Drie nozems mei Mercedes op het boevenpad Eerste Kamer vergaderde nog over enige agendapunten „Nat. Raad voor Maatsch. Werk" Griep? Chefarine„4" doet wonderen! Chefarine ,4 Bij Hoenderloo heelt het hert voorrang p" -:;m i :->■ yr Priester-jubilea in Bisdom Haarlem in het jaar 1959 De rechter koestert één stille hoop WOENSDAG 1. „iB -ii 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 7 Jachtakte te duur voor de kleine jager Ook aan de Eerste Kamer zond minister-president dr. W. Drees een brief, waarin hij de aanvraag om ontslag der socialistische mi nisters en het ter beschikking stellen der portefeuilles in niet- socialistische handen mededeelt. In verband hiermee verzoekt hij de Eerste Kamer geen agendapun ten te behandelen, waarvan uit stel ongevaarlijk is. De minister van binnenlandse zaken, vice-premier mr. A. A. M. Struycken, deelde desgevraagd mede, dat van regeringszijde geen bezwaar bestond tegen de op de agenda staande wetsontwerpen, die aan termijn gebonden zijn. Toelage Kamerleden. Eerst namen de Eerste Kamer leden nog vier wetsontwerpen aan. Drie daarvan regelden de schadeloosstelling aan de Tweede Kamerleden en de toelagen aan de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, één sloeg op de vervreemding van de landbouw gronden. Drie eerstgenoemden werden met 15 stemmen tegen aangenomen. Te gen waren de CH-leden, enkele le den van de AR en de communisten, laatstgenoemden, omdat de Kamer niet het morele recht heeft meer vergoeding uit te betalen, zolang de salarissen van het Rijkspersoneel niet verhoogd zijn. In de vergadering van de Eerste Kamer is ook gisternamiddag nog aan de orde gekomen het wetsont werp houdende verhoging van de bedragen, verschuldigd voor jacht akten en van de biidrage ten be hoeve van het jachtfonds. De heer Zegers )K.V.P.) verklaar de weinig bewondering voor het ontwerp te kunnen opbrengen. Door de verhoging zal men het de kleine man moeilijk maken deel te nemen aan de jachtsport, die niet voorbe houden moet zijn aan de gegoeden. De verhoogde bijdrage voor het jachtfonds acht de heer Zegers onge motiveerd. Hij zal zijn stem aan het ontwerp niet kunnen geven. De heer In 't Veld (Arb.) ver klaarde, dat in zijn fractie ook enige stemmen zijn opgegaan in de geest van het door de heer Zegers be toogde. De heer Louwers (VVD) onder schreef de bezwaren van de heer Zegen. Toch te duu». De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, de heer Vondeling, merkte op, dat een nieu- Makelaar al zes weken spoorloos verdwenen In de nacht van 5 op 6 november, verdween te Alkmaar de 54-jarige makelaar, de heer S. Dekkers. Na een kaartavondje had hij met enkele vrienden een bar bezocht, waarna hij zich op weg naar huis begaf. Hij is echter niet thuis aangekomen en is nu al zes weken spoorloos. Een paar kennissen hebben de heer Dekkers nog vlak in de buurt van zijn woning gesignaleerd. De politie heeft het kleine slootje daar in de buurt afgedregd, zonder resultaat, en later ook de singels en het Noord- lïollandskanaal. De publieke opinie is, dat op de makelaar een roofoverval is gepleegd. Het gerucht ging namelijk, dat de heer Dekkers veel geld bij zich had, iets wat nooit het geval is geweest. De politie heeft het vermoeden, dat de man in een der singels is geraakt, en dat zijn liahaam bij het spuien is weggezogen. we groep zich aan de jacht wijdt. Deze moet niet worden gezocht on der de meer draagkrachtigen. In 19.56 1937 werden er 11.000 jachtakten uitgegeven; dat aantal is gestegen tot 20.000. Spr. zei, dat het om enkele tien tjes gaat en dat hij zich niet kan voorstellen, dat de heer Zegers het de moeite waard acht er over te spreken. Die f 20 is maar een klein bedrag in vergelijking met de an dere kosten, die de jager moet be talen. Spr. vroeg ook om redenen, die de minister van Financiën ter harte gaan, goedkeuring aan het ont werp te hechten. De heer Zegers (KVP) gaf nog te kennen, dat voor de kleine jagers de 20 verhoging wel een rol speelt. De minister betoogde, dat het toch maar een kleine groep geldt. Het zou z.i. te ver gaan het draag krachtprincipe aan de heffingen ten grondslag te leggen. De stemming over het wetsont werp werd aangehouden tot een vol gende vergadering. De voorzitter deelde mede, dat hij de Kamer weer zal bijeenroepen te gen dinsdag a.s. Hij sloot te 17.10 uur de vergadering. Een halve eeuw Bij de opening van het jubileum congres van de „gouden" nationale raad voor maatschappelijk werk in Utrectht heeft de voorzitter van de raad, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford gisteren welkom geheten hare majesteit koningin Juliana, minis ter-president dr. W. Drees, de minis ters v. sociale zaken en volksgezond heid, onderwijs, kunsten en weten schappen en van justitie, de staats secretaris van sociale zakèn en volks gezondheid de voorzitter van de Eer ste Kamer, een aantal commissaris sen van de koningin en de burgemees ter van Utredht, j'hr. dr. J. C. de Ra- nitz. Dr. Quarles van Ufford sprak van de grote dankbaarheid, waarmee het vijftigjarig bestaan van de raad wordt herdacht. Dr. Quarles van Ufford wenste de vereniging in het bijzonder geluk met het zilveren jubileum dat h.m. de koningin thans viert als bescherm vrouwe van de raad. Zij aanvaardde de nominatie bij het 25-jarig jubi leum in november 1933. De voorzitter wilde bij deze herden king namens de nationale raad de ko ningin hartelijk dank zeggen voor al haar medeleven in deze kwart eeuw', dat niet alleen in het meer dan eens bijwonen van de vergaderingen, maar ook op talloze andere wijzen zo onmis kenbaar tot uiting kwam. Dr. Quarles van Ufford bracht ook dank aan prin ses Wilhelmina wie het behaagd had reeds kort na de oprichting van de raad het beschermvrouwschan te aan vaarden. De 60-jarige Amsterdamse taxi chauffeur G. F. Jagerman heeft maan dagavond 'n bijzondere onaangename en pijnlijke ervaring met een klant opgedaan toen het op betalen aan kwam.' In zijn wagen had hij de 36- jarige chauffeur De K., die enige borreltjes op had, naar de Barentsz- straat gebracht. De man, geen onbe kende voor de politie, gaf in plaats van te betalen de chauffeur met een ijzeren pijp enige klappen op zijn hoofd. De taxichauffeur, die enige bloedende verwondingen opliep moest zich in het Wilhelmina-gasthuis laten verbinden .en kon daarna naar huis terugkeren. De K. is door de politie in arrest gesteld. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en., doen wonderenI Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. Tegen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligste ineeg, went die wo»dt beschermd door het oestanddeel (helaroi. ^Advertentie) In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van Koe verden, heeft de minister van land bouw, de heer Vondeling, gisteren medegedeeld dat hij niet zal overwe gen om de afsluiting van zeshonderd hectare recreatiegebied onder Hoen derloo ongedaan te maken. Het bedoelde gebied werd zoals bekend vier jaar geleden afgeslo ten voor het publiek om er een rust gebied voor edelherten van te ma ken. De minister staat op het stand punt, dat de instandhouding van het edelhert beschouwd moet worden als een aangelegenheid die, vooral op de Veluwe, grote zorg moet genieten. Voor de edelherten, die bewegings vrijheid genieten over een voor re- Hij voelt de grond onder de voeten branden i f -t Minister Hofstra, gefotografeerd tijdens zijn rede, dinsdagmiddag ln de zitting van de Tweede Kamer. Naast hem, zittend zijn ambtsgenoot van O. K. en W., minister Cals. Het Centrum voor Staatkundige Vorming van de K.V.P. (Prinsegracht 95 te Den Haag) heeft een rapport gepubliceerd inzake de opleiding van leraren voor het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs. In dit rapport wordt gepleit voor een peda- gogische-didactische opleiding van de aanstaande leraren, die deel uit- creatiegebied bestemde oppervlakte maakt van hun academische studie, van 17.000 ha., is een rustgebied een absolute voorwaarde. Het gedeelte van dat rustgebied, dat voor het pu bliek is afgesloten, bestaat uit een aantal blokken tussen een tiental voor ieder verkeer opengestelde we gen. 60 jaar priester: 15 augustus, Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem; A. Hollenoerg, em. deken en pastoor van Purmerend, Huize St. aam vaii nun acauemisuiic siuuic. T t-. De commissie, die het rapport heeft Llduma P"™erend. opgesteld, heeft daarin ook een sche ma gegeven voor de opleiding zoals zij die zich voorstelt. O.a. komt con form dit schema de pedagogische, psychologische en didactische scho ling in volle omvang in de plaats van de gebruikelijke twee bijvakken voor het doctoraal examen. Politie deed 'n goede greep De Rijkspolitie te Bennebroek heeft vrijdagavond een negentienja rige jongeman op heterdaad betrapt, toen hij een Bennebroekse villa bin nensloop. Zaterdag werd een tweede jongeman gearresteerd en uit de ver horen kwam genoeg aan het licht om ook een derde knaap in de kuif te waar ze het gestolen geld verbrasten met vriendinnetjes. Men verwacht, dat het onderzoek nog wel het een en ander aan het licht zal brengen. De ouders van de drie knapen staan alom te goeder naam en faam bekend. KANARIE GEDISKWALIFICEERD. Gebleken is dat de voorstelling van een landskampioen op de nationale ïsrx&rt —J, uit Nijmegen. Naderhand bleek even wel dat dezevogel een ring van 1957 inplaats van 1958, zoals voorgeschre ven, droeg. Het gevolg hiervan was, dat de vogel werd uitgesloten. Tot landskampioen is thans uitgeroepen een rood-isabelschimmel van de heer B. Deurnink te Goor. 55 jaar priester: 15 aug., de z.e. he ren C. van Mierlo, em. pastoor St. Bavo te Heemstede; L. J Schalke, em. pastoor St. Liduina, Haarlem; C. Wijnker, em. pastoor St. Bonifacius, Dordrecht. 50 jaar priester: 16 aug., de z. e. he ren pastoor A. P. van Eeden, pastoor O. L. Vr. Zeven smarten, Haarlem; A. H. I. van Liepsig, em. pastoor van Beemster te Bakkum; J. H. M. S. van der Marck, pastoor te Zaandam; de H.E. Heer Mgr. W. Nolet, em. pastoor H.H. Petrus en Paulus te Amsterdam; en de z.e. heren Th. Th. van Outer- sterp, pastoor H. Anna te Amstelveen; J. C. H. M. Schiphorst, em. pastoor H. Bonifacius te Amsterdam, St. Jozei- Pensioen te Alphen aau den Rijn; P. Th. Verwer, em. pastoor te Wormer, Cornelia^huis te Zierikzee. 40 jaar priester: 14 juni, de z.e. he ren D. Bont, em. deken en pastoor van Zoeterwoude, Bejaardencentrum Leidschendam; J. 1h. M. A. Gusen- hoven pastoor te Warmond; A. Leesberg, past. te Hoogkarspel; J. L. Wortel, assistent Begijnhof te Amster dam. 21 jaar priester: 26 mei, de w.e. he ren J. P. van Beukering, kapelaan te De drie jongens, werkloze „no zems" hadden een complot gesmeed en in een oude Mercedes toerden ze van inbraak naar inbraak. Ze wisten kennelijk wel, waar Abram de mos terd haalt want de kruimeltjes van de verschillende inbraken, die de po litie aantrof waren nog altyd de moeite waard: een t.v.-toestel, enkele radio's, een aantal film- en fototoe stellen, gouden armbanden en vele sieraden, alsook een heel arsenaal sigaren, sigaretten, geld en vreemde munten. De jongelui brachten de tijd, die ze niet „op pad" waren door in café's, bars en dancings in Amsterdam, Electronisch vernuft maakt ambtenaar gemakkelijk „Elecironisch bekeurd" De eerste drie slachtoffers van de elektronische verkeerssnelheidsme- ter zijn gistermiddag door de kan tonrechter in Den Haag bij verstek veroordeeld. Amsterdam; A. F. Bisschop, pastoor te Burgerbrug; S. J. de Bot, rector St. Jacobsgodshuis te Haarlem; A. V. M. Eijckelhof, leraar Seminarie Hage- veld te Heemstede; P. A. J. Geven, nastoor te Amstelveen, H. Geest; W. B. Hermans, kapelaan te Amsterdam; P. J. J. Hofstede, kapelaan te Amster dam; E. J. M. HuDperetz. oastoor te Hoorn-H.H. Engelbewaarders; J. P. de Jong, rector Heliomare, Wijk aan Zee; S. N. Peereboom, kapelaan te Amsterdam: P. J. Ropssen. rector St. Liduinaziekenlhuis te Den Helder; H. Steur, kapelaan t Amsterdam: L. A. M. van Teiilingen. pastoor te Amster dam H. Pius X; 7. J. Tuvp kapelaan te Castricum; C. W. J. Wenneker, ka- nel a an te Haarlem: H. Bavo; Mgr. Dr. J. G. M. Willebrands, gedelegeerde van het Eüisconaat voor het Oc me- nisch Werk, Philosophicum te War mond; D. de Wit, pastoor te Nieuw- Vennep; B. A. van Zijl, kapelaan te Amsterdam; drs Th. H. J. Zwartkruis, leraar Seminarie Hageveld te Heem stede- 22 juli. z.e. heer G. L. Platvoet, pastoor te Laren, Goede Herder. 12Vt jaar priesster: 7 jan. J. C. M. Andriessen, kapelaan te Blaricum; 1 dec.: J. J. M. Agteiof, kapelaan te Heemstede; Th. J. Kramer, leraar Se minarie Hageveld te Heemstede; Dr. H. W. J. Kuipers, secretaris v. h. Bis dom Haarlem; S. H. J. v. d. Meer, le raar aan het Klein Seminarie te AmersfoortStoutenburg; V. G. Nij- man, kapelaan te Bloemen daal. Imperialistenverdwenen uit Khartoem In het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam is dinsdag de nieuwe I.B.M. 305 Ramac elektronische administratiemachine voor de pers gedemonstreerd. De LB.M. Ramac beschikt over een magnetisch schijven - geheugen, waarin 5 miljoen tekens kunnen worden opgeborgen. Via een informatiestation kan de bediende zich direct tot het geheugen wenden. Het antwoord op de vragen verschijnt binnen enkele seconden automa tische getypt op papier. Verder beschikt de machine over een ponskaarten in- en uitvoer en een afdruk- mecha nisme. De verkeerspolitie in Wassenaar heeft de meter, die zoals de offi cier van justitie gistermiddag in zijn requisitoir zei, voor zover bekend uniek is in de wereld, opgesteld in een straat in Wassenaar en de snel heid van auto's ermee gecontroleerd. Drie processen-verbaal waren het gevolg. Een dame, die 56 km per uur reed, werd conform de vor dering veroordeeld tot elf gulden boete subsidiair vier dagen, een an dere overtreder van de maximum snelheid tot dertien gulden of twee dagen en een automobilist die erg veel te hard had gereden tot twin tig gulden subsidiair vier dagen. Het toestel is gecontroleerd door prof. Schouten, hoogleraar in de elektrotechniek te Delft, die tot de slotsom is gekomen, dat het een voortreffelijk instrument is met een hoge nauwkeurigheid. De officier van justitie zei in zijn requisitoir voorts, dat het instrument betrouw baarder is dan de radar-apparaten die men in Amerika gebruikt bij het nagaan van de snelheid van auto mobilisten. Ter zitting gaf een in specteur van de Wassenaarse ver keerspolitie een demonstratie met en een uitleg van het apparaat. De zeer geringe afwijking die mogelijk is, valt altijd ten gunste van de ver dachte uit. De officier van justitie hoopte dat de verdachten geen beroep zouden aantekenen tegen het vonnis. Dan zou de Wassenaarse politie met in gang van het nieuwe jaar effectief met het nieuwe apparaat kunnen optreden tegen overtreders van de maximum-snelheid. Op enigszins plechtige wijze is in Kartoem in de Soedan het standbeeld van generaal Cordon op zijn kameel en dat van lord Kitchener te paard yenvpderd. Jaren lang hebben zij in het stadsbeeld van Kartoem gestaan, totdat zij vorige week in het duister verwijderd werden. Tegen zonsonder gang vond een korte plechtigheid plaats, waarbij beide beelden „verhnld" werden. Tijdens het nachtelijke duister werden de beelden van de sokkel getild en naar een museum gebracht, in afwachting van hun nadere bestem ming. Op de foto: het verhullen van het standbeeld van generaal Cordon.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7