S)e CeiciócSoii^cmt Rampzalige instorting van Belgische mergelgroeve Minstens 18 personen onder het puin bedolven Moeizaam reddingswerk vorderi langzaam DUISTERNIS EN LICHT Eersie kerstboodschap van de Paus Persoonlijk woord Dr Drees stelt zich niet meer kandidaat Kerstboodschap van Eisenhower DROOGTE ROND BETHLEHEM Slecht weer Europa in HOE wordt het weer? Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. 10.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14595 Advert.: 17 ct p man. Telefoontjes f 1.50 De instorting van de mergelgroeven met champignonkwekerijen in het kleine Sichem-Bolder ten zuiden van Eben-Emael, een tiental kilometers van Maastricht verwijderd, wordt in België als een nationale ramp gevoeld. Koning Boudewijn heeft gistermiddag in gezelschap van zijn broer prins Albert de plek des onheils bezocht. Ook de bisschop-coadjutor van Luik, mgr. van Zuijlen was aanwezig. Hoewel het reddingswerk met man en macht wordt voortgezet, is er zo veel in puin gevallen mergel weg te graven, dat er nog geen enkel teken is, dat erop wijst, dat men de ingeslotenen of bedolvenen nadert. De tragische feiten zijn, dat door de instorting van de mergelgroeven, waarin de champignonkwekerijen zijn gevestigd van vier ondernemin gen, tenminste 18 personen zijn inge sloten, bedolven dan wel verpletterd door een last van vele tonnen grond en mergel, welke in een laag van vier tot tien meter dik en over een oppervlakte van zeker drie a vier hectaren zijn verzakt. Rond de rechthoek, welke ingestort is, deden zich nog verdere verzakkin gen voor, welke het benaderen van de rampplek tot een levensgevaarlij ke onderneming maakten. Het moedige optreden van pastoor L. Tomsin van Sichem en van dr J. Hardy, eveneens uit Sichem, heeft slechts een gedeeltelijk succes gehad. Een half uur na de instorting had den zij zich gistermorgen in een twintig meter diepe put, welke ais nooduitgang dient, laten zaken om te trachten gewonden te bergen. Zij slaagden ei in een 19-jarig meisje, G. Broeken uit Sichem, dat zich blijk baar op de rand van het instortings gebied bevond en door rondvliegende stukken mergel was getroffen en te gen een wand was geslagen, door de nooduitgang buiten te brengen. Het zwaar gewonde meisje is echter in de kliniek te Tongeren enkele uren nadien overleden. LJet leven kan soms zwaar te dra- gen zijn. Lichamelijk leed en zie- le-leed, teleurstellingen en zorgen kunnen de hemel van ons bestaan verduisteren en omnevelen. Ook het leven en het geluk der ge hele menselijke gemeenschap hangt in de waagschaal en deze lots-onze- kerheid verhevigt de persoonlijke zorgen. Een Duits dichter heeft geschreven: Slechts in dopkere nachten stralen de sterren in hun volle pracht. De nacht, welke heden wordt ge vierd, is zulk een donkere nacht, waarin de eeuwigheid een glans van licht verspreidt over alle men sen, die, ofschoon goedwillend, in leed en zorgen gedompeld zijn. Deze nacht was donker van men selijke zorgen en leed. Het moet volkomen duisternis geweest zijn voor Maria en Jozef, dat er gëen plaats bleek in de herbergen van Bethlehem en de aangekondigde „Koning over het huis van David in eeuwigheid" moest worden neergelegd in een voer bak van dieren. En de herders ,die plichtmatig de saaie, taaie nachtwacht hielden, ver starden van angst, toen eensklaps „de glorie" des Heren" hen om straalde. De „stille nacht, heilige nacht" is, wanneer wij ons houden aan het evangelie, een nacht geweest van ho peloze zorg en van felle schrik, ge volgd door een hemelse vreugde en ontspanning der zenuwen. Voor mensen, die diep in de zor gen zitten moet het opbeurend zijn', dat de echte Kerstnacht volstrekt niet een idyllisch herders-tafereeltje was van ideale gelukskinderen, maar een nacht van saaie, eentonige plichts vervulling en van zulke diepe zor gen, dat alle gisvertrouwen de bo dem scheen ingeslagen. In deze donkere nacht opende zich de hemelse heerlijkheid als een be moediging om het leven van zorg en plicht voort te leven. „Toen de engelen weer naar de hemel waren gevaren", verdween het licht en keerde de duisternis terug: keerden terug de diepe zorgen voor Maria en Jozef, de geduldige plichts vervulling voor de herders. Maar hun, en aan allen die geen uitkomst zien, is grote vreugde ver kondigd: dat in de donkerste nacht het Eeuwige Licht hen blijft omstra len en hen wenkt naar de hemelse heerlijkheid, waarin de glorie des Heren zich openbaart. Twee ontsnapten aan de dood. Twee mannen, die vlak tegen de grens van de instorting bekneld raak ten, konden zichzelf uit het puin red den. Een der mannen, die zich met handen en voeten heeft weten te red den, vertelde later, dat hij op een ge geven moment een hevig gerommel en gekraak hoorde; waarschuwings kreten klonken, het licht van de lam pen verduisterde en achter hem en zijn maat stortte het gewelf in. Hij bevond zich met zijn collega op een plek, enigzins verwijderd van de an deren, een plek, welke zoals later bleek, betrekkelijk veilig was. Hij werd niet geheel bedolven en in en kele minuten kon hij zich bevrijden Moeizaam reddingswerk. Op het gemeentehuis van Sichem weet men niets omtrent de identiteit van de slachtoffers. Alles is gecon centreerd op de opruimings- en red dingswerkzaamheden, welke gisteren in de loop van de middag meer en meer werden gecoördineerd. Red dingsploegen met ervaring betreffen de mijninstortingen uit Belgisch Eysden, Zwartberg, Waterschei, Be ringen en Winterslag, een afdeling van het corps burgerlijke veiligheid en Rode Kruis-afdelingen uit de he le omtrek zijn er met ambulancewa gens. Er is bij de ingang van de groe ve een hulppost ingericht door het Rode Kruis. Tegen drie uur 's middags, terwijl een dikke mist zich langzaam over het golvend heuvelland legde en de drukte van de hulporganisatie tot een schimmenspel maakte, reden de eer ste jeeps de mergelgangen in om een begin te maken met het Opruimen van de instorting: zwaarder mate- riaal durfde men blijkbaar nog niet te gebruiken, omdat mergelgroeven te onzeker zijn in hun constructie. Het kraakte reeds eerder. Er is nog geen feitelijke aanwijzing omtrent de oorzaak der instorting. Het betreft hier een complex van mergelgroeven, waarvan het bestaan teruggaat mogelijk tot in het grijs verleden. Sedert mensenheugenis heeft men in deze groeven mergel gewonnen, totdat een jaar of vijf zes ge-leden het mijntoezicht- in België deze groeven voor verdere ontgin ning ongeschikt verklaarde wegens gevaar van instorting. Nadien hebben echter particulieren er champignon' kwekerijen in gevestigd en deze ge ëxploiteerd met gebruikmaking van mergel voor de broeibedden en met gebruikmaking van motorisch vëï- keer, dat de rust en sterkte van het zachte gesteente wellicht geen goed zal hebben gedaan. De laatste tijd heeft het voortdurend in de gangen gekraakt, zodanig zelfs, dat sommigen van de arbeiders, die geregeld in de groeven werkten, bedenkingen over hun veiligheid hebben geuit. Nader wordt gemeld, dat in de loop van de nacht twee stoffelijke over schotten geborgen zijn nit de ingestor te mergelgroeve. Van de 14 thans nog vermiste personen is van 11 de iden titeit bekend, van de andere drie weet men niets. Verscheidene werknemers van de champignonkwekerijen, groeve gevestigd waren, waren n.l. niet op de personeelslijsten vermeld Reddingswerk wordt gevaarlijk. In de loop van de ochtend deden zich vandaag verschijnselen van in storting voor, welke het verblijf in de grotten levensgevaarlijk maken en na enig beraad zijn daarom de ploe gen, die bezig waren tussen half tien en tien uur teruggetrokken. De on middellijke omgeving van de hoofd ingangen van de grotten is ontruimd en men beraadt zich nu, of men nog met de reddingswerkzaamheden zal doorgaan of niet. Intussen is de Bel gische genie eveneens ter plaatse ge komen, zij tracht de toegangswegen enigszins te verharden in verband De nieuwe aanvoerder met zijn tiental r.: staand: Ir. H. B. J. Witte, ir. C. Staf, mr. C. P. Helders, prof. dr. J. ZUlstra, mr. J. van Aartsen, Zittend: mr. Luns, mr. A. A. M. Struycken, prof. dr. L. J. M. Beel, mej. dr. M. A. M. Klompe, Mr. J. M. L. Th. Cals. voor Tweede Kamer Dr. W. Drees zal zich niet meer candidaat doen stellen voor het lid maatschap van de Tweede Kamer, zo meldt het socialistische dagblad Het Parool. Dr. Drees zei, dat hij 't partijbe stuur van de P. v. d. A. heeft beves tigd, dat hij zich inderdaad zou hou den aan de opvatting welke hij drie jaar geleden reeds kenbaar had ge maakt, namelijk dat hij zich toen voor de laatste keer voor het Kamer lidmaatschap candidaat zou stellen. „Ik heb gemeend, dat de leeftijd van zeventig jaar een grens moest zijn, en ik heb bevestigd, dat ik me aan deze opvatting zal houden", al dus deelde de nu 72-jarige oud-mi- nister-president mee. Hij verklaarde wel in beperkte mate tot de verkie zingscampagne van de P. v. d. A. te zullen bijdragen. Het partijbestuur van de P. v. d. A. zal op 3 januari beslissen over de vraag, of de P. v. d. A. in de komen de verkiezingen weer met één lijst aanvoerder voor het hele land zal uitkomen, dan wel of zij, zoals vroeger gebruikelijk was, een aantal vooraanstaande figuren in verschil lende kieskringen als lijstaanvoerder zal doen optreden. In tegenstelling tot Paus Pius XII, die van zijn Kerstboodschappen dik wijls lange en principiële redevoe- met het vele vervoer, dat nu over de I ringen maakte, heeft Paus Johannes onverharde toegang naar de grotten President Eisenhower heeft dinsdag in zijn jaarlijkse Kerstboodschap aan de wereld zijn erewoord gegeven, dat de V.S. nooit geweld zullen gebrui ken om de vrede te verstoren. Het volk van de V.S. en zijn rege ring willen geen oorlog en geen enkel volk knechten of beheersen, aldus Eisenhower. Maar, zo vervolgde hij, de V.S. zijn sterk en zullen dit blijven, omdat dit de enige manier is in de huidige we reld om de rede te beschermen. Eisenhower zei, dat zijn land, hoe wel het nooit voor geweld of drei ging met geweld zal wijken, altijd ernstige en eerlijke voorstellen om internationale voorstellen te beslech ten, zal aanvaarden. gisteren een betrekkelijk kort en persoonlijk antwoord gegeven op de Kerstwensen, die het H. College van Kardinalen en 'de pauselijke hofhou ding hem hebben aangeboden. De Paus toonde zich dankbaar voor de goede wensen, tot hem ge richt, en voor de telkens blijkende aanhankelijkheid der gelovigen. Ver volgens gaf hij een kort overzicht van de Kerstboodschappen, die zyn voorganger Pius XII heeft gehouden en die de kopstukken der wereld aan het nadenken hebben gezet. Het wa ren meesterwerken van wetenschap, zo zei de Paus letterlijk, op theolo gisch, juridisch, ascetisch, staatkun dig en maatschappelijk gebied. Wanneer men in twee uitdruk kingsvolle bewoordingen de leven de kern van het onderricht van Pius XII zou willen samenvatten, dan volstaat men met de woorden: een heid en vrede. Eenheid, omdat op deze woorden heel de wereld steunt van haar schepping tot aan de vol tooiing van haar geschiedenis. Vrede, omdat zij tot uitdrukking brengen het weldoende en vruchtbaarheid brengende licht van Christus, zoon van God en Verlosser en verheerlij- De streek van Bethlehem en het gehele zuiden van Jordanië hebben te lijden van droogte, waardoor de gerst- en de tarwe-oogst gevaar lo pen. Volgens meteorologen zal de droog te voorlopig nog aanhouden. In alle kerken en moskeeën wordt gebeden om regen. Genoemde gebieden worden ook be dreigd door grote zwermen sprink hanen, die van Saoedi-Arabië in noordelijke richting trekken. Weer een R.K. priester in Moskou Pater Louis Dion uit Worcester (Massachusetts) heeft een Russisch visum gekregen om zich als enig katholiek priester te Moskou te ves tigen. De laatste R.K. priester in Moskou was pater Georges Bisson- nette. Nadat de Sow jet-regering de Fran se R.K. kerk te Moskou had gesloten, richtte pater Bissonnette in zijn eigen appartementen een kapel in, maar hij werd in 1955 gedwongen de Sowjet-Unie te verlaten. Pater Dion heeft verklaard, de ap partementen en de kapel van zijn voorganger te zullen overnemen als de Sow jet-regering de kerk niet openstelt. Pater Dion is Canadees van af komst. Hij is te Worcester geboren 46 jaar oud. Hij is van plan in ja- druk vermoedelijk dicht in de buurt van ons land blijft, is de kans, dat de genoemde depressies het weer ge durende de Kerstdagen zullen ver storen, niet groot. Overwegend droog en tamelijk rustig weer is dan ook het meest waarschijnlijk. Vorst van betekenis is niet te verwachten. In vele delen van Europa heerst slecht weer. In het Middellandse Zeegebied tussen Frankrijk en de Noord-Afrikaanse kust staat een zware storm. Bij Oran dreef dinsdag avond reeds 24 uur een Franse zee man in de woeste golven. Hij is maandag door een stortzee, van de brug van het Franse vracht schip „Regina Pacis" geslagen, en drijft sedertdien met behulp van een reddingsboei rond. Er zijn sche pen vlak in zijn buurt, doch die kun nen hem niet helpen als gevolg van de hoge zeegang. Men heeft inmiddels de hoop om de drenkeling, de 34-jarige Lucien Acciaro, te redden, moeten opgeven. De „Regina Pacis" is met de vlag halfstok de haven van Oran binnen gevaren. Bij Mostaganem aan de Algerijn se westkust zijn 30 kleine schepen die voor anker lagen, gezonken. Ostia bij Rome is dinsdag getrof fen door een zware storm, die da ken van huizen rukte. Verscheidene mensen zijn gewond. In Venetië is dinsdagochtend het San-Marcoplein overstroomd. In Zwitserland is veel sneeuw ge vallen. Noordelijker heerst de mist. Het scheepverkeer tussen Keulen en de Nederlandse grens is dinsdag ver scheidene uren onmogelijk geweest. Het vliegveld van Brussel kon de ge- nuari per vliegtuig uit de V.S. naar hele dag als gevolg van de dichte Moskou te vertrekken. Imist niet gebruikt worden. ker van het menselijke geslacht. Enige voorwaarde van- de kant van de mens is de goede wil, welke op zich ook reeds een genade Gods is, maar die uit haar aard van mense lijke beantwoording vrije wil moet zijn. Dit in gebreke blijven van de beantwoording der menselijke vrij heid jegens de roep van God vormt het verschrikkelijkste probleem van de mensengeschiedenis, individueel en internationaal. Het geboortefeest van Jezus ver kondigt ieder jaar steeds weer op nieuw met dezelfde nadruk dezelfde leer, namelijk eenheid en vrede. He laas is de mensengeschiedenis begon nen met een bloedige gebeurtenis van broedermoord. De wet van lief de, die de schepper in het mensen hart had gegrift werd geschonden door de slechte wil, die de mensheid onmiddellijk op de wegen van onge rechtigheid en wanordelijkheid heeft gebracht. De eenheid werd versplin terd en vroeg om niet minder dan de tussenkomst van de Zoon van de Schepper zelf, die het uit gehoor zaamheid op zich genomen heeft om de heilige, maar onmiddellijk ont wijde banden der mensenfamilie te herstellen. En hij heeft ze hersteld ten koste van zijn bloed. Dit herstel is nog steeds in wording. Denkend aan de zovele' malen, dat onze voorgangers vanaf de aposto lische leerstoel tot eenheid hebben uitgenodigd hebben wij geen ander plan dan om nederig maar vol vuur onze taak voort te zetten, die ons door het woord en het voorbeeld van Jezus, de goede goddelijke herder, voortdurend gegeven wordt. Gewag makend van het plan om aan het begin van het Kerstfeest de klokken te laten horen van de paro chie waar hij werd geboren, zeide de Paus: „Geve God, dat de heilwens en uitnodiging van deze klokken overal gehoord mogen worden. De Kersttijd is een tijd van goede werken en vu rige naastenliefde. De zaken, die in houd en kleur geven aan de be schaving, die haar naam aan Chris tus ontleent, zijn de veertien werken van barmhartigheid. Eenheid liefde jegens de behoeftigen, zieken en lijdenden, wie zij ook zijn. Moge dit Kerstfeest een opbouwend feest zijn". Paus Johannes spreekt tenslotte als zijn wens uit, dat de goede voor nemens van dit Kerstfeest mogen worden voortgezet in het nieuwe jaar, zodat voor de gehele wereld 1959 een jaar van gerechtigheid, van goedheid en van vrede, een waarlijk gezegend jaar worde. BERICHT Het eerstvolgende nummer van De Leidse Courant verschijnt 27 dec. Vrij rustig weer De Bilt woensdag 10 uur. In de algemene circulatie is in de afgelo pen dagen een belangrijke verande ring opgetreden. Nabij de Britse eilanden, waar enkele dagen geleden nog een diepe depresise lag, is na melijk een rug van hoge luchtdruk tot ontwikkeling gekomen. Deze vormt nu een verbinding tussen het Azorenhogedrukgebied en een maxi mum nabij Nova Zembla. Zowel ten westen als ten oosten van de rug worden depressies aangetroffen De storingen op de oceaan volgen een baan, die in de richting van IJsland wijst, terwijl een depressie boven Italië zich in hoofdzaak in noord oostelijke richting naar de Balkan uitbreidt. De laatste veroorzaakt in het Alpengebied en in Italië over vloedige regenval. Aangezien de rug van hoge lucht Dit nummer bestaat uit 16 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG WEER. Overwegend zwaar bewolkt en droog weer. Matige noordelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 25 Dec. zon op 98.48; onder 16.32; maan op 16.33; onder 07.39. 26 Dec. zon op 08.48; onder 16.33; maan op 17.28; onder 08.28. Volle maan 04.54. 27 Dec. zon op 08.48; onder 16.34; maan op 18.31; onder 09.11. Hoogwaterstanden 25 Dec. v.m. 3.nun. 3.15. 26 Dec. v.m. 3.40; n.m. 3.50. 27 Dec. v.m. 4.15; n.m. 4.25. Het weer in Europa HELSINKI geh. bew. 1 C. STOCKHOLM mist 1 OSLO geh. bew. —3 KOPENHAGEN regen 3 ABERDEEN onbewolkt —1 LONDEN geh. bew. 3 AMSTERDAM geh. bew. 5 BRUSSEL motregen 4 LUXEMBURG regen 3 PARIJS geh. bew. 5 BORDEAUX geh. bew. 7 GRENOBLE regen 5 NICE geh. bew. 8 BERLIJN mist 2 FRANKFORT geh. bew. 5 MüNCHEN sneejw 0 ZüRICH motregen 2 GENEVE geh. bew. 4 LOCARNO geh. bew. 9 WENEN geh. bew. 8 INNSBRUCK sneeuw 0 ROME regen 10 AJACCIO licht bew. 5 MADRID onbew. 0 MALLORCA zw. bew. 12 ALGIERS geh. bew. 12 Korreltje Zij, voor wie wij een steun zijn, ge ven ons ook een houvast in het le ven.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1