M RUYS Amsterdammer dreigde iedereen neer te schieten Directeur-boekhouder verduisterde enkele honderdduizenden guldens Lifters pleegden moordpoging op jonge chauffeur 0OOOOOOO GA FLITSEN Geen visa voor Sowjet-geleerden „Vrije kruisingen" zijn het ideaal van de Ned. Spoorwegen BB-kringhoofden kunnen raadslid zijn JJONDErtDAG 18 DECEMBER 1958 DE LËIDSE COURANT BAGiGA 7 Geen Kerstfeest bij een gestolen boom" In de omgeving van Ede heeft men verscheidene borden geplaatst, waarbij verzocht wordt „de natuur niet nodeloos geweld aan te doen". Op pastorië tot rust gekomen De 28-jarige W. B. S. heeft zich ge durende meer dan 24 uur met een ge laden pistool in zijn woning aan de Baarsjesweg 120, drie hoog, te Am sterdam verschanst en gedreigd ieder een, die in zijn nabijheid kwam, te zullen neerschieten. Zijn familieleden en buren leefden in angstige spanning en zes agenten hielden om beurten voor de huisdeur de wacht om in te kunnen grijpen zodra dit mogelijk zou blijken. Eerst vanacht, omstreeks middernacht, zijn een psychiater, een geestelijke en een buurman er in geslaagd de man ertoe te bewegen zijn pistool uit handen te geven. v Zich ingesloten. Dinsdagavond sloot de man zich op in zijn slaapkamer, hij had toen een met zes scherpe patronen geladen pistool bij zich. Gisteren heeft hij zich in zijn woning schuil gehouden en niemand durfde hem te benaderen. Bij de honderden buurtgenoten, die in angstige afwachting de gebeurte nissen volgden, steeg de spanning ten top toen S. gisteravond omstreeks half negen met zyn pistool de trap afkwam en zijn woning verliet. - Na enkele honderden meters ge lopen te hebben botste hij op de hoek van de Satijnenweg tegen een wan delend echtpaar op. Toen de echtge- Van Nelle bestellen (Adv.) noot een opmerking maakte over het ruwe gedrag, gaf S. hem een paar fikse slagen in het gezicht en loste een schot in de lucht. Hij vluchtte een woning aan de Admiraal de Ruij ter- weg binnen en zocht zich via de bo venverdieping een weg naar het dak. Aan de achterzijde van het huizen blok wist hij in de Willem de Zwij gerlaan weer voet aan de grond te krijgen. De politie, die hem onmid- delijk na het lossen van het schot achterna zette raakte daar het spoor bijster, Grote verwarring. Gedurende enkele minuten heerste er in de buurt grote verwarring. Po litieauto's doorkruisten de straten om te trachten S. te vinden. Plotseling kwam de mededeling, dat hij weer terug in zijn woning was, ditmaal in de voorkamer. Nog steeds was S. in het bezit van het geladen pistool. De buurman van S., waagde het tenslotte de woning binnen te gaan. Hij kreeg van S. te horen dat hij al leen een ongewapende rechercheur wenste te ontvangen. Een inspecteur weigerde echter op dit verzoek in te gaan. Kort daarop begaf kapelaan de Jong van de pastorie in de nabijge legen Chasséstraat zich naar boven. Hij wist tezamen met de buurman en een psychiater, de man in een taxi te loodsen en naar de pastorie te rijden. Nog steeds hield S. het pistool in de hand. Na een urenlang onderhoud geluk te het de mannen om S. ertoe te krij gen het pistool neer te leggen. Hij is vannacht, in een gereedstaan de wegen van de GG en GD naar de Valeriuskliniek overgebracht. Mis die aansluiting niet! 's Nachts van bed gelicht Zoals wij gisteren reeds meldden de directeur was, van wie men wist, (Advertentie) heeft de Amsterdamse recherche de hand kunnen leggen op de 32-jarige L. P., directeur-boekhouder van een Amsterdamse handelsfirma, die in middels heeft bekend enkele hon derdduizenden guldens te hebben verduisterd ten nadele van zijn N.V. Ambtenaren van de fiscale inlichtin gen- en opsporingsdienst ontdekten de fraude toen ze een onderzoek in stelden, omdat er ondanks de grote omzet wegens de geringe verdiensten geen vennootschapsbelasting werd betaald. „Hoe komt u aan zo'n fortuin?", hadden de ambtenaren van de FIODE de directeur gevraagd en die ant woordde: „Ik heb ontzaglijk veel ge luk gehad met roulette spelen". De ambtenaren achtten dit onwaar schijnlijk en belden het bureau Leid- seplein op. Hoofdinspecteur Landman begaf zich dinsdagavond naar de grote en luxueus ingerichte woning van de di recteur in Amsterdam-Zuid, maar daar was niemand thuis. Kort na 1 uur in de nacht hield een kleine auto voor het huis stil en de bestuurder stapte uit. Jui.t wilde de rechercheur hem volgen, toen hij tot de ontdek king kwam, dat de bestuurder niet Van Nelle bestellen (Adv.) Woensdagavond omstreeks zeven sporing van de Opel en de eventuele uur is de 20-jarige Gerrit C. Pfrom- aanhouding van de dader of daders te mer uit Harderwijk op het stille en leiden. Tegen middernacht waren donkere gedeelte van de Kruislaan nabij de Oosteringdijk in Amster dam levensgevaarlijk gewond door drie revolverschoten. De familie Oostenrijk, die daar op een boerderij woont, hoorde de schoten en liep naar buiten omdat men dacht dat het op de eenden ge munt was. Op de weg stuitte men op het lichaam van de slagerszoon. Even verder zag men een jongeman naar een blauw-witte Opel lopen die snel wegreed. De slagerszoon werd in le vensgevaarlijke toestand in het O.L. V.-gasthuis opgenomen. Hij had de Opel in de loop van de dag in Erme- lo gehuurd en was er mee naar Am sterdam gereden. De politie heeft woensdagavond een oproep verspreid om tot de op- Van Nelle bestellen (Adv.) Een drietal Russische geleerden, die door de vereniging Nederland- USSR voor een bezoek aan Neder land waren uitgenodigd, heeft de ver eniging telegrafisch medegedeeld he laas van het voorgenomen bezoek te moeten afzien, aangezien de Neder landse autoriteiten de daarvoor ver eiste visa niet hebben willen ver strekken. De genodigden waren prof. A. A. Michailow, directeur van het astro nomisch observatorium te Poelkowo (bij Leningrad), prof. A. 1. Nesterow, lid van de academie van medische wetenschappen der USSR en direc teur van het staats-research-instituut voor rheumatiekbestrijding en prof. P. I. Lapin, plaatsvervangend direc teur van de centrale botanische tuin van de academie, alsmede de voor zitter van de vereniging ter bevorde ring van de stadsaanplantingen te Moskou. De Nederlandse bergers kwamen maar nét op tijd Enige tijd geleden liep het Zwitserse vrachtschip „Nyon" op de rotsen van oostelijk Engeland. Ondanks alle pogin gen slaagde men er niet in, het schip los te trekken, waarop besloten werd het achterste deel los te branden en naar een haven te brengen, een karwei, dat door Ne derlandse bergers gedaan werd. Het voorschip bleef on wrikbaar op de rotsen onwrikbaar voor de men sen, want de zee wist tr wel raad mee, getuige deze foto. zij echter nog niet opgespoord. Het autonummer van de gehuur de Opel s VX 89-41. De politie ver moedt, dat overvallers met de jonge man zijn meegelift en op de stille Kruislaan hun slag hebben geslagen. Zij zijn daarna waarschijnlijk naar Rotterdam gereden. Van Nelle bestellen dat hij een snor draagt. Even later keerde de bestuurder met een pak onder zijn arm naar de auto terug en reed weg. Het bleek een wagentje van de N.V. te zijn, be stuurd door een vriend van P. De vriend reed naar Diemen en belde daar bij iemand aan, een za kenman. Nu belde ook de hoofdin specteur aan, maar eenmaal binnen gekomen trof hij slechts de twee en niet de directeur aan. Bij de telefoon vond hij echter op een notitieblokje een telefoonnummer te Haarlem en dat bleek de oplossing. Het was het nummer van het Haarlemse hotel, waarin de directeur die nacht zijn in trek had genomen. Hij werd daar om kwart voor vier van zijn bed gelicht en opgesloten. Hoe de directeur de fraude heeft gepleegd, kon de recherche nog niet precies zeggen. De leveranciers van de technische artikelen, waarin de N.V. handelen, werden normaal be taald en de reker ingen voor de afge leverde artikelen bij de cliënten nor maal geïnd. Blijkbaar werd de ge maakte winst eel ter slechts voor een klein in ie boekhouding genoteerd. Weinig belasting. Dit leidde er toe, dat de N.V. zeer weinig belasting moest betalen en dat trok de aandacht van de fisca le inlichtingen- en opsporingsdienst. P. had zich van de verduisterde gel den o.a. een dubbel huis in Hengelo en een perceel in Slotervaart aange schaft. Zijn woning in Amsterdam- Zuid had hij gehuurd. Volgens de recherche was hij on geveer 8 jaar geleden in dienst van de N.V. getreden als boekhouder, nog niet zo heel lang geleden werd hij bovendien tot directeur benoemd. Zelfs zou hij van het verduisterde geld een flink bedrag aan de firma, een familie-N.V. hebben geleend. Hij was geen aandeelhouder van de fir ma. Van Nelle bestellen (Adv.) kantoormachines (Advertentie). Van Nelle bestellen De Economische Hogeschool te Rot terdam heeft gisteren mr. K. P. v. d. Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, on derscheiden met het ere-doctoraat. De ere-promotie wordt o.m. bijge woond door de minister-president, (Adv.) dr. W. Drees. jaren reserveren de N.S. daarom jaar lijks een bedrag van vier miljoen gul den voor de financiering van vrije kruisingen. Het directoraat-generaal van het verkeer is bezig met het op stellen van een nieuw urgentiepro gramma van overwegen, die in aan merking komen voor de vervanging door een vrye kruising Het aantal vrije kruisingen is in de loop der jaren gestadig groter ge worden. Eind 1940 bedroeg dit aantal 370 terwijl het einr' 1956 reeds was opgelopen fot 472. Hierbij zijn ook vele kruisingen in n'-nzwe wegen. Er zyn verschillende plannen in voorbe reiding. Enige inwoners der gemeente Dru- ten zijn in beroep gekomen tegen een besluit van Ged. Staten van Gelder land, waarbij G. G. J. van der Wie len is toegelaten als raadslid, hoewel hij kringhoofd is van de BB waaraan de gemeente Druten belangrijke fi nanciële steun verleent. De Kroon heeft dit beroep onge grond verklaard uit overweging, dat de betrokkene in dienst is van een zelfstandig rechtspersoonlijkheid be zittend lichjam, zodat het vervullen van deze functie geen beletsel vormt om hem als lid van de raad toe te la ten. Van Nelle bestellen (Adv.) Van Nelle besttllen (Adv.) reserveren. Stuivertje wisselen in Amsterdam De Amsterdamse raad heeft zyn goedkeuring gehecht aan een vrij in gewikkelde grondruil. Terreinen aan het Frederiksplein, die sedert 1955 bedoeld waren voor de bouw van een opera, worden gewisseld met die van De Nederlandse Bank aan de Oude Turfmarkt. Tegelijkertijd besloot de Amsterdamse raad, het terrein van de oude RAI aan de Ferdinant Bolstraat voor de stichting van een opera te De ,,gleichschritt" zit er nog goed in Ongelukken door groeiend verkeer Veertig personen hebben tot nu toe dit jaar de dood gevonden bij onge vallen op onbewaakte spoorwegover gangen. Dit zijn er reeds dertien meer dan over het gehele jaar 1957. Na een daling, die in 1955 inzette, is het aantal dodelijke ongevallen op onbe waakte spoorwegovergangen weer toegenomen. Bij de Nederlandse Spoorwegen is het vraagstuk van de overwegen er een dat de directie voortdurend be zighoudt. In 1951 begonnen de N.S., op veel grotere schaal dan voorheen, met het treffen van diverse maatregelen tot verbetering van de veiligheid op de overwegen. Bij de onbewaakte overwegen wer den zoveel mogelijk uitzicht belem merende objecten opgeruimd. Ge streefd wordt naar een vrij uitzicht binnen de ruit. die gevormd wordt door de verbindende lijnen tussen punten op 500 meter op de spoorbaan uit de as van de overweg en op 20 me ter op de weg vanuit de overweg. De zichtbaarheid bij duisternis werd verbeterd door het aanbrengen van reflecterend materiaal op de schrik- hekken en op de andreaskruisen. Bij de drukste onbewaakte overwe gen werden automatische knipper lichten aangebracht, welke voorzie ningen door het rijk en door de N.S. werden bekostigd. Incidenteel werden voorts weer andere drukke overwegen voorzien van op afstand bediende overwegbomen. Ook op de bewaakte overwegen werd een groot aantal maatregelen getroffen met name naar aanleiding van het voorkomen van „open over wegen". In vele wachtposten zijn inmiddels inrichtingen aangebracht, die de wachters een sein g .ven wanneer de trein de overweg op zekere afstand is genaderd. Ter bestrijding van de vele aanrij dingen van overwegbomen is een aan tal voor-leningen getroffen dat in de afgelopen jaren bewezen heeft te vol doen. Het verkeer is in de afgelopen ja ren aanzienlijk intensiever geworden, waardoor, volgens de spoorwegen, de gevarenkans naar schatting met c.a. 15 procent toeneemt ten opzichte van het voorgaande jaar. Behalve voorzieningen aan over wegen tot een bedrag van 10 miljoen, is er voor het kruisingsvry maken van overwegen (het maken van via ducten of onderdoorgangen) uitgege ven dan wel voor de eerstkomende jaren voor dit doel gereserveerd een bedrag van ongeveer 25 miljoen gul den- Nadat de leider van de Oost-Duitse Communistische Partij, Walter Ulbricht De directie van de N.S. meent, dat aan het hoofd van een delegatie in Oost-Beriijn was teruggekeerd van een de meest ideale doch ook de kostbaar- zesdaags bezoek aan Polen, sloeg hij (saluerend, met hoed) temidden van ste oplossing voor de kruisingen tus- jeugdige leden van de jeugd-beweging „Pioniers" een defile van het Oost- sen spoorweg en verkeersweg toch de Duitse Volksleger gade. Foto: 'n drumband marcheert in stramme paradepas „vrye kruisingen" zyn. Sedert enige voorbij de ere-tribune.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7