S)e£aid6e(Bou/fca/nt Snellere raketbewapening Navo-troepen Navo-plan ie Parijs goedgekeurd Frankrijk past vertragingstaktiek toe Kardinalen ontvingen de rode bonnet Kamer-ontbinding te verwachten -{ r Bemande satelliet in voorbereiding Duikboot ging er vandoor Hard tegen hard op Cyprus Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur L. C J ROOZEN Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 16. Giro 103003. Abonnenienspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. DONDERDAG 18 DECEMBER 1968 50ste JAARGANG No. 14590 Franco p.p. f 8.— Adtert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50 De ministers van de vijftien Navo-landen hebben gisteren in Parijs een plan goedgekeurd, dat voorziet in een snellere raketbewapening van de strijdkrachten in Europa. De opperbevelhebber van de Navo, generaal Lauris Norstad, heeft de na druk gelegd op de noodzaak van 1500 geleide projectielen op basissen in Europa in verband met de grote, nog steeds toenemende sterkte van de Sowjet-legers. De ministerraad hechtte zijn goedkeuring aan een plan voor de opbouw van de Navo-strijdkrachten, dat voorziet in een uitrusting met de laatste vindingen op het gebied van raketten en atoomwapens. GENERAAL NORSTADS IDEAAL. Naar uit kringen van de Navo wordt vernomen, staat generaal Nor- stad als ideaal voor ogen een goed geoefende, mobiele strijdmacht, die zowel met tactische atoomwapens als met conventionele wapens kan om gaan, met daarnaast een sterke anti- duikbootvloot op de Atlantische Oce aan, de Noordzee en de Middelland se Zee. Hij zou te kennen hebben gegeven, dat hij een uitgebreide en goede be wapening op het ogenblik belangrij ker acht dan een grote mankracht, hoewel hij ook nu, evenals in voor gaande jaren, dertig divisies, uitge rust met tactische atoomwapens, een absoluut minimum achtte. (De Navo beschikt nu over 22 divisies, die het volgend jaar hopelijk kunnen wor den uitgebreid met vijf Westduitse en drie Franse divisies). KRITIEK OP FRANKRIJK. In de Navo-raad zou kritiek op Frankrijk zijn geoefend omdat het niet voldoende medewerking zou ver lenen. Volgens Amerikaanse zegslieden past Frankrijk deze tactiek toe om Washington onder druk te zetten, dit om de Verenigde Staten te bewegen tot instemming met de voorstellen Mao's terugtocht eh het bamboe-gordijn afspeelt is voor het Westen altijd moeilijk te onderscheiden. Grote gebeurtenis sen kunnen zelfs daar bezwaarlijk geheim gehouden worden, maar dan nog is het uiterst moeilijk de ware betekenis ervan te schatten. Zo bijv. het aftreden van Mao Tse Toeng, tot nu toe president van de Chinese volksrepubliek of wel de al machtige leider. Wat heeft dat te betekenen 0 en wat was de reden? Vol gens de officiële mededelin gen uit Peking gaat Mao zich thans concentreren op zijn taak als leider van de partij, en gaat hij zich meer wijden aan Marsxistisch-Leninistisch van de Gaulle, die een nauwer Ame rikaans-Brits-Frans overleg beogen bij de beschouwing van internationa le vraagstukken. De Franse afgevaardigde verklaar de echter dat Fankrijk de grootste krachtsinspanning van alle Navo-lan den verricht in verband met zijn taak in Noord-Afrika. Frankrijk kent een diensttijd van 26Vs maand en heeft een miljoen man onder de wapenen. De volgende zitting van de NAVO- raad zal van 2 tot 4 april in Wash ington worden gehouden, aldus is woensdag van gewoonlijk welinge lichte zijde te Parijs vernomen. Deze zitting valt. samen met de herdenking van het feit, dat tien jaar tevoren het Noordatlantisch verdrag te Washington werd ondertekend. Nederl. gevechtsgroep in 1960 naar Duitsland? Ter vergadering van de NAVO-raad, die woensdag te Parijs plaatsvond, heeft minister C. Staf gezegd te ho pen, da' Nederland in 1960 een ge vechtsgroep ter sterkte van het derde deel van een divisie gelegerd kan worden in de Bondsrepubliek West- Duitsland. Minister Staf vertelde daarbij, dat hij van zijn West-Duitse collega Strauss de verzekering had gekregen, dat de Bondsrepubliek hierin graag haar medewerking zal verlenen. De ligging van zulk een gevechts groep heeft in Nederlandse militaire kringen altijd een wens gevormd, ge zien het grote strategische belang van de plaats, waar bij een eventuele aan val uit het oosten het front wordt ge vormd. Het ligt in het voornemen de Nederlandse troepen, die in Duitsland gelegerd worden, eens in de drie maanden af te lossen. Eenvoudige plechtigheid In een eenvoudige plechtigheid in de Troonzaal van het Vatikaans pa'eis heeft de Paus woensdagmiddag aan 20 nieuw benoemde kardinalen de rode schoudermantel en bonnet uitgereikt. Kardinaal Montini, aartsbisschop van Milaan, naderde als eerste de Paus om de bonnet in ontvangst te nemen. Hij knielde neer, kuste de hand en de pantoffel van de Paus als teken van zijn gehoorzaamheid en ontving toen geknield de rode moz- zetta, het schoudermanteltje, en de bonnet. Achter hem schaarden zich de andere kardinalen, met als derde in de rij kardinaal Giobbe, voormalig internuntius in Nederland. Het gezel schap van nieuw benoemde kardina len was niet volledig, daai drie van hen de rode bonnet ontvangen uit handen van het staatshoofd van het land, waar zij hetzij als nuntius het zij als bisschop gewerkt hebben. Dit maal geldt dit voor kardinaal Bueno y Monreal, aartsbisschop van Sevilla, voor kardinaal Cento, tot voor kort nuntius in Portugal, en voor kardi naal Fietta, die dezelfde functie in Italië vervulde. De staatshoofden van enkele landen hebben krachtens oud - j privilege het voorrecht de rode bon- theoretisch werk. Zijn leidende j net aan de Vaticaanse diplomatieke rol in het werk van de staat zal er niet onder lijden. Het besluit is in het belang van partij en volk, aldus luidt het communiqué, verspreid door he persbureau Nieuw China. Nu is het een ongelukkige om standigheid, dat hoe meer men in rode kringen verzekert, dat alles koek en ei is, des te minder men sen gevonden worden, die dit gelo ven. Er is waarschijnlijk wel het een ander gebeurd, dat het wenselijk voor Mao maakt om wat meer naar de achtergrond te treden. Sommigen menen, dat Mao zich in de vingers gesneden heeft met het systeem der communes, dat groot verzet zou hebben uitgelokt. Dit systeem door breekt geheel het huiselijke gezins leven; men doet alles gemeenschap pelijk. Zelfs het opvoeden van kin deren is niet meer de taak van de ouders, maar van de staat. Vrouwen hebben dan ook geen huishoudelijke plichten meer, doch worden, „vrij gemaakt" voor het arbeidsleger. Men eet in cantines, slaapt in slaapzalen, doet de was naar de staatswasserij enz., enz. Volgens een vooraanstaande Indi sche econoom, prof. Tsjandrasekhar, die zes weken in communistisch Chi na heeft doorgebracht, lijkt China onder het commune-stelsel op een grote dierentuin: men krijgt er drie maaltijden per dag, moet er heel hard werken maar heeft er in het geheel geen vrijheid. Zelft Chroesjtsjef is het er niet mee eens. Volgens de „Washington Post" zou Chroesjtsjef in een ge sprek met de Amerikaanse senator Humphry gezegd hebben, dat men het systeem van de communes lang geleden in de Sowjet-Unie heeft trachten in te voeren, maar dat deze poging een mislukking is geworden. De Russische premier zou ook op gemerkt hebben, dat Rusland dii middel niet nodig heeft om de men sen harder te laten werken. Het is dus mogelijk, dat Mao over dit probleem gestruikeld is. Ande ren menen, dat ook de mislukking van de aanval op Quemoy Mao zo veel „gezicht" heeft doen verliezen, dat hij zich maar liever terugtrok. Hoe het ook zij, de geschiedenis zal wel leren of de terugtocht van Mao werkelijk een degradatie en een val betekent. vertegenwoordiger bij diens verhef fing tot kardinaal, te overhandigen. Het Spaanse staatshoofd mag dit bo vendien aan de residerende bisschop pen van het land. De plechtigheid geschiedde tijdens het z.g. half-openbare consistorie, de tweede stap in de reeks van ceremo nies, welke de kardinaalscreatie om ringen.' Mogen aan het geheime con sistorie slechts de Paus en kardinalen De kabinetscrisis Het kabinet van de Koningin deelt mede: Prof. dr. L. J. M. Beel is gister avond door Hare Majesteit de Konin gin op paleis Soestdijk ontvangen voor het uitbrengen van een interim- rapport. De informateur prof. dr. L. J. M. Beel zal hedenmorgen een onder houd hebben met de demissionaire minister-president dr. W. Drees in diens kabinet. Ook zal hij nog een conferentie hebben met de negen ministers, die hun portefeuille ter beschikking heb ben gesteld. Algemeen wordt aangenomen, dat de vorming van een nieuw kabinet, al of niet met deelname van minis ters uit de P. d. A., onmogelijk is gebleken. Waarschijnlijk zal dus het „romp kabinet", bestaande uit de 9 niet- socialistische ministers, aanblijven, de lopende zaken afhandelen en nieuwe verkiezingen voorbereiden. Moeder van prins Bernhard 75 jaar ",r-v r schoppen in Rome en omgeving en voor hoge Vatikaanse autoriteiten. De H. Vader besloot de plechtigheid met Zijn Apostolische Zegen. In het Quirinaal. In het Quirinaal te Rome heeft gis terochtend de Italiaanse president Gronchi de rode bonnet overhandigd aan de voormalige nuntius in Italië, kardinaal Fietta. Bij deze gelegenheid was kardinaal Micara, vicaris-gene raal van de Paus, aanwezig alsmede tal van andere autoriteiten, ambassa deurs en gezanten. Na het dankwoord van kardinaal Fietta, verklaarde pre sident Gronchi dat deze ceremonie een teken was van de hartelijke ver houding tussen de H. Stoel en Italië. Vandaag zou generaal Franco de rode bonnet overhandigen aan de aartsbisschop van Sevilla, kardinaal Bueno y Monreal. De datum van de zelfde plechtigheid in Lissabon, waar kardinaal Cento van de Portugese president de bonnet in ontvangst zal nemen, is nog niet bepaald. OPENBAAR CONSISTORIE. Vandaag heeft de Paus tijdens het in de Sint Pietersbasiliek gehouden openbaar consistorie de „galerum ru- brum", de rode hoed, het voornaam ste embleem van de kardinaals- waardigheid, uitgereikt aan twintig van de nieuw gecreëe de kardinalen. Een kwartier vóór het begin van de plechtigheid verliet de Paus on der escorte van edelgardisten in De Amerikaanse regering heeft „Rocket Dyne", een onderafdeling van de „North Americon Aviation Incor porated", opgedragen plannen uit te werken voor het vervaardigen van een installatie, waarmee een beman de raket, met een gewicht van ver scheidene tonnen, zou kunnen worden gelanceerd. Voorzien wordt, dat opstelling en uitvoering der plannen vier tot zes jaar zal vorderen. Men -erwacht, dat de totale kosten van het project de tweehonderd mil joen dollar zullen overtreffen. Het hoofd van de Amerikaanse or ganisatie voor lucht- en ruimtevaart, dr. Glennan, heeft echter meegedeeld, dat het pas over verscheidene jaren zal lukken, een bemande satelliet in de ruimte te sturen. Woh'gemut vrijgesproken De 52-jarige dr. Wolfgang Wohl gemuth is vandaag door het hoogge rechtshof in Karlsruhe vrijgesproken. Hij stond terecht wegen „landsverra- derlijke betrekkingen" roet Oostduit- se functionarissen. Wohlgemuth is in juli 1954 naar Oost-Berlijn gegaan met dr. Otto John, het vroegere hoofd van de Westduitse veiligheidsdienst, met wie hij bevriend was. Wohlgemuth werd er aanvankelijk van verdacht, dat Lij John had ontvoerd. H.D.H. prinses Armgard van Lippe Biesterfeld, die vandaag haar 75ste verjaardag viert. Deze opname werd gisteren gemaakt. De koninklijke familie zal het verjaardagsfeest in huiselijke kring ln huize „Waruielo" te Diepenheim meevieren. Ierland zal bewegen en in ons land komend etmaal regen en toenemende wind zal brengen. De algemene lurihbdrukverdeling geeft voorts aanleiding te verwach ten, dat het zachte weer nog verschei dene dagen zal voortduren. rode koormantel omgedaan en de mijter opgezet. Vervolgens werd hij op de sedia gestatoria naar de absis van de volbezette en rijkelijk ver groot tenue, met leden van de Zwit- lichte Sint Pieter gedragen. Op zil- serse garde voor en achter aan de veren trompetten werd de Pausmars stoet, zijn appartementen. Een groot aantal prelaten in zwart en paars en leken-dignitarissen van het pau selijk hof in traditioneel costuum deelnemen, het semi-openbaar con-1 vergezelde de Paus naar de Sacra- sistorie is toegankelijk voor de kar- mentskapel in het rechterschip van dinalen, de aartsbisschoppen'en bis-1 de basiliek Daar werd de Paus de geblazen en het Sixtijnse koor zette het „Tu es Petrus" in. Onderwijl hadden de nieuwe kar dinalen zich verzameld in de Pe- tronilla-kapel, om met een eed ge- hoorr/iaamheid aan de Paus en loya liteit aan de Kerk te beloven. Het is nu heus (barre) winter op de St. Laurens Schepen, op weg van Quebec (Canada) naar de Atlantische Oceaan, moeten eemverwoed gevecht leveren tegen de ijsmassa's, die de St.-Laurens rivier bedekken. Slechts met grote moeite en doorlopend manoeuvreren kunnen .ij er in slagen het vrije water te bereiken. Uit de lucht gezien zou men denken dat zij reeds ingevroren zijn! Van twee voor de sloop bestemde Britse onderzeeboten, die van Malta naar Engeland onderweg waren en dinsdag in stormweer van hun sleep boten losraakten, drijft er thans één, de „Virulent" ergens rond bij de in gang van het Kanaal. De sleepboot „Rifleman" verloor deze duikboot in de Golf van Biscaje. De scheepvaart is voor dit ronddrij vend obstakel gewaarschuwd. De andere onderzeeboot, de „Volati le". die van de sleepboot „Masterman" losraakte, is bij Whitby in Yorkshire vastgelopen. Er bevond zich geen be manning op de duikboten. De Britse gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, heeft de terechtstelling i van twee jonge Griekse Cyprioten die vandaag zou geschieden, uitgesteld. De Cyprioten waren ter dood ver oordeeld wegens moord op een andere Griek, in opdracht van de Eoka, de Grieks-Cyprisdhe verzetsorganisatie De gouverneur had het vonnis dinsdag bekrachtigd. Dit had onder meer tot protesten van Griekse zijde geleid en 28 sociahstische leden van het Britse Lagerhuis hadden de gouverneur tele grafisch verzocht de veroordeelden te begenodigen" in het belang van ver zoening en vrede op Cyprus". Het was de eerste maal sinds maart 1957, dat de gouverneur een doodvon nis bekrachtigde. Zacht, maar meer wind Het depressiegebied, dat gisteren op het westelijk deel van de Oceaan snel dieper werd, heeft zich verder in omvang toenemend in oostelijke rich ting verplaatst. Donderdagmorgen lag de kern met een luchtdrukwaarde van iets bene den 955 mb op 46 graden noorder breedte en 25 graden westerlengte. Aan de noordzijde ervan komen zware oosterstormen voor, aan de zuidzijde meldden verschillende schepen wind kracht 10 tot 12 uit -uidwest tot west. De zuidwestelijke winden voeren grote hoeveelheden zachte en voch tige lucht naar West-Europa. Op stuwing vein deze lucht tegen het Ibe risch schiereiland veroorzaakte daar zware regen. Lissabon meldde zelfs 44 mb. Ver wacht mag worden, dat de kern van de depressie zich in de richting van (Geldig van donderdagavond tot j vrijdagavond. Opgemaakt 11.15 uur). MEER WIND. Overwegend zwaarbewolkt met later regen. Aanvankelijk ma tige, morgen tot krachtig of hard toenemende wind tussen zuidoost en zuid. Weinig veran- dering in temperatuur. 19 Dec. zon op 08.44; onder 16.29; maan op 13.09; onder 01.40. Hoogwaterstanden 19 Dec. v.m. 9.45; n.m. 10.20. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO ALGIERS sneeuw mist onbewolkt mist zwaar bew. regen half bew. zwaar bew. geheel bew. licht bew. mist licht bew. half bew. regen licht bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. 8 5 13 Korreltje Hoe meer de beschaving toeneemt, hoe eervoller plaats de arbeid in neemt.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1