S)e CéidieSoti/fca/tit IS ER De Gaulle thans president van Frankrijk RUSTIG WEER Prof. Beef mini van overgangs- Grotere bevoegdheid dan zijn voorgangers De frank reageerde met een daling Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENt.RACHT 32 Telefoon; Directie. Abonnem, Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.nond., f 7.50 p kwart. Franco p.p. /».- MAANDAG 22 DECEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14593 De Gaulle Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50 Morgenmiddag zitting Tweede Kamer H. M. de Koningin heeft zaterdagmiddag aan prof. dr. L. J. M. Beel op dracht gegeven een kabinet te vormen, dat zich tot taak stelt de ontbinding van de Tweede Kamer der Staten Generaal en de behartiging van al het geen het in het belang van het koninkrijk noodzakelijk acht tot het tijdstip van de vervroegde verkiezingen. Prof. dr. Beel heeft deze opdracht aangenomen. Verrassing in Den Haag Het is wel zeker, dat dit nieuwe kabinet gevormd zal worden uit Prof. Beel zélf als minister-presi dent en de negen ministers, die hun portefeuilles ter beschikking heb- j ben gesteld. Vermoedelijk zal de vice-premier van het kabinet-Drees mr. A. A. M. Struyken, deze inte rim-regering dezelfde post ontvan gen. De leden van de Tweede Ka mer der Staten Generaal hebben van hun voorzitter dr. L. G. Kortenhorst telegrafisch bericht ontvangen, dat de vergadering van hedenmiddag verdaagd zal worden tot morgenmid dag om het nieuw gevormde kabinet de gelegenheid te geven in de Ka mer een verklaring af te leggen en de bereidheid de belastingontwer- pen te behandelen, kenbaar te ma ken. Met de negen niet-socialistische ministers zal Prof. Beel in de loop van de dag een bespreking hebben. Het ligt in de lijn der verwachtin gen, dat het kabinet als volgt zal worden samengesteld: Prof. dr. L. J. M. Beel, minister president, minister van algemene zaken; Mr. J. M. A. Luns, minister van buitenlandse zaken; Mr. A. A. M. Struycken, minister van binnenlandse zaken; Mr. J. M. L. Th. Cals, minister van onderwijs, kunsten en weten schappen; Mej. dr. M. A. M. Klompé, minis ter van maatschappelijk werk; Ir. C. Staf, minister van oorlog, marine en landbouw; Mr. G. Ph. Helders, minister van zaken overzee; Prof. dr. J. Zijlstra, minister van economische zaken; Mr. J. van Aartsen, minister van verkeer en waterstaat; Mr. H. B. J. Witte, minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid. Verrassing. Uit het afscheidsbezoek, dat dr. Drees zaterdagmiddag aan H.M. de Koningin bracht, concludeerde men in Den Haag zaterdag al, dat de ont slagaanvrage van de socialistische minister was ingewilligd. De opdracht aan Prof. Beel echter was in Haagse kringen een ver rassing, omdat men na het bezoek van mr. Struycken aan de konin gin in de mening verkeerde, dat het rompkabinetal of niet als volwaardig kabinet verder zou re geren. Na diens bezoek aan de koningin werd de vice-premier met vragen overstelpt door de wachtende jour nalisten. Minister Struycken ont week echter alle positieve vragen en stelde slechts vagelijk in het voor uitzicht, dat na het verschijnen van het communiqué van de koningin de kabinetscrisis vermoedelijk tot het verleden zou behoren. De journalisten vóór Huis ten Bosch stelden vervolgens vast, dat de koningin het paleis verliet om te gaan lunchen in het paleis aan de Lange Voorhout. Hieruit concludeer- voorziening; de men, dat zij nog méér bezoek ver wachtte en dit had men goed ge zien, want omstreeks twee uur arri veerde wederom de directeur van het kabinet van de koningin, mej. mr. M. A. Tellegen. Direct daarop kwam de konigin aan. Onderhoud. Om twee uur precies naderde een zwarte wagen van het ministerie van buitenlandse zaken en tot ver bazing van de aanwezige journalis ten stapte hier prof. Beel uit. Het onderhoud van Hare Majesteit met de hoogleraar duurde twee uur. Door zijn wagen naar de achterzijde van het paleis te doen rijden ontweek prof Beel de vragende journalisten. Hij reed van Huis ten Bosch onmid dellijk naar het ministerie van Bin nenlandse Zaken, waar hij een on derhoud had met mr. Struycken en diens staatssecretaris mr. J. M. Kan. Na dit onderhoud werd prof. Beel bestormd door journalisten en hij was verbaasd te horen, dat er nog geen communiqué was verschenen. Hij haastte zich naar binnen en enige ogenblikken later kondigde hij de komst van het officiële bericht aan, dat inderdaad niet lang op zich liet wachten. Het Kabinet-Beel gevormd Het kabinet der koningin deelt mede: „H.M. de Koningin heeft op hun verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan: Dr W. Drees, als minister-president en als minister van algemene zaken; Prof dr I. Samkalden als minister van justitie; H. J. Hofstra als minister van fi nanciën; Dr ir A. Vondeling als minister van landbouw, visserij en voedsel- Eisenhowers Kerstboodschap weerklonk opnieuw Atlas'' Via de GELUKKIGE VONDST r\e mededeling, dat H.M. de Ko- ningin na langdurig beraad prof. Beel heeft aangezocht als mi nister-president van een kabinet is, behalve voor de ingewijden, een volkomen verrassing geweest, en een aangename verrassing. Ofschoon de woordenkeus, waar mede de opdracht tot kabinetsvor ming werd verleend, vrijwel overeen komt met die, waarmede een demis sionair kabinet pleegt aan te blijven, is hier toch blijkbaar sprake van de vorming van een ministerie, ook al bestaat dat ministerie voor het over grote deel uit ministers, die hun por tefeuille „ter beschikking' hadden gesteld. Maar toch is het niet zo, dat een „rechts" ministerie wordt gevormd, want deze kwalificatie laat de be perkte en tijdelijke opdracht niet toe. Niettemin is het in zoverre een normaal kabinet, dat het regerings verantwoordelijkheid draagt, ook al zal het geen belangrijke bestuurs aangelegenheden, behalve de Ka mer-ontbinding, aan de orde stel len. Het verheugende in 'de keuze van prof. Beel is de poging tot bedaren van de opgewonden gemoederen, met name bij de P. v. d. A., want prof. Beel is uitgesproken een man van verzoening en bovendien een per soonlijkheid, die bij de gerezen on enigheid geen rol heeft gespeeld. Ook is hij altijd een voorstander geweest van de „brede basis", een gedragslijn, welke, zoalswij reeds onlangs schreven, voor ons land in de gegeven politieke omstandighe den, de eerst aangewezene blijft, zij 't niet tot iedere prijs. Nu de keuze op prof. Beel is ge vallen, lijkt het voor de hand lig gend, dat hij werd aangezocht. Maar toch is het, wat oneerbiedig gezegd, een vondst, een gelukkige vondst, welke ertoe kan bijdragen, ook dit tussen- of overgangskabinet of hoe men het noemen wil, voor het land een regering betekent, die in eventuele omstandigheden bestuurs macht en bestuursverantwoordelijk- heid heeft. Zaterdag is men er in geslaagd, de Kerstboodschap van president Eisen hower in een radio telegrafische code opnieuw naar de om de aarde draai ende Atlas-raket uit te zenden, waar na de satelliet het gesprokene weer terugzond naar de .arde. Een eerder gedane poging om de satelliet zelf nog eens de bandop name van de toespraak te laten horen gelukte slechts gedeelcelijk. Men wil nu nog trachten van een radiostation in Californië de kunst maan boodschappen op te .geven, die zij later desgevraagd weer moet uit zenden. Later is medegedeeld, dat een door het radiostation te Corona, in Cali fornië, uitgezonden boodsciiap door de „Atlas" is heruitgezonden, waar bij de tekst door drie Amerikaanse radiostations „luid en duidelijk" werd ontvangen. RUSSISCHE WAARDERING De lancering van de „Atlas"- satelliet betekent „een belangrijk succes" voor de Amerikanen, zo heeft de bekende Russische specialist op het gebied van de ruimtevaart, prof. Leonid Sedof, in een vraagge sprek met het persbureau Tass ver klaard. Volgens hem konden echter het ge wicht van de „Atlas", de hoogte van zijn baan en zijn verwachte levens duur niet worden vergeleken met die van drie Russische kunstmanen. Voor deskundigen was het z.i. dui delijk, dat er geen sprake van was, dat de viertonssatellk van de Ame rikanen de drie Spoetniks in gewicht overtreft. De nuttige last van de Russische kunstmanen was resp. 83,6 kg. 508,3 kg. en 1.327 kg. De nut tige last van de „Atlas" was daaren tegen slechts 67.5 kg. De Amerikanen waren aan het gewicht van vier ton gekomen door het gewicht van de raket bij de nuttige last p te tellen. Als men zó rekende, woog de derde Spoetnik 78 ton, aldus prof. Sedof. J. G. Suurhoff als minister van so ciale zaken en volksgezondheid; Drs E. H. van der Beugel als staatssecretaris van buitenlandse za ken; M. van Veen als staatssecretaris van oorlog; En de minister van staat prof. dr L. J. M. Beel benemd tot minister president en minister van algemene zaken. H.M. de Koningin heeft geen ont slag verleend aan de overige minis ters en staatssecretarissen die hun portefeuilles, onderscheidenlijk hun functies ter beschikking hadden ge steld en de minister president, mi nister van algemene zaken benoemd tot minister van sociale zaken en volksgezondheid a.i.; de vice-minister president, minister var binnenlandse zaken, bezitsvorming en P.B.O tot minister van justitie a.i.; de minister voor defensie tot minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening ai. en de minister van economische zaken tot minister van financiën a.i." De Engelsen lopen nogal warm Een grote groep Engelsen heeft zaterdag gedemonstreerd op de raket- basis te Swaffhem in Norfolk. De politie zag zich genoodzaakt een aantal van de demonstranten van het terrein te dragen een maatregel, die slechts weinig uitrichtte, want even later waren de demonstranten er toch weer.... Toen werden er krassere maatregelen getroffen: veertig mensen werden gearresteerd op gTond van weerspannigheid jegens de politie. In Valthermond is zaterdag een huis, bewoond door een gezin van zeven personen uitgebrand. Van de inboedel kon bijna niets worden ge red. De brand is ontstaan bij het aanmaken van een kachel. Het vuur greep zeer snel om zich heen. De plaatselijke brandweer kon slechts nablussen. Het huis en de inboedel waren verzekerd. Het Amerikaanse radiostation „W. R. C. A." heeft gemeld, dat ze ventig der 72 inzitenden van een autobus om het leven zijn gekomen, toen het voertuig, ongeveer 65 kilo meter ten zuiden van Oaxaca, in Mexico, in een ravijnn stortte. Generaal De Gaulle is gekozen tot president van de Franse republiek, aldus bleek zondagmiddag om kwart over vijf bij het tellen van de stem men. Op dat tijdstip kreeg hij de absolute meerderheid, namelijk meer dan 40.755 stemmen. Later bleek generaal De Gaulle in totaal 85 procent van de stemmen te hebben verworven, nl. 77.5 in Frankrijk zelf, 81.45 in de overzeese departementen en 97.04 in de staten, die tot de Franse gemeenschap behoren. De beide andere kandidaten, Marrane en Chatelet, behaalden resp. onge veer 10 en 5 percent van de uitgebrachte stemmen. De communisten hebben alleen in het gebied van Parijs behoorlijk partij gegeven. Van de 5.653 geldig uitgebrachte stemmen kreeg hun kandidaat Marrane er 2.126. De Gaulle behield echter de meerderheid met 3.110 stemmen. In Algerije hebben de beide tegenstanders van De Gaulle, Marrane en Chatelet, niet één stem gekregen. Hieruit kan men de gevolgtrekking maken, dat de leden van het Alge rijnse kiescollege achter het program staan, dat De Gaulle in Constantine heeft ontvouwd voor de economische ontwikkeling van Algerië. VOLMACHTEN Generaal De Gaulle is de achttien de Franse president. De macht, die hij krachtens de kortgeleden hij volksstemming goedgekeurde grond wet heeft, is echter, zoals bekend, veel groter dan die, welke de voor- Generaal De Gaulle blijft tot 8 januari optreden als premier. Op die dag zal de huidige president, René Coty, zijn functie aan De Gaulle overdragen. Op of kort na 8 januari Nieuwe lauweren voor Maria Meneghini Callas De Italiaanse zangeres Maria Meneghini Callas is vrijdagavond met veel succes opgetreden in een gala voorstelling in de Parijse opera. Foto: president René Coty kwam haar persoonlijk zijn complimenten aanbieden zal De GauLe een nieuwe premier benoemen. Algemeen wordt ver wacht, dat dit senator Michel Debre zal zijn, een van de voornaamste op stellers van de nieuwe grondwet. De generaal is gekozen door een college van meer dan 81.000 kiesman nen, bestaande uit parlementsleden en vertegenwoordigers van gemeen ten en overzeese gebiedsdelen. De stemming was geheim. DEVALUATIEVREES TE PARIJS Nieuwe geruchten over een moge lijke devaluatie van de Franse frank verband houdend met de scherpe koersdaling van de frank in de on officiële beurshandel te Parijs, zijn zaterdag tegengesproken door een woordvoerder van het ministerie van financiën. De koersdaling in de onofficiële beurshandel heeft de notering van de frank gebracht op het laagste peil sedert mei j.l. toen er een burger oorlog in Frankrijk dreigde. Op de beurs wordt de daling van de franknotering voor een deel aan speculaties van buitenlandse ban ken toegeschreven en voor een deel aan het vermoeden, dat de sanering op lange termijn van de Franse eco nomie, waarvan generaal De Gaulle voorstander is, een devaluatie van de frank met zich zal brengen, hetzij binnenkort of later. H.H. ADVERTEERDERS. In verband met de feestdagen moe ten advertenties voor de courant van zaterdag 27 december, wil men van plaatsing verzekerd zijn, vóór woens dag 24 december in ons bezit zijn. DE DIRECTIE. Jezuieten veroordeeld in O. Duitsland Men had ontdekt, dat zij in het be zit waren van publikaties uit het wes ten, hoofdzakelijk van theologische aard(!). In de twee Jezuietenkerken van West-Berlijn zijn speciale dien sten gehouden voor de vier priesters, aldus Pia. In Frankfort aan de Oder zijn za terdag vier Jezuïeten veroordeeld tot gevangenisstraffen en/of dwangar beid op beschuldiging van staatsge vaarlijke activiteit, zo meldt DPA. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Medegedeeld door 't K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK MIST Overwegend droog met in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en oost. Vannacht temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag de-' zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 23 Dec. zon op 08.47; onder 16.31; maan op 15.04; onder 05.48. Hoogwaterstanden 23 Dec. v.m. 1.40; n.m. 1.55. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO De Bilt 22 december. De de pressie, die zaterdag bij Ierland lag, heeft zich sindsdien slechts weinig K-nPFAmAr™ verplaatst. Wel is ze ongeveer 20 mb I aüSSt? minder diep geworden. In de boven West-Europa gelegen frontale zóne van deze depressie kwam tijdens het weekeinde een storing tot ontwikke ling. Deze bewoog zich via West- Duitsland noordwaarts en veroor zaakte zondag ook in ons land, be halve in Zeeland en het uiterste wes ten van Noord-Brabant, geruime tijd regen. In de noordelijke provincies viel 5 tot 7 mm. Na het passeren van de storing klaarde het snel op en werden in het zuiden van het land plaatselijk nog minimum-tempera turen van 0 en 1 graden bereikt. Nabij New Foundland is een zeer diepe depressie tot ontwikkeling ge komen, die paar het midden van de Oceaan trekt. Een andere depressie, die de Oceaan langs een bijzonder zuidelijk gelegen baan is overgesto ken, bereikte vanochtend Gibraltar. Deze gaat in de richting van de Golf van Genua bewegen,, maar zal morgen nauwelijks invloed op het weer in ons land kunnen uitoefenen. Ahb neerslagkansen zijn ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALORCA ALGIERS ijzei - —3 C. motregen 2 regen 2 onbewolkt 6 zwaar bew. 7 licht bew. 5 half bew. 3 mist 4 zwaar bew. 3 onbewolkt 1 licht bew. 3 onbewolkt 2 zwaar bew. 7 licht bew. 1 regen 4 geheel bew. 1 regen 4 mist 1 onVawolkt 6 zwaar bew. 2 zwaar bew. 11 licht bew. 9 regen 3 zwaar bew. 9 17 Korreltje Vier vijandige kranten zijn meer te daarom vrezen dan de punten van duizend klein. In het temperatuurverloop vijandelijke bajonetten. komt weinig verandering. 1 (Napoleon).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1