C. A. van der Steen; Antóriius Bernardus zn van A. B. Hamaker en M. Beij; Quirina Johanna Hubertina dr van L. A. Zonneveld en C. M. So- sef; Gusta Maria dr van J. P. de Meij en T. H. Manusama. Getrouwd: A. Swanepoel en J. van Dam; A. H. Oostra en M. K. Hodjes. Overleden: A. J. van Steenveldt 67 jr man; J. G van Riemsdijk 50 jr man; I. Meijer 76 jr man; M. L. Bakker 84 jr vrouw; G. Stakenburg 80 jr echtgenote van K. Vijlbrief. Kerst-expositie SIMCA Modellen 1959 GEBR. v. ULDEN HOGE RIJNDIJK 90 (Advertentie) Oplossing No. 540. Horizontaal: I. embleem, 7. ra, 8. ergo, 9. lef, 10. per, 11. dc, 12. bos, 13. Son, 14. in, 15. kok, 16. hap, 18. spar, 20. Ee, 21. tor nado. Verticaal: 1. era, 2. ma, 3. leer, 4. erf, 5 eg, 6. molen, 9. les, 10. pon, II. dok, 12. biest, 13. sop, 15. karn, 16. har, 17. Leo, 19. Po, 20. ed. 60-JARIG ZAKEN-JUBILEUM Gisteren vierde de woninginrichting Poptie aan de Haarlemmerstraat een zeldzaam zakenjubileum. De heer L. J. A. Poptie herdacht namelijk de dag, waarop zestig jaar geleden zijn groot vader, de meubelmaker M. F. G. Pop tie, een meubelzaak oprichtte. Het bedrijf groeide voorspoedig, werd overgenomen door de zoon van de stichter, de heer VV. F. Poptie, en werd onder de leiding van de derde generatie, de heer L. J. A. Poptie tot de bekende woninginrichting van nu. Het karakter van het bedrijf is enigszins veranderd: er worden geen meubels meer gemaakt, doch alleen gerepareerd en gestoffeerd. Dat zijn meubels, niet alleen van eigen klan ten maar ook die door andere be drijven worden aanbesteed. De na druk ligt nu op de woninginrichting: de verkoop dus. Ook die heeft in de loop der jaren een ander karakter gekregen en dat werd wel het best weerspiegeld in de inbruikneming van een nieuwe shov/room, van 135 m2 vloeroppervlakte, die is ingericht op de zolder van het pand. Het is een juweeltje geworden: zachtboard-wanden, frisse kleuren en tl-verlichting. In de middag van 35 uur reci pieerde de heer L. J. A. Poptie. Tal van vrienden en relaties, veelal leve ranciers, boden hun gelukwensen.aan, vele vergezeld van bloemstukken en presentjes. Geslaagd: Aan het phychologisch pedagogisch instituut der Katholieke Leergangen te Tilburg slaagde voor het examen Pedagogiek m.o. B.:mej. Ch. A. M. van Noort te Leiden. ONGEVALLEN DOOR VUURWERK Rondom de jaarwisseling gebeuren er in ons land steeds meer ongeluk ken door de onheilvolle gewoonte van het afsteken van vuurwerk. In het merendeel van de gevallen zijn kinderen het slachtoffer Dat hierbij de ogen nog al eens vaak getroffen worden, is bekend en het maakt de zaak niet beter. Van een deel der getroffen kinde ren staat vast dat er kans bestaat op een blijvend letsel met alle gevolgen van dien. Het lijkt mij juist daarom nog eens met grote ernst te wijzen op het ge vaar van een dwaze verouderde ge woonte van het afsteken van vuur werk. In verschillende gemeenten zijn in de Politieverordening bepalingen op genomen om het euvel te beperken. Maar ook al geldt voor Leiden een verbod tot verkoop aan minderjari- ger een dergelijk verbod is ten enen male onvoldoende om het kind te be schermen teg het vuurwerl De grote verantwoordelijkheid ligt hier bij de ouders en het is daarom dat ik mij met grote nadruk richt tot hen om kans op blyvende invaliditeit bü hun kinderen te beperken J. G. BAZUIN Directeur van de G.G. G.D. DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Advertentie .Zaterdag, 3 januari: Kerstboomverbranding Voor de vierde achtereenvolgende maal zullen er te Leiden kerstboomver brandingen plaatsvinden. In de vroege avonduren van de derde januari wordt en op het Schuttersveld en op een ter rein bij de Rooseveltstraat bet vuur ont stoken. Voordat het echter zover Is, zul len de kinceren, die op de daartoe be stemde plaatsen een of meer kerstbomen hebben ingeleverd, onder geleide vanaf het Kooipark en de Hoge Morsweg naar het Schuttersveld en vanaf de Kamer ling Onneslaan en de Willem Kloos- laan -aar de Rooseveltstraat kunnen marcheren Het meevoeren van kerstbo men in de optocht is nie' meer toege staan. De kerstbomen kunnen op vrijdag 2 januari van negen tot vijf uur en zater dag 3 januari van negen tot eLf uur op de volgende spee'tuiner Worden ingele verd: Noorderkwartier. Oosterkwartier Ons Eiland, Rondom de Watertoren, Zui derkwartier. Om de Doorbraak. Profes- sorenwijk. Morskwartier, Westerkwar- tie, Vogelenwijk en Groenoord. Boven dien bestaat de mogelijkheid om op de C. F. Meerpoel in causerie te Leiden: Het gevaar van de onderontwikkelde landen De heer C. F. Meerpoel, vlce-voor- zitter van de Kamer van Koophandel in Leiden heeft voor de leden van de R.K. Handelsreizigersbond „St. Chris- toffel" en andere belangstellenden een boeiende causerie gehouden over „Handel en Politiek" of liever over „Handel en Handelspolitiek". Spr. er kende dat het een enorm terrein is, dat hij ging bewandelen; hij zon zich ook tot de grote lijnen zoa'.s een sneltekenaar moeten beperken. Uitgangspunt van zijn causerie was de historie, en spr. haalde enige inte resante geschiedkundige bijzonder heden van de handel aan. Oorspronkelijk was het doel van al le menselijke inspanning: het voor zien in zijn levensonderhoud. Zodra er van overproductie sprake was, be gon men met de eerste vorm van han del: de ruilhandel. Na kortere of lan ge tijd zocht men naar een ruilmiddel en in de loop der tijd in verschillen de streken hebben vele zaken hier voor gediend. Na de ontdekking vari grote hoeveelheden goud in Zuid A- merika wilden velen dit metaal gaar ne als ruilmiddel accepteren. Later nam papier 'de plaats van het goud in. Maar dat dit goud lang niet altijd blinkt bewezen talrijke voorbeelden in de geschiedenis waarbij, grpte bankroeten ontstonden door onge dekte waardepapieren. Kolonisatie-economie. Ook oorlog heeft men jn de ge schiedenis aangegrepen als middel om geld te verdienen en zeker de ko lonisatie, die meestal uitdraaide op een zeer eenzijdige ruil transactie. De ontwikkeling van de economie, waarin de koloniën een rol speelden, culmineerde wel in de periode na de eerste wereldoorlog. Duitsland had geen koloniën, het land moest een uitweg zoeken en bereidde zich dus voor op een nieuwe oorlog. Rusland eveneens door gebrek aan koloniën achtergebleven ging een uitweg zoeken naar zee. Dit alles leidde naar de oorlog '40'45 en deze juist heeft in hei kolonialisme een aanzienlijke verandering gebracht. Engeland in het bijzonder, .maar ook Frankrijk, kwam in een noodpositie. De landen moesten in ruil daarvoor beloften doen, mét als prijs thans ge hele of gedeeltelijke zelfstandigheid, daar men ook gezamelijk een over winning heeft behaald. Koloniale mogendheden zagen hier door hun machtspositie verloren gaan; ook Nederland kan men hierbij betrekken. Door de houding van Amerika werd de afbrokkeling ver sneld en daarom is de huidige situa tie geheel anders dan die van twintig jaar geleden. Landmogendheden. Het gevolg van de ontwikkeling is onder meer dat landmogendheden, die ook wel eens aan bod wilden ko men nu de machtpositie van de zee varende volkeren tegenwerken, zelfs industrieën ontwikkelen, over vol doende en goedkope arbeidskrachten beschikken. Spr. toonde vervolgens aan, dat er enorme verschillen bestaan in mate riële welstand op de gehele wereld. Bij twee derde van de wereldbevol king is de levensduur niet hoger dan 3040 jaar de zuigelingensterfte 20 —25 babies per honderd en een ver bruik van 15 procent van het wereld inkomen. Het zijn gebieden van anal- phabethisme, slechte volksgezondheid en afwezigheid van luxe. De cijfers maken duidelijk dat de grote land-mogendheden een prachti ge kans hebben hun economie en dus het procuderen van goederen in gro te hoeveelheden tot ontwikkeling te brengen. De voorwaarden daartoe 7zijn in bepaalde gebieden zeker aan wezig: lage lonen, voldoende grond stoffen en het voorbeeld van de wes terse productie. De heer Meerpoel wees erop, dat hij dit vijf jaar geleden reeds in het openbaar betoogd heeft. Rusland bij voorbeeld levert op de eerste plaats een economisch gevaar op. Japan is het voorbeeld van een land, dat de dreiging yan verstoring der interna tionale economie in zich hoifdt, com munistisch China zal in de naaste toekomst volgen. Deze staten hebben hiertoe het recht, maar dit neemt niet weg. dat bijv. Amèrika al de' na delige gevolgen ondervindt van de ntoordende concurrentie, die Japan hët land op de prijzenmarkt aandoet. Spr. hoopt, dat genoemde staten de sociale verzorging van het volk ter hand zullen nemen, wat tot gevolg' zal hebben, dat ook de prijzen daar zullen stijgen, hetgeen een nivelle rende invloed zal hebben ten aanzien van de pry'zen in het westen. Of het Westen de wedloop ten opzichte van de vasteland- (of goedkope werk krachten) economie lang zo zal vol houden is z.i. lang niet zeker. Dit hangt ook in een belangrijke mate af vande wil tot werken in het westen. Christelijke geest. Spr. betoogde vervolgens dat het westen en Amerika ten dele schuld hebben aan deze ontwikkeling, aan gezien het land het binnenlands be leid heeft laten prevaleren t.o.v. de ontwikkeling in vreedzame zin, daar waar nog zoveel te doen was. Onder het binnenlands beleid van versluie ring der financiën, onderdrukte men het zo hoognodige initiatief van de ondernemingen, die daar iets groots konden verrichten. Eerder al heeft spr. hierop geweze i, n.l. in zijn nieuwjaarsreden voor de Kamer van Koophandel. In de verwachting, dat de geest op de duur toch overheerst op de materie meende spreker toch nog goede hoop voor de toekomst te kunnen geven. De christelijke geest, zo duidelijk sprekend uit het werk van mannen als Ignatius van Loyola, Abbé Pierre en Albert Schweitzer, moet hier. de oplossing brengen. Maar veel tijd heeft men niet meer, want; De Leidse amateur-fotografenver eniging kwam gisteravond bijeen om te luisteren naar mr. F. E. de Wilde, kleuren-fotograaf te Oegstgeest, die iets te vertellen en te vertonen had over het Agfa-kleurenprocedé, zo wel in negatief-positief als in om- keerfilm. Voor de pauze aeelde de lieer De Wilde aan de hand van ge projecteerde voorbeelden bijzonder heden mee over de vervaardiging van een kleurenfilm en de principes, waarop dit procédé berust. Hij deed dat op bevattelijke wijze, zodat allen een goede indruk kregen van de moeilijkheden, die moeten worden overwonnen om tot goede resultaten te komen Wat met het negatief- positief-procedé valt te bereiken in handen van iemand die deze werk wijze beheerst, werd in de pauze ge toond door een aantal kleurvergro- tingen. Zeer fraai werk was dat! Na de pauze werden kleurendia's vertoond. Het commentaar en het grote aantal tips waren voor elk lid zijn plicht als soldaat. Zijn „bijzon dag van de verbranding, van negen tot vier uur, kerstbomen óf naar het Schut tersveld óf naar de Rooseveltstraat te brengen. Alle kinderen, die een boom inleveren, krijgen een kaartje voor de optocht en voor een plaats op het afgezette gedeelte bij een van de verbraiidingsplaatsen. Dë op de speeltuinen verzamelde bomen worden van gemeentewege naar de ver brandingsplaatsen ver oerd. Zaterdag avond 3 januari tussen kwart vóór acht en acht uur zal het fees* een aanvang nemen. Muzikale medewerking verlenen het jeugdorkest „Den Burcht", de St Paulusband. de band van het Ned. Pad- vindsters Gilde, de junioren van K. en G. en de drumband „Echo der Duinen" uit Noordwijk. KERSTVIERING VAN BEJAARDEN IN DE ST. LEONARDÜSPAROCHIE Gisteravond kwamen de bejaarden van de St. Leonardus-sociëteit bij een, daartoe uitgenodigd door het damescomité van de sociëteit. Als spreekster was uitgenodigd mevr. Stijger-Asperslag, die tot onderwerp had gekozen het kerstgebeuren zoals dat in katholieke kringen beleefd wordt. De zaal was stijlvol versierd. Om 8 uur opende mevr. Uphof de bijeenkomst met een welkomstwoord. Mevr. Stijger, het woord verkrij gend, verdeelde haar onderwerp in drie gedeelten nl. de profetieën over de komst van Christus, de geboorte en tenslotte de viering van het Kerst feest. Ze illustreerde haar woorden met filmstrips. Dsi de spreeksi°r haar gehoor boeide bleek wel uit de aandacht waarmede het gesprokene gevolgd werd. Voor en na de pauze werden de bejaarden getrakteerd op koffie en gebak en ten slotte kwam er als verrassing een hartig hapje, geschonken door een milde gever uit de parochie. Mevrouw Uphof dankte mevr. Stijger-Asperlag namens de Ipejaarden voor haar causerie. Ten slotte nam de g.a. van de sociëteit, pater Gemke, het woord. Hij dankte mevr. Asperslag en wenste allen een Zalig Kerstfeest. Maandag zwommen 47 jongens en meisjes van de Leidse Watervrienden met succes voor huh diploma. Het aantal behaalde diploma's over 1958 beliep hiermede 180 stuks. De namen van de geslaagden zijn Diploma A meisjes: Corrie Bekooy, Mia Sloos, Elsje Bavela'ar, Maja Taf fijn, Catrien Rijsbergen, Willy Bekooy, Netty Ho- gendorp, Annemarie Delsasso, Ca trien de Kier, Marij ke Onderwater, Ria v. Wijk, 'Cily Muysert, Cobie Florisson, Dikkie Wiggers, Ellij v. Assen. Diploma A jongens: Herman af- fijn, Berry de Zwijger, Gerard Lagas, Dirk VerbfUgge, Ileo Piena; Rienes Link. Top v.d. Mark, Cor Bey, Hen- ny Wiggers) Robert Piena,. Bert AssiT. Diploma B meisjes: Ingrid Ser- dijh, Jeanhe Heemskerk, Gonny v. Es, Hanny Zaalberg, Anki Heymans, Lucie Kikkert, ftia Ravensbergen, Olga v. Staden, Eef de Laaif, Hanneke Dubbelaar. Diploma B jongens: Cor v. Helden, "Tonny Heemskerk, Kees v. Ark, Frans Kalthoff, Sjaak Dissevelt.Hans v. Tongeren, Wim Beekman, Wim Veerman, Gerard y. d. Blom. 11 .Candidaten werden afgewezen. bieden worejt steeds dreigender en een gevaar voor het westen zélf. De toehoorders, volgden de lezing met gespannen aandacht en na afloop kwamen tal van vragen los. De voorzitter, de heer L. van Leeu wen. sprak een hartelijk dankwoord. NOORDWIJK OPSPORING VERZOCHT. Namens de directie van de Valen- tijstichting te Jouda verzoekt de hoofdinspecteur van politie te Noord- wijk bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van de voogdijpupil Neeltje Lith, geboren te Gouda 23 september 1923. Signalement lang 1.65 meter, grof gebouwd, kort zwart haar, bruine ogen, gekleed in blau windjack met teddy voering, droeg lage zwarte schoenen. Zij is geeste lijk niet volwaardig, lijdt aan toe vallen en wordt te Noordwijk ver pleegd. Bij aantreffen wordt men verzocht zich met de hoofdinspecteur van politie te Noordwijk, telefoon K 1719 netnummer 2020 of de plaat selijke politie in verbinding te stel de nood in de onderontwikkelde ge len. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 24 December 1858 Advertentie: Wij ondergetee- kenden, gezien de schriftelijke getuigenis van den deskundigen Vogelenzang, en onderzocht hebbende het huis op de Bree- destraat om de Walsche kant alhier, Wijk IV. No. 325, laatst bewoond door de familie Bieg- man, verklaren ter liefde voor de waarheid, overeenkomstig gemelde getuigenis, dat hetzel- de huis gansch zuiver is en zon der eenig te vreezen bezwaar kan worden bewoond; zijnde al- zoo de verspreide blaam om trent dat pand als kwaad ge rucht aan te merken. Leyden, 20 December, (volgen onderteke ningen). óók tijdens de Kerstdagen Leiden. Apotheek Reijst, Steen- straat 35, tel. 20136; 2e Kerstdag apo theek Van Driesum .Mare 110, tel. 20406. Oegstgeest. Eerste Kerstdag dkt. J H. Meissnere tel. 24865; 2e Kerst dag dkt. E. W. F. v. Walchren, tel. 22030, en dkt. A. B. v. d. Vlietde Vries, tel. 22331. Leiderdorp. Dkt. H. Bakema, tel. K 1710—24828, Hoofdstraat 2; Zr. Hartman, Goudekerk. tel. K 1714-505. Lisse. Eerste Kerstdag dkt. Duy- maer v. Twist, tel. 3453; 2e Kerstdag dkt. H. A. Holl. tel. 3155. Rijnsburg. Zie Katwijk a. d. Rijn. Sassenheitn. Op beide Kerstda gen houden de plaatselijke artsen hun eigen praktijk Valkenburg. Zie Katwijk-Rijn. Voorhout. Eerste Kerstdag dkt. A. W. Bots, tel. K 2532—7393; tweede Kerstdag dr H. Walenkamp, War mond, tel K 1711—220. Warmond. Zie Voorhout ZOETERWOUDE Echtpaar ontsnapt aan dood door gasvergiftiging Hedenmorgen wakker geworden door het aflopen van de wekker, "be merkte mevr. Siere» wonende aan de Noordbuurtse weg, een sterke gas- lucht. Nadat de heer Siere met moei te wakker was gemaakt was het echt paar gelukkig nog in staat het bed te verlaten. In het toilet viel de heer Siere echter bewusteloos neer; mevr. Slere kon ternau wernood gerucht ma ken om de buren te waarschuwen, die spoedig de hulp van dr. Kortmann inriepen. Toen de heer Siere weer tot bewustzijn was gebracht konden de beide patiënten naar familie wor den vervoerd. De lekkage is buiten de woning ont staan doordat een vrachtauto bij het aanvoeren van zand tot ophoging van het terrein rond het huis de gasbuis heeft vernield. Het gas is van buiten af de woning binnengedrongen. De wekker heeft ongetwijfeld het echt paar van een wisse dood gered. WOERDEN, 24 dec. Kaas. Aan gevoerd 12 partijen. Notering 2.23 2.30. Handel kalm. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE NIET AANGEGEVEN. Een landbouwer uit Zoeterwoude had noch aan de burgemeester noch aar. de veeartsenijkudige dienst ken nis gegeven van het feit, dat twee van zijn schapen leden aan „rotkreu- pel". Dies moest hij zich gisteren voor de Leidse kantonrechter ver antwoorden. Hij verklaarde niet ge weten te hebben, welke ziekte zijn schapen hadden. De officier van justitie wilde door zijn e de aan dacht vestigen op het grote gevaar, waaraan de veestapel wordt bloot gesteld door het niet-opgeven van besmettelijke veeziekten. Hij vroeg 50 boete of 10 dagen. De kanton rechter veroordeelde de landbouwer tot 35,boete resp. 8 dagen. Casino brengt met de Kerstdagen een Italiaanse zonnige sfeer naar het' koüde Nederland met de film „Drie meisjes op avontuur". Het zijn drie meisjes, die elkaar toevallig treffen en samen verder gdan om vakantie te vieren in Italië. Dat zij daar het avontuur van de liefde ontmoeten, spreekt welhaast vanzelf, maar er zijn even vanzelfsprekend ook verwikkelingen, welke het geheel tot een gezellig en onderhoudend ver haal, maken, dat door allen kan worden genoten. Voor de jeugd is als middagpro gramma George Formby geënga geerd in de bekende film ,,'t Zit in de lucht". Lido Als altijd geeft het Kerst programma ook dit jaar een luchtig programma en wie zou daarvoor be ter kunnen zorgen dan Norman Wis dom. de Engelse komiek, die hele za len doet brullen van het lachen. In de film „De vierkante rekruut" doet hij tijdens de tweede wereldoorlog van veel waarde. Na de voordracht werd ruim gebruik gemaakt van de gelegenheid vragen te stellen. Met een dankwoord aan de spreker en de Agfa werd de bijeenkomst gesloten. dere kwaliteiten" als jong rekruut brengen hefn al spoedig in conflict met het gezag, vertegenwoordigd door de als altijd blaffende sergeant- majoor. Ondanks alles weet de re kruut zijn dienstplichttijd door te komen en gaat hij als beroepssoldaat verder, weet zelfs een bewonderens waardige carrière te maken. Maar bij alles is hij dè ongelooflijke dazer, die overal waar hij komt de normale gang van zaken verstoort en uit evenwicht brengt. Hoe alles dan nog op zijn pootjes terecht komt is een gevolg van de wondere kronkelingen van scenario, schrijver en regisseur. De Rank organisatie die de verfil ming In handen kreeg, zal aan deze rolprent met de nieuwste stunts van Norman Wisdom plezier beleven. Luxor De film „Mardi Gras" is voor de vrienden en vriendinnen van de Amerikaanse zanger Pat Boone Van het verhaal behoeft men zich niet al te veel vtoor te stellen, maar van de kleuren in deze cinemasoope- film en vooral ook van de spranke lende muziek wél. Het gaat om een jonge, cadet aan de militaire acade mie, die in een onderlinge verloting een prijs wint; hij krijgt n.l. geld ge noeg om in grote stijl met de beken de, charmante filmster Michelle Marton (Christine Carere) uit te gaan, Daar de filmster doodver moeid van het werken is, begeeft zij zich op een carnaval en natuurlijk komt het tot een ontmoeting met de jonge soldaat die haar niet herkent. Er volgen vele moeilijkheden. De filmmaatschappij maakt er een pu bliciteitsstunt van, de cadet wordt op het matje geroepen en er zijn dan twee boze jonge mensen, die echter aan het slot van de film in eikaars armen gedreven worden. KFC-keu- ring; alle leeftijden. Rex brengt met de Kerstdagen „Het legioen van Zorro", een fantas tisch verhaal over goudtransporlen in Mexico, die in handen moeten worden gespeeld van Renito Juarez, in het begin van de vorige eeuw pre sident van Mexico. Maar er zijn ook anderen, die azen op het goud en een hete strijd is daarvan het ge- volg, Don Diego, alias Zorro, helpt de president en slaagt erin, na bo venmenselijke wederwaardigheden de felle strijd om het goud te win nen. Wegens de spanning en het avontuur toegang boven 14 jaar. Trianon heeft de „Heimweh.... enz." geprolongeerd. De film is als Kerstprogramma lang niet onge schikt. Omwille van het goede be grip van het biechtgeheim reserveer de de KFC dit verhaal voor personen boven de 18 jaar.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2