Plaatje van de gesiolen gevelsteen NIEUWE WEGEN OMGEVING LEIDEN „Gedeelde smart is dubbele smart" Jager kreeg schot hagel in het hoofd UITSPRAAK IN POGING TOT MOORD UITGESTELD Statistiek van de raadsverkiezingen De geschiedenis als taalleraar Het vervoeren van radio-actieve stoffen RECHTSZAKEN Gehuurde auto's verkocht WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Onbekenden hebben kans gezien in de Grote Stokstraat 37 te Maastricht de gevelsteen „In den Swaen 1774" te stelen. De steen is op zeven meter hoogte boven de grond uit de gevel gebroken. In nauw overleg met de rijkswa terstaat is door de provinciale water staat voor het gedeelte van de weg ScheveningenWassenaarKatwijk een tracé ontworpen. Ook met de ge meente Wassenaar is over dit tracé nagenoeg overeenstemming bereikt. Van de zijde van het Haagse Gemeen tebestuur blijven er bezwaren met het oog op de belangen van de Haag se duinwaterleiding tegen dit tracé bestaan. Overleg hierover is nog gaande. De weg ontleent zijn betekenis vooral aan het doorgaande tracé van {Scheveningen tot de Noordhollandse grens. Ged. Staten voegen hieraan nog toe, dat door de gedeeltelijke open stelling van rijksweg no. 4a, waarop zich reeds een aanzienlijk verkeer heeft ontwikkeld, het gedeelte Den Haag-Wassenaar-Haagse Schouw van rijksweg no. 4 niet noemenswaard is ontlast. De aanleg van een provin ciale weg no. 16-bis (rechtstreekse verbinding tussen Den Haag en Lei den) langs en ten westen van de spoorbaan Den Haag-Haarlem, is voornamelijk bedoeld als een snelle verbinding ten behoeve van het fo rensenverkeer. De aanleg van deze weg zal weinig invloed hebben op het Directeur Ouwehand had weer pech De directeur van Ouwehands die renpark te Rhenen heeft medege deeld, dat er onlangs twee ijsbeertjes dood werden geboren. Zijn commen taar hierbij was, dat hij liever had gezien, dat er in het afgelopen sei zoen vijftigduizend bezoekers min der waren gekomen dan dat hem dit moest overkomen. Het is een grote zeldzaamheid als er ijsberen in ge vangenschap worden geboren. In Rhenens dierenpark werd in 1939 een ijsberentweeling geboren, die in le ven bleef, maar in 1944 door de Duitsers werd doodgeschoten. Veteranenlegioen: De scheuring, die zich onlangs heeft voorgedaan in de kringen van het „Veteranenlegioen Nederland", heeft gisteren in „Americain" te Dordrecht definitieve vormen aangenomen. Bestuursleden van enkele tiental len afdelingen van het legioen in het westen des lands besloten, deze scheuring te handhaven. De dissidenten kwamen overeen, plaatselijk „Oudstrijderslegjoenen" te formeren dit om verwarring met „het" legioen te voorkomen welke plaatselijke groeperingen ge heel autonoom zullen zijn. Het con flict, dat hiermede een culminatie punt heeft bereikt, sleepte al enige jaren. De afdelingen, die zich gister avond definitief hebben afgescheiden van het V-L-N-, waren tegenstanders van een, wat zij noemden „nogal luxueus" financieel beleid dat net hoofdbestuur heeste te leiden. Zij achtten het administratief apparaat topzwaar. Daarom dienden zij op een dit jaar gehouden ledenvergadering drastische bezuinigingsvoorwaarden in, die door het hoofdbestuur wer den verworpen. De vertegenwoordigers van de af delingen en ledenvergadering en hoofdbestuur verlieten daarop de bij eenkomst. De bemiddelingspogingen faalden en de zaak werd eerst goed op de spits gedreven toen het hoofd bestuur de bestuurders en de afdelin gen schorste. De betrokken afdelin gen herkozen hen echter. Later ver braken de afdelingen alle banden met het hoofdbestuur. Het veteranenlegioen bestaat behalve uit militairen uit de eerste en tweede wereldoorlog voorna melijk uit militairen die in Indone sië en Korea zijn geweest en uit pud- illegalen. Enschede kwam goed in z'n haarden te zitten Enige haardenleveranciers te En schede zijn er onlangs achter geko men, dat een groot aantal haarden niet via de normale handel in de stad werd verkocht. De handelaars werden steeds geroepen om kachelpijpen te plaatsen. De haarden waren er in deze gevallen al en de kachelspecialisten vonden de herkomst van deze kachels twijfelachtig. Men belde de fabriek te Ulft op waar men blij was te we ten, waar de 100 haarden, welke er de laatste tijd waren verdwenen, terecht waren gekomen. Twee personeelsleden werden gear resteerd: de 4>0-jarige Van O. en de eveneens 40-jarige O. Men liet 's nachts de haarden naar Enschede brengen, waar ze tegen fancy-prijzen van de hand werden gedaan. Twee handlangers konden eveneens gearres teerd worden. Vijftig haarden kon den worden opgespoord. ZWANEN VERTOLEEN DUITSE DANK. Dinsdagmiddag is een zwanen paar in het volkspark te Bergen op Zoom te water gelaten een geschenk van de burgemeester van het West- Berlijnse Zehlendorff, dr. Stiewe aan de gemeente Bergen op Zoom. Dr. Stiewe zag een mogelijkheid om de gemeente Bergen op Zoom zijn dankbaarheid te tonen voor de het hoofdröe man is in zorgwekken-1 opname en huisvesting van een ge- de toestand naar Utrecht vervoerd. I zin uit zijn district. te verwachten verkeer op de provin ciale weg no. 1. Het plan betreffende het gedeelte Katwijk-Noordhollandse grens is reeds aap de minister van, Verkeer en Waterstaat ter goedkeuring ingezon den. Verwacht kan worden, dat het tra cé van het gedeelte Scheveningen- Katwfjk thans ook spoedig ter goed keuring aan de genoemde minister zal kunnen worden voorgelegd. Na het verkrijgen van de vereiste goedkeuringen zal de verdere voor bereiding en de aanleg van de weg met voortvarendheid ter hand wor den genomen. Een van de leden der Blaricumse jaohtvereniging, de heer H. Krijnen, is gistermiddag levensgevaarlijk in het hoofd gewond door een schot hagel, dat van ongeveer een meter afstand op hem werd afgevuurd. De groep jagers bracht een korte pauze door in een boerenschuur, waar een van hen, do heer B„ om zijn brood op te eten, zijn geweer tussen zijn knieën had gezet. Door onbe kende oorzaak ging plotseling 't schot af. De hagel trof de heer Krijnen in Nadat reeds eerder de statistiek van de provinciale statenverkiezin gen 1958 werd gepubliceerd, heeft het Centraal Bureau voor de Statis tiek dezer dagen de statistiek van de gemeenteraadsverkiezingen 1958 het licht doen zien. Naast de ge bruikelijke uitslagen per gemeente in clusief overzichten van de nieuwe samenstelling van de gemeenteraden, geeft deze publikatie voor de eerste maal de leeftijdsverdeling der voor de onderscheiden politieke groepe ringen gekozen raadsleden, terwijl thans voorts enige gegevens zijn op genomen, welke inzicht geven in de verkiezingsresultaten op het platte land, het „verstedelijkt" platteland en in de steden. De deelneming aan de verkiezing is het grootst geweest op het plat teland (95,3 pet. van het aantal kie zers), terwijl die in de steden (94,2 pet.) het laagst was. Ook wat het aantal uitgebrachte geldige stem men betreft, blijven de steden ach ter bij het platteland resp. verste delijkt platteland (96.7 tegen 97.7 résp. 97,2 pet. van het aantal uit gebrachte stemmen). Voorzover betreft de op de onder scheiden politieke groeperingen uitge brachte stemmen zijn de percentages voor de P. v. d. A., de VVD, en de CPN het laagste op het platteland (resp. 18.5, 6.0 en 0.9 pet.), wat ho ger op het verstedelijkt platteland en het hoogst in de steden en met name in de grote steden (resp. 32.5, 17.0 en 6.5 pet.). Voor de Prot.-Christ. groe peringen doet zich het omgekeerde beeld voor (platteland 30,5 pet. te gen 14,3 pet. in de grote steden). De R.K. groeperngen laten een af wijkend beeld zien. Zij hebben het grootste percentage verkregen verstedelijkte plattelandsgemeenten (42. pet.). De specifieke forensenge meenten vallen op door het relatief hoge percentage (23.9 pet.) uitge bracht op de VVD. Rond 33 pet. van de nieuw geko zen raadsleden valt in de leeftijds EEN KWART VAN DE MENSHEID SPREEKT CHINEES. Met „da-da" of „mama" begint el ke taal zijn prille leven, want alle babies beginnen op deze manier aan het moeilijke pad van het leren spre ken. Nauwelijks zijn deze babies wat groter géworden of zij worden reeds gescheiden door de geheel eigen taal die zij spreken. Dan verstaat de een de ander niet meer en het „da-da" van het begin is uitgegroeid tot een schier eindeloze reeks van eigen ta len, dialecten en uitdrukkingen. Ge heel deze taal toegedaan brengt de mens de rest van zijn leven dan met de hem vertrouwde taal door. En op welk een manier, iemand die 70 jaar is gewordep mag rekenen dat hij van al deze jaren totaal 11 jaar aan tijd met praten heeft doorgebracht. Dit kan hij dan gedaan hebben in een van de ca 2800 levende talen die er op de aarde worden gesproken, hoe wel hier maar 865 belangrijke talen van zijn. Onze wereld is dus een welspre kende bol en welke talen nu het meest worden gesproken geven wij deel van deze leeftijdsgroep in de totale bevolking van 2369 jaar rond 20 pet. bedraagt. Rond 16 pet. van de raadsleden is jonger dan 39 jaar en 3.6 pet. 70 jaar en ouder. Re latief blijkt Limburg de provincie te zijn, waar de meeste jonge raadsle den (van 23—39 jaar) zijn gekozen (21.7 pet.); leden van 70 jaar en ouder komen relatief het meest voor in de provincie Utrecht (5.1 pet.). Voor psychiatrisch rapport De rechtbank te Amsterdam heeft gistermiddag in een tussentijds von nis het verzoek van de raadsman in gewilligd: de zaak tegen de 38-jarige handlanger B. N. uit Amsterdam voor een nader psychiatrisch onderzoek aan te houden. Aanvankelijk was de uit spraak op 30 december bepaald. Tegen deze verdachte was vandaag vier jaar met aftrek wegens poging tot doodslag op zijn vrouw geëist. Hij had haar op 15 juli J.l. 's ochtends de keel dicht geknepen daarna een ny lonkous en tenslotte een theedoek om de hals aangesnoerd. Wel waren er tekenen v«.n verstikking, doch de vrouw heeft deze wurgpoging over leefd. Angst. Ter zitting van gisterochtend werd opgemerkt, dat man en vrouw dik wijls ruzie hadden, omdat de vrouw een degelijke zuinige figu/ur was, ter wijl de man piet alleen in crfé's met kaarten veel geld uitgaf, doch boven dien een bijzonder luie natuur heeft. ALBERT HEWN N,V. IN 1958. Nadat tegen het einde van het jaar 1957 prijsverlagingen in de Albert Heijnwinkels werden aange kondigd zijn de omzetten opnieuw gestegen. In het jaar 1958 werden nog herhaaldelijk de verkoopprijzen verlaagd ook als dat ging ten koste van de marge, aldus deelt Albert Heijn N.y. mede. De kqsten ver toonden in hun totaliteit een stij ging; de invloed van de gestegen omzetten was over het jaar 1968 evenwel groter dan die der stijgen de kosten, zodat de resultaten gun stiger waren- In het jaar 1958 kwam de aan koop tot stand van de American Lunchroom te Amsterdam en in dit jaar werd ook een belangengemeen schap gesloten met de N-V. Gebr. Hoeve te Amsterdam, welke een tweetal broodfabrieken met onge veer 40 verkoopplaatsen exploiteert, Dp resultaten van de dochteronder nemingen waren bevredigend. In de bewuste periode was hij al drie dagen lang niet naar zijn werk ge gaan, hoewel hij wel 's morgens op de normale tijd het Franse kamp ver liet. Zijn vrouw had dit ontdekt en op maandag 14 juli, toen de man weer niet gewerkt had, was hii met kleren thuisgekomen die hij opzettelijk vuil had gemaakt om zijn vroutw te mislei den. 's Avonds had het echtpaar bij kennissen in het kamp gezellig ge kaart en was 's nachts normaal nasr bed gegaan. Volgens een psycholoog moet de verdachte in een conflictsi tuatie gehandeld hebben. Enerzijds durfde hij niet meer naar zijn werk gever in Amsterdam te gaan, ander zijds zag hij blijkbaar verschrikkelijk op tegen de ruzie die hij dan 's avonds weer met zijn vrouw zou krijgen. De raadsman, mr. Renno Stokvis, sprak er zijm bewondering over uit dat twee psychiaters in hun rapporten de verdachte volkomen toerekenbaar noemen. „Het wil er bij mij als leek niet in, dat dat juist is", zei hij. Naar wij vernemen is een commis sie ingesteld, die het vervoer van gebruikte nucleaire splijtstoffen in studie zal nemen. In deze commis sie hebben zitting vertegenwoordi gers van de spoorwegen, het weg vervoer, de zeehavens en het zee vervoer, alsmede deskundigen op het gebied van de volksgezpnaheit}. Men verwacht, dat dit vervoer jn de toekomst op grote schaal za) plaats vinden. Het gaat hier om de expeditie van jn kernreactoren gebruikte urapium- stavep naar de zg. reprocessing^ richtingen, De Nederlandse Spoorwegen be studeren thans de mogelijkheden voor de bouw van speciale voertui gen- Deze zujlen moeten worden uit gerust met zeer dikke wanden, zo dat het gewicht uiteraard zeer hoog zal worden. Dit zal vermoedelijk tot geyplg hebben, dat de voertuigen van meer-assige drggistellen moeten worden voorzien. „DE OUDE LEIDSCHE" BESTAAT HALVE EEUW. Grootse show. De 18e Landelijke en de 4e Bollen streekshow der L.P.V. „De Oude Leidsche" ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan, te houden in de Vei- linghalen van „Bloemlust" te Rijns- burg zal ongetwijfeld een groot suc ces worden. Er zijn 700 dieren ingeschreven, waarvan de konijnen-afdeling de grootste is met 312 dieren. Naast in zendingen uit Leiden en omgeving ook uit Doetinchem, Zwolle, Spek- holzerheide enz. De meest uiteenlo pende soorten worden hier tentoon gesteld. Bij de hoenders zijn ook de meest voorkomende rassen aanwezig zoals Hollandse hoenders in zwart, zilver en goudpel, Rhode Island Red, Barne velders en Amerikaanse en Neder landse Leghorns en Brahma's. Bij de krielhoenders, welke heden in groten getale worden gefokt in verband met r1e weinige ruimte waar over men in steden en dorpen be schikt, zien wij zeer fraaie inzendin gen. De nestor der krielkeurmeesters, de heer A. P. Hollemans zal hier keuren. Ook de sierduiven zijn hier' goed vertegenwoordigd van promi nente fokkers in Antwerpse Smierels, oud-Hollandse tuimelaars, Neder! Hoogvliegers en nonduiven. A.s. Donderdagavond vindt de of ficiële opening plaats door de voor zitter der Raad van Toezicht op de pluimvee- en pelsdierenteelt in Ne derland, prof. dr J. G. van Manen, waar de diverse besturen der zuster verenigingen uit de lering Leiden en venaan de ranglijst staat het Chinees dat door ruim 22 van de wereld bevolking, bijna een kwart deel dus, wordt gesproken. Uiteraard bezit dit Chinees ook weer verschillende dia lecten en groeperingen, hetgeen het voor iemand die Chinees wil leren alleen nog maar moeilijker maakt dan deze taal reeds voor ons is, want het Chinees is de ingewikkeldste taal van de wereld en telt niet minder dan ca. 40.000 lettertekens! Dan heeft een inboorlingenstam in Australië het heel wat makkelijker want deze mensen spreken de primitiefste taal van de wereld en hun taal bezit niet één letterteken, want zij kunnen niet schrijven, terwijl de woorden die zij spreken geen vaste betekenis heb ben, zo hebben zij soms voor water van de ene dag op de andere een an der woord. Dat de geschiedenis van enorme invloed "op de taal der mensen is ge weest blijkt overduidelijk als wij naar Engeland kijken. Hoewel dit land zelf ca. 50 miljoen zielen telt wordt de taal door ca. 10 van de mensheid gesproken, terwijl als wij het aantal mensen in Azië, Afrika etc. dat Engels verstaat er bij reke nen wij tot een schatting komen van totaal 320-350 miljoen „Engelse" mensen. Hoewel Spanje maar ca 30 miljoen mensen telt spreken ca 138 miljoen mensen het Spaans als hui. moeder taal. Deze mensen zouden een totaal andere taal hebben gesproken als de Spanjaarden niet hun koloniale rijk hadden bezeten. De invloed van het Portugees is ook veel en veel groter dan de om vang van het huidige Portugal. Van het Nederlandse koloniale rijk is de invloed van de taal voornamelijk in Zuid-Afrika blijven hangen, want het Zuid-Afrikaans kan met enige moei te door een Nederlander worden ver staan. Zo kunnen wij dus vaststellen dat de wereld heel anders zou spre ken als de geschiedenis niet voor taalleraar had Een keurig geklede 27-jarige me taalvormer uit Wassenaar bekende voor de Haagse rechtbank volmon dig, dat hij elf auto's had gehuurd en deze onmiddellijk ten eigen bate had verkocht. Twee jaar gevangenis- Straf met aftrek eiste de officier van justitie tegen hem wegens verduis tering en het gebruik maken van een vals geschrift. Uit de lange reeks feiten waren de verdachte er twee ten laste gelegd. Op 27 maart 1955 had verdachte o.a. na borgstprting van 150,in het filiaal van een ga rage aan de Maredijk te Leiden van een monteur een C.iel Rekord in huur meegekregen. Tevoren had hij zijn rijbewijs met bleek water be werkt en er een gefingeerde naam en adres in Leidschendam op ingevuld. De aldus verkregen auto verkocht hij om met de opbrengst schulden af te lossen en om geld te krijgen voor zijn gezin. Het zelfde rijbewijs gebruikte hij nog viermaal. Toen was het zo smerig, dat het niet meer te gebrui ken was, maar verdachte ging on- Omstreken mede aanwezig zullen zijn. Vrijdag en zaterdag is deze show voor ieder te bezichtigen. Voor voorzitter F. v. d. Mark en zijn mannen is het aantal inzendingen een groot succes, terwijl ook de me dewerking van de verenigingen uit schuld gekomen. Wassenaar, Woubrugge, Noordwijk, om iedereen schadeloos te stellen Katwijk en Lisse veel tot dit succes zei verdachte, heeft bijgedragen. Uitspraak 30 december a.s. verdroten met een nieuw rijbewijs verder knoeien. Gemiddeld had verdachte de wa gens verkocht voor tweeduizend tot vijfendertighonderd gulden. „Ik had moeilijkheden met een geldlening van vijftienhonderd gul den, waarvan ik vijfenveertig gulden per week moest afbetalen. Dat ging niet. Zo kwam Ik tot de eerste auto en het ging te gemakkelijk. Ik heb diverse dingen geprobeerd om een bedrijfje op te bouwen, maar het is allemaal mislukt", zei verdachte. Hij gaf toe enige jaren te hebben geleefd van de opbrengst van verduisterde auto's. Hij was nog niet eerder veroor deeld. De laatste tijd had hij in Bel gië gewoond. Hij had daar een be drijf willen oprichten, maar voordat het zover was was hij gepakt. De Prot. Chr. reclassering schetste de metaalvormer, die door een auto- qngeluk lichamelijk gehandicapt is, als een zeer onzelfstandige figuur, een groot kind. Momenteel is hij failliet. De officier van justitie constateer de dat als er iemand maar een rij bewijs toont, welke naam er op staat doet er niet toe, en de borgstelling stort, hij links en rechts auto's kan huren. Oplichtingsmiddelen zijn ei- niet voor nodig. Mr G. Dekker, uit 's-Gravenhage, de verdediger, ver telde dat verdachtes vader in Lei den een bedrijf had gehad. Dit zou onteigend worden en daarom stichtte de vader een veel te duur bedrijf in Wassenaar. Toen de onteigening niet doorging ging de zaak failliet. Ook verdachte was hierdoor in de ,Ik zal alles doen (28) Br kp/énwi /O mhtifa, Mt be/rrhm, Sutkt 7 j-ia.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8