Statenleden van Z. Holland namen B-driehoeksplan aan Muiterij op een trawler PHILIPS PHILISHAVE120 52. Produktschap voor zuivel kon geen vakantieregeling treilen „DIKKE HANNES" TIJDENS EEN VECHTPARTIJ NEERGESCHOTEN WiSTEnt GEEEQ^ 20 pCt. belasting voor toto- of loterij gelukkigen DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA o Vrije veren illusie n De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben gesproken over het voorstel tot oprichting van de Stich ting Vervanging Tuinbouwgronden in Zuid-Holland (B-driehoeksplan). Dank zij de gevatte en enthousias te verdediging van gedeputeerde Deerenberg is het aangenomen, hoe wel vóór deze verdediging alle frac ties iets aan te merken hadden. De heer L. P. Vergouwen (K.V.P.) maakte bezwaren tegen het verdwij nen van land- en tuinbouwgronden in deze driehoek tussen Berkel, Blelswijk en Bergschenhoek, hoewel hij bewondering had voor het werk, dat de commissie van voorbereiding had verricht. Hij was bevreesd, dat men later spijt zou krijgen over de grootse aanpak van dit plan. Kan men -niet beter met de aan koop van drie tot vijfhonderd hec tare beginnen, dan met de 2000 ha. welk nu op het programma staan? De Stichting is een bemiddelend or gaan, maar zij moet niet als grond bedrijf gaan optreden. Het verwon derde hem, dat het landbouwschap zich teruggetrokken had van de ga rantiestelling tot tien procent. Is net niet beter, aldus de heer Vergouwen, het voorstel eerst in stemming te brengen, nadat men een andere part ner heeft gevonden? Het bezwaar van de heer Van Dijk (C. H.) richtte zich tegen het diri gisme dat uit dit plan spreekt. De onteigening vindt hij niet in de haak; een onteigening ten bate van de ont eigenden. Hij achtte het beter de behandeling van het voorstel tot een volgende zitting uit te stellen. De heer J. Emmens (P.v.d.A.) wil de weten waarom het landbouwschap zich heeft teruggetrokken, terwijl toch juist in deze kring de leuze „land voor land, bedrijf voor bedrijf" wordt gepropageerd. Ook in de middagzitting werden bezwaren ontwikkeld, die zich onder meer richtten tegen het feit, dat de tuinders niet vrij zijn in de keuze van vestiging en verder dat men voor 97 landbouwers uit dit gebied elders nieuwe grond moet zien te krijgen. Geen uitstel. Het leek erop, dat een motie om uitstel zou worden ingediend, maar de heer Deerenberg diende zeer slag vaardig van repliek. Na een overzicht van het ontstaan der plannen wees hij mop, dat de Provinciale Staten zélf een commis sie hebben ingesteld. Het landbouw schap- heeft niet officieel afgezegd; slechts heeft een vertegenwoordiger van het schap in een vergadering tegen hem terloops gezegd dat het zich terugtrok. Deze houding van het landbouwschap Is onbehoor1 jk. Waar schijnlijk heeft het bezwaar gemaakt tegen een te soepele onteigenings regeling. Men zal zoveel mogelijk langs minnelijke schikking de gron den trachten te verwerven. Trou wens er is geen sprake var een ont eigening maar van pntsluiting van een gebied. Hij wees erop, dat men niet kan gaan onderhandelen over de aankoop ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld: Australië: ss „Orcades" 27/12. Canada ss .Rijndam" 27/12. Chili: via New York 24/12. Ned. Nieuw- Guinea: ms „Bengkalis" 23/12. Nw. Zeeland: ss „Gothic" 27/12. Surina me: ms „Rodenbek" 22/12. Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Pen dennis Castle" 27/12. Brits Oost- Afrika: ss „La Bourdonnais" 27/12. Inlichtingen betreffende de ver- zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. der gronden als men niet weet of de Staten er hun goedkeuring aan hechten. Provinciale weg. Men heeft ook gesproken over de aanleg van provinciale weg no. 1 (ScheveningenWassenaarNoord- wijkgrens Noordho'land). Er bestaat geen overeenstemming met het ministerie van verkeer en waterstaat over het zuidelijk tracé Het college van Gec. puteerden zal thans onderzoeken of het mogelijk is alvast met de aanleg van het noor delijk gedeelte te beginnen. Veren. Ook de Verenkwestie in Z.-Holland is onderwerp van het gesprek ge weest in de Provinciale Staten van Zuid Holland. Het college van Gede puteerden was met het voorstel ge komen om de veertarieven te ver hogen. Het betrof hier het veer tus sen Rijnsaterwoude en Alkemade en het veer tussen Valkenburg en Oegst- geest, en enige andere (grotere ve ren) elders in de provincie. Men stelde in de Staten als ideaal: vrije veren, maar erkende dat dit wel tot de ijdele wensen zal blijven behoren, omdat, de Provincie dan jaarlijks twèe ni-joen gulden op tafel moet leggen. Niettemin zullen gedeputeerden de verenkwestie nog eens onder de loupe nemen. Helaas beschikken de Staten niet over de middelen om een systeem van vrije eren in het leven te roepen. (Advertentie) Koningin sprak tot maatschappelijk werkers De koningin heeft op een jubileum congres van de Nationale raad voor maatschappelijk werk gesproken over de verantwoordelijkheid van de maat schappelijke werkers en werksters. Deze is zo groot, dat zij van de wer kers en werksters alles vraagt. Juist Schipper afgeranseld door heeihoofden Op de Rotterdamse motortreiler RO 53 Dirkje hebben twee opstandi ge matrozen een „greep naar de macht" gedaan. Schipper Jan Klin kenberg, nu weer thuis in IJmui- den, doet het verhaal over deze mui terij met onderbreking om de vele pijnlijke en blauwe plekken te stre len, die hij opliep bij de wilde vechtpartijen op de brug van de Dirkje De Dirkje is een modern vissers schip van de n.v. Piscator. De laatste reis had niet veel succes opgeleverd. De rederij en de schipper besloten na de slechte haringvisserij in het Kanaal door te stomen langs de En gelse zuidkust naar de Ierse Zee. Daar meldden andere treilers name lijk betere vangsten. Twee opvarenden, A. T. R. uit Katwijk en C. B. uit Scheveningen, waren het met dat besluit niet eens. De mannen meenden, dat de reis met twee weken al lang genoeg had geduurd. Zij wilden het commando overnemen. Opgesloten. Er ontstond op de brug van de Dirkje na een woordenwisseling een woeste vechtpartij, die ermee ein digde dat de schipper in zijn hut werd opgesloten. Gelukkig hadden stuurman Jan de Boer en andere op varenden het tumult gehoord. Met succes slaagden zij er in de twee muitende heethoofden tot be daren te brengen. Zij ontzetten de schipper, die zich niet goed tegen het tweetal had kunnen verweren: bij een ongeluk aan boord van de treiler Sumatra, waarop hij vroeger ter visserij ging, had hij een van zijn armen ernstig verwond. Schipper Klinkenberg bleek da nig te zijn afgeranseld. Na zijn be vrijding kon hij echter het comman do weer overnemen en hij besloot een Engelse haven op te zoeken om assistentie van de politie te vragen. Teruggekeerd. De treiler was op dat moment op ongeveer twintig mijl van Landsend. Er werd koers gezet naar Falmouth, waar het schip onder bewaking werd gesteld. De Nederlandse consul was intus sen gewaarschuwd en zorgde er voor, dat de IJmuidense schipper in een ziekenhuis werd behandeld en opge nomen. Op zijn dringend verzoek kon schipper Klinkenberg de volgen de dag naar boord terugkeren, daar hij de reis naar de Ierse Zee wenste voort te zetten. De Katwijker en Scheveninger werden van boord geleid en kregen een enkele reis per trein en Har- wichboot naar Nederland. De Dirkje vervolgde met twee man minder aan boord de op 24 no vember begonnen reis naar de Ier se Zee en keerde in de nacht van dinsdag op woensdag te IJmuiden terug met bijna vierhonderd kantjes gezouten haring en ruim tweehon derd kisten verse haring. De twee muitende*'opvarenden van de Dirkje zijn thans door de Vel- sense politie verhoord. Gistermorgen heeft ook schipper Klinkenberg een verklaring afgelegd. Hij zal vermoe delijk de volgende reis met de Dirk je thuisblijven om bij te komen van de gevolgen van de vechtpartij. in dit werk treden de menselijke ver houdingen op de voorgrond. De ko ningin zag dan ook in een te veel or ganiseren een gevaar, omdat de spon tane bewogenheid, welke zij bij velen aanwezig achtte, zou gaan verdwij nen. Andere functie voor aftredend onderminister? Waarschijnlijk zal de aftredende staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, drs v. d. Beugel, de functie krij gen van regeringscommissaris voor Europese zaken. „Telegraaf" ver neemt, dat hij hiervoor reeds is ge polst door minister Luns in Parijs, in overleg met andere KVP-minlsters in Den Haag. Er behoeft voor de heer v. d. Beu gel geen bezwaar te bestaan deze functie aan te nemen, omdat tussen zijn partij (P. v. d. A.) en de andere partijen geen meningsverschil bestaat over de Europese politiek. Het is geen geheim, aldus het blad, dat drs Van den Beugel niet bijzonder gelukkig is met het optreden van mr Burger in en buiten de Kamer. COMPENSATIE VERHOOGDE A.O.W.-PREMIE. Het college van rijksbemiddelaars heeft een beschikking afgekondigd, waarbij de compensatie voor de A.O.W.-premie wordt verhoogd van 386.40 tot 417.20 per jaar. Die ver hoging komt voort uit het optrekken van de loongrens per 1 jauar van 6900 tot 7450, waardoor de maxi mum premie (6.76 proceit) stijgt met ƒ30.80. Voor deze beslissing had het col lege een verdeeld advies van de Stichting van de arbeid ontvangen, waarin de werkgevers een compen satie afwezen, de werknemers haar aanbevalen. Het college heeft nu het laatste standpunt gevolgd. De be schikking is in de Staatscourant ge publiceerd. Na de melk, de suiker: Landbouwschap raadt aan produktie te handhaven Het bestuur van het landbouw schap acht het op het ogenblik niet nodig voor de binnenlandse con- perking van de produkties van sui kerbieten. Het wil ook trachten de overheid af te brengen van het idee van garantiebeperking van dit pro- dukt. De overheid zou namelijk de garantie voor de volgende oogst willen beperken tot de hoeveelheid, nodig voor de binnennlandse con sumptie. Het landbouwschap meent, dat men na één zeer gunstige oogst, die van dit jaar, niet direct hoeft te vre zen voor overproduktie omdat de oogst van jaar tot jaar zeer kan verschillen. Beperkende maatrege len, nu getroffen, zouden in een vol gend jaar bij een slechter oogst tot compleet in etui 50 fSjü»] Ook verkrijgbaar de wereldvermaarde „Philishave" van 39.75 (Advertentie) „Alg. Dagblad", een tekort kunnen leiden. Zijn metgezel gewond Geen direcie levering van melk door veehouders Als gevolg van het niet vernieuwen ener verordening van het product schap voor zuivel om melk dagelijks verplicht te leveren, te verwerken en te bezorgen is ook de mogelijkheid voor het productschap om een vacan tieregeling voor de melkslijters te maken vervallen. ïï/mHmkKmilmgi wwi ikh ma, er mmiu vePKOfmtHUNummiut. [EifmUkhdtifnivtlK mimi) fthinóeli, imiit brtmik T itinrfrll (29) De vraag van de zijde van de heer S. van der Ploeg (werknemers) reeds nu of in de onstane leemte zou moe ten worden voorzien. Het bedrijf schap voor de melkdetailhandel heeft aan de SER gevraagd voor een dege lijke regeling gunstig bij de regering te adviseren. De SER heeft tot dusver geen advies uitgebracht. Vele leden van het productschap- bestuur meenden, dat, indien gere geld moet worden, dit door het be drijfschap moet gebeuren; hoewel daaraan het bezwaar kleeft, dat de consumptiemelkbedrijven zelve niet in het bedrijfschap vertegenwoordigd zijn. De heer G. J. Blink (melkgroothan- del) bleek van mening, dat na een paar jaar proefneming met een rege ling van het productschap, de vrije organisaties nu de kans moeten krij gen de vacantiekwestie onderling te regelen. Hoe minder verordeningen, hoe beter, vond hij. De heer D. van Kampen (kleinhan del) was het daarmee eens. En zo zal men nu eerst maar eens afwach ten, hoe de melk-kleinhandel het va- cantievarkentje-1959 denkt te wassen Het vervallen van de verplichte dagelijkse levering etc. bracht het be stuurslid J. Koster op het denkbeeld, dat het vooral op het platteland nu zcu kunnen voorkomen, dat de slij ters eens een dagje verstek zouden laten gaan. Hij stelde daarom voor wat ruimer te worden met vergun ningen aan veehouders om recht streeks volle melk aan gebruikers af te leveren. Dit voorstel viel niet in goede aar de en werd tenslotte Ingetrokken. Aangevoerd werd o.m., dat aan boe ren, die zo'n bevoegdheid zouden krijgen, hoge eisen inzake verwerken, bewaren en afleveren van consump- tiemelk zouden moeten worden ge steld en dat de keuringsdienst voor waren waarschijnlijk ook niet voor die bevoegdheden geporteerd zouden zijn. Bovendien zouden dergelijke vergunningen het principe van het zuivelfonds, een hoeksteen van het melkbeleid, aantasten. Ten behoeve van een studiecom missie, die het probleem van het ver werken van andere grondstoffen in melk bestudeert o.a. in verband met de productie van Kunstkalvermelk. is de tijdelijke verordening tot onthef fingen van het „verbod surrogaat- :lk" toe 1 mei 1959 verteend. 1 De Amsterdamse politic werd woensdagavond even na half twaalf gebeld met de mededeling, dat in het perceel Ruysdaelstraat 11 huis een man tijdens een vechtpartij door een pistoolschot was gedood. Het slachtoffer is de Amsterdam mer J. P., die bij de politie bekend staat als „Dikke Hannes". De dader, de 35-jarige bewoner van het huis G. S. had zelf de politie gebeld. Hij is in arrest genomen. Door dezelfde kogel werd ook een metgezel van het slachtoffer, de Am sterdammer T. K. in de arm getrof fen. Hazardspel. Volgens de verklaring van de ver dachte kwamen tegen half twaalf de twee mannen J. P. ep T. K. .aan de deur. Zij wilden hazarspel spe len. G. S. wilde de twee mannen echter net toelaten want hij schijnt al eerder moeilijkheden met hen ge had te hebben. Zij drongen hem naar binnen en in de gang volgde een schermutse ling. Een der mannen had een stok, waarmee hij G. S. geslagen zou heb ben. Uit de oorlog. Volgens zijn verklaring is G. S. toen naar de eerste verdieping gele pen en heeft uit een lade een gela den pistool gepakt, dat hij uit de oorlog had overgehouden. Toen hij weer naar beneden kwam en nog enkele treden moest afleggen hij had het pistool In de hand werd G. S. wederom door „Dikke Hannes" vastgegrepen. De andere De Volkskrant meldt, dat een spe ciale belasting van 20% op geldprij zen uit alle soorten loterijen wordt voorgesteld in een voor-ontwerp van wet, dat het departement van Finan ciën heeft verlaten. Het is echter niet zeker of dit voorstel, dat samen met de aangekondigde wijziging van de loterijwet voor een nationale voetbal pool zou moeten verschijnen, door het rompkabinet gehandhaafd zal wor den. Het is zelfs de vraag, of de ge koppelde ontwerpen in behandeling genomen zullen worden vóór de ver- .vroegde verkiezingen zijn gehouden en een nieuw kabinet is gevormd. Voor de winnaars in de voetbal toto zou het aannemen van deze wet een strop betekenen, daar zij tot nu toe van de winst geen inkomstenbe lasting behoefden te betalen. Ook ge lukkigen in de staatsloterij zullen de ze belasting moeten betalen. Loterijen met een liefdadig doel echter zullen vrijblijven van deze belasting, omdat men anders de verkoop der loten on gunstig zou beïnvloeden. KORTE golf Er zijn volgens de laatste berichten bij de brand in een warenhuis te Bo gota 82 mensen omgekomen en 50 gewond. Lijkschouwing heeft aangetoond, dat de meeste slachtoffers door ver stikking om het leven zijn gekomen. Onder de doden zijn 67 vrouwen, zeven mannen en acht kinderen. In de Zuidturkse haven Iskenderun staat de onder Panamese vlag varen de tankboot „Mirador" in brand. Er deed zich een ontploffing voor bij het overpompen van brandstof uit de „Mirador" naar de Amerikaanse tankboot „Ocklawa". Twee leden van de Griekse bemanning sprongen over boord; zy worden vermist. man zou G. S. toen weer met de stok geslagen hebbena Tijdens deze schermutseling moet het pistool zijn afgegaan met het noodlottig gevolg. De kogel drong dwars door 't hoofd van „Dikke Hannes", die kort daar na overleed en bleef in de arm van T. K. steken. De laatste begaf zich naar het Wil- helminagasthuis, waar de kogel uit de arm verwijderd werd. Intussen had G. S. de politie gebeld en wacht te in zijn woning de komst van de agenten af. Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws, en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Ge wijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Progr. voor oudere luis teraars. 12.00 Fluit en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.16 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Gram. 15.00 Idem. 15.15 Voordr. 15.35 Metropole ork. 16.00 Kerstvie ring in de huiskamer, caus. 16.15 Gram. 16.45 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Meisjeskoor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Accordeonmuz. 18.20 De hangmat. 18.50 Regerings- uitz: 00 Jaar wetgeving in Suriname en de Nederlandse Antillen, door mr. M. de Niet. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Lich te muz. 21.15 Gram. (Om 20.56 Ter introductie). 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Muzikale caus. 23.35—-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.00 VARA 12.00 AVRO, 16.00 VARA. 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 22.40 VPRO, 23.00—24.0 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijt- club. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.55 Kamerkoor en sol. 11.20 Voor de kleuters. 11.30 Lichte muz. AVRO: 12.00 Orgelspel. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubriek. 1. De eerste pluimveekern. 2. Wij bezoe ken een bedrijf in Renswoude. 12.30 Land- en tuinb.mede. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Blokfluit en clavecimbel. 14.30 Boekbespr. 14.50 Gevar. progr. VARA: Muz.-re- vue. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Roemeens ork. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 P. v. d. A., pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Lied jes voor de jeugd. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu, caus. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nws. 20.05 Theaterkron. 20.15 Boekbespr. 20.20 Orgelconcert. 20.35 De cirkel gang doorbroken, caus. 20.45 Het atoom, caus. VARA: 21.00 Villa Si- donia, hoorsp. 21.20 Strijkork. en so liste. 21.45 Hellevoetsluis, klankb. 22.10 Musette ork. en soliste. 22.25 Buitehl. weekoverz. VPRO: Zorg om de mens, caus. VARA: 23.00 Nws. 23.1524.00 Vergelijkend onderwijs. Televisieprograma. NTS: Eurovisie: 21.15—23.10 Recht streekse rep. uit de Parijse Opera. RADIO VATICANA. (25 m. 6; 31 m. 10; 41 m. 21; 196 m.). Vrijdag 19 december: 22.15 uur: ,Wat denkt de H. Stoel over....?" GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e lijn). Vrijdag 19 dec. 1958 van 18-20 uur. I. Georg. Friedrich Handel: Con cert voor harp en orkest n bes gr. t. II. Christoph Willibald von Gluck: „Orpheus und Eurydike". Opera in drie bedrijven.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8